„Fraude bij luchtmacht niet zo omvangrijk als men denkt" Perzië voelt zich eerder bedreigd dan geholpen Twaalf en zes jaar wegens desertie Maréchaussee na onderzoek: Andere ontdekte knoeierijen hebben er niets mee uitstaande De radio geeft Donderdag J. G. MARTIN ZONEN PANDA v EN 1 DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^ZocU ló het zo WOENSDAG S SEPTEMBER 1952 2 Heringa Wathrich Schout bij nacht Slot droeg commando over De schuldenpositie der gemeenten Opnieuw jeugdige emigrante zoek Premières van concert voor harp en orkest r Straaljager vliegt in brand Voorstel van Truman en Churchill wordt als zelfzuchtig en ontactisch beschouwd 'T Twee Nederlanders gingen in Indonesië op roof uit Maakte vertegenwoordiger 16.000 van zijn baas op? Kerkelijk Nieuws Verdwenen priesteressen De instanties, die zich bezighouden met het onderzoek naar de knoeierijen bij de Luchtmaehtaanschaffingsdienst, hebben in een onderhoud met het A.N.P. te kennen gegeven, dat de indruk, als zouden deze onregelmatigheden reden zijn te spreken van een wijdvertakte corruptie bij deze dienst, onjuist is. Er zijn weliswaar nadat de malversaties bij de Luchtmaehtaanschaf fingsdienst waren ontdekt andere onregel matigheden aan het licht gekomen maar deze hebben daarmee volgens deze instan ties niets uitstaande. Onderscheid dient te worden gemaakt tussen onregelmatigheden bij de Luchtmaehtaanschaffingsdienst, ver duisteringen ten nadele van het rijk te Budel, welke geheel in de burgersector val len, en tenslotte onregelmatigheden bij het Directoraat Materieel van de Landmacht. De onregelmatigheden bij de Lucht maehtaanschaffingsdienst hebben betrek king op de afdeling textiel. Bij deze on regelmatigheden gaat het naar schatting om een bedrag van bijna honderdduizend gulden. Het hoofd van deze dienst, luite nant-kolonel B. werd gearresteerd, maar inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Verder werd in arrest gesteld de eerste luitenant Van B. Voorts zijn twee burgers in arrest geweest en bevinden zich nog twee burgers in verzekerde bewaring. Het onderzoek in deze zaak is vrijwel gereed. Deze zaak zal nog dit jaar voor de krijgs raad te velde-West dienen. De onregelmatigheden kan men beschou wen als een uitvloeisel van een transactie, die door luitenant Van B. met een handels onderneming en een aantal kleinere tex tielfabrikanten op touw was gezet. De bonafide fabrikahten stonden hier buiten. Ook door de luchtmacht zelf werden grote textiel-orders geplaatst bij Nederlandse be drijven. In de jaren 19471948 waren de grote bestaande zaken daarop nog niet zo gebrand. De textiel was schaars en de grote bedrijven zagen in de burgersector meer mogelijkheden. Anders was zulks bij enkele kleinere, na de oorlog opgekomen zaken. Zij zagen een kans nu een slag te slaan en afzetgebied te verkrijgen. Toen na verrui ming van de textiel ook de grotere zaken zich meer en meer in de militaire sector gingen bewegen, trachtten enkele van de eerst bedoelde kleinere zaken haar afzet gebied in de militaire sector te behouden. Zij vonden in de eerste luitenant Van B. een willig werktuig voor haar pogen. Het begon met een etentje en later volgden din gen, die op verduistering leken, aldus de betrokken instanties. Luitenant-kolonel B. is de chef van luitenant Van B. Onderzocht is of en in hoeverre hij mede aansprakelijk moet worden geacht voor handelingen, wel ke luitenant Van B. buiten zijn voorkennis heeft gepleegd. Bij deze malversatie, die tot de onregelmatigheden heeft geleid, zijn drie onderneming in textiel betrokken. De verduistering te Budel De verduistering ten nadele van het rijk, welke door een fabrikant te Budel werd gepleegd, valt geheel buiten de knoeierijen van luitenant Van B. Het rijk koopt grond stoffen en geeft dan confectie-orders aan de fabrikant, ten behoeve van aanschaffin gen vóór het leger. De betrokken fabrikant wordt ervan verdacht grondstoffen van het rijk achter te hebben gehouden. De ver duistering wordt geraamd op een bedrag van 5500.Dezelfde fabrikant heeft ook enige confectie via tussenpersonen verkocht aan' zogenaamde „army-stores". Tenslotte zijn er onregelmatigheden bij het directoraat materieel van de Land macht aan het licht gekomen. Het betreft hier de afdeling „Inkoop Diversen". Bij ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Palten. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Platen. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Philhar- monisch Orkest. 11.45 Moderne Kunst, cau serie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de vrouw. 13.25 Metro- pole-orkest. 14.00 Cabaret. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Kamerorkest. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Indonesië en China. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Pianoduo. 19.10 Orkest. 19.50 Reünie Oud-Politieke Gevangenen. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest en solist. 21.05 De ontdekking der Atoomenergie, klankbeeld. 22.20 Rhyth- mische muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Zang, orgel en viool. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 10.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Negro-spirituals. 13.40 Pianoduo. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Sopraan en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 16.45 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal ensemble en solist. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Dubbel- mannenkwartet. 18.40 Op de stelling. 13.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.25 Meisjeskoor. 19.40 Radiokrant. 20.00 Promenade-orkest. 20.45 Voordracht. 21.05 Platen. (Om pl.m. 21.40 't Wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Kamerorkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 1415 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Militair or kest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Vlaamse liederen. 20.00 Klankbeeld. 20 30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. deze onregelmatigheden zijn betrokken de kapitein E. en de sergeant-majoor V., die zich in arrest bevinden, alsmede enkele fabrikanten, wgarvan er één is gearres teerd. Voorts is nog een vroegere inkoper gearresteerd. Deze zaak is op het ogenblik nog in een beginstadium van onderzoek. De strafbare feiten staan vast, maar de om vang van de gepleegde onregelmatigheden kan op dit ogenblik nog niet worden aan gegeven. Van bevoegde zijde merkte men op, dat incidentele gevallen van onregelmatig heden zich uiteraard ook in het verleden wel hebben voorgedaan bij een of meer legeronderdelen. Het zou in dit geval vol gens deze zegslieden onjuist zijn nu maar alles wat gebeurt toe te voegen aan „een complex van onregelmatigheden bij de Luchtmaehtaanschaffingsdienst". Het onderzoek naar de onregelmatig heden is, wat de militaire sector betreft, ge heel in handen van de commandant van de Koninklijke Maréchaussée in Den Haag. De Commandant Zeemacht Nederland, De schout bij nacht C. W. Slot, heeft gis teren zijn commando overgedragen aan de met ingang van 1 September tot schout bij nacht bevorderde commandant van smal deel vijf, F. T. Burghard. De plechtigheid geschiedde aan boord van de kruiser „Tromp", die daartoe ligplaats had gekre gen voor het commandantsgebouw in Den Helder. Vóór de overdracht gaf de schout bij nacht C. W. Slot een terugblik op zijn anderhalfjarig commando. Hij herinnerde aan het stadium van opbouw, zowel van het materieel als het personeel. Hij be schreef de internationale toestand, die pa raatheid vraagt, en de belangrijkheid van de oefeningen in Noord-Atlantisch verband, ook al boet Nederland daarmede aan zelf standigheid in. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de schuld positie der provinciën en gemeenten blijkt, dat de netto vlottende schuld van alle ge meenten tezamen (opgenomen gelden min contante en uitstaande gelden) van 1 April 1952 tot 1 Juli 1952 met 232 millioen ver minderde, waartegenover aan opneming en aflossing op vaste leningen en rijksvoor schotten in het tweede kwartaal 1952 staan respectievelijk 356 millioen en 21 mil lioen, zodat uiteindelijk de totale netto schuld der gemeente steeg met 103 mil lioen. Van de op 1 Juli 1952 door de ge meenten opgenomen kasgelden van in to taal 798 millioen werd onder meer 135 millioen verstrekt door geldscheppende in stellingen, Nederlandse Bank, handelsban ken en Postcheque- en Girodienst), 182 millioen door institutionele beleggers en 92 millioen door het rijk, provinciën, andere gemeenten en waterschappen, ter wijl van de in het 2e kwartaal 1952 opge nomen vaste onderhandse leningen ad 276 millioen door de institutionele beleggers tot 66 millioen werd verstrekt en ongeveer 60 millioen uit de Nationale Woningbouw- leningen via de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd verkregen. De Schiedamse politie verzoekt opsporing van het 18-jarige meisje Johanna Cornelia de Vries uit de Boylestraat te Schiedam, dat gistermiddag de ouderlijke woning ver liet. Zij zou vandaag met haar familie uit Rotterdam met het schip „Fairsea" naar Australië emigreren. Zij is 1,60 meter lang, heeft donkerblond haar, blauwe ogen en een gezet postuur. Zij is gekleed in donkerrood driekwart jas, met gele jurk en zwarte hoge schoenen met sleehak, zonder kousen. Op het volksconcert, dat het Concertge bouw-Orkest op 20 September in het Am sterdamse Concertgebouw onder leiding van Eduard van Beinum geeft, zal Phia Berghout als soliste optreden in de pre mière van het Concert voor harp en orkest van Lex van Delden. Het aantal soloconcer ten voor harp is bijzonder beperkt. Van Delden componeerde zijn werk speciaal voor Phia Berghout, die het ook op 22 Sep tember in Utrecht zal spelen, waar het onder leiding van Paul Hupperts door het Utrechts Stedelijk Orkest wordt uitgevoerd. Bij een demonstratie ter gelegenheid van de internationale luchtvaarttentoonstelUng in Detroit spatte plotseling een in formatie vliegende straaljager F. 89 in de lucht uiteen. Bij 1 zien we de brandende vleugel, die van het toestel (3) werd afgerukt. Nr. 2 toont het staartstuk en andere onderdelen, welke naar beneden storten. Nr. 4 is een andere F. 89 straaljager, die in dezelfde formatie vloog. De beide leden der bemanning van de uiteen gerukte straaljager kwamen om het leven. TEHERAN (Reuter). Gemeld wordt, dat premier Mossadeq gisteravond met Per zische financiële en economische deskun digen aan het beraadslagen was over het officiële Brits-Amerikaanse voorstel ter re geling van het Perzische oliegeschil. Kazem Hassibi, lid van de Perzische gemengde oliecommissie, die de regering te Teheran bij vorige gelegenheden vele malen van advies heeft gediend, legde gisteren te Te heran een verklaring af, waarin hij tot in bijzonderheden op het Brits-Amerikaanse voorstel inging. ADVERTENTIE DANSSEIZOEN BEGINT 15 OCTOBER. DANS-ACADEMIE (Anno 1875) Inlichtingen elke dag uur 14—17 uur Inschrijvingen van 8 Sept. af 1921 uur DANS-ACADEMIE MARTIN - SCHAGCHELSTR 29 HAARLEM TEL.10806 Het hoog militair gerechtshof in Den Haag heeft de soldaat K. de B. uit Papen- drecht veroordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek, ontslag uit de mili taire dienst en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. De soldaat W. P. H. H. uit Brussel werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, degradatie tot soldaat laagste klasse, ontslag uit de militaire dienst zon der dat hem het recht werd ontnomen om bij de gewapende macht te dienen. Soldaat De B. kreeg in Indonesië een verhouding met een Indonesische vrouw en uit deze verhouding werd een kind gebo ren. Toen hij aanzegging kreeg naar Ne derland terug te keren om daar gedemo biliseerd te worden, pleegde hij in Juli 1950 desertie en dook tot December 1951 onder. Hij begaf zich naar de T.N.I. om dienst te nemen en werd daar in een garage te werk gesteld. Bij zijn desertie pleegde De B. een diefstal van f 14.500 om, naar hij zeide, in zijn levensonderhoud te voorzien. Soldaat H. deserteerde in Mei 1950 omdat hij geen toestemming kreeg in In donesië gedemobiliseerd te worden. H. kon werk krijgen op het eiland Ceram, maar dit arbeidscontract achtte zijn comman dant niet geschikt voor H.'s toekomst. Ook H. kwam bij de T.N.I. terecht en ontmoette hier soldaat De B. Daar beiden wel voedsel doch geen soldij ontvingen, vormden zij met enige Indoneische soldaten een bende, die op roof uitging. De B. trad daarbij als commandant op. De Indonesische autori teiten zetten De B. en H. gevangen. Na een jaar in de gevangenis te hebben doorge bracht, werden zij aan de Nederlandse autoriteiten uitgeleverd en naar Nederland overgebracht. De B. was door de krijgsraad te velde veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek, H. tot 4 jaar met aftrek. De advocaat-fiscaal had voor De B. bevesti ging van hpt vonnis van de krijgsraad ge vraagd, voor H. had hij 6 jaar geëist. Desertie in Korea Voor hetzelfde gerechtshof heeft terecht gestaan de soldaat K. uit Rotterdam, die door de krijgsraad te velde was veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek omdat hij zich van 9 Januari 1951 tot 15 Maart 1951 in Korea aan zijn dienstver plichtingen had onttrokken cn deserteerde en omdat hij dezelfde feiten van 20 Maart 1951 tot 27 Augustus 1951 in Japan had gepleegd. K. zeide in hoger beroep te zijn gekomen, omdat hij de opgelegde straf te hoog vond. De president achtte de ge pleegde feiten zeer ernstig en zeide dat K. hiervoor de doodstraf had kunnen krijgen. De advocaat-fiscaal was het hiermee eens en vroeg bevestiging van het vonnis van de krijgsraad. De raadsman van K. wees er op, dat zijn cliënt nooit iets voor zich zelf vroeg, maar zijn geld ter zijde legde om zijn moe der te steunen. Het was ook voor zijn moe der dat hij naar Korea ging. Daar bereik ten hem steeds brieven van zijn moeder, da* deze maar geen uitkeringontving. Dit tastte zijn morele weerstand aan met het bovengenoemde gevolg. De raadsman pleit te daarom de uiterste clementie. Het hoog militair gerechtshof moet in deze zaak nog uitspraak doen. Achthonderd tomaten zijn dezer dagen gestolen uit het Nederlandse paviljoen op de St. Eriksma „S.S.A.", de Zweedse jaarbeurs. Het paviljoen was een paar uren onbe waakt, omdat alle Nederlanders op een coctailpartij bij hun gezant v/aren. De 29-jarige vertegenwoordiger J. A. van B. te Rotterdam, die in dienst is geweest bij een grossier in textielgoederen te Go- rinchem, wordt er van verdacht zijn pa troon voor meer dan 16.000 benadeeld te hebben. Niet alleen zou Van B. gefingeerde orders hebben opgegeven en de van zijn patroon ontvangen textiel voor lagere prij zen aan andere winkeliers hebben verkocht, maar hij wist volgens de recherche ook nog 6000 mee te krijgen om klassificeer- schorten (schorten die worden gedragen door classificeerders, die schepen schoon houden) te kopen. Al het geld zou hij in acht maanden tijds hebben opgemaakt. Van B. is naar het huis van bewaring overge bracht. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Bedum, (toez.) H. Coolsma te Princenhage. Benoemd tot vicaris te Hoogvliet, W. F. Kuil, vicaris te Wijnjeterp. Geref. kerken Beroepen te Anna Jacobapolder R. v. Reenen, cand. te Soestdijk te Lioessens S. de Vries te Sellingen. In militaire dienst Naar wij vernemen is ds. H. Dijkstra, Geref. predikant te H. I. Ambacht met in gang van 1 Sept. j.l. voor de tijd van een jaar als reserve-legerpredikant in militaire dienst getreden. Ds. C. L. R. Riphagen, Geref. predikant te 's-Gravenhage, trad eveneens 1 Sept. voor een jaar in militaire dienst. 33. Onbewust van de loerende Teutbei liep Jolliepop het ruim in toen plotseling een hard stuk hout door de lucht zoefde en contact met zijn hoofd maakte. Na dit schokkend gebeuren kon de arme bediende voorlopig niets anders doen dan met ge sloten ogen naar het gegons in zijn oren luisteren. „Alsjeblieft", zei Teutbei te voor schijn tredend, „dat is voor jou lelijke dief! En nu mijn schatkaart terug!" Maar deze toespraak ging geheel aan Jolliepop ver- het loren; hij was thans niet in een toestand, waarin hij een gesprek over eigendoms rechten op schatkaarten kon beginnen. Juist wilde Teutbei in Jolliepops zakken gaan zoeken, toen gestommel op de trap hem waarschuwde, dat er zeelieden in aan tocht waren. En haastig verborg hij zich weer achter de kisten. Twee zeelui traden ruim binnen; het waren bootsman Swabber en scheepsjongen Panda. Toen de bootsman Jolliepop in het oog kreeg snoof hij minachtend. „Zeeziek!", smaalde hij, „en wij zijn amper de haven uit! Wat een zoet water-matroos!!" „Arme Jolliepop!", riep Panda, „nu al zeeziek! Wat moet er nu ge beuren?" „Pieker daar mcar niet over", antwoordde de bootsman, „zijn maag zal hem wel vertellen, wat er gebeuren moet!" Hij zei: „Aanvaarding van dit aanbod zou het opnieuw van kracht worden der in 1933 met Perzië gesloten olie-overeen komst tot gevolg hebben, terwijl dit ver drag door ons na de Perzische nationalisa- tiewet als van nul en gener waarde wordt beschouwd. Dit geld ook voor de bepaling in het oude verdrag, dat geschillen tussen partijen door het Internationale Gerechts hof te Den Haag zouden worden beslecht. liet Brits-Amerikaanse aanbod gaat ook uit van door regeringen getroffen regelin gen, hetgeen in strijd is met ons principe dat onderhandeld moet worden tussen de Perzische regering en de directie der „Anglo-Iranian Oil Company. Tenslotte houdt dit voorstel het op het Perzische olietoneel brengen van een ge heel nieuwe figuur in, namelijk die der Verenigde Staten. Het voorstel van Truman en Churchil houdt zich ook meer bezig met het weer op de wereldmarkt verschijnen van Perzische olie, dan met het voornaamste Perzische probleem, namelijk op welke wijze Perzië in staat zal worden gesteld zijn olie op zijn eigen voorwaarden te verkopen. En omdat dit aanbod vooral het eerstgenoemde be oogt, poogt het ook het vroegere monopo lie der „Anglo-Iranian" te doen herleven. Zo worden er geen duidelijk omschreven waarborgen gegeven tegen het weer te werk stellen van Britse olie-technici, iets waar Perzië volstrekt geen bezwaar tegen zou hebben", aldus Hassibi. Hij uitte verder de vrees, dat vertegen woordigers der „Anglo-Iranian", die weten hoe hachelijk de Perzische financiële toe stand is", mogelijk de onredelijkste voor stellen zullen doen voor de aankoop van de twee millioen ton olie, die in de raffinaderij van Abadan zijn opgeslagen. Sprekend over het Amerikaanse aanbod, cm Perzië tien millioen dollar te schenken, zeide Hassibi: „De Verenigde Staten willen ons dit armzalige bedrag schenken, om zich daarmede voor goed invloed in onze aan gelegenheden te verschaffen. Indien wij hun aanbod zouden aanvaarden, zouden wij in de toekomst zeker een milliard dollar verspelen". Engeland en de Verenigde Staten hebben nieuwe beraadslagingen geopend om vast te stellen welke hun volgende stap zal zijn in Perzië en zich voor te bereiden om het hoofd te kunnen bieden aan een noodtoe stand, die zou kunnen ontstaan ten gevolge van de verwerping door Mossadeq van de voorstellen van Truman en Churchill. Churchill heeft voor morgen een speciale kabinetszitting bijeengeroepen waarop de Perzische kwestie bovenaan op de agenda staat. Britse officiële kringen spraken vlakweg de n iet-officiële veronderstellingen tegen uit Teheran, volgens welke de boodschap van Truman en Churchill zou worden af gezwakt of de voorstellen zouden worden uitgebreid met het oog op het doen van verdere concessies aan Perzië. „Het is thans de taak van Mossadeq om zijn oorspronkelijke haastige verwerping van de Westelijke voorstellen te wijzigen en hij zou de situatie kunnen redden door enkele mogelijkheden te laten in zijn ant woord waardoor de deur niet geheel zou worden dichtgesmeten voor toekomstige besprekingen," aldus deze kringen. Zon. Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Russische persbureau „Tass" wordt in het gebied, waar op het ogenblik aan het Toerkmenische kanaal wordt gewerkt, de warmte van de zon gebruikt om elcctrische centrales te drijven. Vorig jaar heeft de Russische academie van wetenschappen een in stallatie hiervoor geconstrueerd, aldus „Tass". Tekort. België heeft over de maand Augus tus bij de Europese Betalingsunie een tekort van ongeveer 3 millioen dollar. De Belgische overschotten op Engeland en Frankrijk waren niet groot genoeg om het tekort tegenover Nederland, Zwitserland en Italië te dekken. België zal de helft van bovengenoemd tekort in goud moeten aanzuiveren. Het tekort tegenover Nederland is een gevolg van de terugtrekking door de Javasche Bank van een bedrag van 200 millioen francs uit de Belgische banken. De hoge uit gaven voor toerisme verklaren het te kort met de andere landen. Buit. Te Londen is Dinsdag aan twee autohandelaren, Noble en Kingshott, ten laste gelegd, dat zij een deel hebben ontvangen van de 250.000 pond (ruim 2.6 millioen gulden) aan bankpapier, die in het begin van dit jaar bij een overval op een postauto te Londen werd buitgemaakt. Kingshott zou de politie hebben gezegd, dat hij zijn leven niet meer veilig zou zijn, als hij de naam zou noemen van de man, die hem het geld gegeven had. Sabotage. Volgens het Roemeense pers bureau heeft een Roemeens militair ge rechtshof vijf Roemenen ter dood ver oordeeld „wegens sabotage aan het werk van het kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee". Vijf beschuldigden kregen straffen van 20 jaar tot levenslang, in sommige gevallen verbonden met dwangarbeid. In de beschuldiging wordt gezegd, dat de veroordeelden in ver binding hebben gestaan met de „Brits- Amerikaanse geheime dienst" en ver- nielings- en ander sabotagewerk heb ben georganiseerd. Dienst. Volgens de „Hamburger Hafen Nachrichten" heeft de rederij Max Faul- baux in Flensburg het plan een ge regelde dienst van Hamburg en Bremen naar Indonesische havens in te stellen. Voorlopig wil de rederij met gehuurde schepen maandelijks een afvaart ver zorgen. Kanaal. In de twee maanden sinds het veertig kilometer lange kanaal om West Berlijn heen door de Oost-Duitse auto riteiten werd geopend, hebben Oost- Duitse schippers herhaaldelijk aan functionarissen van het West-Berlijnse stadsbestuur gemeld, dat stukken oever van het kanaal zijn ingestort. Volgens de „Neue Zeitung", het in de Duitse taal verschijnende blad van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, is deze kanaalaanleg een mislukking gebleken. Kortgeleden is de oever weer over een afstand van ruim negentig meter ingestort, waardoor de nabijge legen velden werden overstroomd, aldus dit blad. Vliegen. Op 21 October begint te Nice een luchtvaartconferentie van de I.A.T.A. (de internationale luchtvaart-organisa tie), waarop onder meer het invoeren van toeristenvluchten in Europa een punt van bespreking zal zijn. Zoals be kend zijn deze vluchten op de transat lantische route een groot succes geble ken. In Europa kan men op het ogenblik de nachtvluchten, gevlogen door de „moonliners" reeds als toeristenvluchten beschouwen. De Scandinavian Airlines System heeft bekend gemaakt, dat de toekomstige toeristenklasse in Europa gemiddeld 25 procent goedkoper zal zijn dan de eerste klasse viucmen. Vondst. Voordat een Joodse juwelier uit Brussel in 1940 naar Argentinië vluchtte begroef hij een gedeelte van zijn juwe len in een park te Schaerbeek. Dezer dagen, dus twaalf jaar later, is de juwe lier naar Brussel teruggekeerd om er zijn schat weer op te graven aan de hand van een in 1940 gemaakte platte grond. Erg gemakkelijk ging dit niet, aangezien de aanleg van het park sedertdien geheel gewijzigd was. Na een viertal dagen graven werden de juwelen echter teruggevonden. De wollen sok, waarin ze verborgen waren geweest, was geheel verteerd. Dezelfde juwelier had eveneens een aantal kostbare siera den begraven in Frankrijk en hij heeft ook die teruggevonden. Afgezet. De Boliviaanse president, Paz Estensoro, heeft alle negen rechters van het opperste gerechtshof in Bolivia af gezet en door rechters vervangen, die met de regeringspartij, de nationaal- revolutionnaire beweging, sympathise ren. Als reden is genoemd, dat de afge zette rechters de onwettige machtsover neming door de militaire junta van Ballivian in Mei 1951 zouden hebben gesteund. Het leger had toen de macht in Bolivia overgenomen, hoewel de hui dige president Paz Estensoro bij de ver kiezingen het grootste aantal stemmen behaald had. BIJ het lezen van de moorden en ver woestingen van de Spaanse avontu riers na de verovering van Amerika, be kruipt ons een zekere walging. Maar bij de vele kwalijke eigenschappen die deze lieden moeten worden toegeschreven, kan een zekere erkenning van hun moed en doorzettingsvermogen toch niet achterwege blijven. Het troepje, waarmede Pizarro bij voorbeeld in 1531 Zuidwaarts zeilde om het grote rijk der Inca's in Peru te veroveren, bestond slechts uit een paar honderd man. Deze hadden weliswaar het voordeel van kanonnen en paarden, waar voor de bevolking een panische angst had, maar om daarmede een millioenen bevolking te onderwerpen, blijft desondanks een kunststuk. Behalve dat Pizarro in politiek opzicht de wind mee had, was hij bovendien in zijn middelen niet bijster kieskeurig. Door ver raad liet hij de (laatste) heersende Inca vorst, Atahualpa, gevangen nemen en on der belofte van vrijlating werd deze er toe geprest een goud- en zilverschat ter waar de van 42 millioen gulden voor de Span jaarden bijeen te brengen. Toen hieraan was voldaan liet Pizarro de vorst echter door wurging om het leven brengen en nu lag de weg naar Cuzco, de hoofdstad van. hel Inca rijk, voor hem open. Want de vorst genoot goddelijke verering en nu hij was ter dood gebracht gevoelde het volk zich door de goden verlaten. Boven dien verleenden de volken, die onder het Inca-juk zuchtten, weinig of geen mede werking, nu, naar zij dachten, de bevrij dingnaderde. In ijltempo marcheerden de troepen van Pizarro naar de hoofdstad, terwijl de Inca- legers in wanorde en paniek voor hem uit vluchtten. In Cuzco aangekomen, begaven de Spanjaarden zich het eerst naar het klooster van de Zon, waar honderd van de mooiste en lieftalligste meisjes van het land verbleven om er hun op leiding tot priesteres te ont vangen en ingewijd te worden in de mysteriën van de zonne dienst. Maar hel bericht van de naderende Span jaarden was het leger vèr vooruit gesneld en de meisjes was daardoor gelegenheid geboden te vluchten. Het laatst waren zij gezien op de hoge rotskammen van de Andes, boven Cuzco en daarna in het ravijn van de Urumbamba rivier. Maar geen sterveling heeft deze priesteressen daarna ooit weergezien. Zij schenen in het niet te zijn opgelost en eeuwen lang heeft haar verdwijning als een mysterie boven de geheimzinnige wouden en gebergten van Zuid-Amerika gehangen. Tot, ruim veertig jaar geleden, ook dit geheim werd opgelost. Dat zal u morgen blijken. (Nadruk verboden) H. PéTILLO*

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2