Grote aardgasleiding slingert zich door drie provincies Het kabinet in de Trèves-zaal Agenda voor Haarlem „Rotation" uitstekende film met bedenkelijke strekking De stalen tourist Levering van nieuwe, goedkope energie Twintigste congres van N.V.V. in het Kurhaus 3 Eigen waterwinning voor Staatsvissershavenbedrijf Deviezenreserve benadert 2 milliard Weer boos manifest tegen burgemeester van Ijlst Frits Schuurman lector Faillissementen Adviezen omtrent de de winkelsluiting Boksen Vier amateurkampioenen worden professional Openingsrede van H. Oosterhuis Korfbal Om de Frank Hommers beker Jaarvergadering van HKB Honkbal Rest van Nederland tegen O.V.V.O. Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Athletiek P2mil Zatopek: geen „prima donna" meer Waterpolo Beslissingswedstrijd nodig in derde klasse dames Dammen HDC speelt gelijk in Weesp: 10-10 Schaken Internationaal tournooi in Zweden Voetbal Centrale training van voetballers begonnen Wielrennen Ook Diggelmann en Bakker bij de revanches Zwemmen Philip Mickman weer over Het Kanaal WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 Sinds Mei van dit jaar banen zware graafmachines door het land van Overijsel, Drente en Friesland een weg voor een enorme stalen slang, die iedere week zes kilometer langer wordt, de brenger van nieuwe goedkope energie: aardgas. Zo kort na elkaar, worden vele plaatsen op deze leiding aangesloten dat men de slang reeds de naam van de „stalen toerist" heeft ge geven. Thans ligt reecis ruim 130 kilometer van de voorlopig 400 tot 600 kilometer lang wordende hogeclruk-aardgasleicling, die binnenkort voor een deel' haar voedende taak zal beginnen. Eind September, begin October zullen 'Steenwijk en Wolvega op de bronnen van Wanneperveen worden aangesloten. Meppel en Hoogeveen zullen niet lang nadien eveneens met dit gas uit het ingewand der aarde worden voorzien. Op grond van de huidige gang van zaken kan worden aangenomen, dat Oldenzaal nog vóór het einde van dit jaar en Almelo, Hengelo en Enschedé in het eerste kwartaal van 1953 voor aansluiting op deze energie bron in aanmerking zullen komen. nemen. De voorbereidingen van deze maat schappij zijn ernstig geremd door de lang durige kabinetscrisis, zodat het wel een eindweegs in 1953 zal zijn, voordat dit lichaam het licht zal zien. In ongeveer twee jaar tijd zal de eerste zeshonderd kilometer van de slang gereed zijn om het aardgas onder hoge druk naai de plaatsen van bestemming te brengen. Daar, waar geen gashouders zijn, zal men geen nieuwe behoeven te bouwen. Het net zelf immers zorgt voor voldoende druk en „opslagmogelijkheid". Afhankelijk van de stand en de aard der werkzaamheden werken twee- tot drie honderd arbeiders aan dit millioenenpro- ject, dat voor een welkome aanvulling en vervanging van de thans gebruikte ener giebronnen zal zorgen. Weegt men de kos ten van de aanleg alleen al af tegen de dure dollars voor Amerikaanse import kolen, dan zal een tamelijke snelle af schrijving van deze hogedrukleiding mo gelijk zijn. Uitbreiding Op het ogenblik wordt overwogen om de aardgasleiding «uit te breiden en Heerenveen Assen, Zwolle, Deventer en Apeldoorn aan te sluiten. Voor een verdere toekomst zijn mogelijkheden voor de provincies Gronin gen en Friesland en het Westen des lands in studie. De Nederlandse Aardoliemaatschappij (N.A.M.) levert het gas uit drie putten bij Wanneperveen en uit drie putten bij Tub- bergen en Brekkelenkamp. De N.A.M. heeft op het ogenblik elf gashoudende put ten aangeboord, waarvan de voornaamste op het hogedruknet zullen worden aange sloten. De aanleg van het net is zodanig, dat de gasgevende putten elkaar zullen kunnen aanvullen. Per dag wordt gedurende tien jaar een aflevering van 200.000 kubieke meter gas gegarandeerd. Een enorme puzzle blijft de vorming van een distributiemaatschappij, die het van de N.A.M. aan te kopen aardgas zal distri bueren. Rijk, provincies en gemeenten, doch ook de industrie zijn hierbij de belangheb benden. Het rijk heeft gesteld te willen participiëren, doch voor minder dan de helft. Niet alle gemeenten met eigen gas fabrieken zijn even bereidwillig om mee te doen. De bestaande installaties, zoor zover zij nog geen vernieuwing of vervanging be hoeven, moeten naar sommiger oordeel rendabel blijven. Zeker wordt ingezien, dat aardgas een aanzienlijk voordeliger ener giebron kan zijn dan de thans gebruikte brandstoffen. De in fabrieken geïnvesteerde kapitalen spreken echter ook een woordje mee. Het zal nu vermoedelijk zo worden, dat rijk, provincies, gemeenten en cle Kamers van Koophandel, de laatsten als vertegen woordigers van de industrie, in de op te richten distributiemaatschappij zullen deel- Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de be groting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1952. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De voorgestelde verhoging van artikel 29 (terreinen, gebouwen en inrichtingen) met 300.000 vindt haar oorzaak in het feit, dat de gemeente Velsen, waarvan het Staats vissershavenbedrijf sinds 1933 water in het groot inkoopt, de bestaande overeenkomst heeft opgezegd. Bij de onderhandelingen, die met de ge meente Velsen ter zake zijn gevoerd is gebleken, dat de capaciteit van het gemeen telijk waterleidingbedrijf van dien aard is, dat indien de waterlevering aan het Staats vissershavenbedrijf zou worden voortgezet, de gemeente Velsen tot belangrijke inves teringen zou moeten overgaan. Hierdoor zcu de tot nu toe geldende prijs van het door de gemeente geleverde water in die mate moeten stijgen, dat het financiëel de voorkeur verdient, dat het Staatsvissers havenbedrijf, evenals dat vóór 1933 het ge val was, weder zelf tot eigen waterwinning overgaat. Bij een onderzoek, dat door het Rijks instituut vo'or Drinkwatervoorziening is in gesteld, wordt in verband met de in de om geving aanwezige hoeveelheid grondwater, aan eigen winning door het Staatsvissers havenbedrijf de voorkeur gegeven. Voor het maken van de eigen waterwin ningsinstallatie wordt thans een bedrag van 300.000 aangevraagd. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de deviezenreserve met 67 millioen is aangegroeid tot 1965 mil- lioen, dus op slechts 35 millioen is de 2 milliard bereikt. De bankbiljettencircu- latie vertoond een forse uitzetting, van 76 millioen tot 2988 millioen. Naar aanleiding van de woorden die de burgemeester van IJlst vorige week in een raadsvergadering aan het adres van de Friese Beweging heeft gericht, is gister avond in IJlst huis-aan-huis wederom een manifest verspreid. Dit manifest is onder tekend met „Friezen in Holland". Aan het manifest ontlenen wij het volgende: „Met grote verwondering hebben wij in de kran ten gelezen over de onzin, die uw -burge meester over de Friese Beweging uitge kraamd heeft". „Hoe duldt u zulke dwaas heden? Uw gemeenteraad heeft zich, op een enkele na, al door Oppedijks grote mond laten overreden. Het zal .ons benieuwen of er in u wat meer pit zit". Zie liever wat andere en grotere Friese gemeenten doen en zie naar het voorbeeld van het provin ciaal bestuur". De Utrechtse Opera geeft op 19 Sep tember met de H.O.V. een volledige uitvoe ring van de opera ..Die Kluge" van de Beierse componist Carl Orff voor de zender van de N.C.R.V. onder leiding van Chris Burgers. ADVERTENTIE te Aalsmeer, te Aalsmeer, Frits Schuurman, oud-dirigent van de H.O.V. en van het Residentie-Orkest, heeft een functie aanvaard als lector aan het Mu ziekcollege te Kaapstad. Zijn echtgenote, Maria Neuss, is als eerste lectrice inviool- onderricht aan dit college verbonden De heer Schuurman heeft enige jaren als eei ste dirigent de scepter gezwaaid over het stedelijk orkest van Johannesburg. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 2 September 1952 in staat van faillissement verklaard: Gebroe- De vennootschap onder de firma Gebroe ders Eikelenboom, gevestigd en k^ntoorhou dende te Aalsmeer, Kerkweg 21a en haa vennoten: C. J- Eikelenboom, wonende Kerkweg 23. P. Eikelenboom, wonende KRechter-commissaris mr. J- P- Petersen; cufator: mrC°s. Groen, advocaat en procureur teWegensmgebrek aan actief werd opgeheven op 2 September 1952, het faillissement van N J- Beuk. bakkersknecht, wonende te Haarlem, Spaarnwoudcrstraat 44. Rechter-commissaris mr. N. Smits; curator mr. J- F. Sachse, advocaat en procureur te H Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 1 September 195- geëindigd het faillissement van: H- J- J- Huurman, fabrikant en reparateur van hoeden, wonende te Haarlem, Barteljoris- StRechter-commissaris mr. J. A. Blctz; cura tor mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Leeu wenkuil" en „De roofvogel 14 jaar, 7'en 9.1p uur Rembrandt: „Toen stond cle eerde stil 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 7 en 9.15 uur Luxor: .Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur Lido: „Andalusië", alle leeft., 7 en 9.15 uur City: „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uui DONDERDAG 4 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: De leeu wenkuil" en „De roofvogel 14 jaar,230, 7 en 915 u. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil".' 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: Een man in een wit pak alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10 30 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft.. 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalu sië", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur City: „IJscotoeristen", alle leeft., 10.30, 2.15, 4.30, „Niet gewenst", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Artistentragedie", 14 jaar, 8.15 u. De Algemene Bond van Werknemers in Handel, Bank- en Verzekeringswezen heeft een schrijven gezonden aan de colleges van B. en W. en leden van de raden van vele sleden in ons land. Dat schrijven wordt aldus besloten: „Wij dringen er op aan de fouten van de meeste Tweede en Eerste Kamerleden niet te her halen, maar in overeenstemming met de wensen uwer gemeentebesturen voor uw gemeente te bepalen, dat de zes uur-avond- sluiting onverminderd in de toekomst ge handhaafd blijft, dat de halve dag-sluiting voor iedere branche zij het in overleg met de betrokkenen liefst op een middag wordt voorgeschreven, en dat er geefi koop avond wordt ingevoerd. Op verzoek van B. en W. van Den Haag heeft een commissie uit de Kamer van Koophandel advies uitgebracht over aan vullende gemeentelijke verordeningen op de winkelsluitingswet, die op 1 October in werking treedt. De commissie heeft met tal van vak- en sociale organisaties overleg ge pleegd. Geadviseerd wordt om in Den Haag geen koopavond, ook niet voor de markt en straathandel, in te stellen. Het ligt in de bedoeling van de Neder landse amateurbokskampioencn Leen Jan sen (middengewicht), Piet van Klaveren (lichtweltergewicht), Hein van der Zee (vlieggewicht) en H. de Voogd (zwaarge wicht) om in het aanstaande seizoen naar de klasse der professionals over te gaan. Overgegaan naar de beroepssport zal dit viertal boksers uitkomen in programma's, die door de bokspromotor Theo Huizenaar zullen worden gegeven. Op 15 September zullen in Rotterdam in gebouw Odeon de eerste amateurwedstrijden worden uitgeschreven en een week later vinden in de Rivièrehal wedstrijden voor beroepsboksers plaats. Bij de profs zullen uitkomen Jan de Bruin, Frits van Kempen, Wim Snoek, Jan Maas en Nico Schoenmaker. De nieuive ministers.zijn Dinsdagmorgen in de Trèves-zaal te Den Haag voor de eerste vergadering bijeen gekomen. Zittend aan de tafel van links naar rechts de ministers mr. J. M. A. H. Luns, mr. J. W. Beyen, "prof. mr. L. J. M. Deel, dr. W. Drees (minister president), drs. J. Middelburg, secretaris en mr. J. M. L. Th. Cals. Staande van links naar rechts: ir. H. B. J. Witte, J. G. Suur- hoff, J. van de Kieft, ir. C. Staf, mr. L. A. Donker, S. L. Mansholt, mr. J. Algera, prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp, A. C. de Bruyn en prof. dr. J. Zijlstra. In de Kurhauszaal in Scheveningcn is het twintigste congres van het N.V.V. gis teren geopend met een rede van de voor zitter, de heer H. Oosterhuis, die onder het devies „herstel en vernieuwing" naging, in hoeverre de vakbeweging werd gerecon strueerd en opgebouwd, hoe ons economisch bestel werd vernieuwd en hersteld, in welke mate de sociale en culturele positie der werknemers werd verbeterd en of de internationale sociaal-economische samen werking werd versterkt. Hij waarschuwde tegen een te strakke deflatie-politiek en achtte de werkloosheid in ons land (117.000 in het bedrijvigste seizoen) te groot. Deze is niet slechts van structurele, maar ook van conjuncturele aard. De structurele werkloosheid kan goeddeels door ontwikkeling worden opge heven. De tweede vorm achtte hij een ge volg van de deflationistische situatie van ons land. „Overheid en .particulier be drijfsleven innen meer geld, dan zij uit geven, althans zo lijkt het," zei de heer Oosterhuis. Een oplossing voor de conjunc turele werkloosheid is volgens hem een verhoging van de overheidsuitgaven of be lastingverlaging, mits deze belastingver laging inderdaad tot hogere investeringen en daardoor tot vergroting van werkge legenheid leidt en geen verschuiving in de verdeling van liet nationale inkomen ten gunste van de' hogere inkomens betekent. Voorts besprak de heer Oosterhuis het nieuwe welvaartsplan, dat tijdens het con gres besproken zal worden. Hij knoopte hieraan een uitvoerige be schouwing vast over de gevoerde loon- en prijspolitiek en over de wenselijkheid om arbeiders een collectief aandeel in inves teringen toe te kennen. Hoewel de trage gang van zaken bij de uitvoering van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie (P.B.O.) teleurstellend is, moet niet vergeten worden, dat deze langdurige tech nische voorbereiding vergt. Internationale verhoudingen in ogen schouw nemende noemde spreker het een verheugende gang van zaken, dat het In ternationale Verbond van Vakverenigingen (I.V.V.V.) steun verleent aan de defensie politiek van de Noord-Atlantische Verde- digings-Organisatie en bij de geboorte van de organisatie der Kolen- en Staalgemeen schap, welke laatste wordt gezien als een belangrijke doorbraak, voor de Europese staatkundige en economische integratie. Ook het plan-Mansholt voor landbouw- integratie wordt met sympathie begroet. Voorts wordt gedacht aan Europese inte gratie van het' transportwezen. Deze integratieprojecten noemde de heer Oosterhuis een constructief aandeel in de oplossing van het probleem van de totale werkgelegenheid in Europa, in het bevor deren van economische stabiliteit en van de sociale zekerheid. Na deze rede werd het congres onder meer nog toegesproken door mr. J. A. W. Burger namens de Kamerfracties van de P. v. d. A. en door Clarence E. Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie in Nederland, die zijn bewondering uitsprak voor het economische en financiële herstel van ons land en de rol, die de vakbeweging hierbij speelde. Nu het ruim zeven jaar geleden is dat het Hitler-Duitsland op de knieën gebracht werd, hebben de Duitse filmproducenten opnieuw een poging gewaagd om een ieder die het maar horen en zien wil te laten weten hoe of het Duitse volk er toch wel toe gekomen is om in de ideologieën van Hitier te gaan geloven. De filmmaatschappij „DEFA" uit Oost-Berlijn heeft daartoe een film vervaardigd onder regie van Wolfgang Staudte die zo wil men tenminste doen blijken het mensdom wil waarschuwen tegen het ontketenen van nieuwe oorlogen, maar in werkelijkheid niets meer is dan een poging om de tegenstanders van het vroegere Hitler-Duitsland een wat mildere kijk te geven op de schuld van het Duitse volk en in niet geringe mate het „vergeven-en-vergeten" predikt. Voor wie dat niet begrijpen wil is „Rota tion" (cirkelgang) alleen maar' een uitstekende verfilming van enkele typische Duitse karakters en toestanden uit de jaren 1920 tot 1945. Op Zondag: 7 September herdenkt de heer J. Voetelink. Dunklerstraat 70 te Haar lem. de dag. dat hij 25 jaar geleden als eerste monteur in dienst trad bij het Electro- technisch Bureau Stuut te Overveen. De hoofdpersoon uit dit nieuwe Duitse product is de arbeider Hans Behnke, de man die zowel de opgang als de nederlaag van het nationaal-socialisme meemaakt. Nauwelijks uit de eerste wereldoorlog teruggekeerd, ondervindt deze Behnke nieuwe moeilijkheden, omdat hij geen werk kan vinden. Hij en zijn vrouw en jonge zoon leven in de meest trieste om standigheden en niet dan met de uiterste moeite slaagt Behnke er in om met allerlei karweitjes het 'dagelijks brood te verdienen. Dan komt Hitier aan de macht en met de werkloosheid is het gedaan. De oorlogsin dustrie geeft weer werk aan iedereen en ook Behnke grijpt zijn kans. Als technisch arbeider vindt hij werk bij de leugens draaiende rotatiepersen van een uitgevers bedrijf van de Nazi's. Ook als iedereen om hem heen lid wordt van de partij, blijft Behnke zijn eigen denkbeelden belangrijker vinden en bekent geen kleur. Ook niet als een Gestapo-heerschap hem onder bedekte dreigementen aanraadt om maar wel op partij - en vakbondsvergaderingen te komen. Maar als zijn zwager Koert die ook tegen de Hitler-heerschappij is over de grens vlucht en Behnke alleen promotie kan maken indien hij Nazi wordt, laat hij zich overhalen. Uiteraard laat hij de op voeding van zijn zoontje Helmuth zoals een trouw partijman betaamt voltooien door de leiders van de Hitierjugend. Opnieuw komt Behnke in moeilijkheden als zijn zwager Koert naar Berlijn terug keert'om daar een ondergrondse drukkerij te beginnen, waar pamfletten worden ge drukt die de waarheid vertellen over de Führer en zijn trawanten. Deze Koert haalt Behnke met enkele schone phrasen over om de defect geraakte pers te repareren. Later vindt zijn zoon Helmuth enkele vlug schriften, die vader Behnke mee naar huis heeft genomen en brengt die natuurlijk plichtsgetrouw naar de Hitlerjugend. Dan volgen de martelingen van de Gestapo en als Behnke weer thuiskomt smijt hij par does een asbak in het schilderij van Hitier in zijn huiskamer. Opnieuw doet Helmuth zijn „plicht" en wederom wordt Behnke gearresteerd. Als hij ontkent verraadt Helmuth zijn vader en deze laatste belandt in de gevangenis, waar hij blijft tot het einde van de oorlog. Het slot is gauw verteld. Als Duitsland heeft gecapituleerd en Behnke nog juist door de Russen de film komt immers uit Oost- Duitsland wordt bevrijd van een wrede dood, komt de verrader bij zijn vader terug. Deze schenkt hem vergeving en Helmuth kan dus met frisse moed aan zijn nieuwe leven beginnen, daarbij niet nalatend als Duitser symbolisch het gehele mensdom te waarschuwen voor nieuwe oorlogen. Al met al een verhaal dus dat de Duit sers wel ligt. Onder de regie van Wolfgang Staudte'is dan ook een film tot stand ge komen die ongetwijfeld uitmunt door zeer knap spel van onder andere Paul Esser, Irene Korb en Karl-Heinz Deickert, en die voorts door enkele bijzondere vondsten direct op een niveau komt dat de Neder landse bioscoopbezoeker slechts zelden te zien krijgt. Vooral de verfilming van de omstandigheden waaronder de bevolking van Berlijn leefde tijdens de slag om de Duitse hoofdstad zullen weinig collegas Staudte nadoen. Daartegen richten wij ook onze beden kingen tegen .„Rotation" ook niet. Wèl Legen de toon die de film aanslaat. De toon, clie de toeschouwers zo tergend vals of zoals u wilt: brutaal in cle oren klinkt. De film moet en wil iets zeggen, maar doet het niet. Althans niet iets redelijks. Alleen wil men steeds'maar Vrede-kan- ons-redden-predikend het Duitse-straat- je met deze film schoonvegen onder het motto „We waren er zo beroerd aan toe en we konden toch heus niet anders." En dat laatste kan zelfs een geniale regis seur bij een weldenkende Nederlandse bioscoopbezoeker nog niet eens aantrekke lijk maken. Van Vrijdag aanstaande af draait „Rota tion" in Cinema Palace. E. K. Op Zondag zeven September aanstaande organiseert de Haarlemse Korfbalclub Oos terkwartier op het terrein van de speeltuin aan de Zomervaart in Haarlem korfbalwed strijden om de „Frank Hommers"-beker. Aan deze wedstrijden, die de gehele dag duren, nemen de volgende twaalftallen deel: Haar lem I. Aurora I, Animo Ready 1 en Ooster kwartier II. Op Donderdag vier September houdt de Haarlemse Korfbalbond zijn jaarvergadering in restaurant Brinkmann in Haarlem. Op de agenda staat o.a. een voorstel tot invoering van nieuwe statuten en reglementen en een voorstel tot het instellen van een bestuurs raad. In verband met het eerstgenoemde be stuursvoorstel treden alle bestuursleden af, doch zij stellen zich na aanneming van het voorstel weer volledig herkiesbaar. Voorts zullen in deze vergadering de kam pioensmedailles aan de verschillende kam pioenen van het afgelopen seizoen worden uitgereikt. Het honkbalnegental van de „Rest van Ne derland", dat Zaterdagmiddag aanstaande op het OVVO-terrein in Amsterdam speelt tegen de kampioen van Nederland OVVO, is als volgt samengesteld: Werper: Smidt (HHC), achtervanger: Geurts (Schoten), le honk: Hoogenbos (Schoten). 2e honk: Vrenegoor (HHC), korte stop: Jole (HHC). 3e honk: Keulemans (Schoten), links- veld: Bouwens (ABC), midveld: Gaartman (Schoten), rechtsveld: Van Dricl Krol (HCK), Reserves: Kraal (ABC), Jongeling en Hout kamp (RCH). De postduivenvereniging „De Koerier" in Haarlem hield een wedvlucht vanaf Roo sendaal; afstand ongeveer 97 km. De duiven werden om 8.10 uur in vrijheid gesteld met Zuid-Westen wind. De prijzen werden als volgt behaald: F. v. Honschoten 1, 2, 7; J. Pieke 3, 18. 20, 30; A. C. Pieke 4, 5, 31, 32. 38, 43. 45; J. Of ferman 6, 34, 40; O. Veeninga 8, 24, 29, 44; I. J. v. d. Walle 9; J. v. Honschoten 10, 41; K. Smit 11, 19, 39; Th. v. d. Putten 12; L. Kui per 13, 15, 42; E. v. Duivenboden 14, 36; J. Heerschop 16, 17. 25; A. v. Hoorik 21; P. Stokman 22, 27, 33, 37; P. Dik 23; Th. Krou- wels 26, 28; J. v. Staveren 35. De eerste duif werd geconstateerd om 9.39 uur met een snelheid van 1147,54 meter per minuut; de laatste duif werd geconstateerd om 9.59 uur met een snelheid van 947,35 meter per minuut. WENEN (United Press) Kapitein Emil Zatopek, de Tsjechische winnaar van drie gouden médailles op de Olympische Spelen van Helsinki, heeft onder bedekte termen de waarschuwing gekregen dat hij zich niet meer als een „prima donna" moet ge dragen en dat hij zijn aandacht meer moet besteden aan „de verdediging van de volksdemocratie". Generaal Alexei Cepicka, Tsjechoslowa- kije's minister van defensie, heeft volgens het Praagse communistische blad Rude Pravo in een redevoering gezegd dat „het hoog tijd werd om een einde te maken aan het bourgeois individualisme, aan onge zonde cultivatie van prima donna's". Hij noemde Zatopek niet bij naam, doch zijn bedoeling was duidelijk, omdat hij zich in deze redevoering erover beklaagde dat „hoewel Tsjechische sportmensen enige successen hebben behaald in Helsinki, zij in het algemeen gefaald hebben in hun voornaamste taak: bij te dragen tot de de fensie en de gewapende sterkte van ons land.". In Stoop's Bad is gisteravond dc laatste wedstrijd gespeeld in de derde klasse dames van de waierpolocompetitie van de KNZB tussen Haarlem 2 en DWR 2. DWR 2 won de wedstrijd met vier—nul en eindigde daar door gelijk aan de kop van de ranglijst met DWT 2. Een beslissingswedstrijd zal nu moeten uitmaken welke vereniging defini tief de bovenste plaats bezet. In de eerste wedstrijd voor de bondscom- petitie heeft de Haarlemse Damclub het in Weesp tegen het sterke tearn der Weesper Damclub niet tot een overwinning kunnen brengen, al hadden de Haarlemmers in deze ontmoeting niet over geluk te roemen. In een sportieve strijd gaven beide ploegen zich ten volle om beide punten te bemachtigen. De gedétailleerde uitslag van deze wed strijd luidde: Weesper Darnel. I Haarlemse Darnel. I. J. H. BeekeJ. B. Sluiter Jr02 G. J. de BruinH. T. Luif 02 B. van EssenJ. H. Meure20 W. C. BeekeJ. W. van Dartelen.11 H. van RavensteinNico Blom 11 J. RijnoeverJ. P. van Eijk 02 J. van ProosdijG. Hekelaar 20 K. van ProosdijP. J. van Dartelen 11 S. MeijerH. Siebeling 20 A. LandwaartG. Eising 11 Een moment uit de film RotationDe de oorlog aan de Gestapo vader vergeeft zijn zoon, die hem tijdens heeft verraden. Totaal.... 10—10 Van veertien September tot en met vijf October zal in Stockholm en in Saltsjoe- baden het interzonale schaaktournooi wor den gehouden waaraan tweeëntwintig mees ters en grootmeesters deelnemen. Het rooster voorziet dus in eenentwintig ronden, waar van de eerste zes in het stadhuis in Stock holm en de overige vijftien in Saltsjoebaden gespeeld worden. De deelnemers uit de verschillende zónes zijn Eerste zóne: Gligoric (Joegoslavië), Unzicker (Duitsland), Matanovic (Joegoslavië), Prins (Nederland) en Golombek (Gr. Brittannië). Tweede zóne: Geiler. Petrosian. Taimanov, Awerbach en Kotov (allen Rusland). Derde zóne: Pachmann (Tsjccho Slowakije), Szabo en Bareza (beiden Hongarije). Stahl- berg en Toltz (beiden Zweden). Vierde zóne: Steiner en Bisquier (beiden Ver. Staten). Vijfde zóne: Vaitonis (Canada). Zesde zóne: Sanchez (Colombia). Zevende zóne: BÓlbochan en Eliskases (bei den Argentinië). Achtste zóne: Wade (Nieuw Zeeland). De vijf hoogst geplaatsten in de rangschik king komen uit in het uitdagingstournooi, dat in de loop van 1953 wordt gehouden en waar aan ook Bronstcin, Bolcslawsky, Smyslov, Keres (allen Rusland), Najdorf (Argentinië), Reshewsky (Ver. Staten) en dr. Max E u w e (Nederland) zullen deelnemen. De winnaar van dit tournooi speelt later een wedstrijd om het wereldkampioenschap tegen de titelhouder, de Rus Botwinnik, Voor de eerste maal in het nieuwe seizoen zijn de leden van de Nederlandse Elftalclub Dinsdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam bijeen gekomen voor de centrale training. Van de negentien aangewezen spelers lie ten Clavan en Van Melis verstek gaan. Van de nieuwelingen in het gezelschap, Boskamp (Ajax), Tebak (Eindhoven). Van der Hurk (Eindhoven), Lugthart (Be Quick G.) en Van Ede (Sparta) deed Boskamp, die herstellende is van een enkelblessure, alleen aan de loop oefeningen mee. terwijl de Groninger Lugt hart van de kant dc oefeningen volgde. Hij heeft tijdens de wedstrijden voor het Arol bekertournooi een teen gekneusd. Landman klaagde over onwillige rugspieren en deed het kalm aan. De eerste interlandwedstrijd, die het Neder lands elftal speelt is op 21 September aan staande in Kopenhagen tegen Denemarken. Er zal voor deze ontmoeting geen oefenwed strijd worden gespeeld, zo vertelde de heer Van der Meulen, het lid van de technische commissie. Behalve de reeds eerder genoemde stayers zullen Donderdagavond 4 September in het Olympisch stadion in Amsterdam bij de re vanches van de wereldkampioenschappen op de 100 kilometer uitkomen de Zwitser Dig gelmann en onze landgenoot Bakker. De 21-jarige Brit Philip Mickman is het Kanaal overgezwommen in de richting Enge land—Frankrijk in 18 uur 44 minuten. Nadat hjj de Franse kust bereikt had is hij per motorboot naar Dover teruggekeerd. Verleden week was een poging van Mick man mislukt doordat een hagelstorm los barstte toen hij minder dan 800 meter van de Franse kust verwijderd was. Ook in 1949 had Mickman de overtocht met succes volbracht In Augustus van dat jaar zwom hij van Kaap Gris Nez naar Kingsdown in 23 uur 13 minuten.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5