H.O.V. met Metropole Orkest in rijk der lichte muze Brillante rol van Fiolet voor VAR A-televisie Kort en bondig -Clowntje Rick Er is geen slechte muziek Heemstede Schaakclub „Rolland" gaat jubileren Boeiende regie door Willy van Hemert Amsterdamse Beurs Pholiens aftreden wordt verwacht V erkoop „Ommelanden"? Zandvoort WOENSDAG SEPTEMBER 1952 HAARLEM* iDAGBLAD - OMECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Weer geheimzinnige dood van Britse verpleegster Bouw Van Zeggelenschool in Haarlem-Oost gegund Volksdansfeest in Haarlem Werk van Pijper in Wenen Zuster J. Langeveld nam afscheid Braspennincx houdt op met wielrennen ^Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Regering Malan blijft kleurlingen vervolgen Gevolg van staking Opbrengst zomerzegelverkoop Koningin Wilhelminafonds Vrijdagavond geeft de H.O.V. een bijzon der zomerconcert in samenwerking met het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden, dat de bedoeling heeft te laten horen dat er ook in het rijk der lichte muze goede muziek wordt ge maakt. Er worden composities uitgevoerd, zo schrijft het bestuur der H.O.V. ter in leiding, die anders nooit op het program ma van een syphonie-orkest voorkomen en die toch waarlijk niet als minderwaar dig beschouwd mogen worden. Na Beetho ven en Bach, Brahms en Bruckner, thans Sigmund Romberg en David Rose, Hoagy Carmichael en Ivor Novello het geheel onder het motto: er is geen slechte muziek, er is wel muziek die slecht gespeeld wordt. Dolf van der Linden studeerde harmonie en compositieleer bij Zagwijn en werkte voor de oorlog bij de AVRO als componist arrangeur. Hij schreef meer dan vijftig werkjes op het gebied der lichte muziek, die alle in het buitenland werden uitge geven. Talrijke keren trad hij op als gast- dirigent in Stockholm, Brussel, Parijs en vele buitenlandse radiostations. In 1945 kreeg hij opdracht tot vorming van een groot amusementsorkest, dat thans vier a vijf uitzendingen per week geeft en zich een internationale reputatie heeft verwor ven. Tijdens het bezoek van Koningin Ju liana aan de Verenigde Staten werd door de N.B.C. te New York een programma van Nederlandse muziek, gespeeld door het Metropole Orkest, uitgezonden. Het Metropole Orkest verleent zijn mede werking aan het concert van Vrijdagavond geheel belangeloos als vriendschappelijke reactie op de moeilijkheden, waarmee de H.O.V. het vorig jaar te kampen had. Ook de vocale solisten Aukje Karsemeyer-De Jong, Bert Robbe en Tonny van Hulst le veren dit bewijs van sympathie. Een con cert als het onderhavige, door twee orkes ten van verschillende richting en samen stelling, tezamen meer dan honderd musici tellend, heeft in Nederland nog nimmer plaats gevonden. Haarlem heeft de primeur van deze bijzondere combinatie ter gele genheid van de Bloemenweek. Een ge deelte van het programma zal ten behoeve van radio-uitzending in de naaste toe komst op platen worden vastgelegd. De VARA geeft een reportage van de gebeur tenis. Uitgevoerd worden onder meer een se lectie van melodieën uit de Amerikaanse operettes „Show Boat" en „Love Parade", PARIJS (A.N.P.). Op 22 Augustus werd op het strand van Wimereux aan de Franse Kanaalkust het stoffelijk overschot van de 32-jarige Britse verpleegster Sybil Johnson gevonden en men tast nog steeds in het duister, hoe zij om het leven is ge komen. Een der theorieën is, aldus de Parijse correspondent van de „Daily Telegraph", dat miss Johnson door onbekenden werd verdoofd en daarna in een boot buiten de kust werd gebracht en in zee geworpen. In Londen traeht de politie op het ogen blik te ontdekken, of er verband bestaat tussen de dood van Sybil Johnson en de dood van de 58-jarige verpleegster miss Webster, die in haar woning door gasver- stikking om het leven is gekomen. Deze miss Webster is, naar men gelooft, de vrouw geweest, die miss Johnson heeft grootgebracht, aldus de „Daily Telegraph". Het Metropole Orkest met zijn dirigent Dolf van der Linden in één der omroep- studio's. composities van Archibald Joyce, Jacob Gade, David Rose, Fibich en Romberg, een potpourri van oud-Russische volksliederen. Armeense dansen van Katsjatoerian, drie negro-spirituals in bewerkingen van Mor ton Gould, selecties uit twee „musicals" van Ivor Novello en het bekende „Body and soul" van Hoagy Carmichael. Voorts kan men Manny Oets horen als solist in de Romance voor piano en orkest. Van de zijde van de H.O.V. wordt voor dit populaire zomerconcert een zeer grote belangstelling verwacht. Wij vernemen, dat B. en W. van Haarlem de bouw van de nieuwe Van Zeggelen- school in Haarlem-Oost de oude werd zoals men weet in 1943 door een bombar dement vernield gegund aan de firma E. Schuit te Hillegom. De aa'nneemsom voor deze zevenklassige lagere school bedraagt 112.600. Op Zondagavond 7 September geeft de Kennemervolksdansvereniging een volks dansfeest in het Krelagehuis aan de Leid- sevaart te Haarlem onder leiding van Henk Honhof. Dit gemeenschappelijke dansfeest is be doeld als opening van de nieuwe cursussen. Tijdens zijn gastdirectie van de „"Wiener Symphoniker" voor de Weense radio-om roep zal Ignace Neumark eind October de Zes Adagio's van Willem Pijper uitvoeren. Dit zal de eerste keer zijn dat dit werk in het buitenland wordt gespeeld. Ten huize van de heer J. G. M. van Walsem, arts te Heemstede, heeft Zuster J. Langeveld in de intieme kring van doktoren en ver pleegsters afscheid van haar werkkring ge nomen, om verder van haar ongetwijfeld welverdiende rust te genieten. Zij begon haar taak als kraamverpleegster te Heemstede op 1 Januari 1928 en heeft ge durende de afgelopen 24 jaar ongeveer 2500 baby's bij hun intrede in het leven de be hulpzame hand geboden. Vooral in het begin toen zij vrijwel de enige kraamverpleegster in Heemstede was, is haar taak dikwijls on gekend zwaar geweest en het kwam in deze periode meermalen voor, dat zij gedurende drie of vier etmalen zo goed als geen nacht rust genoot. Mej. dr. F. C. van Hasselt uit Haarlem, sprak de scheidende zuster toe en haalde her inneringen uit de tijd van haar samenwerking op. Ten slotte overhandigde spreekster haar een fraai bloemstuk en een geschenk onder couvert. Vervolgens sprak de heer J. Laeijendecker als arts en voorzitter van de afdeling Heem stede van het Witte Kruis, waarbij hij o.m. herinnerde aan de oude band, die de schei dende verpleegster met zijn vereniging ver bonden heeft. Ook deze spreker verklaarde met het meeste genoegen aan de tijd van hun samenwerking terug te denken en na mens het Witte Kruis overhandigde hij haar een geschenk onder enveloppe, een serie boe ken en een fraaie plant. Zuster Langeveld blijft voorlopig nog in Heemstede wonen, maar zij is voornemens zich daarna in Haarlem te vestigen. Deze maand bestaat de schaakclub ..Rol land" vijftien jaar en het behoeft welhaast geen nader betoog, dat de jubilerende ver- eniginig dit feit niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Immers „Rolland" heeft alle reden met trots op de voorbije jaren en de daarin verrichte prestaties terug te zien. Als kleine buurtvereniging gestart in de onderste regionen van de Noordhollandse Schaak Bond, groeide' niet alleen het leden tal doch ook de speelsterkte, zodat thans Rolland behoort tot de sterke clubs van de N.H.S.B. De kracht van Rolland is niet alleen ge legen in het bezit van een aantal topspelers, maar ook in de sterke vriendschapsband, die de spelers jegens elkander en jegens hun club bindt. Juist de bereidheid der spelers om zich in wedstrijden volledig te geven, maakte het mogelijk, dat vaak op papier misschien sterkere tegenstanders werden verslagen. „Rolland" heeft vooral naam gemaakt, door het organiseren van een jeugd-schaaktour- nooi. Insiders weten, dat Rolland dit niet doet in de verwachitng, jeugdige schakers aan zich te binden, hetgeen de ervaring der afgelopen jaren ook wel heeft bewezen, maar om propaganda voer de schaaksport onder de jeugd te voeren. Het programma voor de viering van dit derde lustrum omvat onder andere het tra ditionele jeugdtournooi voor jeugdige scha kers tot en met 18 jaar. De voorronde van dit tournooi wordt gehouden op de Zater dagen 13, 20 en 27 September aanstaande, op welke dagen van 1821 uur in het club lokaal gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan, in Overveen gespeeld wordt. De zeskampen worden gehouden op 23, 26, 29 September en 1 en 2 October; de vier kampen op 22, 25 en 30 September. Op de zelfde data kunnen ook zogenaamde huis schakers in zes- en vierkampen hun krachten beproeven. Ook deze wedstrijden zullen in het clublokaal gespeeld worden en wel op genoemde data van 20—23 uur. Er wordt ge speeld in hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. John Braspennincx, de Nederlandse wiel renner, die reeds zovele successen boekte, zegt de wielersport vaarwel. Een nieuwe knieoperatie, die hij moet ondergaan, noopt hem dit besluit te nemen. Vele malen verbaasde „de Bras" zoals hij genoemd werd de sportwereld in zijn twintigjarige loopbaan als coureur door een onverwachte terugkeer, die gepaard ging met een ijzeren wilskracht. Zijn erelijst ziet er als volgt uit: achtentwintig overwinningen als nieuweling, honderddertien als ama teur en achtentachtig als professional. Daar bij zijn twee kampioenschappen van Neder land als professional en een als onafhankelijk wielrenner. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'A Nederl. 47 90% g.l. 90% A.K.U 157 g.l 155 174 174% Philips Gloeil 158% g.l. 158% Kon. Petroleum 323% 324 A'dam Rubber 79% 79% Holl. Amer. Lijn 143 143 N. Scheepv. Unie 120 121% H.V.A 94 g.l. 93% Deli Mij 68% 67% Amsterd. Eank 153K 153% Ned. Plandel Mij 144% 144% Rotterd. Bank 153% - 153% Twentse Bank 153% 153% Anaconda Copper 45-V.s g.b. 46 Bethlehem Steel 51% 51% Republic Steel 40% 41% Shell Union 74% 75 227/t# 22% S. Steel 39% 39% Over enkele weken is het een jaar ge leden dat de Nederlandse televisie in het tweede experimentele stadium trad en uit een tot studio ingericht (voormalig) kerkje le Bussum de eerste uitzending werd ge geven in het wekelijkse programma van drie uur, dat door de vier grote omroep verenigingen wordt gevuld. Wie gister avond gelegenheid heeft gehad de opvoe ring voor de VARA van het Amerikaanse spel „Herexamen voor Barnstetter" (The education of a fullback) te zien, kan niet anders dan vol bewondering zijn voor het hoge peil, dat in zo'n betrekkelijk kort tijds bestek werd bereikt. Een compliment, dat zeker in de eerste plaats de cameramannen en de overige leden van het technisch per soneel geldt, die bij een schier ondragelijke hitte en onder zenuwslopende spanning hun veel aandacht en kunde eisend werk secuur en met toewijding verrichten-.. Na tuurlijk worden er nog vele fouten ge maakt en zijn nog lang niet alle mogelijk heden zodanig in de practijk onderzocht dat ze ook met het maximale effect wor den uitgebuit, doch onze conclusies daar over zullen wij binnenkort in een afzon derlijke beschouwing onder woorden bren gen. Nu willen wij graag iets meer zeggen over dit experimentele televisiespel, expe rimenteel in dubbel opzicht, omdat voor het eerst een „groot" stuk met een duur van ongeveer anderhalf uur, bestaande uit vijftien scènes, waarvan de handeling zich voltrekt in vijf geheel verschillende décors, werd uitgezonden. Wij hadden bovendien prachtig vergelijkingsmateriaal, dank zij een zogenaamde kinescope, dat wil zeggen een film, die tijdens de vertoning in een Amerikaanse studio is opgenomen, zodat wij ons een duidelijk beeld konden vormen van de daar heersende opvattingen van spel, regie en cameragebruik. En het stemt wel tot grote voldoening dat de kwaliteit van de Nederlandse vertoning in de eerste twee opzichten aanmerkelijk veel beter voldeed. Hulde hiervoor aan Willy van Hemert, die niet alleen met fijn psycholo gisch inzicht de regie voerde, doch boven dien het toch betrekkelijk nieuwe medium zodanig beheerste, dat men zowaar in de verleiding zou komen de televisie als een tak van kunst te gaah bekijken. De door hem in de toverspiegel geprojecteerde beel den waren doorlopend boeiend door hun dramatische geladenheid. Het geheel op Amerikaanse toestanden afgestemdAstuk „Herexamen voor Barn stetter" van David Shaw is meer onder houdend dan overtuigend en wordt nogal ontsierd door een goedkoop en school meesterachtig aan de man gebrachte mo raal, waardoor de slotscènes een beden kelijke inzinking vormen, maar het heeft als overheersende kwaliteit dat het zo ty pisch voor televisie is gemaakt. Het is een bewegelijk verlopende geschiedenis, ver teld in de termen van het eenvoudige rea lisme, die telkens een ongedwongen gele genheid biedt tot het aflezen van mense lijke reacties, waardoor de handeling wint aan voor de huiskamer berekende intensi teit en een eigen speelstijl bevordert. De titelheld is 'n beroemde footballspeler, die om aan de eisen van zijn trainers te kun nen voldoen zijn studie verwaarloost. Ge hekeld wordt de mentaliteit van verdwa zing en corruptie, die optreedt zodra de sportbeoefening buiten de normale pro porties groeit lot een object van financiële speculatie. Geprezen wordt de sport als gezonde liefhebberij, die niet alle andere interessen verdringt. Het ligt er allemaal Zo zat Lumpo lekker op de kussens in de auto en ze reden met een flink vaartje weg. Hij vond het helemaal niet onplezierig, dat hij nu zo gemakkelijk naar de stad kwam! De meneer praatte wat met hem en Lumpo vertelde, hoe hij hier was gekomen, en wie zijn vriendjes waren. Onderwijl keek hij uit het raampje naar buiten. Wat ging dat gemakkelijk en vlug! Vóór hij er erg in had, waren ze al in Speelgoedstad. Lumpo zei, waar hij moest zijn, en even later stopte de auto voor het huis van oom Tripje. ,,Dank u wel, meneer!", zei Lumpo. „Dag, Lumpo", zei de vriendelijke meneer. „Dus denk er voortaan aan, eerst uitkijken en je hand uitsteken, hoor!" Rick en Bunkie keken verbaasd op, toen Lumpo daar met een auto kwam aanzetten. „Hallo!", lachte Rick. „Ben je 'n rijke meneer geworden Maar toen zag Bunkie het verband om Lumpo's hoofd. „Wat is er met je gebeurd?", vroeg hij ongerust. „O, 't is niet zo erg, hoor", zei Lumpo. „Ik ben tegen die auto op gereden en toen heb ik mijn bol 'n beetje geschramd. Het zal wel over gaan". En toen vertelde hij hoe het was gebeurd. vertaald uit het Engels. 01) Toni lachte toegeeflijk, al wist ze heel goed, dat warme melk en iets heel licht verteerbaars veel beter voor de bijna tach tigjarige zouden zijn. Het had echter geen zin over deze oude ingeroeste gewoonte met Olivia te redetwisten. Toni was blij, dat de gok-avondjes door het slechte weer niet al te vaak voorkwamen in het regen seizoen. Fisk, die uitstekend timmeren kon, was bezig met het vervaardigen van een houten scheepje, naar een oud model, voor zijn grootmoeder's verjaardag. Hij liet het Toni zien, die vol bewondering was. Het was een copie naar een model uit het museum van Miranda, van een schip, dat iets te maken had gehad met de geschiedenis van Fla mingo Eiland. Fisk had uren in het museum doorgebracht om alles te tekenen en onder zijn kundige handen kwam een klein kunst werk tot stand. Toni, die hem op een mid dag gadesloeg, bepeinsde, dat zulke handen ook goed chirurgswerk zouden kunnen doenZe had dit tot Mark gezegd, toen ze hem na een bezoek aan Floriana uitliet. Mark knikte. „Ja, het is zonde van de jon gen, dat hij hier in deze uithoek vastgehou den wordt. Hij is intelligent, wil graag leren, is nu volkomen onbedorven en vol enthousiasme. Als mevrouw Burden hem echter nog lange jaren vasthoudt, zal ook hij ten onder gaan aan de invloeden van hier. Doe wat je kunt voor Fisk, Toni!" „Ik heb helaas maar weinig invloed," zei ze zacht. Ze was het volkomen met Mark eens, dat er in Fisk's belang iets gedaan moest worden. Mark had haar peinzend aangekeken en gezegd: „Dat weet ik nog zo net niet. Op de een of andere manier heb je op Floriana veel indruk gemaakt. Ik zie je nog wel hierover...." En weg was hij geweest in grote haast. Het portier van zijn auto sloeg dicht. In de regentijd waren er altijd veel zieken op het eiland en er was thans ge legenheid te over voor hem om diverse tro pische koortsen te bestuderen. De avond scheen eindeloos te zijn en mevrouw Burden was niet naar bed te krij gen. Ze maakte er een echte familie-avond van en praatte aan één stuk door. Carlos zat in een van de banken bij het raam en sloeg het groepje rond de rolstoel gade. Hij hoorde niet heleméél tot de familie en hield zich op een afstand. Hoewel zijn bloed kookte door het trage verloop van de avond, zag hij er uiterlijk kalm en onbewogen uit. Toni scheen vol belangstelling naar de ver halen van de oude vrouw te luisteren, ter wijl ze toch op hete kolen behoorde te zit- I ten om haar naar bed te krijgen, opdat ze zich bij Carlos, die haar in de patio zou wachten, kon voegenCarlos wond zich op. Mevrouw Burden had hen de afgelopen week opzettelijk gescheiden gehouden. Ze wilde Nigel een kans gevenHij kon het zichzelf moeilijk vergeven, dat hij in een zwak moment Toni zijn gevoelens ten op zichte van haar had duidelijk gemaakt. Nigel lag lui in een gemakkelijke stoel in een hoek van de kamer en sloeg eveneens de groep rondom zijn grootmoeder gade. Zo nu en dan keek hij in de richting van Car los en deze voelde iets van spot in de koele blik, die op hem gevestigd werd. Het was alsof Nigel, na jarenlang Carlos' verachting voor zijn geringe bekwaamheden ondergaan te hebben, thans bijzondere troeven in han den hield. Alsof hij hem toeriep, dat hij thans ieder ogenblik wraak zou kunnen nemen. Ze wisten beiden, dat wanneer Car los ook maar de geringste belangstelling voor Toni tegenover Mevrouw Burden zou tonen, het voor Nigel een klein kunstje zou zijn het ontslag van Carlos te bewerk stelligen Nigel's belangen zouden voorgaan, ook al was Carlos bijna onmisbaar op Floriana. Met al haar millioenen zou Mevrouw Bur den echter niet al te veel moeite hebben om een nieuwe administrateur te vinden, ter wijl Nigel haar kleinzoon en erfgenaam was en van een leeftijd, die goed bij Toni paste Carlos had het onbehaaglijke gevoel, dat Nigel precies wist wat er in hem omging. Hij had moeite zich te beheersen. Het idee van Toni, gebonden aan een nietsnut als Nigel, maakte hem buiten zichzelve. Hij had de grootste moeite om zichzelf in toom te houden. Olivia was intussen rustig bezig met ver halen over Floriana van vijftig jaar ge leden, toen ze er als jonge vrouw was komen wonen. „Toén hadden we feesten Elke gelegenheid werd aangegrepen om een feest te organiseren, verjaardagen, geboor ten, allesEr was weinig andere aflei ding, geen auto's, geen radio, geen telefoon en geen electriciteit." Ze glimlachte tegen Toni, die met glanzende ogen naar haar luisterde. „We maakten met onze feesten echter veel goed. Onze huizen waren voor ons net zoveel waard als thans de club, de bioscoop, de schouwburg en wat al niet meer tezamen, en ik heb vaak het gevoel, dat het peil van ons amusement veel hoger was dan van jullie tegenwoordig." „U was natuurlijk de koningin van Fla mingo Eiland bij dat alles, hè grootmama!", zei Fisk plagend. „Inderdaad behoorden wij tot een van de leidende families," antwoordde Olivia en haar oude felle ogen hadden even een zachtere glans bij de herinnering aan de glorieuze dagen van weleer. Zekeek het vertrek rond. Het meubilair was bijna nog hetzelfde, maar de vele jaren tropische hitte hadden het geen goed gedaan. De kleuren van het damast en brocaat waren verschoten en de lucht, die er op Floriana hing, deed soms aan een museum denken. En dan te denken, dat zij Floriana ouder een beetje dik op, zoals we dat van de film gewend zijn. De zeven hieraan medewerkende acteurs van de Nederlandse Comedie hebben, met slechts vijf dagen voorbereiding, een voor treffelijke prestatie geleverd. Slechts in ruw-emotionele scènes werd er teveel „toneel" gespeeld, maar voor het overige was men - scherp geconcentreerd - van hoofd tot voeten op de camera ingesteld. Een speciale onderscheiding verdient Jo- han Fiolet als de goedige en verstrooide, maar beginselvaste professor in de wijs begeerte. Een dergelijke rol zou hem in het buitenland, geloof ik, op slag beroemd heb ben gemaakt. Het was een lust voor het oog zoals zijn markante kop iedere aan doening verwerkte en de opwinding der anderen verbaasd of begrijpend weerspie gelde. Daarbij vond zijn stem gemakkelijk een lichte en toch pakkende toon van rus tige autoriteit. Maxim Hamel was als de jonge sportheld wel niet ideaal, maar zeer zeker acceptabel en Kitty Janssen sloeg een goed figuur als zijn meisje met gezon de levensinzichten. Een opvallende ver schijning was ook Pierre Myin als de rec tor van de universiteit. Verder traden op: Mimi Boesnach, Ton Lutz en Onno Molen kamp. In het voorprogramma werd onder meer een filmpje over Haarlems bloemencorso vertoond, dat niet bijster gelukkig was uit gevallen. DAVID KONING Van onze correspondent in Brussel) De minister van Justitie, Josef Pholien, die zo pas uit Mexico terugkeerde, ontving gisteren de vertegenwoordigers van de ver zetsorganisaties en verklaarde hen waarom de doodstraf van de „beul van Breendonk", Richard de Bodt, in levenslange dwangar beid werd omgezet. De minister zeide, dat het gaat om een algemene maatregel van de regering, die goedgekeurd werd door de socialistische en liberale woordvoerders. De vertegenwoordigers van het verzet waren het volkomen oneens met de mi nister, weigerden aangeboden sigaretten, en eisten bij het einde van het onderhoud zijn ontslag.Te Namen en in andere Waalse plaatsen hebben Katholieke woordvoerders de beslissing van de minister van Justitie eveneens afgekeurd. Te Verviers en Char leroi werden de vlaggen halfstok gehangen. De Waalse ministers van het kabinet- Van Houtte komen hierdoor in een moei lijke positie. Kunnen zij solidair blijven met een minister van Justitie, die door de Waalse kiezers en door een groot deel van de Brusselse en Vlaamse publieke opinie wordt afgekeurd? Zeker, van uit het parlementaire en juridische standpunt bekeken, kan men Pholien klaarblijkelijk niets verwijten: de regering en het parlement hadden besloten geen enkele terdoodveroordeelde nog te executeren. Als minister van Justitie heeft Pholien deze politieke richtlijn in de prak tijk gebracht. Maar het is zeer betwistbaar, of hij met de nodige tact optrad. Het ziet er naar uit, dat ook de Katho lieke partijleiding en een aantal ministers van de regering er zo over denken en het ontslag van minister Pholien zal waar schijnlijk binnenkort een feit zijn. Hedenmorgen werd premier Van Houtte uit de Congo terug verwacht en zijn plaatsvervanger, minister Van Zeeland, zal hem tegemoet gaan. Waarschijnlijk zou in de ministeriële auto, die Van Zeeland en Van Houtte van het vliegveld van Meis broek naar Brussel brengt, over het lot van Pholien worden beslist. Een aantal Indiërs en Negers, die Zon dag opzettelijk voor blanken bestemde ver trekken van een station te Durban (Zuid- Afrika) hebben betreden, zijn tot boeten van zeven pond tien shilling veroordeeld, bij nietbetaling te vervangen door een maand gevangenisstraf. De veroordeelden verkozen de gevangenis. Te Port Alfred, in het Oostelijke gedeelte van de Kaapprovincie, zijn Maandagavond 84 inheemse deelnemers aan de tegen de regering-Malan gerichte „ongehoorzaam heidsactie" gearresteerd wegens het weige ren van de afgekondigde avondklok. Negen arrestanten zijn tot twee pond sterling boete of een maand gevangenisstraf veroor deeld. Zij gaven de voorkeur aan het laat ste. Te Oost-Londen, in de provincie Kaap stad, zijn 131 inboorlingen en Indiërs, waar onder 56 vrouwen, wegens deelneming aan de „ongehoorzaamheidsactie" tegen de regering-Malan tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Gistermiddag heeft minister Joekes in de vergaderzaal van het departement va'n Sociale Zaken en Volksgezondheid afscheid genomen van de hoofdambtenaren van het departement en van de buitendienst, met wie hij gedurende vier jaar heeft samengewerkt. De scheidende bewindsman werd hierbij toe gesproken door zijn beide staatssecretarissen, mr. dr. A. A. van Rhijn en dr. P. Munten dam, door de secretaris-generaal mr. J. H. Klattc en door de oudste afdelingschef, dr. C. van den Berg. Met de boottrein uit Hoek van Holland zijn vanochtend de leden van het Amster dams Concertgebouworkest in de hoofd stad teruggekeerd, na op het Muziekfestival in Edinburgh zes verschillende concerten in acht dagen te hebben gegeven. Dinsdagmiddag is op het Jaarbeurster rein aan de Croeselaaan te Utrecht de eerste steen voor de in aanbouw zijnde jaarbeurs hal gelegd door de kleinzoon en naamgenoot van dr. F. H. Fentener van Vlissingen, ere voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Verwacht wordt dat bij de opening van de zestigste jaarbeurs op 17 Maart 1953 het nieuwe gebouw gereed zal zijn. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 39-jarige voormalige directeur van de Coöpe ratieve Veilingvereniging „De Tuinbouw" te Leeuwarden H. R. wegens verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was l'/z jaar met aftrek. Volgens de tenlastelegging zou hij sinds 1948 f25.000 verduisterd hebben. De minister van Sociale Zaken en volks gezondheid heeft het bestuur van het zieken huis Schouwen-Duiveland medegedeeld, zich in beginsel te kunnen verenigen met het bouwen van een ziekenhuis van 75 a 80 bed den te Zierikzee. Op 1 September is in Utrecht voor de eerste keer in Nederland afgenomen het examen beiaardspel en campanologie (klok- kenkunde). De candidaat, de heer Sjef van Balkom uit 's Hertogenbcsch, is hiervoor ge slaagd. De raadsman van de Belg S. uit Ha- mont, die op 4 Augustus in de omgeving van Someren (Noord-Brabant) met zijn auto in de Zuid-Willemsvaart reed, waarbij zijn vrouw en drie kinderen om het leven kwa men, heeft het gerechtshof te 's Hertogen bosch verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt ongedaan te maken. De raadsman grondde zijn verzoek op het gebrek aan wettig en overtuigend bewijs, dat in dit ge val misdaad in het spel zou zijn. Het hof heeft de vernietiging gelast van de beschik king tot de voorlopige hechtenis van de rechtbank van 's Hertogenbosch en S. on middellijk in vrijheid gesteld. In cle tweede helft van September zal uit Roosendaal de volledige 103e Compagnie Commando Troepen voor zes maanden naar Suriname vertrekken. De compagnie, in to taal 113 man, staat onder commando van de kapitein R. J. de Graaf en wordt gevormd door dienstplichtigen en aangevuld met eigen beroepsofficieren en eigen beroeps- en dienstplichtig kader. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag van 3 tot 4 uur door Marie Dufour, Lausanne luidt: 1. Toccata en la, Sweelinclc; 2. Canzona, Zipoli; 3. Toccata pour 1' élévation, Frescobaldi; 4. Prélude Fugue et Chaconne, Buxtehude; 5. „Qui tollis" Dialogue sur la voix humaine, Couperin; 6. Trois pièces de compositeurs suisses: a. Choral: „Voice l'Etoile du ma- tin", Bernard Reichel; b. Pièce d' orgue sur le Psaume hugenot no. 25, Henri Gagnebin; c. Pièce d'orgue sur le Psaume hugonet no. 24, Henri Gagnebin; 7. Choral en la mi neur, Franck; 8. Choral: „Schmücke. dich, 0 liebe Seele" VII; 49, Bach; 9. Fantasie et fugue en sol mineur, Bach. Naar het A.N.P. verneemt zullen bestuur en Commissarissen van de Coöperatieve Melkfabriek „De Ommelanden" in Gronin gen morgen op de ledenvergadering voor stellen de fabriek van de coöperatie als mede de eigendommen der vereniging te verkopen. Voorts zal worden voorgesteld tot liquidatie van de Coöperatieve Vereni ging over te gaan. Dit voorstel is het gevolg van de staking welke thans dertien dagen duurt en waarbij ruim 170 arbeiders zijn betrokken. De zomerzegel-verkoop heeft in Zand voort gedurende het seizoen een totaal ver koopbedrag van f 1728 opgebracht, waardoor een nettowinst kon worden geboekt van f 564,18. De extra huis-aan-huis-verkoop leverde een nettowinst van f 186 op. In totaal dus f750,18. Deze uitkomst was voor de directeur van het postkantoor te Zandvoort aanleiding de voorzitster van het comité, mevrouw Van Fenema te danken voor dit ongekend mooie resultaat. Het was voor het eerst, dat de zomerzegelactie in Zandvoort door een comité werd gevoerd. De jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van de kan ker, bracht in Zandvoort f680,64 op. Boven dien collecteerde men tijdens de „Grand Prix" op het circuit, hetgeen f559,07 op leverde. Hierdoor kon Zandvoort aan het fonds het fraaie bedrag van f 1239,71 af dragen. wets had gevonden, toen zij er zelf als jonge bruid aangekomen was! Met de wijsheid, die ze in lange jaren had opgedaan, was ze thans haar echtgenoot dankbaar, dat hij haar verhinderd had het antieke meubilair door nieuwe waardeloze rommel te ver vangen. „De bedienden waren dagen tevoren bezig met voorbereidingen voor zulke feesten," vervolgde ze haar verhaal. „Alles werd ge poetst en gewreven en er was zoveel voed sel, dat een leger er van zou hebben kunnen leven. Alles werd prachtig versierd met bloemen. Vele gasten bleven slapen en sommige bleven zelfs wel een week logeren. De vrouwen bleven dan bij mij en we maakten ons mooi voor het dansen des avonds." Olivia woof zich koelte toe met haar waaier en Rita lachte opeens luid. „Wat vond u in hemelsnaam aan zulke vrouwen-onderonsjes?", vroeg ze op enigs zins laatdunkende toon. Ze vond de ver halen over het verleden kennelijk ver velend, in tegenstelling tot Toni, die er van genoot. Het meisje trachtte zich Floriana voor te stellen, zoals het geweest moest zijn in die tijd. Ze zag Olivia voor zich als een jonge, mooie vrouw, die zielsveel hield van haar echtgenoot en geboeid was door het nieuwe leven op het tropische eiland, waar ze zo'n belangrijke rol als een van de rijk ste vrouwen zou spelen. Olivia keek haar schoondochter spottend aan. Ze vouwde haai* waaier dicht en lachte. „Mijn beste Rita, we vonden het ge zellig als vrouwen over alle onderwerpen te praten, welke vrouwen sinds de tijden van Eva geïnteresseerd hebben. Echtge noten en babies en personeel en schandaal tjes. Hoewel we niet veel aan schandaal konden doen, daar we als kleine blanke minderheid een hechte band moesten vor men. Tegenwoordig op de Club is er op dat gebied veel meer te beleven!. De diepe men selijke interessen veranderen echter niet zo heel veel tengevolge van nieuwe vindingen als auto's en bioscopen en ijskasten...." „Waarschijnlijk niet," zei Rita en haalde bijna onmerkbaar haar schouders op. De oude vrouw wist, dat ze Paul, die veel te oud voor haar was, getrouwd had "om het geld, dat hem te wachten stond. Dat haar huwelijk door het lange wachten op de erfenis een mislukking was geworden, vond Olivia kennelijk haar verdiende loon. Chester merkte vol enthousiasme op: „Het leven in die tijd moet groots geweest zijn" en Molly koek hem met een lachje aan en voegde er aan toe: „Inderdaad maar eigenlijk verschilt het niet zo héél veel van het leven, dat jij op het ogenblik leidt." „Toch wel!", kwam Olivia tussenbeide. „Je moet begrijpen, dat onze mannen alleen maar jaagden en visten in hun vrije tijd. Verder hadden ze het razend druk met het leiden van hun plantages. Je vader kende ieder stukje grond van Floriana, Molly. En zo was het ook bij zijn vader en zijn groot vader. Ze kenden al het werkvolk en. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6