Acheson doet beroep op Perzië aanbod nog eens te overwegen Minister Pholien treedt af Linkervleugel brengt Brits vakverbond in moeilijkheden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Seizoen Engels-Amerikaans overleg over toelichting aan Mossadeq Drie jonge meisjes bleven hun liefde trouw Motor botste tegen truck; twee doden Twaalf doden bij explosie in Marseille Het woord is aan Hij moest wijken voor fel verzet tegen zijn gratie-maatregelen Mohammedanen in Kasjmir ongeduldig Resoluties tégen bacteriënoorlog en vóór verdere nationalisaties Russen niet tevreden over hun films De Fairsea vertrokken Het feest van de druiven Dominici vastgehouden Brutale overval in Londen Weer bombardement van Koreaanse centrale Vanmiddag bergingspoging van de gestrande Poolse kotter Thorez keert terug 67e JAARGANG No 48 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 208 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SEPTEMBER is in het land en daarmee is ook het vergaderseizoen weer begonnen. Nevens het voetbalseizoen, dat zijn kracht in de buitenlucht zoekt terwijl de vergade raar zich alleen binnenshuis in vorm voelt, is het het langste in ons land. Feitelijk duurt het elf van de twaalf maanden, waar bij men van de elfde (Juli) moet zeggen dat een vrij sterke daling intreedt maar van de enige vergadervrije maand (Augus tus) niet eens kan getuigen dat zij een volkomen gesloten seizoen aangeeft. Ook niet als er geen kabinetscrisis is. In deze maand starten evenwel duizen den verenigingen, bonden, federaties enz. weer met, laat ons hopen, frisse moed. En duizenden sprekers gorden zich aan om in lezingen, inleidingen, causerieën, openings woorden en diergelijke hun kennis, soms hun geest, óók wel eens hun humor aan anderen mede te delen. In zeer verschil lende maten van aandacht wordt naar hen geluisterd. Dat de gemiddelde maat op den duur aanzienlijk verhoogd zou worden als er meer aan gedaan werd om de jeugd spreken te leren is vaak betoogd. liet heeft evenwel nog steeds geen ingrijpend gevolg gehad en zo is de spreker in ons land als regel iemand, die het zichzelf geleerd heeft (als hij er aanleg en zorg voor heeft) of niet. geleerd (als hij die aanleg mist of er achteloos mee is blijven omspringen). Bui ten de kringen van hen die beroepshalve sprekers zijn, zoals geestelijken, mannen van 'net onderwijs en advocaten, treft men er helaas zeer veel aan, die het zichzelf nooit geleerd hebben en het niettemin vaak doen. Waarbij zij dat moet erkend wor den er nogal eens door een ijverig be stuur toe zijn geprest, in naam van de een of andere behartigenswaardige zaak. Een maal als spreker aan de haak geslagen zet ten zij zich zuchtend aan de voorbereiding en er wordt weinig fantasie voor vereist om die zuchten in hun betoog nog waar te nemen. Hetgeen niet opwekkend is voor hun auditorium. Als men ettelijke duizenden lezingen, causerieën, redevoeringen enzovoorts in zijn leven gehoord heeft hoopt men toch in September altijd weer opnieuw, dat er geen sprekers uitgenodigd zullen zijn die met toonloze, stem snel voorlezen. Of die zinnen van merkwaardige lengte zullen uiten, die zij niet afmaken en die zich in nevelen ver liezen. Of die het einde van hun betoog niet kunnen vinden, en maar door blijven gaan, het opnemingsvermogen van hun gehoor overschattend. Een uur, zelfs met een pauze middenin, is al rijkelijk lang. De meeste hoorders hebben het overdag druk gehad en hun geest daarbij moeten inspannen. Zij zijn 's avonds min of meer vermoeid. Men moet niet teveel van hun aandacht vergen. Men moet, geloof ik, hen ook niet ontmoe digen door bij een of meer punten in het betoog te zeggen: daar kom ik straks op terug. Want dat maakt de indruk dat het eind nog lang niet in zicht is. Als luisteraar met verscheidene tientallen jaren ervaring zou ik bescheidenlijk bij de aanvang van een nieuw sprekers-seizoen willen vragen: zegt u nou niet: daar kom ik straks op terug. Sommige sprekers dwalen zo ver af op zijpaden in hun betoog, dat men zich met zorg gaat afvragen, hoe zij ooit de hoofdweg terug zullen vinden en tijdig het eindpunt bereiken. Dat zijn meestal geen voorlezers, maar mannin van het betoog voor-de-vuist.-weg. Hoezeer dat ook ver kieselijk is boven de voorlezing en hoeveel boeiender het ook in de regel is, het levert gevaren op. Het is dan ook moeilijker dan voorlezen. Als iemand van nature geneigd is tot het inslaan van zijpaden handelt hij dus kennelijk verstandig door zich aan zijn aantekeningen te houden. Loopt hij dat gevaar niet, dan kan hij, eenmaal op gang geraakt, ze wel beschouweq als een soort reserve, in geval van plotselinge geheugen stoornis te raadplegen, ep ze overigens los laten. Er leefde, volgens de schrijver Eek- hout, eeuwen geleden in het Belgische ste deke Damme de goede pastoor Poncke, die de gewoonte had elke week met grote zorg zijn preek voor de Zondag samen te stellen en op te schrijven. Elke Zondag stak hij het manuscript in zijn zak als hij de kansel beklom en sprak dan onveranderlijk voor de vuist een andere preek uit. Dit is een merkwaardig beleid, dat wellicht ook en kele sprekers in vergaderingen met succes zouden kunnen toepassen, maar alleen als zij uitzonderlijk begaafd zijn. Veiliger methode is het, dezelfde rede die men op geschreven heeft daarna in de (altijd ge moedelijker) spreektaal voor te dragen. Als auditoria in toenemende mate tijdens een rede beginnen te kuchen is dat geen goed teken voor de spreker. Het bewijst niet zozeer dat zij verkouden zijn als dat hij het is. Als tijdens de slotphase van zijn betoog hier en daar lieden opstaan en op hun tenen wegsluipen beduidt dit, dat hij zijn eindspurt moet inzetten en dat eigen lijk al eerder had moeten doen. Als iemand uit de zaal interrumpeert kan dat in het al gemeen als een blijk van bijzondere be langstelling gelden. Ook als hij het niet met de spreker eens is. Ja, vooral in dat geval. Het doorspekken van een rede met en kele grapjes, ofschoon sterk aan te beve len, moet met zorg en vermijding van ge baarde grappen geschieden. Het is erg als niemand lacht. Als de spreker bijzonder nadruk op een punt in zijn betoog wil leg gen kan dat beter geschieden door zachter dan door luider te spreken. De mens houdt wel van geheimzinnigheid, maar schrikken doet hij niet graag. Laat ons, aan deze dingen denkend, het beste hopen van het opnieuw ingetreden vergaderseizoen. Elf maanden. Minstens. R. P. Het orgaan van de Russische communis tische partij Prawda schreef Donderdag: „De plicht van de Sovjet-Russische cineas ten is voor de dag te komen met creaties, die doordrongen zijn van de idee van Sov jet-patriotisme en die de grote levenskracht van het socialisme uitbeelden". Het blad ging verder met te zeggen, dat de film industrie nog altijd achterblijft bij wat men ex-van moet verwachten en dat er nog te weinig films zijn, die op hoog ideologisch en artistiek peil staan. Veel te dikwijls zouden er films worden vertoond, die ten opzichte van bovengenoemde eisen een te lauw karakter hebben. Ook zouden er te weinig humoristische, muzikale cn soort- films zijn. WASHINGTON, (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag een beroep op Perzië gedaan om het Brits-Amerikaanse voorstel ter regeling van het oliegeschil opnieuw in overweging te nemen. Het Brits- Amerikaanse voorstel, zo zeide Acheson, aanvaardt de nationalisatie van de Perzische olie-industrie als een feit en stelt voor, het internationaal gerechtshof te verzoeken om de aanspraken van beide partijen te onderzoeken. De minister achtte dit voorstel voor Perzië aanvaardbaar, vooral met het oog op de recente uitspraak van het hof, die gunstig voor Perzië was. Ten aanzien van het Amerikaanse aan bod om Perzië 10 millioen dollar te schen ken verklaarde Acheson, dat dit bedrag bedoeld was om Perzië financieel te steu nen, totdat de Perzische olie weer op de wereldmai-kt zou verschijnen. De grootte van het bedrag was vastgesteld op grond van inlichtingen over het huidige Perzische begrotingstekort, zo voegde de minister hieraan toe. Over de kwestie van de rol, die de „Anglo-Iranian" zou moeten spelen bij het weer op gang brengen van de Perzische olie-industrie, herinnerde Acheson aan ax~ tikel zeven van de Perzische nationalisatie- wet, dat zegt, dat de afnemers van olie producten in de twee jaar. voorafgaande aan de nationalisatie, voorrang moeten hebben bij de aankoop van olie. Volgens de minister komt de „Anglo-Iranian", als voornaamste afnemer in het verleden, bij gevolg in aanmerking om onderhandelin gen over de aankoop van olie met de Per zen te beginnen. Het Brits-Amerikaanse voorstel zegt echter niet, dat de „Anglo- Iranian" de enige afnemer moet zijn, zo voegde minister Acheson hieraan toe. Engelanti en de Verenigde Staten over wegen om Perzië informeel opnieuw te be naderen. Het zou een nieuwe poging zijn om premier Mossadeq te bewegen de voor stellen van Truman en Churchill ter re geling van de olie-crisis te accepteren, zo meldt United Press. Londense kringen, die dit mededeelden, zeiden dat dit contact waarschijnlijk de vorm zou hebben van een „toelichtende nota", die voor Teheran sommige punten van het Brits-Amerikaanse voorstel zou ophelderen. De Verenigde Staten noch Engeland zijn van plan om Mossadeq nieuwe voorstellen te doen of de voorstellen te herzien die hem verleden week Zaterdag gestuurd zijn tezamen met een gemeenschappelijke bood schap van Churchill en Truman. Evenmin wordt overwogen dat de Ver enigde Staten hun aanbod om met 10 millioen dollar te helpen zullen verhogen. Het Britse kabinet zal zich op zijn zitting van heden weer met de Perzische kwestie bezig houden. Verwacht wordt, dat men spoed zal blij ven betrachten omdat het Perzische parle ment op 10 September samenkomt om het antwoord aan Londen en Washington te overwegen. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur ver trok de „Fairsea" van de Lloydkade te Rotterdam met aan boord ruim 1900 emi granten naar Australië. Van de familie Timmer uit Groningen is de 18-jarige pleegdochter Elisabeth in ons land ach ter gebleven. Haar verblijfplaats is onbe kend, want in de loop van vorige week is zij „ondergedoken" om bij haar verloofde te kunnen blijven. Ook de dochters van de families De Vries uit Schiedam en Tak uit Nijmegen, respectievelijk 18 en 23 jaar oud, zijn achter gebleven om dezelfde redenen. Aan boord van de „Fairsea" bevinden zich 650 kinderen beneden de twaalf jaar, onder wie 35 zuigelingen. Voor 1400 passa giers is de regering bijgesprongen met een subsidie om de passageprijs te betalen. Er is accommodatie in hutten voor 300 passa giers, de overige emigranten worden inge deeld in elf grote en elf kleine slaapzalen. Als geestelijke verzorger voor de R.K. opvarenden treedt pater T. H. P. ter Ellen van het Carmelietenklooster te Hoogeveen op, voor de Protestantse passagiei's maakt ds. J. Drost uit Ede de reis mee. De namen van de emigranten zullen mis schien nog wel eens aanleiding tot verwar ring geven, want er zijn niet minder dan zeven gezinnen De Vries, zes families De Jong en vijf families Vos, Jansen en Hen driks. Een familielid van de 24-jarige Hagenaar R. Boringa, dat in Australië woont, had be loofd zijn passageprijs te betalen. De Ha genaar hoorde echter niets en na herhaald aandringen seinde het familielid „niet in staat te betalen". De teleurgestelde jonge man monsterde als matroos op de „Nieuw Amsterdam" om zo zijn passagegeld op zijn gage te kunnen oveidiouden. Twee uur voor het vertrek van dit schip, op 22 Augustus kwam er een telegram uit Australië, dat de passage toch betaald wa^ Een half uur voor het vertrek van de „Nieuw Amster dam" monsterde Boringa af en nu zit hi; weltevreden op de „Fairsea", die op 8 Octo ber in Sydney zal arriveren. Kermisklant Een jongeman uit Noordholland, die in het voorjaar op het punt stond naar Australië als emigrant te vertrekken, gelast te vrijwel op de loopplank van het efni- grantenschip, zijn reis af, omdat hij er de voorkeur aan gaf kermis te vieren. Thans heeft hij aan de autoriteiten te kennen ge geven toch wel weer te willen emigreren daar de kermissen in Noordholland toch voorbij zijn. Het zou ons niet verwonderen als hij thans van een koude kermis thuis komt. In de afgelopen nacht omstreeks half een is de bijna 19-jarige motorrijder H. Pom- pert, wonende in Oldebroek, op de Rijks straat te Wtzep in de gemeente Oldebroek tegen een geparkeerde truck met oplegger gebotst. De motorrijder en zijn 27 jarige duo-passagier J. Eckelboom, bakkersknecht in Oldebroek, kwamen om het leven. Zij waren beiden ongehuwd. De motor, die geheel onder de vrachtauto werd ge schoven, is geheel vernield. De vrachtauto v/as van de firma Berends uit Groningen. MARSEILLE. (Reuter). Een olie- en zeepfabriek te Marseille is volkomen dbor brand vernield na een hevige ontploffing die blinden en ruiten van omliggende hui zen indrukte. Volgens de laatste bex-ichten zijn twaalf lijken geborgen en 34 personen min of meer ernstig gewond. Vele personen uit de omgeving hebben een shock gekregen en velen vluchtten met hun kostbaarste bezittingen. Om twaalf uur vanmorgen was de brand, die' wordt bestreden door vierhonderd brandweerlieden van de marine, bijge staan door soldaten en politie, nog niet ge blust. Vooral een in de nabijheid gelegen zwavelfabriek moet voor overslaan van de brand worden behoed. De gehele wijk, een voorstad waar veel arbeiders wonen, ziet er uit als een stad na een bombardement. Huizen bij de fabriek zijn uitgebrand, elders zijn muren inge stort en tot op een afstand van een kilo meter zijn de dakpannen van de huizen gevaagd. FORCALQUIER (Reuter). De Franse politie heeft gisteren de 32-jarige Franse boer Gustave Dominici 15 uur lang ver hoord. Dominici was de eerste die de lijken van de in Zuid-Frankrijk vermoorde Britse voedseldeskundige Drummond en zijn vrouw en dochter heeft aangetroffen. Hij zou twee belangrijke mededelingen heb ben gedaan. Hij zou hebben bekend, het stoffelijk overschot van mevrouw Drummond onder een deken gezien te hebben toen hij voor de eerste keer naar buiten kwam. Voordien had hij volgehouden, slechts het lijk van het 12-jarige dochtertje van de Drummonds gezien tc hebben. Dominici gaf ook. toe een omver geworpen bed te hebben waarge nomen bij de plaats waar Drummond zelf werd gevonden. De vrouw van Domjnici, Yvette, die Woensdag twee uur is verhoord, kreeg een zenuwaanval toen zij thuis gekomen was. De politie was van plan het verhoor van Dominici heden voort te zetten. De boer, die de nacht op een politiebureau heeft doorgebracht onder bewaking van twee rechercheurs, scheen niet uit het veld ge slagen te zijn. Nelson: Een moedig man sterft slechts eenmaaleen lafaard sterft zijn hele leven lang. LONDEN (Reuter). Acht gemaskerde bandieten, waai-onder een jong meisje, ramden gisteren in West-Londen met een auto een andere auto, die geld naar een bank bracht. De bandieten wisten na een gevecht te ontsnappen met meer dan dui zend pond sterling. Bij de overval gebruikten de misdadigers drie auto's: de eerste ramde de auto, waar in vier kassiers gezeten waren en bracht haar zodoende tot stilstand. Een tweede wagen kwam van achteren aan rijden, drie mannen sprongen er uit en met drie uit de eerste auto sleurden zij de kassiers naar buiten. In een gevecht, dat volgde, sloegen de bandieten een kassier met een ploerten doder en zij grepen de koffer met geld. a afloop van de gisteravond gehoudengemaakt dat ook kolonel Van Coppenolle, inetsraad en na in gezelschap van mi- die ervan werd beschuldigd met de Duit- In Naaldwijk hield WoevscLag de Drui- venkoningin officieel haar intrede. Heel het dorp was uitgelopen om de Vorstin te zien, die in een met druiven opge tuigd rijtuig een joyeuse entrée maakte. Hartelijk werd zij toegejuicht. Middeler wijl inert ook Frankrijk het feest van de druivenoogst. Montmartre ontbreekt daarbij niet. Deze jeugdige Parisienne geeft meer dan aan haar speelgoed de voorkeur aan de eerste druiven van Montmartre. Na kabinetsraad nister Pholien in audiëntie door Koning Boudewijn te zijn ontvangen, verklaarde eerste minister Van Houtte, dat de minister van justitie, Pholien, zal aftreden. De eerste minister verklaarde verder, dat minister Pholien zelf het initiatief tot zijn ontslag heeft genomen, om klaarheid te scheppen in de politieke situatie. Het is te betreuren, aldus de premier, dat men in sommige kringen 6e mening is toegedaan dat men op het stuk van de am nestie van politieke delinquenten verder gegaan is dan in de regei-ingsverklaring indertijd werd neei-gelegd. De politiek der regering blijft in dit opzicht echter onge wijzigd. De afgetreden minister van justi tie zou heden een verklaring afleggen tegenover de pers. Premier Van Houtte zou een radioi-ede houden. Voordat de Belgische minister van justi tie, Pholien, een tiental dagen geleden met vacantle naar Mexico vertrok, maakte ij bekend dat de doodstraf, die indertijd werd uitgesproken tegen De Bodt, de „beul van Breendonck", gewijzigd was in levenslange dwangarbeid. Een dag hierna werd bekend TOKIO (Reuter). Superfoi*ten van de Amerikaanse luchtmacht hebben Woens dagavond voor de tweede maal de electri- sche centrale van Tsjangdjin gebombar deerd. De eerste maal werd de centrale aangevallen tijdens de gi"ote actie in Juni. Volgens een woordvoerder van de lucht macht werden alle hex-stelwei-kzaamheden door .het bombardement ongedaan gemaakt. Verkenningsvliegtuigen hadden de centrale nauwkeurig in het oog gehouden. Men had uit do grote activiteit van de laatste tijd geconcludeerd, dat de Noordelijken het van groot belang achtten het bedrijf weer in werking te stellen. De centrale werd in Juni tegelijk met die van Soeiho, aan de Mand- sjoerijse grens, uitgeschakeld. De vliegers merkten niets van luchtdoelgeschut of ja gers van de tegenstander. Vanmorgen om een uur of elf hebben de Wijsmuller-sleepboten Hector en Nestor de haven van IJmuiden weer verlaten, op weg naar de gestrande Poolse kotter „Drozd" bij Egmond, die momenteel geheel droog staat met de boeg recht op de boulevard. Het schip maakt een lichte slagzij. Vanmiddag om vier uur bij hoog water (het is dan weer springtij) zaPeen poging worden gewaagd, de kotter vlot te trekken. Daartoe is, kort na de Hector en de Nestor het bergingsvaartuigje „Hulp in Nood" uit IJmuiden vertrokken om een lijn over te brengen. De wind is Zuidwest. KASJMIR (Reuter) „Indien de thans tc Genève aan dc gang zijnde besprekingen falen, moet Pakistan mede ophouden te pogen het vraagstuk-Kasjmir via de UNO tot een oplossing te brengen," verklaarde de 38-jarige Sardar Mohammed Ibrahim, voorzitter van de Mohammedaanse confe rentie, gisteravond op een in de Pakistaan se hoofdstad Karatsji gehouden persconfe rentie. Hij vervolgde „indien de besprekingen mislukken, zal zich een zeer gevaarlijke toestand ontwikkelen. Er zullen mogelijk moeilijkheden in Kasjmir ontstaan. Kasjmir moet, indien dit hodig mocht zijn om zich vrij te maken van India, elke buitenlandse hulp,- zelfs indien de Sovjet-Unie bereid zou zijn deze te verlenen, aanvaarden." Ibrahim zeide verder, dat de bewoners van Kasjmir niet wensen dat Pakistan in oorlog geraakt met India. Hij verklaarde dat de „worsteling om de vrijheid" tot Kasjmir zelf beperkt zou kunnen blijven. Hij zette uiteen, dat hij streefde naar het opnemen van Kasjmir in het Pakistaanse staatsverband als een zelfbesturend gebied, evenals de Pendsjaab. „Het is volslagen onzin te denken dat de UNO ooit in staat zal zijn ook maar één enkel vraagstuk op te lossen. Deze organi satie zal nimmer sancties tegen India af kondigen, want zij heeft India veel harder ncdig dan Pakistan. Politiek is een zaak van harde feiten," zo verklaai-de Sardar Ibrahim. MARGATE (Reuter). De leiders der Britse vakverenigingen hebben gisteren op liet T.U.C.-congres te Margate, tegen de raad der voornaamste socialistische politici in, hun goedkeuring gehecht aan. een eis van de linkervleugel van het congres, strek kende tot het uitbreiden van de nationali saties in Groot-Brittannië. Dit is de tweede nederlaag van het algemeen bestuur na zijn aanvankelijke successen tegenover de lin kervleugel. De eerste kwam Dinsdag, toen liet congres zijn goedkeuring hechtte aan een resolutie, strekkende tot een algeheel verbod van bacteriologische oorlogvoering. Het bestuur had deze resolutie als commu nistisch bestempeld. Het lid van het algemeen bestuur Geddes zeide, dat de T.U.C.-leiding instemt met de eis tot meer nationalisaties, doch dat het tijd nodig heeft om de mogelijkheid hiervan de bestuderen en de betrokken organisaties te raadplegen. De eis tot meer nationalisaties heeft de leiders der Britse vakverenigingen in ern stige verlegenheid gebracht. Zij weten, dat alle door hen opgestelde voorstellen door de Britse socialistische partij moeten wor den goedgekeurd, wil er ooit kans bestaan, dat zij, onder een socialistische regering, in wetten worden omgezet. De moeilijkheid is nu, dat sommige leden van de rechtervleugel der socialistische partijleiding gekant zijn tegen verdergaand staatstoezicht op Britse industrieën. Zij zijn van mening, dat de bedrijfsresultaten van de reeds genationaliseerde onder nemingen moeten verbeteren, alvorens aan nieuwe nationalisaties kan worden ge dacht. De T.U.C.-leiding moet thans plannen opstellen voor vex'dergaand staats toezicht op Britse bedrijven. Zij moe ten in 1953 gereed zijn. Reeds genatio naliseerd zijn: de spoorwegen, de elec- triciteits-, gas-, staal- en vervoersbe drijven, de mijnen en de burgerlucht vaart. In het aanvaarde voorstel wor den geen speciale industrieën genoemd, die thans zouden moeten worden ge nationaliseerd. Vele Britse vakbonds leden zijn er echter voor, dat de staat vooral bij de machine-industrieën meer zeggenschap krijgt. Verzet Arthur Horner, communist en voorzitter van het 700.000 leden tellende Britse vak verbond van mijnwerkers, vex-klaarde, onder daverende toejuichingen der con gressisten, dat zijn vakbond zich tegen alle eventuele pogingen der Britse conserva tieve regering, om de genationaliseerde staal- en vervoersbedrijven weer te dena tionaliseren, zou verzetten. Het T.U.C.-congres spreekt er in de goedgekeurde resolutie zijn afkeuring over uit, dat de conservatieve regering voor nemens is de Britse wegverkeers-, ver- voers- en staalbedrijven te denationali seren. „Dit is een reactionnair, tegen de werkende klasse gericht voornemen", aldus de resolutie. Het T.U.C.-congres verklaarde met alge mene stemmen zich met alle wettige mid delen te zullen verzetten tegen het plan der conservatieve regering om de Britse vervoersbedrijven weer in particu liere handen tc brengen. sers te hebben samengewerkt, in voorlopige vrijheid was gesteld. De reacties op deze beslissingen werden in, de kringen der Belgische verzetsbeweging zeer fel en een overkoepelende organisatie, het comité Oproep tot het land", eiste het onmiddel lijke aftreden van minister "Pholien. Ook in kringen van de Katholieke Volkspartij werd het besluit van de minister van jus titie betreurd en men verweet de heer Pholien, dat hij aan de vooravond der ge meenteraadsverkiezingen in October een psychologische fout had begaan. Van socia listische zijde heeft men thans de onmid dellijke bijeenroeping van het parlement geëist, opdat verantwoording afgelegd zou kunnen worden over de begenadiging van De Bodt en de invrijheidstelling van kolo nel Van Coppenelle. Minister Pholien was minister van justitie sedert Januari 1952, toen het ministerie Van Houtte werd ge vormd. PARIJS. (Reuter). Maurice Thorez, die bijna twee jaar voor een medische be handeling in de Sovjet-Unie is geweest, zal binnenkort terugkeren en weer het lei derschap over de Franse communistische partij op zich nemén. Zijn echtgenote, Jear.nette Vei-meersch, die kort geleden uit de Sovjet-Unie is te ruggekeerd, heeft vrienden medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Thorez aanzienlijk verbeterd is en dat hij gereed is om zijn politieke activiteit weer op te vat ten. Pierre Commins, plaatsvei-vangend secre taris-generaal van de socialistische partij, vei-klaarde tegenover Reuter: „Indien hij werkelijk genoeg hersteld is. om het lei derschap van de partij op zich te nemen, dan betekent dit waarschijnlijk, dat de Russen het wenselijk achten, dat Thorez, met zijn hoge mate van prestige, het be stuur overneemt op een tijdstip, dat er een nieuwe politiek moet komen". De grote pont „Stad Rlienen", die dienst doet in de verbinding van Rhenen met de Betuwe, zal Maandag 8 September uit de vaart worden genomen voor het ondergaan van reparatiewerkzaamheden die ongeveer veertien dagen zullen duren. Tijdens deze periode zal de dienst worden onderhouden door de reserve-pont, welke echter slechts een draagvermogen heeft van maximaal 25 ton, waardoor het maximum-gewicht, inclu sief lading, per voertuig de acht ton niet mag overschrijden. Zwaar verkeer kan dus zolang van deze verbinding geen gebruik maken. Over het leven van de bekende Franse kunstschilder Toulouse Lautrec, uiordt thans een film gemaakt. De hoofdrol zal worden vertolkt door José Ferrer. Hiervoor zal hij zich echter moeten voortbewegen op zijn knieën; Toulouse Lautrec had na melijk een dwergachtig postuur en men wil de realiteit zoveel mogelijk benaderen. De foto toont José Ferrer, „staand" op de knieën, met speciaal voor dit doel vervaar digde schoenen. xooqp PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Vannacht in het binnen land weinig wind, morgen overdag overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koud weer. 5 September Zon op 5.58 uur, onder 19.18 uur. Maan op 19.28 uur, onder 7.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 September Hoog water: 3.27 en 15.56 uur. Laag water: 11.36 uur. Vrijdag 5 September Hoog water: 4.10 en 16.36 uur. Laag water: 0.00 en 12.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1