Russische voorstellen blijven voor Duitsers onaanvaardbaar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overbevolking Volksactie voor een Europees parlement en Europese Grondwet Duitse socialisten denken er héél anders over Waarschuwing tegen beunhazerij bij de middenstandsopleiding Ontploffing in Marseille Dader van moord op telefoniste meldt zich Adenauer tot Grote Drie: Het woord is aan Gala-uniformen Atoomwapens voor verdediging van Europa Poolse kotter los Brits vakverbond tegen onbeperkte loonacties Generaal Del Campo president van Chili Graaf Sforza overleden Perzië wil praten Paul Henri Spaak acht de tijd gekomen Ingeval van aggressie: Vrouw in Klazinaveen bij aanrijding omgekomen Tal van colporteurs trachten jongelui met contract te strikken Drie schepen trokken hem vanmorgen naar IJmuiden Prins maakt eerste vlucht van KLM op Mexico mee 67e JAARGANG No 49 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 209 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ WILLEN HIER DE HOOP uitspre ken dat onze nieuwe regering grote aan dacht aan het vraagstuk der dreigende overbevolking van ons land zal besteden. Het is een moeilijk en ingewikkeld pro bleem. Er zijn vele kanten aan. Het on loochenbare feit blijft dat Nederland het dichtst bevolkte land van Europa is, mis schien van de wereld, cn dat het proces zich blijft voortzetten. Onlangs hebben wij medegedeeld dat het bevolkingstotaal van de gemeente Haarlem opnieuw iets was gedaald en dat dit een gevolg was van emigratie. Wellicht hebben sommigen daar uit afgeleid men trekt zijn conclusies nog al eens uit gebeurtenissen in zijn on middellijke omgeving dat dit verschijn sel voor het gehele land geldt. Het tegen deel is waar. De landelijke bevolkings aanwas ligt nog steeds ver boven het totaal der emigranten. Toevallig schijnt uit Haar lem een groot aantal mensen naar een nieuwe levenssfeer vertrokken te zijn. Dat zal wellicht in het volgende kwartaal niet zo wezen en dus slechts een incidenteel verschijnsel geweest zijn. Minister Suurhoff heeft gezegd dat bij hem in de eerste plaats bestrijding der werkloosheid aan de orde zal komen. Daarmee bedoelt hij ongetwijfeld niet al leen de bestaande werkloosheid en de toe neming daarvan, die in de komende winter te verwachten is. Hij zal het vraagstuk ze ker op langer termijn beschouwen en dus rekening houden met het aantal nieuwe jonge arbeidskrachten, dat jaarlijks in het productieproces moet opgenomen worden. Hoeveel kans heeft dat aantal? Hoeveel kans zal het hebben, als de bevolkings aanwas zich blijft voortzetten, over vijf of tien jaar? Emigratie is ongetwijfeld een moeilijke en pijnlijke zaak. Niet voor ondernemend-, soms avontuurlijk-aangelegde jonge men sen, die in aanleg vervuld zijn van de wens, de wijde wereld in te trekken. Wel voor mensen, die er maar node toe beslui ten kunnen en er tenslotte uit materiële overwegingen toe overgaan en omdat zij zich bezorgd maken over de toekomst van hun kinderen. Het is geen prettige gedach te, dat het vaderland het vertrek van zijn zonen en dochters wenst en bevordert. Het is een evenmin prettige gedachte dat on der de vertrekkenden ongetwijfeld zijn, die men juist door hun ondernemingsgeest en hun vakkennis tot de besten kan reke nen. Sterker moet men het, geloof ik, niet uitdrukken. De -populair-geworden zegs wijze: het zijn de besten die weggaan over drijft in haar algemeenheid in hoge mate. Er zijn nog veel jongeren die men tot de besten kan rekenen en die hier blijven, omdat zij in hun vak en met hun opleiding hier nog wel een goede toekomst zien. Maar het feit blijft dat ook nu al velen weggaan, die men liever zou zien blijven als dit kleine land maar ruimte genoeg voor hen had. En dat dit aantal nog zal moeten stijgen als men de noodzaak ziet, de bevolking niet verder dan een zeker peil te doen toenemen omdat men met zekerheid kan vaststellen, dat men boven dat peil werklozen kweekt. Ons bevol kingstotaal is nu al weer met enige hon derdduizenden boven de nog met enige triomfantèlijkheid bereikte tien millioen. gestegen en men zou wel eens willen we ten: zijn de knapste deskundigen op dit gebied en is de regering van mening, dat het op deze wijze nog geruime tijd voort kan gaan, daarbij rekening houdend met van tijd tot tijd intredende economische crises, zonder dat een toestand van voort durende overbevolking intreedt? Het (verre) buitenland is in zeker mate bereid, onze overtollige arbeidskrachten op te nemen. Voorzover het ze in zijn eigen belang nodig heeft. Het is niet be reid méér te doen om Nederland een dienst te bewijzen; zo zijn de internationale ver houdingen niet. In sommige bladen is her haaldelijk de wens geuit, dat emigratie naar de West in de hand zou worden ge werkt. De Haagse Post betoogt nu weer, dat kosten noch moeite gespaard moeten worden om van de gebieden buiten Euro pa, waar nog de Nederlandse vlag waait, „uitzwermplaatsen" te maken voor de Ne derlanders, „die teveel zijn op het lieve plekje aan de riviermondingen". Er ligt land braak onder onze vlag, zegt dit week blad, dat de overheid ten deze van gebrek aan fantaisie beschuldigt. Eenvoudig zal streven in die richting ook niet zijn. Maar het zou wel belangwekkend wezen eens te vernemen, welk standpunt de nieuwe re gering inneemt en in hoeverre deze moge lijkheden reeds zijn onderzocht. R. P. (Van onze correspondent in Londen) Op het Britse vakverenigingscongres te Margate, is gisteren inzake de loonpolitiek alles gegaan zoals de leiding dat wenste. De vergadering aanvaardde met een over weldigende meerderheid het bestuursrap- port, dat zich uitspreekt tegen een onbe perkte loonactie. Dat betekent, dat de honden dienen af te zien van looneisen die niet gebaseerd zijn op recente stijging der kosten van levens onderhoud. Totdat de regering zorgt voor herstel van voldoende prijscontrole en de voedselsubsidies, zullen daarentegen loon eisen uit deze situatie voortvloeiende, niet verwerpelijk mogen worden geacht. Generaal Carlos Ibanez del Campo is ge kozen tot president van de republiek Chili, zo deelt de Chileense radio mede. Generaal Del Campo was van 1927 tot 1931 president en dictator van Chili. Hij is partijloos en wordt gesteund door een „leger van ontevredenen", dat meent, dat hij een einde zal maken aan inflatie en een „nieuw Chili" zal stichten. De 75-jarige president volgt Gabriele Gonzalez-Videla op, wiens ambtstermijn van zes jaar 4 No vember verstrijkt. De voornaamste tegenstander van Del Campo was Enrique Alfonso, een vroegere vice-president en gewezen minister van Binnenlandse Zaken, die de steun had van de regering-Videla. Twee andere candi- daten waren de rechtse Arturo Matte Lar- rain en Alvador Allende, de keuze van. de communisten en uiterst.linksen,... Een hevige ontploffing in een olie- en zeepfabriek te Marseille heeft een groot aantal doden en gewonden geëist. Tal van omliggende huizen werden zwaar beschadigd. Een beeld van de ravage. De dader van de moord, die op 20 Juli werd gepleegd op de 22-jarige telefoniste A. G. B. in de achterkamer van haar wo ning in de Willebrordusstraat te Rotter dam, heeft zich in de afgelopen nacht bij de politie te Rotterdam gemeld. Het is de 30-.iarige los-werkman A. T. B. uit Rot terdam. Drie dagen na de moord is hij aange houden, maar wegens gebrek aan bewijs moest de politie hem weer op vrije voeten stellen. De man ging daarop naar België en kwam door werken op het land aan de kost, maar door gewetenswroeging ge kweld verliet hij Turnhout, kwam gisteren in ons land terug en meldde zich. Hij heeft een bekentenis afgelegd. B. verklaarde het meisje, dat Zondagmorgen van een kampeerweekend op Duinrell bij Wassenaar terugkeerde, toen zij tussen Delft en Rotterdam fietste, te hebben ont moet. Hij bracht haar naar huis en bij het afscheid zeide hij de kennismaking te wil len voortzetten. Om vijf uur belde hij aan haar woning aan. Het meisje, dat juist ge geten had, was aan de afwas bezig en hij ging haar helpen. Daarna tracteerde zij op limonade en offreerde zij bonbons. Op ze ker ogenblik geraakte de man met haar in een worsteling, omdat hij haar wilde overweldigen. Het meisje verzette zich he vig, aldus zijn verhaal. Hij was bevreesd, dat zij hem bij de politie zou aangeven en de angst bracht hem ertoe haar van het leven te beroven. Daarna is hij gevlucht. ROME (A.F.P.) Graaf Carlo Sforza, oud-mi nister van Bui tenlandse Zaken van Italië, is gis ter te Rome overleden. Sforza is 78 jaar oud gewor den. Sinds Ja nuari was hij al ziek. Hij stond bekend als een der krachtigste voorvechters van een verenigd Europa. In Fe bruari 1947 werd hij minister van Buitenlandse Zaken. Ebner-Eschenbach: Als een mo^e algemeen wordt ligt zij op haar sterfbed. TEHERAN (A.F.P.) Kazem Hassibi, lid van de Perzische parlementscommissie voor de olie-industrie, heeft verklaard, dat het niet nodig is de onderhandelingen met de Engelsen af te breken, maar dat Perzië tegenvoorstellen moet doen. Waarnemers te Teheran zijn van mening, dat het oliege schil thans in een constructieve fase is ge komen. BONN (van de ANP-correspondent). De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft Donderdag voor de drie Hoge Com missarissen zijn mening over het jongste Russische voorstel tot het houden van een conferentie over Duitsland ontvouwd. Te voren had liij dat voor zijn eigen regering reeds gedaan, die eenstemmig was in de op vatting, dat de door de Sovjetregering voorgestelde procedure niet aanvaardbaar is en dat moet worden vastgehouden aan de eis, vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan alle verdere besprekingen te doen vooraf gaan. Elke andere volgorde zou volgens een of ficiële lezing het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk beperken ten gunste van vreemde mogendheden. Indien de Weste lijke mogendheden op de Russische voor stellen zouden ingaan, dan zou dat volgens de mening van Adenauer betekenen, dat het lot van Duitsland tot ruilobject van de Grote Vier zou worden. Een artikel in het regeringsbulletin zegt, dat het twijfelachtig is of de Sovjet-Unie belang heeft bij een compromis, dat met de rechten van het Duitse volk rekening houdt. „Wie een koehandel met Duitsland wil overwegen, kan natuurlijk* de kansen op overeenstemming gunstiger beoordelen. Maar hij ziet over het hoofd, dat de voor waarden voor zulk een handel in de huidige wereldpolitiek niet meer aanwezig zijn", zo zegt het bulletin der regering. Deze laatste uiting heeft in Bonn onmid dellijk weer de tegenstanders van een voortzetting van de huidige koers in het geweer geroepen. De socialistische partij, die er ook nu op aan blijft dringen een ge sprek met Moskou niet uit de weg te gaan, vreest, dat de regering van mening is, dat een herstel van Duitsland door middel van onderhandelingen in het huidige stadium niet meer mogelijk zou zijn. De socialisten zien dit eerder als een fiasco dan als een verdienste van de Euro pese politiek. Men kan dan ook verwachten, dat de voorbereiding van het Westelijke antwoord aan Moskou hier weer levendige disputen zal ontketenen. Een opvallende bijdrage daartoe heeft zojuist de socialistische pro fessor Baade, de leider van het in Kiel ge vestigde instituut voor wereldeconomie, geleverd. De stemming tegenover de Wes telijken is over het algemeen in Duitsland nog zeer lauw. Wanneer zij nochtans door vele twijfelaars worden aanvaard, dan is dat uitsluitend omdat zij geen bruikbaar alternatief zien voor het geval Duitsland weigert op de gestelde condities langdurige bindingen aan te gaan. Professor Baade heeft nu gemeend het alternatief te heb ben gevonden in de conceptie van „een verenigd, democratisch en onafhankelijk, naar geen enkele kant gebonden Duits land". Alle partijen zouden volgens Baade, een vooraanstaande figuur in de Duitse socia listische partij (S.P.D.), daarbij kunnen winnen. Rusland zou zich veilig weten ach ter een Duitsland, dat slechts door vrede iets te winnen zou hebben. Het zou een rijke handel kunnen drijven met een volk van zeventig millioen mensen. De Weste lijke landen zouden er zeker van kunnen zijn, dat deze zeventig millioen nooit naar het Russische front zouden overlopen. De Amerikanen zouden voor Duitsland gener lei hulp meer behoeven te verstrekken, noch voor militaire noch voor andere doel einden. Baade berekent, dat een verenigd Duitsland „een der grootste industriële mogendheden der wereld" zou kunnen wor den, met een productie en een export, die het in staat zou stellen uit eigen kracht voor „kanonnen èn boter" te zorgen. Als eerste reactie op dit socialistische alternatief betwijfelen sommigen of het er voor het buitenland wel even verlokkelijk uitziet als voor de Duitsers zelf. Zij ge loven niet in de bereidheid van het bui tenland om Duitsland zonder andere bin dingen dan het lidmaatschap van de UNO te laten opklimmen tot „een der grootste industriële mogendheden ter wereld". (Van een bijzondere medewerker) „Ingeval van aggressie in Europa zouden wij onze atoomwapens gebruiken, en wel meteen: in de eerste phase van de strijd. Met het atoomwapen immers zijn wij in staat de Russische superioriteit in getal sterkte te compenseren". Dit zeide generaal Charles Lawrence Bolte, commandant van het zevende Ame rikaanse leger, bij ons bezoek aan zijn hoofdkwartier in Stuttgart. De generaal verwees daarbij naar verklaringen van president Truman over het eventueel ge bruik van de atoomwapens. Een internationale campagne voor de spoedige instelling van een Europees poli tiek, bovennationaal gezag in de vorm van een grondwettelijk gevestigde Europese regering onder cöntröle van een Europees parlement is op touw gezet door de Euro pese Beweging, in Nederland geleid door de Nederlandse Raad. De ziel van deze campagne is en hoe kan het anders Paul Henri Spaak, de onverdroten voorvechter der waarlijke Europese eenheid, die heden in Den Haag voor de Nederlandse pers de noodzaak van spoedige instelling van een Europees poli tiek gezag onderstreepte. Intussen is in alle landen der West- Europese gemeenschap de campagne be gonnen, in Frankrijk bijvoorbeeld onder persoonlijke leiding van minister Schuman. PAUL HENRI SPAAK Zij zou vandaag naar Brazilië emigreren In de Langstraat te Klazinaveen is de 54- jarige mevrouw Groenewold, wonende te Zwartemeer, gistermiddag door een auto aangereden en omgekomen. Mevrouw Groenewold reed met een fiets door de Langstraat en stak plotseling de weg over. Een achter haar rijdende personenauto, bestuurd door een handelsreiziger uit Gro ningen, kon haar niet meer ontwijken, zodat zij werd aangereden. Mevrouw Groenewold werd ernstig aan het hoofd ge wond en overleed enkele minuten na het ongeval. Mevrouw Groenewold was van plan een afscheidsbezoek te brengen, om dat zij vandaag met haar man en kinderen naar Brazilië zou emigreren. Haar zoon was reeds eerder naar Brazilië vertrokken en.de rest van het gezin zou nu volgen. „De praktijken van sommige opleidingsinstituten en particulieren, die onder allerlei voorwendsels leerlingen aantrekken voor studie voor het Middnstandsdiploma, zijn misleidend en gevaarlijk", zo is medegedeeld tijdens een persconferentie, belegd door de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen en de Contactraad van de samenwerkende stichtingen voor onderwijs en ontwikkeling van détailhandelaren en ambachtslieden. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat deze waarschuwing lang niet alle instituten en leerkrachten betreft. Er zijn echter tal van elementen, die argeloze candidaten met schone beloften geld uit de zak kloppen, zonder een degelijke oplei ding te geven. Jaarlijks moeten 20.000 candidaten voor het Middenstandsdiploma worden opgeleid. Bijna de helft hiervan zakt. Dit grote percentage is volgens de organisaties voor een niet gering deel te wijten aan malafide praktijken. Uniform voor de tamboer-majoor van de Keizerlijke Militaire Kapel van Abessinië. De Haagse firma, die ook de gala-unifor men voor de Grenadiers en Jagers heeft gemaaktvervaardigde 175 uniformen op bestelling uit Abessinië. Het onderwijs in Nederland is vrij. Voor opleiding van leerlingen voor het Midden standsdiploma is tot op heden geen om schreven bevoegdheid vereist. Hiervan wordt ernstig misbruik gemaakt. Men heeft aanbiedingen onderzocht, waaruit bleek, dat bijvoorbeeld een 17- jarige jongeman, die zelf het diploma had gehaald, zich als leraar opwierp. Voorts maakte een kapper, ten koste van een bona fide leraar, een aardige bijverdienste met de opleiding, hoewel het resultaat daar van nihil was. Zelfs leraren van modevak scholen namen de middenstandsopleiding op zich. Waren deze zaken van min of meer inci dentele aard, gevaarlijker zijn de aanbie dingen van vele colporteurs, die een jonge middenstander voor een „opleidingscon tract" trachten te vangen. Gesuggereerd wordt, dat een diploma wordt gegarandeerd, dat deze cursus spe ciaal voor „domme leerlingen" is, dat zij verlaagd examengeld met zich meebrengt, dat slechts één uur per week studie nodig zal zijn, of dat de cursisten tijdens de stu die vrij van militaire dienst zullen zijn. Vaak ook wordt door colporteurs verteld, dat men via de opleiding direct een eigen zaak zal kunnen beginnen. En dit, waar de Vestigingswet Kleinbedrijf eisen stelt aan vakbekwaamheid, handelskennis en cre- dietwaaróigheid voor vele branches. Beschouwt men de contracten voor onge veer 100 gulden per jaar op de keper, dan blijkt de cursist niets dan plichten te heb ben. Vaag wordt een opleiding gegaran deerd, maar niet omschreven. Een zinsnede als „geen andere afspraken gelden, dan contractueel zijn vastgesteld" komt veel voor. Zo worden vele jongelieden, die hun Middenstandsdiploma willen halen, door mensen, die zich bijvoorbeeld onrechtmatig „doctor" of „examinator" noemen, bedro gen. Behalve het verloren geld tellen de verloren jaren ernstig in het nadeel van de candidaten. Soms kan bedrog strafrechter lijk worden vervolgd, maar meestal niet, omdat het onderwijs vrij en geen bevoegd heid vereist is. Door de middenstandsorganisaties wordt getracht aan de Schoonschijnende beloften en valse voorspiegelingen van colporteurs een eind te maken. Men streeft met uit sluiting der beunhazen naar samenwerking tussen de stichtingen voor middenstands- onderwijs en bonafide leerkrachten en in stellingen. Zelfs gaat men zo. ver om des gevraagd, inlichtingen te verstrekken. Over de opleiding v^n de middenstand, waartoe 380.000 ambachtslieden, inclusief Horecabedrijven en 120.000 détailhandela ren behoren, berust sinds kort een rapport bij het ministerie van Onderwijs. Aanbe velingen voor sanering van de opleidingen worden daarin gedaan. Tot nu toe zijn geen maatregelen te dien aanzien bekend ge maakt, hoewel vernomen is, dat deze over wogen worden. In elk geval zullen de middenstandsorga nisaties zeker tot dien met het geven van voorlichting en inlichtingen doorgaan. Te veel jonge mensen, die op praatjes van col porteurs ingaan, worden volgens deze orga nisaties „belogen en bedrogen". „Hij moet er vannacht af", zeiden wal- schipper Moerman en de heer G. v. d. Vuurst, oude getrouwen van het bureau „Wijsmuller", tegen elkaar in café De Boei, toen de bergingspoging van de Poolse kot ter „Drozd" gistermiddag bij hoog water op niets meer uitliep dan een verschuiving van tien meter. En hij is er af gekomen vanmorgen om halfvijf, bij het hoogste water dat de maand September heeft te bieden en met tweeduizend pk in de tros sen. Drie sleepboten hebben met dansende lichten op de grauwe ochtendbranding het onrustige water tot schuim gemalen en tegen half vijf begon er schot in de kotter te komen; even later schoot het scheepje door en tenslotte werd het werk beloond met een triomfantelijke gil van de Hector, de Stentor en de Nestor in de nacht: de Pool kon naar IJmuiden komen en Egmond was zijn goudmijntje kwijt. De campagne beoogt in de eerste plaats de regeringen er van te overtuigen, dat de ge dachte ener Europese eenheid leeft onder de West-Eui-opese volken, en inplaats van een stokpaardje van enkelen een bezielen de overtuiging der massa is. Daartoe wor den folders verspreid, voorzien van een antwoordformulier, waardoor een ieder blijk kan geven in te stemmen met de volgende oproep: Om een einde te maken aan de eeuwen oude twisten, die Europa hebben ver scheurd en in bloed gedrenkt; Om te voorkomen dat oorlog en dienst baarheid opnieuw over ons komen; Om onze veiligheid en onze vrijheden zeker te stellen; Om de mogelijkheden te scheppen voor een economische opbloei, die een vermeer dering van de welvaart der Europese vol keren en van de sociale gerechtigheid ver zekert; Om aan onze volkeren hun zelfvertrou wen te hergeven; Vragen wij, dat de democratische Staten van Europa, die zich bereid hebben ge toond hun souvereiniteit op basis van ge lijkheid van rechten en verplichtingen te beperken, onverwijld een Europese Verga dering bijeenroepen, aan welke worde op gedragen het opstellen van een ontwerp ener Europese Grondwet, welk ontwerp vervolgens aan de Nationale Parlementen ter goedkeuring wordt voorgelegd. Deze oproep verliest zich niet in de vele bijkomstige kwesties, die tot nu toe de daad der Europese eenheid hebben ver hinderd en die ook.de Europese bewegingen afgeleid hebben naar de onvruchtbare weg der zogenaamde functionele samenwerking, waarvan zij thans zijn teruggekomen. Paul Henri Spaak heeft vanmorgen deze kwesties eveneens naar de achtergrond verschoven. Hij is een van de figuren die van het begin af aan de directe weg heb ben voorgestaan, overtuigd als hij was van het feit, dat een politiek gezag met volks vertegenwoordiging en grondwet nood zakelijk was vooraleer problemen met suc ces konden worden aangepakt. Een dezer problemen, de Duitse kwestie, roerde hij even aan. „Wie is met een positieve, con structieve politiek voor Duitsland gekomen behalve degenen, die inschakeling van Duitsland in de Europese gemeenschap voorstelden?" zo vroeg hij. Hij ziet de be zwaren, die vaak tegen een Europese fede ratie worden geopperd, als contradicties: Vrees voor de Duitsers vereist een sterk, Duitsland omvattend Europa, en niet een verder voortgezette isolatie. Vrees voor het Oosten, vrees voor afhankelijkheid en on derdrukking, vrees voor economische zwakheid dit alles pleit voor, en niet tegen Europese eenheid. Paul Henri Spaak sprak als een man, die er zeker van is dat de Europese geschiede nis een keer genomen heeft. Hij achtte de mogelijkheid dat reeds in 1954 Europese verkiezingen zullen worden gehouden, niet uitgesloten. Tenslotte gaf hij te kennen dat de structurele ontwikkeling van de Euro pese landen reeds ver vooruit is op het pad naar het nieuwe Europa vooruit aan de officiële erkenning van een onafwendbare, reeds gestalte aangenomen hebbende nieuwe Europese samenleving. PARIJS (Reuter) In diplomatieke kringen te Parijs wordt verklaard, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman volgende week op de ministersconferentie van de Europese kolen- en staalgemeenschap zal voorstellen dat de algemene vergadering van de ge meenschap de oprichting van een politiek gezagsorgaan voor Europa bestudeert. Prins Bernhard zal de openingsvlucht meemaken van de nieuwe KLM-verbin- ding naar Mexico-City. De eerste vlucht wordt gemaakt op 27 October aanstaande. De prins zal in Mexico aanwezig zijn bij de opening van de Nederlandse tentoon stelling aldaar, die zal worden verricht door de Mexicaanse president. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 6 September Zon op 6.00 uur, onder 19.16 uur. Maan op 19.43 uur. onder 9.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 September Hoog water: 4.10 en 16.36 uur. Laag water: 0.00 en 12.21 uur. Zaterdag 6 September Hoog water: 4.50 en 17.15 uur. Laag water: 0.45 en 13.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1