Kerkhereniging Agenda voor Haarlem Een bekoorlijke attractie in Spanje - en een desillusie Ontvlekken van kleding Flamingo Eiland Brieven van een Franse huisvrouw Dat mag niet KERKELIJK LEVEN Dagproductie was in Juli lager dan in Juni FEUILLETON door Dorothy Quentin ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 oor de^V rouw (Van onze Parijse medewerkster) Nog even een verhaal over onze vacan- tie in Spanje. Na onze mislukte escapade naar het stierengevecht waarvan ik vorige week vertelde haastte onze Spaanse gastheer zich een andere attractie te bedenken. Zo togen wij naar een merk waardig Spaans dorp, even buiten Bar celona gelegen, een overblijfsel van de internationale expositie, die in '29 in Barcelona werd gehouden. Het is een heel bijzonder dorp zoals er waar schijnlijk geen tweede in de wereld be staat. Een soort staalkaart van Spaanse architecturen, zou je het beste kunnen zeggen. Het was namelijk de bedoeling van de organisatoren de vreemdelingen in '29 een indruk te geven van al het stedenschoon dat er in Spanje zo al te vinden is en zo hebben ze dus de meest kenmerkende hoekjes en punten van het land in getrouwe imitatie vlak bij elkander gereconstrueerd en tot één kunstdorp verenigd. Alles in ware grootte. Bijzonder stijlvol is het geheel uiter aard niet geworden, maar instructief is zo'n bezoek aan het Spaanse dorp toch zeker wèl. Het is net of je door een levensgroot en gekleurd boek over Spaanse bouwkunst wandelt. Eerst ga je de poort van Avilla onderdoor en dan kom je op een plein omringd door huizen waarvan mijn gastheer te ver tellen weet dat dit uit Madrid en dat uit San Sebastian, het gindse uit Va lencia en weer een ander uit Figueras afkomstig is. Plet aardige is verder dat dit geen doods stadje is, want er wo nen en werken hier nog altijd mensen die voor het merendeel hun brood ver dienen met handnijverheid. Er is zo een atelier waar onder leiding van een neef van de surrealistische schilder Salvador Dali de batikkunst beoefend wordt en zijn overbuurman is een tekenaar, die ypor een redelijk aantal peseta's lang geen onaardige schetsjes te koop heeft te bieden. Toen we even later het steile imitatie straatje uit Sevilla helwitte huizen met zwarte ijzeren balcons hadden bestegen, stonden we plotseling voor een Andalusisch wijnhuisje. Er waren maar weinig gasten, en toen we binnen kwamen greep een donkergelokte man naar een guitaar terwijl een andere, omvangrijkere heer, die eerst wat lus teloos naast hem had gezeten, steeds luider begon te neuriën. Er was ook nog een vrouw, met zigeunerachtig voorko men, in hun gezelschap, en tenslotte nog een ongeveer dertienjarig meisje. De troep was speciaal aan het etablis sement verbonden om de bezoekers met zang en dans onledig te houden, zo vertelde ons de kellner, en verveeld hebben we ons dan ook zeker niet. Vooral dat kleine meisje, een nichtje, volgens die kellner alweer, van Carmen Amaya, voor wie heel Parijs deze win ter is uitgelopen, danste met begelei ding van guitaar, castagnetten, zang en handgeklap, met een vervoering en een drift zoals vermoedelijk alleen door zo'n zigane-kind kan worden opge bracht. Het vuur spatte er uit. De groep die uren voor ons zong en danste, werd door onze begeleider zwierig met ciga- retten, peseta's en glazen wijn begif tigd en toen was wel weer het moment gekomen om op te staan, want dat kind, vond ik, kwam nu toch wat rust toe. Kijk, dat is nu weer 's een ander ge zicht van Spanje, zei onze gastheer toen hij met welgevallen had geconstateerd hoe mateloos we van deze volkskunst genoten hadden. Sigaretten 's Avonds liepen we dat verhaal tje moet ik u óók nog even vertellen wat door de Barceloonse pittoreske achterbuurtjes te slenteren en de hoof den nog vol herinneringen aan de klei ne danseres, werden we toen aange klampt door een meneer. Hij zei niets. Met de ene hand mijn arm vasthou dend, haalde hij slim knipogend met de andere alleen maar een slof cigaretten uit zijn actetas. Chesterfields, siste ik verheugd, want Amerikanen kun je of ficieel in Spanje niet krijgen. Zeventig peseta's, voor tien pakjes, legde onze weldoener fluisterend uit, waarna hij met veel vingergebaren óók nog wist duidelijk te maken dat we ze nog veel geodkoper konden krijgen als we twee of drie sioffen tezamen kochten. Maar dat vonden we nu weer tè aardig en we besloten het dus maar bij die tien pak jes te laten. Zolang bleven we toch ni-et meer in Spanje. Hij ging even weg en. zei ons in een portiekje op hem te wachten. Vast een arme student, roman tiseerde ik, die zo wat geld verdient om zijn colleges te betalen. We doen er dus nog wel goed werk mee ook. Even later „Time" schrijft: Mrs Louise Bishop, die in het stadje Birmingham (Alabama, V.S.) woont, kreeg dezer dagen 25 dollar boete omdat ze een portret van haar echtgenoot aan de muur bevestigde en daar vervolgens 70 schoten op gelost had Pierre Balmain toonde ons in zijn fraaie collectie dit mantelpakje met een don kergrijs rokje en een licht beige jasje van laken. Een kleurencombinatie die een fleurige noot brengt in het door gaans vrij sombere palet der wintermode keerde hij terug, wat zenuwachtig om zich heen blikkend vanwege de poli tie concludeerde ik scherpzinnig een in een krant gewikkeld pakje onder zijn arm knellend. Voor de overeengekomen zeventig peseta's namen we het in ont vangst. Het afscheid was vluchtig maar hartelijk en we waren verheugd bij het vooruitzicht in ons hotel eindelijk weer eens een beschaafde sigaret te zullen dampen. Wrede desillusie! Die krant was wèl om een langwerpige doos ge wikkeld en in die doos zaten óók wel weer tien kleinere pakjes, maar die waren helaas slechts gevuld met zaagsel. En daarvoor was 2even gulden toch wel een wat hoge prijs geweest Er is natuurlijk niets verleidelijker en verkeerder dan generaliseren, maar op die hotelkamer hadden de Spanjaar den die zich na het stierengevecht in dat namaak-volkskroegje nu juist weer zo goed hadden gerehabiliteerd, bij ons toch wel weer een heel slechte beurt gemaakt. ève. Deze eenvoudige wintermantel werd door Nina Ricci ontworpen. Het model is zonder enige pretentie en laat het fraaie effect van het tweedweefsel ge heel tot zijn recht komen. De boven de taille aangebrachte diepe mof-zakken zijn op koude dagen bijzonder comfortabel. Maanden lang werd op de ateliers van de grote Parijse modehuizen koorts achtig gewerkt aan de voorbereiding van de nieuwe collecties voor het komende winterseizoen. Want ondanks het feit dat ook in andere landen de mode-centra bij het begin van een nieuw seizoen steeds meer aandacht voor hun specialiteiten gaan vragen, is het toch Parijs en Parijs alléén dat op het gebied van de mode werkelijk toonaangevend blijkt.- Laten wij u gerust stellen: wat in deze mode-stad ditmaal werd getoond brengt geen onrustbarende vooruitzichten voor onze garderobe met zich mee! De op deze pagina opgenomen foto's geven er een kijk op. Van kersenrode wollen stof is deze ge tailleerde mantel vervaardigd. Heerlijk warm kleedt de losse shawl die het model completeert en daarvan de kraag vormt. Op Place Vendöme poseerde de mannequin voor de lens in deze creatie van Nina Ricci. Hoewel men bij voorkeur geen kleren met vlekken wegbergt, zal het ons wel eens overkomen, dat we na een tijdje vlekken ontdekken. Een oude vlek is echter,veel moeilijker weg te maken dan een verse vlek. Het allereerste wat men doen moet is zacht over de vlek te bor stelen. Bij een oude inktvlek gaat men als volgt te werk. Men neemt een kom metje kokend water, spant de stof met de vlek hierover heen, op die plaats legt men één korreltje citroenzuur en nu moet men de stof laten zakken tot alleen de plek in het hete water hangt. Dit moet even zo blijven staan. U zult zien dat de vlek vrijwel ogenblikkelijk weg trekt. Blijft er een donkere plek over, dan doet men hierop enkele drup pels verdunde ammonia. Is de vlek weg, dan het hele stuk uitspoelen in lauw water en daarna wassen. Bij gekleurde stoffen, die de kans op doorlopen heb ben en bij stoffen, die niet tegen heet water kunnen, moet men het met een kommetje koud of lauw water doen. Men loopt hierbij echter de kans, dat de stof plaatselijk iets verkleurt en men doet dus goed hier eerst een proeflapje te proberen. Een roestvlek haalt men er uit door de stof te spannen over een kom met kokend water en hierop de vlek met iets zuringzout te leggen. Zuringzout is een zwaar vergif en moet daarom goed op geborgen worden, zelfs moet alle ge bruikte materiaal goed afgespoeld en omgewassen worden, evenals de ont- vlekte stof. Wanneer men met zuring zout werkt moet het met een houten of benen of plastic lepeltje op de vlek ge legd worden, in geen geval met een me talen lepel Oude wijnvlekken haalt men ook weer uit boven een kom kokend water, alleen moet 'men nu wijnsteenzuur hierbij ge bruiken. Als de vlek er uit is weer uit spoelen. Vruchten- en limonadevlekken haalt men uit met eerst te doorgieten met lauw water, daarna op de gewone ma nier wassen en bleken. Soms wil ook hier wijnsteenzuur op de boven om schreven wijze helpen anders kan een weinig spiritus de rest van de kleur verwijderen in stoffen, die niet gebleekt kunnen worden. Oude verfvlekken eerst week maken met wat zachte zeep en later met terpen- tina en zachte zeep zachtjes proberen te borstelen, op goed wasbare stoffen. Moeilijk te wassen stoffen alleen met terpentina weken en daarna met schone terpentine van buiten naar binnen wrij vende proberen de vlek te verwijderen. Aniline-potlood en ball-point-vlekken verwijderen met wat spiritus; gaat dit niet erg vlug dan moet men spiritus au bain Marie verwarmen. Jodiumvlekken langzaam laten verdampen of boven wat stoom houden, mits de stof er tegen kan. In sierlijke plissé's valt het rokje in twee verschillende nuances van grijs, bij deze geklede robe, waarvan het lijfje heel sober is gehouden. Vrouwelijke verfij ning kenmerkt deze creatie uit de nieu we collectie van Jacques Heim. De verdeeldheid der kerken is in de loop der eeuwen ontelbare malen onderwerp van geschrift en gesprek geweest. Een groot aantal splitsingen heeft zich voorge daan. Vandaag willen we eens een ander geluid laten horen: dat der kerk-hereni- ging. Het komt ons voor, dat het wel eens goed is er de aandacht op te vestigen dat het zo nu en dan voorkomt, dat verschil lende kerken elkaar weten te vinden. Dat we hieraan juist nu aandacht beste den komt doordat de Wereldraad van Ker ken in verband met de Wereldconferentie voor Geloof eri Kerkorde, die te Lund plaats vond, een overzicht heeft opgesteld over wat er bereikt is sedert in 1910 gestart werd met de beweging voor eenheid onder de kerken. Het blijkt, dat in deze 42 jaar 34 kerken zich hebben herenigd. Ip ons land wijzen we op de hereniging van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Hersteld Ver band in 1946 en op het nog zeer vers in het geheugen liggende samengaan van de Her steld Evangelisch Lutherse en de Evange lisch Lutherse Kerk in dit jaar. Buiten onze grenzen ziende kunnen we constateren, dat de beweging voor eenheid zeer sterk tot uiting kwam in 1925 toen de Presbyteriaanse, de Methodistische en de Congregationalistische Kerken van Canada elkaar vonden in de United Church of Canada, welke thans de grootste niet R.K. kerk van Canada is. De Schotse kerken verenigden zich in 1929. Verder gaande zien we dat in 1938 in Frankrijk de verschillende Hervormde en Evangelische Kerken de Hervormde Kerk van Frankrijk gingen vormen. Een jaar later verenigden de Methodisten zich in de Verenigde Staten. Het was, helaas onder staatsdruk, dat in 1941 in Japan de Kerk van Christus in Japan ontstond. Deze is voornamelijk samengesteld uit Methodistische, Presby teriaanse en Congregationalistische ele menten. In India, waar reeds dertig jaar samensprekingen plaats vonden, ontstond in 1947 de Kerk van Zuid India, samen gesteld uit Anglicanen, Methodisten, Pres byterianen en Congregationalisten. Voorts vormden in 1948 in Duitsland 27 regionale kerken de Evangelische Kerk van Duits land. Ook nu zit men nog niet stil. In verschil lende landen worden weer pogingen in het werk gesteld om tot hereniging van kerken te komen. Om er enkele te noemen: in Iran vinden conferenties om tot dit doel te ge raken plaats tussen Anglicanen en Presby terianen; in Noord India trachten Baptis ten, Anglicanen, Presbyterianen en Metho disten bij elkaar te komen, terwijl op Cey lon een plan tot hereniging der. kerken zich reeds in een vergevorderd stadium bevindt. Verder is het van belang te weten, dat verschillende Lutherse kerken in de Verenigde Staten een hereniging over wegen. Zoals men ziet, het is beslist onjuist dat, zoals nogal eens gebeurt, de indruk wordt gewekt dat er eigenlijk alleen maar sprake is geweest en nog is öf van verdere kerk- splitsing öf van een min of meer rustig naast elkaar leven van kerken. Neen, er gebeurt ook nog wel eens iets anders. De bovengenoemde feiten spreken duidelijke taal. Liturgische vernieuwing In een aantal Nederlandse kerken wordt de laatste tijd veel aandacht besteed aan de liturgie. Natuurlijk is deze in de loop der eeuwen nooit uit het oog verloren, maar de belangstelling er voor is zeker niet altijd zo groot geweest als wel gewenst was. We leven thans in een periode, waarin de vragen over de liturgie veelal weer in het centrum der belangstelling staan. Zo wordt door het Dagelijks Bestuur der Algemene Doopsgezinde Sociëteit overwogen over te gaan tot het doen verschijnen van een nieuwe uitgave van het Kanselboek. Het huidige werd vier jaar geleden vastgesteld door de Liturgische Commissie der Doops gezinde Sociëteit, daarna werd het de pre dikanten aanbevolen. Dit Kanselboek werd slechts als een proeve beschouwd. De be doeling is thans dat alle predikanten hun oordeel zullen geven over een herziene uitgave. Ook stemmen uit de gemeenten hoopt men te vernemen. Eventuele voor stellen zullen ernstig worden bezien. Het Kanselboek werd aanvankelijk slechts zeer matig- op prijs gesteld. Er waren er zelfs, die het beslist niet goed genoeg von den. Zag het er toen dus allesbehalve hoopvol voor dit boek uit, langzamerhand wijzigden de meningen zich. Nadat men meer gelegenheid gehad had het te bestu deren gingen steeds meer predikanten over tot het gebruik er van. Dit was vooral bij de jongeren het geval. In dit verband is het wel vaft belang te- weten, dat de kerk rechterlijke structuur van een Broederschap met onbeperkt autonome gemeenten een algemene invoering per besluit onmogelijk maakt. Slechts per gemeente kunnen zich veranderingen voltrekken. Inmiddels blijkt wel, dat bij de Doopsgezinden de liturgi sche vragen niet veronachtzaamd worden. ADVERTENTIE presents ARDENA SPECIAL HORMONE CREAM You will look younger, you will feel younger because you know you look that way. Wagenweg 29 Haarlem Telephone 20518 INSTITUT DE BEAUTÉ HAUTE COIFFURE BIJOUX FRANCAIS De algemene productie-index in Juli (een vacantiemaand met 25 werkdagen) heeft, gerekend naar het indexcijfer 100 voor 1938, 142 bedragen, tegen 135 in Juni (22 werkdagen). De gemiddelde dagpro ductie is dus achteruitgegaan van 144 in Juni tot 133 in Juli, aldus een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een achteruitgang vertoont de bedrijfs tak leder en schoenen, die van 138 in Juni op 113 in Juli kwam. Het indexcijfer voor rubber steeg in Juli van 300 tot 302, zo dat leder, schoenen, rubber tezamen met 20 punten daalden tot 150. Enkele andere cijfers per bedrijfstak luidden: bouwmate rialen 139 in Juli (129 in Juni), steenkolen 98 (86), metaalproducten 184 (170), papier 136 (104), openbare nutsbedrijven 185 (177). Het C.B.S. heeft ook een opgave ver strekt over de productie per werknemer in de industrie. Het indexcijfer (basis 1938 100) voor 't 2e kwartaal 1952 bedraagt 139 tegen 143 voor het eerste kwartaal. Daar de personeelsbezetting onveranderd is ge bleven (indexcijfer 150) toont de productie per werknemer in de industrie een achter uitgang van 95 in het eerste kwartaal tot 93 in het tweede kwartaal. In het vierde kwartaal van 1951 was dit cijfer 99. In de jaren 1948 tot. en met 1951 liep de produc tie per werknemer op van 83, tot respec tievelijk 88, 93 en 95. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Openluchttheater: Concert HOV, 8 uur. Minerva: „De roemrijke daden van Danny", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle lééft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij ver eren", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur City: „Simson en Delila", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 7 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Vuurwerk-show, 8 uur. Stadsschouwburg: „U spreekt met uw I moordenaar" (Nederl. Comedie), 8 uur. Mi nerva: „De roemrijke daden van Danny", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Zondagmorgenvoorstelling „Een onvergetelijke melodie", alle leeft., 11 uur. „Ogen als sterren", alle leaft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar,. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2. 4.14, 7 en 9.15 uur. Journaal voorstellingen 10.30. 11.30 en 12.30 uur. Lido: „Meesters der muziek", 11 uur. „Zij die wij vereren", 14 jaar, 1,45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde, ontmoeting", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 8 SEPTEMBER Minerva: „De roemrijke daden van Dan ny", 18 jaar. 2.30 en 8.15 uur. Spaarne: „Ari zona". „De wilde hengst". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Rota tion", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 14 j„ 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 23/24 SEPTEMBER Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst vertaald uit het Engels. 34) Jouw positie geeft je meer vrijheid dan de mijne aan mij. Wil je niet zo nu en dan 's avonds met mij naar Miranda gaan? Me vrouw Burelen kan daar geen bezwaar tegen hebben. Ze heeft je zelf aangemoe digd meer naar Miranda te gaan." „Ik moet er nu vandoor," zei Toni zenuw achtig, zonder hem te antwoorden. Ze wilde hard weglopen en haar hoofd in het zand steken om de afschuwelijke situatie, die ze zichzelf op de hals had gehaald, te ver geten.... „Toni!" Carlos was verstandig genoeg haar niet in zijn armen te nemen, maar hij greep haar pols en klemde deze vast in zijn gespierde handen. „Toni, laat me je be wijzen, dat het goed tussen ons kan zijn. Laten we van voren af aan beginnen en elkaar eerst behoorlijk leren kennen. 't Is allemaal te snel gegaan en je bent er door in de war gekomenGa met mij uit zo vaak als je kunt, en ga ook zo nu en dan met Nigel, zodat niemand er iets van kan denken. Laten we samen van het leven - nieten, dansen, uitgaan, dat is Mies wat .K je op liet ogenblik wil vragen." vier ten, zich Toni staarde naar het water van de ri- Nog steeds zou ze weg willen' vluch- maar anderzijds besefte ze, dat Carlos zeer behoorlijk gedroeg en zich om harentwille volkomen beheerste. Als hij getracht zou hebben, haar wéér te omhel zen, dan zou ze het hem waarschijnlijk in zijn gezicht geschreeuwd hebben, dat ze met hem wenste te breken, maar nu hij zich zo kalm en waardig gedroegHij voegde er op zachte toon aan toe: „Laten we wachten tot mevrouw Burden's verjaardag, liefste. Ik beloof je, dat ik je los zal laten, als je tegen die tijd er nog niet van overtuigd bent, dat je van me kunt houden en dat we gelukkig samen kunnen worden. Zullen we dat afspreken?" Ze vond zijn woorden veel prettiger dan zijn onstuimige liefkozingen. Het leek haar een fair voorstel. Ze zouden dus nog enkele weken op deze heimelijke manier met elkaar voortgaan. Daarin stak geen kwaad. Ze moest opeens aan Mark denken en zijn afwijzing van alle heimelijkheid. Ze voelde zich niet eerlijk tegenover Carlos. Ze had zich in een moment van zwakte door hem laten meeslepen, en ze moest deze man thans geen onrecht aandoenZe mocht zijn trots niet kwetsen, nu hij zich bereid toonde te wachten en een en ander aan te zien „Afgesproken, Carlos," zei ze langzaam, terwijl ze haar hand in de zijne legde en opgelucht ademhaalde, nu bleek dat hij op dit moment verder niets van haar zou vragen. „Toch heb ik het gevoel, dat ik ver keerd handel, en dat ik me als een dwaas gedraag. Een vrouw moet onmiddellijk weten, wanneer ze werkelijk van iemand houdt." „Mijn kleine lieveling, hoe kan een meisje als jij, met weinig ervaring, zo iets nu dadelijk zeker weten?" Carlos lachte zachtjes. Hij was bang geweest, dat ze hem in de steek zou laten en hij was gelukkig met hun compromis. Er waren thans nog enige weken, die nuttig besteed zouden kunnen worden Hij twijfelde niet aan zijn uiteindelijke overwinning. Langzaam vroeg hij: „Heb je dat doktersvriendje van je nog in vertrou wen genomen?" „Ja". Toni trok haar hand uit die van Carlos terug en haar gezicht betrok. Ze wilde niet met Carlos over Mark praten. Haastig voegde ze er aan toe: „Hij wenste me geluk en sprak de hoop uit, dat we ge lukkig zouden worden. Ik moet er nu wer kelijk van door, Carlos!" Er dreef opnieuw een grote wolk langs de maan. In het duister trachtte hij de uit drukking van haar gezicht te onderschei den. „Goed, mijn plichtsgetrouw verpleeg stertje," antwoordde hij met een lach. „En Toni, zul je er aan denken, die kapper mor gen je haar niet al te kort te laten knippen. Het is zó mooi, zoals je het nu draagt!" Ze glimlachte hem geruststellend toe en begon haastig in de richting van het huis terug te lopen, zonder om te kijken Jake, die op de galerij sliep, hief zijn kop op, toen hij haar hoorde, maar blafte niet. Ze bukte even om het dier te aaien. Er kwam opeens een gevoel van grote een zaamheid en heimwee over haar. Ze voelde zich klein en het huis leek groot en vijan dig. In de enorme hal, waar iemands voet stappen weerklonken, liep ze zo zachtjes mogelijk. Toen ze haar slaapkamer betrad, bonsde haar hart onstuimig. Het leek wel alsof ze achterna gezeten was. Ze moest even lachen; Door boze geesten was ze achternagezeten.... Kaar kamer werd vaag verlicht door het maanlicht. Opeens zag ze de deur naar haar badkamer heel zachtjes bewegen en langzaam dichtgaan. Niemand had iets op haar kamers te ma ken en ze leunde even tegen een stoel, ter wijl ze dodelijke angst over zich voelde komen. Spookgeschiedenissen bestonden er niet op Floriana. Niemand had er haar ten minste ooit een verteld. Toch bewoog de deur van de badkamer heel duidelijk, zon der dat een enkel geluid de aanwezigheid van een levend wezen verried. Toni voelde, hoe ze met moeite haar zenuwen in be dwang hield. Ze draaide het licht aan en haalde opgelucht adem, toen ze zag, dat de slaapkamer er volkomen normaal en onbe roerd uitzag. Een glas water met ijs er in stond op het nachtkastje, de klamboe was gesloten en het bed was klaar gemaakt voor de nacht. Uit mevrouw Burden's kamer kwam geen enkel geluid. Al haar moed verzame lend, liep Toni op de badkamerdeur toe en rukte deze open. De badkamer was leeg, maar de deur, die op het portaal uitkwam, stond open. Opeens viel alle angst voor bovennatuurlijke dingen van Toni af en met een kordaat gebaar liep ze op de open staande deur toe en grendelde deze, nadat ze even op het portaal gekeken had, of ze daar iemand zag. Er was echter niemand te bekennen. Alleen een klein electrisch lampje, dat de hele nacht bleef branden, straalde een vaag licht uit. Geesten lieten echter geen deuren openstaan en de huis jongen, die meestal Toni's slaapkamer voor de nacht in orde maakte en de badkamer schoonmaakte, nadat zij gebaad had, kwam altijd door de slaapkamerdeur binnen, door welke deur Toni zelf zo juist haar kamer had betreden. Toni voelde zich voor een raadsel staan. Ze hield er van problemen op een directe wijze aan te pakken en op te lossen en terwijl ze zich langzaam begon (uit te kleden, zocht ze naar een oplossing. Iemand, die niets op haar kamers te maken had en die niet ontdekt wilde worden, moest hier rondgeneusd hebben! Het moest iemand zijn, die geweten had, dat Toni, die gewoonlijk op dit uur al lang lag te slapen, die avond buiten op de patio was geweest. Diverse mensen hadden haar natuurlijk naar buiten kunnen zien gaan. Ze had wel zachtjes gelopen, maar toch niet al te ge heimzinnig gedaan, en ze had een lichte jurk aan. Het kwam Toni onwaarschijnlijk voor, dat één van de mannen van Floriana, blanke óf bruine, het gewaagd zou hebben op dit uur van de nacht in haar slaapka mer te komen. Bovendien kon ze geen mo tief voor zo'n daad voor één van hen be denken. Instinctief voelde ze daarentegen, dat degene, die hier rondgeneusd had, een vrouw moest zijn, en in dat geval kwamen, er twee personen in aanmerking: Juanita en PhoebePhoebe leed aan een on draaglijke jaloezie, omdat ze zich inbeeldde, dat ze van Mark hield en deze voor zich zou kunnen winnen door allerlei materiële beloften, zodra ze haar erfenis binnen had. Arme Phoebe, dacht Toni en er was op recht medelijden in haar. Zij zélf wist, hoe hopeloos het was de belangstelling van de gesloten Mark te winnen. Bovendien had hij een meisje in Londen Verscheidene malen was Toni in de ver leiding geweest om Mark naar zijn meisje te vragen, maar iets in Mark's wezen had haar van een dergelijke vertrouwelijke vraag weerhouden. Ze was bang geweest voor een stug afwijzend antwoord. Wat kon Phoebe op dit nachtelijk uur in haar slaap kamer hebben te zoeken? Er was geen aan vaardbare verklaring voor te vinden. Waarschijnlijk was het Juanita. Maar wat zou het Spaanse meisje tijdens haar afwezigheid op haar kamer uitgevoerd heb ben? Had haar afkeer voor Toni haar hier heen gedreven om het Engelse meisje op de een of andere wijze een kwade poets te bakken? Terwijl ze haar nachtjapon over haar hoofd liet glijden, dacht Toni hierover na. Het meisje had een Zuidelijk temperament en was hevig jaloers. Maar aan de andere kant was ze toch tè modern, om werkelijk iets theatraals te doen. Waarschijnlijk was ze even komen kijken, of mevrouw Burden nog iets nodig had, en was ze door haar kamer teruggegaan, wetend dat zij nog niet naar bed was. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9