Wat men eventuele in Washington zegt over de verdediging van Nederland Donaupont kapseisde en zonk; 90 opvarenden verdronken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen enkel plan-op-papier geeft enige geruststelling of garantie Opdracht aan Assemblée: „Ontwerp Europese Grondwet" Assemblée voor kolen en staal heden te Straatsburg bijeen Goed Nederlands Libanese regering afgetreden Engelands behoud bepaalt de strategie Deviezen- en goudreserve Het woord is aan Benelux remt Vijf Britse straaljagers op één dag verongelukt Het blijft nog koud Legers kunnen uit de lucht vallen Tweeërlei opvatting 3230 millioen Minister van Thiel beëdigd Schuman-ministers zijn het eens Nieuw schrikbord voor verkeer 67e JAARGANG No 53 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 213 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De aanstelling van dr. Garmt Stuiveling tot buitengewoon hoogleraar in de taalbe heersing aan de Amsterdamse Universiteit heeft tot heel wat geschrijf aanleiding ge geven. Het behelsde critiek, waarin vooral de overtuiging tot uiting kwam dat men met zo'n incidentele benoeming „aan de top" weinig bereiken zou. Dat is ook de mening van dr. W. H. Staverman, die in een beschouwing in de N.R.C. oorzaken van de slechte taalbeheersing formuleert en verbetering in de bestaande toestand moeilijk acht. Hij beveelt wel aanzienlijke verhoging van het aantal lesuren in de Nederlandse taal aan, hij wil bovendien exameneisen verscherpen en zou wensen dat leraren in verscheidene andere vakken bij het M.O. ook aandacht aan het gebruik van onze taal schonken. Maar hij waar schuwt ertegen, teveel van het onderwijs te verwachten. Als diepere oorzaken van de sléchte beheersing der geschreven taal ziet hij het zwakke nationale besef van ons volk en het al sinds eeuwen in West- Europa werkend geestelijk proces, dat hij samenvat in de termen: emancipatie van de mens, ondermijning van gezag, van ge loof in autoriteit, van normbesef. Waar- schijnlijk is een groot deel van de geeste lijke worsteling onzer dagen daarvan een gevolg. Dit nu zien wij in ons land ook op het gebied van de taalbeheersing. Dr. Staverman is van mening dat men zich tot omstreeks 1900 in ons land nog naar bepaalde regels richtte en het voor beeld van erkende schrijvers volgde. Toen kwam een streven onder de leus „Schrijf zoals je spreekt", dat wel het goede gevolg had dat een vlotter, losser, levender Ne derlands geschreven werd maar anderzijds tot uitersten leidde, waarbij men zich niet veel meer aan regels en normen stoorde. Ieder was immers in staat, eigen rechter te zijn. Het werd erger toen leraren en on derwijzers zich ook aan deze opvatting moesten gaan ondei-werpen. Daarmee was het hek van de dam. De school krijgt nu de schuld, ten dele met recht. Maar de oor zaak zit veel dieper. De lust, de wil en de noodzaak om zich naar beteren te richten ontbreken. Ook beseft volgens dr. Staver man bijna niemand, dat het uiterst moeilijk is goed Nederlands te schrijven. Men schijnt te denken, dat ieder van jongsaf Nederlands heeft gesproken en geschreven en dus de kunst wel goed zal verstaan. Een dwaalbegrip. Tot zover de aanhalingen uit dit artikel. Dr. Staverman lijkt mij te pessimistisch ten aanzien van ons nationale besef, dat ik niet graag „zwak" zou noemen in vergelijking met dat van naburige volken, al uiten som mige dier volken zich luidruchtiger. Hij lijkt mij ook iets te zwartgallig als hij zegt dat „bijna niemand" beseft dat het uiterst moeilijk is goed Nederlands te schrijven. Maar op dit punt is ons meningsverschil slechts gradueel. Ik geloof met hem dat zeer velen die moeilijkheid onderschatten en ben alleen niet geneigd tot de opinie, dat bijna niemand het wèl doet. Wat zijn betoog betreft omtrent de emancipatie van de mens, de onwil om gezag te aanvaarden en erin te geloven en de verzwakking van normen vraag ik mij af of men dit ook op de taalbeheersing kan toepassen. Als men een vergelijking met Frankrijk maakt, waar de litteratuur zo sterk in het volk leeft en de beheersing van een eveneens zeer moeilijke taal ongetwijfeld hoger staat dan bij ons en een veel groter deel van het volk omvat, is er veeleer aanleiding om te erkennen dat onze letterkunde niet sterk in het volk leeft. Wij beschikken dan ook geenszins over een rijke eigen i'oman-litte- ratuur. Een andere omstandigheid, die mijns inziens sterke invloed doet gelden op gebrekkig hanteren van de eigen taal is de noodzaak van het leren van vreemde talen. Sinds 1900 is de erkenning van die noodzaak gestegen, het aantal lezers vooral van Engelse en Amerikaanse litteratuur enorm toegenomen ten nadele van de Nederlandse, vooral bij de jeugd en heeft een versnippering van belangstelling zich doen gelden. Buitenlanders tonen vaak be wondering voor de veeltaligheid van een betrekkelijk groot aantal Nederlanders, maar zij weten niet en kunnen ook niet weten, dat tegenover dit voordeel een na deel staat. Jonge mensen worden vaak veel meer geboeid door buitenlandse romanlittera tuur dan door de Nederlandse, niet uit ge brek aan nationaal besef, maar omdat zij zich niet willen beperken, omdat zij verder willen zien dan onze grenzen, omdat hun een tempo boeit dat zij bij onze schrijvers meestal vergeefs zoeken. Vóór 1900 leefde ons volk ongetwijfeld in veel sterker af zondering en beslotenheid. Maar ook in de vorige eeuw, in de zestiger jaren, klaagde Busken Huet ook over de slechte taalbe heersing. „De lust, de wil en de noodzaak om zich naar beteren te richten ontbre ken", zegt dr. Staverman. Al wat wij kun nen doen om onze letterkunde en onze journalistiek te bevoi-deren en te verbete ren, opdat het aantal beteren toeneme en daarmee sterker greep op de lezer worde uitgeoefend zal weldaad zijn. R. P. President Betsjari AI Choery van Libanon heeft het ontslag der regering aanvaard en een „noodkabinet" van drie man aange steld voor de behandeling der lopende zaken. De oorzaak van het aftreden der regering was dat het kabinet de volksvertegenwoor diging een motie van vertrouwen wilde vragen voor zijn beleid. Het bleek toen namelijk dat het parlement een dergelijke motie niet zou aannemen. De afgevaardig den wilden het aftreden van de regering- Solh en het aan het bewind komen van een coalitie-regering, die in staat zou zijn de door de openbare mening geëiste hervor mingen door te voeren. Premier Sohl be sloot daarop de motie van vertrouwen niet in te dienen en het ontslag van zijn kabinet te vragen. De door het publiek geëiste hervormingen zijn: Een herziening van het verkiezings stelsel, het op korte termijn uitschrijven van algemene verkiezingen, een zuivering van het, naar beweerd wordt, corrupte ambtenarenstejsel en een reorganisatie van de Libanese rechtspraak. (Van onze correspondent in Amerika) Prof. Romme is onlangs opgeschrikt door een passage in de New York Times, waarin gezegd wordt, dat, bij een eventuele Russische aanval de verdediging van Nederland in geallieerd verband niet zou vaststaan. Romme heeft vragen gesteld aan drie ministers tegelijk en de Nederlandse regering heeft die vragen zozeer au sérieux genomen, dat minister Staf naar Parijs vertrok om persoonlijk bij generaal Grünther en generaal Ridgway te informeren, welke verzekeringen de Nederlandse regering aan het verontruste parlementslid zou kunnen verstrekken. Een en ander is voor ons aanleiding ge weest de verdediging van het Nederlandse grondgebied ook te Washington hier en daar ter sprake te brengen en de conclusie die men uit de diverse hier gehoorde opi nies kan trekken, is dat het zeker in de bedoeling ligt om de Russen de toegang te ontzeggen tot die gebieden, van waaruit Engeland het best met vliegtuigen en straalprojectielen kan worden aangevallen. Tevens bleek ons echter uit die gesprek ken eens te meer, dat geen enkel papieren plan een absolute geruststelling en garan tie bieden kan inzake de verdediging van welk grondgebied ook. Nooit kan een opperbevelhebber tevoren alle factoren kennen, die bij het uitbre ken van een eventuele oorlog invloed kun nen oefenen en hoe het antwoord van de Nederlandse regering aan prof. Romme ook luiden mag, het Nederlandse volk zal er goed aan doen, zich niet te spoedig vol ledig gerustgesteld te voelen. Want niet alleen op bedoelingen en papieren plan nen komt het aan. Wat in de eerste plaats reden zal zijn tot steun aan bedreigde lan den, is een realistische paraatheid dier gebieden, een defensie-voorbereiding, die volledig ingesteld is op de nieuwe aan valsmiddelen van deze tijd en die dus bij voorbeeld ernstige aandacht zal schenken aan luchtlandingen op grote schaal en met zwaar materieel. Het grenst aan het ongelooflijke, welk een militair apparaat men tegenwoordig ver voor het landleger uit per vlieg tuig naar vijandelijk gebied kan over brengen. De Amerikanen besteden veel aandacht aan deze manier van oorlogvoe ring en zij hebben het ver gebracht in het snel laten dalen van parachutisten, vrij wel onmiddellijk gevolgd (wanneer een vliegveld veroverd is) door kolossale transportvliegtuigen die hun deuren slechts behoeven te openen om gepantserde voer tuigen, al schietende, naar buiten te laten rijden. Men moet het zeker niet voor uitgesloten houden, dat ook de Russen (parachute strategen bij uitnemendheid) een derge lijke wijze van oorlogvoering aanzienlijk hebben ontwikkeld en wanneer daarom Nederland meer wil presteren, dan waar toe het formeel verplicht is, zal een uiterst realistische verdediging tegen een verras sende overval uit de lucht boven aan het defensie-programma moeten komen te staan. Zulk een realistische paraatheid geeft ons land de grootst mogelijke garantie om in geval van nood verdedigd te worden in geallieerd verband, aldus zegt men in Washington. Over het effect van een eventuele vij andelijke luchtlanding lopen de meningen enigszins uiteen. Een onzer zegslieden die overigens van mening was, dat effec tief tegen zulk een overval kon worden opgetreden zag het onmiddellijk effect, dat zulk een landing zou kunnen hebben, als zeer groot. Hij meende dat de Russen, indien zij direct bij het uitbreken van een oorlog vliegvelden in de lage landen zou den kunnen bezetten, vandaar uit jagers zouden kunnen doen opstijgen en straal projectielen konden afschieten, teneinde Engeland te neutraliseren. Inderdaad zou dat voor de Russen, die er op kunnen rekenen van Engeland uit met atoombommen te worden bestookt, zeer belangrijk zijn. Een andere informateur gaf ons een enigszins afwijkende kijk op de zaak. Ook hij was van mening, dat Nederland een grote paraatheid moet betrachten tegen vijandelijke luchtlandingen, doch hij zag die landingen in de eerste plaats als een actie tegen Nederlands mobilisatie en tegen de vorming van een Atlantisch bruggen hoofd. Op zichzelf is dat natuurlijk ern stig genoeg om ertegen gewapend te zijn. Laatstgenoemde zegsman geloofde even wel niet, dat de Russen reeds in die eerste dagen van een eventuele oorlog Nederland tot een aanvalsbasis tegen Engeland zou den kunnen maken. Om geleide straal projectielen te kunnen afschieten zijn zeer nauwkeurige voorbereidingen noodzake lijk en om een actie van enige duur met jagers te kunnen onderhouden, heeft men veel benzine nodig en moet. men in Neder land over goede reparatie-werkplaatsen beschikken met onderdelen voor de vlieg tuigen, die men gebruikt. Met andere woorden: jagers kunnen eventueel wel in Nederland landen, maar zij behoeven een geweldige ondersteunende aanvoer van brandstof en materiaal om van Nederland uit een krachtige actie te kunnen ont plooien. Maar nogmaals ook al zou een actie tegen Engeland niet het onmiddellijk ge volg zijn van een bezetting van Europa's vastelandskust die actie tegen dat niet te torpederen, doch wel onbruikbaar te maken „vliegdekschip" zou ongetwijfeld volgen. Dat is reden genoeg voor een grote Amerikaanse belangstelling in Nederlands verdediging. De ondersteuning die Neder land in geallieerd verband mag ver wachten, hangt onmiddellijk samen met een realistische Nederlandse voorbereiding tegen alle eventualiteiten, met name van onze paraatheid tegen een aanval uit de lucht. Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank blijkt dat het tegoed van de schatkist steeg met 63 millioen. De bank- biljettencirculatie daalde met 52 millioen. De deviezenreserve is met 43 millioen gestegen en bedraagt thans 2.008 millioen. Goud en deviezen tezamen belopen thans 3.230 millioen tegen 3.187 millioen vori ge week. Door de afgifte van schatkistpapier is de betreffende post met 411/4 millioen ver minderd tot 342.800.000. Ten paleize Soestdijk heeft de Koningin hedenochtend de minister van Maatschap pelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, be ëdigd. Daarna heeft minister Beel de por tefeuille van Maatschappelijk Werk aan mr. Van Thiel overgedragen. Rudolf Presber: Uit uw boeken moet ik altijd lezen, hoe alles in de mensheid u mis haagde. Gij zijt te lang alleen ge weest, en die omgang heeft voor u niet gedeugd. Negentig personen zijn verdronken toen Maandag op de Donau bij Bel grado de Joegoslavische veerboot „Misj" in een storm omsloeg en zonk. Ongeveer dertig personen, zijnde de gehele bemanning en een aantal der passagiers, konden zich redden door overboord te springen. De meeste slachtoffers bevonden zich beneden- deks, waar zij schuilden voor het slech te weer. Het nieuwe Egyptische kabinet is na de beëdiging door de Regeringsraad, voor net Abdin Paleis, in welk gebouw de ceremonie plaats had, gefotografeerd. (Telefonisch van onze Belgische correspondent uit Luxemburg) Minister Beyen behaalde gisteravond een diplomatiek succes toen de vergadering van de ministers van het Schuman-plan zijn amendement op het voorstel van Schuman en De Gasperi accepteerde. Heden is als besluit van de ministeriële werkzaamheden een communiqué gepubliceerd, waaruit blijkt dat de ministers het eens zijn geworden over de beslissing om aan de Assemblée van het Schuman-plan of een gelijkwaardige Assemblée de opdracht te geven om de grondwet voor een federaal Europa in ontwerp op te stellen en een constituante met twee Wetgevende Kamers bijeen te roepen. Het is waarschijnlijk dat de Schuman-Assemblée deze taak zal opdragen aan een gespeci aliseerde commissie van parlementaire juristen. Het amendement van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken voorziet verder nog dat de Assemblée aan de zes regeringen een vragenlijst zal doen toeko men, waardoor de regeringen enigszins zul len worden betrokken bij het opstellen van de basis-principes van deze Europese fede ratieve grondwet, de enige „rem", welke de Benelux]anden, in deze als een feite lijke eenheid optredend, op dit voortva rende project van de Franse en Italiaanse minister hebben kunnen plaatsen. Inderdaad zal de politieke Assemblée, welke de grondwet zal bestuderen, in sa menstelling kunnen verschillen van de Schuman-Assemblée. Dit laatste punt schijnt voor de diplomaten-technici zeer belangrijk te zijn. Het werd gisteravond na urenlange discussie fn de redactiecom missie, waaraan ook minister Beyen en vier Nedei-landse afgevaardigden deelna men, in een communiqué vastgelegd. Al met al dient men nochtans te erken nen, dat Schuman en De Gasperi hun vlag thuis haalden, daar hun voorstel om inter- nationaal-politieke redenen toch moeilijk kon worden bestreden, namelijk op een ogenblik dat het duidelijk wordt dat het verdrag van het Europese leger nog wel enige maanden in de ijskast zal moeten vóór het door de Franse en Duitse parle menten in behandeling zal kunnen worden genomen. Ook gisteren voerden de ministers Ade nauer en Schuman in de Franse legatie en aan het door Adenauer aangeboden diner besprekingen over de Saarkwestie. Met bijzondere aandacht wordt het Saar- rapport van Adenauer aan de ministerraad tegemoet gezien. De beide ministers schij nen het over bepaalde punten eens ge worden te zijn. De automobilisten vin den een nieuw verkeers bord op hun weg, dat hen waarschuwt voor het gevaar van wegspatten de stenen op die wegen, iie juist geasphalteerd ~.ijn. Men treft zo'n bord ••ceds aan op de weg AmsterdamSchiphol vaar arbeiders bezig zijn net herstelwerkzaamhe- len aan het wegdek, lijkswaterstaat laat deze .schrikborden" overal door Nederland plaatsen. Internationaal erkend zijn ze nog niet. De ministers benoemden de Belgische ambassadeur Max Suetens tot hun afge vaardigde om met de conferentie voor de internationale handel en tewerkstelling te onderhandelen over de afschaffing van de clausule der meest begunstiging tegenover de derde landen. Op een persconferentie, waarbij hij zich ontpopte als een geestig en een slagvaardig ueoater, zeide Jean Monnet, dat de rege ringen binnenkort allerlei economische in formaties zullen dienen te verstrekken. De oprichting van de eenheidsmarkt is slechts mogelijk wanneer de Hoge Autoriteit over de meesj; uitgebreide en controleerbare informaties beschikt. Hij deelde mee een overzicht gegeven te hebben van de in de komende maanden te verrichten werkzaamheden en over de met Engeland en Amerika gevoerde onderhan delingen. Hij gaf uitdrukking aan de wens van het Hoge Gezagsorgaan, dat soepeler betrekkingen met de raad van ministers tot stand worden gebracht dan in het verdrag is voorzien. Monnet wees er op, dat het Hoge Gezagsorgaan geen rapport behoeft uit te brengen aan de raad van ministers. Deze heeft tot taak de door de Hoge Auto riteit genomen maatregelen met elkaar in overeenstemming te brengen. Het overleg, waartoe de Hoge Autoriteit bij sommige vraagstukken verplicht is, dient zo soepel mogelijk te verlopen, zo merkte hij op. Monnet verklaarde vervolgens, dat de Hoge Autoriteit geen groot administratief lichaam wenst, doch integendeel een organisme be staande uit een klein aantal competente mensen. Iedere keer als wij ons voor een vraagstuk gesteld zien, zo zeide hij, zullen wij beraadslagen met deskundigen buiten onze eigen administratie. Het Hoge Gezags orgaan zal een kleine doch effectieve orga nisatie moeten zijn. Jean Monnet heeft de raad van ministers meegedeeld dat het Hoge Gezagsorgaan voortdurend met de Engelse en Amerikaan se missies overlegt om gezamenlijk de vorm te vinden voor de samenwerking van deze beide landen met de kolen- en staalge meenschap. Het is echter nog te vroeg om de vorm hiervan al vast te stellen. Deze kan namelijk slechts het resultaat zijn van verscheidene beraadslagingen over de be staande problemen. Monnet deelde vervolgens mee, dat de raad van ministers er van in kennis werd gesteld, dat het Hoge Gezagsorgaan een commissie zal afvaardigen naar de Assem blée van de kolen- en staalgemeenschap, die heden te Straatsburg haar werkzaam heden begint. Hij stelde in het licht, dat de leden van deze vergadering volgens het verdrag souveiein zijn en de machtiging hebben beslissingen te nemen. Deze Assem blée, aldus Monnet, moet dus volkomen on afhankelijk kunnen worden. "Verder is aan de raad van ministers de agenda der aanstaande werkzaamheden overhandigd. Als voornaamste punt komt hierop voor de samenstelling van de con sultatieve commissie, welke zal bestaan uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersbonden, producenten en ver bruikers. Deze commisie zal voor 10 No vember moeten zijn opgericht. In 1953, aldus Monnet, moeten wij een overzicht kunnen geven van alle aspecten van productie en verbruik, alsmede van de investeringen op het gebied van steenkool en staal in de aan de gemeenschap deel nemende landen. Dit is een zeer omvang rijke taak, waarvoor een beroep zal worden gedaan op de medewerking van regeringen, vakbonden en industrieën. Voor de eerste keer in de geschiedenis van West-Europa zal men zich dan een nauwkeurig beeld kunnen vormen van de toestand in de ijzer en steenkoolindustrie in West-Europa. Hiervan zal alles afhangen voor de verdere ontwikkeling. STRAATSBURG. (Van de ANP.-corres- pondent). Voor het eerst zal hedenmid dag: in het Straatsburgse Europahuis een Europese Kamer met duidelijke bevoegdhe den samenkomen. De Kamer der 78 afge vaardigden van zes landen, die de eerste boven-nationale Europese Autoriteit, die van de staal- en kolengemeenschap, zal be sturen, zal bijeenkomen in de vergaderzaal van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. De eerste zitting van de Schuman-As semblée zal een bijzonder cachet hebben door de aanwezigheid van het volledige ministers-comité. De voorzitter der Hoge Autoriteit, de Fransman Monnet, zal aan wezig zijn en het woord voeren. Voorts zal de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer spreken. De eerste taak van de vergadering zal zijn de president te kiezen. De oudste van het gezelschap, de Italiaanse afgevaardigde Boddiano Pico, een welbe kende figuur in de Straatsburgse parle- mentszaal, zal de eerste zitting leiden. Het feit, dat de SchumSn-vergadering zetelt in het Europahuis, betekent niet, dat de door de Raad van Europa nagestreefde unie tus sen het nieuwe orgaan en de raad is ver wezenlijkt. Slechts de helft van de leden van de heden bijeenkomende Kamer heeft zitting in de Raadgevende Vergadering. De technische diensten der beide Kamers zijn gescheiden gehouden. Zij zijn voor het plan-Schuman opgedragen aan een com missie van leden der nationale Kamers der zes deelnemende landen. Wrijvingen met het appai'aat van de Raad van Europa zijn daarbij niet uitgebleven. Zij worden hier opgevat als een voorafschaduwing van de moeilijke positie, waarin de Raad van Europa in zijn Raadgevende Vergadering zal komen te verkeren, wanneer inderdaad de Schuman-kamer zou worden belast met de uitwerking van een Europees Statuut, een opdracht, die tot dusverre aan de Ka mer van de te vormen defensiegemeen schap was voorbehouden. Zou dit het ge val zijn, dan zou er de volgende week wei nig uitzicht op goede resultaten kunnen be staan. Een der grootste moeilijkheden van het nog voorlopige begin van de nieuwe Kamer is die der vertaling. De redevoe ringen zullen in alle vier de officiële talen der gemeenschap moeten worden vertaald, waarvoor de bestaande outillage niet is in gericht. De drie lijnen van het systeem zullen voor Frans, Duits en Italiaans wor den gereserveerd, terwijl het Nederlands genoegen moet nemen met een vrije lijn. De „Misj" onderhield een uurdienst tus sen Belgrado en de voorstad Zemun aan de andere oever van de Donau, ongeveer twaalf kilometer stroomopwaarts van de hoofdstad. Het schip vervoerde meer pas sagiers dan gewoonlijk, omdat een der bruggen wegens herstelwerkzaamheden voor het verkeer was gesloten. Volgens ooggetuigen sloeg het schip om na een bijzonder krachtige windstoot, die de hevige hagelstorm vergezelde. Sommige getuigen verklaarden, dat veel passagiers aan de lijzijde van het schip beschutting hadden gezocht, waardoor het kleine vaar tuig uit zijn balans was komen te liggen. Het schip zonk aan de samenvloeiing van de Sau en de Donau bij het fort Kalemeg- dan. Het reddingswerk werd belemmerd door slecht zicht als gevolg van de dichte hagel. Het juiste aantal passagiers, dat de „Misj" vervoerde, is nog niet bekend. Duikers zul len bij het wrak afdalen om de lijken te bergen. De kapitein, die zich onder de geredden bevond, verklaarde nog, dat hij met opzet te vroeg was afgevaren om te voorkomen, dat met het slechte weer zijn schip over laden zou worden. Voor het gekapseisde schip zonk had de kapitein nog vele ruiten van het dekhuis in geslagen en ingesloten passagiers naar buiten getrokken. Vissers, die ooggetuige van de ramp waren, ver klaarden, dat minstens veertig tot vijftig personen het schip hadden kunnen ver laten, doch velen van dezen verdronken voor hun ogen. Het zicht was op het ogen blik van het ongeluk slechts een dertig meter. Een der overlevenden heeft verklaard, dat er, toen het schip begon te zinken, on der de ingesloten passagiers een vreselijke paniek ontstond. De bergingswerkzaamheden werden de gehele avond voortgezet. Nog acht doden Vanochtend meldde D.P.A. uit Belgrado, dat er van de dertig geredden nog acht overleden zijn. Tot nu toe hebben duikers zes lijken ge borgen. Het schip ligt op zijn kant in onge veer tien meter diep water. LONDEN (Reuter) Dinsdag zijn boven Ehgeland vijf „Meteor"-straaljagers ver ongelukt. Twee vliegers kwamen daarbij om het leven. De piloot van het eerste vliegtuig, dat bij Weymouth in zee stortte, kon door een passerend tankschip worden opgepikt. Een tweede „Meteor" stortte neer bij Tangmere in Sussex. Het toestel sloeg op een afstand van slechts zeven meter van een kinderwagen waarin een kind sliep, in de grond. De vlieger kwam om het leven. De vliegers van twee andere „Meteors", die boven Cambridgeshire in botsing kwa men, wisten met hun valscherm behouden de begane grond te bereiken. Het vijfde verongelukte toestel stortte neer bij Sutton Bank in Yorkshire, de vlie ger kwam om het leven. Gedurende de eerste helft van deze week bleef voortdurend voor de tijd van het jaar koude lucht van polaire oorsprong over ons land stromen. Deze lucht had een onstabiele opbouw, zodat er bij voldoende verwarming buien in konden ontstaan, die plaatselijk met onweer en vrij grote hoe veelheden neerslag gepaard .gingen. Des nachts ontstonden de buien in hoofdzaak boven het vrij warme Noordzeewater, dat langs de kust een temperatuur van onge veer 17 graden heeft. Overdag ontwikkel den de buien zich in de namiddag, nadat de zon de temperaturen tot ongeveer 15 graden had doen oplopen. Tijdens opklarin gen daalde in de nacht de temperatuur sterk en kwam op enkele plaatsen lichte nacht vorst voor. De gemiddelde temperatuur was 3 tot 5 graden beneden normaal. De kans op vorming van buien vermin dert nu tijdelijk iets ten gevolge van de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk over de Noordzee. De aanvoer van betrekkelijk koude lucht blijft echter voortduren. OXJCOOOOOOOCOCX OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolkenvel den, bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Oost en Noord, iets kouder 's nachts met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 11 September Zon op 6.08 uur, onder 19.04 uur. Maan op 22.21 uur onder 15.42 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 September Koog water: 7.43 en 20.07 uur. Laag water: 3.22 en 15.35 uur. Donderdag 11 September Hoog water: 8.36 en 21.06 uur. Laag water: 4.08 en 16.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1