Winkelsluiting in Haarlem -Clowntje Rick Draverijen op Duindigt Handbalprogramma Eindstrijd om de Mac Paill-beker VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Burgerlijke Stand van Haarlem Betaling abonnementsgeld per giro Raad van Bloemendaal komt Donderdag bijeen Hoogheemraadschap van Rijnland Dahliatentoonstelling van „Eigen Tuin" Kerkelijk Nieuws Mutaties bij het onderwijs Waterverbruik in Haarlem nam in 1951 weer toe Wielrennen Pellenaars chef d'équipe in Zuid-Italië Voor de kinderen Van Heusden op dreef in Kopenhagen Harm Smits wint Ronde van Roosendaal Om het zilveren biljart Van de Pol verslaat Lutgehetmann Honkbal-restati t Nederlandse schakers winnen van Denen Tot levenslang veroor deelden in verzet FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal aan de orde komen een ontwerp-verordening ter uitvoering van de Winkelsluitingswet 1951. Voorgesteld wordt een regeling te treffen voor het sluiten van zaken op och tenden of middagen. B. en W. kunnen zich verenigen met de conclusies van het rap port van de Adviescommissie Winkelslui tingswet 1951 was betreft de verkoop op enkele bijzondere avonden. Aan de voorstellen van B. en W. zijn de volgende ontleend: het is verboden op Maandag voor 13 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben, waar uitslui tend of in hoofdzaak worden verkocht schoeisel, boeken en tijdschriften en of kantoor-, school-, schrijf- of tekenbehoef ten, meubilerings- en stofferingsartikelen, textiel- en kledingstukken en vis. Op Maandagmiddag na 13 uur is het verboden winkels geopend te hebben, waar uitslui tend of in hoofdzaak vlees of vleeswaren plegen te worden verkocht. Op Dinsdag middag na 13 uur moeten gesloten zijn de winkels, waarin verkocht worden drogiste rij-artikelen, parfumerieën, tabaksartike len. Op die middag mag het bedrijf van dames- of herenkapper niet worden uit geoefend. De winkels, waarin verkocht worden groenten, aardappelen en of fruit, melk en melkproducten en kruidenierswa ren moeten op Woensdagmiddag na 13 uur gesloten zijn. Het verbod, vervat in artikel 8 der Win kelsluitingswet geldt niet op Zaterdag tot 22 uur ten aanzien van straathandel in bloemen, vis en fruit. Het geldt evenmin ten aanzien van de straathandel in bloe men, binnen een afstand van 25 meter van voor het publiek bestemde toegangen en uitgangen van stations en van voor het publiek bestemde toegangen tot ziekenhui zen en begraafplaatsen, respectievelijk van 9 tot 18 uur bij stations, van 14 tot 17 HAARLEM, 11 September 1952 GEHUWD: 11 Sept., J. L. van Wel en M. C. Veenings. BEVALLEN van een zoon: 8 Sept., M. E. van Angeren—Oremus; C. A. Aldersvan der Peet; 11 Sept., E. C. Steijl—Oudendijk; M. A. Schauikesde Bie; P. Groenevelt Schellinkhout. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept., G. van Nieuwenhuizen—Kaart; C. Hoogendoorn van Dongen; R. M. B. Hensen—van den Bosch: 11 Sept., E. OosterhuisWeisz. OVERLEDEN: 8 Sept., M. E. van Franken Heubink, 78 j., Vechtstraat; 9 Sept., H. E. OuwejanHoltkamp, 49 j., Voorduinstraat; E. J. Bruinsma, 88 j., Nassaulaan; W. Chr. van den Berg—Menge, 78 j., Schoterweg; 10 Sept., M. M. Castropvan Zwol, 71 j., Rijks straatweg; M. NellesteinRadstake, 58 j„ Schreveliusstraat; C. M. Zwartvan der Put ten, 68 j., Romolenstraat; H. A. van Baaien, 85 j., Zaanenlaan. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems DagbladU bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Donderdag 18 September komt de ge meenteraad van Bloemendaal in openbare vergadering bijeen ter behandeling van zestien punten. Voorgesteld wordt mejuffrouw G. Harm- sen in vaste dienst te benoemen als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de Hartenlust- en BornwaterschooL Voor het uitbaggeren van een gedeelte van het boezemwater van Rijnland (de Delft) vragen B. en W. de raad een crediet van 4.300 beschikbaar te stellen. Om het gemeentepersoneel opnieuw door te lichten is een bedrag van 1.300 nodig. B. en W. vragen de raad dit crediet be schikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad voor gunstig te beschikken op een verzoek van de heer A. J. de Koning architect te Hoofddorp, na mens het R.K. Kerkbestuur te Bentveld, om ontheffing van de Bebouwingsvoor schriften, ten behoeve van de bouw van een R.K. Jeugdhuis op een terrein, gelegen tussen de Sparrenlaan en de Veldlaan te Aerdenhout. uur bij ziekenhuizen en van 10 tot 18 uur bij begraafplaatsen. De winkels mogen geopend zijn op Don derdag voor Pasen en op Donderdag voor Pinksteren tot 21.30 uur, op Vrijdag voor Pinksteren tot 24 uur en op Zaterdag voor Pinksteren en op Zaterdag voor Pa sen, alsmede op 5 December indien dit een Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag of Vrijdag is, ten aanzien van winkels,waar uitsluitend of in hoofdzaak banketwaren plegen te worden verkocht tot 21.30 uur. In de vergadering van de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland is besloten tot toelating van de nieuw verkozen hoofd-ingelanden, de heren: J. L. Prins te Overveen, G. A. Ver- degaal te Noordwijkerhout, Jac. van Haas ter te Haarlemmermeer, B. Plomp te Nieuwkoop, M. Visser te Alphen aan de Rijn en K. van der Torren JCzn te Wad- dinxveen. Tegen de toelating van de heer Van der Torren was een bezwaarschrift ingediend, dat ongegrond is verklaard. Voorts zijn toegelaten de nieuw gekozen hoofdingeland-plaatsvervangers, de heren C. G. M. Meskers te Lisse en S. Vei-degaal Czn te Sassenheim. Voorts zijn enige perio diek aftredende en herkozen leden op nieuw toegelaten. In de nieuwe „Algemene Keur van Rijn land", welke nog niet is goedgekeurd, zijn enige wijzigingen aangebracht. Hierbij is uitvoerig gesproken over de verhouding tussen het hoogheemraadschap en de ge meentebesturen, welk punt ook ter sprake kwam naar aanleiding van het vraagstuk der gemeentelijke rioollozingen. Een ge schilpunt tussen Rijnland en de gemeente Amsterdam naar aanleiding van de door die gemeente voorgenomen ontgronding in de Riekerpolder bleek tot wederzijds ge noegen te zijn opgelost, waarvan de ver gadering met voldoening kennis nam. Ook heeft de vergadering goedgevonden, dat Rijnland zou medewerken aan de dem ping van het Kanaal bij Alphen wegens de ontwikkeling van de bebouwde kom dier gemeente. Zaterdagmiddag en Zondag 13 en 14 Sep tember houdt de volkstuinvereniging „Eigen Tuin" aan de Zomerweg bij de Zomervaart in haar clubgebouwtje een tentoonstelling van de door haar leden in hun vrije tijd ge kweekte dahlia's. De tentoonstelling is koste loos te bezichtigen tot 6 uur 's avonds. Daar na kan een rondwandeling over het tuin complex worden gemaakt. Ook de wande ling naar het complex door ons onvolprezen polderlandschap, waar nog een weldadige rust heerst, is reeds een genot op zich zelf. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bleskensgraaf R. W. Steur te Ouddorp. Geref. kerken Beroepen te Strijen W. Beinen te Naar- den; te Ooltgensplaat en te Stad aan 't Ha ringvliet L. Loosman, cand. te Urk. Beroepen te Tijnje en te Twijzel R. van Reenen, cand. te Soestdijk; te Borpe J. C. Baumfalk, cand. te Metslawier; te Doetin- chem C. Kamper te Bleiswijk (Z.H.). Geref. kerken 31 K.O. Beroepen te IJsselmuiden C. van Leeu wen te Tiel-Zaltbommel; te Alblasserdam- Nieuw Leljkerland G. Boersema te Katwijk aan de Rijn. B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot tijdelijke leraar in de wiskunde aan de HBS b ir: A. A. Lagaay te Gouda, tot tijdelijke leraren aan de HBS a de heren J. C. Apeldoorn (geschie denis), A. Bakker te Heemstede (Maleis), R. A. G. Davidson (Engels), H. W. Fris (stenografie), A. Klimenko te 'sGravenhage (Russische taal), G. P. de Ridder te Amster dam (Spaans), H. Sandjer (Frans) en P. van Waveren Hogervorst (handelswetenschap pen), tot leraar in de aardrijkskunde aan het Coornhertlyceum de heer J. van der Eist te Haarlem, tot lerares in de muziek mejuf frouw P. Peters te Amsterdam en tot. tijde lijke leraren ir. W. C. Jesse te Heemstede (scheikunde) en J. van Leeuwen te Heem stede (klassieke talen). Voorgesteld wordt eervol ontslag te verle nen aan mejuffrouw M. M. Bussemaker, als onderwijzeres aan de Lorentzschool, aan de heer Th. Groeneveld, als leraar aan de ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs en aan de heer A. A. Lucieer als leraar aan de HBS b. Vandaag verscheen het verslag over 1951 van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf van Haarlem. In het algemeen overzicht wordt uitvoe rig ingegaan op de restauratie van de wa tertoren, waarover wij nog onlangs een ar tikel publiceerden. Het gemiddelde verbruik steeg tot 60,5 liter per hoofd en per etmaal, hetgeen sedert de stichting van het bedrijf nog niet is voorgekomen. Ook de hoeveelheden opgepompt rein- water (gemiddeld per etmaal in kubieke meters) stegen. Van de totaal opgepompte hoeveelheid reinwater ad 3.645.653 m3 werd door het pompstation afgeleverd 3.641.096 m3. Er werd dus in het voorzieningsgebied verbruikt 3.641.096 m3 (vorig jaar 3.514.762 m3), d.i. een vermeerdering van 126.334 m3 of 3,59 Deze hoeveelheid kan worden verdeeld als volgt: a. Uit standpijpen op brandkra- nen, naar schatting, resp. berekening, door de Gem. Reiniging, Hout en Plantsoenen, Openbare Werken en Brandweer 1.975 m3. b. Eigen vei-bruik door het bedrijf in de stad, naar schatting, benevens werkplaat sen en kantoren volgens meting 23.884 m3. c. Volgens aanwijzing van de watermeters bij de gebruikers in Haarlem 3.265.021 m3 jen in Bloemendaal 9.202 m3, is 3.274.223 m3. d. Waterverlies, onbekend gebruik en te geringe aanwijzing der watermeters 341.0.14 m3. Aan de gemeente werd een batig saldo van bijna 150.000.uitgekeerd. Naar wij vernemen heeft Kees Pellenaars de uitnodiging aangenomen van de directie van de Gazzetta Dello Sport om als chef d'équipe op te treden van de Nederlandse wielerploeg voor de in de eerste helft van November te houden ronde van Zuid-Italië. Destijds is reeds gemeld, dat het in de bedoeling lag hiervoor behalve enkele Italiaanse teams ook een Franse en een Ne derlandse ploeg uit te nodigen. Het schijnt dat de Gazzetta, die de wedstrijd organiseert, van plan is eveneens een Belgisch team te inviteren. De ploegen zullen uit vijf man bestaan, Pellenaars onderhandelt thans met enkele jonge, veelbelovende renners, die in Zuid- Italië gelegenheid zullen krijgen zich te onderscheiden, en zich eventueel als candi- daten op te werpen voor de Nederlandse ploeg, die in 1953 aan de Ronde van Frank rijk zal deelnemen. Kopman wordt in elk geval Jan Nolten, aangezien dit door de di rectie van de Gazzetta is geëist. c Zo holden Bunkie en Lumpo achter elkaar de struiken door, terwijl Oepoetie en Rick bleven staan. Jij bent gevangen, reiziger!", zei Oepoetie, de rover, trots. „Ja", zei Rick. „Dat is waar, lelijke rover. Ik ben gevangen, maar mijn vriend, de andere reiziger, heb jullie nog niet!" „Geef me maar eens gauw al het geld hier, dat je bij je hebt!", zei de rover bars. „Haha! Dat heb ik niet.... dat heeft mijn vriend in zijn zak, dus zie maar, dat je 't krijgt". „O", zei Oepoetie. „Dat komt wel, wacht maar. Je vriend is zó in zijn kraag gepakt, hoor." „Nou, dat zullen we eens zien!" Maar het was zo gemakkelijk niet om Bunkie te pakken te krijgen. Lumpo liep, wat hij kon, maar Bunkie stoof telkens om 'n boom heen en sprong over kuilen en alles heen, en Lumpo kreeg hem maar niet te pakken. „Wacht maar, dadelijk grijp ik je, en dan ben jij ook gevangen!", riep de rover. Maar zover was het nog niet; want op een ogenblik stond hij raar te kijken.... Bunkie was nergens meer te zien! Op de Ordrup-baan heeft de Nederlandse wielrenner Piet van Heusden deelgenomen aan een puntenrace over acht ronden. Hij was de enige die van meet vertrok, zijn twaalf tegenstanders kregen ieder een gro tere of kleinere voorgift. Na drie ronden schoot Van Heusden plot seling naar voren, met zo'n scherpe demar rage, dat het leek alsof de anderen stil ston den. Hij nam de kop, handhaafde zich daar gemakkelijk, en ging als eerste door de finish. Even later werd bekend gemaakt dat de baandirectie besloten had aan Van Heus den een extra-premie Joe te kennen voor zijn „uitnemende demonstratie van echt wielrennen". Het sprintnummer voor amateurs werd gewonnen door Mockridge (Austr.), voor Cockridge (Austr.) en Ole Krogh Rants (Denemarken). Bij de profs won Jan Derksen (Ned.) een puntenrace over 12 ronden voor de Deen Schandorf. De Australiër Patterson klopte al zijn tegenstanders in het uit drie manches bestaande sprintnummer, waarvan een een handicaprace over 800 meter. Derksen werd in twee manches tweede. De wielerronde van Roosendaal, een weg wedstrijd voor profs over een afstand van 120 km. werd gewonnen door Harm Smits in 2 uur 53 min. 18 sec. De beslissing van de in hoog tempo ge- relen wedstrijd viel pas in de laatste 25 kilometer, toen Schulte, Van Est, De Vries, Schoenmakers en Harm Smits zich uit het peloton wisten los te maken. Schulte, die een lekke band kreeg, wist deze snel te ver wisselen, waardoor hij toch aan de eindsprint kon deelnemen. De uitslag luidde: 1. Harm Smits (Ant werpen) 2 uur 53 min. 18 sec.; 2. Van Est (St. Willibrord) z. t.; 3. Schulte (Den Bosch) z. t.; 4. De Vries (Vlaai-dingen) z. t.; 5. Schoenmakers (Eindhoven) z. t,; 6. Vinken (Geleen) z. t.; 7. Guns (Putte) op 55 sec. De Zaterdagmeeting op Duindigt is alleen gereserveerd voor dravers, die daarvan een gretig gebruik maken en de bezoeker ruim gevulde velden voorzetten. De gewoonte ge trouw krijgt de mindere klasse hier de kansen, hoewel in de Gloriaprijs een kapitaal van paarden aan de start verschijnt, doch desondanks dit seizoen nog niet succesvol waren. De beide Belgische paarden Derna en Volante III, beiden van stal De Waal, heb ben een eerste kans, doch zij zullen daarbij eerst moeten afrekenen met Oiseau, die tot twee maal toe op de foto met een neus werd geklopt. Het derde paard is Little Axkit. In de Astoraprijs is een keuze moeilijk, daar de snelsten zeer onbetrouwbaar zijn. Napoleon indien zonder fouten moet hier kunnen winnen, vóór Olympus en Pau- lientje. In Quey Hanover schuilt nog een outsider. De leerlingen maken het in de Bellaprijs de prognostieker niet gemakkelijk, doch de voorkeur gaat uit naar Oosting's Oogappel, die in handen van de jeugdige Leeuwen kamp goed loopt. Zware concurrentie komt van Mary Reynolds en Martine van Axkit, die zich op hun beurt weer bedreigd zien door Persimmon. Stal De Vlieger beschikt dit jaar over een uitstekende collectie 2-jarigen, waarvan een 3-tal in de Chandraprijs ongetwijfeld de hoofdrollen zullen vervullen. Hiervan wordt Reine d'Aster gekozen boven Roland en Rentinus. Cadeau zullen zij het niet krijgen daar de veelbelovende Ria Olivier niet min der dan 69 m. voorgift krijgt en stal Geersen zijn crack René M eveneens voor deze ge legenheid van stal heeft gehaald. Geersen heeft echter in de Dagoprijs met Qui Hollandia G betere winkansen, daar zijn aanvangssnelheid groter is dan die van Queen Bess, in welk paard zijn grootste rivaal gezien mag worden. De in de midden moot startende Querie zal met genoemd duo domineren. Ook Oranje Nassau dolf in de afgelopen weken enige malen met gering verschil het onderspit. In de Ellaprijs zal hij deze onfor tuinlijke nederlagen kunnen onderbreken, door de keuze Geersen (Olga Gold, Oekoe S) en Olga Axworthy achter zich te houden. Van de wispelturige Petronella is'een ver rassing niet uitgesloten. Tenslotte mag verwacht worden, dat in de Flozyprijs Lucky Saint de baas blijft over Morning Star en Kriemhilde. De Nederlandse dravers „Olga Pluto" en „Madame B" starten Zondag 14 September a.s. in Stockholm. Zij zullen uitkomen in een draverij met een prijzenbedrag van pl.m. f37.000, waarvan f24.000 voor de winnaar. Hoofdklasse. Dames: VriendschapSagitta; DES—PSV; HygiëaUDI; Zeeburg—ZAC. Heren: AalsmeerQuick: DESPSV; Hel lasOlympia H.; NilocOlympia Gr. West A. Ie klasse dames: BHCAmers foort; Niloc—Blauw Wit; ConcordiaJHC; HHC—ADA. 2e klasse dames A: WVGVAttila; Sport VereentDWS; Rapiditas—Athleta; Vole- wijekersAchiiles. Ie klasse heren Unitas—Attila; AHC Blauw Wit; Concordia—UD; HHC—Achilles. 2e klasse heren A: SSVUAmersfoort; Tonido—Aalsmeer 2; The CatchersBlauw Wit 2; BHC—Sport Vereent. 2e klasse heren B: TurnoVriendschap; Niloc 2—APGS; Rapiditas '31—AHV; IJmond Zeeburg. Noordholland Zuid le klasse dames: ForestersBGV; CSV OSS; Rapiditas 2—Concordia 2; IJmond 2 Concordia 3. 2e klasse dames: HOC—BGV 2; Beverwijk Rapiditas 2; HeemstedeIJmond 4; Bever wijk 2—IJmond 3. le klasse heren: Beverwijk—Rapiditas 2; Concordia 2BGV; TonegidoOSS. Na afloop van de partijen is de stand in de biljartwedstrijd tussen Hof van Holland en Insulinde om het zilveren biljart 3422 geworden voor Insulinde. De uitslag van gisteravond was 5—3 in het voordeel van Insulinde. De resultaten waren: Hoenderdos (50) 48 43 6 1.11 Eykenaar (50) 50 43 5 1.16 Van der Veld (130) 130 38 15 3.42 Geels (130) 110 38 16 2.89 Klop (130) 54 23 19 2.34 Van Dooren (100)100 23 13 4.34 Hoenderdos (45) 45 38 7 1.18 Spronk (55) 55 38 5 1.44 Maandagavond aanstaande worden de laat ste partijen gespeeld, waarna tevens de prijsuitreiking plaats vindt." Biljarten in Antwerpen De Nederlander Van de Pol heeft de bil jartwedstrijd in het vijfkamp-tournooi in Antwerpen tegen Lutgehetmann met zes tegen vier punten gewonnen. De Duitser versloeg hem in libre (200 pnt. in 1 beurt). De partijen in cadre 71/2 en 47/2 eindigden onbeslist. Maar Van de Pol won zowel het bandstoten als het driebanden en dit bracht hem de zege. De uitslagen waren: Libre: Lutgehetmann 200 1 200 200. Van de Pol 4 1 4 4. Cadre 47/2: Lutgehetmann 150 5 72 30. Van de Pol 150 5 85 30.— Bandstoten: Van de Pol50 10 16 5.— Lutgehetmann 41 10 12 4.10 Cadre 71/2: Van de Pol 100 6 58 16.66 Lutgehetmann 100 6 45 16.66 Driebanden: Van de Pol 20 31 3 0.645 Lutgehetmann 15 31 3 0.483 Het algemeen klassement na 4 dagen luidt: gesp. gew. gel. verl. pt. Van Hassel (B.)3 2 0 1 4 Van de Pol (Ned.) 3 2 0 1 4 Vervest (B.) 3 1 1 1 3 Tiedtke (Did) 2 1 0 1 2 Lutgehetmann (Did.) 3 0 1 2 1 Als sluitstuk van de honkbalcompetitie wordt Zaterdagmiddag a.s. de beslissende wedstrijd gespeeld om de Norman Mac Pail- beker. Deze beker wordt ieder jaar uitge reikt aan de juniorenkampioen van Neder land. Dit jaar gaat deze strijd tussen de junioren A teams van SC Haarlem en Ajax. De wed strijd wordt gespeeld op het Noordersport park en begint om vier uur. Het zou voor de Sportclub een aardige pleister op de degra datie-wonde zijn, indien haar jongeren zich voor een jaar in het bezit van deze beker zouden stellen. Nederland heeft de tweedaagse landen- wedstrijd tegen Denemarken met 11 tegen 9 punten gewonnen. De party uit de eerste ronde tussen Werner Nielsen en Vlagsma is Donderdag uitgespeeld en in remise ge ëindigd. De stand na de eerste ronde was dus 64 in het voordeel van Nederland. In de tweede ronde behaalden beide ploe gen 5 punten, zodat de eindstand 119 voor Nederland werd. De uitslagen van de tweede dag waren: Van ScheltingaJens Enevoldsen VtV2; DonnerPoulsen 10; CortleverHartvig Nielsen ViV>; KramerPalle Nielsen 01; BarendregtHarald Enevoldsen 01; Muh- ringAksel Nielsen !4Va; Bouwmeester Bent Larsen 1—0; Dr. Stumpers—Kupfer- stuck 01; VlagsmaVerner Nielsen 10; SpanjaardNorman Hansen Vü. Voor de bijzondere strafkamer te Assen hebben terechtgestaan de 36-jarige krui deniersbediende A. C. uit Smilde en de 31- jarige electricien L. L. uit Emmen. Beiden zijn op 2 Augustus 1950 iri Nederland bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zaten toen in Frankrijk gevangen en waren tegen hun vonnis in verzet gekomen. Zij waren vrijwillig in Duitse krijgs dienst getreden tijdens de bezetting en na de invasie in Frankrijk aan valschermen achter de geallieerde linies neergelaten. Beiden werden in Frankrijk veroordeeld tot de doodstraf, maar kregen gratie, zodat beiden na enige tijd naar Nederland te rugkeerden. L. werd onlangs aangehouden op Schiermonnikoog, waar hij een bezoek aan zijn vrouw bracht. De president gaf de beide verdachten de raad, bij eventueel niet ontvankelijk ver klaren van het verzet een gratieverzoek in te dienen. Destijds waren zij tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld ter ver mijding van de kans dat een eventuele lagere straf bij terugkeer in Nederland zou zijn verjaard. De officier van justitie eiste niet ontvan kelijk verklaring van het verzet. Op 16 September zal de strafkamer uit spraak doen. BINNENLAND De Senaat van de ITnitas Studiosorum Amstelodamensium heeft besloten geduren de de komende groentijd van 16 September tot 4 October de ontgroening elke avond te laten eindigen om 23.00 uur. De hoofdinspec teur van de volksgezondheid had aan alle studentenverenigingen verzocht een derge lijke maatregel te treffen ter voorkoming van de uitbreiding van de kinderverlamming. Na 16 September zal op de postkantoren een brochure verkrijgbaar zijn, die tot titel heeft: „Gij betaalt, maar niet voor niets", een publicatie van het ministerie van Finan ciën over de Millioenennota 1953. Tot hoofd der afdeling zeemacht van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië is aangewezen de kapitein-luitenant ter zee M. C. van Grondelle, die tijdelijk wordt be vorderd tot de rang van kapitein te zee. Hij zal op 3 October naar Indonesië vertrekken. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Mansholt de heer J. Blom (P. v. d. A.) te 's Gravenhage. Prof. dr. ir. C. B. Biezeno, hooglaraar aan de Technische Hogeschool te Delft, is naar Amerika vertrokken. Gedurende zes maanden zal hij gasthoogleraar zijn aan het Massachusetts Institute of Technology te Cambridge. De directie der K.L.M. zal ter gelegen heid van de opening van de nieuwe lucht- dienst tussen Amsterdam en Mexico-City op 27 October aan de president van Mexico een door Nederlandse kunstenaars vervaardigde zilveren doos aanbieden waarin op donker blauw fluweel 61 zilveren munten zullen worden gelegd, afkomstig uit alle landen welke in het K.L.M.-net zijn opgenomen. Op het congres van de Bond van Neder landse Schilderspatroons, dat in Groningen werd gehouden, is een motie aangenomen waarin werd geprotesteerd tegen de verho ging van lasten, voortvloeiend uit de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, zonder dat deze gecomponeerd worden. Van 23 tot en met 27 SeDtember wordt in de gebouwen en op het terrein van de centrale markt in de hoofdstad een grote tentoonstelling gehouden van alle soorten groenten, fruit en alles wat met de teelt, het vervoer en de distributie daarvan samen hangt. Minister Mansholt, die met de Com missaris der Koningin in de provincie Noord holland en de burgemeester van Amsterdam het erepresidium vormt, zal op 23 Septem ber de tentoonstelling openen. Tot 16 September brengt het 6100 ton metende opleidingsschip „Pueyrredon" van de Argentijnse marine, een niet-officieel be zoek aan Nederland. Het schip ligt in de Parkhaven te Rotterdam. HAARLEM EN OMGEVING De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken vergadert weer op Donderdagavond 18 September. De receptie van de R.K. bond van werk gevers in het loodgietersbedrijf te Haarlem ter gelegenheid van het zilveren jubileum wordt door omstandigheden niet op Woens dag 17 September maar op Maandag 6 Octo ber gehouden. Geslaagd zijn voor het examen voor godsdienstonderwijs van de Nederlandse Pro testantenbond, afgenomen te Amersfoort, de dames J. A. Hagen en N. II. Voltelen beiden te Haarlem. De gemeente Haarlem zal behoudens goedkeuring door de raad 250 gulden be schikbaar stellen voor het jubileum van „Brederodeduin". De vereniging „Groen van Prinsterer" heeft de raad verzocht om een bijdrage van drieduizend gulden voor het maken van een fietsenstalling bij de Bavinckschool in Haar lem-Noord. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. - - In 1951 wilde de gemeente al twee stuk ken van de walmuur aan het Korte Spaarne laten vernieuwen. Dat zou toen 35 mille ge kost hebben. Men voerde het werk niet uit, wegens de financiële toestand van Haarlem. Thans kan het niet langer wachten. De ver nieuwing kost nu bijna 43 mille. Er zyn zoveel aanvragen binnengeko men voor bijdragen uit hoofde van de pre mieregeling voor woningsplitsing dat de zestig mille die de Haarlemse raad voor 1952 daartoe had beschikbaar gesteld, niet toe reikend is. B. en W. vragen er nog twaalf mille bij. ADVERTENTIE vertaald uit het Engels. 39) Zelfs Rita verwaardigde zich tot een aardig praatje met het Engelse meisje, hoewel het haar onverklaarbaar voorkwam, dat een vrouw een dergelijke rijke partij afwees. Toni vond echter geld, dat iets met Nigel te maken had, weinig aanlokkelijk. Toch was ze blij, dat de sfeer op Floriana door haar houding ten opzichte van Nigel opgeklaard was. Ook behoefde ze zich niet meer te stoten aan Juanita, omdat ze het meisje haast nooit meer zag, en de band tussen Olivia en haar werd steeds hechter, nu ze al het werk voor de oude vrouw deed. Carlos was thans eigenlijk nog het enige verontrustende element. Carlos met zijn donkere, smekende ogen, die zo amusant kon vertellen en zo goed kon dansen, maar die haar op ieder denkbaar ogenblik liet merken, dat hij haar niet meer los zou laten. Terwijl ze aarzelend naar een taxi stond uit te kijken, sprak opeens een bekende stem haar aan.Het was Mark, die haar vol verbazing aanstaarde. „Allemensen, Toni, je bent het dus toch! Wat heb je in 's hemelsnaam met je haar uitgevoerd? Ik heb achter je aan gelopen en me afge vraagd of jij het was of een tweelingzusje van je." Er kwam een diepe blos op haar gezicht. Ze voelde zich dodelijk verlegen worden onder Mark's starende blik. Ze veraf schuwde opeens haar nieuwe luchtige haardracht en ze haatte haar neiging tot blozen. Mark vond haar er echter ontwape nend jong en hulpeloos uitzien, ook al kon hij niet zo maar onmiddellijk wennen aan deze jongensachtige Toni. „Ik.eh.vond al dat haar te warm in deze hitte," stamelde ze en, zich ver mannend, voegde ze er aan toe: „Jullie zijn allemaal hetzelfde! Carlos wilde niet, dat ik mijn haar afknipte en zelfs Monsieur Henri maakte bezwaren. Ik weet het zelf nog niet, of ik het mooi of lelijk vind, maar in ieder geval zit het heerlijk luchtig en licht." „Ik moet zeggen, dat het je heel goed staat, ik begin er al aan te wennen," stelde Mark haar met een lach gerust. Wat een kind was ze eigenlijk nog, ondanks haar verpleegsterservaring en onafhankelijkheid. Omdat hij het leven op deze tropische eilanden en het Zuidelijke temperament beter kende dan Toni, rees er steeds weer iets van. verzet in hem, als hij dacht aan een huwelijk tussen, Carlos en Toni. Het ging hem echter niet aan. Ze zou hem terechtwijzen, als hij haar wilde waarschu wenHij keek peinzend naar haar glan zende korte krullen. „Wat voer je hier eigenlijk op je eentje uit?", vroeg hij, terwijl hij haar bij een elleboog beetpakte en met haar voortwan- delde. Ze legde hem uit, dat ze niet te vroeg op de club wilde komen, omdat Rita daar zat te bridgen en haar voorlopig na tuurlijk nog niet wilde zien. Lachend voeg de ze er aan toe: „Ik zou jou dezelfde vraag kunnen stellen; hoe raak jij hier in dit winkelgedeelte verzeild op dit uur van de dag?" „Ik ben op zoek naar een huwelijks cadeautje voor je," antwoordde Mark pla gend, „en het toeval wil, dat ik jou in eigen persoon tegen het lijf loop. Je kunt het nu zelf uitkiezen. Ik heb er geen verstand van, wat een vrouw wil hebben. Daarna kunnen we samen ergens in de stad gaan eten, ten zij je liever naar de Club gaat." „Ik vind het enig," antwoordde Toni enthousiast en eerlijk vertelde ze, hoe wei nig geld ze van de kapper overgehouden had, zodat zelfs een taxi haar bezwaarlijk had toegeschenen. Lachend liepen ze naast elkaar voort en bij een klein winkeltje, waar op fluweel enkele werkelijke mooie voorwerpen geëtaleerd waren, bleven ze stilstaan. „Dit is Sung-Li-Sung, die beroemd is om zijn mooie jades. Zou je graag iets in jade hebben, Toni? Ik heb het gevoel, dat de kleur bij je past, vooral bij je haar. Mis schien wil je iets hebben, dat je kunt dragen?" Toni keek hem verwonderd aan. Ze voelde zich niet helemaal op haar gemak bij het idee, dat Mark haar een huwelijks cadeau wilde kopen. Jade was heel mooi, ze zou niets mooiers hebben kunnen be denken, maar ze wilde niet, dat Mark haar iets zou geven en zeker niet zo iets kost baars. „Mijn beste Mark, je hoeft me echt niets te geven," zei ze haastig. „Ik wil helemaal geen huwelijkscadeau van jou. Bovendien.Ze aarzelde even. „Bovendienwat?", vroeg hij, haar ernstig aanziende. Het had op het puntje van haar tong gelegen om hem te vertellen, dat het nog helemaal niet zeker was, dat ze met Carlos zou trouwen en dat ze alleen maar in een moment van zwakheid aan zijn gevoelens toegegeven had. Ze besefte ech ter intijds, dat hij een dergelijke kinder achtige, weifelende houding zou afkeuren. Ze keurde deze houding zelf ook af. En ze voelde, hoe gemakkelijk een meisje in een verkeerd huwelijk kon belanden. „O, niets," antwoordde ze vaag. „Ik wil alleen van niemand cadeaux ontvangen." Het klonk niet erg aanvaardbaar, maar toch was er een koppige uitdrukking op haar gezicht. „Wat, wil je dus niet, dat een Engelse dokter en een Engelse verpleegster op dit van-de-wereld-verlaten eiland een oude traditie hoog houden?" Mark's stem klonk plagend, hoewel hij diep in zijn hart teleur gesteld was over haar niets-zeggend ant woord. „Ik zou het gevoel hebben, dat ik geen goede plaatsvervanger van dr. Fairley geweest was, als ik jou zonder een blijk van medeleven in het huwelijk liet treden. Laten we hoe dan ook maar eens naar die jade-voorwerpen gaan kijken. Ik ben er een groot bewonderaar van." Toen ze het kleine winkeltje binnentra den, vergat ze in kinderlijk enthousiasme over al het moois, dat hier te zien was, haar bezwaren. Een jonge Chinees ontving hen met rustige waardigheid, welke weldadig aandeed na de schreeuwerige opdringerig heid van de straatventers. De jongeman wachtte kalm af, wat de wensen van zijn klanten waren, en scheen niet de minste haast te hebben om te verkopen. Met een ernst, die paste bij de waardig heid van de jonge verkoper, vroeg Mark, of hij de jade-sieraden mocht zien, die ge schikt zouden zijn voor een huwelijks cadeautje voor de hem vergezellende jonge vrouw De jongen boog onderdanig en keek snel even in Toni's richting. Daarna kwam hij te voorschijn met een viertal waarde volle stukken, die' hij op zwart fluweel uit stalde. Er was een jade-hanger bij aan een fijn gouden kettinkje, en een ketting van massieve jade-stukken gevat in zilver, met een bijpassende armband, en verder een paar oorknoppen in bloemvorm verwerkt. De kwaliteit jade was prachtig: doorzich tig bleekgroen hier en daar verlopend tot melkachtig wit. Aan ieder voorwerp was een klein prijskaartje bevestigd dit was een concessie aan de rijke Amerikaanse klanten uit Miranda, waaruit het. grootste deel van Sung-Li-Sung's clientèle bestond. In deze zaak was alleen maar het aller beste te koop en er bestond geen mogelijk heid tot afdingen. Toni bekeek tersluiks de prijskaartjes. Ze schrok van de hoge prij zen. De massieve ketting kostte 150 dollar! Mark's grote hand pakte haar hand, die met het prijskaartje bezig was, beet. „De prijs gaat je niets aan," zei hij zachtjes. „Mark, doe niet zo dwaas," riep ze half- lachend uit. „Sinds wanneer kan een ge wone dokter dergelijke dure huwelijks cadeautjes aan een kennisje geven; Ik zou zo iets duurs nooit kunnen dragen." Hoewel de Chinees zich waarschijnlijk ergerde aan dit gepraat over prijzen, liet hij niets merken. Hij leunde tegen de muur achter de toonbank en was het toonbeeld van rust en kalmte. Mark lachte. „Ik ben wel een gewone dokter, maar op het ogenblik heb ik geld genoeg, de oude Fairley betaalt me behoor lijk. Die massieve ketting is echter te zwaar voor je," voegde hij er aan toe, naar haar slanke hals kijkend. „Probeer die hanger eens aan dat dunne kettinkje." Hij hielp haar niet het kettinkje vastmaken, maar toen hij het effect van de groene hanger op haar blanke huid zag, was zijn besluit snel genomen. „Die krijg je van me, Toni, het ding lijkt me voor je gemaakt. Ze zocht naar een spiegel en de Chinees wees haar er een achter in de winkel. (Wordt vervolQd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10