S. H. de Roos 75 jaar Dahliashow in Hillegom Een nauwgezet leven in dienst van „de schone letteren Heemstede I Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs Lisse Hillegom B evolkingson derzoek op tuberculose Tegen verdachten 20 en 15 jaar geëist Indonesisch initiatief bij de UNO Een bloem met de naam Rosa Spier 9 Aanrijding Gemeente koopt huisje voor Gatharijnebrug Wederom garantie voor zaalsportorganisaties Crediet voor bouw van Gereformeerde school R.K. school voor imbecilen Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs Meer en beter licht in Stadsbibliotheek Moord op boswachter SCHEEPVAART Vernieuwing Liebrug wordt nu doorgezet VRIJ-DA-G 1-2-.SE PT EMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jf Zondag wordt de sinds vele jaren te Haarlem wonende internationaal vermaarde lettersnijder S. H. de Roos 75 jaar. Deze bedachtzame schepper van harmonische schoonheid, zoals Herman Moerkerk hem noemde in een beschouwing naar aanleiding van zijn zeventigste verjaardagtoen er in het Frans Halsmuseum een eretentoonstel- ling van zijn overivegend typografisch levenswerk werd ingericht, wijdt zich thans aan zijn grootste liefhebberij: het tekenen in de vrije natuur. In hei gisteren verschenen „Nieuwsblad voor de Boekhandel" komt een artikel over leven en werken van S. H. de Roos voor, geschreven door de heer J. W. C. Bloem (een zoon van de bekende dichter) die werkzaam is bij de drukkerij Enschedé te Haarlem. De hierna volgende alinea's zijn daaruit overgenomen. Voorhoedegevechten Op 14 September 1877 werd Sjoerd Hen drik de Roos te Drachten in Friesland ge boren. Zijn vader was een maatschoen maker, een uiterst bekwaam vakman en ook nog iets meer dan dat. Hij bezat een welversneden pen en gebruikte die, als re dacteur van zijn vakblad, op verdienstelijke wijze ter verdediging van dat vakmanschap en ter bestrijding van sociale wantoestan den. Van hem erfde De Roos waarschijn lijk zijn stylistische kwaliteit, die vaak in de vakbladen tot meer begrip van zijn ide alen op typografisch gebied tot uiting kwam. Van zijn moeder heeft hij zijn artis tieke aanleg. Op 23-jarige leeftijd kwam hij als teke naar-ontwerper bij het, door Berlage, Hoeker en Van den Bosch, gestichte „Bin nenhuis". Hier ontwierp hij meubelen en andere gebruiksvoorwerpen. Maar gedu rende die tijd legde hij zich met de hem eigen energie toe op de bestudering van de Engelse, Amerikaanse en Duitse typografie. In 1903 verscheen bij de uitgever A. B. Soep te Amsterdam „Kunst en maatschap pij", van William Morris, verzorgd door De Roos. Deze uitgave oogstte veel bewonde ring en bracht hem in contact met de drukker B. Modderman, een van de wei nigen die de noodzaak voelde van de „wederopstanding van de Nederlandse boekdrukkunst". Van hem kreeg De Roos dan ook in 1906 de opdracht om de verzorging van het tweede Drukkersjaar boek op zich te nemen. Het resultaat vond grote waardering zowel in binnen- als bui tenland. De grote strijd Tot het jaar 1907 kan men de werkzaam heden van De Roos het beste kwalificeren als „voorhoedegevechten", want in dat jaar werd hij benoemd tot artistiek medewerker van de Lettergieterij „Amsterdam" en be gint de grote strijd, die hij tot zo'n succes vol einde heeft weten te brengen, zodat heden ten dage het goede boek en de goede letter volkomen in ere zijn hersteld. Het behoeft geen betoog dat de mate riële en geestelijke chaos niet in een vloek en een zucht was te verbeteren, maar dank zij de onvex-zettelijke werkkracht en het doorzettingsvermogen van De Roos vonden de ideeën van hem en de zijnen ingang. In 1912 verschijnt zijn eerste eigen letter, de Hollandse Mediaeval. De geestdrift hier- Op Donderdag omstreeks 22.14 uur heeft op de Herenweg te Heemstede een aanrij ding plaats gehad tussen een auto, bestuurd door B. uit Hillegom en een motorrijwiel, bestuurd door R. uit Lisse. De auto reed over de Herenweg in Zuidelijke richting. Plotseling keexde de wagen om in Noorde lijke richting terug te rijden. Uit Zuidelijke richting naderde een motorrijder. Hij zag de auto te laat draaien. De motorrijder trachtte door remmen een aanrijding te voorkomen, maar kon niet verhinderen dat hij met het linkerbeen tegen de linkerzijde van de auto botste, waardoor hij zijn been brak. Het slachtoffer is naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: P. J. de Koker en C. D. van Heijst; B. F. M. Grapperhaus en E. A. M. Stuijt; J. H. van Es en Ch. G. Moulijn. GETROUWD: P. Tol en C. J. Hamelink; A. J. M. Velden en J. H. van den Brink. GEBOREN: Anja, d. van J. v. d. Raad en A. J. van Egdom; Anna Marie, d. van N. Bakker en Th. L. M. Stomphorst; Ronaldine Gerarda, d. van H. H. Wesseling en G. v. d. Putten; Sippelina Sophia Elizabeth, d. van G. J. Post en R. A. Reitsma; Willempje Cor nelia, d. van J. A. v. d. Meij en A. Bos; Jo hanna Engelbertha Petronella, d. van C. A. Hoogcnboom en A. Augustinus. OVERLEDEN: Wed. H. J. Flentrop—Heu vel, 59 j. ADVER.TENTIE De Vereniging tot Bescherming van Vrouwen en Meisjes heeft de gemeente Haarlem een houten huisje van drie bij drie meter, dat zij tot voor kort voor haar stationswerk gebruikte, voor f 700 te koop aangeboden. B. en W. achten dit bij uit stek geschikt voor de vervanging van het veel te kleine en niet meer aan de eisen des tijds voldoend brugwachtershuisje bij de Catharijnebrug. Zij stellen de raad voor het te kopen. Met het demonteren, vervoe ren en weer opbouwen er van zal het huis je de gemeente volgens een raming op f 1.287 komen. Het opruimen van het te genwoordige brugwachtershuisje zal on geveer f 150 vergen. Voorstel College Het college van B. en W. van Haarlem stelt aan de raad voor om aan de Neder landse Basketball Bond, afdeling Haarlem, de Haarlemse Volleyball Bond en de Bad minton Organisatie voor de in het wed- strijdseizocn 19521953 in het Krelagehuis te spelen wedstrijden een garantie te ver lenen van ten hoogste twaalfhonderd gul den. Dit naar aanleiding van het verzoek van de genoemde organisaties, die de be groting voor het komende seizoen niet slui tend kunnen maken, ondanks het feit dat de belangstelling voor de zaalsporten zo wel van de zijde van het publiek als van die van de beoefenaren toeneemt. 3-3/ Nederl. 47 A.K.U Unilever Philips Gloeil Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 91% 152 171 155 316/ 76 Z 141 121% 90/* 67 153/ 143 153/ 153 42% 49% 39% 72 21% 38/ 91% 152/ 172/ 155/ 316/ 76 141 121/ 90/ 66 154 143/ 153/ 153/ 42/ 49 39/ 72 21% 38/ Tijdens zijn huldiging in het Frans Hals museum in September 1047, ter ere van zijn zeventigste verjaardag, werd aan ,,de voor man van de renaissance der boekdruk kunst" S. H. de Roos het erelidmaatschap van de Society of Bibliographical Arts te Chicago aangeboden, welke plechtigheid op bovenstaande foto is vastgelegd. voor was groot. De kunstuitingen van die tijd zijn heden niet meer geheel accepta bel, maar de Mediaeval is tot op de huidige dag springlevend en wordt nog bijna dage lijks gebruikt! Schone overwinning Vele lettertypen heeft De Roos hierna nog gemaakt: de Ella-cursief, de Erasmus, de Grotius, de Egmont, de Libra, en de Simplex; alle doordrongen van zijn grote stijl. De apotheose van deze jarenlange ar beid ten dienste van de „schone letteren" is echter toch wel de in 1947 voor het eerst getoonde „De Roos Romein". Deze vol maakt evenwichtige, ietwat strengere let ter, die de karakteristieke eigenschappen van De Roos' andere romeinen in een su blieme vorm bezit, is wel het chef d'oeuvre van deze grote letterontwerper. De Roos was echter niet alléén letter ontwerper. Vele uitgevers lieten hun uit gaven door hem verzorgen. Bovendien ont wierp hij talrijke ornamentenseries, ran den, vignetten en ander siermateriaal. Dat iemand als De Roos een „typogra fisch laboratorium" nodig had, dat hem geheel vrijliet om te doen en te laten wat hij wilde, is volkomen begrijpelijk. Hij stichtte daartoe in 1926 zijn Heuvelpers in zijn toenmalig woonhuis te Hilversum. Hiervoor ontwierp hij een speciale letter, de Meidoorn, zoals hij indertijd het Zilver type voor de eigen pers van Van Royen had gemaakt. Helaas is het aantal uitgaven van de Heuvelpers beperkt gebleven tot vier, maar deze zijn dan ook stuk voor stuk top punten van de Nederlandse typografie. Samenvattend, aldus besluit de heer Bloem zijn beschouwing, kan ik het beste de woorden van J. van Krimpen aanhalen, die in 1920 schreef: „De Roos is en zal blij ven de man die, in Nedei'land, de boek kunst in definitieve banen heeft geleid." Nadat de Haarlemse gemeenteraad op 29 November 1950 haar medewerking heeft verleend aan de Vereniging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerde grond slag in Haarlem voor de stichting van een zesklassige school voor gewoon lager on derwijs bij het. Jephtaplein, heeft het schoolbestuur de gemeente thans een kos tenberekening toegezonden. Wat de plaats van de school betreft heeft het bestuur een aan de gemeente toebehorend terrein aan de Muiderslotweg, hoek Vondelweg, uitge kozen, ter grootte van 1100 vierkante me ter. In de kostenraming zijn alle kosten van de bouw en de inrichting opgenomen tot een bedrag van f 159.900, behalve die voor de grond en de leermiddelen. B. en W. stellen thans de raad voor zo wel dit bedrag als een globaal geraamde som voor de grond ad f 15.000 ter beschik king te stellen. Enige tijd geleden besloten de Provin ciale Staten van Noordholland medewer king te verlenen aan het bestuur der Ver eniging tot bevordering van R.K. bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem voor de stichting en de eerste inrichting van een bijzondere school voor buitenge woon lager onderwijs (imbecilen) in een pand aan de Zomerluststraat 25. Het be stuur der vereniging heeft zich ook tot de gemeenteraad gewend. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te garanderen de rich ting en tijdige voldoening van de rente en de aflossing van een geldlening tot een bedrag van ten hoogste f 52.000 zijnde 80 van de kosten van de stichting, welke de vereniging wenst aan te gaan voor de fi nanciering van de stichting, en de eerste inrichting van een bijzondere school voor B.L.O. Op het ogenblik bestaat er reeds een school voor R.K. buitengewoon lager on derwijs en wel aan de Nicolaas van der Laanstraat. De beschikbare lokalenruimte in dit gebouw is echter sedert enige jaren niet voldoende om de groepen debielen en imbecilen gescheiden te houden. Daarom wordt een tweede gebouw noodzakelijk geacht. KANKERBESTRIJDING Dc collecte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht de som van 350. In de afgelopen week hebben 129 huisbe zoekers alle Hillegomse gezinnen bezocht wegens het bevolkingsonderzoek op TBC, dat in October en November zal geschieden. 1-Iet plaatselijk comité voor Bevolkings onderzoek heeft met voldoening kunnen con stateren, dat stellig dank zij het met grote spontaneïteit verrichte huisbezoek het aantal personen, dat niet aan het onderzoek wenst deel te nemen, betrekkelijk gering is. Het grootste deel der inwoners was door dc voorlichting al voldoende op een en an der voorbereid en toonde begrip voor de noodzaak van een massa-onderzoek. Vooral ook de groep ouden van dagen bleek de verantwoordelijkheid te beseffen. Een andere categorie bleek wel aan het on derzoek te willen deelnemen. maar door werkloosheid of andere omstandigheden nie in staat om te betalen. Vermeld kan nog wor den, dat het comité een gift van 27.— van een onbekende mocht ontvangen, te bestem men voor hen. die de kosten van het onder zoek niet kunnen betalen. Dat het bedrijfsleven met het bevolkings onderzoek sympathiseert blijkt wel uit het feit dat ruim 50 bedrijven hebben medege deeld de kosten voor hun personeel (al dan niet met de gezinsleden) in totaal ruim 2100 personen te zullen betalen. Ook verlenen de vakbonden hun medewer king door een z.g. spaarsysteem, waardoor de deelnemers met kleine bedragen de kos ten bij elkaar krijgen. De medewerking die het comité van verschillende zijden onder vindt is groot. Gehoopt wordt, dat de personen die aan vankelijk niet aan het onderzoek wensen deel te nemen, alsnog zullen besluiten zich wél te laten onderzoeken. Men kan zich nog steeds ten Raadhuize, afdeling Algemene Zaken, aanmelden. Indien de voortekenen niet bedriegen zal het onder zoek op T-B.C. in Hillegom stellig slagen. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Jacobus Cornelius Maria, z. van G. van der Post en A. J. Heuses; Jozef Johannes Maria, z. van L. Frederiks en A. J. Hoogervorst.; Nico Johan, z. van K. van dei- Meer en M. Moerman; Irene Maria Catharina, d. van Th. C. Ruigrok en C. M, E. Hulscher; Gerardus Petrus Wilhelmus, z. van J. P. van der Weijden en J. P. van der Klugt. ONDERTROUWD: J. Kortekaas en H. F. Murk. RECLASSERING EN PLATTELANDS VROUWEN Op 30 September zal in „De Beurs" te Hoofddorp een bijeenkomst van de afdeling Haarlemmermeer van de Bond van Platte landsvrouwen worden gehouden, waar het woord zal worden gevoerd door de heer J. van Herp, reclasseringsambtenaar van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging te Am sterdam. Hij zal spreken over het reclas- seringswerk en over de problemen van hen, die buiten de vrije maatschappij zijn ge sloten. T. B. C.-BESTRIJDING De collecte voor „Draagt elkanders lasten" ten bate van de tuberculosebestrijding zal in Vijfhuizen en omgeving worden gehouden 13 September. KAASMARKT LEIDEN Leiden, 12 Sept. Goudse extra kwaliteit f 2.51, Goudse le kwal. 2.382.42, goudse 2e kwal. 2.32—2.37; Leidse le kwal. 2.44—2.48. Aangevoerde partijen: Goudse 72. Leidse 4, in totaal 76 partijen. Handel goed. Aan de Academie voor Voortgezet Econo misch onderwijs te Haarlem is het getuig schrift van de Academie uitgereikt aan me juffrouw A. Hana, de heren J. Groot, W. v. Haselen, W. Huiser, L. van Schagen, A. Schinkel, P. Wartena, F. C. A. Zebregs, L. Veeman. Aan twee candidaten werd het di ploma onthouden. De volgende cursisten, die alleen één vak volgden, werd voor dit onderdeel een ver klaring uitgereikt: G. J. Visser, A- Bolier, M. Duiverman, A. Geldorp. Deze verklaring werd aan een cursist onthouden. B. en W. hebben de raad voorgesteld de verlichting van de Stadsbibliotheek en Leeszaal aan het Prinsenhof ingrijpend te verbeteren. Er zullen T.L.- en T.L.S.- armaturen worden aangebracht. Bovendien zullen enkele kolenkachels door gasradia- toren worden vervangen. Het gevraagde crediet beloopt bijna 7500 gulden. Voor het Amsterdamse gerechtshof heb ben hedenmorgen de verdachten van de moord op de 58-jarige boswachter A. van der Schagt, gepleegd op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse heide, terechtgestaan. De 43- jarige koopman H. P. uit Bussum hoorde 20 jaar gevangenisstraf, de 32-jarige werk man M. Chr. P. eveneens uit" Bussum, 15 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De beide verdachten zijn in Mei van dit jaar door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De Indonesische delegatie bij de U.N.O. heeft het initiatief genomen tot het voor stellen van een gezamenlijke actie van de 13 Aziatische en Arabische landen in de eerste plaats in de Marokkaanse kwestie en voorts ten behoeve van de gekleurde rassen in Zuid-Afrika. De 13 landen hebben gezamenlijk aan de secretaris-generaal van de U.N.O.Trygve Lie, het verzoek gedaan de kwestie op de voorlopige agenda te plaatsen bij de ko mende Algemene Vergadering. Dr. Palar, cle leider der Indonesische delegatie, deelde aan Aneta mede, dat het vrijwel zeker is, dat de Zuid-Afrikaanse kwestie op de agenda zal worden geplaatst en hij meende, dat de Marokkaanse kwes tie ditmaal een betere kans heeft om in discussie te komen dan het vorig jaar in Parijs. Voorts is er nog de Tunesische kwestie, die eveneens een goede kans zou maken be handeld te worden, hoewel Frankrijk be toogt, dat noch de Tunesische, noch de Ma rokkaanse kwestie vallen onder de juris dictie van de U.N.O. De harpiste Rosa Spier was Donderdag zelf aanwezig bij een niet alledaagse ge beurtenis. Op de Ko ninklijke kwekerij Moerheim te Dedems- vaart was men name lijk op de gedachte gekomen een nieuwe variëteit van de flox, de flox panipulata 249, naar haar te ver noemen. De harpiste toog naar Dedems- vaart en verrichtte zelf de ceremonie der betiteling. Zij verwis selde het bordje „flox panipulata 249" voor het bordje „Rosa Spier". Daarna is zij in de bloemetjes in casu de floxen ge zet. B. en W. van Haarlem vinden het ge wenst dat de 83 flatwoningen van „Huis ter Cleef' aan de Planetenlaan worden voor zien van een gasgcyscr met een vaste en een handdouche. Voor die extra-voorziening zul len de bewoners f3.15 per maand moeten be talen. De kosten bedragen ruim 19 mille. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Vanmiddag heeft jhr. dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden in het Beursgebouw te Hillegom de internationale dahliaten toonstelling officieel geopend. De dahlia is evenals bijna alle Nederlandse sierteelt gewassen oorspronkelijk een importproduct. Het stamland is Mexico en van daar uit ging er zaad naar Duitsland. Aan het eind van de 18de en het begin van de 19de eeuw is dit product zijn triomftocht door Europa begonnen. Want in tegenstelling tot de bloembollen hebben de kwekers in Frank rijk, België en Engeland zich op de teelt hiervan toegelegd en die vastgehouden. De Hollanders hebben er echter een beste zaak van gemaakt in die beginperiode. De bloembollenhandelaren hebben altijd al gereisd. Duitsland was en is van nature een van de belangrijkste handelspartners en het behoeft dus geen verwondering, dat daar ook bollenreizigers kwamen. Ze kre gen het zaad van Duitse dahlia's in handen en zijn dat gaan „bewerken" en wel op zo'n manier dat de Nederlandse dahlia's zo langzamerhand een aparte roem verwier ven. Dc dubbele dahlia's hebben de wereld verrukt in die tijd en in een minimum van tijd was er een groot sortiment van aan wezig. Het schijnt een typisch Hollandse ge woonte te zijn om te overbluffen als het over sierteelt gaat. De Duitsers kenden uiteraard al lang dahlia's, maar toen een Nederlandse bloembollenhandelaar via een relatie kans zag om zijn dahlia's op een jaarbeurs te Leipzig geplaatst te krijgen, moest hij de hulp van de politie inroepen. De dahliabewonderaars wilden zich er van overtuigen dat de daar opgestelde voor werpen ook werkelijk bloemen waren! Dr. E. H. Krelage schrijft dit in zijn boek ..Drie eeuwen bloembollen-export" en hij knoopt hieraan de conclusie vast, dat de Neder landse dahlia's dus in die dagen ver boven de Duitse stonden. Men had intussen ontdekt, dat deze planten ook door stekken waren te ver menigvuldigen en daardoor is langzamer hand dit artikel een „knollen-handel" ge worden. Doch ook met dit artikel is het ge gaan als met zovele andere. Er is een tijd van komen en wordt er geen nieuws aan toegevoegd dan breekt onherroepelijk ook die van het gaan aan. De grote vraag be gon te luwen na ongeveer 1845. De „dahlia mode" in de wereld was over. Mode is echter een grillig ding en na het winnen van de Cactus-dahlia, dat is de bloem met de puntige bloembladen, werd de bewondering voor deze bloem weer nieuw leven ingeblazen. Zij waren heel wat anders dan de oorspronkelijke, die meer op reuzen pompon-dahlia's geleken. Zo in de loop der tijden is het sortiment aardig uitgebreid. De stekelige cactus dahlia's hebben gezelschap gekregen van de minder spitse semi-cactus. Verder zijn er nog de bekende pompon- dahlia'tjes, de decoratieve en dat alles is weer onderverdeeld in vele variëteiten. Nederland heeft een goede naam op dah lia-gebied en het doet ook alle mogelijke moeite om die te behouden. Na de opleving door de cactus-dahlia gingen de kwekers zich eens bezinnen om te trachten deze zo lang mogelijk vast te houden. In 1918 werd met dat doel cle Dahliavereniging gesticht, die thans ook over een eigen keuringsdienst beschikt. Die keuringsdienst doet alle mogelijke moeite om het virus de kop in te drukken, want veel dahlia's hebben daarvan te lijden. Men heeft geen bestrijdingsmiddel maar moet de aangetaste planten, net als bij de bloem bollen, vernietigen. De Dahliavereniging heeft ook een com missie, die de nieuwe aanwinsten keurt. Voor deze echter een certificaat krijgen, moeten ze worden opgeplant op een proef tuin, waar men de hoedanigheden van de planten bekijkt en op de keuringen in het Krelagehuis zet men dan de bloemen te kijk. Als alles in orde bevonden is, krijgt de variëteit een getuigschrift en dan wor den deze variëteiten in de handel gebracht. Zeer goed heeft deze vereniging ook in gezien, dat de bloem vooral als snijbloem wordt gebruikt, die de mensen zo uit eigen tuin halen. Om nu uit te vinden hoe lang een bepaalde variëteit houdbaar is, worden in de bloeiperiode proeven hiermee geno men. De afgesneden bloemen worden dan Donderdags naar Haarlem gebracht, daar op water gezet en onder normale omstan digheden bewaard, 's Maandags beoordeelt de commissie de bloemen. Dit jaar kwam Tornado als de best houdbare dahlia uit de bus. De 120 dahliakwekers, die over het ge hele land verspreid zijn met de bloembol lenstreek cn het Gooi als centrum, doen hun uiterste best om deze herfstbloem in een zo goed mogelijke conditie te krijgen. Het resultaat van hun pogingen ziet men dezer dagen in de Hillegomse Beurs. Fraaie expositie „Dit is de mooiste dahliatentoonstelling die ik ooit heb gezien," zei de heer Van der Hart. Hij kan het weten, omdat hij al meer dan 30 jaar bloemententoonstellingen be zoekt of in de organisatie er van zit. Inder daad leent de Hillegomse Beurs zich uitste kend voor het exposeren van bloemen. De entrée is al overweldigend. Voor een ach tergrond van een soort rijzende zon zijn grote manden met alle soorten dahlia's op gesteld. Onder andere vindt men een inzen ding van het Syndicaat van Belgische dahliakwekers uit Brussel en van de be kende Nederlandse kwekers. Dit is een voorproefje van de grote zaal waar in het podium een van de aantrekkelijkste punten is. In deze zaal valt direct op het arrange ment van de kweker G. Geerlings die zijn inzending heeft verspreid door een houten pergola en een kleine pomp. Hij heeft hiel de fijne nuances aangebracht door opge zette vogels tussen de bloemen te plaatsen. Iets verder op valt de zeer grote mand met de bekende cactus-dahlia met de zil- verrose Ami George op. Er is voor de lief hebbers van de vele dahlia-soorten ontzet tend veel te genieten. Voorbeelden van de vele soorten vindt men daar. Zo is er van de grootste decoratieven tot de miniatuur Dahlia de Topmix van alles te vinden. Be kende voorbeelden hiervan zijn de vlam mende rode Cantaten. De zeer charmante decoratieve dahlia Alberio die zijn rode bloemblaadjes afwerkt met een gouden puntje. Dan zijn er de bekende Pompon dahlia's die het bijzonder goed doen in zo genaamde gemengde manden, van de halskraagdahlia ziet men de bekende La- cierva en zeer imponerend is de semicactus Youth wiens rose zeer contrasteert met de clof wijnrode Negrobov. Heel aantrekkelijk is de Bridesmaid. Voor de liefhebbers van binnenwerk heeft de firma Koper een staaltje van zijn kunst weggegeven. Zeer opvallend daarbij is een bak met water waarin zelfs goudvissen zwemmen, waarin de dahlias in een aantrekkelijk arrange ment zijn verwerkt. Behalve van dahlias kan men ook nog genieten van bloemstuk ken van rozen gemaakt en een pitrielen boot waarin rose anjers een prachtig geheel vormen tegen een witte achtergrond. Een bijzonderheid voor de tuinbezitters is de inzending in de keuringszaal waar liefheb bers uit het gehele land hun trots hebben tentoongesteld. Het materiaal hiervoor hebben zij gekregen van de dahliavereni ging en volgens de jury is hier zeer goed werk geleverd, vooral door de volkstuin vereniging Ons Buiten in Haarlem, die met haar collectieve inzending de zilveren wis selbeker verkreeg. De tentoonstelling is geopend door de burgemeester van Hillegom jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die ook de eerste ereprijs ter beschikking stelde. Deze werd gewonnen door de firma D. Bruidegom uit Baarn. De tweede ere prijs ging naar de firma Ludwig en Co uit Hillegom en de derde naar C. H. Wevers en Zoon uit Hillegom. De heer C. Geer lings uit Heemstede kreeg de vierde prijs toegewezen en de firma N. C. Peters uit Hillegom en de firma K. Maasen uit Alk maar kregen de vijfde en zesde ereprijs. Aagtekenk, 11 te Genua. Aalsum, 10 ten anker rede Calcutta. Athena, 10 170 m. N. Recife. Amst el vaart, 11 te Mombassa. Alehiba, 11 San Francisco verwacht. Al'daibi, 10 v. Santos n. Rio de Janeiro. A lm kerk, 10 v. Aden naar Suez. Al indijk, 9 te Havana. Alderamin, 10 te Karachi. Amstelkroon, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Abbedijk, 11 van Londen te Bremen. Alcyone, 10 330 m. Z.ZW. St. Vincent. Alkaid, 10 t.h.v. Sukra baai. Alphard, 10 500 m. Z.Z.W. Madeira. Armilla, 10 v. Singapore naar Saigon. Aardijk, 10 350 m. O.NO. Bermuda. Amsteldijk, 10 v. New York n. Philadelphia. Amstelpark, 10 800 m. Kp. Race. Agamemnon, Hl van New York n. Haiti. Alnati, 11 v. Rotterdam naar Hamburg. A innen kerk, 12 v. Colombo n. Melbourne. A a Ld ijk, pass. 11 SeiMy's. Adinda, 11 v. Singapore naar Bangkok. Alcyone, 12 te SI. Vincent. Arendskerk, 11 v. Hongkong n. Manilla. Baarn, 10 v. Talcahuar.o n. San Antonio. Bantam, 11 te Singapore. Boskoop, pass 1.0 Kp. San Lorenzo. Breda, 10 v. Willemstad n. Antwerpen. Boschfontein, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Bandjeimasin, vertr. 14 v. Ampenang. Barendreeht, pass. 10 ten W. Round eil. Bontekoe, vertr. 11 v. Tolitoli n. Menado. Britsum, 10 610 m. O.t.N. Belle Isle. Barend,recht, 12 Hoek v. Holl. verw. BI ij de md ijk, 10 v. New York n. Boston. Bennekom, 11 van Oranjestad n. Cristobal. Bonaire, 11 700 m. NO. Paramaribo. Billiton, l'l te San Francisco. Cistula, 11 Kastanura verwacht. Clavella, 10 v.. Alexandrië n. Piraeus. Oleodora, pass. 10 Dondrahead. Caltex Dell't, 11 v. Rotterdam te Sidon. Callisto, 10 450 m. O. Belle Isle. Camphuys, 10 v. Sorcng te Ambon. Chama, 10 Ras al Hadd gepass. Celebes. 12 te Colombo. Caltex Delft, 11 v. Sidon n. Rotterdam. D.emerdijk, 12 te San Francisco. Danae, 11 van Livorno naar Napels. Esso Rotterdam, 10 v. Aruba n. R'dam. Edam, 10 600 m. W. Sciliy's. Eemdijk, 10 410 m. NW.t.W. F lores. Eos, 10 Kp. St. Vincent gepass. Esso Amsterdam, 10 475 m. W.t.Z. Flores. E trema, 10 520 m. N. Belem. Farmsum. H v. Quebec te Amsterdam. Friesland, 11 v. Tj. Priok n. Tj. Pandang. Gravelar,d, 11 Santos verwacht. Groote Beer, 10 160 m, NO. Sable eil. Glessula. 10 dwars Aruba. Gooiland, 10 170 m. Z.ZO. Madeira. Ganymedes, 11 v. Trinidad te Ciudad Trujillo- Gadila, 9 Mena el Ahmad: te Stanlow. Ganymedes, 12 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata Garoet, 12 Singapore verwacht. Hector, 11 te Bremen. Haarlem, 10 v. Bremen naai Hamburg. Hermes, 10 260 m. N.NO. Guadeloupe. Heisilla, 11 v. Paint a Pitie te Amsterdam. Hydra, 11 v. New York te Port au Prince verw. Hei-mes, 11 v. St. Eustatius n. La Guana. Hecuba, 12 v. Amsterdam te Bremen. Hesi'lia, 11 v. Paint a Pitre te Amsterdam. 11 os, 10 v. Jeremie n. Port au Prince. Indrapoera, 11 90 m. ZW. Ouessant. Jagersfontein, 10 v. Amsterdam n. Bremen. Jupiter, 10 v. Canneto naar Amsterdam. Japara (KRL), 12 te Spezia. Java, 12 te Epez. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 v. Fremantle naar Melbourne. Kota Agoeng. 11 3 u. te Antwerpen. Karossa, 11 v. Penang te Medan. Kasimba, 10 v. Tegal n. Cheribon. Kota Gede, 10 v. Port Said n. Suez. Laagkerk, 10 v. Port Said n. Genua. Leersum, 10 v. Antwerpen n. Savanna. Leuvekerk, pass. 11 Ouessa-nt. Loenerkerk, 12 te Aden. Lawak, 7 van Seattle naar Bombay. Leerdam, 10 v. New York naar Rotterdam. Le Maire, 12 Tj. Priok verwacht. Lissekerk. 10 Ras al Hadd gepass- Lutterkerk, 10 in Golf van Suez Lieve Vrouwekei k. 11 van Amsterdam. Laertes. 11 v. Tjilatjap n. Makassar. Muiderkerk, 10 te Port Said. Macuba, 10 600 m. W. Madeira. Marissa, 10 800 m. ZO. Torrestraat. Mentor, 10 470 m Flores. Minjak, 10 Menado n. Gorontalo. Mitra. 10 t. h. v. Massawa. Molenikerk, 10 230 m. NO Mombassa. Murena, 10 260 m. W.t.Z. Gibraltar. Manoeran, 12 v. Balikpapan te Makassar. Mataram. 11 v. Aden r.. Damman. Nieuw Holland. 11 te Tj. Priok. Nelly, pass. 11 Aden. Niéuw Amsterdam, vertr. 12 16 u. v. R'dam n. New York via Le Havre n. Southampton. O vu l a, pass. U Aden. Oma la, 10 160 m. NW. Fremairlle. Ophir, 10 v. Belawan naar Singapore. Oranjeforatein, 10 420 m. NO.t.O. St. Helena. Overijsel, 10 210 m. W. Karachi Orestes, 11 v. Caripito verwacht. Oridina, 12 v. Berre te Malta. Oranje. 11 v. Colombo n. Belawan. Phrontis, 10 te Suez. Poelau Laut, 10 Sabang gepass. Poseidon,. 11 v. Maraeaibo te Cristobal verw. Prins Fred. Willem, 10 110 m. O-NO. Great Yarmouth. Prins Joh. W. Friso, 10 660 m. W.t.N. Kp. Clear. Prins Willem IF, 10 250 m. N.NO. Bahama eil. Prins Willem IV, 10 490 m. O. Belle Isle. Pygmalion, 10 150 m. N Curasao. Radja, 10 v. New Orleans te Baltimore. Rondo, 10 te Halifax, Reael, 10 v. Benkuien n. T.i. Priok. Rempang, 10 PanteMaria gepass. Roebiah. 10 v. d. Moesi rivier n. Cheribon. Rodas, 11 v. Guadeloupe te Curasao verw. Rotula, 10 130 m. NO. Curasao. Raki, 12 te Semarang. Rotula. pass. 11 Sombrero. Rijndam. 11 550 m. O-NO. Kp. Race. Slamat, 10 v. Halifax n. Alexandrië. Salland, 11 v. Buenos Aires te Diamante. Singkep, pass. 10 Bnggano eii. Sloterdi.ik, 10 v. Singapore n. Penang. Stad Maastricht, 11 v. R'dam te Lulea" verw. Stad Vlaardingen, 13 ca. 10 u. Hoek v. Hollana verwacht. Sabaing, 10 nabij Balikpapan. Saidja, 10 rede Mun-lok. Soesldijk, 10 dwars Kp. Comgin. Straat Banka, 10 270 m. ten O. Anderhalfgraads- kanaal. Stad Leiden. 10 240 m. O.NO. Bahamas. Schiedijk. 12 te Antwerpen n. Havana. Scherpenarecht, 11 te Santos. Sarangan, 10 v.. Los Angeles naar Trinidad. Stad Ainhem. vertr. 12 v. R'dam n. Spezia. Schie. 11 v. Essequibo te Amsterdam. Siiedrecht, 12 v. Santos, te Rio Grande do Sul Stad Schiedam, 11 v. Narvik n. Immingham. Sumatra, 11 v. Soerabaja n. Palembang. Tamo. pass. 10 Recife. Tiba. 10 van San Juan te New York. Tegelberg, ll v. Tamatave te Mauritius. Tarakan. 11 Aden verwacht. Tara, 10 v. proeftocht terug te Rotterdam. Themisto, 10 400 m. NW. Kp. Clear. Tibia, 10 280 m. NW. Cochin. Tjiluwah, 11 v. Singapore te Hongkong verw. Tiberius, 11 te Guanta. Tawali. 11 v. Suez n. Aden. Veendam. 11 510 m. O.t.N. Kp. Race. Waterman, 10 240 m. Z. Kp. Race. Willem Ruys, 10 v. Port Said n. Southampton. Wonosari, 10 ISO m. N.t.W. Flores. Westlaod, 10 160 m.t.O. St. Paulsrock. Waal. 11 v. Tunis naar Piraeus. Weltevreden, 12 te Probolinggo. Willemstad. 11 610 m. W.ZW. Madeira. IJsel, 10 te Alexandrië naar Catania. Zonnewijk, 10 v. Rotterdam n. Monreal. Zijpenberg. 10 80 m. O.t.z. Hull. Zeeland (KRL). 11 v. Marseille n. Londen. Zuiderkruis. 11 240 m. N.t.O. Flores. Zaan, 11 v. Rotterdam naar Stockholm. De vernieuwing van de Liebrug, waar voor door de gemeente Haarlem 20.600 was uitgetrokken, in welk bedrag Haar- lemmerliede en de gezamenlijke polders respectievelijk ƒ4100 en 2050 zouden bij dragen, is tot heden nog niet uitgevoerd. Dit is het gevolg van de stijging van mate- riaalprijzen en lonen, de minder gunstige weersgesteldheid en de benarde toestand der gemeentefinanciën. Een nieuwe raming wees uit, dat er thans 26.300 door de uit voering gevergd zal worden, waaronder 1500 voor een hulpbrug voor voetgangers en fietsers. Haarlemmerliede is bereid haar bijdrage te verhogen tot de helft van het bedrag dat het werk nu meer zal kpsten, tot een maximum van 6950. Een verl^ ging van de bijdragen der polders kon niet worden verkregen. Omdat langer uitstel de kosten nog verder zal verhogen achten B. en W. het gewenst de uitvoering ter hand te nemen. Daarom wordt aan de raad voor gesteld het crediet van 20.600 tot 26:300 te verhogen. Na de voltooiing van het werk zal er en voorstel komen om de brug en een deel van het jaagpad tussen Haarlem en Half weg aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude over te dragen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13