Paul Henri Spaak gekozen tot president Vreemde strijd om bouwterrein in Baarlo duurt voort Arbeidersbonden halveren de productie Nederlands wegennet is ten dele verouderd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Velser affaire" in October voor Duitse juristen komen op tegen rechtsverkrachting in Oost-Duitsland Saarkwestie nog slepend Nieuwe korpschef in Zandvoort Gemeente en pachter in kort geding voor de rechtbank Engelands export en defensie in gevaar Wanverhouding tussen inkomsten uit wegverkeer en uitgaven voor wegenaanleg Televisie zal reportage geven Het woord is aan Jongste Kamerlid Mr. F. J. H. Bachg staatssecretaris Kolen- en staal-assemblée aan het werk Amerikaanse officieren vermoord in Japan Mededelingen van dr. Th. Friedenau Looneisen werden te bot genegeerd Ballonnetjes Prinsjesdag IJmuidens havenradar spoedig langer in gebruik 67e JAARGANG No 54 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 214 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Belgische socialist Paul Henri Spaak is heden gekozen tot president van de As- semblée van de Kolen- en. Staalgemeen schap. Op Spaak werden 38 stemmen, op de enige andere candidaat, de Duitser Von Brentano, 30 stemmen uitgebracht. Er was één blanco stem. De absolute meerderheid was 35 stemmen. De stemming was geheim, doch men ge looft, dat Spaak het merendeel van de Franse stemmen (18) en vele van die der Benelux-groep heeft verworven. De Duitse christen-democraat Von Brentano zou voor al Italiaanse stemmen hebben gekregen. De 79-jarige Italiaanse prof. Antonio Boggiano-Pico, de oudste der afgevaardig den, noemde in zijn korte maar vlammen de openingsrede die hij Woensdagavond hield, de Europese gemeenschap de „haard en de kern van een ruimere fe deratie van de vrije staten van het oude vasteland". Hij herinnerde eraan, dat in dezelfde zaal voor het eerst de plannen voor een kolen- en staalgemeenschap voor een Europees forum waren ontvouwd. Direct na de opening begon het parle ment aan de tijdrovende kwestie van pro cedures, die moesten voorafgaan aan de eerste belangrijke taak: De verkiezing van een voorzitter en een vice-voorzitter. Men kwam Woensdag daar niet meer aan toe en de vergadering moest worden geschorst, nadat de commissie voor het reglement an derhalf uur lang had geworsteld met het trage tempo van vier vertalingen en enkele bezwaren tegen het voorlopige reglement. De herhaalde schorsingen, die nodig wa ren, gaven de afgevaardigden de gelegen heid om in de koffiekamer de aspecten te bespreken, die door de besluiten van Luxemburg waren gerezen. Men kon een welhaast algemene voldoening beluisteren over de uitbreiding van de taak der afge vaardigden tot een studie van de voor waarden, waaronder de politieke autoriteit in Europa bevestigd zou kunnen worden. Het ministerscomité LUXEMBURG (A.N.P.) Tijdens de eerste bijeenkomst van de raad van minis ters vair de kolen- en staalgemeenschap staande heeft in samenge- heeft de raad alle op de agenda punten kunnen afhandelen. Hij het bijzonder een secretariaat steld, aan het hoofd waarvan de Luxem burger Chr. Calmes staat. De raad heeft tevens de détails vastgesteld van het sta tuut der leden van de Hoge Autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap (K.S.G.). De voorzitter van de Hoge Autoriteit, Jean Monnet, heeft de ministers rapport uitgebracht over de verrichte en nog te ver richten werkzaamheden van hét hoge ge zagsorgaan en hij heeft bovendien verslag uitgebracht over het contact met Engeland en Amerika. Van dit contact is het resul taat geweest, dat beide landen een perma nente missie bij de K.S.G. hebben geves tigd. Tenslotte heeft de raad van ministers de relaties met derde organen besproken. Tijdens een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken is besloten de leden van de Assemblee der K.S.G.aange vuld met leden uit de Europese Raad, te belasten met de taak een ontwerp op te stellen voor de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Hierbij hebben de ministers zich laten leiden door het Frans- Italiaanse voorstel en door de wens van de Engelse regering tot een nauwere sa menwerking te geraken met de suprana tionale gemeenschappen en de Raad van Europa. Tenslotte hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk en Duits land de conferentie op de hoogte gebracht van hun besprekingen over de Saarkwestie. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken wees op het belang van een oplos sing van de Saarkwestie voor de organisa tie van Europa. Bondskanselier dr. Adenauer deelde tij dens de persconferentie mede, dat hij uit voerige besprekingen heeft gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman over de Saarkwestie. „Wij hebben openhartig met elkaar gesproken, zo ver klaarde hij, en verwachten dit probleem over enkele maanden uit de wereld te kun nen helpen." Wij vernemen dat de zaken, die men pleegt aan te duiden als de „Velser affaire" op 6, 8 en 10 October door de Haarlemse rechtbank, onder presidium van mr. E. J. W. Top, zullen worden behandeld. Komt men op die zittingsdagen niet ge reed, dan zullen ook in de daarop volgende week drie dagen voor het proces worden gereserveerd. Officier van Justitie is mr. R. H. F. H. M. Grasso uit Rotterdam. Rechter commissaris in deze zaak was mr. G. H. Rambonnet. De verdachten zijn de 48-jarige A. K„ de 54-jarige A. P. M. en de 46-jarige K. H„ allen leden van de gemeentepolitie van Velsen. Nabij een vliegveld in midden-Japan zijn drie Amerikaanse officieren van de lucht macht verbrand door een mengsel van zuur en benzine dat in de auto, waarin zij gezeten waren, werd geworpen. Gemeentewerklieden en arbeiders in dienst van baron De Weichs de Wenne zijn de laatste dagen achtereenvolgens weer druk bezig geweest met het afbreken en weer opzetten van de afrastering rondom het omstreden bouwterrein op het Kerke- veld te Baarlo. Nadat de arbeiders van de pachter, ba ron de Weichs de Wenne, Maandagavond het terrein weer met prikkeldraad en bordjes „Verboden Toegang" hadden af gezet, verschenen Dinsdagmorgen de ge meente-arbeiders, die deze begrenzing op ruimden. Dinsdagavond werd het terrein opnieuw afgerasterd. In de loop van Dinsdag verscheen een electro-monteur der gemeente Maasbree, gepakt en gezakt op het ter- (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Th. Friedenau, leider van de in West-Berlijn zetelende organisatie van vrije juristen, heeft in Den Haag in een persconferentie enige mededelingen' ge daan over rechtsverkrachting in Oost- Duitsland. De vrije juristen achten het hun taak om het onrecht te brandmerken en dit te doen met deugdelijk bewijsmateriaal dat elke toets van critiek kan weerstaan. Zij richten zich in de eerste plaats tot juristen, gelijk dit eveneens doet de on langs op een te Berlijn gehouden interna tionaal congres ingestelde Internationale Commissie van Juristen tot behoud van de rechtspraak, wier algemene secretaris onze landgenoot mr. Van Dal is.. Dr. Friedenau constateerde aan de hand van feiten dat het er weinig" van heeft dat de Oost-Duitsers en hun Russische vrien den in werkelijkheid de Duitse eenheid Volgens een bericht in de Provinciale Drentse en Asser Courant is met ingang van 15 November benoemd tot inspecteur korpschef van de gemeentepolitie te Zand voort de heer H. P. Huijsman. De heer Huijsman is een Zeeuw van ge boorte. Hij begon zijn carrière bij de po litie in Den Haag, waar hij eerst agent, daarna rechercheur werd. Vlak voor de oorlog was hij daar brigadier bij een spe ciale brigade van de Opsporingsdienst, die zich met zware gevallen bezig hield. Tijdens de oorlog maakte de heer Huijs man deel uit van de verzetsbeweging. Na de oorlog werkte hij als afdelings rechercheur van de P.R.A. in Den Haag. Op 1 Juli 1947 volgde zijn benoeming tot inspecteur korpschef van de gemeente politie in Meppel. Daar onderscheidde hij zich in het bijzonder door zijn talenten als organisator en door zijn buitengewoon rustig en tactisch optreden. (Van onze correspondent in Londen) Engelands reeds zo moeizaam te hand haven economische herstel hangt thans volkomen in de waagschaal door het gis teren genomen besluit van de federatie van 38 vakbonden in de scheepsbouw en de metaalnijverheid, om overuren en stuk werk af te schaffen. Dit als protest tegen de afwijzing zonder meer van hun eis tot loonsverhoging van 2 pond per week in de metaal-industrie en een eveneens aan zienlijke verhoging in de scheepsbouw. Hierdoor zal het tempo van het belang rijkste gedeelte van de Britse export- industrie alsmede van de bedrijven, welke voor de bewapening werken, hopeloos worden vertraagd. De maatregel zou met een al neerkomen op een halvering der productie. Bij dit dreigende conflict, dat het ern stigste is dat Engeland in jaren heeft ge kend, zijn 3 millioen arbeiders betrokken. Engeland heeft aan Duitsland en Japan reeds veel orders verloren, omdat de le vertijden vaak te lang zijn. De uitvoering van het besluit zou de dingen nog veel erger maken. Er is echter nog een kleine kans, dat de actie zal kunnen worden afgewend, omdat er verdeeldheid heerst onder de bonden. Het besluit, dat met 113 tegen 75 stemmen werd aangenomen, is namelijk niet bindend en het wordt aan de indivi duele bonden overgelaten al of niet tot actie over te gaan. De twee grootste vakbonden, de trans portarbeidersbond en de bond van tech nisch personeel, die tegen stemden, zullen echter waarschijnlijk de actie niet kunnen tegenhouden, ook al doen zij niet mee, om dat de leden van deze bonden uit onge schoolde en half-geschoolde arbeiders be staan, die weinig zullen kunnen uitrich ten, als het geschoolde personeel het ar- beidstempo vertraagt. Daardoor hebben de door de communisten geleide bonden van electro-technici en hoogovenarbeiders een onevenredig grote invloed op hetgeen er te gebeuren staat. De bonden zouden vandaag de datum vaststellen van het begin der actie. Deze zou waarschijnlijk tegen het midden van October beginnen. Algemeen wordt verwacht dat de rege ring vóór die tijd zal ingrijpen. De arbei ders wisten, dat hun eisen onmogelijk wa ren, doch zij verwachtten, dat de werk gevers een tegenvoorstel zouden doen. Dit is echter niet gebeurd, een feit dat veel critiek heeft uitgelokt. voorstaan. Als dit wel zo was zouden de machthebbers in Oost-Duitsland niet de laatste banden verbreken tussen Oost en West door zelfs aan de nu tenminste nog op papier gelijk zijnde wetgeving een einde te maken. Zo staat er een wetsontwerp op stapel waarvan het de bedoeling is dat het op 1 October van kracht zal worden, om voortaan in Oost-Duits land geheel in overeenstemming met de Russiche wetgeving, het voor onderzoek volkomen uit handen van het Openbaar Ministerie te nemen en toe te vertrouwen aan de politie, tevens aan c!e geheime politieke staatspolitie. In het ontwerp voor de nieuwe rechtelijke orga nisatie komt een bepaling voor (art. 4) luidende: „Rechter kan alleen worden hij die zich zonder voorbehoud voor de op bouw van het socialisme inzet". Tweeënzeventig procent van de rechters zijn volksrechters, dat wil zeggen leken, en slechts achtentwintig procent juristen. Bij het Openbaar Ministerie is de verhouding zevenerinegentig procent tegen drie procent. Reeds bestaat er een verordening die voor schrijft dat een rechter, die een lagere strafmaat uitspreekt dan door het O.M. ge- eist is, zich hierover in een rapport aan de minister van Justitie moet verantwoorden. •:;./g is het zo dat het onrecht dat dagelijks onder de naam van recht wordt toegepast een aantal rechters toch te ver gaat, zodat er in de laatste vier weken niet minder dan 120 zijn ontslagen, onder wie zelfs ver scheidene zeer felle communisten. De vrije juristen, zo zei dr. Friedenau, ter vermijding van misverstand, bestrijden als onrecht niet het communisme als zodanig. Zij houden zich niet met politiek bezig, wel echter met de ergerlijke en bedroevende rechtsnood. Zij richten zich, evenals de ge noemde Internationale Commissie, tegen onrecht als systeem. Dr. Friedenau deelde mede dat zijn orga nisatie bij de regering in Bonn er op had aangedrongen met de Oost-Duitse gedele geerden geen besprekingen te beginnen over herstel van de Duitse eenheid voordat die gedelegeerden dr. Linze, een van de leden van de vrije juristen, die onlangs ont voerd is, zullen hebben meegebracht en aldus in vrijheid gesteld. rein, omdat de arbeiders van de ba ron Maandagavond een bordje met de woorden: „Pas op. schrikdraad" aan het draad hadden gehangen. Of schoon de politie dit bordje een uur later verwijderde, was het gerucht, dat het terrein onder stroom was ge zet, reeds in Baarlo verbreid, zo ver breid, dat de gemeente-monteur, op dracht kreeg zich Dinsdagmorgen met klimijzer, isolatietangen en rubber- - handschoenen naar het terrein te be geven en de nieuwe hindernis vak kundig weg te nemen. Inmiddels heeft voor de civiele kamer van de rechtbank te Roermond een kort geding gediend, waarin de gemeente Maasbree door baron De Weichs de Wenne was ge dagvaard. Na afloop hiervan diende een tweede geding, waarin baron De Weichs de Wenne de aannemer Van der Borst had gedagvaard. „Weinig gelukkig" Lang voordat de gemeente Maasbree er aan dacht het betwiste stuk grond te kopen had baron De Weichs de Wenne van het Beheersinstituut reeds iedere garantie van voorkeur bij verkoop gekregen, zo betoogde mr. H. van der Bruggen namens eiser. Voor de pachtkamer te Arnhem had de gemeente Maasbree het pachtrecht erkend. De wijze, waarop de gemeente Maasbree haar wil probeert te verwezenlijken noemde mr. Van der Bruggen „weinig gelukkig in de keuze van middelen". In het kamp van baron De Weichs de Wenne wilde men het belang van een tuinbouwschool met groen- tentuin graag erkennen, maar „als de school er eenmaal staat, durft niemand te beslis sen om ze weer af te breken". Na deze affaire diende het korte geding, waarin baron De Weichs de Wenne de aan nemer Van der Borst had gedagvaard. Deze aannemer treft geen schuld, zei mr. Luijkx. Hij is niet door de baron gewaarschuwd. Bovendien kan de aannemer een schade lijden, die hij niet op de gemeente, die op drachtgever is, kan verhalen. De juistheid van deze opmerking werd door mr. Van der Bruggen in twijfel getrokken. Mr. Van der Bruggen verklaarde, dat de desbetreffende aannemer wel was gewaarschuwd. Baron De Weichs de Wenne gaf hierop een korte toelichting. Hij had de aannemer drie maal gewaarschuwd in het bijzijn van de politie. De aannemer had zich toen uitgelaten op een manier, die voor de pachter aanleiding was hem te dagvaarden. In alle grote West-Duitse steden, in West-Berlijn en langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn Woensdag ter viering van de eerste parlementaire, bijeenkomst van de Europese kolen- en staalgemeenschap ballonnetjes opgela ten, waaraan kaartjes hingen met de, vermelding „de Europese gemeenschap voor kolen en staal is van kracht ge-' worden. Hiermede naderen wij ons doel, de' Verenigde Staten van Europa". In West-Berlijn werden ongeveer 24.000 voor Oost-Duitsland bestemde ballon netjes opgelaten met het opschrift: „Vrijheid voor geheel Europa". Deze actie, alsmede een aantal andere demon straties in West-Duitsland, was georga niseerd door de „Unie van Europa" en de „Vereniging van Europese jeugd". xoooocooooooooccooooooocoooocoooooocooocc De nieuwbenoemde Canadese ambassadeur in Nederland, Thomas A. Stone, is Woens dag-met zijn echtgenote en dochter in Den Haag gearriveerd. De familie Stone bleek zeèr.geïn.t.èresseerd .in de ganzen van een der vijvers nabij hun hotel te Wassenaar. In het Bouwcentrum te Rotterdam is Woensdag een „Wegendag" gehouden, welke was georganiseerd door de stich ting Bouwcentrum, de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers en de A.N. W.B. Op deze „Wegendag" hebben enige sprekers betoogd, dat het Nederlandse wegennet gedeeltelijk verouderd is en niet voldoet aan de eisen die het moder ne verkeer eraan stelt. Men zei onder meer dat er een wanverhouding bestaat tussen de ontvangsten uit het wegver keer en de uitgaven ten behoeve van de wegenaanleg. Mr. H. A. H.. Canter Cremers, waarne mend voorzitter van de ANWB, die over „Wegenbouw, veilig verkeer en toerisme" sprak, zei onder meer dat het Nederlands Verkeersinstituut de kosten van de ver keersongevallen in 1948 heeft geraamd op 88 millioen; zij mogen thans zeker op rond 100 millioen worden gesteld. Wanneer jaarlijks tien percent van dit bedrag aan verbetering van voor het verkeer gevaar lijke situaties zou worden besteed, ware reeds veel gewonnen. Het recht op goede wegen en goede ver keersomstandigheden ontleent het wegver keer echter ook aan het bedrag, dat jaar lijks door dit verkeer aan belastingen wordt opgebracht en dat in 1951 222 mil lioen bedroeg. Er bestaat, zo zei mr. Canter Cremers, een wanverhouding tussen de ontvangsten uit het wegverkeer en de uit gaven ten behoeve van het wegennet. Het wegverkeer gaat niet alleen gebukt onder zeer hoge lasten, maar wordt volgens mr. Canter Cremers blootgesteld aan talloze gevaren, welke door wegverbeteringen zouden kunnen verdwijnen. „Wij begrijpen niet, waarom bepaalde urgente verkeers- voorzieningen zo lang op zich laten wach ten. Wegenaanleg is een uitermate renda bele onderneming: goede wegen brengen hun rente dubbel en dwars op in de vorm van minder tijdverlies, minder brandstof verbruik, minder slijtage en minder onge vallen", aldus mr. Canter Cremers. Plicht van de overheid Ook de heer B. J. Kerkhof, erevoorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers, was van mening dat het de voornaamste plicht van de overheid is, tij dig in de behoeften van een snel en veilig vei-keer te voorzien. Als men de opbrengst van de belastingen op het verkeer werke lijk aan de wegen besteedde, zou men een geheel andere toestand krijgen, zo zei hij. Hij bepleitte een beter geregelde finan ciering voor de wegenbouwers. Werkver schaffing is dikwijls aanleiding voor wegenaanleg geweest. De wegenbouwers hebben er het grootste belang bij, dat de gedachte aan wegenbouw als werkver schaffing wordt uitgeroeid. Een andere wens van de wegenbouwers is een grotere centralisatie van het wegbeheer clan tot nu toe het geval is. Ook de omzetbelasting bracht de heer Kerkhof ter sprake. De wegenbouwers zijn genoodzaakt in hun be grotingen deze belasting in rekening te brengen, hetgeen zijns inziens' werkverspil- ling betekent, daar deze belastingopbreng sten door de overheid als opdrachtgever worden betaald aan de overheid als belas- tinginner. De Nederlandse wegenbouwers hopen voorts dat de overheid aan hun pogingen tot verkrijging van werk meer steun verleent, dan tot nu toe het geval was. „Sneller, zwaarder en breder" Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat betoogde onder meer dat de drang naar „sneller, zwaarder en breder" in het autoverkeer benauwend is. Het huidige wegennet zal daaraan niet het hoofd kunnen bieden, tenzij men tot gron dige herziening overgaat, waarmee zeer grote kapitalen gemoeid zouden zijn. De eerste zorg zal zijn cle grote verbindingen van het rijkswegenplan af te maken, voor lopig met één baan. Deze verbindingen worden gebaseerd op de grote transconti nentale routes van West-Europa. Wordt de integratie van West-Europa verwezenlijkt dan zal dit zijn stempel drukken op het stelsel van landwegen, wellicht ook op dat der waterwegen. Ir. Maris zei dat de doelstellingen van de Rijkswaterstaat en van de werkgelegen- heidspolitiek en die betreffende de ontwik kelingsgebieden ten aanzien van het uit voeren van openbare werken niet zover uiteen lopen. De beide laatstgenoemde con centreren zich op bepaalde gebieden, de Rijkswaterstaat echter niet. Bij de werk- gelegenheidspolitiek denkt men, om directe resultaten te zien bij de bestrijding der werkloosheid, meer aan een arbeidsinten sieve wijze van uitvoeren dan aan een nor maal efficiënte manier. Aan dit laatste kleven uiteraard bezwaren, daar het wen selijk moet worden geacht, dat de wegen bouwers in de gelegenheid worden gesteld op de concurrerende wijze met modern materiaal werk uit te voeren. Met gelegen heidswerken als extra werk boven een normaal werkprogramma tot uitvoering van de wegenplannen, kan men vrede heb ben, aldus ir. Maris. De Nederlandse Televisiestichting zal op Dinsdag 16 September van 12.25 tot onge veer 13.40 uur een rechtstreekse televisie reportage geven van de opening der Sta ten Generaal en het daarmede gepaard gaande ceremonieel. Des avonds van 20.15 tot 21.45 uur hoopt de Televisiestichting een herhaling te geven van de 's middags uitgezonden reportage, die van het beeldscherm af gefilmd zal worden. Tot dusver was de daartoe beno digde apparatuur in Nederland niet aan wezig. Na lang experimenteren is de n.v. Multifilm te Haarlem er in samenwerking met Philips-N.S.F. en de Televisiestichting in geslaagd een installatie voor het opne men van deze „kinescope"-films te ver vaardigen. Wegens het experimentele ka rakter van deze installatie moet enig voor behoud gemaakt worden met betrekking tot het uitzenden van de op te nemen films. Mochten zich tegenslagen voordoen, dan zal 's avonds een ander filmprogramma worden uitgezonden. Grillparzer: In sommige landen schijnt men van mening te zijn, dat drie ezels samen een verstandig mens vor men. Dit is door en door verkeerd. Verscheidene ezels in concreto geven de ezel in abstracto, en dat is een verschrikkelijk beest. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer heeft voor de Partij van de Arbeid, in de vacature- dr. W. Drees, benoemd verklaard drs. H. Peschar te Haarlem. De heer Peschar werd op 28 Maart 1921 in Haarlem geboren en is op het ogenblik het jongste lid van de Tweede Kamer. Nadat hij in Haarlem de Hogere Burger school A aan de Raaks met goed gevolg had doorlopen, studeerde hij economie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1948 slaagde voor zijn doctoraal examen. Spoedig daarna verbond drs. Peschar zich aan het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, de Wiardi Beek man Stichting te Amsterdam, waar hij tot op dit ogenblik werkzaam is. Tijdens zijn studentenjaren was de heer Peschar twee jaar lang landelijk voorzitter van de Democratisch Socialistische Studen tenvereniging „Politeia" te Amsterdam. Sportief Op sportief gebied is het jongste Kamer lid in Haarlem zeker geen onbekende. Reeds op zeer jeugdige leeftijd beoefende hij in de vereniging „Haarlem" het cricket en hij was jarenlang een bijzonder opval lend wicketkeeper. In de voetbalvereniging „Haarlem" was de heer Peschar ook tal van jaren actief speler. Op oudere leeftijd be moeide hij zich speciaal met het jeugdwerk in de vereniging". Als secretaris van de jeugdraad verricht de heer Peschar ook thans nog veel en goed werk voor de jon geren, vooral op organisatorisch terrein. De benoeming is te verwachten van mr. F. J. H. Bachg, oud-lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., tot staatssecretaris voor de middenstand bij het ministerie van Economische Zaken. Mr. Bachg is adviseur van de Nederlandse katholieke Midden standsbond. Nog deze maand, zo vernemen wij, zal de IJmuidense havenradar een groot ge deelte van de dag in plaats van enkele uren in gebruik worden gesteld. Het afstemmen van de apparatuur en het aanpassen van de walkie-talkies op de IJmuidense loods boten is nu in zoverre voltooid, dat de kinderziekten als goeddeels overwonnen mogen worden beschouwd. De havenradar zal nog niet dag en nacht in gebruik komen. De opleiding van het personeel loopt nog niet zo vlot dat con tinudienst mogelijk is. De „raplot", de verbeterde havenradar, waarvan IJmuiden, zoals wij al eerder be richtten, de Europese primeur zal krijgen, komt pas over enige tijd in dienst. Dank zij het vernuft van de technici op het Neder landse Radarproefstation „Wave Guide" in Noordwijk is het mogelijk met deze vinding onder meer de onderlinge afstand te be palen tussen twee schepen binnen de radarwerkingssfeer en aan de betrokken vaartuigen door te geven. AANHOUDEND VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvan kelijk zwakke tot matige, morgen in de kustprovincies tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 12 September Zon op 6.10 uur, onder 19 02 uur. Maan op 23.24 uur. onder 16 27 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 September Hoog water: 8.36 en 21.06 uur. Laag water: 4.08 en 16.25 uur. Vrijdag 12 September Hoog water: 9.45 en 22.21 uur. Laag water: 5.01 en 17.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1