Drie gecombineerde oefeningen te land, ter zee en in de lucht C 3 99 2 Manoeuvres der NA VO Intussen bekvechten politici over een verdedigingslijn Tien mariniers gewond toen truck kantelde De radio geeft Vrijdag De staatsiestoet op Prinsjesdag In Coevorden gaan de bioscopen weer open Den Bosch stelt ook de koper strafbaar 99 PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^3oclx ió Uet zo Vis op het droge Koninklijk echtpaar naar „Fidelio" Raad verlaagde de vermakelijkheidsbelasting Kopen na sluitingstijd Indexcijfer der groot- handelsprijzen daalde Fotograferen uit vliegtuigen is verboden De Koningin zal Limburg bezoeken Dr. Hoessein Fatemi op Schiphol Leusderheide wellicht weer recreatieterrein J. Grégoire 65 jaar Première van Italiaanse opera „Ave Maria" Een maaltijd voor slechts 50 ets Frans Vester opent reeks museumconcerten Nederlandse amateurs naar Londens toneelfestival DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 Grote internationale oefeningen, welke deze maand te land, ter zee en in de lucht worden gehouden, brengen in West-Europa deze maand de grootste strijdmacht op de been sinds 1945. Er zullen drie oefeningen gehouden worden, namelijk: „Hold Fast" van 15 tot 22 September; „Blue Alliance" op dezelfde datum en „Main Brace" van 13 tot 26 September. In de oefening „Hold Fast" grendelt de z.g. „northern army" (noordelijke leger) van de N.A.V.O. de Westduitse hoogvlakte af. Dit leger en het achterland worden be schermd door luchtstrijdkrachten, die op dezelfde datum de oefening „Blue Alliance" uitvoeren. De oefening „Main Brace" wordt voor de kust van Noorwegen en voor de toegangswegen tot de Oostzee gehouden. In militaire kringen wordt grote beteke nis gehecht aan het feit, dat de vloot- oefening „Main Brace" zich afspeelt voor de toegangswegen tot de Oostzee en de kust van Noorwegen. In het onverhoopte geval van een gewapend conflict tussen Oost en West zullen immers van die kan ten de Russische onderzeeboten naar bui ten komen om de geallieerde aanvoerlijnen aan te vallen. „Main Brace",waaraan wordt deelgenomen door België, Canada, Dene marken, Engeland, Frankrijk, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en de Ver enigde Staten, is onderverdeeld in een con- vooi-kustverdedigings- en mijnenveeg oefening. Een interessant onderdeel van de oefening bestaat uit de landing van een Amerikaans mariniersbataljon op Jutland. Nederland is met de torpedobootjagers Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. „Banckert", de fregatten Hr. Ms. „De Zeeuw" en Hr. Ms. „Van Zijl" en acht mijnenvegers ingedeeld bij de „blauwe" partij. Ook een squadron Fireflies, Seafuries en Harpoons behoort daartoe. Tot de „oranje'-partij behoren de onderzeeboten „Zwaardvis" en „Zeehond". „Blue Alliance" De luchtmachtoefening „Blue Alliance" valt in twee delen uiteen: een deel van de N.A.V.O.-luchtstrijdkraehten in West- Eu.-opa, namelijk Belgische (Meteors en Thunderjets), Engelse (Vampires en Me teors) en Nederlandse (Meteors en Thun derjets) squadrons ondersteunen de opera ties van de Northern Army in „Hold Fast". Een ander gedeelte, waaronder Amerikaan se Canadese en Franse luchtstrijdkrachten, oefent zich in de verdediging van het ach terland tegen „vijandelijke" luchtaanvallen. Behalve een aantal Thunderjets en Me teors doen van Nederlandse zijde ook nog enkele Dakota's en Austers aan deze oefe- Tien mariniers zijn gisteravond om streeks half zes bij Den Burg op Texel ge wond toen een truck, waarin zij zaten in een bocht kantelde. De vrachtauto vervoer de zeventien mariniers, die hadden deelge nomen aan een oefening bij Oudeschild. De chauffeur raakte in de bocht de macht over het stuur kwijt toen de wagen met grote snelheid terugreed naar het kamp „De Mok". Enkele mannen werden uit de wagen op de weg geslingerd. Geen hunner werd ech ter ernstig gewond. Nadat twee Texelse artsen eerste hulp hadden verleend, werden de gewonden naar het Marinehospitaal in Den Helder vervoerd. Slechts vijf hunner moesten daar worden opgenomen. De chauffeur van de wagen bleef ongedeerd. De auto zelf werd zwaar beschadigd. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Nederlandse muziek. 10.45 Voor kleu ters. 11.00 Alt en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Sopraan, tenor en orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. (Pl.m. 14.55 Voordracht). 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Bespreking van het Bijbelse toneelspel „De droom der gevangenen". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Zwerftocht door Italië, causerie. 21.00 Vacantieprogramma. 21.25 Orgel, harp, viool en zang. 21.55 Bui tenlands overzicht. 22.10 Platen. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Groot orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Franse muziek. 10.30 Orkest. 11.00 Voor zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 II Tabarro, opera. 15.00 School radio. 15.30 Piano. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Amu sementsmuziek. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Pianoduo. 18.30 Gevarieerde muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Orkest en solist. 21.40 De ontrouw, causerie. 21.55 Metropole-orkest. 22.20 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.40 Platen. 22.45 Het Christel. Oosten, caausere. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel. 14.00, 14.45, 15.10 en 15.15 Platen. 15.30 Kamermu ziek. 15.50 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.05 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 en 20.00 Platen. 20.15 Sympho- nieconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.55 Nieuws. ning mee. Alle Nederlandse straaljagers hebben Nederlandse vliegvelden als bases. Onenigheid De hoop op toenemende kracht van de Westerse verdediging wordt enigszins ge temperd door de geruchten over onenigheid in het N.A.V.O.-kamp inzake de verdedi gingslijn in het Westen en over de duur van de militaire diensttijd. Bovendien schijnt het nog steeds geen uitgemaakte zaak te zijn al is de wil er wel dat de in Lissabon ontworpen doelstellingen voor 1952 (50 gevechtsklare divisies en 3000 vliegtuigen) verwezenlijkt kunnen worden. Indien dit mogelijk zou blijken, dan blijft toch nog de zorg over de vraag, of de doelstellingen voor 1953 (75 divisies) en 1954 (97 divisies) bereikt zullen wor den, nu o.m. door de recente staking in de Amerikaanse staalindustrie rekening moet worden gehouden met een aanzienlijke vertraging in de Amerikaanse militaire leveranties. Deze problemen liggen evenwel voor een groot deel op bet politieke vlak. In afwach ting van een door politici te vinden oplos sing zullen de militairen verder moeten gaan met de versterking van de defensie door de geoefendheid van de beschikbare krachten zo hoog mogelijk op te voeren. In dit licht bezien zijn de komende oefenin gen hoogst belangrijk. Volgende week Dinsdag, de derde Dins dag in September, zal de Koningin in de Ridderzaal in Den Haag de nieuwe zitting dèr Staten Generaal openen. De Koningin en Prins Bernhard zullen om één uur van het koninklijk paleis ver trekken. De stoet wordt geopend door een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarna volgen een detachement der Koninklijke Maréchaussée, een compagnie van het Garderegiment Jagers met het vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel, een commando rijkspolitie te paard, een ceremoniemeester, acht kamerheren, de groot-officieren, de grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais en de opper- ceremoniemeester. Daarna volgt de gouden koets met de Koningin en Prins Bernhard. De gouden koets wordt met acht paarden bespannen. Een commando rijkspolitie te paard besluit de stoet. De stoet zal rijden door de Heulstraat, door het Lange Voorhout en over de Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Om kwart voor één zullen aan de ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de chef van het Militaire Huis van de Koningin, de gouverneur der residentie en de overige, niet bij het escorte ingedeelde, adjudanten. De Koningin en Prins Bernhard zullen aan de ingang door een commissie uit de ver gadering worden ontvangen en, voorafge gaan door de ceremoniemeester, de acht kamerheren, de groot-officieren en de op- perceremoniemeester, de Ridderzaal betre den. Van het ogenblik, waarop de Koningin en de Prins het koninklijk paleis verlaten tot dat waarop zij in het paleis zijn terug gekeerd, worden minuutschoten gelost. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben het voornemen om 16 September de opvoering van „Fidelio" van Ludwig van Beethoven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bij te wonen. Deze wordt gegeven ter gelegenheid van de opening der Staten Generaal. Voor deze voorstelling zijn behalve de leden der beide Kamers tal van autoriteiten uitge nodigd. De opvoering door de Nederlandse Opera staat onder leiding van Josef Krips. De moeilijkheden, die in Coevorden wa ren ontstaan als gevolg van het feit, dat de raad de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen na deze aanvan kelijk te hebben verlaagd wederom had verhoogd tot 35 pet., zijn thans opgelost. De raad heeft zijn besluit herzien. De be lasting is teruggebracht op 25 pet. en de vertoning van zogenaamd cultureel gekeur de films is van vermakelijkheidsbelasting vrijgesteld. De twee plaatselijke bioscopen, die gedurende drie maanden gesloten zijn geweest, hebben hun voorstellingen hervat. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten dat ook de koper, wanneer deze na sluitingstijd goederen van een win kelier betrekt, strafbaar zal worden gesteld. 's Hertogenbosch is thans de enige ge meente in Nederland die een dergelijke verordening heeft ingesteld. In de raads vergadering werd opgemerkt dat de oude winkelsluitingsregeling ten dele faalde door het ontbreken van enige preventieve strafmaatregel tegen de koper. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen per 31 Juli samengesteld. Het alge meen indexcijfer daalde met 3 punten. Deze daling werd voornamelijk veroor zaakt door daling van het indexcijfer voor voedingsmiddelen. Dit cijfer daalde met 5 punten, die van grond- en hulpstoffen en afgewerkte producten met 1 punt. Bij de voedingsmiddelen vertoonden consumptie-aardappelen, gerst, groene erw ten, rogge, kippen en varkens een belang rijke prijsdaling. Het indexcijfer van de groothandelsprijs van consumptie-aardap pelen daalde zelfs met 54 punten tot 100. Industriemelk, consumptiemelk, kaas en eieren stegen daarentegen in prijs. In de industriële sector daalden de prij zen van triplex en meubelplaat, verf- grondstoffen, essences en reukstoffen, meststoffen, geïmporteerde ruwe wol, tri cot bovengoederen, kousen, sokken, geïm porteerde autobuitenbanden, ruw ijzer, ge- importeerd ijzer en staal, rijwielonderde len, geïmporteerde sulfietcellulose en hout slijp, papierwaren en cartonnage (uitge zonderd schrijfpapier en strocarton), mar garine, veevoeder en geïmporteerde vee koeken. Een prijsstijging vertoonden emballage, katoenen- en wollen garens, onderkleding, wollen dekens, sajet breigaren, zoolleder, rundbox, huiden, geïmporteerde huiden, dikke staalplaat, rood koper en lood in blokken. Een weinig voorkomende overtreding, namelijk die van het op 26 April 1940 af gekondigde Koninklijke Besluit, waarbij het nemen van luchtfoto's zonder ministe riële goedkeuring is verboden, is door de Amsterdamse rechtbank behandeld. De Naardense fotograaf F. H. was ten laste gelegd dit besluit zes keer te hebben overtreden. Hem was hiervoor door de kantonrechter even zo vele malen een week hechtenis opgelegd. Van dit vonnis was H. in beroep gegaan. Ter zitting bleek, dat H. zijn na de oor- lcg verkregen vliegtuig en een vergunning tot het maken van luchtfoto's door een samenloop van omstandigheden was kwijt geraakt. Sindsdien maakte hij uit gehuurde toestellen foto's van bedrijven in Neder land. De officier van justitie wilde wel aan nemen, dat H. het desbetreffende besluit uitsluitend uit commerciële doeleinden heeft overtreden. Hij was echter van mening, dat wegens de tijdsomstandigheden aan het Koninklijk Besluit streng de hand moest worden gehouden. De officier achtte één van de zes ten laste gelegde overtre dingen niet bewezen. Voor de overige vijf eiste hij dezelfde straf als de kantonrechter had opgelegd: een week hechtenis voor elke overtreding. De verdediger, mr. W. M. J. Russell, be toogde dat. het in 1940 uitgevaardigde be sluit dagelijks straffeloos wordt overtreden door passagiers van KLM-vliegtuigen, die opnamen maken, welke veelal naar het buitenland worden meegenomen. Pleiter zei dat ten aanzien van H. geen gevaar voor herhalnig bestaat, aangezien hij geen foto graaf meer is. Mr. Russell vroeg een voor waardelijke straf op te leggen. Op 24 Sep tember zal de rechtbank uitspraak doen. De Koningin zal Donderdag 18 Septem ber een bezoek brengen aan Limburg. In de voormiddag bezoekt zij de middelbare landbouwhuishoudschool in Posterholt. Daarna woont zij een gedeelte bij van de jaarlijkse centrale studiedag van de Lim burgse Boerinnenbond, die te Roermond wordt gehouden. Na de lunch gaat de Koningin naar Venray, waar zij de eindles bijwoont van de eerste emigratiecursus van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. Dr. Hoessein Fatemi, voorzitter van de Per zische olie-commissie en rechterhand van Mossadeq, is thans ge heel hersteld van de aanslag, die enige maanden geleden op hem werd gepleegd. Hier arriveert dr. Fatemi op Schiphol op doorreis van Ham burg naar Teheran. In Hamburg voerde hij besprekingen met dr. Schacht, die in middels al naar Tehe ran is vertrokken om dr. Mossadeq van ad vies te dienen in de economische vraag stukken, die Perzië bezighouden. De militaire autoriteiten zijn bereid onder bepaalde voorwaarden de Leusderheide bij Amersfoort weer als recreatiegebied voor het publiek open te stellen op tijden, dat er niet op de heide wordt geoefend. De Leusderheide is sinds 1940 niet meer toegankelijk voor het publiek. De Duitsers gebruikten de heide als oefenterrein en fusilladeplaats. Na de oorlog werd de heide geheel afgebrand, omdat zich op verschei dene plaatsen onontplofte projectielen be vonden. Het garnizoen Amersfoort is de heide toen als oefenterrein gaan gebruiken. Onder meer werden grote schietbanen aan gelegd. Herhaaldelijk heeft de plaatselijke over heid bij de militaire autoriteiten aange- drongep. op wederopenstelling van de heide. Ongeveer veertien dagen geleden heeft het gemeentebestuur van Amersfoort een brief ontvangen, waarin voorwaarden zijn gesteld, die door het ministerie van Oorlog zijn verbonden aan de wederopenstelling van de heide. Eén van de voorwaarden het verstrekken van dagkaarten ten be hoeve van degenen, die de heide wensen te betreden meent het gemeentebestuur om administratieve redenen niet te kunnen aan vaarden. Ook verlangen de militaire auto riteiten, dat het gemeentebestuur het toe zicht op de heide zal uitoefenen. Vandaag viert de kunstschilder J. Gré goire te Amsterdam zijn 65ste verjaardag. Hij werd op 11 September 1887 te Maas tricht geboren. Op achtjarige leeftijd'Ont ving hij reeds tekenonderricht van Go- vaerts, in 1903 behaalde hij het diploma l.o. voor tekenen aan de Stadstekenschool te Maastricht en hierna vestigde hij zich als fotograaf te Brussel. Op de Ecole Nor male des Arts verwierf hij de eerste prijs voor schilderen. In Amsterdam werkte hij vervolgens onder leiding van prof. Derkin deren aan de Rijksacademie. Grégoire heeft zich gespecialiseerd als religieus schilder, voornamelijk gebruik makend van fresco- en temperatechniek. Onder auspiciën van de concertdirectie „Internationale" is gisteren in de schouw burg te Rotterdam de première voor Ne derland gegeven van de opera „Ave Maria" van Salvatore Allegra. Dit werk werd in 1934 te Florence voor het eerst uitgevoerd en nadien nog circa 850 keer vertoond. Onder leiding van Guiseppe Ruisi werk ten aan de opvoering mede de sopraan Brunilde Scampini, de tenor Giovanni Mar- zieri, de sopraan Gilda Martini-Rossi en de bariton Guido Caputo. Na dê pauze werden met pianobe geleiding van de dirigent fragmenten uit opera's van Puccini, Verdi, Ponchielli, Ros sini en Giordano ten gehore gebracht. ADVERTENTIE MIEMM. Mekka - 'i bekende Van Dungen's nootvruchten tablet 40. Terwijl de rest van de bemanning be neden in het ruim op de spokenjacht was, werd Jolliepop door de kapiteinsvrouw be handeld. „Alle zeelieden zijn hetzelfde", sprak zij, terwijl zij vakkundig een pleister over de buil plakte, „als zij hun hoofd stoten, dan denken zij, dat een spook hen heeft geslagen! Maar ik zeg je, dat spoken en zeeslangen al lang zouden zijn uitge storven, als de schepen geen rum meer aan boord namen! Al die bijgelovige onzin is niets voor mij; ik zouZij brak af en staarde met grote ogen naar de zwaar ge bonden witte gedaante, die door Panda en bootsman Swabber aan dek werd gebracht, „Hier is het spook, mevrouw", zei Panda trotsEen ogenblik was de kapiteins vrouw sprakeloos, doch dit duurde bij haar nooit lang. „Noemen jullie dat een spook?!", riep zij, „maar domkoppen, zien jullie dan niet, dat het iemand is, die in een dekzeil is gewikkeld?! Pak hem uit, dan zullen wij eens kijken, wie de flauwe grappenmaker is, die voor spook wilde spelen!" Gehoor zaam peuterden de zeelieden de touwen los en.Wie kwam daar tevoorschijn als een geschenk uit een Sint Nicolaas-pakketje? De kapitein! Als gewoonlijk vond de ka piteinsvrouw het eerst haar spraak terug. „Herbert!" hijgde zij, „je moest te schamen. Spookje spelenop jouw leeftijd!!" De gezagvoerder antwoordde niet. Èr zijn momenten, dat woorden niet bij machte zijn om onze gevoelens uit te drukken! De Nederlandse Vereniging voor Heden daagse Muziek heeft van 1930 af, jaarlijks een aantal concerten gegeven. De voor naamste werken van Nederlandse en bui tenlandse kunstenaars kwamen op deze concerten veelal in eerste uitvoering tot klinken. Deze doelstelling liet niet toe te gemoet te komen aan de wens van talrijke muziekliefhebbers die, alhoewel niet ge heel afzijdig staande van de eigentijdse muziek, er tegenop zagen een geheel mo dern programma te verwerken. Meer en meer voelde het bestuur de noodzaak ook dat gedeelte van het publiek aan te trek ken. De oplossing zou zijn het samen stellen van programma's die ten minste voor de helft aan klassieke muziek gewijd zouden zijn. Dit deed de Nederlandse Ver eniging voor Hedendaagse Muziek beslui ten ter aanvulling op concerten in het Concertgebouw een nieuwe reeks te ont werpen, te geven in de qua sfeer voor het doel zo bijzonder geschikte aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam. De Museumconcerten zullen worden ge houden op de eerste en derde Zondag van iedere maand van October tot einde April. Ieder programma zal werken bevatten uit de klassieke en moderne litteratuur, waar bij ten opzichte van die uit vroegere peri oden zoveel mogelijk keuze wordt gemaakt uit de muziek, die niet tot het algemeen bekende en steeds weer opnieuw uitge voerde répertoire behoort. Bijzondere aan dacht wordt besteed aan de muziek van Nederlandse componisten, in het bijzonder van begaafde jongeren. Het eerste concert heeft plaats op Zon dagmiddag 5 October. Medewei'king ver lenen Frans Vèster (fluit) en Rahel Men gelberg (harp). ADVERTENTIE Ook prachtige geschenkdozen van 50 The British Drama League houdt op 20 October een internationaal éénacter-festi- val te Londen. Op dit tournooi, waarvoor een Engelse, een Franse, een Belgische en een Nederlandse groep zijn uitgenodigd, dienen éénacters in de oorspronkelijke taal te worden opgevoerd. De Nederlandse Amateurtoneel-Unie wordt on dit festival vertegenwoordigd door de toneelafdeling van de Vereniging van Spoorwegambtena ren, die onder regie van dr. J. J. Spijk- man „De brief van Don Juan" van Luisa Treves zal vertonen. Jan Out gaat twee concerten in Engeland dirigeren Jan Out, de dirigent van het Gelders Or kest, is door het Yorkshire Symphony Or chestra uitgenodigd in de tweede week van Januari 1943 als gastdirigent op te treden. Er zullen concerten worden gegeven te Leeds en te Doncaster. De week tevoren zal de dirigent van het orkest uit Yorkshire in Arnhem een con cert van het Gelders Orkest leiden. Bij die gelegenheid wordt, een programma van En gelse muziek uitgevoerd. Nog meer. Volgens de laatste gegevens, aldus radio-Belgrado, zijn bij het on geval met het schip de „Misj" op de Donau 110 personen om het leven ge komen en niet 90, zoals onmiddellijk na de ramp werd gemeld. Tot nog toe zijn 51 personen geïdentificeerd. Hemelsblauw. Enige tijd geleden stuurde de afdeling velddienst van de UNO vijf kisten blauwe uniformen naar het Midden-Oosten. Zij waren bestemd voor de wachtposten der UNO die toe zicht houden op het Arabisch-Israeli- sche bestand. De uniformen kwamen nooit op de plaats van bestemming aan. Het ingestelde onderzoek leverde geen resultaat op, totdat men enige dagen geleden op het hoofdkwartier van de UNO een telegram van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ont ving, waarin gevraagd werd: „Wat moeten, wij met vijf kisten hemels blauwe uniformen doen?" Het nieuwe raadsel is: Hoe kwamen de uniformen op het Kremlin? Advies. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Artajo, heeft in een rede bij de sluiting van de zomeruniversi- teit te Santander speciaal tot de mede aanwezige Otto von Habsburg ver klaard, dat deze op de medewerking van Spanje kon rekenen bij zijn werk voor Europese eenheid. Artajo zeide in verband hiermede, dat „de nog steeds door de indringers uit het Oosten be zette gebieden van Europa terugver- overd diende te worden wanneer men een verenigd Europa wil scheppen". Belangrijk. Walter Donnelly, de Ameri kaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft Woensdag de pers medegedeeld, dat de geallieerde hoge commissarissen de Russische autoriteiten in Duitsland hebben verzocht er in toe te stemmen, dat de behandeling van oorlogsmisda digers in de gevangenis van Spandau wordt verzacht. De Russische autori teiten hebben tot dusver niet geant woord op het verzoek, dat gedaan is na een stap van de West-Duitse bondskan selier bij de hoge commissarissen. Goed gedrag. De Britse atoomgeleerde Alan Nunn May, die in Mei 1946 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens het verstrekken van atoomgehei men aan een buitenlandse mogendheid, zal in December op grond van goed ge drag vrijgelaten worden, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mini sterie van Binnenlandse Zaken Woens dag verklaard. Buitenlandse Zaken. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heett Woensdag een on derhoud gehad over de betrekkingen tussen de V.S. en Nederland met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson. Bij het onder houd waren ook aanwezig de Neder landse ambassadeur, dr. Van Roijen en de medewerker van Acheson Perkins. Minister Luns zal Zaterdag de V.S. ver laten. Klim. Vijf Zwitserse Alpinisten, die zullen trachten de Mount Everest te. be klimmen, zijn Woensdag uit.de hoofd stad van Nepal, Katmandoe, vertrokken voor het eerste gedeelte van hun tocht. De groep, die onder leiding staat van dr. Chevalley, verwacht binnen- achttien dagen Nametsje Bazar aan de voet van de berg te bereiken. In October zal uit een basiskamp op een hoogte van 4800 meter de tocht omhoog beginnen. De expeditie zal dezelfde weg volgen als de andere Zwitserse groep, die in Juli een hoogte van 3400 meter bereikte, doch die door het slechte weer en de zware uitrusting genoodzaakt was de poging op te geven. Romein. Ex-Koning Faroek, die sedert zijn troonsafstand op Capri verblijft, zou van plan zijn zich blijvend in Rome te vestigen. Naar AFP verneemt zou Fa- roek enige dagen geleden aan de rand van Rome een villa hebben gekocht. Hij zou zijn dochters aan een onderwijsin stelling in Rome haar studie willen laten vervolgen. Heen en weer. Zeven Oost-Duitse jonge mannen, die in West-Berlijn verleden jaar politiek asyl hadden gekregen, zijn mej; vijf jonge West-Berlijners naar Oost-Duitsland uitgeweken, omdat zij vrezen dienst te zullen moeten doen in het „aggressieve Europese leger", aldus meldt het Oost-Duitse persbureau ADN. Nieuw Fascisme. Na de scheuring, die zich in de neo-fascistische „Italiaanse sociale beweging" heeft voorgedaan door de af scheiding van een groep, die zich de „Raggruppamento Sociale Italiano" heeft genoemd, heeft zich thans een derde uiterst-rechtse groepering in de Italiaanse politiek aangemeld, namelijk die van de „groep" der „Popoio d'Ita- lia" Er wordt namelijk weer een krant uitgegeven onder de oude naam van Mussolini's blad, de „Popoio d'Italia". De groepering, die zich achter de uit gave van dit blad schaart, heeft thans verklaard een politieke partij te willen vormen. YV TAN NEER iemand in een bepaalde W omgeving zich niet behagelijk gevoelt, zeggen we dat het hem is als een vis op het droge. Nu behoeft men waarlijk geen geestdriftig hengelaar te zijn om te weten dat het een vis buiten het water kwalijk te moede is; de glazige blik, waarmede het dier lusteloos in de 'oneindig- heid staart en de wanhopige pogingen waarmee hij op goed geluk tracht, weer van de kant in het water te be landen, zijn sprekend genoeg om ons te doen beseffen, dat zijn verblijf op het land niet uit vrije wil geschiedt. Maar, zoals gewoonlijk, zijn we weer erg aan het generaliseren, want om het nu maar eens onzinnig uit te drukken er bestaan vissen die zich op het land net zo prettig gevoelen als een vis in het water. Daar is dan om te beginnen de Bommi, een vis die in West-Afrika en ook in Nieuw- Guinea voorkomt. De naam kreeg hij van Afrikaanse inboorlingen, maar de weten schap kent hem als periophthalmus, een onmogelijke titel, zodat we hem maar familiair Bommi zullen blijven noemen. Deze vis is bijna geheel een landdier ge worden. De voorvinnen hebben zich ont wikkeld tot een soort armpje met een hand, waarvan de „vingers" straalsgewijze uit staan en verbonden zijn door een vlies. Met deze arm-achtige vinnen beweegt de vis zich scliuifelijd over het land, waarbij hij steunt op de achtervinnen die zodanig zijn uitgegroeid, dat het hem zelfs moge lijk is daarmede sprongetjes voorwaarts te maken. Behalve voor de voortplanting, kan de Bommi het water als levensmilieu missen, maar helemaal ontrouw wordt hij het toch niet, want hij laat graag zijn staart in het nabije water hangen. Aanvan kelijk meende men dat hij op deze wijze ademde, dus dat de staart kieuw-achtige organen bevatte, doch later is gebleken dat de Bommi door longen ademt, zodat de in het water hangende staart waarschijnlijk tot doel heeft de afkoeling te bewerkstelligen en óók om het vochtge halte in het lichaam op peil te houden. Zoals de kikvors met zijn poot „drinkt", zo doet de Bommi desgelijks met zijn staart. Mocht u eens in de gelegenheid zijn de Bommi op het land te zien kruipen of hem. op zoek naar prooi, zien scharrelen tussen de mangrovewortels, denk dan niet dat deze vis per abuis op het land is terecht gekomen, maar verbaas u over de doelbe wuste aanpassing in de schepping, waar door voor deze dieren geheel andere le vensomstandigheden mogelijk zijn gewor den. Uw verbazing zou misschien nog toe nemen, wanneer u een vis in bomen zag klimmen? Welnu, ook dit komt voor, het geen wij u morgen zullen laten lezen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2