Venetië des zomers centrum van cultureel leven Brieven aan de redactie <0uöe 2£omitggf)uj>ö" -Clowntje Rick Inbraken in vele scholen en kerken Aerdenhout Bloemendaal Heemstede Flamingo Eiland DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 ALS EEN RENAISSANCEHOF Burgerlijke Stand van Haarlem Heemstedenaar kon aan sigaren uit Indonesië komen Gereformeerde school in Noord wordt spoedig aanbesteed Jubileum K. J. van Kampen Werk van Hidayat Khan via de Franse Omroep Besteller G. Verschie veertig jaar in dienst Voor de kinderen Jeugdkapel opgericht Door de lucht van Heemstede naar Femo Lama's voor de kinderboerderij Voor de „Bleekneusjes" RADIO-TELEVISIE Emigranten naar Nieuw Zeeland en Australië SIMRNW0UDEDSIR94TEL.16555 FEUILLETON door Dorothy Quentin De hertog van Alva zat op een stoel neen, een zetel en las. De hertog was slecht van gezicht en hij hield de vele, vele getypte velletjes dicht bij zijn goudomrande brilleglazen. Wij luisterden en trachten de warm te te vergeten. Het ging helemaal niet over de Bloedraad of de tiende penning maar over Alva's oudtante, de zuster van zijn grootmoeder. Die oudtante was Eugénie de Montijo geweest, gemalin van Napoleon III en dus de laatste keizerin van Frankrijk. Het publiek was op het peil van een spreker, die veertien maal „Grande van Spanje" is en een keizerin zijn oudtante noemen kan. Prinses Atanasia van Grie kenland zat in de eerste rij naast prins Borromeo, nazaat van de heilige kardinaal Carolus Borromeus, schutspatroon van Milaan. De gehele Almanack de Gotha was bijeen in de prachtige zeventiende-eeuwse zaal van het Palazzo Grassi te Venetië. Prins Borromeo is de voorzitter van het „Internationaal centrum voor kunst en levenswijze", aan welke instelling het paleis toebehoort. De hertog van Alva, die als gastspreker optrad, is de voorzitter der Spaanse sectie van dit centrum. Tijdens de receptie, die op de conferentie volgde en waarbij de stichter van het centrum, de groot-industrieel Franco Marinotti en zijn even ijverige als intelligente zoon Paolo, secretaris-generaal der instelling, de hon neurs waarnamen, kon men zich verplaatst wanen naar een renaissancehof, bij de Medici of de Gonzaga. Want niet alleen de adel naar het bloed, doch ook de adel naar de geest was in de zalen van het paleis bij een: dichters, schrijvers, schilders, historici, mannen van wetenschap en letteren uit ge heel West-Europa. Het was een dier vermaarde avonden, zoals die alleen in Venetië (gedurende de zomermaanden plaats van samenkomst der Italiaanse intellectuelen) nog mogelijk zijn, dank zij het maecenaat van enkele voor aanstaande Italiaanse families. Congres voor costuumkunde Het centrum ontplooit ook dit jaar een opmerkelijke activiteit. Sedert 31 Augustus zetelt er het eerste internationale congres voor costuumkunde, door het centrum ge organiseerd. Vijftien landen nemen er aan deel. Nederland is met een twintigtal con gressisten uitstekend vertegenwoordigd. Prof. Frithjof van Thienen van de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Amster dam, vice-president van het congres, heeft de leiding van de eerste der vijf secties, die der geschiedenis van het costuum. Wij hoorden onze landgenoot in het Frans zijn voordracht houden over de ont wikkeling der mode van 1450 tot 1520. Door middel van vlugge, geestige krabbel tjes op het zwarte bord en van zijn niet minder beeldend en geestig woord gaf de spreker een helder inzicht inzake de in vloed, welke de Bourgondische hof étiquette heeft gehad op de kleding in onze gewesten. Bijzonder interessant waren de vergelij kingen tussen de Bourgondische drachten met de tot het uiterste verfijnde, in de lengte getrokken vormen, de puntmutsen en de puntschoenen, samenhangend met de flamboyante Gothische stijl en de zoveel HAARLEM, 10 September 1952 ONDERTROUWD: 10 Sept., C. Hom en I. L. Boot; H. J. Croese en E. M. Dekker; W. C. 't Hoen en C. J. van Bakel; J. Aarts en A. Zwertbroek; E. J. Schaap en C. van Bilder- beek: J. G. M. Assendelft en G. Th. M. Rooijers; R. L. van der Wal en M. Kamphuis; A. C. Roest en M. M. Schols; H. A. J. Huibers en J. W. P. Koster; N. Blonk en Th. E. de la Rie; Th. Venings en S. W. van Teeseling; J. F. Raaijen en R. W. C. Breeuwer; G. J. van de Veenbrink en M. A. Baelde; H. Grillis en A. E. van den Berg; E. Gieske en J. M. Beelen.. GEHUWD: 10 Sept., H. J. Moolenaar en A. P. M. van Dam; W. J. E. Paauwe en C. M. Ketelaar; J. A. van Slooten en W. Th. Hoen derdos; C. J. Derks en G. E. de Heer; J. Vuijst en A. C. M. Heemskerk; Th. Moolenaar en A. Koelemeijer; F. J. M. Barnhoorn en M. Th. Huijbens; H. C. de Vries en I. P. Sonne- veld; N. D. Duivens en H. Spier; J. H. Loor- bach en A. D. Schoenmaker; G. van Merken- stein en J. van Die; N. R. van Kampen en C. Meerveld; L. C. van der Waal en M. Muus- se; M. W. M. Voets en J. M. van der Spek; J. Fokkema en A. E. Teunissen; H. Ambagts- heer en G. J. Dekkers; H. van Maaren en T. de Jong; D. Wenning en L. Boelsma. BEVALLEN van een zoon: 9 Sept., M. J. J. ZwarthoedBaets; W. E. Arxhoekde Graaff; P. Hoogerwerf—van der Hulst; 10 Sept., F. M. de TombeDeurloo; E. J. van Leeuwenvan Dijk; P. M. WiedijkDerks; G. M. JonkerDiesveld. BEVALLEN van een dochter: 8 Sept., C. E. PopkemaNotebaart; 9 Sept., L. L. Knuijs- tingBrak; G. C. de Graaffde Vogel; J. A. M. Meliefvan der Vleuten; C. A. Teeuwen Kleinhout; 10 Sept., A. R. de Beer—ten Have. OVERLEDEN: 8 Sept., F. J. van der Groot, 56, Kamperlaan; G. Hendriks, 62 j., Kamper laan; 9 Sept., M. Kuijk—van Zanten, Wester- houtpark. ingetogener en eenvoudiger kleding der Italianen van die tijd. Het zeer talrijke pu bliek van congressisten betoonde zich opge togen over deze heldere, onder-houdende voordracht. Van Nederlandse zijde komt er nog een tweede voordracht, die van dr. Beatrice Jansen, conservatrice aan het Gemeente museum te 's-Gravenhage, over de wijze waarop oude costuums het best kunnen worden bewaard en beveiligd tegen stof, motten enzovoorts. Maar het onderwerp van dit congres is zo omvangrijk, het aan tal der mededelingen zo groot, dat het geen zin heeft in ons korte bestek daar verder op in te gaan. Het Centrum zal te zijner tijd wel voor publicatie zorgen en wie de publicaties van het Palazzo Grassi kent, weet hoe uiterst verzorgd en fraai alles is, wat deze instel ling in het licht geeft. Van een wetenschap pelijk instituut, dat zich ten doel heeft ge steld aan onze tijd opnieuw een stijl te geven, de huidige mensheid er van te over tuigen, dat gebruiksvoorwerpen, kleding en dergelijke dingen van schoonheid behoren te zijn, is trouwens niet anders te verwach ten dan dat het mooie publicaties de wereld instuurt. De vijfentwintigjarige M. C. T. M. uit Heemstede was in het verzekeringsbedrijf werkzaam en had relaties aangeknoopt met een Haarlemmer. Hij vertelde hem, dat oud-militairen sigaren uit Indonesië kon den betrekken. Vele oud-militairen rookten de sigaren niet, omdat zij liever sigaretten hebben. Daardoor kon de Heemstedenaar aan een grote hoeveelheid sigaren komen en hij vroeg of de Haarlemmer er belang stelling voor had. Hij moest dan in plaats van veertig cent twintig cent per stuk be talen. De Haarlemmer voelde er wat voor, bestelde duizend stuks en gaf een voor schot van 60,Enkele dagen later ver scheen M. met ruim honderd sigaren, die hij, naar later bleek, bij een Heemsteedse winkelier had gekocht. Het tweetal maakte meer plannen, om samen te handelen, waarbij de Haarlemmer in totaal een be drag van 480 aan voorschotten betaalde. Achteraf is hem gebleken, dat de verhalen onjuist waren. De politie werd in de zaak gemoeid en het gevolg was, dat M. aange houden werd. Bij onderzoek bleek, dat de Heemstedenaar zich aan meer oplichtingen had schuldig gemaakt. Donderdagmorgen stond M. voor de Haarlemse rechtbank terecht; hem was op lichting ten laste gelegd. De officier" van ustitie zeide, dat verdachte reeds enige veroordelingen achter de rug heeft. Een gevoelige straf dient te worden opgelegd. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. B. W. Stomps besprak de moeilijke huiselijke omstandigheden waardoor verdachte er toe is gekomen mis drijven te plegen. De pleiter verzocht ver dachte tijdelijk op te nemen in een kliniek te Utrecht voor het inwinnen van een psy chiatrisch rapport. De rechtbank zal op 25 September uit spraak doen. Tegen de vüfendertigjarige los-werkman M. S., zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich in de Maanden Maart, April en Mei aan een groot aantal inbraken in het land had schuldig gemaakt en op 21 Mei een be zoek heeft gebracht aan een school te Over- veen. heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank vanmorgen een ge vangenisstraf van twee jaar geëist. De man bracht in het bijzonder bezoeken aan scholen en kerken en wel in de nach telijke uren. In de nacht van 20 op 21 Mei was hij in Overveen en brak in in de Ko ningin Wilhelminaschool aan de Domp- vloedslaan. Hij vernielde een ruit en kon daardoor in het gebouw komen. Hij vond een geldkistje, bevattende een bedrag van ongeveer 200; voorts nam hij een grote hoeveelheid voorwerpen mee, zoals scha ren, zagen, bijlen, schroevendraaiers en een klok. Nadat M. S. aangehouden was en in het Huis van Bewaring te Haarlem was in gesloten ontving de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank uit vele delen van het land (o.a. Eindhoven, Den Bosch, Zut- phen, Velsen, Sassenheim) processen-ver baal over inbraken in kerken en scholen. De verdachte in deze zaken was M. S. In zijn requisitoir herinnerde de officier er aan, dat verdachte reeds enige straffen achter de rug heeft. De laatste keer is hij ter beschikking van de regering gesteld. Dit schijnt niet veel geholpen te hebben. De officier verwachtte weinig van plaatsing in een inrichting en eiste een gevangenisstraf van twee jaar. Mr. R. P. Kalbfleisch, verdediger, merkte op, dat men te doen heeft met een man die niet geheel normaal is. Hij drong aan op een korte straf en daarna plaatsing in een inrichting. De uitspraak werd bepaald op 25 Sep tember. Door het béstuur van de vereniging „Groen van Prinsterer" zal spoedig een aanbesteding worden gehouden voor het bouwen van een school voor lager onder wijs op Gereformeerde grondslag, op een daarvoor bestemd terrein op de hoek van de Muiderslotweg en de Vondelweg (Haar lem-Noord). De voor deze bouw benodigde tekeningen van de architect H. W. van Kemnen met bestek en begroting zijn reeds ingediend en de goedkeuring daarvan wordt spoedig verwacht. Het schoolgebouw zal bevatten: zes ge wone' leslokalen met bijbehorende vertrek ken, gangen, trappen, toiletten e.a. Aan de Zuidzijde van het gebouw is een ruime speelplaats geprojecteerd. Het ligt in het voornemen te zijner tijd aan deze school een gymnastieklokaal met kleed- en was ruimte te bouwen. Bovendien biedt het ter rein ruimte voor een bijzondere Kleuter school voor de vereniging „Rehoboth", eveneens op Gereformeerde grondslag. Wij maakten verleden week er reeds melding van dat ook de „Vereniging voor scholen met de Bijbel" plannen heeft nog een school in het kwartier ten Noorden van de Jan Gij zenkade te bouwen. Een nieuwe openbare lagere school is aan de Jan Gij- zenkade (Zuidzijde) reeds in aanbouw. ADVERTENTIE ZATERDAG 20 SEPTEMBER worden tijdens de afternoon-tea (14.30 uur) en het diner-dansant (20.30 uur) de NIEUWE N A A A R S- EN W I N T E R M O D E L L E N getoond m. m. v. Le Chapeau Artistique hoeden; John Tolen bontwerk; Arnould haute couture; Henk Amelsbeek tailleurs; Caméléon handschoenen Kapsels van Joh. A. Suykerbuyk, A'dam. THE COMPLET 3.50 DINER VAN 7.50 AF Spoedige tafelreservcring gewenst Tel. K 2532 7502 - 7526 Sassenheim De heer K. J. van Kampen, commies op de afdeling bevolking ter gemeentesecre tarie, wonende Marnixst.raat 44, hoopt Dinsdag 16 September de dag te herdenken, dat hij veertig jaar in dienst der gemeente Haarlem is. De heer Van Kampen is sedert de be vrijding secretaris van de afdeling Haar lem der Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd en een zeer geziene persoonlijkheid in Haarlem. Van de in Heemstede wonende compo nist Hidayat Khan wordt op 14 Septem- per om 14 uur door de zender Paris-Inter van de Franse Omroep (280 meter en 48 meterband) het Gedicht in F voor orkest en piano uitgezonden. Het betreft een op name van een uitvoering die indertijd door het Radio-philharmonisch orkest van de Nederlandse Radio Unie werd verzorgd. Op 4 October wordt om 16.50 uur door het Strijktrio van Parijs „La Monotonia" van dezelfde componist gespeeld. De uit zending gaat dan via de zenders van het Nationaal programma van de Franse om roep (201, 218, 347 en 1829 meter). Mag ik naar aanleiding van het schrijven van J. Westra over vredesactie der Japanse viouwen even opmerken dat er sinds 1918 een internationale vereniging van vrouwen bestaat, die steeds geijverd heeft tegen her bewapening. Deze vereniging, die in 42 landen werkt, zet haar pogingen, ondanks dat zij de wind tegen heeft, onveranderlijk voort. Bedroevend is het dat in ons land het ledenaantal van deze vereniging ge daald is tot enkele tientallen, terwijl dit vóór de oorlog duizenden bedroeg. Vrouwen, bedenkt, oorlog brengt de zekerheid der vernietiging. Vrede is Leven. Laat ons dan voor de Vrede werken. U dankend voor plaatsing, L. VERHEUS—v. d. ROER, Garenkokerskade 17, Lid van de Intern. Ver. v. Vrouwen v. Vrede en Vrijheid. Hoofdk.: Rue du Vieux-Collége, Genève. Op Donderdag 18 September hoopt de heer C. Verschie, eer- ste besteller van de P.T.T. in Aerdenhout, zijn veertig jarig dienstverband te her denken. De jubilaris begon zijn loopbaan bij de P.T.T. als hulpbestel ler aan het postkan toor Haarlem, kreeg zijn aanstelling als besteller op 1 April 1920, waarna op 1 Mei 1921 zijn over plaatsing volgde naar Overveen. Na ruim elf jaren zijn dienst verricht te hebben in Overveen hij verwierf zich daar, evenals later in Aerdenhout, veel vrienden volgde nogmaals- overplaatsing en wel in Mei 1932 naar Aerdenhout toen daar een kantoor werd geopend. Ja, daar kwamen de reizigers. Rick en Bunkie liepen voorzichtig langs het pad. Ze keken goed uit hun ogen, want elk ogenblik konden ze door rovers overvallen worden! „Ik zie nog niks, jij?", fluisterde Bunkie. „Nee, ik ook niet", antwoordde Rick. „We moeten goed oppassen. Misschien zijn ze wel een andere kant uit gegaan!" Toen, opeens, schrokken de reizigers zich 'n hoedje.Met een wild gebrul sprongen twee zwarte rovers vlak naast hen uit de struiken op het pad. „Ik heb je!", schreeuwde Oepoetie, en hij pakte Rick stevig beet. „Dat is er één!" Rick was gevangen. Bunkie was ook geschrokken; hij zag de andere rover op zich afstormen. Maar toen keerde hij zich gauw om en ging met 'n vaart op de loop! „Houd 'm, Lumpo!", riep Oepoetie. „Laat 'm niet ontsnappen!" Lumpo rende onmiddellijk achter Bunkie aan. Maar Bunkie was hem een eind voor; die holde, wat hij kon, om aan de rover te ontsnappen. „Kom hier!", schreeuwde de rover. „Jawelpak me maar, als je kan!", riep Bunkie, die uit al zijn macht voortrende De wijkkerkeraad van de Hervormde Gemeente Aerdenhout heeft als uitbreiding van het werk voor de jeugd een nieuwe Jeugdkapel opgericht, die bestemd is voor kinderen van twaalf tot vijftien jaar uit Aerdenhout. De bijeenkomsten zullen, te beginnen op Zondag 21 September, om de veertien dagen worden gehouden in het wijkgebouw „De Stal" aan de Viersprong. De door de wijkkerkeraad van de Her vormde Gemeente te Overveen in de Ko ningin Wilhelminaschool vanaf aanstaande Zondag 14 September te houden Zondags school begint om kwart over tien uur en niet om 12 uur zoals wij onlangs meldden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. M. van ErkelensLiernur, d.; P. C. KnieseHelderman, z.; C. W. Aps- woude—de Winter, z.; S. Jansen—Looijen, z.; A. M. ZierenRoskam, d. ONDERTROUWD: C. M. de Gouw en I. C. F. Versteegh; W. J. Lóttinga en F. W. de Groot. GETROUWD: H. Breederveld en G. T. van Riessen; J. E. van Hulst en J. Prins; J. A. de Kruijff en W. J. van Altena; C. L. Zwanen burg en M. H. Vader; W. Baas en A. R. Slegh; H. Rensmaag en K. van de Veen. OVERLEDEN: N. Dyserinck—van Gilse van der Pais, 73 j. Eén van de 1120 ballonnetjes die op 30 Augustus in de Jan van Goyenstraat het luchtruim kozen, is in de plaats Femo in Denemarken terecht gekomen. Een Deen heeft de aangehechte kaart teruggestuurd en voor zo ver bekend heeft dit ballonnetje de grootste afstand afgelegd. Tot 15 Sep tember worden nog kaarten verwacht. Een afzonderlijke hulde mag wel wor den gebracht aan onze onvolprezen P.T.T., die niet alleen snel de kaarten bezorgt, maar ditmaal de frankeerkosten buiten be schouwing laat en zelfs voor ongefrankeer- de kaarten geen strafport rekent. Overeen komstig het doel van deze ballonnenactie, welker resultaten voor het Koningin Wil- helminafonds zijn bestemd, is dit toch wel een sympathiek gebaar dat zeer op prijs wordt gesteld. Uit West-Friesland en Friesland en de Noordoostpolder zijn kaarten binnengeko men. Veel ballonnetjes zijn in zee terecht gekomen en dat was wel te verwachten omdat de benedenwind ze aanvankelijk in de richting van de zee dreef. De oproep om de levende have van de kinderboerderij in „Groenendaal" uit te breiden, heeft veel succes gehad. Twee lama's maken op het ogenblik een reis van Brussel naar Heemstede, waar zij hun ver dere leven zullen slijten. De afdeling Heemstede van het Centraal Genootschap voor kinderuitzending heeft weer egn tweetal oliebollendagen gehou den. Heemstede heeft niet minder dan 23400 oliebollen gekocht. Dit is bijna 3000 meer dan in 1951, zodat het financieel resultaat ook veel beter is dan toen. ADVERTENTIE NIEUWE MODELLEN RADIO 1. G. KAASENBROOD Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Reparatie-inrichting - Betaling in overleg Met een tussenruimte van acht dagen zul len binnenkort twee schepen uit Rotterdam met emigranten naar Nieuw Zeeland ver trekken. De „Sibajak" vertrekt op 26 Sep tember en de „Waterman" op 4 October. Beide schepen zullen de route via Curagao en het Panamakanaal nemen en in Nieuw Zeeland alleen de haven van Wellington aandoen. De „Waterman" zal echter ook emigranten met bestemming Australië meenemen en daartoe van Wellington door varen naar Melbourne. Met de „Sibajak" zullen ongeveer 1000 emigranten worden vervoerd en met de „Waterman" ruim 800. BINNENLAND Te Groningen is onverwacht overleden, de heer J. G. Sluiter, een der bekendste en meest geziene figuren in de stad en ver daarbuiten. Hij had zitting in een zeer groot aantal verenigingen en organisaties. Vooral op kerkelijk en politiek terrein toonde hij een enorme werkkracht. Hij was een vriend van dr. Drees. Na de oorlog trad hij in dienst van het Gewestelijk Arbeidsbureau als chef van de afdeling Aanstelling en Ontslag, een functie die hem tot vraagbaak voor iedereen maakte. Op de leeftijd van 64 jaar is overleden de heer C .M. Tankink, sinds 15 Maart 1919 hoofd der Meester Gangel-school, verbonden aan de stichting „Hoenderloo", een bekende figuur in de kringen van het Christelijk bui tengewoon onderwijs. Van zijn hand versche nen verschillende brochures en artikelen over de status der inrichtingsscholen. Ook was hij redacteur van de Bibliotheek voor Bijbelse Opvoedkunde. De thans overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde tot lector in de Italiaanse taal en letterkunde aan de gemeentelijke universi teit dr. E. Morpurgo, lector aan de rijks universiteit te Groningen en privaat-docent aan de universiteit van Amsterdam. Tot lector in de medische psychologie aan de ge meentelijke universiteit benoemde de raad buiten de voordracht om dr. A. J. Westerman Holstijn uit Amsterdam met 24 stemmen. Nummer één van de voordracht, dr. P. Th. Hugenholz uit Amsterdam, kreeg 11 stemmen. De Veluwse imkers zijn tevreden. De oogst van heidehoning belooft dit jaar zeer rijk te worden. Het heidchaantje, een kever tje, dat soms grote heidevlakten kaalvreet, werd dit jaar op de Veluwe slechts spora disch gesignaleerd. De gemeenteraad van Winschoten heeft zonder hoofdelijke stemming besloten onge vraagd ontslag te verlenen aan de directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, H. O. In het desbetreffende voorstel van B- en W. werd gezegd dat de betrokkene heeft erkend zich aan verduistering te heb ben schuldig gemaakt. Voorts is gebleken, dat hij als directeur in gebreke is gebleven zijn taak naar behoren te vervullen. De gemeenteraad van Gilze-Rjjcn heeft besloten tot aankoop van de benodigde gron den voor de bouw van woningen ten behoeve van de op het vliegveld gelegerde militairen. Het object zal niet worden aanbesteed. Het betreft hier een complex van totaal 300 wo ningen voor militairen. De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 400.000 mark toegewe zen voor de invoer van groente uit Neder land. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft vanmorgen de vee tentoonstelling en districtsfokveedag te Pur- merend geopend. De commissaris wees op de belangrijke samenwerking, die hier tussen platteland en stad is opgebouwd en dié hij ten voorbeeld wilde stellen aan ons gehele land. In het park „Merwestcjjn" te Dordrecht is het oorlogs- en bevrijdingsmonument ont huld, dat de beeldhouwer Hans Petri heeft vervaardigd. De onthulling geschiedde door mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dus- sen, bracht dank aan de burgerij, die het be nodigde geld bijeen gebracht heeft. Het gemeentebestuur van Venlo heeft de raad voorgesteld een bijdrage van 60.000 te verlenen voor de voltooiing van de toren der St. Martinuskerk, mits deze bijdrage niet in mindering gebracht zal worden op de verg ceding wegens oorlogsschade, die het kerkbestuur nog to vorderen heeft. Tussen Well en Wanssum zal een Baily- brug over de Maas worden gebouwd als 'on derdeel van de werken voor de West-Euro- pese verdediging. Voor Noord-Limburg zal deze oeververbinding tevens een aanmerke lijke verbetering betekenen in de verbinding Oost-West. In Huizen (N-H.) is een vereniging van hondenvrienden opgericht, die in overleg met de plaatselijke politie klachten wegens schade en overlast door honden in vriendschappelijk overleg met de gedupeerden wil regelen. De vereniging hoopt hierdoor te voorkomen, dat de plaatselijke overheid maatregelen neemt, waardoor alle hondenliefhebbers zouden worden getroffen. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal tot en met 18 October geen spreekuur houden. De N. P. G.-band Haarlem van het Ne derlandse Padvindersgilde, de N. P. V.-band Haarlpm van de Nederlandse Padvinders vereniging en de St. Joris-band van de Ka tholieke Jeugdbeweging uit Haarlem nemen deel aan het vierde nationale bandconcours, dat op 13 September te Arnhem wordt ge houden. In het kader van een bijzondere evan gelisatie-actie van het Leger des Heils wordt hedenavond om acht uur in de Legerzaal, Schagchelstraat 26, een bijzondere openbare samenkomst gehouden met medewerking van muziek en zang. Deze samenkomst is voor ieder vrij toegankelijk. ADVERTENTIE Leverancier van alle Ziekenfondsen en Z. en O. Spoorfonds vertaald uit het Engels. 38) „Dat heb je inderdaad gezegd. En je hebt het nu dus bewezen. Ik dacht echter, dat Nigel wel acceptabel voor je zou zijn, als je besefte, dat je dan voor je verdere leven geborgen zou zijn. Je houdt toch van Flo- riana, nietwaar?", voegde ze er enigszins droefgeestig aan toe. „Het zou prettig voor me zijn, te sterven in de wetenschap, dat jij me hier zou opvolgen als meesteres van Floriana." „Maar u zult nog heel lang leven," wierp Toni tegen, terwijl ze geforceerd glimlachte. „En ik neem aan, dat Nigel zelf wel een vrouw zal kunnen vinden, als de tijd daar voor rijp is. Ik ben er van overtuigd, dat u het ook niet prettig gevonden zoudt heb ben, wanneer men u een echtgenoot opge drongen had!" Olivia lachte opeens vrolijk. „Mijn lieve kind, hij wérd inderdaad voor me uitge kozen en we waren dolgelukkig samen ge durende vijftig lange jaren. Ik geloof, dat heel dikwijls een huwelijk met overleg beter slaagt dan zo'n onstuimig hartstocht huwelijk van tegenwoordig. Ik zie echter, dat je heel zeker van jezelf bent ten op zichte van Nigel en daarom zullen we er niet verder over discussiëren." „Graag," zei Toni met grote warmte. „En wilt u me beloven, dat u de arme Nigel niet in uw testament zult straffen? Hij heeft zijn best gedaan en uw wens uitge voerd, door mij ten huwelijk te vragen. Ik kan me voorstellen, hoe afschuwelijk hij het vond." „Ga nu maar naar bed, mijn kind," zei Olivia streng, maar haar ogen lachten. „Ik zal Nigel stellig niet de plantages nalaten, tenzij hij met een behoorlijke vrouw voor de dag komt. Hij zou de zaak in een jaar naar de maan helpen! Het hem toekomend deel van het geld krijgt hij echter zeker, maak je daarover geen zorgen!" „Dank u." Toni boog zich over de oude vrouw heen en kuste haar op de wang. Olivia, die volkomen verrast was door dit spontane gebaar, streek even langs Toni's vastberaden kinnetje. „Ik geloof, dat je net zo stijfkoppig en eigengereid bent als ik op jouw leeftijd was," fluisterde ze met een lachje. „Wees voorzichtig, Toni, en doe geen overijlde, dwaze dingen. Je hart is groter dan je hoofd. Het spijt me werkelijk meer dan ik je zeggen kan, dat je niet de moeder van mijn achter-kleinkinderen wilt worden. Goedennacht!" „Goedennacht," antwoordde Toni zacht en terwijl ze naar haar eigen kamer ging, merkte ze tot haar verwondering, dat er tranen over haar wangen rolden. HOOFDSTUK 20 Monsieur Henri hield Toni's zware ko perkleurige haar in zijn handen en trok een wanhopig gezicht. „Het is jammer, het is zonde om dat prachtige haar af te knip pen. We zien hier in Miranda niet vaak haar als dit. Het is prachtig, als zijde, echt Titiaans van kleur." Toni glimlachte. Alle mannen waren op dit gebied gelijk. Zelfs deze beroemde kap per van Rita. Ze deden sentimenteel over vrouwenhaar en hoe modern ze ook waren, ze prefereerden lange, golvende lokken „Het is veel te zwaar voor dit klimaat," antwoordde ze, „en ik zou het graag kort hebben. Ik wil iets nieuws, dat luchtig zit. Monsieur Henri knikte en scheen zich te verzoenen met het onvermijdelijke. Dit was inderdaad het soort haar, dat welig en snel groeide. „Als u het dan werkelijk wilt laten afknippen, Mademoiselle, dan moet u het héél kort nemen." Hij bestudeerde haar aandachtig. Tactvol merkte Toni op: „Mevrouw Burden zei, dat ik de stijl aan u moest overlaten, dat u precies wist, wat bij een gezicht past...." Ze moest even om zichzelf lachen. In het ziekenhuis had ze nooit veel tijd voor haar haar gehad. Ze had het zelf thuis gewas senEn een permanent had ze niet nodig. Monsieur Henri vond deze vleiende op merking kennelijk heel prettig. Hij voelde zich een kunstenaar. Deze jonge vrouw wilde haar kapsel veranderen. Welnu, hij zou haar tevreden stellen. „Als een jongen," mompelde hij zachtjes, terwijl hij haar hoofd in zijn handen hield, „een paar krullen hier en het haar daar omhoog gekamdHij trok een schei ding in het dikke haar en duidde aan wat hij bedoelde. „U zult er als een jongen uit zien, Mademoiselle, maar als een zéér char mante jongen!" Toni lachte opgewekt. „Ik vindt het alle maal best, zolang het maar luchtig is." „Goed." Henri wenkte een assistent Twee uur later keek Toni vol verwonde ring naar haar veranderde spiegelbeeld. „OEr klonk verwondering in haar uitroep en ontsteltenis. De Toni, die haar in de spiegel aankeek, was een heel andere Toni dan ze haar hele leven gekend had. Ze zag er inderdaad jongensachtig uit, maar tegelijkertijd had het kapsel iets uitermate vrouwelijks. Ze wist niet, of ze het mooi of lelijk moest vinden.... „Is Mademoiselle teleurgesteld?", vroeg Henri zachtjes, terwijl hij een spiegel aan reikte, opdat ze zich van alle kanten kon bekijken. „Nee, dat niethet is alleen zo héél anders." Ze glimlachte geruststellend tegen de man en opeens zag ze, waardoor het voornaamste verschil bereikt werd: ze zag er jonger en veel minder ernstig uit, nie mand zou zo in haar een verpleegster ver moeden. Ze voelde opeens, dat dit kapsel haar aantrekkelijker maakte. „Mademoiselle behoeft geen spijt te heb ben," zei Henri met nadruk. „Het wordt een succes, dat zult u zien." De kapper was trots op zijn werk. Hij had het haar zelf *in model geknipt, pas send bij het fijne meisjesgezichtje. Te zijner tijd zou Mademoiselle waarschijnlijk wel weer tot haar oude haardracht terugkeren, maar voor het ogenblik was haar doel: een luchtiger coiffure, bereikt. Bovendien kwam de persoonlijkheid van dit char mante meisje door het kortgeknipte kap sel voordeliger uit. Toni bedankte hem har telijk met de verzekering, dat ze er al aan begon te wennen. „Het is in ieder geval heerlijk koel," zei ze vriendelijk, toen Mon sieur Henri haar buigend uitliet. Aan de kassa had Toni een schrikbarend hoog be drag neergeteld. Haastig berekende ze, of ze nog geld genoeg had om in één van de kleine restaurants wat te eten; Rita zou het stellig niet prettig vinden, als ze zich al te vroeg op de Club vertoonde. Aangezien het resterende geld echter niet voldoende was, besloot ze wat rond te blijven wandelen, voordat ze zich naar de Club begaf. De beste winkels waren aan de Estrada Ca- sello en er viel hier heel wat te bekijken. Tussen de goede winkels bevonden zich open kramen van Chinezen en negers, waar van alles te koop was. Toni vónd het helemaal niet erg, dat ze niets kon kopen. Ook in Londen had ze zich vaak verge noegd met het bekijken van de etalages. Maar nergens was in Londen het winkelen zo amusant als hier in Miranda, waar naast een exclusieve luxe zaak een ordi naire kraam met luidruchtige verkopers de aandacht vroeg. Toni vond het heel plezie rig in haar eentje rond te wandelen en haar ogen de kost te geven. Ze was nog niet eerder zo alleen op stap geweest. Ze be greep echter de reden, waarom Olivia het niet prettig vond: de inheemse marskra mers waren zeer luidruchtig en nogal vrij postig bij het zien van een blank meisje zonder geleide. Een bonte mengeling van koopwaar werd haar aangeboden: tapijten, Mexicaanse hoeden, espadrilles, goedkope kleding en allerlei exotische sieraden. Met een lachje wees ze alle aanbiedingen af. Ze voelde zich dodelijk vermoeid, toen ze ten slotte uit het gewirwar in een stillere straat terecht kwam. Ze overlegde, dat ze waarschijnlijk een taxi naar de Club moest nemen. Ze vond het jammer van het geld, maar er zat niet veel anders op. Uit de goedkeurende blik ken van de voorbijgangers maakte ze op, dat haar nieuwe kapsel haar niet misstond en ze genoot vooral van het luchtige van deze jongensachtige haardracht. Toni voelde zich opgewekter dan ze in de afgelopen weken geweest was. Alles leek haar zonniger en prettiger. Op Flo riana was de sfeer niet meer zo gespannen. Nigel was aardiger dan ooit tegen haar, nu hij geen dwang meer voelde om haar ten huwelijk te vragen. Ze hoopte, dat ze me vrouw Burden ervan overtuigd had, dat het volkomen onrechtvaardig zou zijn hem te onterven in verband met haar. Olivia moest de andere familieleden er iets van verteld hebben, dat zij Nigel had afgewe zen, en dus niet op 't Burden-vermogen uit was, want met uitzondering van Phoebe was iedereen opeens opvallend vriendelijk tegen haar. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6