Pseudo-j'ournalist door politie in Leerdam aangehouden Na Peteerste trekje met U 't 2eker: Westminster iets heéi bijzonders Oranjeboom Jeugdherbergouders op tournée met „De kunstenmaker Pamphalon" flcriLU pftaoAti&eft,.duf ...geêoCf Hij zou velen met zonderlinge verdichtselen hebben bedrogen De radio geeft Zaterdag Toneelstuk ten bate van J eugdherbergencentrale PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND De Utrechtse Opera met „De Barbier" och ió het zo Klimbaars Kerstpakketten voor Korea-vrijwilligers Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Duitser ontsnapte uit het Vreemdelingen legioen Vlastelers betaalden te hoge lonen Beroepsvervoerders achten zich bedreigd Repetitiedrukte in Jan Gijzen De Koningin bezocht Sonsbeek Hannn 9ezu'vert*e en geconcentreerde soda Poststempels gestolen en spaarbankboekje vervalst Verzending van zeepost Voor het Najaar ontvingen wij: VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 Op aanwijzingen van een ingezetene van Leerdam, die reeds eerder het slachtoffer van zijn zwendelpraktijken werd, is de 43- jarige B. D. uit Halm in Friesland, door de Leerdamse politie gearresteerd. De politie deelt mede hiermee de hand te hebben gelegd op een oplichter-fantast, die het niet in ons land tot een waslijst van veroordelingen heeft gebraéht, maar ook in het buitenland (Engeland, Frankrijk en Australië) meermalen in contact is geweest met de politie. B. D. gaf zich de laatste tijd uit als jour nalist en ook wel als litterator. Onder deze dekmantel probeerde hij alom in den lande lezingen te organiseren over zijn buiten landse belevenissen. In Zaltbommel slaag de hij in deze opzet, maar verscheen op de avond van de lezing in „kennelijke staat" voor zijn auditorium en sloeg daarbij zulk een wartaal uit, dat men hem het woord ontnam en de lezingenreeks in het ge heel zes avonden annuleerde. D. wordt nog gezocht door de politie van Wieringen, Schagen, Bergen en Heeze we gens oplichterij of flessentrekkerij. Het be treft voornamelijk onbetaalde hótelreke- ningen. In Leerdam nam hij zijn intrek in een hötel, daarbij voorgevende, dat een ter plaatse bekend journalist de rekening wel zou betalen. „De vrijheid en ik" D. heeft een serie vonnissen achter de rug, die hem ruim vijf jaar buiten de samenleving hield en heeft bovendien van 1948 tot medio 1952 vrijwel onafgebroken in voorlopige hechtenis gezeten. Het ge rechtshof in Leeuwarden stelde hem voor lopig ter beschikking van de regering. D. werd tot deze straffen veroordeeld wegens een grote lijst van zwendelarijen. Op de intendance van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag wordt thans ener giek gewerkt aan het klaarmaken van Kerstpakketjes voor het Nederlandse deta chement bij de troepen van de UNO op Korea. Van verschillende zijden heeft het Ne derlandse Rode Kruis inlichtingen inge wonnen, opdat de inhoud zoveel mogelijk beantwoordt aan de verlangens yan de militairen en matrozen, die daarbij dienen. De inhoud van de 1420 pakjes, die deze maand verscheept zullen worden, bestaat uit een mapje luchtpostpapier, een blik kaas, een blik roggebrood, een blik cho colade, een zak zuurtjes, een sigaretten aansteker met extra vuursteentjes, een ballpoint met reserve-stift, twee zakdoe ken en twee kerstkaarsen. De inhoud gaat vergezeld van de volgen de kerstboodschap: „Het Nederlandse Rode Kruis moge u, evenals het vorige jaar, uit naam van de velen, wier gedachten in de Kerstdagen naar u uitgaan een kerstpakket doen toekomen. Wij hopen van harte dat, hoe ook de omstandigheden mogen wezen onder welke u dit pakket zal bereiken, Kerstmis toch niet zonder Kerst zegen voor u moge zijn. Het Kerstfeest heeft ons altijd iets te zeggen. Het spreekt van licht, waar alles duisternis is en het spreekt van Gods liefde in een wereld die vol liefdeloosheid is. Moge God u nabij zijn en sterken, ook in het jaar dat voor u ligt.". ADVERTENTIE Aanvang cursus 16 September. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga. Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, tel. 38489. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.18 Orgel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Clavecimbel. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïan-muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest. 14.25 Kin derkoor. 14.45 Programma ter gelegenheid van de Internationale Coöperatiedag. 15.05 Platen. 15.15 Amateuruitzending. 15.45 Dans muziek. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Platen. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Cabaret. 19.00 Nieuws. 18.20 Roemeens okest. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Zo maar...., mu zikaal amusementsprogramma. 21.05 Socia listisch commentaar. 21.20 Weense muziek. 21.50 Onder de pannen, hoorspel. 22.10 Metro- pole Orkest. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van let teren en kunsten. 15.53 Orgel en tenor. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Gevarieerde muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 21.15 Nieuws. 23.22 —24.00 Platen. TELEVISIE 20.15—21.45 solist. Concertgebouw-orkest en BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Licht Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Muziekfestival van Royaumont. 14.30 Platen. 15.00 Symphonie-orkest en solist. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Accordeon. 20.00 Operette. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. ".05 Dansmuziek. 23.3024.00 Platen. Hij belandde ook enkele malen in de ge vangenis wegens zedendelicten. D. vertelt volgens de Leerdamse politie de meest merkwaardige verdichtselen. Hij geeft zich uit voor een zoon van een Friese arts en beweert in de oorlog illegaal me dicijnen gestudeerd te hebben. In Frank rijk zegt hij kind aan huis te zijn bij Bi- dault en tal van Australische autoriteiten beweert hij zonder bezwaar te kunnen tutoyeren. Volgens zijn zeggen legt hij de laatste hand aan het manuscript voor een boek, getiteld: „De vrijheid en ik". Voorlopig is hij evenwel ter beschikking van de officier van justitie in Dordrecht gesteld. ADVERTENTIE In Parijs studeerde vorig jaar een 21- jarige Duitser. Zijn ouders, die in Chicago wonen, stuurden hem regelmatig chèques. Eind vorig jaar kreeg hij deze chèques niet meer verzilverd. Hij kwam daardoor in moeilijkheden en meldde zich bij het Vreemdelingenlegioen. In Noord-Afrika werd hij toen opgeleid, maar dit beviel hem slecht. Hij maakte plannen om te ontvluchten en Arabieren hielpen hem deze plannen verwerkelijken. Zijn vader is Oostenrijker er. zijn moeder een Egyptische, zodat hij Arabisch sprak. Met karavanen trok hij een maand lang door de woestijn en ten slotte belandde hij in de havenstad Bona (Algiers), waar hij een kapitein trof, die bereid was hem mee te nemen naar Enge land. Een zuster, die in Londen woont, ver schafte hem geld voor de reis naar Frank fort, van waar hij naar Chicago zou ver trekken, zoals hij zei. Toen de jongeman dezer dagen in Nederland aankwam, was zijn geld echter op. Daarom wendde hij zich tot de Rotterdamse politie. De vreem delingendienst bracht hem naar de Duitse grens, vanwaar hij zijn reis naar Frankfort kon vervolgen. American Cigarettes zijn inderdaad Voor het gerechtshof in Den Haag had den zich vier vlastelers uit IJzendijke te verantwoorden, die door de rechtbank in Middelburg waren veroordeeld tot geld boeten van 500. Zij verklaarden dat zij het vorig jaar in de oogsttijd alleen be kwame arbeiders konden krijgen door een loon te betalen, dat boven het in de C.A.O. voor landbouwwerkzaamheden geldende lag. Zij hadden geen gebruik gemaakt van de diensten van arbeidsbureaux en van de Stichting voor de Landbouw omdat zij dan, naar zij verklaarden, de kans liepen een ijscoventer of schoenlapper toegewezen te krijgen. De inspecteur van het Bureau oogstvoorziening te Breda noemde deze be wering overdreven. Naar hun mening had den de boeren goede arbeiders kunnen krijgen als zij een week of twee vóór de oogst daarom hadden gevraagd. De procureur-generaal requireerde be- vestieing van de opgelegde straffen. Tot burgemeester van Vrouwenpolder (Walcheren) is benoemd de heer A. de Kam, (A. R.), wonende te Grijpskerke. Hij is ad ministrateur-kassier van de Boerenleenbank te Serooskerke. ADVERTENTIE onde fiat Vorstelijk glas blori „Wie zijn oor te luisteren legt op de rails, kan het verlies van de Nederlandse Spoor wegen in de toekomst horen aankomen. Het is^de taak van de georganiseerde beroeps vervoerders er voor te waken, dat zij bij een eventuele reorganisatie bij de spoor wegen niet als sluitpost worden gebruikt". Dit zei de voorzitter van de Protestants- Christelijke Bond voor Beroepsgoederen- vervoer over de weg, mr. E. P. Verkerk, tijdens een federatievergadering met de R.K. Bond „St. Franciscus" te Amsterdam. Mr. Verkerk zei verder dat hetzelfde na deel dat het personenvervoer heeft onder vónden, namelijk dat vele particuliere on dernemers zijn uitgeschakeld, hangt nu het goederenvervoer als een dreigend gevaar boven het hoofd. „De commissie, die in verband met de nieuwe wet Autovervoer Goederen de verhouding tussen overheids- en particulier vervoer bestudeert, telt on der de leden, die namens de regering zit ting hebben, geen enkele persoon, die zal strijden voor de vrijheid van de vervoerder, aldus mr. Verkerk. De voorzitter van de R.K. bond, de heer O. M. Bekedam, besprak een aantal tech nische détails van de Wet Autovervoer Goederen en stelde de vraag of deze wet een belofte dan w$l een bedreiging is. Hij kwam tot de slotsom dat het ene zowel als het andere mogelijk is. Hoewel sommige punten in de wet een bedreiging voor het particuliere vervoer inhouden, was hij van mening, dat de wet inderdaad een zegen kan zijn, mits door de minister het juiste standpunt ten aanzien van het bestaans recht van de ondernemer wordt ingenomen. Een bepakte en bezakte Japanse jongeling, die gisteravond zijn nachtrust kwam zoe ken in de Haarlemse jeugdherberg „Jan Gijzen", keek wat verwezen om zich heen naar de koortsachtige activiteit, die in deze herberg reeds een week lang aan de dag gelegd wordt. Hij zag jeugdherbergmoeders uit verschillende plaatsen in ons land achter naaimachines zwoegen en met grote lappen, felkleurige stoffen sjouwen; hij zag even zovele herbergvaders druk doende een toneeldécor op te richten en daarbij bloemrijke volzinnen van een toneelstuk uit te spreken. Het zal hem ongetwijfeld duidelijk zijn geworden dat hier iets groots werd voorbereid, al ontging hem waar schijnlijk de betekenis ervan. En die is dat de moeders en vaders van tien jeugd herbergen daar aan de Delftlaan de voorbereidingen treffen voor de opvoering van een toneelstuk in tientallen plaatsen in ons land, in de hoop dat dit tournée het be drag zal opbrengen, dat nog nodig is voor een jubileumgeschenk aan de Nederlandse Jeugdherbergencentrale. Deze zal namelijk in 1954 25 jaar bestaan en de Neder landse trekkers hopen haar ter gelegenheid daarvan te verrijken met een nieuwe jeugdherberg. Terwijl de jeugdherbergouders uit Vier lingsbeek, Arnhem, Wieringen, Eist, Vught, Amsterdam, Haarlem, Blaricum, Ginneken en Heemskerk hun rollen instuderen, hun décors gereedmaken en hun costumes ver vaardigen beijveren zich in alle delen van het land de toegewijde „stamgasten" van de jeugdherbergen om hun omgeving vast „warm" te maken voor de komende op voeringen. Het tournee van de vaders en moeders-tonelisten zal volgens de voorlo pige opzet ruim vijftig plaatsen in Neder land moeten omvatten en minstens vijf tienduizend gulden moeten opleveren. In 35 van deze plaatsen hebben de N.J.H.C.- vrienden nu al „comités-van-voorberei- ding" gevormd om door het opwekken van belangstelling het succes van het tournee zo groot mogelijk te maken. Pleidooi voor gemeenschapszin Het toneelstuk heet „De Kunstenmaker Pamphalon" en is door Jan Post, de vader van de Heemskerkse jeugdherberg, die ja renlang bij het beroepstoneel heeft ge diend, geschreven naar het gelijknamige verhaal van de Russische schrijver Nicolai Ljeskof, vertaald door W. A. Fick-Lugten. Het verhaal speelt zich af in Byzan tium in de derde eeuw na Christus. De hoofdpersoon wiens rol wordt vertolkt door de Haarlemse vader, Th. de Wal is een hooggeplaatst functionaris, Jermië, die uit afkeer van zijn verdorven omgeving al zijn bezittingen aan de armen schenkt en als pilaarheilige in volkomen afzondering gaat leven. Na zich 30 jaar in zijn een zaamheid op de gehele mensheid te hebben verbeten, wordt hij op een geheimzinnige manier naar Damascus gelokt om er de kunstenmaker Pamphalon te bezoeken. Deze verdient zijn brood aan de wufte wellusten van de inwoners van Damascus en acht zich zelf een verdorven mens. Jermië, die meent door God bij hem geroepen te zijn om hem van de „dwalingen zijns weegs" te bekeren, komt echter tot de ontdekking, dat juist die clown hem een hele boel kan leren, namelijk liefde tot de naaste en ge meenschapszin. Vergezicht op Damascus De figuur van Pamphalon wordt weer gegeven door de jeugdherbergvader Erbé uit Amsterdam. „Vader" Kaars uit Wierin gen ontwierp de décors, waaronder een vergezicht op Damascus, op één stuk na: de kamer van Pamphalon werd gemaakt door Vader Verschuuren uit Vucht. De regie is in handen van de schrijver, Jan Post. Het tournee van de jeugdherbergouders staat als actie ten bate van de jeugdher berg voor de NJHC niet alleen. Twee jaar geleden werd voor hetzelfde doel een „aan- delenactie" op touw gezet, een soort knip selwedstrijd voor degenen, die de jeugd herbergen bezochten. Deze had minder succes dan de „zegelactie", die er dit jaar op volgde en waarmee reeds een groot be drag voor het beoogde doel loskwam. Uiteraard zullen de ondernemende jeugd herbergouders ook in Haarlem op de plan ken komen, al is het nog niet bekend wan neer. Koningin Juliana heeft Donderdag een onofficieel bezoek gebracht aan de inter nationale tentoonstelling van beeldhouw kunst „Sonsbeek 1952". De Koningin arri veerde om half twee bij Sonsbeek in gezel schap van een aantal clubgenoten uit haar Leidse studietijd. Zij werd rondgeleid door de beeldhouwster mevrouw Heil en de beeldhouwer Ab Diekerhof. Het bezoek duurde tot half vier. ADVERTENTIE Het gaat in Utrecht met het operabezoek precies als overal elders. Om voldoende publiek te trekken mag men het niet wa gen met het répertoire te experimenteren, hoe interessant en hoe artistiek verant woord dat ook zou kunnen zijn, maar is men aangewezen op bekende en van ouds geliefde werken. Dit heeft de Utrechtse Opera dan ook begrepen, nadat ze verleden jaar zo moedig gestart was met twee mo derne werken. Om haar bestaan te ver zekeren heeft ze inmiddels de „Don Pas- quale" van Donizetti op haar répertoire genomen, waarmede met Guus Hoek man in de titelrol een onbetwist succes werd behaald. En in die veilige richting voortgaande kwam zij Donderdagavond in de Utrechtse Schouwburg met een opvoe ring van „Barbier van Sevilla" van Rossini, in een "nieuwe Nederlandse bewerking van Adriaan Morriën. De belangstelling voor deze première was groot en het laat zich aanzien dat het gezelschap, wanneer het met deze pétillante opera-buffa vlot over weg zal kunnen, dus wanneer het werk goed ingespeeld is genoegen aan deze uitbreiding van het répertoire zal beleven. Men heeft bij deze nieuwe bewerking de secco-recitatieven laten vervallen, zo dat de eigenlijke muzieknummers van het werk afgewisseld worden door gesproken dialogen. Enerzijds en wel muzikaal ge zien is dit jammer, maar het heeft wel het voordeel dat de geestige zetten van de tekst zeer handig vertaald met veel effect over het voetlicht komen. Dit was duidelijk te merken aan de reacties van het publiek op de spirituele situaties van de handeling. Regisseur Cees Laseur bleek zich veel moeite gegeven te hebben om het werk als speelstuk te doen slagen. Hij heeft blijkbaar met krachten te doen, die terwille van het samenspel hun eigenzin nigheid als vocalist graag willen prijsge ven. Dit bleef dan ook niet zonder resul taat en zal zeker, na de spanningen die iedere première meebrengt, bij volgende voorstellingen nog doeltreffender zijn. Vocaal moest men geleidelijk op dreef komen; alleen de tenor John van Kesteren (graaf Almaviva) was als zanger en acteur direct in zijn element. Maar de Figaro van Frans van de Ven was in het begin met zijn Cavatina vocaal niet bijzonder fraai; het leek wel of hij minder goed ge disponeerd was. En Anneke van der Graaf, als Rosine, was ook nog niet bepaald bril- lant in haar eerste grote coloratuur-aria. Het werd eéhter opera-buffa in grote stijl, toen Guus Hoekman als Basilio ten tonele verscheen en met de fameuze laster-aria het gewenste peil bereikte en de sfeer schiep waarin de acteurs nu tezamen op gingen. Anton Eldering (als dokter Bar- tholo) liet zich uitstekend gelden als zan ger en speler en Anneke van der Graaf bleek nu ook vocaal geheel ontdooid te zijn. De ensembles waren verder zeer te prijzen; alleen het mannenkoortje (in het eerste tafereel de muzikanten, later de soldaten) was moeilijk in toom te houden en veroor zaakte nogal wat schommelingen, die de overigens vaardige dirigent Chris Burgers niet vermocht te bezweren. Het Utrechts Stedelijk Orchest begeleid de beschaafd (alleen wat te, sterk in het koper) en gaf een bijzonder mooie vertol king van de ouverture. Het moderne décor van Nicolaas Wijnberg deed in I wel wat rommelig aan. Dat men een der serenade brengende muzikanten met een soort bom bardon had uitgerust was ook voor het decorum niet erg fraai en bovendien al te parodistisch. JOS. DE KLERK. Voor de rechtbank in Den Haag stond een 28-jarige Hagenaar terecht, wie ten laste was gelegd, dat hij zijn spaarbank boekje had vervalst. Hij had kans gezien twee stempels uit een postkantoor aan het Rijswijkseplein weg te nemen en toen thuis op zijn spaarboekje een bedrag van 500 bijgeschreven, waarbij hij gebruik maakte van de gestolen stempels en de handteke ning van een loketambtenaar nabootste. Later was hij aan een -ander postkantoor het gestorte bedrag gaan innen. De president zei dat de verdachte vroeger ook al eens een ander boekje had vervalst. De verdachte gaf dit toe en zei, dat hij geen werk had en in de gevangenis wilde komen om daarna hulp der reclassering te kun nen krijgen. De officier eiste één jaar gevangenisstraf en ter beschikking stellen van de regering. Op 25 September zal de rechtbank uit spraak doen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Kota Baroe" (16 Sept.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Obe- ron" (15 Sept.); naar Suriname: m.s. „Nes tor" (17 Sept.); naar de Unie van Zuid- Afrika: m.s. Arundel Castle" (13 Sept.); naar Canada: s.s. „Zuiderkruis" (16 Sept.) en m.s. „Maasdam" (18 Sept.); naar Argen tinië, Chili, Uruguay en Bolivia: s.s. „17e de Octobre" (18 Sept.); naar Brazilië: m.s. „Alnati" (18 Sept.). Naar Australië en jNieuw-Zeeland via Engeland 13 Sept. 41. „Wel Herbert", vroeg de kapiteins vrouw streng, „heb je niets te zeggen, dat je eigenaardig gedrag verklaart? Hoe kun je je gezag over de bemanning handhaven, als je je tot zulke flauwe grapjes verlaagt? Spookje spelenbah! Probeerde je leuk te zijn?" „Leuk?!", herhaalde de kapitein, „zie ik er uit alsof ik het leuk vind?! Hal", vervolgde hij, zich meer en meer opwin dend, „reuze pret heb ik gehad! Eerst valt een zeil op mij, dan springt een of andere idioot boven op mijn hoofd en doet mij bijna stikken, daarna word ik met touw omwonden en ingepakt als een postpakket en als ik tenslotte half gesmoord uit dat zeil kom, vragen ze me nog of ik leuk wou zijn!!" Hij stokte, borrelend van woede en zelfbeklag. „Juist, hum", zei zijn gade, die uit het opgewonden verhaal de ware toe dracht nu begrepen had, „dit bewijst, dat er dus niets aan de hand was in het ruim en dat dus al die praatjes over spoken of verstekelingen pure fantasie waren. Pure fantasie!", herhaalde zij, terwijl zij Jollie- pop bestraffend aankeek. „Een zeer scherp zinnige gevolgtrekking", mompelde Jollie- pop, zijn buil voorzichtig betastend, „maar als alles inbeelding is, moet ook deze buil denkbeeldig zijn!" Protest. Donderdag is te Luik het proces begonnen tegen 23 Belgische soldaten, die deel hebben genomen aan de mui terij van 25 Juli van dit jaar van een compagnie van het twaalfde linieregi ment van Luik, welke uitbrak toen de compagnie van een nachtelijke oefening terugkeerde. De muiterij was bedoeld als protest tegen het verlengen van de dienstplicht in België tot 24 maanden. Bijstand. Naar het Columbiaanse blad „El Colombiano" meldt, is onlangs uit Bo gota een dokter ontvoerd door een aan tal leden van een guerillabende, die opereerde in het gebied van Urrao. De dokter werd in een kist gestopt en overgebracht naar het hoofdkwartier van de bende om de guerillaleider, die ernstig ziek was, te verplegen. Toen de dokter op het hoofdkwartier aankwam, bleek daar ook reeds een geestelijke aanwezig te zijn, die door andere bende leden was ontvoerd om in geval van nood hun leider de laatste sacramenten toe te dienen. Zover is het niet gekomen. De bendeleider is hersteld en de dokter en de geestelijke zijn door de guerilla- strijders naar Bogota gebracht en in vrijheid gesteld. Dood. Dennis Muldowney, moordenaar van de 37-jarige voormalige Poolse gravin Christine Granville, die Groot-Brittan- nië in de afgelopen oorlog grote dien sten heeft bewezen als spionne in het door de Duitsers bezette Europese ge bied, en die mede op grónd daarvan, na de oorlog de Britse nationaliteit ver wierf, is Donderdag, na een proces van drie minuten, door het Londense ge rechtshof van de Old Bailey ter dood veroordeeld. Muldowney verklaarde Christine Granville uit jaloezie ver moord te hebben. Na het uitspreken van het doodvonnis sprak de rechter de traditionele woorden „moge de Heer uw ziel genadig zijn". „Dat zal Hij" ant woordde Muldowney rustig. Aanwinst. De West-Duitse „vrije democra tische partij" (F.D.P.) van vice-kanse- lier Blücher heeft de voormalige pant ser-generaal Hasso von Manteuffel be noemd tot voorzitter van haar pas ge vormde „commissie voor veiligheids kwesties". De F.D.P. is na de socialisti sche rijkspartij de eerste partij, die een der bekende generaals van Hitiers voor malige leger een belangrijke functie geeft. Zwart en wit. In een voorstad van Johan nesburg zijn Donderdagavond 39 niet- blanken gearresteerd wegens overtre ding van het uitgaansverbod. In Ger- miston, een industriestad bij Johannes burg, werden Donderdag 29 niet-blanke overtreders van de apartheidsbepalin gen aangehouden. Getroffen. Generaal Ridgway is Donder dag uit Turkije in Parijs teruggekeerd. Hij verklaarde, dat geen van de strijd krachten der veertien N.A.V.O.-landen de Turkse soldaten overtreft". Ridgway zei ten zeerste getroffen te zijn door de vastberadenheid van het Turkse leger. Handig. In Finland is ten gerieve van toe risten een beknopt zakwoordenboek in 12 talen verschenen met de meest voor komende woorden en zinnen, die een vreemdeling nodig heeft. (Fins, Zweeds, Engels, Duits, Frans, Russisch, Espe ranto, Deens, Noors, Italiaans, Spaans en Portugees). Transformator. In het dorp Vilviestre del Pinar in de Spaanse provincie Burgos is een transformator van een electrische centrale geëxplodeerd. Zes personen kwamen om het leven, dertig werden gewond, van wie tien ernstig. Uitwisseling. Oost- en West-Duitsland hebben in Augustus 273 jonge mensen onder de achttien jaar uitgewisseld, die van huis waren weggelopen, meestal om zich bij het Franse vreemdelingen legioen of bij de Oost-Duitse politie aan te sluiten. Onder deze 273 bevonden zich negentig meisjes, die op zoek naar avontuur waren. ADVERTENTIE Delana blouses met ritssluiting vanaf 6.85 Trainingsbroeken zware kwali teit vanaf 3.55 Wollen Slobbroeken, diverse tinten vanaf'f 7.75 Montreal Jackets Ratiné met peau de pêche gevoerdƒ26.50 Waterdichte Jackets, geheel ge watteerd met Teddy kraag ƒ22.75 Loden Jassen, extra zware kwa liteit met afneembare capu chon ƒ35.85 Ratiné Jackets met wolruit gevoerd, afneemb. capuchon ƒ35.95 Sneeuwpakken, diverse kleu ren, geheel m. flanel gevoerd ƒ24.50 HAARLEM ANEGANG 19, TEL. 21413 ZOALS we de vorige maal hebben ge zien, is de Bommi-vis door een wijzi ging in de voor- en achtervinnen, alsmede door het bezit van longen, in staat op het land te leven. Maar in nog sterker mate heeft een verwante soort zich aan het lief lijke landleven aangepast, na- melijk de merkwaardige Ana- bas. Deze vis, die in India, Burma en Malakka wordt aan getroffen, is niet alleen in staat, zich kruipende over het land voort te bewegen, maar hij kan ook met behulp van zijn ver groeide stekelige vinnen bomen v beklimmen. Overeenkomstig dit vermogen wordt hij ook de klimbaars genoemd. We moeten ons natuurlijk niet voorstel len, dat de Anabas bomen beklimt met het gemak van een aap of een eekhoorntje, maar door zijn stekelige vinnen in het hout van de boom te haken en zich vervolgens met de staart opwaarts te drukken, weet hij zich in dit vreemde milieu toch aardig te behelpen, al lijkt het op het eerste ge zicht misschien wat stuntelig. Ook deze vis bezit longen, die zich in een ruimte ter weerszijde van de kop bevinden zodat hij zich gedurende zijn tochten door het loof geen zorgen behoeft te maken over gebrek aan zuurstof. Het zou onjuist zijn de klimbaarzen te beschouwen als een tussenvorm tussen vissen en landdieren. Integendeel, het dier is volkomen een vis, zij het dan dat het is uitgerust met organen, waardoor hij in staat is op het land en in bomen te verblijven. Dit moge als een tegenspraak klinken, maar er zijn nu eenmaal vele zaken die voor ons gevoel een tegenstrij digheid inhouden. Want waar zouden de meeste mensen bijvoorbeeld de magnetische Noordpool zoeken? „Natuurlijk in de buurt van de Noord- poolt" Ja, op het eerste gezicht lijkt dat heel aannemelijk, maar bij nadere beschouwing blijkt hij toch in de buurt van de Zuidpool te liggen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden/

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2