Gunstige resultaten van de najaarsbeurs Volgens Von Rundstedt was de weg naar de Ruhr open Kort en bondig Bezoek aan Rijksmuseum Kröller-Müller Gorters werk verzameld Kunst temidden van ongerepte natuur Benedict Siibermann leidde zomerconcert Bromfietsen komen in trek bij Amerikaanse studenten Montgomery schijnt gelijk te hebben gehad Herman Gorter: vader van Amsterdamse cricket Beslag gelegd op de „Ommelanden' Herinnering aan Krietis Totale bezoek geschat op 120.000 personen Plan voor RK-school bij Zomervaart Nog een hockeyveld aan de Delft Na de geallieerde in vasie in 1944 Dichter en sportman Makelaar acht zich door Heidemaatschappij gepasseerd Luitenant Tajana na 100 meter uitgeput Onderlinge wedstrijden van G.I.T.A. LITTERAIRE KANTTEKENINGEN De spoorslag van het onbereikbare ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Als u, met uw voeten zacht gedrukt in de veerkrachtige heidegrond van het na tionale park de Hoge Veluwe, gaat staan terzijde van de autoweg die een rechte lijn in het paars der erica trekt, hoort u een zachte, veeltonige muziek opstijgen. Dui zenden grotere en kleinere bijen willen niet beschaamd worden en doen hun spreek woordelijke ijver op deze Septemberdag eer aan. Boven het droevig-groen der den- nebossen aan de gezichtseinder is een streep ondefinieerbaar gekleurde lucht, die zonder merkbaar verschil overgaat in een helder pruisisch blauw, gemengd met een tikje citroengeel en véél wit. In grote over moed zijn daarboven paars-zwarte wolken vol heimelijke grotten en vals belichte sneeuwvelden aangebracht. Om het oog geen geweld aan te doen heeft September het paars, der heide getemperd met het zilvergrijs, dat een net van herfstdraden over de heuvels trekt. De stilte van de namiddag wordt plotse ling doorbroken door een snelvuur van mitrailleurs. Even onverwacht als het be gonnen is, wordt het getatel afgebroken. !jgr :*va; Wm&Ms&i. 'H oHHiiii Mevrouw H. E. L. J. Kröller-Müller (Foto uit de catalogus) Onverstoord gaat het strijkkwartet der kleine bijen voort. Aan de nabijheid van het militaire kamp wordt u echter op de Hoge Veluwe steeds herinnerd, want nau welijks is de stilte weergekeerd, of een straaljager schiet voor het geluid uit als een zwarte pijl langs de heldere koepel van de herfsthemel. In een heuveldal is de grond ontgonnen en de omgeploegde akkers schuiven zich in ernstige rechthoeken tegen een bosje van laag eikenhout. In de trein zit ik tegenover een jong meisje, dat juist geslaagd is voor het toe latingsexamen van de Academie. Ik vertel haar over mijn bezoek aan het Kröller- Miiller-museum bij Otterloo. „Als ik kunst wil zien ga ik niet naar de hei maar naar het Stedelijk", vindt zij. Haar jeugdige visie vertoont nog benij denswaardig rudimentaire trekken. Het gevoel voor nuance" is een remming voor de gulzigheid der jeugd, die vlug wil ru briceren en even snel oordelen. Ik doe geen poging haar duidelijk te maken dat zij, Met Benedict Siibermann als gasldiri- gent, kreeg het achtste zomerconcert der H.O.V. een betrekkelijk licht-klassiek ka rakter. Het programma met werk van Rossini, Delibes, Johann Strauss, enzo voorts bracht ons de tijd in herinnering toen de Haarlemse Oi-kestvereniging in de volksmond nog het Kriens-orkest heette, des zomers in harmonie-bezetting in Den Hout of in het Brongebouw speelde en des winters als symphonie-orkest abonne mentsconcerten gaf ifi de Concertzaal, on der leiding van de uiterlijk strakke en weinig bewogen, maar zeer correcte diri gent Kriens, die in die dagen ik spreek van meer dan 35 jaar geleden het or kest voor eigen risico exploiteerde. Derge lijke nummers als die welke Siibermann gisteravond bracht, ontbraken bij Kriens zelden op het programma; men kon er zo wat op rekenen na een klassieke sympho- nie nog een opgewekte balletsuite te- mo gen beluisteren. Het was nog de gangbare stijl van de concerten van vóór de stichting van het Amsterdamse Concertgebouw-Orkest, toen het bezoeken van orkestconcerten in hoofdzaak een amusements-aangelegen- heid was waarbij ook rondscharrelende kellners en een biertje te pas kwamen. Ge lukkig behoort die concertstijl tot het ver leden; reeds bij Kriens waren er in de winter geen consumptietafeltjes meer. In tussen heeft de amusementsmuziek een an dere richting genomen en werd de lichte muziek van destijds zowaar ingedeeld bij het „klassieke" genre. Of die klassering altijd verantwoord is, kunnen we gerust in het midden laten, maar zij wijst in ieder geval (en niet ten onrechte) op eigenschappen van een fijnere beschaving en op een nauwe verwantschap met wat met recht „klassiek" heet in de toonkunst. Zo konden een paar fragmenten uit „Don Giovanni" van Mozart, gezongen door José Candel, best. de nabijheid van balletmu- zieken van Delibes en van Lortzing ver dragen. En zelfs het lichtere genre van Johann Strauss en Millöcker (uit wiens „Bettelstudent" José Candel en Leo Lar- sen met succes een fragment uitvoerden) kon door een goede plaatsing op. het pro gramma in dit gezelschap aanvaardbaar worden genoemd. En de smakelijke roman tische ouverture van Mail!arts opéra-co- miquo „Les dragons de Villars" is waar achtig ook niet misplaatst op een zomer concert. De tenor Leo Larsen vulde dit alles aan met eeri dramatisch voorgedragen aria uit „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber. Het orkest schikte zich vrij goed naar de directie van Benedict Siibermann, die toonde zich in dit répertoire thuis te voelen als een vis in het water. De belangstelling voor deze avond was maar matig. Ten slotte geloof ik dat Tsjai- kofsky voor het doorsnee-publiek een be tere trekpleister is. "Welnu, dan krijgt men volgende week een royale kans. JOS. DE KLERK ouder geworden, de verrukkingen der eer ste ontdekkingen zal gebruiken als het stra mien om er een rijk geschakeerd landschap op te borduren. Mevrouw Kröller-Müller, die in 1906 be gon met het vei'zamelen van schilderijen en kunstvoorwerpen, werd in haar keuze door H. P. Bremmer geadviseerd. Zowel een spontaan gevoel voor het echte als een bezonnen oordeel moet de verzamelaars ge leid hebben, want hoewel er een uitgespro ken zéér persoonlijke lijn door de collectie heenloopt, raakt men nergens verstrikt in een eng dogmatische methode. De kern van de collectie wordt gevormd door een reeks van uitgelezen tekeningen en schil derijen van Vincent van Gogh. Hieromheen zijn gegroepeerd de Franse en Hollandse meesters sinds I860: Courbet, Corot, Daumier, Millet, Fantin Latour, Jongkind en Allebé. Dan komen de impres- sionnisten: Manet, Cézanne, Monet, Sisley, Pissarro, Renoir, Monticelli, de Marissen, Breitner, Verster, de Israëls. Voorts de symbolisten: Redon, Gauguin, Degouvé de Nunques, Jan Toorop, Thorn Prikker en de divisionisten: Seurat, Signac, Van Ryssel- berghe. Tenslotte vindt men er de cubisten en abstracten: Picasso, Braque, Léger, Gris, Herbin, Metzinger, Van der Leek en Mon driaan. Moet het reeds uniek genoemd worden dat een particulier een dergelijke schat van moderne schilderkunst verzamelt, haast nog origineler is het denkbeeld om deze rijke collectie onder te brengen in een museumgebouw, gelegen temidden van een ongerept stuk natuur, in volstrekte een zaamheid. Dit seizoen werden 63000 bezoekers ge registreerd. Direct na de bevrijding was het aantal bezoekers nog hoger. Toen trad een daling in, maar de laatste drie jaren gaat de curve weer in stijgende lijn. In een volgend artikel zullen wij ten ge rieve van de velen voor wie „de Hoge Ve luwe" reeds bekend en geliefd terrein is, zowel als voor hen die er slechts van heb ben horen spreken, enige hoogtepunten van de collectie afzonderlijk belichten. OTTO B. DE KAT „De huidige economische situatie kan getypeerd worden als een periode, waarin vrij wel over de gehele linie een neiging valt te bespeuren tot consolidatie en stabilisatie, waarbij getracht wordt een zo goed mogelijke aanpassing te verkrijgen bij de. be staande, steeds gecompliceerder wordende productie- en consumptieverhoudingen. Er is een zekere mate van rust ontstaan op het gebied van de grondstoffenprijzen en bijgevolg van de gehele productiestructuur. Een daling vap de prijzen kan dus niet worden verwacht. Dit. heeft de kooplust aangewakkerd, hetgeen een levendige stem ming heeft veroorzaakt". 4 Dit zei mr. J. Milius, directeur van de Utrechtse Jaarbeurs, in een overzicht van de resultaten der Donderdag geëindigde najaarsbeurs. De dalende lijn in het aantal kijkers heeft zich ook op deze beurs voortgezet. Het gehalte van de kopers was zoveel te beter. Mr. Milius schreef dit toe aan de speciale afdelingen op de beurs, zoals de medisch-pharmaceutische- en de efficien- cy-afdeling. Op de medische afdeling was het bezoek tweemaal zo groot als bij de vorige najaarsbeurs. Er kwamen ook veel bezoekers uit het buitenland, onder meer uit India, Marokko, Nieuw Guinea, België en West-Duitsland. Ofschoon in de groep woninginrichting geen grote orders zijn genoteerd, is men hier over het algemeen gesproken tevreden met de resultaten. Opmerkelijk is hét, dat het met de doorbraak naar de moderne stijl nog niet erg hard gaat. De groep huishoudelijke artikelen heeft geen goede zaken gedaan, omdat er in deze sector van oververzadiging kan worden gesproken. Ook de Japanse concurrentie liet hier haar invloed gelden. Op de speelgoedafdeling waren de om zetten zeer hoog. In de sector van de electrische artikelen ging de belangstelling vooral uit naar de betere kwaliteiten radio's en wasmachines. Opmerkelijk was hier de geringe verkoop van televisietoestellen. Ondanks de ver laagde belasting is de vraag er naar gering. In de technische sector op het terrein aan de Croeselaan was er veel belangstelling voor nieuwe machines en nieuwe appara ten. Aan ketels voor slagerijen zijn grote orders geboekt voor België en Brazilië. Met de bromfietsen gaat het nog steeds in stijgende lijn. Merkwaardig is het dat in Amerika de bromfiets in trek komt bij studenten. Het totale bezoek aan de najaarsbeurs wordt geschat op 120.000 geïnteresseerden.' Er is buitenlands bezoek geweest uit zestig landen. Vooral het bezoek uit de Zuid- Amerikaanse staten en het midden- en na bije Oosten was groot. Dit noemde mr. Milius verheugend, omdat met deze ge bieden onze export moet worden uitge breid. Het R.K. kerkbestuur der parochie van de H. Joannes den Dooper in Haarlem-Oost heeft de medewerking van de gemeenteraad verzocht om te komen tot de stichting van een bijzondere school voor voortgezet lager onderwijs in de omgeving van de Zomer vaart. Reeds is een lijst met 131 toekomstige leerlingen ingediend. De school zal bestaan uit zes klassen, elk bestemd voor ten hoogste 48 leerlingen. B. en W. zijn van mening dat de gevraagde medewerking moet worden verleend. In 1943 is de Delft in Haarlem door de Duitsers aanzienlijk verbreed. Na de bevrij ding is deze verbreding grotendeels onge daan gemaakt, doch het hek langs het sport terrein achter de huizen aan de Westzijde van de Kleverparkweg, dat eveneens was verplaatst, is op ruim dertien meter uit d,e walkant blijven staan. In verband met de grote behoefte aan sportvelden is nagegaan of door verplaatsing van het hek in de richting van de Delft een zodanige herindeling van het sportter rein zou kunnen plaats hebben, dat een ver ruiming van de speelgelegenheid zou kunnen worden verkregen. En dit bleek inderdaad het geval. Naast de twee bestaande velden zou dan nog een korfbalveld kunnen worden uitgezet. Aan de Kleverlaan zou dan het korfbalveld kunnen vervallen, waardoor de mogelijkheid ontstaat om een extra hockey veld uit te zetten. Het college van B. en W. stellen nu aan de raad voor 2200.beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van het werk. Van onze correspondent in Londen) Volgens Von Rundstedt had Montgomery het bij het rechte eind toen hij na de landing in Normandië met een speerpunt wilde doorstoten naar de. Ruhr. Dit wordt duidelijk uit de in Londen verschenen biografie over Von Rundstedt, geschreven door zijn stafchef Giinther Blumentritt. Het Duitse front was in chaos en vormde, nog siechts een dunne linie. De oorlog had toen snel gewonnen kunnen worden. Het is bekend dat ook Churchill zo snel mogelijk Berlijn wilde bereiken, ook uit politieke overwegingen. Eisenhower en andere Amerikaanse legerleiders waren tegen dit. plan omdat zij de voorkeur gaven aan een uitwaaieren van het geallieerde front over een breedte van Zwitserland tot de. Noordzee. Eisenhower geeft in zijn boek „Kruis tocht in Europa" toe dat ook hij geaarzeld had bij zijn beslissing. Bradley, die onder Eisenhower als opperbevelhebber van de Amerikaanse legergroep, Montgomery's partner was, is in een recente publicatie eveneens tot de slotsom gekomen dat Eisenhower er verkeerd aan heeft gedaan Monty's plan af te keuren. Von Rund- stedt's, in deze biografie weergegeven op vattingen vormen een bevestiging van de door de vroegere Britse oorlogscorrespon dent Chester Wilmot met zoveel vuur en materiaal verdedigde these in zijn „Worste ling om Europa", waarin hij de Amerikaan se strategie in de laatste fase van de oor log aan de kaak stelt. Von Rundstedt schreef in het begin van September 1944, dat het zwaartepunt van de strijd in Noord-Duitsland lag. De Brit ten waren door België naar de beneden- Rijn in de richting van Noord-Duitsland opgerukt, de Fransen naar de Elzas in de richting van Zuid-Duitsland. Von Rund stedt verwachtte dat bij de nadering van de Duitse grens het overgrote deel van de Amerikaanse troepen scherp in Noord- Oostelijke richting zou oprukken om via Trier en Aken, Keulen en de Ruhr, Noord- Duitsland te bereiken. Zuid-Duitsland, dat men links zou hebben laten liggen, zou dan afgesneden zijn. Dit was het beste opera tieplan voor de geallieerden. Von Rundstedt valt ook Hitier aan we gens zijn bevel tot een nutteloos offensief in de richting van de hoogvlakte van Langres, in de rug van de Amerikanen. Het Duitse front in Frankrijk was volko men gedesorganiseerd, maar Hitler had de losse troepenonderdelen zo ver mogelijk in het Westen moeten houden terwijl in grote haast een nieuwe linie langs de Rijn werd opgebouwd. Pantsertroepen welke drin gend als reserve nodig waren in het cen trum voor het doen van een tegenaanval, werden voor een onbelangrijk offensief ge bruikt. Ze waren bovendien onvoldoende uitgerust. Von Rundstedt heeft de Westwall altijd als een propaganda-stunt beschouwd, welke veel te veel eigen troepen vast hield. Hitler's bevel om elke meter grond te hou- •den, betekende de nagenoeg volkomen, ver nietiging van alle beschikbare frontafde lingen. Het vertrouwen in het opperbevel verdween. Elke soldaat voelde dat het Duitse front moest ineen storten. Gedurende de Septemberweken ver wachtte Von Rundstedt elke dag de defini tieve geallieerde doorbraak. Voor Von Rundstedt was de oorlog onherroepelijk verloren op het moment, dat Rusland aan viel. Von Rundstedt gelooft zelfs dat een invasie op bescheiden schaal over het Ka naal in 1942 in enkele maanden een einde aan de oorlog zou hebben gemaakt. Hiertegenover kan worden geplaatst dat in 1942 de Duitse duikboten de geallieer den op de Oceaan nog formidabele verlie zen toebrachten, welke toestand tot diep in 1943 zou voortduren, zoals Churchill in het, zo juist verschenen, vijfde deel van zijn. mémoires uiteen zet, Von Rundstedt's op vatting is wellicht de mening van een ty pisch Duitse landrot. Volgens de schrijver zou Von Rundstedt. de invasielegers in Normandië een dag na Elders op deze pagina geeft onze litte raire medewerker, de heer C. J. E. Dinaux, een bespreking van het werk van de dich ter Herman Gorter. Dat Gorter echter be halve dichter ook een actief en bekend sportman is geweest bewijst wel het geen de heer J. C. Schroder over hem schrijft in het. gedenkboek, uit gegeven ter gele genheid van het vijftigjarig be staan van de Ne derlandse Cricket bond. In het hoofd stuk „Aanvoer ders die ik gekend heb" schrijft de heer Schroder: „Er waren in die H| tijd (omstreeks 1890) drie Am sterdamse aanvoerders, die in deze op somming niet ontbreken mogen. In het Vondelpark speelde er een roodzwarte club „Sport" geheten en de aanvoerder er van was een niet al te groot jongetje, dat luisterde naar de naam Waller. Veel later bleek hij de penningmeester te zijn van ons Olympisch Comité, een fel cricketer die overging naar „Quick" dat als leider had Leembruggen, in die jaren een krach tig bat die zessen sloeg als de beste".' „Doch deze twee speelden een on dergeschikte rol vergeleken bij die van Herman Gorter, de latere dich ter, die captain was van R.U.N. Men zou Gorter de „vader van het Amster damse cricket" kunnen noemen". „Gorter had vooral oog voor de jongere spelers uit de vele kleine clubs die toen achter het Rijksmuseum speelden en hij was degene die ons behoorlijk vooruit spelen leerde en de geheime knepen van het bowlen. Hij was het ook die ergens in oen uithoek van het Amsterdamse veld een jong, klein ventje ontdekte dat voor zijn leeftijd en zijn kortheid ongehoord hard sloeg niet alleen, maar een balletje bowlde dat door zijn vriendjes niet was te krijgen". De almanak van de Nederlandse Cricket bond over vijftig seizoenen eerste klasse cricket (18911940) geeft bovendien cij fers over de prestaties van de dichter. Gorter speelde tussen 1891 en 1914 min of meer geregeld in de N.C.B. voor Am- stel's, Hercules en Hilversum en speelde in die periode tien wedstrijden voor het Nederlands elftal. In achtennegentig in nings scoorde hij zevenhonderdtweeën dertig runs en bleef negen maal not out. Zijn hoogste score bedroeg 40. Ook als bowler staat Gorter nog vermeld. Hij nam in totaal twaalf wickets voor tweehonderdtweeëntwintig runs. Voorts deed hij achttien vangen en stumpte als wicketkeeper in totaal drie batsmen. Gistermiddag heeft de Nederlandse Hei demaatschappij in Middelburg haar 62ste algemene vergadering gehouden. In deze vergadering werd zonder hoofdelijke stem ming besloten tot wijziging der statuten, waarbij de Heidemaatschappij de mogelijk heid wordt verleend om ook in het buiten land projecten te ondernemen. Bij de rondvaag vroeg de heer A. J. W. Cronjé uit Dieren toestemming om een verklaring af te leggen over een menings verschil tussen hem en de maatschappij. Hij gaf hierbij een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken met het landgoed „De Voorst" bij Zutphen, dat door hem als makelaar voor de eigenaar zou worden ver kocht. Het gevolg van een vertrouwelijk schrijven, waarin hij inlichtingen had ge vraagd over drainage, kanalisatie, enzo voort, was volgens hem geweest, dat de maatschapij onmiddellijk aan de eigenaar verzocht de heer Cronjé als makelaar uit te schakelen. Daarna had de Heidemaat schappij het landgoed zelf gekocht. De heer Cronjé beschuldigde de directie van mis bruik van vertrouwen en oneerlijke concur rentie. Hij eiste een ere-raad die deze zaak objectief zou onderzoeken. Nadat de ver gadering had besloten deze zaak aan het bestuur te renvoyeren verliet de heer Cronjé uit protest de vergadering Kanaalzwetnmen Luitenant Tajana van het Zwitserse leger heeft van Kaap Gris Nez uit een poging ge daan om Het Kanaal over te zwemmen, die, nadat hij slechts 100 meter had gezwommen, mislukte. Tajana, die door een Franse motorboot werd begeleid begaf zich te water toen er een sterk opkomend tij was. Na enkele slagen te hebben gedaan werd hij door de golven weer terug gedreven naar het punt van uitgaan. Opnieuw ging de Zwitser de zee in, maar hij kon het tegen deze sterke stroming niet bolwerken. Nadat hij 100 meter had gezwommen werd hij geheel uitgeput in de volgboot gehesen. Binnenkort wil hij het nog een keer proberen. Morgen zullen op het sportveld aan de Kleverlaan de jaarlijkse onderlinge wedstrij den gehouden worden van de dames athle- tiekvereniging G.I.T.A. Er zal een zes-kamp worden verwerkt voor dames en meisjes, namelijk de nummers 100 m. hardlopen, vèr- en hoogspringen, discus- en speerwerpen en kogelstoten. De wedstrij den beginnen om tien uur. BINNENLAI Een Harvard van de Rjjksluchtvaa: school is Vrijdagmiddag bij een noodlandir in een weiland op Texel over de kop geslr. gen en ernstig beschadigd. De piloot, de hee. F. E. van der Geest uit Groningen, en ec. passagier kwamen er met een paar schram men af. Het ongeval gebeurde, doordat d* piloot het weiland voor het vliegveld Texe' aanzag. De Nederlandse regering heeft aan dc Fokkerfabrieken een voorlopige opdracht gegeven voor de bouw van twintig straal- trainers van het type S 14. Namens een onbekende Amerikaanse philantroop zal de secretaris van de Jeugd Vrienden Associatie in Nederland een be zoek brengen aan alle Amsterdamse wedu wen, die in Mei 1902 in het huwelijk zijn ge treden en na het overlijden van haar echt genoot niet zijn hertrouwd. Aan elk van haar zal een pakket lekkernijen en een geschenk bon worden overhandigd. Ook de weduwen boven 65 jaar in Kapelle-Biezelinge, waai de moeder van de Amerikaan geboren werd, krijgen een geschenk. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongerecht in Den Haag heeft verklaard, dat het berijden van brom fietsen door personen beneden 16 jaar in strijd is met de letter en geest van de wet. In daartoe aanleiding gevende gevallen zal de politie proces-verbaal opmaken. Een strafvervolging leidde reeds tot een ver oordeling. De burgemeester van Eindhoven, mr. H A. M. T. Kolfschoten, heeft Vrijdag de eerste Zuid-Nederlandse Beurs te Eindhoven geopend. De beurs is ondergebracht in drie grote tenten. Er zijn ruim honderd stands, waarvan ongeveer de helft is ingericht door middenstanders uit Eindhoven. De Koningin zal Maandagmorgen ten paleize Noordeinde in Den Haag de nieuwe ambassadeur van Canada, de heer Th. A. Stone, ontvangen, die Hare Majesteit zijn geloofsbrieven zal overhandigen. De schout bij nacht F. T. Burghard, Commandant Zeemacht Nederland, heeft in Den Helder 88 marine-officieren beëdigd, die hun opleiding genoten aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. De Commissaris der Koninein in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. heeft te Goes de Haj'uto geopend, de jubileumtentoonstelling, die de Goese mid denstandsvereniging ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan van 13 tot 20 September houdt. De heer T. Wever te Franeker, die be noemd werd verklaard tot lid van de Pro vinciale Staten van Friesland in de vacature- mr. J. Algera. heeft de benoeming in beraad gehouden. Tot opvolger van mr. Algera als lid van Gedeputeerde Staten wordt in A.R. kringen genoemd mr. D. Okma te Leeu warden. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagavond werkte een achtenveertig- jarige schoonmaakster in de Teylerschool aan de Haarlemmerliedestraat. Toen zij bezig was een podium te boenen viel zij er af en liep een hersenschudding op. Per ziekenauto is zij naar het Sint Elisabets Gasthuis over gebracht. JUIST EEN KWARTEEUW na zijn heengaan Herman Gorter overleed de vijf tiende September 1927 onverwacht in Brussel, op de terugreis naar Zwitserland is met het verschijnen van „De grote dichters" de achtdelige uitgave van zijn „Verza melde Werken" voltooid. Dit is, dit blijft dus Gorter, voor goed. Wat in veertig jaren dichterlijk leven tot poëzie werd en hier duurzaam bijeen werd gebracht, is Gorter, in lijfelijke gedaante. Hier staat Gorter, als iets onverzettelijks, iets machtig- natuurlijks, dat de seizoenen heeft ondergaan en daarvan de tekenen draagt: gekerfd, verweerd .ontbladerd in het eind als een boom, maar diep en onwrikbaar geworteld in de aarde die hij zo lief had. Als iets ongenaakbaars, maar ook met een'sterke, een heldere tederheid. Dit is, wat na het lezen en steeds weer herlezen van dit levenswerk als onvergetelijk beeld nablijft: Gorter-zelf, de mens Gorter, die geen poëzie schrééf, maar poëzie was, poëzie lééfde. Zijn dichten was voor hem een haast even natuurlijk proces als het ademen. Het was een ademen. Wie lang en aandachtig genoeg luistert, hoort het door de woorden gaan, onstuimig-verrukt of hunkerend, soms bezwerend, soms ook vermoeid, her haaldelijk stokkend. En wat daarvan tot geluid wordt, wat zich verstaanbaar maakt, is kristal of ruwe erts van het groot ste dat in alle tijden tot dichtkunst werd. Voor ons en voor het nageslacht zal hij vóór alles de dichter van „Mei" blijven, van de heidens-extatische levensdrift, die alle verrukking om.de heerlijkheid van het ontluiken, dat leven is, tot het hoogste ge luksgevoel wilde opvoeren, om er zich in de roes van alle zinnen mee te verenen, tot opperste genieting. „Mei" stierf, en met dat sterven ging er iets voor Gorter verloren dat hij nooit meer heeft weergevonden. Er zijn grenzen die men niet straffeloos overschrijden kan. Grenzen van ontroerin gen. Grenzen ook van de taal. Gorter vergde er meer dan 't uiterste van. van zijn extase zowel als van de woorden. Zijn „ge- ADVERTENTIE Laat uw breiwerk geen prooi van de motten worden. Koop uitsluitend geMlTI Niseerde motvrfje wol. Na het eten van paddestoelen, die zij zelf had gezocht, is een 55-jarige inwoonster van Hilversum overleden. Ook bij haar echt genoot deden zich vergiftigingsverschijnselen voor, welke van minder ernstige aard waren. De gemeenteraad van Bergen (N.H.) heeft met 75 stemmen een door een lid van de P. v. d. A.-fractie ingediend voorstel verworpen om met het. P.E.N. besprekingen te openen over de overneming van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf door de pro vincie. hun landing in zee hebben kunnen wer pen, als er geen vertraging was ontstaan, doordat Hitler tot in de middag sliep en niet mocht worden gestoord. Zijn toestem ming om twee pantserdivisies bij Parijs in gereedheid gehouden, naar het invasiefront te zenden, kwam 12 uur te laat, waardoor de geallieerden bij de aankomst der Duitse reserves reeds over stevige bruggenhoof den beschikten. Is dit geen Duitse bluf achteraf? De geallieerde luchtmacht was er ook nog! Blumentritt onthult ook. dat Goering Von Rundstedt had gezegd, dat Hitier niet werkelijk Engeland had willen binnenval len. De zogenaamde operatie Zeeleeuw zou alleen om prestigeredenen zijn voorbereid na Engelands afwijzing van Hitler's vre desaanbod. Hitier wilde zich alleen meester maken van het Europese vasteland en de E'- -dsen verder met rust laten. lukshonger" was niet verzadigd door het betrekkelijke. Hij verlangde, hij wilde het absolute: een taal die alles zou zeggen, ook het onzegbaarste; een geluk dat alles zou omvatten: natuux-, muziek, licht, liefde, mensheid, heelal; en een poëzie die deze alleszeggende taal van dit allesomvattende geluk zou zijn. Maar, heet het, de goden dulden hunsgelijken niet: in „Mei" waagde zich een dichter tè hoog en verbeurde het aards pai-adijs. Poëzie van volmaakt geluk Geen van de krachten die hem bespeel den heeft hij ongebruikt gelaten om het te herwinnen: de uiterste gevoeligheid der zxntuigen, de köel-beheerste waarneming, de diepst-vex'borgen intuïtie, de wijsgerige bespiegeling, de wetenschappelijke ont leding de één na de ander heeft hij be proefd met de hevigheid hem eigen, om het onvatbare te vatten: de muziek die hij hoorde, de lichtmuziek die hij zag als een jubelend bewegen van nieuw-gebox-en men sen, geluksmensen, die alles in één zouden zijn: heelal, natuur, maatschappij poëzie. Dat was de gx-ote eenheid waarvan hij droomde. Of droomde? Hij moet dit men selijk en dichterlijk onverwezenlijkbare hebben aanschouwd in het lichtste van zijn verbeelding. Maar een dichter als hij, voor wie het onbereikbare de felste spoorslag was, joeg het na om het in taal, in verzen te achterhalen; om het vast te leggen opdat men zou weten dat het er was, dit geluk. Ergens, als iets diepers onder de zichtbare schoonheid. In één van zijn „socialistische verzen" „De dag gaat open als een gou den roos". Zo begint het had hij het uit geroepen als een triomf, als een grote ver vulling: „Maar zo zeker als daarbuiten de zon de wereld befloerst, heb ik 't geluk gevonden." Dat was een belofte, die hij zichzelf deed. Gorter was socialist, communist gewor den. De „geest der muziek", „geest van een nieuwe mensheid" werd zijn groot geloof, zijn nieuwe „Mei". Wat de wijsgerige be schouwelijkheid hem had onthouden, hoop te, geloofde hij, in zijn „dorst naar schoon heid", te vinden in een sociale geluksver- beelding, waartoe „de school der poëzie" hem gevoerd had. Hij wilde het vinden. En zijn wil was het, die hem „Pan" deed schrijven en het „Klein Heldendicht",, in latere jaren „De Arbeidersraad" zijn gelükswil. „Bij het denken aan de liefde heb ik de liefde lief," dichtte hij in één van zijn „Liedjes". En zo was het met het geluk: hij wilde het, onbuigzaam als hij was, lief hebben en er poëzie van maken, poëzie van een verre, onbereikbare heerlijkheid. Ze was tè ver voor de menselijke daad, te on bereikbaar voor het dichterlijk woord. Zelden, tragisch zelden, werd zijn mens- heidsideaal tot poëzie, en zo al, dan toch nooit van een zo hoge vlucht, van een zo ijl° r? -al;; f3 ling waarmee hij werd wat hij bleef „Mei" natuur. Beschroomd ontzag Luister naar het derde deel van „Lied jes", gedicht „bij de nedex-laag der revolu tie." Het zijn verzen van enkele regels, enkele woorden soms. Nauwelijks verzen. Stamelingen. Fluisteringen. Gorter mocht ongebroken zijn, hij was gehavend en diep bezeerd „een krachtig schipbreukeling." Koor hoe deze dichter, die zo bitter had moeten ervaren dat „eerder de kou van den eeuwigen dood" hem zou vatten dan dat hij het aards-hoogste, het mensengeluk, verwerkelijkt zou zien, beschroomd, als een nuchter kind bijna, aan de poort van het Mei-pax-adijs van zijn jeugd klopt, en hoe hij „eenzaam, alleen, vergaan" met alle tederheid, met alle ontzag, nog eens met ogen en handen streelt wat hein zo lief was gebleven. Zijn „vrouwe" mag, bij wijze van aanspraak zoals in zijn laatste sonnet ten, de toekomst der mensheid zijn evenals Dan te, Beatrice toezingend, de liefde tot poëzie maakte ze is iets heel nabij's hier, als een nobele ingetogenheid, een persoonlijke och, eigenlijk zo on politieke verering van een mens die schrijven kon: „mijn liefde heeft geen hoop, maar als de zee, eindelozen loop." Een ein deloze liefde, die hem niet het schrijven van deze regels besparen kon: „Mijn woon leit bij eenzame stormkapen, bij eenzame stox-mwegen, waar het gras nat ligt van de x-egen" een woon diep in de natuur, waai'toe hij terugkeerde exx inkeerde. „Een oneindig verlangen schijnt nu langs de duinen te waaien" dat is Gorter ge heel, dat blijft Gorter voor goed. Zó rijst zijn beeld op uit zijn verzamelde werken, getekend door het vervulde èn onvervulde, en daardoor groots, zoals ook zijn poëzie groots, zijn ontmoeting met „de grote dich ters" der eeuwen groots is, door het on vervulbaar begeren van het hoogste. En deze moedige onvervulbaarheid van deze kx-achtige schipbreukeling is het geweest, die Max-sman deed besluiten tot dit waar dige woord „dat alleen mannen als hij een land, een tijd en een mensheid ervoor kun nen behoeden onder te gaan en verdoemd tot het kleine te zijn." C. J. E. DINAUX Heiman Gorter: „Verzamelde Werken" in acht delen (eerste en enige volledige uitgave van zijn litteraire werk, bezorgd door prof. dr. Garmt Stuiveling). (Uitgeversmaatschappij C. A. J. van Dishoeck te Busseum en N.V. Err. Querido te Amsterdam). De A.N.A.B. heeft aan de president van de rechtbank te Groningen verzocht om beslag te doen leggen op de melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden". Dit verzoek is door de president van de rechtbank in gewilligd. In een request dat de A.N.A.B. aan de president van de rechtbank te Groningen heeft gezonden wordt opgemerkt, dat de A.N.A.B. van de Coöperatieve Vereniging „De Ommelanden" te vorderen heeft een som van ten minste f29.164 wegens scha de, geleden door leden van de A.N.A.B.. werknemers van „De Ommelanden" e: door de A.N.A.B. zelf tengevolge van nie. nakoming door de fabriek van artikel 15 der beschikking van het College van Rijksbemiddelaars van 3 November 1945, dat handelt over de regeling van lonen en arbeidsvooi-wa arden voor de zuivel industrie in Nederiand. Voor verder nieuws omtrent „De Omme-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7