Een vrouw met een klein hart Rectoraatsoverdracht aan Universiteiten Interessante autosprints op circuit van Zandvoort Mary Dresselhuys als Studentencabaret voor Kunstgemeenschap Duitse ambassadeur uit Nederland teruggeroepen Van de regen in het spatje Hockeyteams bereiden zich voor op de aanstaande competitie Een fortuin voor een pond Amsterdamse Beurs MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Politierechter Davide Anzaghi de beste accordeonspeler Het interzonale schaaktournooi Auto van voortvluchtige in Arnhem gevonden Baïbine, de vrouw met een klein hart uit het aldus geheten spel van Fernard Crom melynck, dat Zaterdagavond door de Ne derlandse Oomedie voor het eerst in Haar lem werd vertoond, lijkt op het eerste ge- zicli een model-echtgenote. Zij is niet al leen mooi en jong, maar beschikt boven dien over allerhande deugelijke kwalitei ten: zuinigheid en intelligentie, redelijk heid en ijver, evenwel in buitensporige mate. Onmiddellijk na de huwelijksreis wordt het huiselijk leven stipt geregle menteerd, met als eerste gevolg dat de toe gewijde bedienden ontaarden tot leu genaars en dieven, die zich overgeven aan drank en losbandigheid. Doch er is nog iets ergers: ook haar huwelijksleven in engere zin wordt geregeerd door haar plichtsge voel en dat leidt er al spoedig toe dat haar smoorlijk verliefde man zijn aangeboren vrolijkheid dreigt te verliezen. Tenslotte rest hem geen andere middel dan haar schandelijk te brutaliseren teneinde haar normale vrouwelijkheid los te schudden, hetgeen hem wonderwel gelukt want Crommelynck mag dan nog zo graag spot ten, het publiek moet naar huis gaan met voldoende stof om te kunnen geloven in het sprookje dat de beide hoofdpersonen nog lang en gelukkig zullen leven. Het is eigenlijk jammer dat de term „klucht" tegenwoordig zodanig in discre- diet is geraakt, dat een beschaafd gezel schap zich geneert deze te gebruiken. Doch waarom eigenlijk? Strikt genomen is „Een vrouw met een klein hart" geen blijspel. Hoewel men op grond van de inhoud zou kunnen spreken van een psychologisch geval, betekent dit niet dat er gestreefd is naar aanvaardbare karaktertekening. Er is wel een kern van echte menselijkheid, doch deze is gehuld in een buitensporige charge. Het is maar het beste om het Fran se voorbeeld te volgen en het werk van Crommelynck als een „lyrische klucht" aan te duiden. Zo beschouwd zet hij name lijk, zij het enigszins in de trant van de vaudeville, een edele traditie van toneel kunst voort met zijn mengeling van cari- catuur en vertedering, van zotte overdrij ving en dichterlijke vondsten, dit alles in de sfeer van een sappige fantasie. Het is onbegrijpelijk dat dit reeds in 1934 te Parijs vertoonde stuk van deze Belgische schrijver met een wereldnaam ons publiek zo lang onthouden bleef. La ten wij de Nederlandse Comedie dankbaar zijn voor deze late ontdekking. Het is door Johan dfe Meester uitstekend vertaald, want het Vlaamse temperament kan onbe lemmerd tot uiting komen. En Henk Rig- ters (wiens talenten onlangs door „U spreekt met uw moordenaar" ondubbelzin nig bevestigd werden) maakte er een voortreffelijk debuut als regisseur mee. Het poëtische en het pikante, het pathe tische en het charmante kwamen kleurig en in de juiste dosering tot leven, zodat men werd geconfronteerd met een even wichtige voorstelling, die van begin tot eind amusant bleef en toch voldoende ruimte liet voor de evocatie van harte lijke gevoelens temidden van het vaak ridicule tumult. Hoewel ik geloof dat men een dergelijk werk op allerlei manieren en met verschil lende bezettingen kan spelen, weet Mary Dresselhuys een dergelijke rol als die van de deugdzame Balbine zo te vertolken, dat het lijkt alsof deze speciaal geschreven werd om haar eigenaardige trant van ac teren legio kansen te geven zich naar alle richtingen te ontplooien. Zij haalde er een groot en verdiend succes mee. Bijna onver beterlijk vond ik Mimi Boesnach als de rond voor haar mening uitkomende vrouw van lichte zeden met een warme levens wijsheid. De jongere generatie was eveneens sterk vertegenwoordigd, in de eerste plaats, door Het Utrechtse Studentencabaret „U lacht, meneer" dat zich onder meer bekend heid heeft verworven door een langdurige serie vertoningen in het Amsterdamse Hy- pokriterion en dat ook reeds voor de tele visie optrad opende Zondagmiddag met twee (niet geheel gelijkluidende) voorstel lingen in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw het winterseizoen van de Haarlemse Kunstgemeenschap. Beide keren heeft de totaal uitverkochte zaal zich uit bundig vermaakt, zodat er van een volledig succes gesproken kan worden. Niet alleen brengen deze studenten met „Daar krijgt u last mee" iets geheel anders dan de beroepscabarets, zij doen het ook bijzonder goed: fris en met zoveel overtui ging in hun spel, dat men maar al te gaarne bereid is kleine technische tekortkomingen over het hoofd te zien. Het programma be staat gi-otendeels uit heerlijke kolder, maar helemaal oorspronkelijk zijn deze Utrechtse studenten daarin niet, want dui delijk blijkt telkens hoe gretig zij zulke films als „Branguignol" en „Hellzapoppin" hebben gezien. Nu is kolder op het gebied van de humor een niet zeer courant artikel in ons land, want het merendeel van onze landgenoten koestert er een stijf wantrou wen tegen. Niet voor niets liet Carmiggelt in een van zijn bundels cursieve stukjes de afdeling kolder voorafgaan door de waar schuwing „Opgepast!" Vandaar dat caba retiers als Kan en Sonneveld hier rekening mee houden, want zij moeten zich richten naar een veel omvangrijker en daardoor verdeelder publiek dan deze amateurs, die in zekere zin alleen voor de élite spelen. In zoverre als zij ertoe hebben bijgedragen de hinderlijke vooroordelen op te ruimen, moet men het toejuichen dat zij met hun revue buiten hun eigen kringen zijn getre den, al is het te hopen dat deze onderne ming niet een concurrerend karakter zal gaan krijgen. Hoe dit alles ook zij, men zal Zondag het lachen in de tuinzaal wel op de Grote Markt hebben kunnen horen. Het werd steeds sterker en aanhoudender naarmate de voorstelling vorderde en de spelers en het publiek aan elkaar gewend en gewaagd begonnen te raken. Hoogtepunten waren de toespraak van de jeugdleider te Lunteren en de dwaze modeshow, de cursus in zie- kenvervoer door een sergeant-instructeur en de liedjes van de pianist, die het hier (helaas, want het gebruik daarvan bewerk stelligde een grappig effect) zonder spiegel moest stellen. Deze parodieën op de niets zeggendheid waren bijzonder leuk. Wer kelijk zeer knap werk. Ook de zeer speciale trant van de conférencier en de medewer king van de vier meisjes (onder meer als Olympische vrouwen) mogen niet onver meld blijven. De leden van de Kunstge meenschap kunnen tevreden zijn over dit begin. Kitty Janssens als de ingénue met een uit concurrentiezucht hyperromantisch ge- dachtenleven. Als haar vriendin en tegen speelster wist Truus Dekker eveneens me nige lach aan de zaal te ontlokken. De voortdurend in de .wolken vertoevende landbouwkundige ingenieur werd door Maxim Hamel overtuigend uitgebeeld. Hoogtepunt van zijn optreden was de in derdaad zeer jeugdig gehouden verwarring van gevoelens in de monoloog „Ik ben ge red, ik ben verloren". Jazeker, dat hebt u goed gelezen: hier is een moderne toneel schrijver aan het woord die weer monolo gen durft schrijven! Bij deze opsomming mogen Hedda van der Linden en Onno Molenkamp als de bedienden niet vergeten worden, evenmin als het prettige décor vol licht en ruimte van Nico Wijnberg, die hiermede bewezen heeft ook in klein bestek voortreffelijk aan zijn vindingrijkheid vorm te kunnen geven. Deze aardige hekeling van een vrouw, die meent anderen desnoods tegen hun wil gelukkig te kunnen maken en zichzelf een ongeschokt bestaan te verzekeren, zal zeker nog wel eens in Haarlem komen. Dat is althans te hopen. DAVID KONING. Het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft haar ambassadeur in Den Haag, dr. Karl Dumont, terugge roepen, zo heeft een regeringswoordvoer der te Bonn medegedeeld. Dit besluit is om gezondheidsredenen ge nomen op verzoek van dr. Dumont zelf, aldus de woordvoerder. Het te Scheveningen gehouden interna tionale concours voor accordeonnisten heeft de volgende resultaten opgeleverd: 1. Da- vide Anzaghi (Italië) 92 punten, 2. Gilbert Veit (Frankrijk) 87 punten, 3. Yolande Ga- brieli (Zwitserland) 85 punten en 4. Addy Kleingeld (Nederland) 84 punten. De jeug dige Anzaghi mag zich nu wereldkampioen noemen. Een beetje onwennig in het daglicht van de rechtszaal staarde de nachtwaker naar de officier, die met enkele juridische zin nen en vooral bijzinnen een nacht in zijn herinnering terug riep,, waarin hij nu en dan moet hebben gedacht; waak ik of droom ik? Een agent, van wie in elk ge val kon worden gezegd, dat hij waakte, had de indruk gekregen dat het voorwiel van zijn fiets voortdurend van de gang bare route afweek en combineerde dit ver schijnsel met de geur van 's mans adem. Tengevolge daarvan stond de nachtwaker nu terecht wegens overtreding van artikel 26 van de Wegenverkeerswet. „Maar u diste tegenover die agent zo'n vreemd verhaal op", zei de politierechter, „u had de vorige avond één borrel ge dronken, zei u. En was u daar vijf uur la ter toen de agent u ontmoette nog zó on dersteboven van?" De beklaagde keek ernstig peinzend naar de karaffen op het groene tafelkleed en vertelde op verzoek van de rechter nog eens van die vreemde nacht. Hij was op zijn ronde door een regenbui overvallen en daarom even bij een vriend in Aerden- hout binnengelopen. „Van hem heb ik een flink glas gehad", stelde hij vast. „Maar zijn vrouw vertelde later, dat zij u nog meer heeft geschonken", onderbrak de rechter hem. „Hé, ja. klaarde hij op, alsof hij nu ineens zeker was van iets, dat hij tevoren slechts aarzelend durfde veronderstellen, „dat vermoedde ik nu ook al! Op een ge geven moment keek ik opzij en toen zag ik haar opeens met de fles in haar hand naast me staan. Het kan best zijn, dat ze me toen bij heeft geschonken!" - „Maar dan had u toch niet moeten gaan fietsen". „Neen, ik had öok beter af kunnen stap pen". „Ja, dat kunt u nu wel zeggen „Ja, ik had beter af kunnen stappen". De eis luidde 25 gulden subsidiair 15 da gen en het. vonnis conform. „Dit was toch te gek voor u, als nachtwaker?", zei de rechter nog. „Ja ik had af moeten stappen", waren de woorden waarmee de nachtwaker de zaal verliet. Overal hebben de leden van de hockey- verenigingen de stick en het hockeytenue weer uit de kast gehaald om zich voor te bereiden op de competitie, die op vijf Octo ber begint. Zondag hebben het tweede elftal van de Zandvoortse hockeyclub Z.H.C. en de K.H.C. Strawberries deelgenomen aan het „Hamer-tournooi", dat in Amstelveen door Hurley werd gehouden. In poule A speelde het elftal van Strawberries een halve com petitie met Daring (Veendam), Hurley en Schaerweijde in wedstrijden van 2 x 20 minuten. Daring kwam door een overwin ning van 10 op Hurley in de finale. In poule B speelde Zandvoort tegen Gooi en Amsterdam twee volledige wedstrijden, omdat Alkmaar op het laatste ogenblik had afgezegd. In deze poule won Amsterdam, dat in de finale tegen de winnaar van poule A, Daring, met 2—1 zegevierde. Am sterdam werd daarmede winnaar van het Hamer-tournooi. De volledige uitslagen waren: in poule A: StrawberriesHurley 04; Schaerweijde Daring 12; HurleySchaerweijde 41; DaringStrawberries 51; Strawberries Schaerweijde 23; HurleyDaring 01; winnaar Daring. In poule B: Zandvoort Gooi 21; ZandvoortAmsterdam 06; AmsterdamGooi 63; winnaar Amster dam. Finale: DaringAmsterdam 12. Kameleon-tournooi De mixed-hockeyclub „Houdt Braef Stand" heeft met een dames- en een heren elftal deelgenomen aan een tournooi van Kameleon in Bussum. Zowel bij de dames als bij de heren speelde H.B.S. met A.M.V.J. én twee elftallen van de organiserende ver eniging 'een halve competitie. H.B.S.-heren behaalde evenals het elftal van Kameleon door een gewonnen en twee gelijk gespeel de wedstrijden vier punten. Doelschieten eindigde in het voordeel van de ploeg van onze plaatsgenoten, die daardoor een aardig zilveren bekertje mee naar huis kon brengen. De dames van H.B.S. eindigden op de tweede plaats na A.M.V.J. In Bloemendaal, op het veld achter Zo- merzorg, heeft het eerste elftal van B.M. H.C. een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen Victoria uit Rotterdam, dat in het komende seizoen in de eerste klasse B zal uitkomen. De Bloemendaalse spelers behaalden een gemakkelijke overwinning van 60 door twee doelpunten van H. Bouwman, drie van H. Markus en één van Bunge. De ploeg waarmee B.M.H.C. uit kwam is op enkele plaatsen verjongd. De achterspeler Geurt Rahusen zal door een verleden week opgelopen voetblessure voorlopig niet mogen spelen. Bij het begin van het nieuwe studiejaar hebben de rectores magnifici van univer siteiten en hogescholen het rectoraat aan hun opvolgers overgedragen en daarbij overzichten gegeven over het afgelopen academisch jaar. In Leiden droeg prof. dr. J. H. Boeke het rectoraat van de Leidse universiteit over aan prof. dr. J. J. L. Duyvendak. De af tredende rector magnificus zei in zijn over zicht dat ondanks financiële tegemoetko mingen het aantal promoties nog verre van voldoende is. Voor het gros van de stu denten leidt de academie niet tot zelfstan dige beoefening van de wetenschap maar het geschikt maken voor een maatschappe lijke taak op tamelijk hoog peil. Het is nog onvoldoende tot de studenten doorgedron gen, dat de gemeenschap zware offers brengt voor hun opleiding. De overheid geeft thans duidelijker blijk van het in zicht, dat zij de maatschappelijke waarde van de academisch gevormden hoog aan slaat. Zij bleef echter in gebreke ten aan zien van een juiste heroriëntatie van de studie in de verenigde faculteiten. Reeds meer dan een jaar geleden is het voorstel gedaan, opnieuw de studie in het Indone sisch recht te openen voor hen, die hun doctoraal examen Nederlands recht hebben afgelegd, omdat een dergelijke studierich ting zeker nuttig is zolang het grootste deel van de Westerse bedrijven en ondernemin gen in Indonesië Nederlands is. Voorts vroeg prof. Boeke aandacht voor het contact tussen universiteit en maat schappij. Het bedrijfsleven moet de voor delen leren inzien van academisch ge vormde krachten in de leiding, niet zozeer om hun vakkundige bekwaamheden als wel om het critisch denkvermogen. In Nederland staat de universiteit echter nog enigszins vreemd tegenover het be drijfsleven. Zij is bevreesd voor daling van haar wetenschappelijke peil. Daarom zal het initiatief van enkele grote bedrijven moeten uitgaan, die als pioniers willen op treden en de weg banen van universiteit naar handel en industrie, aldus prof. Boeke Gewijzigde bestuursorde Bij de rectoraatsoverdracht aan de ge meentelijke Amsterdamse universiteit heeft de scheidende rector-magnificus, prof. mr. M. H. Bregstein, de wijziging der thans nog geldende bestuursorde besproken. Het bestuur der universiteit zal in han den worden gelegd van een presidium, ge vormd door een permanente kanselier en een uit de senaat voortgekomen rector, ge steund door een adviserende pro-rector. Deze rector krijgt een taak waarvoor een zekere continuïteit zeer zeker in beginsel uiterst wenselijk is. Naar zijn oordeel zal de waarneming van het rectoraat niet meer te verenigen zijn met het vervullen van de taak van hoog leraar. Op het circuit van Zandvoort hield de R.A.C. West Zondagmiddag voor de derde maal autosprints en behendigheidsproeven, waaraan vele bekende ryders deelnamen en fraaie staaltjes van autorykunst werden ge demonstreerd. Ook nu weer vergden de opgaven zéér veel van de rijders, wat betreft beheersing van zenuwen en rijtechniek, zowel in de sprints als in 'de klassementsproeven, welke laatste weliswaar „zéér eenvoudig" werden ge noemd, doch dit in werkelijkheid allerminst bleken te zijn. Het was zeker te betreuren, dat slechts zo weinig toeschouwers ongeveer 500 ge tuige waren van dit bekoorlijke autosport spel, dat naast veel spannende momenten in de sprints, óók veel komische ogenblikken bracht in de klassementsproeven. Vijfenvijftig rijders hadden voor de wed strijden ingeschreven, w.o. Gatsonides, Dries van der Lof, Dr. Groenhart en Barendregt. Om één uur werd aangevangen met het verrijden van de sprints, over een afstand van pl.m. 900 meter. Start onder aan de Hun- zerug, vervolgens achter de spits om door de Tarzanbocht naar de finish, die voor het midden van de tribune was vastgesteld. Deze sprints werden, evenals de klassementsproef, a deux verreden. De spanning ontbrak niet bij deze races, waarbij men elkaar elke cen timeter betwistte. Races, die bovendien nog dit aantrekkelijke hadden, dat zij van begin tot eind prachtig te volgen waren. Klassementsproeven Daarna volgden de klassementsproeven vóór de tribune, bestaande uit het starten met de voorwielen op de startlijn, iangs een rij kegels. Achter de laatste kegel linksaan- houden en vervolgens achteruit tussen een dubbele rij kegels. Daarna, steeds achteruit rijdend recht langs een achter de kegels opgestelde pilon en vervolgens weer links om deze pilon heen thans vooruit terug naar de startlijn en stoppen met de startlijn tus sen vóór- en achterwielen. Het leek eenvoudig, doch in werkelijkheid was het dit allerminst en zéér velen raakten danig in de war. Reden öf één of méér ke gels, om raakten de pilon, of waren zó de kluts kwijt, dat zij op de verkeerde start lijn eindigden. Bovendien vergde het steeds maar weer schakelënen zéér veel aandacht Het verrijden van deze klassementsproe ven verwekte bij de toeschouwers véél hila riteit en met grote aandacht volgde men de interessante verrichtingen van de rijders. Om 5 uur kwam een einde aan een fraaie autosportmiddag, door de R.A.C. West op uitstekende wijze georganiseerd. Des avonds werden in paviljoen „Kiefer" in Zandvoort de winnaars bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt, waarbij alle deel nemers die geklasseerd werden, een vaan tje werd aangeboden. De winnaars ontvingen een médaille. De totaal-uitslagen waren als volgt: Totaal klassement: 1. C. den Ouden met Citroën 43 punten; 2. W. Mutsaerts met Ford 41 jnmten. Sportwagens: 1. D. van der Lof met M. G 39 punten; 2. H. Walvis met B.M.W. 33 pnt. Klasse I: 1. H. Wollrabe met Skoda 39 punten; 2. D. Akkermans met Volkswagen 37 punten. Klasse II: 1. J. Samson met Volkswagen 40 punten; 2. Th. Dik met Renault 33 punten. Klasse III: 1. J. Heidendahl met Peugeot 40 punten; 2. J. van der Vossen met Peugeot 39 punten. Klasse IV: 1. C. den Ouden met Citroen 43 punten; 2. J. den Ouden met Citroën 38 pnt. Klasse V: 1. W. Mutsaers met Ford 41 pnt.; 2. J. Dekker Jr. met Ford 34 punten. Toen het paard Tulyar Zaterdag de St. Leger race in Engeland won had dit onder meer tot gevolg, dat een Britse wedder zesduizend pond sterling rijker werd voor een oorspronkelijke inzet van één pond. Hij had, naar een bookmaker bekend maakte, telkens op het paard gewed wan neer Tulyar aan een race deelnam en de inzet laten staan in wat de Britten noemen een „Accumulator Bet". De zege van het paard in de St. Leger bracht zijn winst op zesduizend pond. Tulyar heeft in dit seizoen alle zeven races gewonnen waarin hij uitkwam, in clusief de Derby van Epsóm. Het paard bracht zijn eigenaar, de Aga Khan, in totaal 76.516 pond sterling op, biina 20.000 pond meer dan enig ander paard in één seizoen heeft gewonnen. Tijdens een ontvangst op het stadhuis in Stockholm vond de loting plaats voor het interzonale schaaktournooi, dat vandaag aanvangt. De loting had het volgende resul taat: 1. Averbach (Rusland). 2. Wade (Nieuw Zeeland). 3. Pachmann (Tsjecho-Slowakije). 4. Matanovic (Joego-Slavië). 5. Prins (Ne derland). 6. Stahlberg (Zweden). 7. Petrosian (Rusland). 8. Geiler (Rusland). 9. Szabo (Hon garije). 10. Kotov (Rusland). 11. Taimanov (Rusland). 12. Steiner (V.S.). 13. Eliskases (Argentinië). 14. Stoltz (Zweden). 15. Bolbo- chan (Argentinië). 16. Vaitonis (Canada). 17 Gligoric (Joego-Slavië). 18. Sanchez (Colum bia). 19. Unzicker (West Duitsland). 20. Go- lombek (Engeland). 21. Pilnik (Argentinië). 22. Barcza (Hongarije). De paringen voor de eerste ronde luiden: AverbachBarsza; WadePilnik; Pach mann Golombek; Matanovic Unzicker; P ri n s—Sanchez; Stahlberg—Gligoric; Pe trosianVaitonis; GeilerBolbochan; Szabo —Stoltz; KotovEliskases; Taimanov—Stei ner. Bisquier (V.S.) heeft geseind, dat hij niet kon deelnemen, omdat hij is opgeroepen voor militaire dienst. De hoogleraren zullen het moeten aan vaarden, dat zij voor deze arbeid geduren de één jaar opgeëist worden, zei prof. Bregstein. Kan men echter van een hoogleraar ver langen, dat hij zich voor deze functie ge durende meer dan een jaar beschikbaar stelt en is het ondanks de daarin gelegen waarborg voor grotere efficiency wel ge wenst dat die functie voor langer dan een jaar door één persoon wordt uitgeoefend? .Beide vragen meende hij ontkennend te moeten beantwoorden. Bij de universiteit gaat de beoefening der wetenschap en het onderwijs boven de organisatie. Deze beide verdragen niet een langere onderbreking van de hoogleraarsfunctie als gevolg van het rectoraat dan gedurende één jaar. De feitelijke verhoudingen in de universiteit, zo vervolgde prof. Bregstein, maken het scheppen van continuïteit in de leiding met inschakeling van een hoogleraar tot de quadratuur van de cirkel. Men moet hier dus met een compromis-oplossing genoegen nemen. Tot slot van zijn rede droeg prof. Breg stein zijn rectoraat over aan prof. mr. dr. G. van den Bergh. Utrecht Aan de rijksuniversiteit te Utrecht heeft prof. dr. J. Severijn het rectoraat overge dragen aan prof. dr. J. V. Koningsberger. In zijn overzicht noemde hij een aantal buitenlandse wetenschappelijke congressen als een belangrijke vorm van internatio naal verkeer. Prof. Severijn betreurde dat het niet mogelijk is gebleken van de rege ring vergoeding te krijgen van de reiskos ten van ook maar één lid van een faculteit der rechtsgeleerdheid in Nederland voor bijwoning van een congres in Quebec. „Daardoor konden er geen Nederlandse ju risten aanwezig zijn, tot schade voor onze relaties en onze naam in het verwante bui tenland", aldus de rector magnificus. Wetenschappelijke talenstudie van groot belang Aan de rijksuniversiteit te Groningen droeg prof. dr. W. Zandvoort het rectoraat over aan prof. dr. C. Beekhuis. Prof. Zandvoort zei onder meer: „Wil de Groninger universiteit haar historische po sitie als. enige rijksuniversiteit met een bijna volledige outillage voor de studie der moderne talen handhaven, dan zal de be langstelling voor deze studie in de Noorde lijke provincies aanzienlijk moeten toene men. Degenen, die de abituriënten van gymnasia en lycea voorlichten bij hun keuze, zullen goed doen hen te wijzen op het grote belang, juist in deze tijd, van de wetenschappelijke bestudering van de taal en cultuur der ons omringende landen. Zij mogen daarbij tevens bedenken dat de scho len voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs niet beschikken over een voldoend aantal academische gevormde do centen. Opnieuw hebben Russische wachtposten motorvoertuigen van de Britse en Ameri kaanse politie op de voornaamste Berlijnse verkeersweg tegengehouden, toen deze zich naar hun contrólepunt te Dreüinden wilden begeven. Twee Britse leden van de militaire politie keren onverrichterzake terug, na te zijn tegengehouden door de Russen. Hun kameraden bij de jeep staan hen op te wachten. Schade voor Haarlemse uitgeverij nu niet groot meer Van een bedrag van 26 mille, waarmede een Apeldoornse chef-kok een week gele den spoorloos verdween, heeft de politie thans voor een waarde van 22.000 kunnen achterhalen. De politie heeft namelijk een grote Ford Mercury, welke de kok in een Arnhemse garage had gestald, in beslag qunnen nemen. De gezochte had van een grote uitgevers maatschappij in Haarlem een chèque van dertigduizend gulden ontvangen als huur voor de gebouwen van de voormalige Ahoy-tentoonstelling in Rotterdam, waar hij een grote expositie op touw zou zetten. Van dit bedrag had de kok slechts vier duizend gulden te bestemder plaatse afge dragen, van het resterende bedrag had hij zich in Amsterdam de genoemde auto aan geschaft en deze contant betaald. Waar schijnlijk heeft hij de nogal opzichtig ge kleurde auto uit vrees voor ontdekking niet durven gebruiken, want reeds Woensdag had hij de wagen in Arnhem in de stalling gezet waar de politie er thans beslag op heeft gelegd. De chef-kok zelf is inmiddels nog steeds voortvluchtig. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3Nederl. 47 91% 9P/.6 A.K.U. 152 152% 171% 173 Philips Gloeil 154% 154 Kon. Petroleum 315% 316% A'dam Rubber 75% 74% Holl. Amer Lijn 141 141 N. Scheepv Unie 120% 121% H.V.A 89% 89 Deli Mij 66% 67% Amsterd. Bank 154% 154 Ned. Handel Mij 142% 142% Rotterd. Bank 153% 153% Twentse Bank 153 153 Anaconda Copper 42% 42-' Bethlehem Steel 49 ex div 49 Republic Steel 39 39' 71% 72% 2111/ie 21% 38% 38% SCHEEPVAART Arundo, 12 v. Montreal n. Nederland. Aagtekerk. 13 van Genua naar Port Said. Albireo, 12 van R'dam n. Buenos Aires. Alcyone, 12 v. St. Vincent. Amstelkerk, 13 te Dakar. Alchiba, 15 Montevideo verwacht. Alüeramin, 13 v. Karachi n. Bahrein. Algenib, 14 v. Santos te Paranagua. Alihena, 13 te Rio de Janeiro verwacht. Almkerk, 14 v. Suez n. Port Said. Alpherat, pass. 15 Key West. Alwakl, 14 v. Boston te Philadelphia. Ampenan, 15 Djibouti verwacht. Amstelland, pass. 14 Recife. Amstelstad, 15 v. Narvik te Mobile verw Amstelvaart, 13 v. Mo-mbassa n. Tango. Amstelveen, 15 Tarakan verwacht. Arendskerk, 15 v. Manilla te Cebu. A rog, 14 v. Izmir naar Tunis. Arkeldijk, 14 van Antwerpen. Averdijk, 14 v. Corpus Christi te New Orleans Axeldijk, 13 v. Baltimore te Mobile. Aagtedijk, 15 v. New York te Buenos Aires. Aalsdijk, 14 v. New York te Rotterdam. Aldabi, 14 v. Victoria te Bahia. Amsteldijk, 14 v. Baltimore te Norfolk. Alioth, pass. 15 Ouessant. Alpha rd, pass. 15 Flndsterre. Bloemfontein, 12 v. Port Said n. Genua. Barendrecht, 12 v. Stanlow te R'dam. Baan, 14 v. San Antonio te Caldera. Bali, 15 te Belawan. Blijdendijk, 14 te Philadelphia. Britsum, pass. 13 Bella Isle. Billiton, 14 v. San Francisco n. Seattle. Caltex The Hague, 12 v. R'dam n. Sldon. Callisto, 17 v. Montreal 14 u. bij Weser verw Caltex Bengkalis, 14 v. Suez naar Aden. Caltex Utrecht, 14 v. R'dam n. Sidon. Ceram, 14 v. Colombo n. Madras. Chama, 14 v. Fao naar Gibraltar. Cleodora, pass.- 13 Sabang. Congostroom, 14 te Bordeaux. Caltex Utrecht, 14 v. R'dam n. Sidon. Delft, 12 v. A'dam n. Zuid Pacific. Ouivendijk, pass. 12 Bahamas. Duivendrecht 13 Abonema verwacht. Douro, 12 te R'dam v. A'dam n. Lissabon Delfland, 13 v. Santos n. Rio de Janeiro. Drente. 14 v. Belawan n. Colombo. Diemerdijk, 12 v. San Francisco. Dongedijk, 13 v. San Francisco n. R'dam Danae, 13 v. Napels naar Algiers. Enna, 12 v, Balikpapan naar Manilla Eos, 13 te Tunis. Eimina, 14 v. Monrovia te Rotterdam Fairsea, 14 dwars Daedalus n. Aden. Gadilla, 12 v. Stanlow n. R'dam. Giessula, 12 te Curagao. Gouwe, 18 Rotterdam verwacht. Groote Kerk, 13 v. New York n. R'dam Ganymedes, 14 v. Pto Plata n. Antwerp Haulerwljk, 12 v. R'dam te Montreal Hermes, 13 te La Guaira verwacht. Hera, 13 te Barbados. Hector, 14 v. Hamburg te Rotterdam Heemskerk, 15 v. Brisbane te Pt. Kern Hatihor, 13 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hercules, 13 v. Gibraltar n.. Algiers Hermes, 13 te La Guaira. Java, 13 v. Port Said n. Genua. BINNENLAND By KoninklUk Besluit is aan ir. H. B. J. Witte eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Bergen op Zoom. Mr. Witte heeft in het nieuwe kabinet zitting als minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Het bestuur van de Federatie van Sla gerspatroonsbonden heeft de regering zijn. bezwaren kenbaar gemaakt tegen het wets ontwerp inzake de economischë mededin ging. Volgens het bestuur schenkt het voor ontwerp meer aandacht aan het optreden tegen ondernemersafspraken dan aan ver bindendverklaring daarvan. Voorts wórdt de bevoegdheid te beoordelen of een onder nemersafspraak al of niet in strijd is met het algemeen belang, vrijwel uitsluitend in handen van de minister gelegd, Het motorschip „Alioth" is Zaterdag weer uit Rotterdam naar Brazilië vertrok ken. Aan boord bevinden zich elf Neder landse landbouwersgezinnen die zich zullen vestigen in Castrolanda. Op 5 September was het schip reeds uit Rotterdam vertrok ken, maar het kreeg op de Nieuwe Water weg een defect, zodat het moest terugkeren. De Belgische en Nederlandse douane kantoren bij Neercanne onder Maastricht zullen op 16 September worden samen gevoegd. Er zijn reeds gemeenschappelijke grenskantoren in de omgeving van Maas tricht bij Klein Ternaaien en Bilserbaan. De Hulpverleningsdienst uit Barneveld, die voor kort dertig projectielen had opge graven in het Noord-Bargerbos nabij Emmen, heeft daar een uitgebreider onderzoek in gesteld en vond toen nóg 75 projectielen, waaronder tankgranaten. De heer J. L. Keijsers, burgemeester van Itteren fL.) en secretaris van de gemeente Bunde, is Zondagmorgen, in de R.K. kerk van Itteren onwel geworden en kort daarna overleden. De heer Keijsei-s was 56 jaar. Hij was gedurende 26 jaar gemeente-secretaris van Bunde en 17 jaar burgemeester van Itteren. De Federatie van Stichtingen voor Oor logsgetroffenen heeft een adres gericht'aan de Eerste en de Tweede Kamer, waarin op gekomen wordt tegen de regeling, die de onlangs afgetreden minister van Financiën ter uitvoering van artiekel 72 lid 11 der Wet op de Materiële Oorlogsschaden heeft vast gesteld. In het adres wordt gezegd dat bij toepassing van die regeling de aanvullende bijdrage aan de getroffen bedrijven in zeer vele gevallen niet tot uitkering zou komen. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door Annie A. Offenberg luidt: 1. Pre ludium en Fuga, Joh. Seb. Bach; 2. Partita diverse sopra „O Gott, Du frommcr Gott", Joh. Seb. Bach; 3. Trio in D dur, Joh. Ludw. Krebs; Trio in G dur, Gottfr. Aug. Homilius; 4. Orgelkoraal: „Es ist das Heil uns kommen her", componist onbekend; 5. Intrada, koraal en fuga over Psalm 33, Adr. Blankenstein, gecomponeerd in 1952. Ds. W. Heerma te Groningen heeft be dankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Haarlem. Zaterdagmorgen om kwart over tien moest op het Plein te Haarlem een bestuur der van een auto, die juist een bakfiets ge passeerd was, remmen voor een tram, ko mende uit de Tempeliersstraat. De bakfiets reed tegen de auto op, waardoor eeri -rek met 25 eieren op straat vied. Verdacht van diefstal van zakjes met Zuidvruchten uit een consumptietent op het perron zijn Zaterdagavond om kwart over elf in de hal van het Haarlemse station een vièfendertigjarige Bloemendaler en een ze ventienjarige Haarlemmer aangehouden/Een derde persoon, een negenendertigjarige met selaar uit Amsterdam, die verdacht werd medeplichtig te zijn geweest, was per trein naar de hoofdstad gereisd. De Amsterdamse recherche heeft hem aangehouden. Op Woensdag 17 en Donderdag 18 Sep tember biedt de Algemene Bond van Ouden van Dagen zijn leden een gezellige avond aan in gebouw St. Bavo. Vermaats amuse mentsclub voert dan het blijspel „In een andere wereld" op. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 140 m. ZO. Kangeroo eiland. Jupiter, 14 Gibraltar gepass. Kedoe, pass. 12 Maladiven. Kertosono, 13 te Manilla. Kieldrech t, 14 v. Hongkong te Manilla vèrw. Kota Gede, 14 v. Djeddah n. Aden. Kota Inten, 15 te Colombo. Lindekerk, 12 v. Bahrein n. Aden. Luna, 13 v. Hamburg te Amsterdam. Laertes, 13 v. Tjilatjap te Makassar verw. Limburg, 12 v. Soerabaja n. Balikpapan. Loenerkerk, 12 v. Aden n. Suez. Lekkerkerk, 13 v. Damman te Koewatt. Leopoldskerk, 13 v. Basrah te Khorramshar. Leuvekerk, 13 v. Perz. Golf te Hamburg. Luiterkerk, 14 v. Aden n. Muscat. Laurenskerk, 15 van Genua. Maas, 13 Istanboel verwacht. Maaskerk, 1-1 Dakar verwacht. Manoeran, 12 v. Makassar n. Soerabaja. Meerkerk, 12 v. Aden n. Madras. Metula, 12 v. Calcutta n. Bahrein. Macoma, 14 v. Beira naar Durban. Marken, 13 te Balikpapan. Marpessa, 15 v. Hongkong te Miri. Mirza, 13 v. Balikpapan te Soerabaja. Molenkerk, 14 te Aden. Maasland, 14 v. Hamburg te Amsterdam. Madoera, 15 v. Antwerpen te Amsterdam. Nigerstroom, 12 v. Lagos n. Accra. Nieuw Amsterdam, 14 Scilly's gepass. Nestor, 15 v. A'dam te R'dam. Noordam, pass. 14 v. Scilly's. Omala, 14 v. Singapore te Adelaide. Oranje, 15 v. Belawan te Singapore. Oranjefontein, 15 te Kaapstad verwacht. Overijsel, 15 v. Karachi te Bombay. Ootmarsum, pass. 14 Miami. Orion, 13 v. Levant te Amserdam. Prins Fred Willem, 13 v. Antw. te R'dam. Phrontis, 15 Aden verwacht. Poelau Laut, 14 v. Singapore n. Tj. Priok. Polydorus. 15 v. Singapore te Tj. Priok. Polyphemus. 14 v. Soerabaja n. Makassar. Pnns Willem v, 13 v. R'dam te Chicago. Papendrecht, 13 v. R'dam n. Perz. Golf. Ruys, 13 te Rio de Janeiro verw. Raki. 15 te Tj. Priok. Rempang, 14 v. Suez naar Aden. Riouw, 15 te TJ. Priok Roepat, 13 v. Kopenhagen te Amsterdam. Rondo, 13 te Boston. Rijndam, 15 te New York. Rijnikerk, 15 te Beira. Rijnland, 14 180 m. N.NO. Bahia. Stad Maassluis, 12 v. Vlaardingen te Narvik. Sloterdijk, 12 v. Penang n. Colombo. Stad Breda, 11 v. Houston n. Nederland. Samarinda. 12 te Singapore. Stad Vlaardingen. 13 15 u. te Hoek v. Holl. verw Salland, 14 te Buenos Aires. Saparoea. 15 v. Koewait te Khorramshar. Scherpendrecht. 14 v. Rio de Janeiro n. Belem. Schiedijk, 13 v. Antw. n. Havana. Sliedrecht, 13 v. Rio Grande do Sul n. Las- piedras. Socstdijk. 14 te Penang. Stad Arnhem, pass. 14 Ouessant. Stad Leiden, 14 v. R'dam te New Orleans. Stad Maassluis, 13 v. Narvik n. Nederland. Straat Makassar 14 v. Hongkong n. Kobe. Schie, 13 v. Amsterdam te R'dam." Stad Maastricht ca. 17 v. Lulea te R'dam n. Vlaardingen verwacht. Stad Vlaardingen, 13 v. Wabana te R'dam. Straat Stjenda, 14 v. Sydney te Melbourne. Tamo, 16 te Trinidad verwacht. Tabinta, 13 v Rangoon te Lorenzo Marques, rjitjalengka, 13 te Port Elizabeth. Tjipanas, 14 v. Lorenzo Marques n. Beira. Tjitjalengka. 15 v. Pt. Elizabeth te Kaapstao Tosari, 14 te Hollandia. Tibia, 13 v. New York te Philadelphia. Tomori, 22 v. Tj. Priok te R'dam verwacht. Tawali, 15 v. Aden naar Belawan. Utrecht, 14 v. Balikpapan n. Soerabaja. Waterman, 13 v. Rotterdam te New York. Weltevreden, 15 v. Semarang te Tj. Priok. Westerdam, 14 190 m. z.zw. Kp. Sable. Winsum, 15 v. Winneba te Lome. Willem Ruys, 18 3 u Hoek v. Holland verw. Waal, 14 v. Tunis te Piraeus. Waterland. 14 v. A'dam te Hamburg. Zeeland (KRL), pass. 14 Finisterre. Zeeland (SSM), 14 v. R'dam n. Huil. Zuiderkruis, 16 v. New York te Hoek v. Holl. verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3