Samenwerking tussen vrije volken kreeg een tastbaarder gestalte T ekort van een half milliard geraamd op begroting 1953 Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Troonrede Regering is bereid om de besprekingen met Indonesië te hervatten Werkgelegenheidspolitiek centraal punt in sociaal-economisch beleid Koninklijke rede in de Staten-Generaal De Millioenennota Het woord is aan Twee straaljagers botsten tegen elkaar Dr. Drees antwoordt op vragen van prof. Romme Twee militairen dodelijk getroffen Indonesië en Nieuw Guinea W erk gele genheid en industrialisatie Huurverhoging Vernieuwing van het onderwijs Ouderdomsvoorziening Beide piloten om het leven gekomen Nederlands verdediging Bericht in New York Times onjuist genoemd Ons conflict met Frans Hals Theater 67e JAARGANG No 58 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 218 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschi j nt dagelijks behop Zon- en Feestdagen Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VANDAAG PRINSJESDAG in Den Haag. Koningin Juliana zal voor de vijfde maal sinds zij de troon besteeg nu vier jaar geleden in staatsie naar het Binnenhof rijden en bij haar opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal de Troonrede voorlezen. Door de nieuwe mi nister van Financiën, minister van de Kieft, zal de „Millioenennota" ter begeleiding van de staatsbegroting daarna in de vergade ring van de Tweede Kamer worden aange boden. Die nota wordt in dit nummer door onze financiële medewerker besproken. De inhoud van deze staatsstukken is dit maal zonder twijfel grotendeels afhanke lijk van een ongewone loop van gebeurte nissen. Anders plegen zij onder het gezag van een sinds geruime tijd zittende regering te zijn voorbereid. Ditmaal hebben wij (na de verkiezingen, die op 25 Juni plaats hadden) tien weken lang formatiepogingen beleefd eer er een nieuwe regering ge vormd was. Dit kabinet is pas in functie. Om het nauwkeurig te zeggen: het is van daag precies twee weken aan het bewind. Dat is natuurlijk veel te kort om een staats begroting opnieuw geheel in ogenschouw te nemen; het is dus duidelijk dat de van middag ingediende begroting het werk van het vorige kabinet is en dat hetzelfde, al thans grotendeels, met de Millioenen-nota het geval moet zijn. Nota's van wijziging zullen wellicht in de naaste toekomst te verwachten zijn. Wat de Troonrede betreft: voorzover daarin sprake is van plannen van het nieuwe kabinet is het toch wel een zeer gereserveerd stuk. Een document dat men geenszins kleurig of sterk sprekend kan noemen, getuigend van terughoudend optreden ener regering, welker vastberaden eendracht nog bewezen moet worden. Waarbij men ten eerste de opmerking kan maken, dat blijkbaar de vorm waarin een Troonrede door regeringen gegoten wordt nog steeds aan wijziging onderhevig is. Ten tweede worde eraan herinnerd dat het be ginselprogram, dat de vier partijen, die nu in de regering zitting hebben, reeds in het begin van het formatie-tijdvak aanvaard den, zich tot algemene richtlijnen bepaalde. De verdere uitwerking is dus een zaak van bespreking in het kabinet gebleven. Dat de ontwikkeling van de buitenlandse aangelegenheden van steeds groter belang is geworden kan men uit de betreffende paragraaf in de Troonrede lezen, waarbij het kenmerkend is dat die zich niet meer op de U.N.O., maar op de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (N.A.V.O.) en op West-Europa toespitst. Ten aanzien van de veiligheid van het Westen wordt opge merkt, dat de voortschrijdende integratie van West-Europa de grondslagen dier vei ligheid verder zal versterken en dat, in dien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, dit tevens de belofte inhoudt van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart van de deelnemende volken. Wij hopen dat deze .commentaar geen onwil, jegens het inslaan van de weg naar poli-' tieke eenheid inhoudt. Nu wel geÖteken is dat de opbouw door middel van afzonder lijke bedrijfsgemeenschappen de zoge naamde functionele weg te lang en te moeizaam zou zijn en te weinig uitzicht op welslagen bood is men gaan inzien in West-Europa, dat politieke eenheid vereist wordt. Het zou op een vicieuse cirkel gaan lijken als men, erkennend dat ver-gaande economische regelingen op menig gebied niet door te voeren zijn zonder politieke waarborgen, nu weer zou zeggen dat ver gaande politieke overeenkomst niet te be reiken is zonder volledige economische waarborgen. Of om het directer uit te drukken: als men zich door achterdocht liet leiden tot het opwerpen van steeds weer nieuwe bezwaren. Gij zoudt eenvou dig kunnen zeggen: regel het alles tegelijk. In volledigheid is dat niet denkbaar. Er zal in de naaste toekomst meer over te zeg gen zijn. Vandaag worde de hoop uitge sproken dat het nieuwe régime aan Buiten landse Zaken zich niet tot kat-uit-de-boom- kijken zal bepalen en meer initiatief ont wikkelen dan het vorige. De Troonrede bepaalt zich ten aanzien van Indonesië tot een bereidverklaring om de in Februari opgeschorte besprekingen over een nieuwe basis van de betrekkingen te hervatten. Zij beoogt de vaststelling van een ontwikkelingsplan voor Nieuw Guinea en „wil de grondslag leggen voor de moge lijkheid", dat de bevolking op den duur in staat zal worden gesteld, zelf over haar toe komst te beslissen. Voorzichtiger vorm van toezegging op lange termijn zou men moei lijk kunnen verwachten. Ten aanzien van de Antillen en van Suriname zal worden „ge streefd". Deze passages herinneren aan de vlakste uit het verleden. Vreugde over gunstige ontwikkeling van de ruilvoet met het buitenland en de kans op een eerste overschot op de betalingsbalans wordt ge temperd door de bescheiden omvang van de goud- en deviezen-voorraad en door de onzekerheid van de internationale econo mische toestand. Dit alles is geen nieuws, evenmin als de mededeling dat de dicht heid en snelle groei van onze bevolking voortdui-ende toeneming der economische bedrijvigheid voor ons land dringend nood zakelijk maken. Met sterker belangstelling zal men lezen dat stijgende werkloosheid noopt tot krachtige voortzetting van in dustrialisatie-politiek, dat met name inves teringen bevorderd zullen worden, ook door deelneming van de overheid als de omstan digheden daartoe nopen. De woorden „pri mair is de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven" zullen in de kringen van het bedrijfsleven de aandacht trekken. De passage omtrent handhaving en zo mogelijk verhoging van de koopkracht der bevolking zal menigeen doen peinzen over zijn belastingbiljetten en doen grijpen naar het juist verschenen populaire boekje over de Millioenen-nota (prijs 18 cent, witte en zwarte opdruk op een oranje fond, met een afbeelding van de schatkist). De uit voer, vooral die naar Amerika en Canada, zal moeten worden opgevoerd. Waarop de verzekering volgt dat cje regering krachtige steun zal verlenen aan pogingen, om inter nationaal tot verlaging van invoerrechten te komen. Het slagen van zulke pogingen schijnt noodzaak, wil men tot belangrijke stijging van export naar Amerika en Cana da geraken. De huurverhoging, voorlopig niet in per centage maar als passend aangeduid, zal worden aanhangig gemaakt. In de onder- wijs-paragraaf wordt een onderzoek naar mogelijke afschaffing van het schoolgeld (of een eenvoudiger regeling) aangekon digd. Omtrent vernieuwing van het onder wijs belooft de regering voortvarendheid. Voor de vijfde keer sinds zij de troon heeft bestegen heeft Koningin Juliana hedenmiddag de zitting der Staten Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Hare Majesteit sprak als volgt: Leden der Staten Generaal. Bij het overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende periode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer dan één opzicht reden tot voldoening en dankbaarheid. In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetreden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veiligheid van het Westen werden door voortgezette opbouw der Atlantische strijdkrachten bevestigd en uitgebreid. De voortschrij dende integratie van West-Europa zal die grondslagen verder versterken en houdt, indien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart der daaraan deelnemende volken. In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goede opgetreden. Ook in de vóór ons liggende periode zal de ontwikkeling der internationale be trekkingen in belangrijke mate haar stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie een versterking der West-Europese defensie te bereiken, werd de Europese Defensie Gemeenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aangegane overeenkomsten zal binnenkort de Staten Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Beneluxverband blijft de regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzigingen in de internationale verhoudingen met toe nemende snelheid tot ontwikkeling komen, zal het aan de behartiging van het buiten lands beleid ten goede komen, indien de wijziging van de bepalingen in de Grond wet betreffende de buitenlandse betrek kingen, welke reeds in eerste lezing door de Staten Generaal is aanvaard, zo spoedig mogelijk van ki'acht wordt. De regering is bereid de besprekingen met Indonesië over de Nederlands-Indone sische Unie en daarmede samenhangende kwesties, welke in Februari j.l. werden op geschort. te hervatten met het doel een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. De regering zal zowel de geestelijke en sociale ontwikkeling der bevolking van Nieuw Guinea als de economische vooruit gang van het land bevorderen. Het ligt in het bijzonder in de bedoeling zo spoedig mogelijk een ontwikkelingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de grondslag te worden gelegd voor de mogelijkheid, dat op den duur de bevolking in staat zal wor den gesteld zelve over haar toekomst te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstemming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties. In overleg met de regeringen der Neder landse Antillen en van Sur/name zal er naar gestreefd worden de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk voortgang te doeri vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de commissie voor het voortgezet overleg, waartoe de conferentie Nederland-Suriname-Neder- landse Antillen besloot. Tengevolge van in 1951 getroffen maat regelen. de gunstige ontwikkeling van de ruilvoet met het buitenland en een aantal slechts tijdelijk werkende factoren, zal waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na de bevrijding de betalingsbalans een over schot vertonen. De goud- en deviezenvoor raad is echter in verhouding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk kleiner dan voor de oorlog. Daarenboven is de in ternationale economische toestand vol on zekerheden, terwijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voort durende toeneming der economische be drijvigheid voor ons land dringend nood zakelijk maken. Het feit, dat de productie reeds geruime tijd gelijk is gebleven en dat de werkloos heid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt dan vorige jaren, noopt er toe de werkgelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal- economische beleid te zien. Primair is de ontwikkeling van het normale bedrijfs leven. Met het oog hierop zal dan ook met. name de industrialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid van voldoende investeringen zal zijn te be vorderen, mede door participatie van de overheid in de investeringen waar de om standigheden daartoe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelingsgebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om En de lijst van voornemens betreffende nieuwe wetsontwerpen, alsmede een op somming v.an aanhangige wetsontwerpen, schijnt veel te lang om alles op korte ter mijn te kunnen verwachten. Het treft dat aan het slot der Troonrede de wens wordt uitgesproken dat de Staten Generaal „als goede vertegenwoordigers des volks tot zegen van het Koninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zullen zijn". Een blik die verder dan de grenzen ziet. Een teken van een ruimer samenleving? R. P. tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen omtrent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving en zo mogelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, terwijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige betalings balans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de Exportnota, die in de afgelopen zittings periode aan de Staten-Generaal werd over gelegd, is daarom gewenst. De regering zal, terwille van de toene ming van het handelsverkeer, krachtige steun verlenen aan pogingen om interna tionaal tot verlaging van invoerrechten te komen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtech nische werken versneld en de voorberei ding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emigratie- bcleid acht de regering geboden. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de land bouw in de nationale productie, met inacht neming van de bestaanszekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een consequente voortzetting en uitbreiding van het vesti- gings- en credietbeleid zal getracht worden de economische positie der middenstands- bedrijven zoveel mogelijk te verstevigen. Op het gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de bouw van ten minste 55.000 woningen. Een passende verhoging van de huren zal aanhangig worden gemaakt met compensatie van kosten voor die groepen huurders ten aanzien van welke dit mogelijk en nodig is. Om de krotopruiming dienstbaar te maken aan bestrijding van werkloos heid, wanneer in komende jaren de bouwbedrijvigheid zou teruglopen, zal de voorbereiding van saneringsplan nen worden ter hand genomen. Het zal naar het oordeel van de regering ook tijdens het komende begrotingsjaar ge boden zijn een deel van de lopende inkom sten van het rijk aan te wenden voor het dekken van kapitaalsuitgaven. Het is twij felachtig of zonder deze financieringswijze de middelen voor de woningbouw en voor werken, noodzakelijk ook terwille van de werkgelegenheid, in voldoende mate zou den kunnen worden verkregen, terwijl het tevens aanbeveling verdient, de nog steeds hoge staatsschuld zo beperkt mogelijk te houden. In verband met de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij de uitgaven grote soberheid zijn te betrachten. Naast de toenemende krachtsinspanning voor de verdediging en op materieel gebied komt de noodzaak tot behoud en verstevi ging van de geestelijke waarden van ons volk sterk naar voren. Voorzieningen, die hieraan dienstig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren voorbereid en, wat betreft de vernieuwing van het onderwijs, ten dele reeds in de vorm van wetsontwerpen aan de Staten Generaal voorgelegd. Het ligt "in het voornemen de verdere uitwerking hier van ook in de komende regeringsperiode met voortvarendheid ter hand te nemen. Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, opdat de Neder landse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kun sten en wetenschappen deel kan hebben. Onderzocht zal worden of voor leer lingen van de lagerè school wellicht voor alle leerplichtige leerlingen het schoolgeld ware af te schaffen dan wel de regeling ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen of meer belastingfaciliteiten nodig zijn voor kinderen, die in opleiding zijn, of ter tegemoetkoming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studietoelagen zal worden bevorderd. Aan de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugdvorming zal een wettelijke basis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de om roep en een ontwerp van wet tot heffing va.kijkgeld hoopt de regering in dit zit tingsjaar aan te bieden. Ook overigens wacht op het gebied van de wetgeving regering en Staten-Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds ge noemde wetsontwerpen zijn o.a. aanhangig een ontwerp inzake de Omzetbelasting, dat heffing daarvan bij de détaillist wil beëin digen, een ontwerp op de vervreemding van landbouwgronden om het ontstaan van onrendabele bedrijven te voorkomen, be nevens voorstellen betreffende herziening van het burgerlijk procesrecht en van de cassatieprocedure. Nadere voorstellen aangaande het bur gerlijk procesrecht worden voorbereid. In verband met de voorgenomen herzie ning van het Burgerlijk Wetboek zullen in de vorm van vraagpunten een aantal prin cipiële kwesties aan de Tweede Kamer ter behandeling worden voorgelegd. Gestreefd wordt naar een spoedige indie ning van wetsontwerpen betreffende een algemene regeling van de administratieve rechtspraak. Een staatscommissie zal een onderzoek instellen nopens in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zal mede in verband met het vraagstuk van de samen voeging van gemeenten de, meest gewenste bestuursvorm voor de gróte gemeenten in onderzoek worden genomen. Een herziening der pensioenwetgeving is in voorbereiding. Een definitieve regeling van de ouder domsvoorziening, ook voor zelfstandigen, op de grondslag van de sociale verzeke ringsgedachte zal worden voorbereid, zodra het advies van de Sociaal-Economische TTet ontwerp van cle rijksbegroting voor 1953, dat de nieuwe minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, hedenmiddag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, vertoont een tekort van ongeveer een half milliard gulden. Weliswaar wordt op de gewone dienst een overschot van 131 millioen gulden geraamd, maar de kapitaaldienst heeft een tekort van 623 millioen. Het over schot op de gewone dienst zal worden gebruikt ter gedeeltelijke dekking van dit tekort, dat aldus tot 492 millioen wordt verminderd. In zijn toelichting op de ontwerpbegroting zegt minister Van de Kieft onder meer, dat voor 1953 een ernstige poging is gedaan de uitgaven binnen redelijke grenzen te houden. Niettemin bevatten de cijfers een aantal zorgwekkende aspecten. Naast een daling bij sommige categorieën van uitgaven moet bij andere een stijging worden geconstateerd, niet alleen bij de militaire uitgaven, maar ook bij bepaalde onder delen van de burgerlijke sector. Voor een deel houdt dit verband met de hogere uitgaven in het belang van de werkgelegenheid. Maar ook andere uitgaven, bijvoorbeeld die voor het onderwijs, blijken sinds 1950 in percentages van het nationale inkomen steeds te zijn gestegen. „Dit alles noopt tot ernstige bezinning", zegt de minister. „Duidelijk blijkt uit de cijfers dat een onverhoopte algemene teruggang der conjunctuur onze staat huishouding voor welhaast onoverkomelijke moeilijkheden zal plaatsen. Maar ook zonder een dergelijke algemene achteruitgang in de economische toestand zal het in de komende periode nodig zijn dat men zich ernstig rekenschap geeft van de beperktheid der aanwezige mogelijkheden, hetgeen het onvermijdelijk maakt dat de overheid zich bij haar uitgavenbeleid de grootste beperkingen zal moeten opleggen." Raad is ontvangen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve regeling van de kinder bijslag voor zelfstandigen worden bevor derd. Vereenvoudiging van de administra tie van de sociale verzekering en de belas tingen wordt vooi-bereid. De regeling van het ziekenfondswezen en de organisatie der gezondheidszorg zul len zijn te herzien. Op het gebied van de landbouw zijn o.a. voorbereid een Landbouwarbeidswet, een Landbouwwet ter vervanging van de zogenaamde crisiswetgeving welke aan gepast zal zijn aan de wetgeving inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, en een herziening van de Pachtwet. Een krachtige doorvoering van de be drijfsorganisatie zal worden bevorderd, op dat deze binnen een redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwerkelijkt. Tevens zal bijzondere aan dacht worden geschonken aan het vraag stuk van de „bezitsvorming". Steeds groter wordt de kring van proble men, die u ter beoordeling worden voorge legd. Niet alleen binnenslands, maar ook internationaal vragen voortdurend meer onderwerpen de aandacht van de regering en volksvertegenwoordiging. Temidden van de dagelijkse zorgen en ingewikkelde pro blematiek wordt het steeds moeilijker het geheel te blijven overzien. Nog moeilijker is het tegenover de vraagstukken van deze tijd de nodige afstand te bewaren en aan dacht te schenken aan verdieping van eigen inzicht. Moge God u wijsheid schenken en gij als goede vertegenwoordigers des volks in het komende zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn. Onder deze bede verklaar ik de zitting van de Staten Generaal voor geopend. G o 1 d o n i Ik verdoem mijn eigen fouten; die van anderen vergeef ik. Vanmorgen om ongeveer kwart over tien zijn twee straaljagers van het type „Gloster Meteor", van de vliegbasis Leeuwarden, met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. De beide piloten kwamen om het leven. De toestellen zijn neergestort in een wei land ten Oosten van Britsum, niet ver van de vliegbasis. Tijdens de brand deed zich nog een ontploffing voor. Een van de piloten, die gebruik heeft ge maakt van de uitschietbare stoel, werd op een afstand van ongeveer honderd meter van de wrakstukken levenloos in de stoel aangetroffen. De parachute lag ernaast. Op het moment dat het ongeluk gebeur de, bevonden zich vier „Gloster Meteors" van de vliegbasis Leeuwarden in de lucht. Zij maakten een oefenvlucht. De wrakken der beide toestellen lagen ongeveer 125 meter van elkaar verwijderd te branden. Het vuur is door de brand weren van de vliegbasis en van de stad Leeuwarden geblust. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Maandag in de raad gevende vergadering van Straatsburg gesproken. Zijn rede wekte maar weinig enthousiasme. Engeland zal niet actiever aan de Europese eenheid medewerken. Op pag. 4 vindt men de rede uitvoerig weergegeven. Op vragen van het Tweede Kamerlid Romme in verband met het in de „New York Times" gepubliceerde artikel betref fende de verdediging van Nederland, waar in onder meer gezegd werd, dat in geval van een Russische aanval, de verdediging van Nederland in geallieerd verband niet zou vaststaan, heeft minister Drees, mede namens de minister van Buitenlandse Za ken en de minister van Defensie, geant woord dat de bedoelde berichtgeving niet juist is. De regering acht het niet in het algemeen belang opening van zaken te geven betreffende militair-strategische plannen. „De Nederlandse regering staat inderdaad op het standpunt, dat aan de zware Ne derlandse defensie-inspanning in gealli eerd verband de zekerheid van geallieerde verdediging van Nederland in geval van een aanval onverbrekelijk verbonden behoort te zijn. In het licht van hetgeen de regering bekend is omtrent de gealliëerde militair- strategische conceptie leidt dit standpunt tot onverminderde voortzetting der Neder landse defensie-inspanning. Bovendien is er een rechtstreeks verband tussen de zwaarte der lasten, welke ons volk op zich genomen heeft en de deel neming onzer bondgenoten in de garanties, waarbij ons land betrokken is. Slechts ge zamenlijke ki-achtsinspanning zal het mo gelijk maken West-Europa, indien nodig, te vex-dedigen. Op deze gronden acht de regering de zware defensielasten voor ons volk verantwoord. Zij meent, dat deze een bijdrage vormen tot het bewaren van de vrede. Op de vliegbasis Leeuwarden is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee dienstplichtigen het leven heeft gekost. Toen men bezig was met het laden van de boordkanonnen van een Glos-Meteor- straaljager is door tot nu toe onbekende oorzaak een schot afgegaan. De 26-jarige sergeant D. Pekel uit Jelsum (Fr.) en de 22-jarige soldaat A. Polman uit Ees (ge meente Borger) werden dodelijk getroffen. Er is een commissie van onderzoek in gesteld. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het thans reeds vaststaat, dat niet de nodige veiligheidsmaatregelen wa ren getroffen. Wij hebben bioscoopdirectie in kort geding doen dagvaarden Wij hebben in ons nummer van Zater dag medegedeeld dat de directie van het Frans Hals Theater, naar aanleiding van een filmrecensie in ons blad van 6 dezer, is overgegaan tot een publicatie op het doek, bij elke voorstelling, die de be trouwbaarheid van onze filmvoorlichting in het algemeen aanvalt. Wij hebben daar aan toegevoegd, dat wij plaatsing van de advertentie van het Frans Hals Theater hadden geweigerd, besloten deze bioscoop niet meer in de agenda te vermelden maar dat wij doorgaan met in het belang der publieke voorlichting wekelijkse recensies van haar voorstellingen te geven. Sindsdien hebben wij het Frans Hals Thea ter in kort geding doen dagvaarden om de publicaties op het doek te staken. Dit kort geding zal voor de President van de Haar lemse Rechtbank op Donderdag 18 dezer behandeld worden. De dagvaarding daar toe is gisteren aan het Frans Hals Theater betekend. Hedenmorgen heeft daarop de directie van dit theater aan de voorgevel van haar gebouw een mededeling doen aanplakken, waarin nog krassere beschul digingen aan het adres van Haarlems Dag- blad-O.H.C. worden gericht. De President heeft daarop te dezer zake op ons verzoek een nieuw kort geding vastgesteld, dat reeds hedenmiddag wordt gehouden en waarin onzerzijds verbod ook van deze nieuwe publicatie wordt gevraagd. TOENEMEND® BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking, maar waarschijnlijk tot het einde van de dag nog droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Vannacht in het Noorden van het land minder koud, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 17 September Zon op 6.18 uur, onder 18.51 uur. Maan op 4.10 uur. onder 18.06 uur. Dinsdag 16 September Hoog water: 2.13 en 14.39 uur. Laag water: 10.06 en 22.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 September Hoog water: 2.52 en 15.11 uur. Laag water: 10.49 en 23.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1