Eden klampt zich vast aan de Europese Raad half zware shag!/' Agenda voor Haarlem Grote geallieerde legeroefeningen in West Duitsland begonnen Clowntje Rick Een Eeuw geleden F. DAMIAANS ZN Duitse ambassadeur teruggeroepen Vliegtuigen, luchtlandingstroepen en zware tanks werken mede aan „Hold Fast" T s jants joengspoorweg wordt overgedragen r"Hoe is het ontstaand Nieuw parlementair jaar ingeluid DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 Engeland vreest voor nieuwe doorbraak der Europese eenheidsgedachte Kisten gepakt door Damiaans boezemen mij' vertrouwen in Verhoging basis-uurloon in de landbouw J. H. van Heek eredoctor Speciale melange voor liefhebbers van 'n geurige en pittige cigaret Verdediging van de fez Nieuwe film van Chaplin geestdriftig begroet Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Dit woord: DURVEN Luisterrijke Prinsjesdag (Van onze correspondent in Straatsburg) Voor de raadgevende Assemblée van Straatsburg heeft gisteren de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zijn bekende plan toegelicht, dat er op ge richt is nauwe samenwerking te bewerkstelligen tussen de Europese Raad, de ge meenschap van steenkool en staal en de overeenkomstige organisaties, die in de toe komst nog zouden kunnen worden opgericht. Zij, die gehoopt hadden in de rede van Eden het verlossende woord te horen inzake het probleem, dat de laatste dagen alle werkzaamheden in Straatsburg beheerst heeft en in zekere zin geremd, hebben zich zeer teleurgesteld moeten gevoelen. Hoe de beide Assemblée's van Straatsburg, die met wetgevende van het Schumanplan, en die met enkel adviserende bevoegd heden van de Raad van Europa tot een organische eenheid zijn te brengen, heeft namelijk Eden met geen woord aangegeven. Een nieuw element heeft zijn overigens uitnemend gecomponeerde toespraak, die rustig, zonder enig oratorisch effect werd voorgedragen, niet bevat. Veel meer dan een beleefdheidsapplaus heeft hü nadat hij zijn laatste woorden had gesproken ook niet mogen oogsten. Er zal niet de minste sprake kunnen zijn van een actiever Engelse medewerking aan Europa's eenheid. Eden herhaalde echter dat Engeland alle op zich genomen ver plichtingen met Europa dat hij vriende lijk aanduidde als „ons continent" ge stand zal doen, echter op de voorwaarde dat de Raad van Europa op de oude basis zal kunnen blijven fungeren. De bestaande organen van Straatsburg mogen onder geen beding worden uitgehold, zo zou men de zin van Eden's toespraak kunnen noemen. „Onze taak is het zo betoogde Eden een gemeenschappelijke basis te vinden waarop de politieke en economische een heid van Europa kan worden opgebouwd zonder dat daarbij aan onze nationale in zichten en tradities afbreuk wordt gedaan. Die basis kan alleen de Europese Raad zijn". Het ministeriële en parlementaire instru ment, die in vier jaar in Straatsburg werd gebouwd, moet zo herhaalde Eden in derdaad nu ook worden gebruikt. Daarbij noemde de Britse minister ook nog andere organisaties als de O.E.E.S. en de NATO, die met de Europese Raad al hun,perma nente verbindingen hebben, zodat ook voor de bestendiging van deze samenwerking het nodig zal zijn dat Straatsburg in zijn vroegere gedaante in stand wordt gehou den. Een diplomatieke domper op het en thousiasme, dat de laatste dagen in Straatsburg heeft geheerst, zette Eden, toen hij met nadruk verklaarde dat het nog te vroeg was om de ontwikkeling te voorzien ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 14155 - 11141 DINSDAG 16 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Het Woord" (Neder lands Volkstoneel), 8 uur. Grote Kerk: Or gelconcert, 8 uur. Spaarne: „Superman" en „Goud van Nevada", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Vier meisjes van Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 u. Luxor: „Tom Brown's kostschooljaren", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paula", alle leeft:, 7 en 9.15 uur. City: „Strijd om de Apachenpas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Warschau Concerto", 8.15 u. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Miner va: Toneelgezelschap Joh. Kaart, „Potasch en Perlemoer8.15 uur. Spaarne: „Su perman", „Goud van Nevada", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vier meisjes van Broadway", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Tom Brown's kost schooljaren", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paula", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Strijd om de Apachenpas", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. van de politieke uitbouw van de Schuman- gemeenschap, waaraan nu met zoveel vaart gewerkt wordt. In een andere passage van zijn rede klonk als ondertoon nogal duidelijk de Britse angst dat deze nieuwe „experimen ten" zoals hij het werk, dat de vorige week in Straatsburg begonnen is, om schreef afbreuk zou kunnen doen aan de resultaten, die vooral op militair gebied tot dusver waren bereikt. „Wanneer het onmiddellijk gevaar voor een aanval op Europa aanzienlijk is afge nomen zo zeide Eden dan is dat te danken aan de vastberadenheid waarmee de Europese landen zich tot een militaire alliantie verenigd hebben. Engeland heeft zich", aldus Eden, „van zijn kant grote in spanningen hierbij getroost. Want voor het eerst in de geschiedenis hebben wij nu be langrijke militaire krachten op het Euro pese vasteland gelegerd." Samenvattend kan men Eden's toespraak dus een duidelijke uiting noemen van het Britse conservatisme, de Britse vrees voor al te revolutionnaire voortvarendheid, maar anderzijds ook van het Engelse ver langen de bereikte contacten met het vasteland te handhaven. Maar hoe deze beide zaken te harmoniëren zullen zijn. is ook gisteren niet duidelijk geworden. Mis schien zal men over drie weken, als deze vierde zittingsperiode van de Europese Raad gesloten wordt, in deze duistere zaak wat meer licht kunnen bespeuren. De ambassadeur van de federale Duitse republiek in Den Haag, dr. Karl Du Mont, die, zoals gisteren in een deel van onze editie is bericht, op eigen verzoek om ge zondheidsredenen is teruggeroepen, werd in Juni 1950 als zodanig in Nederland be noemd. Hij was een van de eerste diplo maten, die na de tweede wereldoorlog naar het buitenland werden gezonden. Vóór zijn benoeming in ons land was hij hier enige tijd als consul-generaal in Amsterdam. Dr. Du Mont komt uit een Hugenoten familie. Na de eerste wereldoorlog kwam hij in dienst op het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1920 werd hij als attaché aan de Duitse ambassade naar Pa rijs gezonden en in 1935 weer teruggeroe pen naar Berlijn. Hij bleef er slechts en kele jaren, want in 1938 kwam Von Rib- bentrop als minister van Buitenlandse Zaken en deze ontsloeg dr. Du Mont aan zijn ministerie. Dr. Du Mont is namelijk nooit lid ge weest van een nationaal-socialistische partij. Men kende zijn opvattingen, die tot uitdrukking werden gebracht in een rap port, dat hij met betrekking tot de burger oorlog in Spanje had uitgebracht. In 1939 keerde hij voorlopig in het mi nisterie terug. Hij werd echter als het ware geïsoleerd gehouden. Hij mocht niet in de buitenlandse dienst woraen opgenomen en kreeg geen paspoort. In de jaren 1938 tot 1943 werd hij enige malen door de Gestapo aangehouden. Men zocht naar een motief hem blijvend te arresteren. Zover is het niet gekomen. In 1944 verliet dr. Du Mont het ministe rie. Van 1946 af was hij werkzaam in het bedrijfsleven in Keulen. In 1950 werd hij door de regering van de federale Duitse republiek teruggeroepen en aangesteld tot consul-geheraal. Dr. Du Mont heeft zich in de jaren, dat hij hier was, vele vrienden gemaakt. In brede kring ziet men hem zeer ongaarne vertrekken. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de heer W. von Holleben, ambassaderaad, zal optreden als zaakge lastigde ad interim. De woordvoerder sprak de geruchten tegen, als zou de heer uu Mont om andere dan gezondheidsredenen het land verlaten. Hij zeide, dat de heer Du Mont „ergens in Frankrijk" een kuur zal ondergaan. Door het College van Rijksbemiddelaars is thans een beslissing genomen over de voorstellen der Stichting voor de Land bouw tot verhoging van de landbouwlonen. Het college acht een basis-uurloon van 88 cent, met inbegrip van 3 cent voor de werknemersbijdrage aan de pensioenpre mie. voor de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden aanvaardbaar. Door de Stichting voor de Landbouw was voorge steld dit loon op 88V2 cent, met inbegrip van 3 cent voor de pensioenpremie, te be palen. Zoals bekend, bedraagt het huidige loon 84'/j cent met inbegrip van 2 f2 cent voor de pensioenpremie. Het college is voorts van oordeel, dat de lonen van de ongeschoolden niet verhoogd mogen worden. De datum van invoering der loonsverho ging is nog niet vastgesteld. Over deze aan gelegenheid alsmede over enige andere pun ten, zoals de loonsverhoging in de overige loongebieden en de beloning van de jeug dige werknemers zal nog een bespreking met het college worden gehouden. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is Maandag de heer J. H. van Heek uit 's Heerenberg gepromoveerd tot eredoctor in de letteren en wijsbegeerte. Dr. Van Heek heeft deze onderscheiding te danken aan zijn bijzondere verdiensten voor behoud en herstel van middeleeuwse monumenten, vooral in het Oosten dos lands, voor uitbreiding van het openbaar bezit van schilderijen, voor de bevordering van het oudheidkundig bodemonderzoek en voor de bescherming van belangrijk na tuurschoon. ADVERTENTIE Nieuw!/ V 7 O js IvHjfC Cl k SENNELAGER. (Van een speciale ver slaggever). De geallieerde legeroefening „hold fast", die gisteren in West-Duitsland begonnen is en een week zal duren, heeft ten doel 11a te gaan, in hoeverre de Noorde lijke strijdkrachten van de Navo in staat zijn, zich in een defensieve strijd te weren tegen een veel sterkere tegenstander. Gene raal Sir John Harding commandeert in deze oefening het uit Belgen, Canadezen, Engel sen en Nederlanders, in totaal 150.000 man, bestaande „Noordelijke leger". Grote waarde hecht generaal Harding aan het feit, dat met deze legeroefening de luchtmachtoefening „Blue Alliance" gecom bineerd is. Leger en luchtmacht kunnen daardoor de nodige ervaringen opdoen voor de onmisbare samenwerking. Belgen en Ne derlanders hebben tot dusverre nog niet op zo grote schaal met de luchtmacht kunnen oefenen. De oefening wordt geregeld door 800 scheidsrechters met aan het hoofd de Britse generaal Sir Richard Gale voor het leger en de Franse generaal Pierre Fay voor de luchtmacht. Zij worden bijgestaan door de Nederlandse generaal-majoor H. J. J. W. Durst Britt en de Belgische generaal-ma joor Adam. De achthonderd vliegtuigen, die bij de oefening „Blue Alliance" zijn inge schakeld, vormen de in April opgerichte tweede geallieerde tactische luchtmacht. Engelse, Belgische en Nederlandse eskaders zijn hierin verenigd.. Bij deze luchtmacht oefening, waarin ook voor de eerste maal nachtjagers (Meteors) zullen optreden, zijn ruim 20 vliegvelden ingeschakeld, waar onder in Nederland Twente, Volkel, Leeuwarden en Soesterberg. Duizend tanks Aan de oefeningen zal voorts worden deelgenomen door Engelse luchtlandings troepen en door vele tanks. Ongeveer duizend tanks, waaronder 500 t kolossale Britse Centurions, zullen zich in de ko mende dagen een weg banen door het 100 km brede oefengebied. De pantserdivisies hebben bevel gekregen zoveel mogelijk bossen en velden met gewassen te ontzien, maar zij hebben verlof om overal doorheen 1e trekken - huizen uitgezonderd - als de oefensituatie dat nodig mocht maken. De Engelsen schijnen wel op enige schade gerekend te hebben, want zij hebben 6800 De kooplieden in fezzen te Alexandria hebben bij de bevoegde autoriteiten in de vorm van een memorandum een soort „verdediging en verheerlijking van de fez" ingediend. Zij beschouwen de fez als het nationale Egyptische hoofddeksel. De kooplieden stellen deze vraag: „wat komt er zonder fez terecht van de kale, de klei ne, de vrome en de nationalist9" Ook bren gen zij in herinnering, dat per jaar voor 5078 pond sterling fezzen werd uitgevoerd en dat Egypte in 1950 voor 65.000 pond sterling hoeden heeft ingevoerd. „Het zou dus millioenen kosten, indien de hoed als hoofddeksel algemeen werd ingevoerd". Duitsers van het „German Service Corps" ingezet om de vernielingen, die de tanks aanrichten, te herstellen. De massale inzet van tanks verhoogt verder in een niet ge ringe mate de kans op slachtoffers onder de troep, vooral als zij, zoals in deze oefe ning, ook 's nachts zullen opereren. Daar om zijn er strenge veiligheidsvoorschrif ten getroffen. In New York is voor genodigden de eer ste vertoning gegeven van Charlie Chap- lins nieuwe film „Limelight". Het publiek, dat „met tranen en lachen" de voorstel ling volgde, toonde zich zeer geestdriftig. De opmerking: ,,Hij is nog steeds de groot ste clown van de wereld" werd vaak ge- hoord. De film is in zijn geheel een werkstuk van Chaplin, gebaseerd op het leven in de SEngelse „music hall" van voor de eerste wereldoorlog. In de film „maakt" Chaplin een jonge danseres ten koste van zijn eigen successen op de planken. Als hij ten slotte helemaal geen raad meer weet, komt zij hem te hulp en het gelukkige slot is een galavoorstelling ten bate van Chaplin, waarbij drie stukken van de edelmoedige held een overweldigend succes hebben. PARIJS, 15 Sept. (AFP). Volgens een bekendmaking van de Russische radio-om roep hebben de besprekingen tussen de Sovjet-Unie en Peking-China te Moskou tot een overeenkomst geleid, waarbij de Sovjet-Unie de volledige eigendom van de Tsjantsjoeng-spoorweg zonder betaling zal overdragen aan Peking-China. De spoorweg, die meer dan 1600 km. lang is, loopt van Loeping (Mantsjoeli), dicht bij de Russische grens met Mand- sjoerije, naar Pinkiang (Harbin) en van daar naar Dairen en Port Arthur. Naai- Tass verder bericht zijn „belang rijke politieke en economische kwesties" besproken. Het bericht van Tass zegt vervolgens, dat nota's zijn uitgewisseld betreffende „de uitbreiding van het wederkerig gebruik van de Chinese militaire vlootbasis Port Arthur". De Tsjantsjoeng-spoorweg zal niet later dan het eind van dit jaar overgedragen moeten worden. De tekst van Wysjinsky's antwoord aan de Chinese premier behelst dat de Rus sische regering de voorstellen van de Chi nese regering aanvaardt en goedkeurt, dat de nota van Tsjoe en Lai en het Russische antwoord erop deel zullen uitmaken van de overeenkomst van 14 Februari 1950 over de basis Port Arthur met ingang van de datum der uitwisseling dezer nota's. IJsboeren. Russische boeren zijn er, vol gens Radio-Moskou, in geslaagd aard appelen, kool en graan te verbouwen in eeuwig bevroren grond in het gebied van Toera, dat in Siberië nabij de Pool cirkel is gelegen. c Pilon haalde het brood voor de dag en begon boterhammen te snijden. De thee hgd hij ook al opgezet. „Het is lekker vers brood", zei hij. Jullie lusten er zeker wel 'n stuk of wat, niet?" Ja, dat zou ukzl lukken, dachten ze. Ze hielpen met de tafel klaarmaken. Terwijl Pilon het brood sneed smeerden Rick en Bunkie de boterhammen en Oepoetie schonk de thee in. „Mooi", lachte Pilon. „Zo heb ik een goeie hulp!" 7'oeri konden ze gaan eten. Het smaakte heerlijk, nadat ze zo lang in het bos gespeeld hadden. Kijk die Bunkie eens!", lachte Oepoetie. „Die neemt me daar even 'n grote happen!" „Ik ben blijdat het jullie smaakt", zei Pilon. „Er is genoeg en anders, als we te kort komen, haal ik wel wat bij de bakker, hoor!" Onder het eten vertelden de jongens hoe fijn ze rover en reiziger hadden gespeeld. En Pilon praatte over alles, wat zoal in het Kabouterdorp gebeurde. „We hebben het hier best naar onze zin", zei hij. „Ik ben blij dat de andere Kabouters toen óók hierheen zijn gekomen!" vertaald uit het Engels. 42) Wat zou ik meer voor haar kunnen wensen vroeg Mark zich af in een poging zijn gevoelens van irritatie ten opzichte van de knappe, donkere Zuiderling te onder drukken. Iets heel diep in hem, deed hem Carlos wantrouwen en waarschuwde hem, dat Toni niet bij deze man pasteHadden zijn eigen gevoelens voor Toni hiermee iets te maken? En wat hielden deze gevoelens in? Het was waar, dat hij haar aardig had gevonden van het ogenblik af, dat ze voet aan wal zette op Flamingo Eiland. Ze kwam kersvers uit zijn eigen wereld: Londen, het ziekenhuis en een werkkring van verpleeg ster. Ze was een frisse wind in de benau wende tropische atmosfeer van Floriana. Hij had het prettig gevonden, dat ze haar kans om een deel van de Burden-millioe- nen te krijgen had afgewezen, maar hij had zich teleurgesteld gevoeld, tóen hij merkte, dat ze Carlos' aantrekkelijkheid niet had kunnen weerstaan. „Kom mee, we gaan dansen, dat is goed voor je," zei hij enigszins abrupt, met ge weld zijn gedachten terugdringend. Toni liet zich gedwee naar de glazen dansvloer, waaronder gekleurde lampen branden, ge leiden. Het was voor het eerst, dat ze met Mark dansteZe was boos op zichzelf, dat ze trilde. Als dokter zou Mark onmid dellijk haar emotie constateren! „Ik ben erg moe, Mark," zei ze bijna scherp, „en ik dans niet bar goed De band speelde of zijn leven er van af hing en de gekleurde lichten vormden een regenboog op de dansvloer. Op dit ogenblik leek het restaurant weinig op een oud-En gelse inrichting, zoals Mark gezegd had. Met de grote openslaande deuren, die op de galerij uitkwamen, en het uitzicht op de palmen en de haven van Miranda, was de sfeer hier volkomen exotisch. Misschien had hij bedoeld, dat de Engelse kolonie hier het meest kwam. Er kwamen hier inder daad minder Amerikanen dan op de Club en geen enkele kleurling. „Doe je best," zei Mark rustig, terwijl hij haar plagend aankeek, „en ontspan je in 's hemelsnaam. Als je werkelijk wilt, Toni, zul je het heerlijk vindenKijk eens naar al die andere vrouwen, ze staren je aan. Dat komt waarschijnlijk door je op vallende, wufte kapsel!" „Ik doe mijn best," antwoordde ze. Ze trachtte te lachen en opeens viel het ge voel van beklemming van haar af en gaf ze zich over aan het genot van het dansen met Mark. Hij danste lang niet zo goed als Carlos en hij knelde haar niet in zijn armen, zoals deze om haar tijdens het dan sen geen ogenblik te laten vergeten, dat hij In het Middelnederlands luidde dit werkwoord: dorven, maar het had een heel andere betekenis dan thans. Dor ven betekende namelijk: nodig hebben. Om het begrip „wagen" uit te drukken had men toen de beschikking over een ander werkwoord, namelijk dorren. Ic darf was dus: ik heb nodig. Ic dar was: ik waag. Deze vormen leken al heel veel op elkaar, maar de gelijkenis werd nog groter in de verleden tijd. Ic dorste be tekende namelijk zo wel: ik had nodig als: ik waagde. Het is begrijpelijk dat daardoor verwarring ontstond. De strijd is tenslotte beslecht in het voordeel van durven, dat zijn oude betekenis geheel verruild heeft voor die van: moed heb ben, wagen. Daardoor werd het werk woord dorren overbodig en langzamer hand is het helemaal verdwenen. Zo komt het dat het werkwoord durven twee verleden tijden heeft: ik dorst en: ^ik durfde. De belangstelling voor de opening der nieuwe zitting van de Staten Generaal was vandaag, wellicht ook door het zon nige weer, groter dan vorig jaar. Om drie uur in de nacht hadden reeds de eerste toeschouwers post gevat bij het paleis Noordeinde. Bij het krieken van de dag was hun aantal op Noordeinde, Heulstraat, het Schelpenpad van het Lange Voorhout en de Korte Vijverberg reeds aangezwollen tot vele honderden. De men sen van buiten de residentie die omstreeks negen uur de stations uitkwamen, in de optimistische verwachting zonder veel moeite nog een goed plaatsje te kunnen innemen, hebben zich grondig vergist. Zij hadden de grootste moeite ergens langs de route, die de gouden koets zou volgen op zijn jaarlijkse tocht naar de Ridderzaal nog een plaatsje te vinden. Honderden po litiemannen waren reeds vroeg in de weer om er op toe te zien dat de voortdurend aangroeiende mensenmenigte zich niet achter de afzettingen van touwen en hek ken zouden wagen. Ook de reserve-politie was voor dit werk gemobiliseerd. De gehele morgen voerden de treinen duizenden vreemdelingen aan. Lange rijen autobussen brachten duizenden andere kijkgragen naar de residentie. Auto's met nummerborden uit vele landen vormden een bewijs van de grote belangstelling van buitenlandse gasten. Al die tienduizenden drongen samen in het stadscentrum om de gouden koets te zien en de Koningin toe te juichen. De duizenden, die zo vroeg waren ge komen, konden verder 'niet veel anders doen dan de uren uitzitten om te wachten op de stoet, die ieder jaar weer zoveel kijkers op de been brengt. Er was weer een oude dame uit Hillegersberg, die nog nooit een Prinsjesdag heeft gemist en die Koning Willem III nog voorbij heeft zien rijden. De muzikanten waren er ook al vroeg bij. Vouwstoeltjes en kisten gingen grif van de hand. Muzikanten in Volendammer costuum speelden op hun accordéons en op het statige Lange Voorhout werden de deuntjes meegezongen door het publiek, dat dankbaar was voor alles wat enige af wisseling in de wachturen kon; brengen. Zo wachtte een mensenmassa vele uren lang op de kanonschoten van één uur om dan de vorstin in de gulden statiekaros te zien voorbijrijden naar het Binnenhof om het nieuwe parlementaire jaar in te luiden. De gelukkigen op het Binnenhof konden tijdens het uitspreken van de Troonrede zich de tijd korten met het bekijken van de koets, van de paarden, de gala-uniformen en het vertoon der erewachten, totdat de plechtigheid in de Ridderzaal was afge lopen en de Koningin en de Prins weer vertrokken. Als ieder, jaar klonk weer de juichkreet: „Leve de Koningin", die door de duizenden langs de gehele route werd herhaald. In de jaarvergadering van de Haarlemse Klaverjasclub „Het Centrum" is het bestuur als volgt samengesteld: A. van Egmond, voor zitter, J. L. Suyk, secretaris en Miedema, penningmeester. Uit de Opregte Haarlemsclie Courant van 16 September 1852 HAARLEM. Aan den gemeente raad van deze stad is eene schets van de begrooting voor het jaar 1853 aan geboden. Daarin zijn de buitengewone ontvangsten geraamd o.p 23.067. de gewone' op 231.750 te zamen 254.817 De gewone uitgaven zijn begroot op 21 8.598.de buitengewone op 35.495.87'/2. zoodat de geheele be grooting sluit met eene bat© van 723.12V2. haar begeerde. Maar hij danste prettig en vol enthousiasme en zwijgend genoten ze van de muziek en het rhythmische be wegen. „Dank je," zei Mark, toen ze naar hun tafeltje terugliepen, en het klonk ouder wets vormelijk. „Ik dank jou," zei Toni lachend, „voor de manier waarop je me meegesleept hebt en me over een inzinking heen hebt ge holpen." Ze ï-ookten een sigaret en dronken hun koffie in een prettige harmonische stem ming. Buiten flonkerden de sterren aan de nachtblauwe hemel. Het was heerlijk hier zo rustig met Mark te zitten, zonder zich verplicht te voelen tot conventionele be leefde conversatie. Opeens haalde Mark met een wat onhandig gebaar een verkreu kelde brief uit zijn zak te voorschijn, welke hij haar overhandigde. „Ik zou graag wil len, dat je deze brief las, Toni. Dan kun je me misschien adviseren. Het is een brief van mijn vader. Vol verwondering keek Toni hem aan, terwijl ze de brief aannam. Ze begon te lezen. Waarom wilde Mark een advies van héér? Hij was maar al te goed in staat zélf beslissingen te nemenHet dunne luchtpostpapier vertoonde tekenen van herhaaldelijk gelezen te zijn. Het fijne handschrift was niet gemakkelijk te ont cijferen op het verkreukelde papier, maar tenslotte kwam Toni door de inhoud van de brief heen. Deze luidde: „Beste Mark. Je zult waarschijnlijk ver baasd staan over deze brief, aangezien we al lang geleden tot overeenstemming zijn gekomen, dat jij je eigen richting in de medische wereld zult volgen, en je zult specialiseren in tropische ziekten. De reden, dat ik je echter schrijf, is, dat ik me eerder dan ik verwachtte terug moet trekken als huisdokter. Het is mijn oude oogziekte en Moyes kan in deze verder niets voor me doen. Mijn vraag is nu, of je er niet voor voelt, voordat je je uiteindelijke beslissing over een specialisten-loopbaan neemt, een proef te nemen met het bestaan als huis dokter. Ik haat namelijk de gedachte mijn praktijk aan een vreemde over te doen, terwijl ik een zoon heb, die heel goed mijn opvolger zou kunnen worden en die, naar ik weet, een zwak plekje heeft voor Leyden Abbott. Je moeder en ik zouden graag gaan wonen in ons buitenhuisje in Wales we kijken naar dat moment al jaren uit en jij kunt dus het doktershuis krijgen, wat van belang is voor het geval je wilt trou wen. Denk hier eens rustig over na, Mark, en laat je niet door medelijden leiden. Weet, dat hoe donker de wereld ook voor me zal worden ik een rijk en gelukkig leven heb gehad en op de goede herinneringen voort zal leven. Als je werkelijk liever specialist wordt, behoef je hierop stellig niet in te gaan. Met heel veel liefs, ook van je moeder, je vader." Toni keek op van het briefpapier en vroeg: „Wat is dat voor een oogziekte van je vader?". Zakelijk legde hij haar het geval uit en ze begreep, dat het slechts een kwestie van tijd was, dat de oude dokter volkomen blind zou wordern In spontaan medelijden kwamen er tra nen in haar ogen en tegelijkertijd voelde ze iets van verontwaardiging. Voor Mark, die haar ernstig gadesloeg, was het niet moei lijk te begrijpen, wat er in haar omging. Langzaam stak hij zijn pijp aan, die hij eerst zorgvuldig gestopt had. „Je staat er natuurlijk verbaasd over, dat ik hier maar zo rustig voortleef en niet onmiddellijk naar Leyden Abbott teruggereisd ben merkte hij op. „Ja, inderdaad," antwoordde Toni, ter wijl ze hem onderzoekend aankeek. „Je kent mijn vader niet," ging hij voort, er: hoewel zijn stem kalm en 'onbewogen klonk, voelde ze dat dit geval hem zeer ter harte ging. „Mijn vader en ik zijn door een sterke band aan elkaar verbonden. Dat is altijd zo geweest. Misschien komt het wel door het feit, dat we elkaar nooit onmoge lijke dingen gevraagd hebben. Elkaar nooit dingen afgedwongen hebben op grond van familiebanden en dergelijke. Begrijp je, wat ik bedoel?" „Ik begrijp het wel. Je wilt zeggen, dat hij nooit zou willen, dat jij zijn praktijk overnam, tenzij jij het van ganser harte zou doen „Precies." Hij zuchtte opgelucht. Even was hij bang geweest, dat Toni hem ver keerd zou begrijpen en het was onmogelijk iemand de situatie uit te leggen, die geen begrip had voor de speciale band, die er tussen hem en zijn vader bestond. „Mijn vader zou het vreselijk vinden, dat men medelijden met hem had. Hij zou zijn prak tijk aan de eerste de beste vreemde over doen, als hij zou denken, dat ik uit mede lijden terugkwam. Wat zijn oogziekte be treft, heeft hij natuurlijk al lang geweten, dat hij er uiteindelijk zo voor zou komen te staan, alleen had hij geen vermoeden, dat het al zo spoedig zou zijn. „En ondanks dat alles ben jij doorge gaan met je specialisten-studie en ging je ver van huis?", vroeg Toni zachtjes! Mark was in haar ogen uitstekend geschikt voor een gewone huisdokterspraktijk, en ze vond het jammer, dat hij zo opging in zijn onder zoekingen betreffende tropische ziekten. Hij had het prettige, normaal menselijke, dat voor een huisdokter zo belangrijk was. Voor Toni, die in het ziekenhuis met zoveel dokters samengewerkt had, was een goede, gewone huisdokter verre te prefereren beven vele specialisten. „Mijn vader wilde, dat ik zelf de richting zou kiezen, die me het meest aantrok. En wat mijn vertrek van huis betreft, daar heeft de oorlog ook iets mee te maken! Ik behaalde mijn diploma in 1941. Daarna werd ik naar Afrika gestuurd en daar be gon mijn enthousiasme voor de ziektever wekkende insecten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6