Haarlemse tandarts Steffens vond nieuwe vioolkam uit Eerst naar de Flora daarna naar Haarlem Hendrik Andriessen komt in Haarlem zijn orgelcomposities beluisteren Waarde van middelmatig instrument wordt er aanzienlijk hoger door Voortvluchtige kok aangehouden Het geschil over de Orionweg-verlenging Begrafenis met militaire eer Uitbreiding Joh. Enschedé en Zonen PINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemmer kiest zijde van Bloemendaal Huiselijke twist Sprekers op bijeenkomsten van Teisterbant Gespeeld door Albert de Klerk op instrument waarop ze uit improvisatie ontstonden De Haarlemse tandarts J. D. Steffens houdt zich sinds jaren bezig met proble men die de vioolbouw betreffen. Als zo vele anderen zocht hij naar het geheim van de intensiteit, de kwaliteit en de zui verheid van de toon. Het mysterie van de lak, dat naar men algemeen gelooft, het kernprobleem is, heeft hij verworpen. De heer Steffens is de oplossing gaan zoeken in de vorm van de kam der viool. De kam is, zoals men weet, het dunne houten plankje dat op twee pootjes op het bovenblad van het instrument steunt en de snaren die er overheen gespannen worden, op geschikte hoogte van- de toets houdt. De bijzondere functie van de kam is echter: de trillingen van de tot klinken gebrachte snaren over te brengen op het klankbord, dat ze dan weer doorgeeft aan de stapel, het staafje tussen boven- en on derblad geplaatst en ook wel eens de „ziel" van het instrument genoemd. De vorm, de afmetingen, de houtsoort en de plaatsing van de kam hebben een grote invloed op de sonoriteit en o<p de ge schiktheid om het instrument te bespelen. De algemeen gebruikte vorm van de viool- kam is die welke aan Antonio Stradiva rius, volgens anderen aan Joseph Guarne- rius toegeschreven wordt. Deze vorm heeft een sierlijke opening in het midden en is aa- beide zijden diep ingekarteld. Oudere vormen zijn nog „luchtiger" bewerkt, voorzien als zij zijn van een viertal inge sneden figuurtjes. Rechtlijnige voortplanting De heer Steffens is nu, zoals hij ons ver telde, langs rationele weg tot de conclu sie gekomen dat deze kam niet het be reikbare rendement geeft. Volgens de theorie van vooraanstaande vioolbouwers en natuurkundigen worden de trillingen der snaren golfvormig overgebracht door de 'kam op de viool, waarbij de kam een schommelende of slingerende beweging maakt en daarbij kantelt om zijn rechter voet als steunpunt, zodat alleen de linker kamvoet dienst doet bii het overbrengen der trillingen op het bovenblad. Hiertegenover stelt de heer Steffens nu een theorie die het resultaat is van zijn twintig jaren onderzoeken en experimen teren: „De kam beweegt helemaal niet, doch moet als vaststaand worden be schouwd. De voortplanting der trillingen geschiedt niet in golven, maar rechtlijnig. Beide kam voeten doen dienst en er heeft een kruising der trillingen plaats, op de zelfde manier als bij het menselijke oog de optische prikkels kruisen". Hieruit concludeert de heer Steffens: „Iedere viool heeft haar eigen ziel en moet dus een alleen voor haar passende kam hebben, daar dit het belangrijkste deel der viool is en niet het bovenblad, het onderblad of de stapel, zoals tot nu toe is beweerd". Steunend op zijn theorie der rechtlijnige voortplanting van het geluid op de kam, is de heer Steffens er toe overgegaan een vioolkam te ontwerpen met twee vaste steunpunten op het bovenblad, bedoeld om de trillingen langs twee wegen over te brengen. Bovendien meende hij de rich ting der trillingen rechtstreekser te maken door in zijn kam geen uitgesneden figuur tje aan te brengen. De heer Steffens heeft op deze uitvinding patent aangevraagd en verkregen. De voordelen van de Steffenskam zijn volgens de uitvinder deze: 1. De toonkleur en de sterkte van het geluid van viool en cello zijn naar wille keur te wijzigen en te beïnvloeden, wat vroeger onmogelijk was. 2. Het geluidsvolume van iedere viool en cello, ook de kostbaarste, wordt door de Steffenskam 2 a 3 maal vergroot. 3. De draagkracht van viool en cello neemt enorm toe. 4. Alle bekende en zo gevreesde „fa dings" en „wolven" de schrik der mu sici zijn absoluut verdwenen. 5. Alle snaren zijn, van de laagste tot de hoogste toon, in alle posities zuiver en „quint-rein" te bespelen, wat voorheen al leen mogelijk was met de oude kostbare meesterviolen. 6. De violen en celli zijn gemakkelijker te bespelen, reageren op de subtielste be doeling van de musicus. Het bespelen der instrumenten wordt veel minder ver- Verdacht van oplichting van Haarlemse uitgeverij Konden wij gisteren nog juist voor het ter perse gaan van ons blad melding maken van het terugvinden van de Ford Mercury, die de voortvluchtige Apeldoornse kok H. H. had gekocht van de 26 mille die hij van een Haarlemse uitgeverij en drukkerij had ontvangen als gevolg van zijn voor wendsel dat hij een tentoonstelling in de Ahoy-gebouwen zou organiseren, thans kunnen we berichten dat H. H. vanmorgen in Arnhem is aangehouden. H. had daar Zondagavond in een pension een kamer gehuurd. Alvorens hij zich naar bed begaf liet hij weten dat hij erg veel slaap had en daarom niet gewekt behoefde te worden. Inderdaad liet men hem uitsla pen, doch toen hij Dinsdagmorgen nog niets van zich had laten horen, werd de hospes ongerust en waarschuwde de politie.^ Deze herkende de slaper, die buiten bewustzijn bleek te zijn, als de gezochte chef-kok. H. is voorlopig ter observatie in het gemeente ziekenhuis opgenomen. HAARLEM,, 15 September 1952 ONDERTROUWD: 15 Sept.. M. Pot en G. C. Peters; A. Blaauw en W. A. Preustennk. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., J. H. LinggBosch; 14 Sept., W. Borstel—Paap; .T. Abspoel—Hildering; 15 Sept., Th. A. Metten Vreenegoor. BEVALLEN van een dochter: 13 Sept., H. G. Pijlman—Jalvingh; M. G. Valent—Flipsen (2 d.); M. A. van Dijck—Medenblik; C. van Biezen—Weseldijk; E. W. E. Mooij—Peters; 14 Sept., G. G. Reijnders—van Trigt; P. C. ScheepersVerzeilberg; C. E. J. M. van Sam- beek—Peeperkorn. OVERLEDEN: 12 Sept., M. Vermeer, 78 1„ van Wassenaerstraat; 13 Sept., P. van Aalst—van Schaik, 73 j., Westcrhoutpark. moeiend dan voorheen, wat voor orkest musici van groot belang is. 7. De violen en celli ontstemmen niet meer zo gauw als tot nu toe het geval was en reageren niet meer op temperatuur schommelingen en weersveranderingen. Geluid inderdaad versterkt Door een voortreffelijk violist in de ge legenheid gesteld het effect van de uit vinding van de heer Steffens te toetsen aan het spel op een viool met een normale kam, moeten wij toegeven dat het geluid door de nieuwe vinding belangrijk ver sterkt wordt en dat „fadings" en „wolven" er werkelijk door bezworen kunnen wor den. Wie het ideaal van de viooltoon zoekt in de intensiteit zonder meer, kan het best eens proberen met een Steffenskam. Maar een viool is een delicaat instrument, dat om zijn nobele klankkarakter te be houden gesteld dat het dit bezit doorgaans niet geforceerd wil worden. Dit is een teer punt in deze kwestie, waar over het laatste woord door belangheb benden nog niet gezegd is. Toch is het aan te nemen dat, door toepassing der vinding van de heer Steffens, van een middel matige viool een instrument gemaakt kan worden met een aanzienlijk verhoogde waarde. JOS. DE KLERK De heer Steffens demonstreert een viool met zijn nieuwe kam. Een voorbeeld van een oude kam houdt hij ter vergelijking in de hand. De gemeente Bloemendaal heeft onver wacht steun gekregen en nog wel uit het „vijandelijke" kamp! in haar geschil met Haarlem over de verlenging van de Orion- weg. Men herinnert zich dat de Haarlemse raad destijds besloot, die weg via de Delft en de spoorlijn door te trekken naar Bloe mendaal, teneinde de recreatiegebieden aldaar gemakkelijker bereikbaar te maken voor de bewoners van Haarlem-Noord. Bloemendaal was het daarmee niet eens en tekende beroep tegen dit Haarlemse be sluit aan bij het college van Gedeputeerde Staten, dat echter nog geen beslissing ge nomen heeft in het geschil. En nu komt een inwoner van Haarlem, de heer J. M. G. Hoes, de Bloemendaalse argumentatie ondersteunen in een brief aan Gedeputeerden! In zijn schrijven betoogt de heer Hoes, dat er zijns inziens geen enkele noodzaak is tot het maken van zulk een verbinding tussen beide gemeenten, maar dat er wel een hele massa tégen is. Wie voor zijn plezier Bloemendaals dreven opzoekt, zo betoogt hij, die zal de kleine omweg van Haarlem-Noord via Kleverlaan en Iepenlaan niet als een bezwaar voelen. Wandelaars en wielrijders kunnen boven dien via de'tunnel bij het stationnetje Bloe mendaal nog sneller de bedoelde recreatie gebieden bereiken, aldus de schrijver, die tenslotte aanvoert, dat het doorgaan van de Orionweg-plannen een kostelijk stukje landelijk schoon met twee pittoreske oude boerderijen (aan de Bloemendaalse kant van de geprojecteerde weg) in gevaar zou brengen. Hij verzoekt daarom Gedeputeer den het „snode plan van Haarlem te willen verhinderen". 99 Op een bijeenkomst van de Algemene Middenstandsorganisatie de Haarlemse Han delsvereniging, heeft de heer H. C. Vermeulen tijdens een lezing over de betekenis van de Flora 1953 meegedeeld, dat de Koningin het beschermvrouweschap van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 heeft aanvaard, dat een ere- presidium is samengesteld, waarin zitting hebben de minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Landbouw en Visserij, de deken van het corps diplomatique, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord holland en Zuidholland en dr. E. M. Krelage, erevoorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Laatstgenoemde zal ook optreden als voorzitter der inter nationale jury. De vergadering stond onder leiding van de heer P. Barend. De heer Vermeulen deed eerst mededelingen over het doel en het karakter der binnenkort te houden tentoon stelling. De bedoeling is uitsluitend propa ganda voor bloemen te maken. De directie zal verheugd zijn, als de exploitatiereke ning sluit, doch het zal niet erg zijn, als een bedrag betaald moet worden. Er wordt op verscheidene wijzen propaganda ge maakt in binnen- en buitenland. In groten getale zijn affiches en folders verspreid; daarin wordt niet alleen de aandacht ge vestigd op de Flora, maar ook op Haarlem. De heer Vermeulen gaf een uiteenzetting van de plannen inzake de inrichting van de industrie- en middenstandsexpositie en van de winkelgalerij. In de galerij kan de middenstand uit Haarlem en Heemstede exposeren en in andere delen van een tij delijk gebouw is plaats om de producten van de Nederlandse industrie te exposeren, in het bijzonder van die bestemd voor de export. Er zal voor gezorgd worden, dat buitenlanders een goede indruk zullen krijgen van het Nederlandse zakenleven. In 1935 bezochten 600.000 personen de Flora; toen was de vervöersinterisiteit niet zo groot als thans. De directie van de Flora werkt samen met het gemeentebestuur van Haarlem, omdat het te verwachten is, dat velen die de bloemententoonstelling bezoe ken, ook naar Haarlem zullen komen om te genieten van de schoonheid der stad. In folders staat: „Eerst naar de Flora, daarna naar Haarlem." De stad zal dus kunnen profiteren van de tentoonstelling. Er rust daarom verantwoordelijkheid op het ge meentebestuur, op de stichting Haarlems Bloei en ook op de inwoners, speciaal die belang hebben bij een druk bezoek. Er zal veel verkeer over Haarlem geleid worden. Sprekende over de betekenis van de Flora voor de middenstand herinnerde de spreker aan de viering van het zevenhon derdjarig bestaan van Breda. Er waren 700.000 bezoekers en de financiële uitkom sten waren gunstig. Indien Flora een succes wordt, dan kan het niet anders of Haarlem profiteert er van. Het is echter vreemd, dat nog geen enkele vereniging activiteit heeft getoond om iets te organiseren. Er ligt voor de drie plaat selijke middenstandsverenigingen, gecoör dineerd in de Middenstandscentrale een taak om in samenwerking met straatver enigingen de zaken voor te bereiden. Het is kort dag. Het gemeentebestuur en Haar lems Bloei willen meewerken. De spreker zeide, dat vaak de klacht wordt geuit, dat bewoners uit Kennemer- land in Amsterdam k;flpen. Nu krijgt het Haarlemse bedrijfslef?! een kans propa ganda voor de stad te maken en Amster dammers gelegenheid fe bieden in Haar lem te kopen. Nadat de heer B. W. L a s s c h u i t, ere voorzitter der Handelsvereniging en een lid van het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond een opwekkend woord tot de middenstanders hadden gericht, beantwoordde de heer V ermeulen een aantal vragen. De kwestie van de huisvesting van vreemde lingen behoort niet tot de taak van de directie van Flora. Hieraan werkt Haarlems Bloei. Contact is reeds gezocht met Am sterdam, Noordwijk aan Zee en Zandvoort. Op het tentoonstellingsterrein komt een verkeershuisje van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Het is nog niet bekend wat de entree prijs wordt. De samenwerking tussen Flora en Keukenhof noemde de heer Vermeulen vriendschappelijk en goed. Keukenhof kon om technische redenen niet sluiten. Er is een folder gemaakt, waarin reclame ge maakt wordt voor beide exposities. Komt de Koningin bij de opening? luidde een der vragen. Daarop kon de spreker geen antwoord geven. Koninklijke belang stelling is wel te verwachten, in 1935 be zocht Koningin Wilhelmina enige malen de expositie. Ontkennend moest de heer Vermeulen antwoorden op een vraag of er èen muziek tent op de tentoonstelling geplaatst wordt. Men wil de bezoeker rustig laten wandelen. Hij mag niet gestoord worden door collec tanten of verkopers. Een muziektent zal niet harmoniëren met de schoonheid van het terrein. Tenslotte werd gevraagd hoe het stond met de samenwerking tussen de Haarlemse verlichtings- en versieringscommissie en de middenstand. De heer Vermeulen zeide de commissie niet te kennen, doch hij gaf in overweging zo spoedig mogelijk contact op te nemen en plannen uit te werken. Er zal in de komende maanden veel te doen zijn. In de binnenstad van Haarlem is Maan dagavond om kwart voor elf een vecht partij ontstaan. Een monteur kwam in be schonken toestand thuis en maakte ruzie met zijn vrouw. In de keuken sloeg hij vele voorwerpen stuk en drie ruiten wer den vernield. De vrouw liep wonden op en de man heeft getracht zijn broer met een gebroken fles wonden toe te brengen. De politie werd gewaarschuwd die de monteur naar het bureau van politie heeft overgebracht. Hij is ter ontnuchtering in gesloten. Een droeve stoet trok Maandagmiddag van de Ripperdakazerne via de Schoter- weg, Rijksstraatweg, Vergierdeweg naar de Noorder Begraafplaats. Met militaire eer werd het stoffelijk overschot van de heer K. Hoogreef, sergeant-vlieger der L.S.K. die op 29 Augustus bij een auto-ongeluk in Zweden om het leven was gekomen, ter aarde besteld. In de stoet liepen afdelingen van de luchtvaarttroepen mee. Op de begraaf plaats waren velen verenigd om de over ledene de laatste eer te bewijzen. Aanwe zig waren luitenant-kolonel J. W. Stout, garnizoenscommandant van Haarlem, majoor-vlieger H. J. Doorenbos, als ver tegenwoordiger van de chef luchtmacht staf en commandant van het commando luchtvaartopleiding, kapitein vlieger waarnemer Weehuijzen, commandant van het onderdeel A.V.Ó.T. (aanvulling vlieg tuigopleiding tweemotoren) en de heer J. J. Smit, chef van de afdeling militaire zaken ter gemeentesecretarie. De heer Egbert Vos speelde op het or gel de Marche funèbre van Chopin, toen de kist, gedekt met de Nederlandse vlag, daalde. Ds. G. Denee, veldprediker van de vlieg basis Twente, bracht een laatste groet over namens de heer J. M. van Rijn, vriend van de overledene, die met deze een vacantiereis naar Zweden heeft ge maakt en daar nog in een ziekenhuis ver pleegd wordt en namens de heer G. Sie raad, een andere vriend, eveneens verblij vende in Zweden. Vervolgens leidde ds. Denee een korte rouwdienst. Na Psalm 103 gelezen te heb ben zeide de predikant, dat toen hij hoor de hoe de heer Hoogreef omgekomen was, hij dacht dat de vlieger geheel anders is overleden dan velen vermoed hebben. Ouders, echtgenoten en verloofden van vliegers hebben een onuitsprekelijke angst als zij van een vliegtuigongeluk horen. Onverwacht komt het anders uit. De heer Hoogreef is met veel plezier met vacantie naar Zweden gegaan en is na een auto ongeluk om het leven gekomen. Inderdaad kunnen wij zelf niet uitmaken hoe het in het leven zal verlopen. Buiten ons is iets, dat de dingen leidt. Bii de nabestaanden komt dan het woord waarom in hun hart. Vaak wordt per dag gevraagd „God, waarom is het nodig?" God geeft echter een antwoord en wel door Jezus Christus en daarbij herinnerde ds. Denee aan de kruisiging en opstanding. Nadat de veldprediker in gebed was voorgegaan sprak kapitein vlieger-waar nemer Weehuijzen een afscheidswoord. Hij noemde de overledene een goed mili tair die over zes maanden een volleerd vlieger zou zijn geweest. Men verwijt een vlieger wel eens, dat hij zonder goddelijk gebed leeft. Dat is niet waar; hii houdt zich voortdurend bezig met God. Zo v«®s het ook met de jonge overledene. Daarom weet de spreker, dat God hem rustig zal opnemen. Onder orgelspel werd de baar graf waarts gedragen. Leden van een bataljon losten een salvo schoten boven de geopende groeve, waarna een familielid dankte voor de blijken van deelneming. Ds. Denee besloot de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader. Op Woensdag 17 September houdt de dichter-tekenaar H. L. Pronen een lezing over het vraagstuk „Mag de Bakenesser- gracht gedempt worden?" in de Haarlemse sociëteit Teisterbant, ter opening van de reeks aan bijzondere onderwerpen gewijde tweewekelijkse bijeenkomsten. Daar aldus de^zojuist verschenen agenda de mogelijkheid van demping een steeds te rugkerend punt van beraad in de Haar lemse vroedschap is, zijn de leden van het gemeentebestuur voor deze avond uitge nodigd. Andere sprekers, die gedurende het eer ste kwartaal zullen optreden, zijn: Cornelis Veth over „Caricatuur in verschillende lan den", Harry Mulisch (winnaar van de Reina Prinsen Geerligsprijs) over eigen werk, mevrouw S. Tersmitten-Spier en de schilder Frans Funke met reiservaringen, de heer E. J. Verschueren (directeur van Multifilm) over „Film en.... film" en de schrijver-arts Tjebbo Franken over „Kunst als medicijn". Op het programma staan verder de gebruikelijke oratorische avond en een concert door het Trio Hesmerg, dat werken van Beethoven en Schubert ten gehore brengt. Aan mevrouw Emmy van Lokhorst, se cretaresse van de Vereniging van Letter kundigen, en de musicus professor Hendrik Andriessen zal in de loop van deze maand het buitengewoon lidmaatschap der socië teit worden aangeboden. ADVERTENTIE 'n Nicnw Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes. Een „goeie morgenbegint met Gillette f De componist, thans professor, Hendrik Andriessen wordt zestig jaar. Woensdag zal er in zijn woonplaats Den Haag aan hartelijk huldebetoon geen gebrek zijn. Maar het mocht niet uitblijven dat deze oud-Haarlemmer ook in zijn vaderstad kon worden gevierd ter gelegenheid van dit kroonjaar. Wie de Andriessens kent, ik bedoel de musici onder hen, kan weten hoezeer zij Haarlemmers gebleven zijn, ook nadat zij terwille van hun artistieke car rière hun geboorteplaats verlieten. Met Hendrik Andriessen is dit nog een bijzonder geval. Het ouderlijk huis aan de Bakenessergracht is door hem en zijn gezin bewoond gebleven, tot hij in 1934 naar Utrecht verhuisde en het is op het plekje oud-Haarlem, gelegen tussen de kerk aan de Jansstraat en het oude grachtje, dat er een zeer belangrijk deel van zijn levens werk als componist tot stand is gekomen. De St. Jozefkerk en het geboortehuis der Andriessens palen aan elkaar en vormen een gesloten eenheid die topografisch van belang is in de geschiedenis van Hendrik Andriessens kunstenaarsschap. In de St. Jozefkerk was vader N. H. Andriessen or ganist-directeur. Toen deze in 1913 was overleden, is zijn zoon Hendrik hem als organist opgevolgd. Kort te voren was het orgel aldaar verbouwd door de firma Adema uit Amsterdam; het was een voor treffelijk pneumatisch instrument gewor den, qua klank geïnspireerd op de Cavaillé Colls en uitermate geschikt voor de muziek van César Franck. In feite was het nu een romantisch orgel, maar met een gezonde klassieke basis, waardoor het ook voor Bach's muziek kwa liteiten bezat. Aan de speeltafel van dit orgel is Hendrik Andriessen als kunstenaar gegroeid en het milde timbre ervan heeft zijn werk sterk beïnvloed. Ik geloof zelfs dat hij, al improviserend op dit instrument, componist geworden is. Van nabij heb ik dit -proces kunnen volgen, want het lot had het zo geschikt, dat wij niet alleen naaste buren werden (Bakenessergracht 26 en 26a) maar dat we ook zeventien jaar samen werkten, Andriessen als organist en uw dienaar als koorleider op het oksaal van de St. Jozefkerk. Nergens klinken ze mooier Zijn thans overal gespeelde orgelwerken die een nieuw geluid lieten horen en voor het eerst na Sweelinck, de Nederlandse or gelmuziek weer op internationaal niveau bracht, wat hun grote opgang, ook in het buitenland, bewijst ik heb van een groot gedeelte geweten dat ze daar geboren wer den; ik zou haast zeggen dat ik ze gehoord heb alvorens ze vaste vormen hadden aan genomen en eer ze op het papier stonden. Het waren zijn rijke improvisaties op het lenige en vertrouwde instrument, die het scheppend proces inleidden en die mij steeds deden denken aan hetgeen Vincent d'Indy zo liefderijk getuigde van zijn mees ter César Franck als improvisator aan het orgel van Cavaillé Coll van de Ste Clothil- de te Parijs. Zo ontstonden geleidelijk Andriessens Chorals, zijn Toccata, zijn Passacaglia, zijn Sonata da Chiesa, werken waarin zijn groei zich manifesteerde en die ons ver trouwd geworden zijn in het timbre van het orgel waarop ze geconcipieerd werden, alsmede in de sfeer van die omgeving. Ik heb ze nergens prachtiger horen klinken dan daar in de St. Jozefkerk, met haar zeldzame acoustiek; maar ik geef toe dat het vooral de herinnering is aan het ont staan dezer composities, die deze voorkeur bepaalt en die dierbare associaties wekt. De gelegenheid om dit belangrijk oeuvre voor orgel te horen in de St. Jozefkerk zal nu, ter gelegenheid van Andriessens kroon jaar, gegeven wordén op Vrijdagavond 19 September. Zijn oud-leerling en opvolger als organist van dit fraaie Adema-orgel, Albert de Klerk, die als kind reeds de sfeer van Andriessens kunst in zich opnam, is op het idéé gekomen zijn meester te eren met een gratis toegankelijke uitvoering van de orgelcomposities, welke in de kerk aan de Jansstraat voor het eerst geklonken hebben. Tevens belooft dit concert aanlei ding te worden cm Hendrik Andriessen, zij het dan twee dagen na zijn verjaardag, in zijn geboortestad een intieme hulde te bereiden. Want de jubilaris heeft beloofd Vrijdagavond naar zijn orgelcomposities te komen luisteren. JOS. DE KLERK. Met ingang van 1 September is ir. D. A. Kraayenga aangesteld als leraar in vaste dienst aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse. De organist Cor Kee zal Vrijdagavond 19 September het eerste concert geven op het nieuwe orgel van de Maranathakerk te Amsterdam-Noord. f f Iff Hierbij publiceren wij een tekening van het nieuwe gebouw voor de Grafische Inrich ting Johannes Enschedé en Zonen aan de Bakenessergracht in Haarlem, waarvan wij gisteren een beschrijving gaven. Op de tekening komt duidelijk uit, dat de samen werkende architecten ir. C. Wegener Sleeswijk en IJsbrand Kok ernaar gestreefd hebben de onderlinge verhoudingen en gevelverdeling van het gebouw in overeen stemming te brengen met de omgeving. Vandaar dat ter weerszijden van de drie tra feeën lagere fragmenten worden gebouiod die een goede overgang vormen tot de overige bebouwing aan de gracht. BINNENLAND De nieuwe Kwikkelsbrug over het Oostelijke deel van de Westerhaven in de door Medemblik gaande vaarroute Enkhui zenMedemblikDen Helder cn Alkmaar, is dezer dagen geopend. De nieuwe eiectriseh bewogen ophaalbrug heeft een doorvaart- wijdte van 8 meter. De rijwegb-.eedte voor het wegverkeer is 6 m., met ruime trottoirs voor de voetgangers. Op 10 October wordt in Utrecht een mo nument onthuld ter nagedachtenis van Paul Kruger. Het is geplaatst op het voorplein van het voormalige „Oranjelust", waar de de Zuid-Afrikaanse president van 10 Decem ber 1901 tot 16 October 1902 heeft gewoond. De onthulling zal worden verricht door de Zuid-Afrikaanse ambassadeur, de heer P. I. Hoogenhout. In een boerderij in Beekbergen is gister morgen brand ontstaan. Het gelukte de brandweer van Beekbergen en Apeldoorn niet het vuur te bedwingen. De gehele boer derij en vrijwel de hele inventaris werden in de as gelegd. Slechts de grote wagen schuur bleef behouden. De bewoner was tegen brandschade verzekerd. Senator Tom Connally, voorzitter van de Commissie voor Buitenlandse Betrekkin gen van de Amerikaanse Senaat, wordt in de loop van vanmiddag uit Bonn in ons land verwacht. Hij maakt een reis door een aantal Europese landen, waar hij de verscheidene vertegenwoordigingen der Verenigde Staten bezoekt. Het 6tikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen heeft gedurende de maand Augustus 80.000 ton kunstmeststoffen per schip en per trein naar afnemers in binnen- en buitenland verzonden Tot dusver werd sinds de inbedtijfstelhng van het stikstof- bindingsbedrijf in 1930 nog nooit ln éèn maand een zo groot kwantum verzonden. Op de oude kunst- cn antiekbeurs te Delft werd Maandag het twintigduizendste toegangsbewijs verkocht. De gelukkige was mevrouw De Koster uit Oegstgeest, die be dacht werd met een Chinees porseleinen bordje. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal op Vrijdag 19 en Maandag 22 September geen spreekuur houden. Het bestuur van de R.K. Meisjesschool te Overveen heeft de raad van Bloemendaal verzocht om gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van schoolbanken, leermid delen en schoolbehoeften ten behoeve van de eerste klasse van genoemde school, die tengevolge van do toeneming van het aantal leerlingen gesplitst moet worden. B. en W. stellen de raad voor, de gevraagde som ad f 1420.67 te verlenen. Op 19 September zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de heer G. J. Wanders, bedrijfsleider van Carels* Broodfabriek te Haarlem, bij deze firma in dienst trad.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7