„Joegoslavië en Engeland zijn bereid tot verzet tegen aanval" Saneringsplannen voor een deel van Amsterdams binnenstad Rijksbegroting komt begin November aan de orde Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vereniging Eden: „Verschil in politieke stelsels mag geen bezwaar zijn" Ontslag W. Vogt niet ongeldig Openhartige taal van Tito Nederlandse straaljager in België verongelukt De democraat Byrnes steunt Eisenhower M.S.A.-accoord met Indonesië vervalt Het woord is aan Voordien geen behandeling van principiële aangelegenheden Amerikaanse basis op Groenland in gebruik Japan in oppositie tegen Russisch veto Piloot omgekomen Oproer in Finse gevangenis Westelijke eisen voorrang voor Duitse verkiezingen Libanese president naar Frankrijk uitgeweken TWEEDE KAMER Nieuwe abonnés GRATIS AVRO in het gelijk gesteld Brits vliegtuig in het Kanaal gestort 67e JAARGANG No 61 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 221 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per Wartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALS MEN DE BELANGSTELLING der volken „in hun brede lagen" wil wekken voor Europese federatie zal men dat moe ten doen door hun de veranderingen in uit zicht te stellen, die zij erdoor in hun dage lijks leven zullen ervaren. Het interesseert de meeste mensen meer of zij zonder pas poort en de overlast van andere douane formaliteiten zullen kunnen reizen en van deviezen-beperkingen verlost zullen wor den, dan hoe de federale grondwet gefor muleerd zal worden. Vooral juridische strijdvragen vinden geen brede belangstel ling. Bij de krant zijn wij ons daar wel van bewust. Niettemin dienen de kernvragen aan een zo groot mogelijk aantal belang stellenden te worden voorgelegd en duide lijk gemaakt, en het is altijd moeilijk uit te maken wie dat allemaal zijn. Ge kunt dit vergelijken met de moeilijkheden waarin democraten tijdens de wordingsgeschie denis der democratie verkeerd hebben eer er algemeen kiesrecht was als zij zich bezonnen op de vraag, hoe men een kiezérscorps zou kunnen samenstellen dat tenvolle voor zijn taak berekend was. Hetr geen overigens zowel zou moeten'inhouden dat elke kiezer de staats-taak voldoende begreep als dat hij zich boven eigenbelang en groepsbelang zou weten te stellen. Nu, men is nimmer geslaagd in de samenstel ling van zulk een élite, zulk een kiezers- keur, al leeft zij ongetwijfeld in ons mid den. Zelfs als men haar door een wonder kon ontdekken zou zij nog niet worden aanvaard, tenminste niet nu. Het is er mee als met de aloude vraag: hoe krijgt men de rechte mensen op de juiste plaat sen, welker oplossing wel steeds ijveriger wordt nagestreefd, maar ook nog in zo tal rijke gevallen faalt. Wil men de federale vereniging van een aantal landen voor een zo groot mogelijk aantal mensen aantrekkelijk maken, dan behoeft men zich evenwel niet tot ophef fing van 'douane-formaliteiten die trou wens niet dadelijk zal komen te bepa len. Belangrijker is bijvoorbeeld de vrij heid om werk te zoeken in die andere lan den met welke het onze een federaal ge heel zal zijn gaan vormen: verruiming van de arbeidsmarkt. Belangrijker zou ook de vervulling zijn van de voorwaarde, dat ieder er een tweede staatsburgerschap, dat van de Unie, dat van „het grote land", bij zou krijgen. Niet vanwege de formaliteit zelf, maar omdat die het besef zou doen ontwaken dat men nu ook tot een grote mogendheid behoorde. De tweede wereld oorlog en zijn verloop hebben wel zeer dui delijk gemaakt, dat men als vrije burger van een klein land geenszins dezelfde kan sen en dezelfde vrijheid bezit dan als vrije burger van een groot land. De vrije burger van het grote land heeft trouwens ook buiten oorlogstijd niet steeds nagelaten, daarop de aandacht te vestigen, al was het alleen maar door zijn houding en optreden. Ik geloof dat onze toetreding tot een fede rale unie ons nationaal zelfvertrouwen zou versterken. Het is door de ervaringen, op gedaan sinds Mei 1940, erg geschaad. Ik geloof dat het tijdens de ontwikkeling van zaken in de federale unie ook zou groeien, omdat zou blijken dat sommige Hollandse qualitciten en bekwaamheden daarin bij zonder tot hun recht zouden komen. Men zou ons als medebouwers aan de unie zeer goed kunnen gebruiken: niet zozeer als po litici maar juist op breder en dadenrijker gebied, waarop veel groter aantallen men sen nodig zijn: als volhardende werkers. Het feit dat er vrij veel Nederlanders zijn, die de talen der anderen geleerd hebben (en dat sommigen ze zelfs vloeiend spreken) zal ons zeker sterk doen meetel len, eenvoudig omdat dit in de practijk zo nodig en nuttig zal blijken. Anderzijds ver wacht ik dat de belangstelling voor onze eigen taal, waaraan bij zovelen zoveel ont breekt, door toetreding tot een federale unie zou worden bevorderd. De gedachte ligt misschien niet vlak voor de hand, maar zij is gemakkelijk toe te lichten. In de nauwe vereniging met andere volken zal men zich op de werkelijke waarden van het eigene sterker gaan bezinnen. Men zal het gevoel krijgen: wij moeten oppassen dat dit niet teloor gaat, juist omdat eerst de gedachte zal zijn ontstaan: het zou nu wel eens teloor kunnen gaan. Met dat al zullen vereniging en samen werking van al die volken niet zo vlot tot stand komen. Men zal, als de formele unie voltrokken is, beginnen met elkaar met twijfel te bejegenen en menigeen zal erop gebrand zijn, alle voordeel naar de eigen kring te halen en over alles te disputeren. Hetzelfde ziet ge vaak gebeuren als twee bedrijven pas een fusie hebben aangegaan of zelfs twee voetbalclubs. Met de vraag: wie komen er nu in het eerste elftal? begint het in alle gevallen, op ieder ni veau. Zo zal het met de federale unie ook gaan; men heeft elkaar jaren becon curreerd en fel bestreden, men kent eikaars „personeel'^ maar ten dele en heeft voor opgezette meningen, in het algemeen niet vleiend, ook over het deel dat men niet kent. De eerste jaren van een federatie zullen een gouden tijd zijn voor liefhebbers van ruziemaken. Hetgeen de voorstanders van het tegendeel juist tot hun grootste activiteit zal brengen. Terwijl intussen de gemeenschappelijke belangen zich zullen blijven ontwikkelen en zozeer groeien, dat men in de ene kring na de andere zal gaan zeggen: wij zijn nu wel helemaal op elkaar aangewezen. Óp staatkundig terrein zullen, zoals de ervaring met andere federaties leert, bij geschillen tussen de gefedereerde volken en het geheel de volken geneigd zijn, het belang van het grote geheel in de eerste plaats te zien. Omdat zij er bijzon dere prijs op zullen stellen, daartoe te be horen. Het is een ondervinding die men in de wordingstijd der Verenigde Staten (zoals Clarence Streit in zijn werken be vestigt) zeer duidelijk heeft kunnen vast stellen. Dit zijn enkele gedachten over een ver eniging, zoals die ons tenslotte zeker te wachten staat. R- P- TOKIO (Reuter). Japan heeft het plan een beroep te doen op de internatio nale openbare mening, „teneinde de toe lating tot de UNO te verzekeren", zo heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De Sovjet-Unie maakte in de Veilig heidsraad 'gebruik van haar recht van veto tegen de toelating van het land, terwijl alle overige tien leden voor stemden. BELGRADO, 18 September Tijdens het bezoek van de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, aan Belgrado, heeft Tito, de Joegoslavische staats leider, een openhartige tafelrede uitgesproken. Hij zeide onder meer dat de betrek kingen van zijn land met Engeland steeds steviger worden en dat Joegoslavië en Engeland bereid zijn zich te verzetten tegen de eventuele aanval van een mogelijke aggressor. Tito sprak over de ontwikkeling van de Joegoslavisch-Engelse samenwer king „sinds het moment, waarop een breuk ontstond tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie". BELGRADO, (Reuter) In een com muniqué van de Britse ambassade in Bel grado, wordt gezegd, dat de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, Don derdag met de Joegoslavische leiders een volledige en vriendschappelijke gedachten- wisseling over internationale vraagstukken heeft gehad. Maarschalk Tito heeft Donderdag aan een lunch ter ere van Eden verklaard, dat de huidige samenwerking tussen Joego slavië en Engeland enerzijds het gevolg is van de gemeenschappelijke strijd en sa menwerking in het verleden, anderzijds van het bestaan van gemeenschappelijke belangen „bij het behoud van de vrede in de wereld en de gemeenschappelijke ver dediging tegen de dreiging van een nieuwe aggressie". Het bezoek van Eden noemde Tito een zichtbaar bewijs van de steeds hechter wordende betrekkingen tussen Joegoslavië en Engeland, die zich uitten in een betere economische, politieke en culturele samenwerking, vooral in de loop van de vier laatste jaren. De maarschalk herinnerde voorts aan de hulp van Enge land aan Joegoslavië in de jongste oorlog en de morele steun van Engeland na de breuk van Joegoslavië met de Sovjet-Unie en sprak de overtuiging uit, dat het bezoek van Eden van groot belang zou zijn voor de toekomstige ontwikkeling en samen werking tussen beide landen. Eden zeide in zijn antwoordrede, dat hij niet door de Joegoslavische regering was uitgenodig om te onderhandelen of verdragen te sluiten. Het doel van zijn be zoek was, een gedachtenwisseling te heb ben met maarschalk Tito en zijn medewer kers over de belangrijkste vraagstukken van wederzijds belang. Verder om Joego slavië en zijn huidige positie in de wereld beter te leren kennen. Eden legde er de nadruk op, dat het verschil in politieke stelsels geen beletsel moest zijn voor samenwerking tussen En geland en Joegoslavië. „Engeland", aldus Eden, „is bereid, ondanks zijn eigen moei lijkheden, al het mogelijke te doen om Joe goslavië te helpen bij het verzekeren van de vrede en onafhankelijkheid, waarop alle volken recht hebben". Donderdag om kwart voor negen is te Ottenburg bij Leuven, 12 km. ten Zuid- Westen van het vliegveld Bevekom in de Belgisch provincie Brabant, een Neder landse Meteor straaljager, afkomstig van Soesterberg, neergestort. De piloot kwam om het leven. Ooggetuigen verklaren dat het Neder landse toestel even na negen uur in de lucht uit elkaar sprong en in drie stuk ken neerviel. Het maakte deel uit van een formatie van drie toestellen. Van de luchtmachtvoorlichtingsdiensl vernemen wij over het ongeval met de Ne derlandse straaljager in België nog het volgende: Een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Soesterberg is Donderdag in de omgeving van Leuven (B.) verongelukt. De bestuurder, de 32-jarige reserve ser geant-vlieger I. de Kat uit Rotterdam, is daarbij om het leven gekomen. Omtrent de ooi-zaak van hot ongeval zijn nog geen bijzonderheden bekend. Een commissie van onderzoek is onmiddellijk naar Bel gië vertrokken. Sergeant De Kat trad in 1946 in dienst bij de luchtmacht. Eerst kreeg hij een op leiding als radio-telegrafist, daarna volgde hij een cursus voor vliegtuig-telegrafist en in 1950 kwam hij in opleiding voor vlie ger. Op 30 Juni 1951 behaalde hij zijn vliegbrevet. Het slachtoffer was onge huwd. COLUMBIA (V.S.) (Reuter) James Byrnes, democratisch gouverneur van Ca- lifornic en voormalig minister van Buiten landse Zaken der Verenigde Staten, heeft Donderdag te Columbia, in Zuid-Carolina, verklaard dat hij op generaal Eisenhower zal stemmen. Byrnes is altijd lid geweest van de democratische partij. Hij had reeds eerder alle Amerikaanse kiezers de raad gegeven bij de komende presidentsverkiezingen hun keus niet uit partij overwegingen te bepalen. „Ik stel getrouwheid aan mijn land boven toewijding aan een politieke partij," ver klaarde Byrnes. „Generaal Eisenhower kan meer dan welke Amerikaan ook doen om de oorlog in Korea te beëindigen en te ver hinderen dat wij door een of andere mis stap in een derde wereldoorlog belanden. Hierna verklaard Tito verder, dat Joego slavië en Engeland bereid waren zich tegen een eventuele aanval te verzetten, evenals in het verleden. Het deed hem ge noegen te zien, dat de betrekkingen tussen Joegoslavië en zijn buurlanden zich in gun stige zin ontwikkelden. Hij was er van overtuigd, dat het grootst mogelijke be grip zou worden getoond bij de oplossing van de andere nog bestaande vraagstuk ken die zo belangrijk waren voor de vrede. De Indonesische regering heeft Wash ington verzocht de door de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken Subardjo ondertekende M.S.A.-overeenkomst tot wederzijdse hulpverlening te doen verval len. De overeenkomst was getekend, zonder dat tevoren het gehele kabinet er van op de hoogte was gesteld. De regering-Soeki- man is indertijd hierom afgetreden. Van officiële Indonesische zijde is Vrij dag meegedeeld dat er naar gestreefd wordt in een Indonesisch-Amerikaanse nota wisseling een basis te vinden voor een nieuwe overeenkomst, waarbij de Ver enigde Staten Indonesië technische hulp zullen verlenen. HELSINKI (Reuter). Donderdag is in de centrale gevangenis van Helsinki een oproer onder de gevangenen uitgebroken, die in 'de werkplaats van de gevangenis bezig waren. Zij stormden op de bewakers af en vielen hen aan met verschillende soorten wapens. Twee van de bewakers weïden door bijlslagen aan het hoofd ge wond. Sterke politie-afdelingen spoedden zich naar de gevangenis om de bewakers in hun strijd bij te staan. Twee gevangenen slaag den er in uit de gevangenis te ontkomen, maar zij werden door de achtervolgende politie aangeschoten, gegrepen en naar het Rode Kruishospitaal van de Finse hoofd stad gebracht. Twee gevangenen en drie bewakers zijn gewond. De toestand van een der gewonde bewakers is ernstig. LONDEN (Reuter). De nieuwe Weste lijke nota aan Rusland over de eenheid van Duitsland zal dezer dagen te Moskou wor den overhandigd. Naar vernomen wordt, zullen de Weste lijke mogendheden verklaren, dat het hou den van vrije verkiezingen in geheel Duits land voorrang moet hebben boven alle andere onderwerpen die op een conferentie van vier over de vereniging van Duitsland ter sprake zouden kunnen komen. President Betsjari el Choery van Liba non is spoedig na zijn aftreden onder be scherming van het leger per vliegtuig naar Frankrijk vertrokken. Zijn gezinsleden zul len hem spoedig volgen. Eugène Marbeau: Iedere strijd des levens is altijd een strijd tegen zichzelf. De Dienst van Publieke Werken van Am sterdam heeft thans sanerings- en ver nieuwingsplannen voor de Oostelijke eilan den, de Weesperstraat en de Nieuwstraat gereed. In deze plannen, die het gebied tussen de Oostelijke zijde van Kloveniers burgwal en Singelgracht omvatten, is er naar gestreefd de culturele en historische waarden in dit stadsgedeelte te behouden. In het ontwerpen heeft het hoofd van de H. M. Koningin Ju liana bracht Donder dag een bezoek aan Zuid-Limburg. Zij werd o.a. ontvangen in de Middelbare Landb ouw huishoud- school te Posterholt. De leerlingen van de school brachten haar een zanghulde, en daarna kreeg H. de gelegenheid producten van school en van daarbij behorende boerderij te beoorde len. Foto hiernaast: de Koningin keurt de paddestoelen in de huishoudschool. Be neden: aanbieding van cadeaux door een leerlinge van de Mid delbare Landbouw- huishoudschool. M. de de de De Tweede Kamer kwam Donderdag middag bijeen voor het regelen van haar werkzaamheden in de nieuwe zitting. Mr. L. G. Kortenhorst aanvaardde het voorzitterschap met een korte rede, waarin hij meedeelde dat het de bedoeling is de rijksbegroting te behandelen in de periode van 4 November tot 19 December. Vorig jaar is de Kamer er in geslaagd de gehele begroting vóór Kerstmis af te handelen. In dien de Kamer dit jaar onze krachtproef niet zou kunnen herhalen, zal de behande ling worden voortgezet op Dinsdag 13 Januari. Met de fractievoorzitters is afgesproken dat de voorlopige verslagen over de afzon derlijke begrotingen kort zullen zijn, zodat het zwaartepunt wordt verlegd naar het mondeling debat. Met de minister van Binennlandse Zaken zal het overleg worden hervat over de ver ouderde pensioenregeling van de Kamer leden en hun weduwen. De voorzitter sprak er nog zijn teleurstel ling over uit dat de uitbreiding van de Ka mer niet is doorgegaan. Dat bemoeilijkt de werkzaamheden omdat velen buitenlands een taak hebben in internationale colleges (Raad van Europa, Kolen- en Staalparle ment). „De Kamer is thans vernieuwd en ver jongd", zei mr. Kortenhorst,,„evenals het kabinet. Mij is elke neiging vreemd om alles wal nieuw is goed te noemen, maar in het parlementaire leven is het gevaar gro ter dat ingeslopen misbruiken alleen wor den gehandhaafd omdat zij nu eenmaal geruime tijd hebben bestaan. De toon van het debat is hier over het algemeen hoffe lijk en zakelijk gelijk het behoort, de leden maken gedegen studie van de onderwerpen, de vergaderingen worden alle omstan digheden in aanmerking genomen trouw bezocht, het handhaven van de órde kost de voorzitter weinig moeite. Van de vrij heid tot het plaatsen van zinvolle interrup ties wordt een gepast gebruik gemaakt. Maar daarnaast zijn er hardnekkige mis bruiken: de omslachtige verslagen, het voorlezen van geschreven redevoeringen, ook wanneer dat niet strikt noodzakelijk is, liet herhalen van beschouwingen en argu menten van voorgangers, waardoor het ka rakter van parlementair debat verloren dreigt te gaan. De jonge leden met hun frisse kijk op het parlementaire werk heb ben hier een taak. Ons streven zal er steeds op gericht dienen te zijn nieuwe inhoud, nieuwe bezieling en nieuwe glans te geven aan onze vertrouwde democratische staats instellingen," aldus mr. Kortenhorst. „Met gesluierde vreugde en gedempt verdriet, met een lach in het ene oog en een traan in het andere" deed de voorzitter mededeling van de ontslag-aanvrage van de eerste commies-griffier, mr. M. F. F. K. de Nerée tot Babberich, die is benoemd tot secretaris van het Kelen- en Staalpar lement. Geen Communisten in Industrie commissie Bij de benoeming van de vaste commis sies diende de heer Van den Born (P.v.d.A.) namens alie niet-communis- tische partijen een motie in om geen Communist te benoemen in de vaste commissie voor overleg met de industrie. Na een protest van de heer Gortzak, die in de commissie zitting had, werd de motie met 56 tegen 1 stem aangenomen. (Van de Communisten was alleen de heer Gortzak aanwezig). Zolang de Kómer niet met de nieuwe re gering van gedachten heeft gewisseld over het te voeren beleid, achtte de voorzitter het verkeerd in het openbaar wetsontwer pen aan de orde te stellen met een prin cipieel karakter. In de komende weken zal de Kamer daarom alleen worden bijeen geroepen voor wetsontwerpen van techni sche aard of ondergeschikt belang en mis schien voor spoedeisende wetsontwerpen. De Kamerleden zullen inmiddels voldoen de werk hebben met het onderzoek van de begroting en andere wetsontwerpen in de afdelingen. Op 29 October zullen bij voorbeeld voor het opmaken van het voor lopig verslag in de afdelingen worden on derzocht de wetsontwerpen tot herziening van de Omzetbelasting, de geneesmidde lenvoorziening en de administratieve rechtspraak voor de bedrijfsorganisatie. Het uitstel van openbare vergaderingen in de kamende weken betekent verschui ving van de werkzaamheden naar het voorjaar, alcius de voorzitter. Dan zal het extra druk worden. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE In de civiele procedure, die de heer J. J. Nahuis te Deventer voor de Amsterdamse rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de A.V.R.O. inzake de algemene jaarlijkse vergadering van deze omroepvereniging, op 5 Juli in Maastricht gehouden, en het ont slag van de heer W. Vogt, heeft de recht bank, die vanochtend uitspraak heeft ge daan, het A.V.R.O.-bestuur in het gelijk gesteld. De eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de A.V.R.O. met 250.000 leden gerechtigd is als regel van orde te eisen, dat de leden, die de algemene vergadering wensen bij te wonen, hiervan tevoren aan het bestuur schriftelijk opgave doen. Dit is in de sta tuten vastgelegd. De rechtbank was er voorts van overtuigd geworden, dat de aankondiging van deze vergadering, opge nomen in de Radiobode, tijdig onder de aandacht van de leden is gekomen, name lijk 21 dagen vóór deze werd gehouden. Zij wees de gestelde eis om de vergade ring ongeldig te verklaren van de hand, omdat zij van mening is, dat het A.V.R.O.- bestuur niet in strijd met de statuten heeft gehandeld. Hetzelfde geschiedde met het verzoek tot het ongeldig verklaren van het ontslag dat het bestuur heeft verleend aan de heer W. Vogt. De rechtbank was van oordeel, dat de heer Vogt zijn ontslag zelf heeft ingediend en dat het bestuur in overeenstemming met de statuten dit ont slag heeft ingewilligd. Naar het ANP verneemt is een vliegtuig van het type „Firefly" van de 19de groep van de Britse luchtmacht in het kanaal gestort. Het ongeluk gebeurde 23 mijl ten Zui den van Start Point. Nadere bijzonder heden zijn niet bekend. Amsterdamse stadsontwikkeling, prof. C. van Eesteren, een belangrijk aandeel gehad. Het aantal personen, werkzaam bij de in de gehele binnenstad binnen de Singel gracht gevestigde industriële bedrijven nam toe van ruim 31.000 in 1929 tot ruim 42.000 in 1951. Het aantal inwoners in dit gebied liep in dezelfde tijd terug van ruim 183.000 tot ruim 141.000. Met de typische menging van wonen en werken in dit stadsgedeelte is in de plannen terdege rekening gehou den. Het eerste plan heeft betrekking op de drie eilanden Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg. Er is van uitgegaan dat Kattenburg een woongebied zal blijven, Wittenburg gedeeltelijk voor bewoning en gedeeltelijk voor bedrijven zal dienen en Oostenburg vrijwel geheel tot industriege bied zal worden bestemd. De Grote Kat tenburgerstraat zal belangrijk worden ver breed en via een nieuwe brug op het Ka- dijksplein op de Binnenweg worden aan gesloten. In het plan voor de Weesperstraat is op de plaats van deze straat een 18 meter brede rijweg met dubbel tramspoor ont worpen waartoe de straat naar beide zij den zal worden verbreed. Aan de Nieuwe Weesperstraat zullen kantoorgebouwen en winkels verrijzen. Nieuwe verkeersader Als voornaamste verkeersader in het plan-Nieuwmarkt is geprojecteerd een weg, die in aansluiting aan de te verbreden Jodenbreestraat Noordwaarts in de richting van het Centraal Station en de Prins Hen drikkade zal lopen. Nabij de samenkomst van Jodenbreestraat en de nieuwe door braak voor de genoemde weg ontstaat ter hoogte van de Zuiderkerk een pleinvormige ruimte. De kerk komt, doordat de huizen aan de Noordzijde ervan zullen worden opgeruimd, vrij te staan. De vele slopingen langs de St. Anthonie- breestraat en de nieuwe doorbraak hebben ertoe geleid een bouwblok te ontwerpen tussen Kloveniersburgwal, Nieuwe Hoog straat, Nieuwmarkt en de doorbraak. Oos telijk daarvan zijn bedrijfsgebouwen ge dacht. De gronden aan weerszijden yan de nieuwe verkeersweg zijn bestemd voor de oprichting van een bedrijfsbebouwing. De terreinen aan de Binnen-Bantammerstraat, Lastageweg, Nieuwe Hoogstraat en aan de Raamgracht nabij de Zanddwarsstraat zijn bestemd voor woningbouw. De bij deze plannen behorende tekenin gen, beschrijvingen en maquettes zijn thans geëxposeerd in de Zuiderkerk. NEW YORK. (Reuter). Een verslag gever van de „New York Times", die een bezoek brengt aan een nieuwe Amerikaan se luchtmachtbasis te Thule op Groenland, heeft zijn blad Vrijdag gemeld, dat deze basis, op een afstand van ongeveer 1500 kilometer van de Noordpool gelegen, reeds wordt gebruikt door straaljagers-eenheden van de Amerikaanse verdediging, hoewel zij nog niet geheel is voltooid. De basis, een toekomstig tussenstation voor inter-continentale bommenwerpers, zal, geheel voltooid, 263 millioen dollar kosten. Van dit bedrag is volgens de ver slaggever reeds 165,8 millioen besteed. Uit veiligheidsoverwegingen kon de luchtmacht niet de hele basis laten zien, aldus de verslaggever. Hij schreef, dat Thule, afgelegen en woest, door de onge veer 5.000 Amerikanen die er verblijven, wat ironisch het „tuintje" van Groenland wordt genoemd. De Amerikanen wonen in speciaal ontworpen huizen, die de vorm hebben van grote pakkisten, bekleed met alumium. Radioverbindingen worden bemoeilijkt door het Noorderlicht, zo meldde de ver slaggever verder. Gewone compassen kun nen, door de korte afstand tot de magneti sche Noordpool, niet worden gebruikt. De grootste voorrang wordt verleend aan het vinden van oplossingen voor verbijsteren de radio- en navigatieproblemen. Om de moeilijkheden te overwinnen heeft de luchtmacht reeds een 400 meter hoge an tenne gebouwd op een nabijgelegen berg top. Bijzonderheden over de radio-instal laties op Thule zijn zo streng geheim, dat zelfs het personeel van de luchtbasis of ficiële redenen moet aanvoeren om de in stallaties te kunnen bezoeken. De correspondent van DPA meldt nog uit Londen, dat zes modern ingerichte hangars worden opgetrokken en dat de weinige maanden van het jaar, dat de ha ven ijsvrij is, schepen van tienduizend ton kunnen meren. Het materiaal voor de aan leg wordt via een luchtbrug met de Ver enigde Staten aangevoerd. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht in het binnenland hier en daar mistbanken en plaatselijk nacht vorst, overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. 20 September Zon op 6.22 uur. onder 18.43 uur. Maan op 7.44 uur, onder 18.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 September Hoog water: 3.51 en 16.08 uur. Laag water: 11.54 uur. Zaterdag 20 September Hoog water: 4.19 en 36.37 uur. Laag water: 0.09 en 12.23 uur. 'ÓOCOCOCCCCCXXtVOO-.-.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1