J Wereldnieuws Nederlandse infanteristen slechts figuranten bij oefening „Hold fast" School voor IVO te Bloemendaal officieel in gebruik genomen i.G. MARTIN ZONEN Accent ligt bij pantserdivisies De radio geeft Dinsdag Typisten dongen naar nationale titel Landdag in Rotterdam PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Zcctf ié het zo MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 *VtCW%. Onrust in Houtrnst Conducteur ernstig gewond Boerderij ging in vlammen op WASSERIJ DUYN lilltlf üiiil Steun Wettig Gezag Kerkelijk Nieuws Erepresidium Flora 1953 Grote oplichtïngszaak aan het licht gekomen Burgerlijke Stand van Haarlem DANS.ACADEMIE Frans-Zwitsers toneel in Christelijk Lyceum Provinciale vergadering van „Volksonderwijs" Schom melende aarde r SENNELAGER 20 Sept. (Van een spe ciale verslaggever). Na ongeveer een week in reserve gehouden te zijn, heeft het Nederlandse legercorps Zaterdag actief deelgenomen aan de "manoeuvres in Duits land. In het gebied Lippstadt-Beekum lie pen een pantser- en een infanteriedivisie van „Groenland", bestaande uit Engelse onderdelen, storm op de stellingen van de Derde Nederlandse Divisie. De Nederlandse bataljons wisten hun posities over het al gemeen te handhaven en ook Zondag zag „Groenland" geen kans hun linies te door breken. Onafgebroken regenbuien, die het weg dek gevaarlijk glad maakten en de akkers en weilanden veranderden in modderpoe len, drukten het tempo en de beweeglijk heid van de operaties. Het gure najaars weer bracht ook meer patiënten op het zie kenrapport. De lang verbeide gevechts acties hebben de ontevredenheid over de inactiviteit van het eerste gedeelte der oefening niet kunnen wegnemen. „Moesten wij uit onze gezinnen en ons werk worden weggehaald om in Duitsland met onze dui men te gaan zitten draaien?", zo vragen vele reserve-officieren en soldaten zich af. „Hadden wij niet veel geld kunnen bespa ren door op de Veluwe te blijven oefenen?" vragen anderen. Hoge officieren waren van oordeel, dat er een psychologische fout is gemaakt door militairen, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen en door deze categorie wordt voor een belangrijk deel het Nederlandse legercorps gevormd te betrekken bij de voor de infanterie zo weinig boeiende oefe ning „Hold Fast". Hoewel zij van oordeel waren, dat veel ontevredenheid voorkomen had kunnen worden door een betere voor lichting aan de troep over de aard en het doel van de oefening, meenden zij toch, dat de Nederlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat de S.H.A.P.E. te Parijs de oefening heeft ontworpen. ADVERTENTIE Bezoek» ^Ö£N onze interessante Tentoonstelling met demonstraties De nieuwste vindingen op het gebied van boortoestellen, ideaal radioluisteren en telefoneren voor slechthorenden; Uw eigen stem zichtbaar op een televisiescherm, enz. De demonstraties worden gehoudent Woensdag 24 Sept. 10 tot 12 uur 2 tot 5 uur 20 tol 22 uur Donderdag 25 Sept. 10 tot 12 uur 2 tot 5 uur 8ec1a Studios HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Promenade-orkest. 14.00. Zuid-Afrika en Nederland, causerie. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmuziek. 17.35 Platen. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel en dameskoor. 18.45 Discotrucage. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Platen 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.45 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.00 Lichte muziek. 21.15 Koninklijke Militaire Kapel. 21.45 Amateur cabaret. 22.30 Krontjong-ensemble. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.03 Pla ten. C12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.15'Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Indrukken van Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Zang. 18.22 Sportpraatje. 18.32 Metropole Orkest. 18.52 Actualiteiten 19.00 Nieuws. 19.10 Thuisfront Tombola. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Philharmonisch Or kest. (Om pl.m. 20.55 Actualiteiten). 21.40 Orgel. 22.10 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Gastenboek; Weero verzicht; Caricaturen; „De Apotheker", opera, BRUSSEL, 324 M. 1145 Opera. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13 15 Piano. 13.30 Platen. 13.45 Piano. 14.00 Kamermuziek. 14.45 Orkest en koor. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Sopraan en piano. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoor spel 21.30 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Deze zegslieden wezen er echter op, dat de belangen, die op het ogenblik op het spel staan, zo groot zijn,, dat men eigenlijk niet gerechtigd is de S.H.A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse soldaten zou den namelijk bij een aanval op West- Europa in de eerste linies de vijand op wachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijande lijke aanval zo vertraagd hebben, dat de infanteriedivisies in het achterland haar stellingen hebben betrokken, zal de infan terist aan het woord komen. Deze gang van zaken wordt getrouw weerspiegeld in de oefening „Hold Fast". Wellicht zal het Ne derlandse legercorps in een volgende oefe ning nauwer bij de acties betrokken kun nen worden. Dan dient het legercorps ech ter sterker voor de dag te komen dan thans het geval is geweest, want ook de getals verhoudingen, namelijk 30.000 Nederlan ders, 55.000 Engelsen en 60.000 Belgen, als mede het feit, dat er wel Engelse en Bel gische pantserdivisies zijn maar geen Ne derlandse, hebben invloed gehad op de geringe rol van Nederland in de oefening „Hold Fast". Sinds de verplaatsing van het Neder lands legerkorps van „Hold Fast" uit Hol land naar Duitsland zijn in totaal 18 Neder landse militairen bij verkeersongevallen gewond. Van de reeds eerder gemelde negen ernstig gewonden verkeert niemand meer in levensgevaar. Dertien gewonden zijn met 58 niet ernstige zieken per vlieg tuig naar Nederland afgevoerd. In het chirurgisch veld-hospitaal, dat wat de in richting betreft bewondering heeft opge wekt bij alle buitenlanders, zijn vier mili tairen voor een acute blindedarmaanval geopereerd. Honderdzesendertig dames en zes heren hebben elkaar Zaterdag in Hout'rust in Den Haag aan schrijfmachines bestreden om het kampioenschap van Nederland, uit geschreven door de Damesbeurs. Men had tot tekst de toespraak van Ko ningin Juliana tot het Amerikaanse Con gres genomen. De keuze viel op deze tekst om haar bewoording, betoogtrant en vorm De strijd werd in drie ronden van een half uur gestreden. Het vinnig geratel der machines riep associaties op aan wedstrij den voor lichte motorfietsen. Het inzetten van een nieuw vel papier gaf wel eens een keer wat moeilijkheden, omdat sommige zenuwachtige vingen misgrepen. De kampioene van 1951, mej. Fr. Kant uit Den Haag, zat kalm en vastberaden haar titel te verdedigen. Of zij daarin zal slagen is nog de vraag. Zij had het vorige jaar 422 netto aanslagen per minuut. Na dien is door velen ijverig geoefend. In di verse plaatsen des lands zijn voorwedstrij den gehouden en importeurs van schrijf machines zijn ijverig in de weer geweest om het beste van het beste voor deze wed strijd beschikbaar te stellen. Maar snelheid en goede machines zijn niet de enige factoren, die in deze wed strijd meetellen. Netheid en accuratesse worden in de komende week door twintig correctoren naarstig beoordeeld, zodat het best mogelijk is, dat de snelste typist(e) in deze race achteraf niet de beste zal blijken te zijn. Het wordt nu wachten tot aan staande Zaterdag, voordat de resultaten bekend zijn. Bij Noordwijkerhout uit een trein gevallen Bij het station Noordwijkerhout is Zater dagmorgen door tot nog toe onbekende oorzaak de conducteur Jacobs uit Eind hoven uit de sneltrein gevallen, die om 9.10 uit Amsterdam naar Den Haag was vertrokken. Hij heeft daarbij waarschijn lijk beide benen gebroken en bovendien vleeswonden opgelopen. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De trein had 19 minuten vertraging door het ongeval. Door onbekende oorzaak brak Zater dagavond om kwart voor elf brand uit in de boerderij van N. C. Sinke te Kruiningen. Omwonenden waarschuwden het gezin, dat uit man, vrouw en negen kinderen be staat. De brandweren van Kruiningen en Wemeldinge konden niet voorkomen dat schuur en woonhuis in vlammen opgingen. Twee koeien, een paard en een varken met negen biggen zijn bij de brand omge komen. Alle landbouwwerktuigen werden vernield. Van de inboedel kon zo goed als niets worden gered, ADVERTENTIE amstkrii,\MSEVA.\RT20 TEI.. 11055 Wastarleven vanaf 25 ct. per KG Grote activiteit heerste Zaterdag op de Haarlemmerweg nabij Oegstgeest. Twee hon derd personen, o.w. Rode Kruis-soldaten en kinderen verleenden medewerking bij de opnamen voor een korte film, welke in opdracht van het Rode Kruis wordt ver vaardigd. Een van de scènes, voorstellende het transport van slachtoffers in een getroffen gebied. „Het werk van het instituut „Steun Wettig Gezag" en de opbouw van de reser vediensten heeft mijn grote belangstelling, omdat zij een vrijwel onmisbare schakel vormen .in de opbouw van onze verdedi ging", zo zei Zaterdag de minister van Oor log en van Marine, ir. C. Staf, in een rede in de Ahoyhal te Rotterdam, waar een ge westelijke landdag van „Steun Wettig Ge zag" werd gehouden. „Wij moeten zorgen", aldus de minister, „dat onze verdediging zo is ingericht dat wij met enige zekerheid een vijand kunnen weerhouden om zijn hand naar Nederland uit te strekken. Dat maakt dat wij systematisch onze verdedi ging moeten op- en uitbouwen". Ir. Staf betreurde het dat nog zovelen buiten Steun Wettig Gezag staan. Voorts achtte hij het niet voldoende, dat men zich alleen maar aanmeldt. Men zal er ook de consequenties van moeten dragen en ge regeld dienen te oefenen en het werk uit bouwen. Er zijn nu 14.000 medewerkers; er moeten er 16.000 komen, grensbewaking en de vrijwillige politieorganen buiten be schouwing gelaten. De aanmeldingen op het platteland zijn veel talrijker dan in de grote steden. Hierna begon een programma van mu ziek en sportdemonstraties, waaraan mede werkten de Koninklijke Militaire Kapel, het muziekkorps van de rijkspolitie, vrij willigers van de reserve-grensbewaking en de drumband van de Nationale Reserve. Tijdens een officiële ontvangst in de burgemeesterszaal van het stadhuis bracht burgmeester Van Walsum de woorden van ir. Staf in herinnering, dat het te betreuren is, dat de grote stéden naar verhouding in ledental bij het platteland ten achter blij ven. „Wanneer wij",' zo zei de burgemees ter, „letten op de betekenis die de inter nationale haven van Rotterdam heeft, dan geloof ik dat het niet nodig is verder te illustreren van hoe grote betekenis het is, dat inderdaad ons land in staat" wordt ge steld zich tegen een eventuele aanvaller, van binnen of van buiten, teweer te stellen". Hierna werd een défilé gehouden door de geuniformde vrijwilligers. De Mariniers kapel gaf met marsmuziek het tempo aan. Ruim een half uur duurde het, voordat de formaties voorbij waren getrokken. De landdag werd besloten met een bij eenkomst in de Ahoyhal, waar korte toe spraken werden gehouden door dr. J. Schouten, prof. C. P. M. Romme en J. J. Vorrink. Dr. Schouten betoogde, dat de doelstel ling van het instituut verband houdt met de spanning tussen het Oqsten en het Wes ten en hield een pleidooi voor innerlijke versterking van ons volksleven en het zich beschikbaar stellen om het wettig gezag daadwerkelijk te steunen. Prof. Romme zei dat het ieders plicht is mede te werken aan de voltooiing van de verdediging, waarbij Steun Wettig Gezag een onmisbaar element is. De heer Vorrink constateerde, dat er in ons volk een geest wakker is. geworden, die men vroeger vergeefs heeft gezocht. De grootste fout van vele mensen is dat zij vergeten wat er in de jaren 1940'45 is gebeurd. „Wij hebben te strijden tegen het negativisme, dat ons uit het Oosten be dreigt en moeten daartegenover onze posi tieve taak begrijpen", aldus de heer Vorrink. Ned .Herv. Kerk. Beroepen te Ameide en Tienhoven H. van Hemsbergen te Schalk wijk; te Kampen, (toez.) (vac. H. Hiensch) G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Grootegast (2e pred.pl.) C. Kamper te Bleiswijk. Aangenomen naar Harmeien D. Groe nendijk, cand. te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. Zoals wij reeds hebben meegedeeld heeft H. M. de Koningin zich bereid verklaard het be schermvrouwschap van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 te aan vaarden. Voorts is er een gre-presidium gevormd, waarin zitting hebben genomen de minis ter-president, de deken van het corps diplo matique, de ministei's van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Voorts namen zitting de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord- en Zuidholland en dr. E. H. Krelage, ere-voor- zitter der Algemene vereniging van Bloem bollencultuur. Op verzoek van de directie der Flora heeft dr. E. H. Krelage zich bereid ver klaard de benoeming tot algemeen presi dent der internationale jury te aanvaarden. De heer H. J. Voors werd benoemd tot vice- president en de heer H. A. G. de la Mar tot algemeen secretaris van deze jury. Met de arrestatie van een Nederlander te Lugano, die door de Nederlandse politie wordt gezocht als verdacht van oplichting, is zeer vermoedelijk een grote oplichtings zaak aan het licht gekomen. De gearresteerde is de 32-jarige E. H. D., handel drijvende onder een le Amsterdam gevestigde firma. Door hem zouden een zestal particulieren en een drietal bank instellingen zijn benadeeld. Met de oplich ting zou bij benadering een bedrag van 400.000.gemoei^ zijn. Naar wij ver nemen werden door D., die textielhandelaar is, textielgoederen getoond op een opslag plaats. Die goederen waren niet van hem. Hij had alleen het recht om te verkopen. D. haalde er financiers bij en nam op de opgeslagen goederen gelden op. Van de opslagnemer werd een opslagbewijs ge toond. Naderhand bleek, dat de goederen, waar voor de opslagbewijzen waren geprodu ceerd, waardeloze pakken met oude jassen en dergelijke waren. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat niet alleen D. bij deze oplichtingsaffaire betrokken is. Naar wij nog vernemen zou D. nauw con tact hebben gehad met een ex-koning uit Europa, aan wie hij indertijd een auto zou hebben aangeboden. De zaak is in handen van de Amster damse centrale recherche. De officier van justitie heeft een verzoek tot uitlevering van D. bij de rechtbank te Amsterdam ingediend. HAARLEM, 20 September. ONDERTROUWD, 20 September: W. J. de Haan en H. J. M. van der Chijs. GEHUWD, 20 September: W. Beunder en M. H. Willemse; J. K. van Dingsteeg en G. J. Bakker. BEVALLEN van een zoon, 20 Sept.: E. C. van Zeggeren-Stui; 19 Sept. E. J. Taling-ten Bosch; 19 H. D. Knol-Warmer (2 z.) BEVALLEN van een dochter, 17 Sept.: A. Schepers-Kat; 19 B. A. Krouwels-van Dijk; 20 J. J. Coppens-Groenendijk; C. van Kam pen-Kamp; Jonkvr. M. A. A. Nieuwenhuijs- Le Grelle; J. Bergsma-Kluijt. OVERLEDEN, 18 Sept.: K. van Zwijn- drecht-Olie, 68 j., Schoterbosstraat. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur - 14—17 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Te Goes is plotseling overleden de heer A. J. Koppe, directeur van de Bank voor Zeeland te Goes. Hij was lid van de ge meenteraad voor de A.-R. partij. Zaterdagmorgen heeft de heer P. J. A. Kleebad als voorzitter van de vereniging Bloemendaalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs i.o. met het overhan digen van de sleutel van het gebouw aan het hoofd der school, de heer J. R. Janssen, het nieuwe schoolgebouw in de voormalige villa „Het Heuveltje" aan de Korte Park weg 2 te Bloemendaal officiëel voor ge opend verklaard. De school voor I.V.O., die op 1 Septem ber 1950 werd opgericht, is, sinds de nieu we leergang op 1 September van dit jaar een aanvang nam, reeds in het gebouw aan de Korte Parkweg met de lessen begonnen. In zijn openingswoord herinnerde de heer Kleeblad aan het „stoute stukje" de school voor I.V.O. voor Kennemerland twee jaar geleden te beginnen. Het gelukte dank zij de medewerking der oudex-s, en spreker braoht eveneens dank aan de in specteur voor het Lager Onderwijs, de heer W. Schoenmakers, voor zijn van het begin van de oprichting af verleende hulp. Bij zondere dank bi'acht de heer Kleebad ook aan het gemeentebestuur van Bloemendaal voor de loyale medewerking en aan me vrouw S. W. van WalravenWackie Eysten voor haar ongekend enthousiasme waar mede zij van 1950 tot 1952 het werk van de school voor I.V.O. mevrouw Van Walraven was secretaresse van de Stich ting Bloemendaalse school voor I.V.O. heeft gesteund. Zij stond steeds klaar hulp te geven waar dat nodig was en uit dank daarvoor overhandigde spreker haar een bouquet bloemen. Met het overhandigen van de sleutel van het gebouw aan de heer Janssen sprak de heer Kleeblad de wens uit, dat de sleutel zowel letterlijk als figuurlijk een betekenis heeft. Letterlijk om er mede de deur te openen en figuurlijk om voor de leerlingen een inrichting te openen, waaraan is ge bleken behoefte te bestaan en waarmede naar hij hoopt de heer Janssen zoveel weet te bereiken, dat men in Bloemendaal kan zeggen, dat er iets nieuws op onderwijsge bied is gekomen. De heer J. F. Cassee, chef van de afde ling Onderwijs en Personeelszaken op het raadhuis, bood bij verhindering van het college van B. en W. namens het ge meentebestuur" van Bloemendaal de geluk wensen aan. „De school is reeds te lang in onrust geweest," zei de heer Cassee^ „dat zij in dit gebouw een periode van rust mag vinden." De heer M. Carpentier uit Amsterdam sprak als voorzitter van de stichting I.V.O.- diploma; Nico van de Vijver, praeses van de schoolraad, sprak woorden van dank namens de leerlingen van de school voor I.V.O. Tenslotte heeft het hoofd der School, de heer J. R. Janssen, het doel en stx-even van de school uiteengezet, omdat steeds weer blijkt, dat er vergissingen in dit op zicht plaats hebben. Onder de aanwezigen, die de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw in „het Heuveltje" bijwoonden, bevonden zich het raadslid mr. Vliegen, rectoren en vele hoofden van scholen van de in de gemeen te Bloemendaal gevestigde lyceale en open bare en bijzondere scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, de heer J. W. Wichers namens de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs en hoofden van enkele andere scholen voor I.V.O. in ons land. Wij hebben reeds melding gemaakt van de komst naar Haarlem van het Frans- Zwitserse amateurtoneelgezelschap „De Ster" dat zich ten doel stelt een levend getuigenis af te leggen van zijn geloof in Christus. „Les comédiens de l'Etoile" komen op 10 October in de Spaarnestad. De opvoering heeft plaats in het Christelijk Lyceum aan de Emmakade. Het programma omvat La jalousie du Barbouillé van Molièrë, La complainte des quatre saisons en L'homme a la corde, een modern drama over Judas van Hubert Gignoux. Bedankt. John Freeman, correspondent te Bonn van de Londense „Times", heeft voor het lidmaatschap der West-Duitse buitenlandse persvereniging bedankt. De reden hiervoor is, dat de buiten landse persvereniging Zaterdag een noenmaal heeft aangeboden aan de Oost-Duitse delegatie, die een bezoek aan Bonn heeft gebracht. „Men biedt geen noenmaal aan een officiële Oost- Duitse delegatie aan, wanneer de Oost- Duitse autoriteiten personen uit West- Berlijn laten ontvoeren en naar de Sov jet-zóne slepen," zo verklaarde hij. Staking. In Uruguay zijn Zondag 23 com munisten, van wie sommige in het bezit van vuurwapenen waren, gearresteerd, aldus is in eén regeringscommuniqué bekendgemaakt. In de hoofdstad Mon tevideo wordt nog steeds door soldaten gepatrouilleerd. Volgens officiële krin gen schijnt de staking bij het gemeen telijk vervoerbedrijf van Montevideo aan het verlopen te zijn. Zondag was met de helft van het aantal voertuigen de dienst hervat. Proces. Radio-Sofia meldt het begin van een proces tegen een Katholieke bis schop en een aantal andere geestelijken, die beschuldigd worden van spionnage voor het Vaticaan „als voorbereiding tot een imperialistische oorlog tegen de Sovjet-Unie". Een vroegere Franse militaire attaché te Sofia zou hun twee draagbare radiozenders ter beschikking hebben gesteld. Verliezen. Zondag zijn te Koeala Loem- publiceerd betreffende het aantal slacht- poer, op Malakka, officiële cijfers ge- offers van de strijd tegen de rebellen op Malakka over de periode Juni 194831 Augustus 1952. In totaal zijn gedurende deze periode 5197 communistische ter roristen gedood of gewond, 3605 bürgérs, politiemannen en militairen kwamen om het leven. Komeet. Volgens de president van de BOAC heeft Engeland na de „Cornet 1" thans de „Cornet 4" op stapel gezet. Dit transportvliegtuig zal honderd passa giers zonder tussenlanding over een af stand van ruim achtduizend kilometer met een snelheid van bijna negenhon derd kilometer per uur kunnen vervoe ren. Men hoopt het toestel tussen 1958 en 1960 in serie te kunnen bouwen. Overeenkomst. De door John Lewis, lei der der Amerikaanse vakvereniging v.an mijnwerkers, aangekondigde staking, die vanochtend zou beginnen, is voorkomen door het sluiten van een overeenkomst tussen de dii'ecties der mijnen in het Noorden en Lewis. De overeenkomst behelst, dat de mijnwerkers een loons verhoging van 1,80 dollar per dag zullen ontvangen. Tot nu ontvingen zij 16.30 dollars per dag. Protest. Het hoofdbestuur van de Indische Congrespartij heeft de secretaris van de UNO, Trygve Lie, een motie gezonden, waarin de rassenpolitiek in Zuid-Afrika veroordeeld wordt en aan de UNO ver zocht wordt met spoed op te treden tegen „het met de beschaving strijdige gedrag van de regering van Malan ten aanzien van het gekleurde ras in Zuid- Afrika." - Bezoek. De Duitse econoom dr. Hjalmar Schacht wordt heden op uitnodiging van de Egyptische regering in Caïro ver wacht. Schacht zal hëlpen'„dé Egypti sche staatsbegroting in evenwicht te brengen" en advies géven voor natiohale economische kwesties. Onlangs hééft Schacht op uitnodiging van Mossadeq Perzië bezocht. Aankomst. De Italiaanse minister-president Alcide de Gaspex-i, die een driedaags officieel bezoek aan Bonn brengt, is Zondagmiddag in de West-Duitse hoofd stad aangekomen. Straf. Vijf van de Tunesiërs, die op' ^30 Januari met stokken en stenen de win kels en cafés bekogelden, die op bevel van de Franse autoriteiten geopend waren, toen de Tunesische winkeliers in staking waren, zijn tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld, tien kregen dwangarbeid, variërend van zeven tot tien jaar. Zaterdag hield de Federatie Noordhol land van de vereniging Volksonderwijs haar jaarlijkse vergadering, ditmaal te Haarlem. In zijn openingswoord memoreer de de heer J. Feririga dat het ledental thans de 135.000 bereikt heeft. Hij heetté in deze vergadering een tachtigtal afgevaar digden van 41 afdelingen welkom. Een gemeentebestuur, aldus wethouder D. J. A. Geluk die namens het Haarlemse gemeentebestuur aanwezig was, neemt geen stelling in de vraag van de richting van het onderwijs, maar wel dient elk gemeente bestuur waardering te hebben voor de ac tivering der belangstelling van ouders' en anderen, zoals die door Volksonderwijs wordt nagestreefd. De agenda vermeldde, naast een aantal huishoudelijke punten, een causerie van de heer Wiering uit Zaandam, die onder de titel „Op naar de 150.000" pex-soonlijke her inneringen van een propagandist ophaalde. De afdeling Haarlem, die bij monde Van drs. J. Voogd de vergadering begi-oet had, bood haar na afloop van de maaltijd eën geslaagde bustocht door Haarlem en om geving aan. 49. „Man overboord!", gilde Panda. „Stop! Achteruit! Jolliepop verdrinkt!!" „Jam mer voor hem", snauwde Teutbei, „maar ik kan niet stoppen! Dit is een zeilschip in een storm en geen autobus!" En het schip voer verderHet zag er lelijk uit voor de arme Jolliepop. Wild werd hij in het schuimende water rondgeslingerd. Af en toe, als hij door een hoge golf werd opgetild, kon hij nog een glimp van het schip opvangen, dat zich verder en verder van hem verwijderde. Beleefd tot het laatst nam hij zijn hoed af. „Vaarwel", prevelde hij, „ik hoop, dat mijnheer Panda het mij niet kwalijk zal nemen, dat ik de schat kaart niet kon overhandigen alvorens over boord te spoelen". Wij hoeven niet be vreesd te zijn, dat Panda dit de trouwe knecht kwalijk zou nemen, maar Teutbei dacht er anders over. Deze stoere zeebonk voerde een heftige tweestrijd. „Als ik in deze storm keer, kan het hele schip er aan gaan", mompelde hij, „dat mag ik niet riskeren voor één man. Maar de vent heeft mijn schatkaart bij zich en die gaat. dan ook naar de diepte! Alle haaien nog aan toe, wat moet ik doen??!" WANNEER u een bromtol opzet en u slaat met de vlakke hand op de top om de bromtoon duidelijker te doen klin ken, gaat de tol vaak enigszins schommelen (vóór ze met een nijdige zwaai onder de kast schiet!). Eenzelfde schommelende be weging, maar in veel trager tempo, voert ook de aarde uit terwijl zij zich al draaiende om de zon beweegt. Daardoor is de belichting van de zon niet gelijkmatig, maar wordt het ene jaargetijde het bo venste deel van de aarde (Noordelijk halfrond) wat meer beschenen en krijgt het onderste deel in het tegenovergestelde jaargetijde wat meer zonneschijn. En juist de duur van de zonneschijn dus de stand van de zon maakt het jaargetijde uit. Terwijl op het ene halfrond het ene jaargetijde heerst, vindt men dus op het andere halfrond het tegenovergestelde. Of met andere woorden: als het hier zomer is, hebben de bewoners van het Zuidelijk halfrond winter en onze lente is hun herfst. Gedi r ide o». winter bevindt de aarde lich het dichtst bij de zon, waardoor de werking der aantrekkingskracht sterker wordt en hierdoor wordt de schommelende beweging van de aarde versneld. Het ge volg hiervan is dat herfst en winter hier korter duren dan op het Zuidelijk halfrond. Thans telt de lente bij ons gemiddeld 92 dagen 20 uren, de zomer 93 dagen 15 urén, de herfst 89 dagen 19 uren en de winter 89 dagen en 1 uur. Lente en zomer zijn hier dus samen acht dagen lan ger dan herfst en winter en dus ook acht dagen lan ger dan lente en zomer op het Zuidelijk halfrond. Telt u het maar na. Dat u er aanvankelijk niets van wilt ge loven, is niet onbegrijpelijk in een land waar het vaak guur en zelden droog is, doch dit doet aan de waarheid verder niets af. O ja, en dan wilden we u nog vertellen van de September-maan. Misschien is het u niet opgevallen, maar in September schijnt de maan langer dan in andere maan den van het jaar. .J Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2