COR R UYS laat een lege plaats op Nederlands toneel achter J. Wijker wint de tienkamp in het zomerschaaktournooi Agenda voor Haarlem De wedstrijden in cijfers Gevoelig en veelzijdig kunstenaar met veel humor en fantasie Bouwprogramma 1953 moet krap zijn Vlug en Lenig won in Oudenaarde Regen bedierf veel van het hockeyprogramma Opnieuw overwinning van Concordia-heren Courses te Duindigt Draverijen te Mereveld MAANDAG 22 SEPTEMBER 19 52 Conferentie in Bentveld over moderne roman Verwaarloosde jongen in stromij t aangetroffen Voetbal Korfbal Handbal A thletiek 'n TIP VAN BOOTZ Ceia-Sem. uLrfcklMatêJ' In jeugdschaaktournooi twee ronden gespeeld Bridge Het Europees kampioen schap bridgen in Dublin Betaling abonnementsgeld per giro Handbal Schaken Prins negentiende in Stockholm Paardensport Korfbalprogramma verregende In de afgelopen nacht is in een der Am sterdamse ziekenhuizen, waar hjj enkele dagen geleden ter verpleging was opgeno men, de grote en gevierde toneelspeler Cor Ruys overleden. Hij is 62 jaar oud gewor den en was behalve Officier in de Orde van Oranje Nassau, ook drager van Franse onderscheidingen. Zijn jonge jaren Cor Ruys werd op 10 Februari 1890 ge boren uit een acteursgeslacht. Zijn vader speelde bij Prot in de Frascati Schouw burg en zijn moeder, Henriëtte Spoor, was een zuster van de echtgenote van Willem Royaards, zijn oom dus. Na de H.B.S. in Amsterdam doorlopen te hebben, begon hij zijn loopbaan als volontair bij de Neder landse Toneelvereniging onder Adriaan van der Horst en Ternooy Apèl, waar hij zo als hij zich later geamuseerd herinnerde net een tientje voor een pruik verdiende. Daarvoor had hij reeds toneelgespeeld met zijn schoolvrienden: Albert van Dalsum en Adolf Bouwmeester, het trio Cor-Döl-Dal. In zijn tweede leerjaar verdiende hij al een gage van vijftig gulden per maand. In die tijd werden 's zomers nog tournées langs de kermissen ondernomen en leerde hij zijn eerste echtgenote, de helaas al sinds jaren niet meer optredende Tilly Lus, ken- nen.Toen de jonge Chrispijn het gezelschap van Gustave Prot verliet, kreeg Cor Ruys daar een engagement aangeboden en aan deze regisseur bewaarde Ijij, hoewel hij slechts kort onder hem werkte, zijn leven lang de dankbaarste herinneringen: „Hij stelde mij in staat heel andere dingen te doen dan ik zelf dacht te kunnen, want hij was een mensenkenner, die door je heen zag, die je met vernuft en overtuigings kracht dichter bij je rol bracht". Kort voor de eerste wereldoorlog maakte hij twee reizen naar Nederlands Indië, eerst met mevrouw Bouwmeester-Sandbergen, later met De Haghespelers van Eduard Verkade, zijn tweede grote en vereerde leermeester. Onder diens „wetenschappe lijke" leiding speelde Ruys zijn eerste Shakespeare-rollen: Polonius in „Hamlet" en Mercutio in „Romeo en Julia". Nog als de dag van gisteren herinner ik mij dat Cor Ruys mij vertelde-, „Ik zou zo graag de Shylock willen vertolken, want Verkade heeft mij al dikwijls gezegd dat ik het zou kunnenmaar ik durf het niet, het is te duur voor ons gezelschap, dat zonder sub sidie moet werken". Een andere lievelings- wens van hem was om nogmaals de fan tastische oplichter Mercadet tot leven te brengen, doch ook dat werd hem niet ge gund. Eigen gezelschappen Wij zijn nu wel ver op zijn levensgeschie denis vooruit gelopen. Bij de oprichting in 1917 trad hij toe tot het Hofstad Toneel van Cor van der Lugt Melsert, doch reeds een jaar later associeerde hij zich met Nap(oleon) de la Mar om klein-toneel en cabaret op de planken te brengen. Tegen zijn vriend Brammetje liet Cor Ruys zich als volgt over hem uit: „Nap was een ge niale kerel, een zeldzaam regisseur, een uitzonderlijk mens.met een gouden hart, een kunstenaar die in ons land nooit door een. ander vervangen of benaderd is!" Ik citeer deze uitspraak, omdat zijtekenend is voor het karakter van Ruys, die nimmer in dankbaarheid tekort schoot. Zoals hij op zijn beurt zijn jongere medewerkers een vaderlijke vriendschap toedroeg. Zijn derde tournée naar de tropen maakte Cor Ruys in 1919, dit keer als directeur van een speciaal voor die gelegenheid gevormd ensemble, dat na terugkeer in het vader land nog enige tijd bleef bestaan. Na een tweede verbintenis bij Verkade richtte hij wederom een eigen gezelschap op. Toen, dit Princesse-Toneel in 1924 werd ontbonden hij had daarin vooral ernstig werk en oudere rollen gespeeld, onder meer met Else Mauhs in „De tweede mevrouw Tan- queray ging hij voor de vierde keer naar Nederlands Indië, waar hij vele vrienden had en dat hem steeds bleef aantrekken. „Potasch en Perlemoer" was één van de talrijke successtukken uit die dagen. In 1927 begon zijn samenwerking met Louis de Bree en behaalde hij één van de grootste triomfen:, de hulpeloze, wereld vreemde leraar wi „Monsieur Topaze" van Marcel Pagnol, een rol om nooit te ver geten. In een krantenbericht van 2 Maart 1929. kon men lezen: „Een verkeersagent is nodig om in de Amstelstraat het verkeer te regelen, nu Cor Ruys als Monsieur To- pazg het Centraal Theater is binnengetrok ken.'' In 1923 huurde hij het toenmalige Rika Hoppertheater en oogstte er uitbun dige successen met „Mercadet" en „De vier Müllers". Drie jaar later trad hij met Louis de Bree op in een van de weinige Hollandse films, die in het buitenland ADVERTENTIE MAANDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De appels van Eva" (toneelgezelschap Johan Kaart), 8 uur. Haarlemse Kegelbond: filmavond voor aspi rant-emigranten, 8 uur. Rembrandt: „Verbo den verhouding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Pa lace: „Geen uitweg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu" 14 jaar, 7 en 9.15 uur Minerva: „Onver breekbare banden", alle leeftijden, 8.15 uur DINSDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Miss Poes" (Amster dams Toneelgezelschap) 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva: Openings avond Heemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen uitweg", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. waardering vonden dank zij het voortref felijke spel: „De Kribbebijter". Gevoelig regisseur Een groot jaar was 1939: toen begon het artistieke en zakelijke bondgenootschap met zijn broer Anton Ruys, waaruit „Het Vrije Toneel" is gegroeid. Het répertoire bestond voornamelijk uit blijspelen. Aan vankelijk kwam het 'publiek alleen om Ruys te zien, maar geleidelijk wist hij het ensemble op hoger plan te brengen en Als Mercadet, de geniale oplichter in het gelijknamige stuk van Honoré de Balzac, een rol, die hij zo graag nog eens had willen spelen. Cor Ruys in één van zijn na-oorlogse suc- cesrollen: als matroos lste klas Badger in „Meeuwen boven Sorrento". Een scène die zich bijna iedere avond af speelde en nu nooit meer herhaald zal worden: het afscheid van de nachtportier. Niet alleen het publiek, ook het schouw- burgpersoneel zal Cor Ruys missen. ontpopte hij zich als een fijnzinnig regis seur. Maar de toeschouwers bleven vragen om de komiek Ruys, ongeacht zijn overige kwaliteiten, omdat een komisch talent van zijn formaat nu eenmaal uiterst schaars is. Want Ruys beschikte over een veel te weinig voorkomende kwaliteit: hij had de gave der onuitputtelijke, maar steeds op menselijkheid afgestemde fantasie. Zijn liefste rollen waren, in een van hem zelf afkomstige volgorde: de Markies de la Seiglière, de oude Müller, meneer Bre- tonneau, pater Hyacinth in „De Zwaan" van Molnar en dan de twee figuren, die eigenlijk het eerst genoemd hadden moeten worden: Mercadet en Monsieur Topaze, de laatste ook na de oorlog den volke getoond. Zijn voorkeur ging uit naar rollen met een hart erin of tot het uiterste gedreven gro tesken. Over de laatste periode ben ik korter ge weest, omdat die nog vers in het gehugen ligt en ik het laatste woord over Cor Ruys nog niet geschreven heb. Hij is een man, die slechts weinig tekst nodig heeft om een figuur tot onsterfelijk leven te brengen, zei de directeur van de Amsterdamse Stads schouwburg, toen hij twee jaar geleden ge huldigd werd. En J. B. Schuil formuleerde het in Haarlem aldus: „We hebben tranen van plezier, maar ook van ontroering om hem gestort". Er is een begenadigd kunstenaar van ons heen gegaan. Het Nederlandse toneel heeft een gevoelig verlies geleden, waarvan het zich niet spoedig herstellen zal. Cor Ruys laat een lege plaats achter. DAVID KONING In de toelichting op de thans verschenen begroting voor Wederopbouw en Volks huisvesting wordt gezegd dat voor 1952 weinig uitzicht kon worden geopend op een gunstige ontwikkeling van het bouwpro gramma, omdat de maatregelen, welke nodig waren om de betalingsbalans sluitend te maken, die ontwikkeling wel moesten tegenhouden. Het sombere perspectief ten aanzien van de betalingsbalans is nu wel verdwenen, maar men zal zich moeten hoeden voor een te groot optimisme. Door de gunstige ontwikkeling was het verantwoord in het najaar van 1951 en in de loop van 1952 meer door te laten dan op grond van het bouwprogramma 1952 had gekund. Nu het zich laat aanzien, dat het nodig is het bouwprogramma 1953 ter beperking van de investeringen krap te houden, komt het er op aan een juiste keuze voor het totaal en de verschillende sectoren te doen. Gelet zal daarbij moeten worden op de budgetaire kant, op de materiaalvoorzie ning en op de mogelijkheden welke de ka pitaalmarkt biedt. Opgepast moet worden dat het beroep op de arbeidsmarkt niet naar de andere kant doorslaat, waardoor een tekort aan geschoolde arbeiders en dientengevolge prijsverhoging van de wer ken zou ontstaan. Het in deze te voeren be leid zal dus weloverwogen moeten worden bepaald. De Arbeidersgemeenschap der Wood- brookers organiseert op 4 en 5 October te Bentveld een weekeindconferentie met als thema „De roman als spiegel van onze tijd". M Inleiders zijn de heren dr. J. G. Bomhoff (algemeen), Johan Toot (Simon Vestdijk) en R. Blijstra (Marnix Gij sen). De leiding berust bij dr. J. G. Bomhoff en mejuffrouw ds. H. W. Buijs. De politie heeft in een stromijt in de ge meente Heelsum een zeer verwaarloosde 14-jarige knaap aangetroffen. Volgens een voorlopig onderzoek is de jongen afkomstig uit een woonwagen. Hij werd gevonden op aanwijzing van een jongen, die veertien dagen geleden uit een inrichting te Zut- phen ontvluchtte. Met een andere vluchte ling was deze jongen op een gestolen fiets naar Heelsum gegaan. Toen zij op zoek naar een onderdak waren ontdekten zij in de stromijt de totaal verwaarloosde jongen. Zij hebben daarvan pas enige dagen later mededeling gedaan aan de politie die na enig zoeken de verwaarloosde knaap heeft opgespoord. De jongen is voorlopig in een ziekenhuis opgenomen. WEST I: Tweede klasse A: DWV-VVA 0—1 Tweede klasse B: AFC—OSV 3—1 SchotenZeeburgia (afgelast) ZW-HVC (afgelast) WEST n: Tweede klasse A: FluksFortuna 12 v UC—EBOH 1-4 Tweede klasse B: Quick—CVV 0—4 WEST I: Derde klasse A: QSC—RKVVA (afgelast) TerrasvogelsO WO 00 Derde klasse C: DEMWijk aan Zee (afgelast) PurmersteijnWSV '30 23 WEST n: Derde klasse A: LFCHPSV 1—0 HBC—Wilhelm, (afgel.) RKAWWP (afgel.) Vierde klasse A: WSBTeijlingen (afg.) DCO—Warmunda 1—3 HVB uitslagen: 1 A: BSM—DSK 1—3 VI. VogelsSpaarnd. 20 1 B: HBC 3—DEM 2 0—3 2 C: Terrasv. 2—NAS 2 7—3 2 D: WB 3—HFC 5 16—0 3 E: Hilleg. 5—Halfw. 3 1—0 4 C: SVIJ 2—SHS 3—3 Jeugdafdeling A: HBC—Kennemerl. 2—7 Zaterdagmlddagcomp.: 1: Kennemerl. 3Kenne merl. 2 12 SIZO 2—RCHH 1-0 De Tw. JeugdETO 32 IJmuid. 2IJmuid. 3 12 2: Kennemerl. 5Kenne merl. 4 30 SVJ 2—Telefonia 2 11—1 IJmuiden 4—WRA 3—7 3: ConcordiaEnerg. 12 SIZO 4—SVJ 3 3—1 4: RCH 2—Kennemerl. 7 12—1 SVJ 4—SIZO 5 5—2 Telef. 3—N. Venn. 2 6—6 ETO 2—VEW 3 0—5 Zaterdagmiddagvoetbal: Derde klasse: SpakenburgSSVU 61 ZuidvogelsLJmuid. 62 SNLDe Geuzen 60 KMVZ—Huizen 1—5 Kennemerl.IJselmeerv. 0—5 4 B: SIZO—UPTTS 1—1 Telefonia—WGA 5—3 PVFNDSM 3—2 VEW—OSO 4—3 Jeugdcompetitie: Eerste klasse: Aurora aN. Flora a 01 Haarl. aSp. Vereent a 2—1 Tweede klasse: Onder Ons a—A. Read, a 1-4 Oosthoek aHaarl. b (Oosthoek n.o.) O.kwartier aWatervl. b 3—1 Derde klasse A: Aurora bDSV a (DSV n.o.) Haarl. cHaarl. d 20 O.kwart. b.Sp. Ver. b 2-0 Derde klasse B: N. Flora cOosth. e (Oosthoek n.o.) Dames: PSV—Hygiea ZACVriendsch. 2—1 5—1 Heren: Quick—DES 2—10 PSV—Hellas 9—10 Olympia H.Niloc 9—5 West A: le klas dames: Amersf.—BI. Wit 2—0 HHC—Concordia 5—1 BHC—Niloc 1—1 le klas heren: Attilla—Blauw Wit 7—10 HHC—Concordia 8—10 Achilles—UD 3—5 2e klas A dames: Attilla—DWS 3—1 WVGV—Sp. Vereent 0—0 AchillesAthleta 40 2e klas A heren: Amersf.—BI. Wit 2 7—9 Tonido—BHC 6—7 SSVU—The Catch. 6—2 Noordholland-Zuid le klas dames: OSSForesters 16 le klas heren: OSS—AVA 8—4 2e klas heren: OSS2—AVA 2 7—7 Een In Oudenaarde gehouden athletiek trial-meet tussen de clubkampioen van België, Racing Club Bruxelles, de club kampioen van Nederland, het Haagse Vlug en Lenig en de plaatselijke athletiekverenl- ging A.S.V. Oudenaarde is in een grote overwinning voor de Hagenaars geëindigd. In de eindstand bezetten de sterdragers met 108 punten de eerste plaats, gevolgd door Racing Club de Bruxelles met 76 en A.S.V. Oudenaarde met 73 punten. Bijzondere prestaties vielen er overigens niet te noteren, hetgeen voor een groot deel wel aan de slechte weersomstandigheden kan worden toegeschreven. Deze waren er ook oorzaak van, dat van de wereldrecord poging van Barthel op de 1509 meter niet veel terecht kwam. De Luxemburger no teerde niettemin een, -gezien de zachte baan, goede tijd van 3 min. 53.6. De Zweed Eriks son eindigde in 3 min. 54.6 als tweede en derde werd de Belg Herman in 3 min. 55.4. Theo Saat (V. en L.) won de 100 en 200 meter in respectievelijk 11 sec. en 22.4 sec. Linssen was op de 400 meter in 50.9 de sterkste (Hofmeester tweede in 51.8 sec.). In het 1500 meter nummer, dat gold voor de clubontmoeting, kwam Covers in 4 min. 17.4 op de tweede plaats achter Leenaert (Oudenaarde), die 4 min. 15.4 noteerde. Bij de technische nummers eiste de Ha genaar Rebel de meeste aandacht voor zich op. Het discuswerpen won hij met 43.37 meter Van der Maat met 40 meter op de tweede plaats en bij het kogelstoten werd hij met 13.81 meter tweede achter Van de Zande (Racing Bruxelles), die tot 14.30 meter kwam. De 4 x 100 meter estafette leverde een V. en L.-zege op in 44.7 sec, evenals de Olympische estafette. Hier trokken de V. en L.'ers in 3 min. 29.2 aan het langste eind. ADVERTENTIE Ik moet op mijn vrouw"s zachte wenfleen Vergeefs weer een Limerick bedenken, Al maak ik bezwaar 'k Ben toch „de sigaar" Zodra zij een „TIP" in gaat schenken. Inz. 'Heer. G. B. K., Almelo ontv. 1 fl. Tip en 1 literfles Bootz' Oude Genever ADVERTENTIE De meeste schaaktournooien bevatten slechts vierkampen en zeskampen. Noodge dwongen, omdat veelal de tijd voor het hou den van grotere krachtmetingen ontbreekt. Dat echter bijvoorbeeld een tienkamp bij de spelers, die voor deelneming daaraan de tijd hebben, zeer in de smaak valt, is ook nu weer in het Zomerschaaktournooi van de schaakclub „Haarlem" gebleken. Logisch is dit ook, omdat de krachtmeting zuiverder is; een ongelukkige nederlaag kan door het groter aantal te spelen partijen in het verloop van de strijd nog eens goed gemaakt worden. Zo is ook het verloop van de tienkamp in het zomerschaaktournooi bijzonder geanimeerd geweest, terwijl de doorlopende spanning aan de kop van de strijd nog aantrekkelijker op maakte. J. Wijker (Haarlem) is tenslotte na toepassing van het systeem Sonneborn-Berger als win naar geëindigd. Met 6'.4 pnt. uit 9 leverde hij een uitstekende prestatie. Ook S. Herfst (Rolland), die met een gelijk aantal punten eindigde, kan op een prima wedstrijd te rugzien. De uitslagen Nog slechts twee afgebroken partijen wachten op een beslissing. Overigens is het uitstekend geleide tournooi geheel geëin digd. De uitslagen en eindstanden luiden: Bekergroep A (tienkamp): B. Hagenaar- J. Wijker 01; A. Herfst-R. Raase 10. Eindstand: 1 J. Wijker (Haarlem) 614 pnt.; 2 S. Herfst (Rolland) 6V2 pnt.; 3 A. Herfst (Het Oosten) 6 pnt.; 4 K. J. Altena (Rolland) 5tl pnt.; 5 en 6 P. A. v. Driel (Haarlem) en R. Faase (Heemstede) 5 pnt.; 7 G. B. v. d. Velde (Haarlem) 3Vi pnt.; 8 en 9 P. Verdonck (Haarlem) en L. Kensen (Het Oosten) 3 pnt.; 10 B. Hagenaar (H.S.G.3 1 pnt. Bekergroep B: J. Verleur-F. A. Spinhoven Eindstand: 1 J. Verleur (Heemstede) 4V4 pnt.; 2 F. A. Spinhoven (H.S.G.) Zbi pnt.-; 3 en 4 A. M. Schneiders (Haarlem) en J. J. v. Kampen (Het Oosten) 214 pnt.; 5 en 6 G. Kranendonk (H.S.G.) en J. J. H. Bauer (Haarlem) 1 pnt. Groep 1: G. Bomans-Th. Hetem 01; Th. Hetem-H. Visscher 01; H. Visscher-M. Rumpff VaVa; H. Visscher-mr. J. Jansonius afgebr. De eindstand is hier nog niet bekend. Groep 2: J. F. v. d. Geer-W. de Graaff 0—1; H. Steffers-J. F. v. d. Geer 1—0. Eind stand: 1 H. Steffers 4 pnt.; 2 P. Mobach 314 pnt.; 3 J. F. v. d. Geer 214 pnt.; 4 P. Eykel- boom 2 pnt.; 5 W. de Graaff 2 pnt.; 6 G. Kruup 1 pnt. Groep 6: P. C. Jorissen-K. Kemper 1—0 (regl.); K. Kemper-L. C. J. Rumpff 0—1 (regl.). Eindstand: 1 G. J. Geus 4% pnt.; 2 L. C. J. Rumpff 314 pnt.; 3 en 4 P. C. Joris- sen en ir. B. A. Geerlings 3 pnt.; 5 K. Kern- per 1 pnt.; 6 Th. A. Suurendonk 0 pnt. Groep 9: D. Porrenga-R. Hagen 0-1 (regl.); D. Porrenga-J. B. Melsen 01 (regl.); H. Slenters-D. Porrenga 1—0 (regl.). Eindstand: 1 F. J. Kappelhof 5 pnt.; 2 H. Slenters 4 pnt.; 3 S. Kooren 314 pnt.; 4 J. B. Melsen 3 pnt.; 5 R. Hagen 214 pnt.; 6 D. Porrenga 2 pnt.; 7 R. de Kruyff 1 pnt. Bij de vierkampers moest loting in enkele groepen de beslissing brengen, omdat het systeem Sonneborn-Berger geen oplossing bracht. Groep 1: J. J. H. Bauer-J. E. Strengers afgebr.; N. C. de Tomber-M. Vrij Va14. De eindstand is hier nog niet bekend. Groep 2: J. P. Jacobszoon-N.N. 01. Eind stand na loting: 1 J. P. Jacobszoon 1 pnt.; 2 A. D. v. Steenis 1 pnt.; 3 N.N. 1 pnt. Groep 3: F. W. Barthel-G. Geus 01; G. Geus-ir. B. A. Geerlings 10; F. W. Barthel- ir. B. A. Geerlings Vé14. Eindstand na lo ting: 1 R. F. J. Krol 214 pnt.; 2 G. Geus 2V4 pnt.; 3 ir. B. A. Geerlings 14 pnt.; 4 F. W. Barthel 14 pnt. Groep 4: R. Barthel-G. H. v. d. Leen 01; J. Post-A. de Kruyff 10. Eindstand: J. Post 3 pnt.;. 2 G. H. v. d. Leen 2 pnt.; 3 en 4 R. Barthel en A. de Kruyff 14 pnt. Groep 6: R. Hagen-F. J. v. Tongeren 1414 F. J. v. Tongeren-R. Meyer 10. Eindstand: 1 F. J. v. Tongeren 214 pnt.; 2 mevr. Onvlee- Lans 2 pnt.; 3 R. Hagen 114 pnt.; 4 H. Meyer 0 pnt. Jeugdschaaktournooi Na twee ronden van het door de schaak club „Rolland" georganiseerde Jeugdschaak tournooi is in vele groepen reeds het krachtsverschil merkbaar. Zo staat in groep 1 mej. M. Romijn met 2 pnt. uit 2 aan kop. In groep 2 zijn twee spelers nog ongeslagen: H. Duisenburg en R. Toornend. In de groe pen 3 en 4 is het krachtsverschil minder duidelijk, ook door dat enkele partijen afge broken werden. In groep 5 gaat C. Mestral de Combremont met 2 pnt. aan kop, terwijl in groep 6 de beslissing reeds gevallen is. R. Ballot werd met 3 pnt. uit 3 onbedreigd winnaar. In groep 7 scoorde H. Klein tot nu toe 100 procent, terwijl in groep 8, waar slechts 3 deelnemers speelden, de winnaar al bekend is: A. Roedema, die 114 pnt. uit 2 scoorde. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Groep 1: T. Slagt-H. Kastelein 0—1; mej. M. Romijn-L. Th. v. d. Weele 10. Groep 2: W. Spaargaren-H. Duisenburg 01; A. G. v. d. Hulst-R. .Toornend 01. Groep 3: J. H. Koers-A. de Kruyff 01. Groep 4: J. B. Vonck-M. Vrij afgebr. Groep 5: F. Spaargaren-C. Mestral de Combremont 01; E. C. Cashoek-J. v. Raap horst 1414. Groep 6: C. Kaptijn-R. Ballot 0—1; J. W. Koene-J. v. Rosmalen (n.o.) 1—0. Groep 7: R. Barthel-K. Comis 14—14; J. de Lange-H. Klein 01. Groep 8: Tj. v. Namen-A. Roedema 01. Overal in Nederland heeft de regen veel van het hockeyprogramma bedor ven. De voorronden van de dames- hockeydag werden wel gespeeld in Utrecht, Zutphen en Groningen, maar werden in Heemstede en elders afge last. Deze wedstrijden zullen nu aan staande Zondag worden gespeeld. De eindronden zullen dan niet de week daarop plaats hebben op 5 October immers neemt de competitie een aan vang en het programma daarvan wil men niet in de war sturen maar eerst wanneer bijvoorbeeld een inhaal- Zondag dit over enkele maanden mo gelijk doet zijn. Aangenomen mag worden, dat voor het spelen van de herenwedstrijden eenzelfde gedragslijn gevolgd zal worden. Normaal begint de competitie voor de heren eind September een week eerder dan bij de dames. De competitieleider van de K.N.H.B. zal wel niet nog een week verloren willen laten gaan. Afgelast werden de voorronden te Amsterdam, 's Gravenhage en Eindho ven. In Deventer, Amersfoort en Gronin gen plaatsten DKL, Lerey en Napooi zich in de eindstrijd. Door een fout in de organisatie waren elftallen van alle plaatselijke verenigingen Zondag naar het veld van Pinoké waar de voorronden voor de hockeyers gehou den zouden worden gereisd om eerst daar te vernemen, dat de wedstrgden niet zouden doorgaan. Veteranentournooi gestaakt De Zandvoortse hockeyclub ZHC begon Zondagochtend blijmoedig met het spelen van de wedstrijden in het veteranentour nooi om de „In memoriam P.Meeth-beker". Na het spelen van enige wedstrijden be sloot de wedstrijdcommissie door de aan houdende regen het tournooi te staken. Gespeeld waren toen de volgende wedstrij den: Zandvoort't Gooi 1-2, HBS't Gooi 0-1 en IjsvogelsHurley 0-3. De spelers van 't Gooi kregen als winnaar van deze enkele wedstrijden als herinnering elk een asbakje als aandenken (de oorspron kelijke tweede prijs). Het ligt in de bedoeling het tournooi in het voorjaar 1953 uit te spelen. Zaterdag is in Dublin een begin gemaakt met het tournooi om het Europees Bridge- kampioenschap. De uitslagen waren: Heren: sectie a: Denemarken tegen Duits land onbeslist 61-69 (39-15); Frankriik won van Nederland 69-54 (32-22); Italië onbeslist tegen Zweden 72-71 (34-40). Sectie b: Engeland won van Ierland 75- 38 (38-12); Noorwegen wint van Zwitser land 75-67 (36-43); IJsland wint van Liba non 78-53; Oostenrijk had een bye. Voor een overwinning is een verschil van 7 punten nodig. De uitslagen van de tweede ronde luid den: Sectie a: Nederland sloeg Duitsland 67- 42; Denemarken verloor van Zweden 42-67; Frankrijk verloor van Italië 35-87. Sectie b: Oostenrijk sloeg Zwitserland 87-29; IJsland onbeslist tegen Ierland 57- 57; Noorwegen sloeg Libanon 70-51. De standen luiden: Sectie a: 1 en 2. Italië en Zweden elk 5 punten; 3. Frankrijk 4 pnt. 4. Nederland 2 pnt. 5 en 6. Denemarken en Duitsland elk 1 punt. Sectie b: 1. Noorwegen 6 pnt. 2. Groot Brittannië 4 punt (uit 2 wedstrijden). 3 en 4. IJsland en Ierland elk 3 pnt. 5. Oosten rijk 2 punt (uit 2 wedstrijden); 6. Libanon 0 pnt (uit 2 wedstrijden); 7. Zwitserland 0 pnt. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag Is 16.10, post- abonnés f6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij, be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. De Concordia-heren hebben in de hand balcompetitie hun tweede overwinning be haald. In Hilversum werd HHC met 810 geklopt na een wedstrijd, waarbij goed handbal enerzijds door de voortdurende regenval, anderszijds door nogal fors spel van de Hilversummers niet te zien werd gegeven. Het begin was voor de thuisclub hoop vol. Doch na een 20-achterstand kwa men de rood-witten los en wisten al spoe- die uit te lopen tot 63, waarmede de rust in ging. In de tweede helft werd het nog 83, maar daarna ging het even mis. Fanatiek kwam HIIC opzetten en wist de achterstand te reduceren tot twee doel punten, 810, zij het, dat de wijze, waarop gespeeld werd onze bewondering niet kon opwekken. De Concordia-dames bleken dermate verzwakt, dat zij met een grote nederlaag genoegen moesten nemen. Tot de rust kon de schaal nog in evenwicht blijven (11), maar daarna had HHC het beste van het spel, vooral wat de afwerking van de aan vallen betrof. Het werd 51 voor de gastvrouwen, die verdiend wonnen. In de afdeling waren het alleen de Zand- voorters, die in actie zijn geweest. OSS (dames) was verreweg de mindere van Foresters, dat het niet minder deed dan met een 61-zege. De heren hadden meer kruit te verschieten, AVA uit Alkmaar werd geducht aan de tand gevoeld en moest tot slot na moedige pogingen met 84 capituleren. In Saltsjoebaden bij Stockholm werden Zaterdag de afgebroken partijen in het in terzonale schaaktournooi uit de derde en vierde ronde beëindigd, alsmede de uitge stelde partij uit de derde ronde tussen Szabo (Hong.) en Vaitonis (Canada). De uitslagen luiden: Derde ronde: Wade (N.-Zeeland)-Barcza (Hong.) 1—0 door Barcza opgegeven na 72 zetten. Szabo (Hong.)-Vaitonis (Canada) 1—0 na 34 zetten. Vierde ronde: Cligoric (Joegoslavië)-Szabo (Hong.) Vt na 42 zetten. Eliskases (Arg.)-Barcza (Hong.) 01; Elis- kases gaf de partij gewonnen na 67 zetten in 10 uur spelen. Averbach (Rusl.)-Matanovic (Joegoslavië) 14V» na 69 zetten. Golombek (G.-B.)-Stahlberg (Zw.) 14 De stand na de vierde ronde is: 1/2 Stahlberg (Zw.) en Kotov (Rusl. ieder 3 pnt.; 3/5 Petroisian (Rusl.), Unzicker (West-Dld.) en Pilnik (Arg.), ieder 2% pnt; 6 Averbach (Rusl.) 2 pnt. plus 1 afgebr. partij: 7/9 Pachman (Tsj-sl.), Sanchez (Col.) en Taimanov (Rusl.) ieder 2 pnt.; 10 Barcza (Hong.) 1^4 plus 2 afgebr. partijen; U/12 Matanovic (Joegoslavië) en Gligoric (Joego slavië) ieder 114 pnt. plus 1 afgebr. partij; 13/15 Stolz (Zw.), Gelier en Golombek (G.-B.) ieder 114 pnt.; 16 Szabo (Hong.) 1 pnt. plus 1 afgebr. partij en nog 1 te spelen partij; 17 Wade (N.-Zeeland) 1 pnt. plus 1 afgebr. partij; 18/19 Steiner (V. S.) en Prins (Ned.) ieder een pnt.; 20 Eliskases (Arg.) 14 pnt. plus 1 afgebr. partij; 21 Vaitonis (Canada) 0 pnt. 1 nog te spelen partij. De uitslagen van de op Zaterdag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Deauvilleprys (2100 m.) 1. Query Hanover 1.34.5. 2. Prins Gregor 1.36.4. 3. Olga S 1.35.4. Winn. 6.10; pl. 2-40, 2.60, 3-70; gek. 12.90; cov. 10-10. Lafitteprös (2100 m.) 1. P. Louis 2' 1.27.8. 2. Peter Spencer 1-28. 3. Persimmon 1.29.8. Winn, 65.40; pl. 4.50, 3.10, 1.50; gek. 37.60; cov. 9.—. Enghienprys (1400 m.) le afdeling: 1. Redloff WB 1.31.2. 2. Ronald 1.35.1. 3. Rita Rosa 1-43.3. Winn, 2.10; pl. 1-20, 110, 1.90; gek. 2.70; cov. 2.80. Enghienprys (1400 m.) 2e afdeling: 1. Ra- mona S 1.35-6. 2. Rentinus 1.34.7. 3. Rebecca 1.40.3. Winn, 4.10; pl. 1.10, 1-20, 2.60; gek. 8.30; cov. 3.80. Chantillyprys (2100 m.) 1. Playsier 1-29.7. 2. Ooststar 1.28.8. 3. Odylia O 1.29.8. Winn. 45.20; pl. 12.10, 2.80, 2.40; gek. 14.—; cov. 4.90. AuteuilprUs (3300 m.) 1. Rocket; 2. Mephisto; 3. Radja. Winn. 3.50; pl. 2-50, 1.70; gek. 6.40; cov. 5.90. Fontalnebleauprjjs (1300 m.) 1. Riphales; 2. Silver Slipper; 3. Carla. Winn. 3.50; pl. 1.10 1.20; gek. 2.30; cov. 4.80. Bois de Boulogne-prys (2100 m.) 1. Flying Gal; 2. Chef de Gare; 3. Brandal. Winn. 8.90; pl. 1.40, 3—, 1.10; gek. 11.—; cov. 14.70. Totalisator-omzet 43.908.—. De uitslagen van de te Mereveld gehouden draverijen luiden: Eerste Herfstmaandprys (2100 m.) le af deling: 1. Prince Maire 1.31.5. 2. O Brewer 1.32. 3. Proximity 1-34.7. Winn. 3.—; pl. 1.40, 5.60, 2.—; gek. 58.40; cov. 23.70. Eerste Herfstmaandprys (2100 m.) 2de af deling: 1. Peter Arion 1.32. 2. Prins Gregor 1.33. 3. Oily B Bommel 1.31.2. Winn. 3.10; pl. 1.40, 2.50, 1.50; gek. 10.60; cov. 15— Tweede Herfstmaandprys (2100 m.) 1. Oiseau 1.27.1. 2. On of Eve 1.28.6. 3. Luccie Rohda 1.29.4. Winn. 4.30; pl. 1.90, 4.20, 3.60; gek. 5.80; cov. 10— Derde Herfstmaandprys (1500 m.) 1. Red loff WB 1.34; 2. Ronald 1.34.3. 3. Reve d'Or B 1.36.7. Winn. 2.40; pl. 1.80, 2.—, 1.70; gek. 5.70; cov. 4.50. Vierde Herfstmaandprys (2100 m.) 1. Queeny Dillon 1.32.5. 2. Quite Heny 1.32.2. 3. Quick Hollandia G 1.33.1. winn. 6.20; pl. 1.90, 1.60, 2.—; gek. 13.40; cov. 6-70. H. van Wickevoort Crommelin Memoriaal (2260 m.) 1. Queen Bess 1.29.8. 2. Petulance K 1.29.7. 3. Persimmon 1.29.7. Winn. 2.30; pl. 1.60, 1.80- gek. 4.50; cov. 3.70. Vyfde Herstmaandprys (1620 m.) Éérste se rie: 1. Neerlandia H 1.27.4. 2. Playsier 1.28.5. 3. Nemetor B 1.?".8. Winn. 10.20; pl. 2.50, 5.30, 1.70; gek. 5.60; cov. 15.—. Tweede serie: 1. Oosting's Oogappel 1.28.1. 2. Octavia 1.27. 3. Nico the Saint 1.28.5. Winn. 6.80; pl. 2.—, 1.60, 3.70; gek. 6.50; cov. 6.50. Finale: 1. Neerlandia H 1-27. 2. Oosting's Oogappel 1.23. 3. Octavia 1.27.1. Winn. 5-10; pl. 1.60, 1.40. 1.90; gek. 6.30; cov. 4.30. Koninklijke Jaarbeursprjjs (2200 m.) 1. Mac Kinley 1.25.5. 2. Stuermanna 1.24.7. 3. Nar- ciso van Zora 1.28.1. Winn. 1.60; pl. 1.30, 1.40; gek. 5.10; cov. 4.10. Totale omzet 78.904.50. In de K.N.K.B. werden alle wedstrijden behalve de eerste klasse wedstrijd Ra- piditas—Vada (4-0), gespeeld in Zutfen, afgelast. In de H.K.B. was de oogst niet veel groter, want daar werd slechts de wedstrijd Oosthoek I—Sport Vereent 2 ge speeld. De gastheren wonnen met 9-1, waardoor Oosthoek de voorlopige leider van de eerste klasse H.K.B. werd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7