Nieuwe zuivering zet Franse communistische partij op stelten Nahas bijna afgezet als voorzitter van de Wafd Geen plannen om Frankrijk op te geven bij eventuele aggressie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Charlie Chaplin Twee „complotterende" leiders spoorloos; hun volgelingen dreigen uit te treden Grote brand in rubber haven op Sumatra Naguib had „bepaalde bezwaren", maar Wafd kon deze voorlopig wegnemen Von Brentano voorzitter van grondwetscommissie Perzisch tegenvoorstel in oliekwestie gereed Het woord is aan Regering-Malan dreigt met weglopen uit UNO Generaal Ridgway komt morgen naar Nederland Vierde pont Vrijdag uit de vaart Bomaanslag in Tunis Vorstin geeft voorbeeld Radio-antwoord van Nixon aan zijn beschuldigers In Amersfoort en New York Dr. Bruins Slot vice-president Londen vraagt Moskou naar opgebracht schip Maarschalk Juin over Europa's defensie: Nieuw defensieplan- Churchill in de maak 67e JAARGANG No 64 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 224 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ ZIJN AANKOMST aan boord van de Queen Elisabeth te Cherbourg droeg Charlie Chaplin de rosette van het Legioen van Eer. Niet om de Fransen, die hem overigens altijd bijzonder genegen zijn ge weest, een beleefdheid te bewijzen maar omdat deze ridderorde, zoals onze Londen- se correspondent vandaag schrijft, zijn enige officiële onderscheiding is. Europa zou van zijn nu juist aangevangen verblijf in dit deel der wereld, dat zes maanden zal duren, gebruik kunnen maken door hem er meer toe te kennen. Niet dat hij ze nodig heeft want hij geniet sinds lang een onderscheiding in de harten van mil- lioenen mensen, die meer waarde heeft dan alle lintjes bij elkaar maar het zou een aardig antwoord inhouden aan de Ameri kaanse attorney-general (procureur-gene raal) Mc. Granery. Deze James Mc. Gra- nery heeft, toen Chaplin al op de Oceaan was, medegedeeld dat hij bij de terugkeer van de grote filmacteur een onderzoek tegen hem zou laten instellen omdat hij „verdacht wordt van communistische sym pathieën". Men mag tegenwoordig in Ame rika, vooral als men een begaafd man is en deswege door anderen benijd wordt, blijk baar van geluk spreken als men niet voor een commissie gesleurd wordt om zich te verdedigen tegen kletspraat over commu nistische sympathieën. Het is blijkbaar een soort ziekte. En sinds onlangs generaal Marshall, chef van de generale staf tijdens de oorlog en minister van Buitenlandse Zaken daarna, vader van het Plan-Mar shall en daarmee van de hulp aan West- Europa, ook al verdacht werd gemaakt mag het ons misschien niet eens verwonderen dat men nu op Chaplin overschakelt. Om de belangstelling levendig te Houden is blijkbaar een zekere variëteit in ,de keuze van aangevallenen gewenst. Als de procu reur-generaal Mc. Granery en zij die hem ophitsen een middel hadden willen zoeken, om verontwaardiging in Europa te ontkete nen, hadden zij overigens geen doeltreffen der keuze kunnen maken. Misschien heb ben zij niet beseft wie Chaplin in de ogen der wereld is. Misschien kan het hen ook niet schelen of de Europeanen verontwaar digd zijn. Dat zal Europa niet beletten om in zijn velerlei scherpzinnige uitingsvor men de Amerikanen te waarschuwen tegen zichzelf. Ook niet om tot hen te zeggen: wij hebben een sterker idéé van vrijheid dan gij. Pas op dat gij die idéé niet ver speelt. En daar zullen bezonnen Amerika nen zijn, wijzer Amerikanen dan de Mc. Graneries en hun aanhang, die in deze dagen deze waarschuwing zullen verstaan. Zij zal meer uitwerken dan kwade woorden. Charlie Chaplin heeft te Cherbourg ver klaard, dat hij geen politieke ambities heeft en een individualist is, die in de vrij heid gelooft. Hij wil geen revolutie maken, maar alleen films. Hij is tegen super- patriotisme omdat dit tot Hitlerisme leidt, dat ons een les heeft geleerd. Hij vindt dat hij in een democratie recht heeft op een eigen mening. Hij propageert in zijn films verdraagzaamheid en plichtsvervulling. Op de gewone mensen heeft hij het begrepen en dat lcari hij niet helpen; het zit in zijn aard. Voor het overige blijft hij bij zijn plan over zes maanden naar Amerika terug te keren. Hij meent dat dit hem zal geluk ken. Hij zal er terugkei-en omdat hij er ver plichtingen heeft. Onlangs heeft hij nog gezegd dat hij geen oorlogshitser is maar „een vredesstoker". Welnu, de hele wereld kent Charlie Chaplin's gevoelens. Wij weten allemaal dat hij het altijd voor de eenzamen, de ver drukten en de misdeelden heeft opgeno men, dat hij verdi-aagzaamheid en plichts vervulling heeft voorgestaan ontroe rend heeft voorgestaan en dat hij geen ophitser tot strijd kan zijn. Noch tot oorlog, noch tot revolutie. Dat kan hij niet omdat de zwakken daar weer in de eerste plaats het slachtoffer van zouden worden. Dat het „in zijn aard zit", zoals hij het zelf zo een voudig te Cherbourg heeft gezegd, om het voor de verdrukten op te nemen, voor „the underdog", dat heeft hij ons dieper doen gevoelen dan wellicht ooit enig acteur het heeft gedaan. Hij ken het zeker niet helpen. Hij vindt dat hrfin een democratie recht heeft op een eigen mening. Dat is inderdaad de eerste voorwaarde en de kern van het begrip democratie. Chaplin heeft geen po litieke ambities. Hij is een individualist, een zich onafhankelijk voelende persoonlijk heid. Hij gelooft in de vrijheid. Er zullen veel Amerikanen zijn, clie zich beklemd zullen gevoelen als zij lezen dat zulke ver klaringen als antwoord aan hun procureur- generaal worden gegeven. Want dit zijn toch immers de begrippen waarop de Ver enigde Staten zich zelf altijd ten zeerste hebben beroemd? Welnu, zo hebben wij in Europa dat ook immer begx-epen.' Wij hebben steeds ge meend dat men in Amerika onze opvattin gen van de democratie deelde. Tegenwoor dig verbazen wij ons herhaaldelijk. Soms schrikken wij. Charlie Chaplin is, zoals ge weet, Euro peaan. Hij is in Engeland geboren en altijd Engelsman gebleven. Als Amerika hem over zes maanden niet meer zou willen toelaten zou Europa hem zeker met vreugde aan deze zijde van de Oceaan zien blijven. R. P. TUNIS (Reuter) Voor een huis in de Arabische wijk van Tunis is Maandagavond een bom ontploft. Vier Europeanen kwa men om het leven. Twee gewonden moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. In Tunis is Maandagavond bekendge maakt, dat 53 Tunesische nationalisten uit de opgeheven kampen te Teboersoek en Zaroex- zijn overgebracht naar het eiland Djerba bij de Zuid-Tunesische kust. Zij zullen zich op het eiland vrij mogen ver plaatsen en mogen wonen waar zij willen. Voorts is officieel bekend gemaakt, dat Hadi Noeira, lid van het dagelijks bestuur van de nationalistische „Neo-Destour" uit het interneringskamp Remada is vrijge laten. Hij was gearresteerd wegens zijn verklaring in het blad „Mission", waarin hij critiek had geleverd op de regering van premier Bakkoesj, die hem had verzocht aan de regering deel te nemen. Ontbinding. De internationale grondstof fen-conferentie heeft bekend gemaakt, dat haar pulp- en papiercommissie in verband 'met het betere aanbod van krantenpapier in de wereld ontbonden is.' (Van onze correspondent in Parijs) De beide Franse communistische Kamer leden en voormalige partijbestuurders An- dré Marty en Charles Tillon, die als zo danig het slachtoffer zijn geworden van een communistisch zuiveringsbesluit, zijn sedertdien niet alleen van het politieke to neel, maar zelfs geheel en al verdwenen. Niemand weet meer waar ze zitten. Tillon was behalve Kamerlid ook nog burgemeester van een Parijse voorstad in welke kwaliteit hij overigens was ge schorst wegens een poging tot opruiing van zijn ambtenaren tijdens de communis tische manifestaties tegen generaal Ridg- way in Mei maar ook op het gemeen tehuis aldaar beweert men zijn Edelacht bare in geen weken te hebben gezien. Mar ty schijnt eveneens het hazenpad te heb ben gekozen. Tot voor enige dagen was zijn vrouw nog thuis, maar nu is ook ma dame Marty vertrokken naar onbekende oorden. Geforceerde „schoonmaak" Intussen publiceert het communistische partijorgaan „THumanité" iedere dag nieuwe resoluties van communistische cel len uit alle delen van het land en speciaal uit de kieskringen der twee verstoten lei ders, waarin met een roerende eensgezind heid de beslissing van het partijbestuur wordt toegejuicht en zelfs op n o g stren gere maatregelen wordt aangedrongen. Waar voor het moment de communisten in Frankrijk echter nog niet over officiële zuiveringstribunalen en concentratiekam pen beschikken, kan het partijbestuur zijn maatregel tegen Marty en Tillon voor het ogenblik weinig meer doen dan hen ook als lid royeren. In het eerste communiqué over het „complot" stond bovendien nadrukke lijk dat het onderzoek inzake de gedragin gen van Marty en Tillon nog niet was vol tooid. Tengevolge van een publicatie van een der Parijse avondbladen, dat de lucht van het „complot" gekregen had, werd het partijbestuur genoodzaakt overhaast meer of minder open kaart te gaan spelen. Zon der die onthulling zou de communistische schoonmaak waarschijnlijk pas over enige weken hebben plaats gehad, zodat Tho- rez wiens terugkomst nu voor de 15de October is aangekondigd dan de ergste spanningen had kunnen bedwingen. De verliezen aan prestige en aanhang waren dan mógelijk minder" ernstig geweest schijnt tenminste, dat nu heel wat arbei ders, vooral onder de dokwerkers en uit de wapenindustrie waar zowel Marty als Til lon op vele getrouwen konden rekenen, dreigen de partij te zullen verlaten, indien de beide leiders inderdaad zouden worden uitgestoten. Zover is het intussen nog niet. Het twee tal heeft namelijk nog een kans om zijn zonden goed te maken en wel door te be antwoorden aan de eis, die in alle reso luties wordt gesteld: de publieke belijdenis van hun fouten voor een landelijk partij congres. Een openbaar nummertje autocri- tiek dus, naar het voorbeeld van zovele beschuldigden in communistische zuive ringsprocessen aan gene zijde van het ijze ren gordijn. Maar niets wijst er nog op dat de activist Marty en de revolutionnair Til lon bereid zullen zijn, deze knieval te ma ken voor hun vroegere medebestuurders. Waarover eigenlijk precies het geschil loopt, is voor een buitenstaander niet zo heel gemakkelijk te volgen, maar in ieder geval worden Marty en Tillon „sectarische neigingen" verweten. Ook werden ze al gedoodverfd als „Franse zetbazen van maarschalk Tito"en dat is natuurlijk wel de zwaarste beschuldiging, die door de mond van e</n Stalinistische „bons" van daag kan worden geuit. Tillon zou van de communistische partij een vredesbeweging hebben willen makene, en, gezien zijn ver leden en zijn temperament, is het niet on waarschijnlijk dat hij dan de banden met Moskou een iets losser karakter had wil len geven. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of de val van Marty en Tillon zal zijn uit gespeeld wanneer ze eenmaal metterdaad uit de partij zullen zijn gestoten. Het is echter niet uitgesloten dat ze dan een meer nationaal gezinde communistische partij zullen willen oprichten, in de geest dus van Tito's beweging. In dat geval zullen man nen als Thorez en Duclos er vermoedelijk wel goed aan doen, de aantrekkingskracht van zo'n nieuwe partij onder deze leiding niet te onderschatten. Want trots de stro men van resoluties, waarin de veront waardiging wat al le duidelijk van bovenaf is georganiseerd, kunnen Marty en Tillon zeker nog altijd rekenen op de sympathie en de trouw van vele elementen onder de Franse arbeiders. Stadje Djambi zou grotendeels verwoest zijn Volgens berichten te Singapore is een groot deel van Djambi, een van de voor naamste havens voor de uitvoer van rub ber aan Sumatra's Oostkust, door brand verwoest. Ongeveer 200 woningen, schuren e. d. zouden verwoest zijn. Men schijnt de brand thans meester te zijn. NEW YORK (Reuter). Senator Ri chard Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap, zal Dinsdag avond voor radio en televisie antwoorden op de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen, De kosten van de uitzendingen meer dan 75.000 dollar worden door de repu blikeinse partij betaald. Nixon heeft Maandag verklaard, dat hij zijn campagne tijdelijk zal onderbreken om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te ontzenuwen. De senator, die deze mede deling deed na een telefoongesprek met Eisenhower, gaf te kennen, dat hij repu blikeins candidaat voor het vice-president schap zou blijven. CAiRO (Reuter). Een paar uur voor dat de Egyptische Wafdpartij de minister van Binnenlandse Zaken in kennis zou stel len van haar reorganisatie op grond van de nieuwe wet betreffende politieke orga- ^lU-nisatiesv is-d© partij medegedeeld, dat er „bepaalde bezwaren" waren tegen Moesta- pha Nahas' positie als hoofd van de Wafd. Tevens werd de partij de suggestie aan de hand gedaan, dat dr. Mohamed Salah el Din, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, die met de Wafd-regering na de on geregeldheden van 26 Januari („Zwarte Zaterdag") moest aftreden, uit de partij diende le worden gezet. Abdel Salaam Fahmy, die deel uitmaakt van de Wafdistische „oude garde", zei tot verslaggevers: „Er is eenvoudig geen Wafd zonder Nahas". Een delegatie van drie Wafdistische leiders, onder wie Salaam Fahmy, heeft daarop dringend een onder houd met premier Naguib aangevraagd om de zaak te bespreken. Na dit onderhoud is gisteravond in Caïro officieel bekend gemaakt, dat „het misver stand over de persoon van Nahas definitief is weggenomen". Volgens gezaghebbenden betekent dit, In Amersfoort en in New York speelde zich hetzelfde toneel af, toen George Brennan zich door een Nederlands agent de weg liet ivijzen (foto hiernaast) en Jan van Gent de hulp inriep van een New Yorks ver keersagent. Zoals bekend hebben beide chauffeurs een maand van „baas" en van bus verwisseld. dat Nahas lid van de hervormde „Wafd" kan blijven en zelfs voorzitter kan worden. Nieuw program Het nieuwe program van de „Wafd" om- v§f, luidens mededelingen- van partijvoor zitter Nahas: Verwezenlijking van de Egyptische na tionale aspiraties ontruiming door bui tenlandse troepen van Egypte en de Soedan en eenheid van het Nijldal. Verwerping van elk gemeenschappelijk verdedigingsplan van de Westelijke mo gendheden. Aanhangen van de beginselen van het U.N.O.-handvest, de Arabische liga en vast houden aan het Arabische karakter van Palestina. Steun aan Noord-Afrikaanse volken in hun strijd ter verwerving van souvereini- teit en onafhankelijkheid. Consolidatie van het Arabisch-Aziatische blok en steun aan de strijd van het blok voor vrijheid. Op het gebied van de binnenlandse poli tiek is de „Wafd" voorstandster van een socialistische politiek, grondwetswijziging door een speciale grondwetgevende verga dering of door het huis van afgevaardigden en senaat gezamenlijk, kiesrecht voor vrou wen, mogelijkheid van aanklacht en ver volging van ministers, steun aan land bouwhervormingen en kosteloos onderwijs voor iedereen. Verbod De Egyptische minister van Onderwijs heeft een decreet opgesteld, dat stakingen op universiteiten en scholen en politieke activiteit en betogingen van studenten zal verbieden. Volgens de correspondent van de „Sun day Times" op het eiland Cyprus zullen de Britse strijdkrachten in de Suez-kanaal- zöne in de nabije toekomst met een derde worden verminderd. STRAATSBURG, (United Press) Heinrich von Brentano, leider van de West- Duitse Christelijk-demöcratische partij, is gisteren in Straatsburg gekozen tot voor zitter van de „ontwerp-commissie", die belast zal worden met het opstellen van een grondwet voor een federatie tussen Frankrijk, Italië, Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Von Brentano werd met algemene stemmen gekozen. De 26 leden van de commissie kozen voorts de volgende vice-presidenten tij dens deze eerste zitting: de Nederlander dr. J. A. H. J. S'. Bruins Slot, lid van de Ne derlandse Tweede Kamer voor de Anti- Revolutionnaire Partij en Ludovico Ben- venuto (Italië), lid van de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden voor de Christe lijk-demöcratische Partij. De grondwetscommissie heeft een werk groep gevormd met Von Bretano als voor zitter en elf leden (mr. P. A. Blaisse en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot voor Neder land). Deze-, werkgroep zal 6 October te Brussel bijeenkomen. In Londen verneemt A.F.P., dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de ambassade te Moskou heeft gevraagd bij de Sovjet-autoriteiten een onderzoek in te stellen naar de berichten volgens welke een Sovjet-Russische kanonneerboot in da Noor delijke IJszee de trailer „Equeriy" uit .Grimsby zou hebben opgebracht. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. Na het verlaten van de afdeling Lectuur voorziening aan de Gevers Deynootweg postte de Koningin een tijdschrift in een van de bekende brievenbussen van het Rode Kruis. Turkse en Indische interventie-pogingen TEHERAN (Reuter). Volgens de laatst beschikbare aanwijzingen in Teheran zal premier Mossadeq Engeland en de Ver enigde Staten drie weken de tijd geven om te antwoorden op zijn tegenvoorstellen ter regeling van het oliegeschil, die heden, Dinsdag, zouden worden overhandigd aan de officiële vertegenwoordigers van Enge land en de Verenigde Staten. In eerdere berichten was gesproken over een tijds limiet van vijf .dagen. Naar het invloedrijke Perzische avond blad „Keihan" meldde, hebben Zondag de ambassadeurs van India en Turkije ge tracht Mossadeq over te halen een verbre ken van de betrekkingen met Engeland te voorkomen. Volgens het blad „Ettelaat" wordt artil lerie naar Zuid-Perzië gezonden ter ver sterking van de garnizoenen aldaar als ge volg van berichten over Britse troepenver plaatsingen nabij de grens tussen Perzië en Irak. In Teheran is sir Mirza Ismail,'een oudere Indische staatsman, aangekomen „voor een familiebezoek". Maandag voerde hij be sprekingen met premier Mossadeq, waarbij, aldus sir Mirza, ook over de oliekwestie werd gesproken. Voorts bezocht sir Mirza de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Loy Henderson, „een oude vriend" en is hij van plan de Britse zaakgelastigde, Middleton, de Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Navab, en de voorzitter van de „Madjlis", Kasjani, te bezoeken. Chamf ort: Hetgeen ik geleerd heb weet ik niet meer. Het weinige dat ik nog weet heb ik geraden. Als de inmenging tegen de „apartheid" voortgaat PRETORIA, (Reuter) Premier Malan van Zuid-Afrika heeft Maandagavond op het Transvaalse congres van de Nationale (regerings)partij verklaard, dat het niet waar was dat Zuid-Afrika aan de rand van een bloedbad stond. De regering was vol ledig in staat om de campagne „tegen de onrechtvaardige wetten" het hoofd te bie den, aldus de premier. Malan dreigde dat de Unie van Zuid- Afrika „zich uit de UNO terug zal trekken als deze voort zou gaan met zich te men gen in binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika". De leiders van de Britse Labourpartij hebben verklaard er op toe te zullen zien, dat de apartheid in Zuid-Afrika zal wor den opgeheven, aldus Malan. Geen enkele inmenging zal echter in binnenlandse aan gelegenheden worden geduld, aldus de premier. In een rede te Pietermaritzburg ver klaarde de leider van de Zuid-Airikaanse oppositie, Strauss, dat als verkiezingen zou den worden gehouden met de kleurlingen op - aparte kieslijsten, deze, gezien de uit spraak van het hooggerechtshof, onwettig zouden zijn. Een op grond van dergelijke verkiezingen gevormde regering zou geen geldige wetten kunnen aannemen, aldus Strauss, en de verenigde (oppositie)partij zou weigeren zulke onwettige wetten te gehoorzamen. Generaal Matthew B. Ridgway, opperbe velhebber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa, opvolger van generaal Dwight D. Eisenhower, zal Woensdag en Donderdag een officieel bezoek brengen aan Nederland. De generaal wordt verge zeld door zijn echtgenote, met wie hij Donderdag door Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk wordt ontvangen. Minister en mevrouw Staf zullen daar tevens aan wezig zijn en er, evenals generaal Ridgway en zijn echtgenote, de lunch gebruiken. Generaal en mevrouw Ridgway zullen Woensdag omstreeks 17 uur op Schiphol aankomen. Zij worden verwelkomd door het comité van de verenigde chefs van staven. Na inspectie van de erewacht, die betrokken wordt door 100 man van het re giment Huzaren van BoreeL, waarbij de kapel van dit regiment is ingedeeld, ver trekken de generaal en het gezelschap naar hotel De Wittebrug te 's-Gravenhage, waar generaal en mevrouw Ridgway tij dens hun verblijf in Nederland zullen loge ren. Donderdagmorgen brengt de opperbevel hebber der Noord-Atlantische strijdkrach ten eerst een bezoek aan de minister-presi dent dr. W. Drees PARIJS (A.F.P.) „Kamerstrategie," aldus heeft in een interview met de „Figaro" maarschalk Juin, opperbevelheb ber der landstrijdkrachten van de sector Centraal-Europa, de in sommige bladen verschenen berichten genoemd betreffende een „Frans plan om van linie tot linie op de Rijn, de Somme en de Loire" terug te trekken, alvorens de troepen zich zullen inschepen te Marseille of te Bordeaux, waar tegenover werd gesteld een „plan- Speidel" voor terugtrekking op plaatsen, die gemakkelijk „te houden" zijn zoals het gebergte in het Zuiden van Duitsland, de Ardennen enzovoorts. Ondervraagd door de correspondent van de „Figaro" te Baden-Baden, Anthérieu, voegde maarschalk Juin er aan toe: „Ex- bestaat geen Fx-ans plan of plan-Speidel, doch eexi plan-„SHAPE", waarvan ik een gedeelte moet uitvoeren. Trouwens een plan om zonder meer het Franse grondge bied in de steek te laten kan niet door Fransen zijn opgemaakt." Daax-op merkte Anthérieu op, dat het thema van alle jongste manoeuvres de ver tragingsslag was. Hierop antwoordde de maarschalk: „Wij zullen nimmer de aan vallers zijn. In eerste instantie moeten, wij dus de middelen bestuderen om ons tegen eén plotselinge aanval te verdedigen. De SHAPE-strategie is echter een „strategie van het tegenoffensief"." Men zou onze Amerikaanse bondgenoten niet moeten kennen om een ogenblik te denken dat dit anders zou kunnen zijn. Het offensief hangt echter uitsluitend af van de middelen waarover men kan beschik ken en vreedzame volkeren als de onze kunnen niet dadelijk over al deze middelen beschikken, zodat de dekkingslegex-s de eventuele aanvallers moeten tegenhouden tot dat versterking is komen opdagen." Een nieuw Brits defensieplan, waarbij grotere nadruk moet vallen op nieuwe wa pens zoals straalbommenwex-pers en gelei de projectielen, zal half December worden voox-gelegd aan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen, aldus verneemt United Press in Londen. Het nieuwe plan, ontsproten aan het brein van Churchill, beoogt, in militair op zicht gelijke tred te houden met de ont wikkelingen van de techniek en tegelijk te bezuinigen op de conventionele bewape ning. Op 30 Juli gaf Churchill in het Lagerhuis een duidelijk beeld van zijn bedoelingen. Daarvóór had hij al duidelijk gemaakt dat volgens hem het zwaartepunt zou moeten komen te liggen op de vliegtuigproductie en toen maakte hij ook melding van „op merkelijke vooruitgang" die Groot-Brittan- nië had gemaakt op het gebied van geleide projectielen. Hij wees er toen ook op dat ten gevolge van die vooruitgang een grote veranderixxg in de oorlogvoering van de toekomst waax-schijnlijk is en dat het mili taire apparaat zich daarop zal moeten in stellen. Hij zei voorts dat „wellicht in de toekomst niet langer geweldige sommen behoeven te worden besteed voor munitie". Volgens diplomatieke Londense kx-ingen is het plan nog niet volledig gereed. De resultaten van de komende Britse atoom- proeven in de nabijheid van Australië moet men er nog in verwerken. Naar wij vernemen zal de vierde pont te Velsen Vrijdag a.s. uit de vaart worden genomen. Zulks is noodzakelijk, daar de tijd is aangebroken, waarin het materieel de pe riodieke survey moet ondex-gaan. Het in lassen van de vierde pont is indertijd mo gelijk geweest door alle beschikbare mate riaal in dienst te stellen. WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog. Matige, aan de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Vannacht in het binnenland zachter. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 24 September Zon op 6.29 uur, onder 18.34 uur. Maan op 12.54 uur. onder 20.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 September Hoog water: 5.47 en 18.04 uur. Laag water: 1.41 en 13.47 uur. Woensdag 24 September Hoog water: 6.20 en 18.38 uur. Laag water: 2.09 en 14.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1