Salarislast lager onderwijs f17 millioen hoger dan inl952 Italianen handhaven eisen in de kwestie-Triest Urker vissers hebben het nog steeds moeilijk in Argentinië J Zwitsaletten DIE NARE PIJN Minister is bezorgd over het verloren gaan van natuurschoon WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Woensdag Ook Joegoslavië heeft belang bij een voor Italië redelijke oplossing Burgemeester Keyser wil het Nederlandse volk om steun vragen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^TocA ió het zo 2 Kort geding over diensttijd in Korea Pensioenpremie in de landbouw hoger Een reactorgemeenschap Opheffing van een aantal vakgroepen Luitenant D. Lambregts herdacht op Britse vloot Tarwe-oogst, een jaar lang DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 ADVERTENTIE In de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de raming der uitgaven voor het lager on derwijs belangrijk hoger dan die voor 1952. In de toelichting wordt gezegd dat dit geen verwondering kan wekken, om dat de kosten van het lager onderwijs grotendeels worden beheerst door wette lijk verplichte uitgaven, welke reeds door de voor 1953 te verwachten toeneming van het aantal leerlingen en van het aan tal verplichte leerkrachten een aanzien lijke verhoging zullen ondergaan. Alleen de salarislast, waarin begrepen de uitga ven voor de inmiddels tot stand gekomen interimregeling en de uitkering wegens gratificaties bij ambtsjubilea vraagt naar raming een bedrag van f 17 millioen meer dan in 1952. Ten aanzien van de uitgaven voor de kweekscholen zijn de algemene prijsstijging en de toeneming van het aan tal candidaten voor het eindexamen facto ren welke de uitgaven ongunstig beïn vloeden. Nijverheidsonderwijs Bij het nijverheidsonderwijs is ook voor 1953 een vrij belangrijke vermeerdering van het aantal leerlingen te verwachten. Hoewel de moeilijkheden op het gebied van de huisvesting van de scholen en het tekort aan personeel in vele gevallen de groei van het onderwijs in de weg staan en ook de financiële omstandigheden tot beperking nopen, is binnen redelijke grenzen met deze te verwachten toene ming van het aantal leerlingen van de be staande scholen rekening gehouden. Hier mede zal een bedrag van naar schatting f3.900.000 bemoeid zijn. Het aantal inspecteurs wordt onvoldoen de geacht voor de omvangrijke taak van het toezicht op het nijverheidsonderwijs. Daarom is rekening gehouden met een uitbreiding van de inspectie met een in specteur en een inspectrice. Hoger onderwijs Bijzondere aandacht is bij de samen stelling van de begroting geschonken aan de toestand der materiële hulpmiddelen van de rijksuniversiteiten. Voorts ligt het in de bedoeling met deze begroting de grondslag te leggen voor studentenzorg. De kansen voor begaafde studenten wor den vergroot door vermeerdering van het aantal rijksbeurzen. De studie van het Nederlands in Enge land verheugt zich in een toenemende be langstelling. De universiteit van Londen heeft in 1951 de aanvankelijk voor ons land bekostigde leerstoel in de Nederlandse taal- en letterkunde voor haar rekening genomen. Ook aan de universiteit van Cambridge overweegt men thans de in stelling van een lectoraat in het Neder lands. Ter aanmoediging is een som. van f 4800 \$oor dit doel 'uitgetrokken. Voor de toezending van Nederlandse lit teratuur en belangrijke werken op ander gebied komen in aanmerking de univer siteiten van Berlijn, Frankfort aan de Main, Helsinki, Göttingen, Hamburg, Keu len, Munster, Londen, Melbourne en Straatsburg. Natuurbescherming De minister, zo blijkt uit de toelichting, is bezorgd over het verloren gaan van na tuurschoon. Naast het streven naar een zo groot mogelijke bodemopbrengst, naar uit breiding van woongelegenheid, naar ver betering van de verkeerswegen en voor ziening in andere behoeften der samen leving, is de noodzaak tot vervulling van Nederlands taak in de West-Europese ver dediging een factor geworden, die in tot ADVERTENTIE lalt morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw 'Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Orkest. 14.00 Gesproken portret, 14.15 Platen. 15.00 Voor kinderen. 15.35 Voor de jeugd. 16.05 Piano. 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: Volksleven op Sumba. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire reportage. 13.30 R.V.U.: De mensen en zijn filosofie. 19.00 Lezing. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws. 20.05 Don Giovanni, opera (le acte). 21.35 Het recht op vergelding, hoor spel. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.13 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Philharmoniseh Orkest. 12.00 Platen. 12.05 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 14.15 Gevarieerde muziek, 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Platen. 18.15 Christelijk Verenigingsleven. 18.30 Viool, cello en ipano. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Platen. 20.15 Nationale reclasseringsdag. 21.30 Opera-concert. 22.10 Orkest. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Viool, clave- "irnbel en cello. F HUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Rhyth- misdhe muizek. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.45. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koor zang. 19.50 Beiaard. 20.00 De weg omhoog, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Alt en piano. 22.55—23,00 Nieuws. dusverre ongekende mate beslag legt op ruimten, die uit een oogpunt van natuur schoon belangrijk zijn. Nu het buitendien nog mogelijk is gebleken op enigszins ruime schaal maatregelen te treffen voor de werk verruiming, zullen verschillende werkzaam heden, die tot verlies van natuurschoon leiden, nog geactiveerd worden. In de grote meerderheid-der gevallen levert deze activiteit echter zo belangrijke en overwegendevoordelen op voor de ge meenschap dat in het natuurschoonverlies moet worden berust.' Deze ontwikkeling schept evenwel tevens de noodzaak bijzon dere aandacht te schenken aan het levens belang, dat het behoud van voldoende recreatieruimte voor ons volk betekent. Bovendien mag het belang van behoud van voldoende studieterrein voor de natuur wetenschappen niet uit het oog wor den verloren. Die terreinen, die bewaard moeten blijven, dienen tegen niet gerecht vaardige aantasting te worden beveiligd. De minister zou gaarne hebben voorgesteld de post voor aankopen van natuurterreinen en subsidiëring van dergelijke aankopen te verhogen met een belangrijk bedrag. Onder de druk der omstandigheden wordt vol staan met «en verhoging tot 300.000. Helaas is het niet mogelijk gebleken voor monumentenzorg meer dan 3 millioen uit te trekken. Er worden echter wegen ge zocht om binnen het kader van de bestrij ding der werkloosheid een belangrijk be drag voor de zeer arbeids-intensieve restauratie van monumenten ter beschik king te stellen. Radio en televisie Het bedrag, uitgetrokken voor deze af deling, vertoont in vergelijking met het vorig jaar een stijging ten bedrage van 1.333.200.Doordat de opbrengst der luisterbijdrage nog steeds toeneemt, kan ook het ter beschikking van de omroep te stellen bedrag worden verhoogd. Een wetsontwerp tot regeling van het I radiobestel is inmiddels bij de ministerraad aanhangig gemaakt. De minister staat op het standpunt, dat de televisie haar kans .moet hebben met het oog op de daarmee samenhangende belan gen voor onze exportindustrie, welke een thuismarkt dringend behoeft, alsmede met het oog op het feit, dat in het najaar in Duitsland een aantal televisiezenders zul len gaan werken, welker programma's in grote delen van ons land waarneembaar zullen zijn. Een dergelijke ontwikkeling kan eveneens in Belgiji verwacht worden. Vorming buiten schoolverband Het aantal kampen en internaten voor sociale jeugdzorg is niet toereikend om te voldoen aan tal van aanvragen van instan ties, die haar bemiddeling verlenen bij de plaatsing van jongens en meisjes in deze kampen en internaten. De toestand van 's lands financiën laat niet toe al deze verzoeken in te willigen. De minister heeft echter gemeend in be scheiden mate tot uitbreiding van het kampwerk te moeten overgaan door de instelling van een kamp voor baldadige schooljeugd met als adviserende instantie de Hervormde Jeugdraad. De toestand op het gebied van de lectuur voorziening, zowel wat betrpft de openbare leeszalen en bibliotheken als de plattelands- en volkslectuurvoorziening, acht de minis ter onbevredigend. De Rijkscommissie in zake Lectuurvoorziening is met haar rap port nog niet gereed gekomen. De minister heeft nu voor de subsidiëring van de organen van de lectuurvoorziening voor 1953 een overbruggingsregeling vast gesteld door een extra financiële steun van 247.765.te verstrekken. Aangezien te verwachten is, dat de acti viteit ten aanzien van het Nederlands- Italiaans cultureel accoord zich zal uit breiden, wordt voorgesteld hiervoor een bedrag van 20.000.uit te trekken. Ook' wordt 50.000.gevraagd voor de bouw van een nieuw paviljoen op net terrein van de Biennale te Venetië. De twaalf Urker vissers, die nog in Ar gentinië zijn en van plan waren als wer kend passagier op een schip naar Neder land terug te keren, hebben op verzoek van de burgemeester van Urk, de heer G. Kcijser, van dit plan afgezien. Zij waren in Buenos Aires reeds op zoek naar een schip, maar zijn weer naar San Pedro teruggekeerd. Burgemeester Keijser heeft de Urkers toegezegd, dat hij zal trachten geld bijeen te brengen voor de aanschaffing van vistuig en schepen. De heer Kefjser is voornemens zich met een oproep tot het Nederlandse volk te richten, waarin hij steun zal vragen voor de Urker vissers in Argentinië. Burgemeester Keijser heeft medegedeeld, dat de Urkers in Argentinië op de rand van de armoede leven. De vordering van Vrijdag is voor de vice-president van de Haagse rechtbank een kort geding behan deld dat een reserve-officier van gezond heid aanhangig had gemaakt tegen de staat, omdat hij naar zijn mening langer dan in zijn contract was overeengekomen, in Korea in dienst werd gehouden bij het Nederlands vrijwilligersdetachement. Hij is intussen reeds op weg naar Nederland. De vice-president van de rechtbank, die vandaag uitspraak deed, verklaarde zich onbevoegd van deze zaak kennis te nemen, omdat zijns inziens de eiser als militair ambtenaar zich tot het Ambtenarengerecht had moeten wenden. 20.000, die de Belgische reder Isehem nog op de Urkers had, is hun nu kwijtgeschol den. Volgens de heer Keijser heeft wijlen mevrouw Perón deze kwijtschelding nog bewerkstelligd. De inkomsten van de Ur kers zijn thans zo gering, dat de Gerefor meerde Kerk in Buenos Aires heeft moeten bijspringen. De heer A. Sonneveld, de vertrouwens man van de Urker burgemeester in Argen tinië, heeft gerapporteerd, dat er op de rivier bij San Pedro Argentijnen zijn, die per maand 10.000 pesos (ongeveer 2.000) verdienen. De heer Keijser is van mening, dat, wanneer een Argentijnse visser een dergelijke besomming kan maken, een Ur ker daarbij niet behoeft achter te blijven. In San Pedro zijn huizen voor de Urkers beschikbaar. Zij zijn thans reeds bijna een jaar in Argentinië. Op 16 October eindigt de termijn, gedurende welke de achterge bleven gezinnen op Urk volgens de sociale bijstandsregeling worden gesteund. Er moet dus volgens de heer Keijser met spoed ge holpen worden. De Urkers hebben vistuig, enige roei boten, een motorboot en een schip met bungen nodig, waarin de gevangen vis kan worden bewaard. Voor de aanschaffing hiervan is 30.000 nodig. Burgemeester Keijser heeft reeds gepoogd dit bedrag op zakelijke basis van een aantal zakenlieden te verkrijgen. Deze poging is evenwel mis lukt. De burgemeester wil nu een oproep richten tot het Nederlandse volk. Hij is van mening, dat de Urkers, die in Argentinië pioniersarbeid verrichten, door het vader land niet in de steek mogen worden gelaten. Door de inpoldering van het IJselmeer zullen, volgens de burgemeester, veel vis sers zonder werk komen. Deze kunnen, wanneer de Urkers, die thans in Argentinië zijn, in hun pioniersarbeid slagen, ook naar Argentinië emigreren. (Van onze correspondent in Rome) „De barometer staat op veranderlijk", zei De Gasperi toen een journalist hem bij zijn terugkeer uit Straatsburg waar hij een uitvoerig onderhoud met Eden heeft gehad vroeg of er hoop was inzake Triëst. Zodra Eden's Joegoslavische reis werd aangekondigd begon de Italiaanse pers weer bijzondere aandacht aan Triëst te wijden, niet altijd een aandacht van de goede soort. Nationalisten en fascisten, die voor de gang van zaken in Italië geen ver antwoordelijkheid dragen, geven natuur lijk een verwrongen beeld van Tito's po litiek en van de bedoelingen der Weste lijke mogendheden. Zij zijn vergeten dat Mussolini in 1943 niet alleen Triëst maar ook „Zuid Tirol" en alle gebieden, die bij de vrede van 1919 aan Italië waren ge komen, zonder enig protest bij het Groot- Duitse rijk liet inlijven. En juist zij, die goed zouden doen te zwijgen, werpen zich op tot de enige ware verdedigers van „Italië's heilige grenzen". De communisten bevinden zich in een zonderlinge positie. Zolang Tito de vriend was van Moskou, moesten zij wel het standpunt van Stalin tot het hunne maken. Thans is. Tito hun meest gehate tegenstan der en dus is alles, wat hij zegt, verkeerd. Maar anderzijds kunnen zij ook niet goed keuren wat De Gasperi zegt of doet, en dus is hun enige uitweg nationalistischer te zijn dan de nationalisten. Al deze propaganda van uiterst links en uiterst rechts maakt, dat de Italiaanse re gering niet veel bewegingsvrijheid heeft. Sforza heeft eens gezegd dat een Itali aanse regering onverschillig welke die Triëst zou opofferen, zich onmogelijk zou kunnen handhaven. Dit blijft nog steeds waar en niet alleen Rome moet met die gevoelens rekening houden, doch ook de „Grote Drie" en ookBelgrado. Een voor Italië ongunstige beslissing in deze zaak verhoogt de kans, dat het land, hetzij aan de communisten hetzij aan de neo-fascisten, ten prooi valt en Joegoslavië, vrijwel omringd door landen, die poten tiële vijanden zijn, zou dan ook nog een vijandig gezind Italië tot nabuur krijgen. Een redelijke oplossing der kwestie-Triëst is daarom niet alleen in het belang van Italië, doch ook in dat van Joegoslavië. Plebisciet Waar Triëst zulk een groot belang heeft gekregen, mag Europa een beroep doen op de goede wil der betrokken partijen om tot een billijk vergelijk te komen. Wij zijn overtuigd dat bij de Italiaanse regering (iets anders dan: de Italiaanse partijen of de Italiaanse pers of vooral de heethoof den in het nationalistische kamp) die goede wil aanwezig is. Te Straatsburg heeft De Gasperi nog eens uitdrukkelijk her haald, dat Italië bereid is de kwestie met Belgrado onder ogen te zien, en mochten de besprekingen niet tot een aanvaard bare oplossing leiden, dan zou De Gasperi willen terugvallen op de verklaring der „Grote Drie" van Maart 1948, en de toe passing van die verklaring aan een ple bisciet willen onderwerpen, dat laatste is iets nieuws en het klinkt verzoenend ge noeg, Het zelfbeschikkingsrecht der vol- De verhoging van de premie voor het be drijfspensioenfonds voor de landbouw zal op 28 September ingaan. Dan wordt de premie voor arbeiders van 21 jaar en ouder gebracht van 2.50 op 3.per week en voor arbeiders van 17 tot en met 20 jaar van 1.25 op 1.50 per week. Deze premie verhoging geldt voor alle arbeiders, voor wie de deelneming aan het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw verplicht is gesteld. Aan de werkgevers en arbeiders in de akker- en weidebouw en de veehouderij zal nog een mededeling worden gedaan over de verwerking van de verhoogde pen sioenpremie in de lonen en over de datum, waarop de loonsverhoging in deze bedrijfs tak zal ingaan. 50. Gelukkig kon Teutbei het tenslotte niet over zijn hart krijgen om zijn schat kaart met Jolliepop naar de bodem van de zee te laten gaan. Dus wendde hij met meesterhand het roer en ondanks storm vlagen en gevaarlijke stortzeeën liet hij de bark Drijfijs een grote cirkel beschrij ven. De masten kraakten, het touwwerk knarste en dë bark helde bedenkelijk over, maar Teutbei was voor geen kleintje ver vaard. Na een schitterende manoeuvre be reikten zij de plek, waar Jolliepop in zee spartelde. Snel wierp Panda de drenkeling een touw met een reddingsboei toe. „Grijp, Jolliepop! En hou vast!.'" Het was nog maar juist op tijd; uitgeput door zijn worsteling met de golven kon Jolliepop nog maar nau welijks de reddingsboei grijpen. Arme Jol liepop!", riep Panda, de drenkeling aan boord hijsend, ,,heb je veel water binnen gekregen?" „VeelHik?", gorgelde Jol liepop, „mijnhik.maag gaat op en neer met het getij!" keren is in onze dagen een algemeen aan vaarde wijze om grensgeschillen te be slechten. De grenzen, die men op deze ma nier verkrijgt, zullen economisch of stra tegisch in vele gevallen niet erg gunstig zijn, maar in dit opzicht was de toestand aan de Italiaans-Joegoslavische grens in de periode 19191941 ook volkomen ab surd, zodat de uitslag van het plebisciet hoe die ok zijn moge geen verslechte ring zal betekenen. De Italianen wensen een plebisciet als dat wat destijds in de Saar werd gehouden. De Joegoslaven verklaren er zich tegen en voeren aan, dat het orspronkelijk Sla visch karakter van het omstreden gebied gedurende de twintigjarige fascistische overheersing geweld is aangedaan. Daar is natuurlijk wel iets van waar. Er heb ben zich Italiaanse families gevestigd, Sla vische zijn vertrokken. Maar toch zal nie mand ontkennen dat ok vóór 1919 de be volking der grotere plaatsen, vooral der kuststeden (niet alleen Triëst) grotendeels Italiaans was. Zou misschien niet de op lossing deze kunnen zijn dat aan het ple bisciet ok zij deelnemen, waarvan de bur gerlijke stand uitwijst, dat zij vóór 1919 in de betrokken streek geboren werden, onverschillig waar zij zich thans ophouden? Het moet toch met wat goede wil mogelijk zijn een plebisciet te organiseren, waarvan de resultaten werkelijk door beide partijen als eerlijk kunnen worden erkend en dus aanvaard. Er bestaan plannen tot oprichting van een reactorgemeenschap, waarin de Stich ting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.) en de n.v. Keuring van Electrotechnische Materialen (K.E.M.A.) zullen samenwerken. De gemeenschap zou mede de .beschikking, krijgen over de ura- niumreactor te Kjelïer. Om deze plannen te kunnen verwezen lijken zal de K.E.M.A. gedurende vijf jaar jaarlijks een bedrag van ruim i50.000 nodig hebben. De K.E.M.A. heeft haar aandeelhouders gevraagd hun jaarlijkse bijdrage geduren de vijf jaar met dertig percent te verhogen. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 22 October opgeheven de ondervak groepen détailhandel in haarden en ka chels; détailhandel in naaimachines; dé tailhandel in sanitaire artikelen; détailhan del in staalwaren; détailhandel in wapens en munitie; de vakgroep kermisinrichtin- gen; de vakgroep cacaobonenverwerkende industrie en de ondervakgroepen cacaobo- lerfabricage; chocolademassa- en couver- turefabricage; cacaopoederfabricage; de vakgroep détailhandel in glas, aardewerk en huishoudelijke artikelen, en de onder vakgroep détailhandel in. glas, porselein en aardewerk; de vakgroep détailhandel in postzegels; de vakgroep détailhandel in brandstoffen en de vakgroep tussenperso nen in huishoudelijk glas, porselein en aardewerk. Samenwerking. De Joegoslavische militaire delegatie van zeven man, die gedurende zes dagen een bezoek aan Griekenland heeft gebracht, is Maandag naar Tur kije vertrokken. De delegatie, onder leiding van kolonel-generaal Pavle Jaksic, heeft een beozek gebracht aan. legerinstallaties en oefeningen gade geslagen. „De Grieks-Joegoslavische samenwerking is tegen niemand ge richt, maar wij zullen antwoorden, in dien wij worden aangevallen", aldus verklaarde Jaksic voor zijn vertrek. Wens. De Spaanse ambassadeur in de V.S., José Felix Lequerica, heeft bij de aan vaarding van het eredoctoraat aan de Villanova-universiteit te Phildelphia verklaard, dat de huidige onderhande lingen over Amerikaanse bases in Spanje alleen succes kunnen hebben, indien de V.S. Spanje militaire uitrus ting geven. Spanje wenst op dezelfde wijze behandeld te worden als andere landen, aldus de ambassadeur. Garantie. Van officiële West-Berlijnse zijde is medegedeeld, dat een garantie fonds van 25.000.000 mark is ingesteld voor het goederenvervoer tussen West- Duitsland en Berlijn. De vervoersondernemingen eisten ver goedingen voor verliezen ten gevolge van Oost-Duitse maatregelen zoals het confiskeren van voertuigen en het lij den van verlies door lange wachttijden. De vervoersondernemingen zullen voor iedere vrachtauto, die van en naar Ber lijn over de „autobaan" rijdt, een be drag van vijf mark moeten betalen. Wereldregering. Te Londen zijn honderd afgevaardigden, waaronder vele parle mentsleden, uit 25 landen, bijeenge komen om plannen op te stellen voor een wereldregering en een orgaan in te stellen voor ontwikkeling van econo mische hulpbronnen. De conferentie is georganiseerd door de wereldvereniging van parlementsleden voor een wereld regering. De Indische premier Nehroe zegt in een schriftelijke boodschap aan de conferentie, dat de technische ver- beterin'gen het mogelijk hebben ge maakt, dat „een werkelijk vrije wereld regering" kan worden ingesteld. Voedsel. Aan het eind van het congres van de internationale unie van arbei ders in de levensmiddelen- en genot middelenindustrieën is een motie aan genomen, die naar de voedsel- en land bouworganisaties van de UNO zal wor den gezonden. De motie dringt aan op de vorming van supra-nationale levens middelenreserves als dekking voor tij den van hongersnood, een grotere pro ductie van levensmiddelen en een rechtvaardige verdeling der aanwezige levensmiddelen. Voorbereiding. Deskundigen uit Engeland, Australië, Canada, Ceylon, India, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesië zijn gisteren te Lon den bijeengekomen met het doel een volledig herstel- en ontwikkelingsplan op te stellen, dat beoogt het sterlingge- bied solvent en onafhankelijk van büi- tenlandse hulp te maken. De minister presidenten van het gemenebest zullen op een economische conferentie, die in November en December te Londen ge houden zal worden, het plan bespreken en er een beslissing over nemen. Voldoening. Het Joegoslavische communis tische blad „Borba" zegt, dat men in officiële Joegoslavische kringen uit drukking geeft aan „grote voldoening over het verloop van de besprekingen tussen Tito en Eden". Het blad noemt geen bijzonderheden, doch zegt, dat op ruime schaal wereldproblemen en in het bijzonder vraagstukken betreffende beide landen ter sprake zijn gekomen. De besprekingen, aldus het blad, zullen een grote bijdrage zijn aan de „coördi natie van de inspanning ter verdediging van de vrede en zij zullen de betrekkin gen tussen Engeland en Joegoslavië sterk bevorderen". Botsing. Drie vrouwen en een man zijn om het leven gekomen doordat een militair transportvliegtuig bij het lan den op hun auto terechtkwam, die op de weg reed langs een vliegveld in de buurt van Madison (V. S.), Het vliegtuig is later veilig geland. ADVERTENTIE die iedere vrouw kentLaat U er toch niet langer door kwellenVoor de mo derne vrouw zijn die periodieke pijnen snel en zeker te bestrijden met anti-pijn tabletten Op alle Britse schepen, die deelnemen aan de NAVO-vlootoefening „Main Brace" zijn gisteren herdenkingsdiensten gehouden voor de Nederlandse luitenant ter zee vlieger tweede klasse D. C. M. Lam bregts uit Haarlem, die Zondag tij dens een ongeval met zijn vliegtuig om het leven kwam. Van alle schepen hingen de vlaggen halfstok. In de kapel aan boord van de Eagle werd de herdenkingsdienst bijgewoond door Britse marinevliegers, of ficieren en manschappen, alsmede door Nederlandse officieren, die als waarne mers aan boord van de Eagle zijn. VAN af het begin van de zomer, wan neer het vlas gelrokken, de vroege aardappelen gerooid en de erwten geplukt moeten worden, tot laat in de herfst, als de late aardappelen en voederbieten uit de grond gaan, is de landbouwer aan het oog sten. De oogsttijd valt voor hen ongeveer van Juni tot November. Maar het hoogte punt van het seizoen is nog steeds Augus tus, de oogstmaand, omdat dan de tarwe aan schoven wordt gezet. Dit broodgraan is mis schien daarom wel het belang rijkste gewas voor een groot deel der mensheid, omdat het vrijwel over de gehele wereld kan gedijen, van de koude stre ken tot vlak bij de tropen. Het heeft anders heel wat voeten in de aarde gehad voor en aleer wetenschap en practijk er in eendrachtige samenwerking in waren geslaagd tarwerassen te kweken die de voor koude streken vereiste korte rijpingstijd hadden en voldoende be stand waren tegen aanvallen van ziekte verwekkers en schimmels. En nadat het dan gelukt was, de voor verschillende kli maten bestemde rassen te kweken, bleek de tarweoogst, over de hele wereld gere kend, een vol jaar in beslag te nemen. Want, wanneer in Augustus in ons land, in België, Denemarken, Centraal Rusland en in Manitoba de tarwe is binnengehaald, volgen in September en October Schotland, Zweden en Noorwegen. Daarna wordt het op dit halfrond te koud, maar in November beginnen Peru en Zuid-Afrika met de oogst en in December volgen Birma en Nieuw Zuid-Wales in Australië. In onze koudste maand van het jaar, Januari, gaat de rest van Australië aan de slag, evenals het reusachtige Argentinië. In Februari en Maart zijn Opper-Egypte en India aan de beurt en in April volgen Be- neden-Egypte, Syrië, Cyprus, Iran en Cuba. Mei is vervolgens de oogstmaand voor Texas, Algerië, China en Japan, en Juni voor het filmland Cali- fornië en de Zuid-Europese sta ten Griekenland en Italië. In Juli sluiten dan enkele staten in het Midden-Westen van de V.S.,alsmede Roemenië, Oos- J tenrijk en Zwitserland de rij van nijvere broodvoortbrengers. Eigenlijk is dus niet alleen Augustus, maar iedere maand „oogstmaand", hetgeen ons weer tot een geheel nieuw onderwerp voert. Want vindt u het niet zonderling dat wij opgescheept zitten met die vreemde Latijnse namen voor de maanden? En dan te weten dat ze geen Nederlandse namen dragen, omdat ons volk destijds een te ge ringe ontwikkeling had om zich daarmede vertrouwd te maken. Daarom werden de Latijnse benamingen gehandhaafd! Klinkt dat niet wat tegenstrijdig? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) (Bij uitzondering plaatsen wij vandaag een andere bijdrage dan Maandag werd aan gekondigd. Red.).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2