Gevallen waarin geen aanspraak op uitkering bestaat Gisteren werd het einde van oefening „Hold Fast" geblazen Agenda voor Haarlem Haarlemse kleermakers toonden hun clientèle de nieuwste modellen Gestegen export naar V.S. resultaat van (dure) collectieve reclame Een Eeuw geleden DE WERKLOOSHEIDSWET Practijk zal moeten uitwijzen wat onder „passende arbeid" dient te worden verstaan ^"Hoe is het ontstaand Manoeuvre ging de krachten der kleine landen nog te boven Vlotte modeshow in het Krelagehuis „Pottenkijker" vertraagt landingsmanoeuvre 3 Dit woord: GAST Nieuw militair plan voor Midden-Oosten Juichkreet uit bollenstreek Wellicht tegenbezoek van Tito aan Engeland Mogelijk hervatting van onderhandelingen met Indonesië DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 Op 1 Juli van dit jaar is de Werkloos heidswet, in werking getreden. Aange zien gebleken is dat de bepalingen van deze wet, welke de Wachtgeld- en Werkloosheidsuitkeringen regelt, nog niet algemeen bekend zijn, laten we hier een overzicht van de werkwijze van deze nieuwe wet volgen: De werkloosheidswet verzekert de werk nemers tegen onvr ij willige werk loosheid. Een werknemer, die v r ij w i 1- 1 i g werkloos is, kan dus nooit aanspraak maken op wachtgeld of een uitkering uit het Algemeen Werkloosheidsfonds. De Werkloosheidswet geeft een opsomming van gevallen, waarin geen recht op wacht geld of werkloosheidsuitkering bestaat. Een werknemer krijgt geen uitkering indien hij: zich tijdens zijn werkloosheid niet als werkzoekende laat inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau; zonder gegronde redenen geen gevolg geeft aan een oproeping om ten kantore van het Gewestelijk Arbeidsbureau te ver schijnen; zonder gegronde redenen niet medewerkt aan een voor hem gewenst medisch, psy chologisch of psychotechnisch onderzoek naar zijn arbeidsgeschiktheid; zonder gegronde redenen niet deelneemt aan een voor hem gewenste opleiding of scholing, of, hoewel daaraan deelnemende, niet genoegzaam medewerkt tot het be reiken van een gunstig resultaat; ook krijgt hij geen uitkering als hij ge acht moet worden werkloos te zijn of te blijven, doordat hij in onvoldoende mate tracht arbeid te verkrijgen; dat hij nalaat passende arbeid te aan vaarden; of door eigen schuld of eigen toedoen geen arbeid verkrijgt of behoudt; of indien hij werkloos is tengevolge van werkstaking, tenzij het bestuur der be drijfsvereniging met goedkeuring van het bestuur van het Algerneen Werkloosheids fonds anders beslist. Bedrijfsverenigingen De werkloosheidswet wordt uitgevoerd door bedrijfsverenigingen. Deze beslissen over het al of niet toekennen van wacht geld of werkloosheidsuitkering. Het Gewes telijk Arbeidsbureau heeft tot taak de werkloze weer zo spoedig mogelijk aan werk te helpen. Uit den aard der zaak is er een voortdurend contact tussen bedrijfs vereniging en arbeidsbureau. Het kan ge beuren, dat arbeidsbureau en bedrijfsver eniging het niet eens zijn over de vraag, of een werkloze niet voldoende medewerkt bij het verkrijgen van werk en dus uitge sloten dient te worden van verdere uitke ringen. De wet maakt in deze onderscheid tussen wachtgeld- en werkloosheidsuit kering. De premies voor de wachtgeldver zekering komen geheel ten laste van het bedrijfsleven. Daarom heeft de wet aan de bedrijfsvereniging de v r ij e beslissing ge geven inzake de toekening van wachtgeld. De premies voor de werkloosheidsverzeke ring worden daarentegen voor de helft door het rijk betaald. Daarom heeft het Gewes telijk Arbeidsbureau hier een vinger in de pap gekregen. Indien dit bureau van oor deel is, dat een werknemer uitgesloten moet worden van werkloosheidsuitkering wegens het aanwezig zijn van één der ge vallen, welke hierboven zijn genoemd, moet de bedrijfsvereniging in overeen stemming met dat oordeel een beslissing nemen en mag zij dus geen verdere uit kering doen. Beroep Indien het bestuur der bedrijfsvereniging besluit geen wachtgeld of werkloosheids uitkering toe te kennen, dan kan de werk nemer verlangen, dat die beslissing hem schriftelijk en met redenen omkleed ge geven wordt. Het bestuur der bedrijfsver- eniging is verplicht aan een desbetreffend verzoek te voldoen onder vermelding van de dagtekening van de beslissing, de naam en het adres van het college, waarbij be- ADVERTENTIE •it Schijn bedriegt. Als U denkt, dat de twee middelste cirkels verschillend van grootte zijn, komt Ueven bedrogen uit,als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpijntabletjc Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Bayerkruis. DINSDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Miss Poes" (Amster dams Toneelgezelschap) 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva: Openings avond Heemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Talace: „Geen uitweg", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch lentrum „De Grotere wereld", bijeenkomst, 8 iur. Minerva: „De goede aarde", 14 jaar, 30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden ver houding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Pa lace: „Geen uitweg", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11,30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", T8 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Spaar ne: „Drums of Fu Manchu", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. roep kan worden ingesteld, en de beroeps termijn. Het beroep wordt ingesteld bij een scheidsgerecht. Indien het scheidsgerecht beslist, dat er geen recht op wachtgeld of werkloosheidsuitkering bestaat, kan de werknemer in hoger beroep gaan bij_ de Centrale Raad van Beroep. Passende arbeid Het begrip „passeade arbeid" is voor iedereen duidelijk, maar in de praktijk is het lang niet gemakkelijk uit te maken, of een bepaald werk voor een werknemer pas send is. Uitspraken van de Centrale Raad van Beroep zijn er nog niet. Beslissingen, welke vroeger zijn genomen onder de wer king van het „Werkloosheidsbesluit 1917", waarbij de minister van Sociale Zaken als beroepsinstantie fungeerde, werden gege ven ten tijde, dat er slechts één verzekering tegen werkloosheid bestond. Thans hebben wij echter een wachtgeld- en een werk loosheidsverzekering. Voor wachtgeld komt slechts in aanmerking de werknemer, die in de laatste maanden tenminste 156 dagen heeft gewerkt in één bepaalde bedrijfstak. De wachtgelder wordt beschouwd als een arbeidsreserve voor de desbetreffende be drijfstak. Om voor een uitkering uit het Algemeen Werkloosheidsfonds in aanmer king te komen, behoeft de werknemer slechts 78 dagen gewerkt te hebben in het bedrijfsleven in het algemeen. Ook de werknemer, die 48 dagen wachtgeld heeft genoten, ontvangt een werkloosheidsuit kering. Hij. die een uitkering uit het Alge meen Werkloosheidsfonds geniet, wordt be schouwd fe behoren tot de algemene ar beidsreserve. Gelet op dit verschil zal aan de wachtgelder in de eerste plaats werk in zijn eigen beroep aangeboden moeten wor den. In hoeverre hij echter werk buiten zijn beroep als niet passende arbeid zal kunnen weigeren, is op dit ogenblik niet te zeggen. Bij de parlementaire behandeling van de wet hebben enige Tweede Kamerleden te kennen gegeven, dat arbeid bij de D.U.W. (Dienst Uitvoering van Werken) niet als passend werk beschouwd moest worden in de periode, dat. de werknemer wachtgeld geniet. De minister beeft hierop geant woord, dat de bedrijfsverenigingen geheel vrij zijn in deze naar eigen goeddunken te beslissen. Het is echter de vraag, of de be drijfsverenigingen werkelijk in vrijheid kunnen handelen. De kaspositie van het wachtgeldfonds zal daarbij ook wel enig gewicht in de schaal leggen. Dit vraagstuk doet zich vooral voor bij het agrarisch be drijf (land-, tuin- en bosbouw). In dit be drijf komt veel seizoenwerkloosheid voor. Daarom heeft de Sociaal-Economische Raad de wachtgeldpremie voor de losse arbei ders destijds berekend op 10 van het loon. De premie is echter vastgesteld op 7,6 °/o. Het is duidelijk, dat deze verdaging op de een of andere wijze opgevangen zal moeten worden. De regering heeft voorts verklaard, dat D.U.W.-arbeid wel passend is voor werk nemers, die een uitkering uit het Werkloos heidsfonds genieten. Wanneer men dit re geringsstandpunt voor ogen houdt en tevens bedenkt, dat het gewestelijk ar beidsbureau in deze zijn wil kan opleggen aan de bedrijfsvereniging, dan kan men de gevolgtrekking maken, dat een werknemer, die D.U.W.-arbeid weigert, in eerste instan tie van verdere uitkering uit het Algemeen Werkloosheidsfonds uitgesloten wordt. Van deze regel zal echter afgeweken kunnen worden op grond van de persoonlijke om standigheden van de werknemer. Er bestaat dus voor de wachtgelder on zekerheid ten aanzien van de vraag, of hij met behoud van zijn wachtgeld een be- paarld werk kan weigeren. Een grote moei lijkheid voor de werknemer is ook, dat hij niet in beroep kan gaan tegen het feit, dat hem een bepaald werk als passende arbeid is aangeboden. Hij kan pas in beroep gaan, nadat hem bij weigering van arbeid een uitkering wordt onthouden. Dit betekent, dat hij eerst dat werk moet weigeren om een uitspraak van het Scheidsgerecht of de Centrale Raad van Beroep te krijgen. In de toekomst zullen döoi^-beslissingen van de Centrale Raad van Beroep de werkne mers weten, waar zij aan toe zijn. Ergens aan het. front in Korea gaat aalmoezenier Robertson deze tank-soldaten voor in het gebed. Zij vormen de bemanning van tanks, en zijn gekleed in gevechtskleding. Aalmoezenier Robertson staat onder een camouflagenet. Het woord gast is van zeer oude fa milie. In het Sanskriet, de oudste Indo- Europese taal die wij kennen, bestond een werkwoord ghas dat eten beteken de. Een gast is dus een eter en in het bijzonder iemand die aan de dis aanzit zonder tot de familie te behoren, een vreemdeling dus. Deze betekenis heeft gast nog in de samenstelling gasthuis dat oorspronkelijk een tehuis was ter verpleging van vreemdelingen en pas in de 17de eeuw ziekenhuis ging bete kenen. Thans gebruikt men het woord in de zin van: iemand die men aan zijn tafel nodigt om hem feestelijk te ont halen. De oude betekenis van eter is hier nog duidelijk aanwezig, wat niet het geval is in zegswijzen als: een ruwe gast. Daarmee bedoelen wij alleen: manspersoon, kerel. Duidelijk komen de verschillende betekenissen uit in de sa menstellingen badgast en kermisgast, twee heel verschillende mensentypen. Over een haag van mannenruggen heen hebben wij gisteravond een damesmode show gezien. Zo groot was de belangstel ling voor deze eerste show, georganiseerd op initiatief van de gezamenlijke Haar lemse Kleermakersbonden, dat zelfs het restaurant van het Krelagehuis te klein bleek om alle belangstellenden te herber gen. Het publiek zou men kunnen splitsen in twee groepen: de damescliëntèle van de Haarlemse kleermakers en de kleermakers zelf. Die splitsing was er ook. De dames zaten dicht opeengepakt aan de tafeltjes, de heren stonden langs de wanden en dromden bijeen achter in de zaal. Om half acht zou de show beginnen. De zaal was grijs gerookt en het was kwart over acht geworden, alvorens enige heren met korte speeches de achtergrond van deze show begonnen uiteen te zetten. De modellen, die werden getoond, waren verzorgd door de Rotterdamse Snijschool. Zij hadden ten doel de dames wat meer vertrouwd te maken met het kleermakers vak en tevens om de vaardigheid en dc modekennis van de ruim zestig aanwezige kleermakers zo mogelijk nog te vergroten. Teneinde vooral aan dit tweede doel te beantwoorden werd de show later op dc avond herhaald vobr de kleermakers al leen, waarbij de heren elk model nog eens uitgebreid konden keuren en de fijne kneepjes er van ontdekken. Bewondering Zo smal was het pad. dat overbleef tus sen de rijen tafels en stoelen, dat de man nequins Anneke, Hanneke en Rita maar nauwelijks gelegenheid hadden er overheen te trippelen. Maar tegen half negen ver schenen zij toch. En van dat ogenblik af lot ver na tienen waren de bewonderende „ach's" en „oh's" van de kijklustige dames niet meer van de lucht. Elk van de zestig modellen had weer een ander snufje, een ander grapje. Soms ook golden de kreetjes van de dames alleen de prijs van het ge toonde. Dat was wanneer de omroeper- explicateur met een laconiek gezicht een bedrag van 2690 voor „zo'n hondje van een bisambuik" in de microfoon fluisterde. Er werden deze avond bontmantels in (Van een speciale verslaggever) Blauwland heeft het aggressieve Groen land naar zijn uitgangsstellingen terugge dreven. Na een gevaarlijke penetratie, die Zondag haar hoogtepunt bereikte, in haar stellingen, is de Nederlandse en Belgische infanterie, gesteund door gepantserde een heden, gisterochtend vroeg uit de bastions gebroken. In een „felle strijd" in de omge ving van het strategisch zo belangrijke Lippstadt, waaraan door ongeveer 1000 vliegtuigen en 500 tanks werd deelgeno men, hebben de blauwen een greep van Groenland naar het Ruhrgebied verijdeld. Om vier uur gistermiddag werd het „einde oefening" geblazen. Ruim 200.000 militairen, die bij deze N.A.T.O.-manoeu vre waren ingeschakeld, keerden tegen het vallen van de avond weer in hun bivakken terug, en begonnen met het treffen van voorbereidingen voor de terugreis. Allerlei weinig vleiende benamingen hebben de manoeuvre-soldaten voor de oefening „Hold Fast" uitgedacht, daarmee te kennen gevende, dat zij deze manoeuvre een ongelooflijk vervelende bedoening ge vonden hebben. Voor de jongens in de twee bastions in het achterland was zij aller minst opwindend. Het verloop van de denkbeeldige strijd mag dan gisteren en vandaag wel iets levendiger geweest zijn dan de voorgaande dagen, maar het waren toch geen belevenissen, die hun erg enthou siast hebben gemaakt. Maar voor dat doel was „Hold Fast", die vooral de Nederland se legerautoriteiten in de komende maan den nog voor tal van practische problemen zal stellen, niet opgezet. Met een complete divisie waren wij in het strijdperk getreden en moesten voor de uitrusting op rooftocht gaan bij alle on derdelen. Reeds nu staat vast dat een vrij hoog percentage van het rijdend materiaal, waarvan bij „Hold Fast", ondanks de zo geringe actie, toch enorm veel is gevergd, in een vrij deplorabele toestand is geraakt, en dat, terwijl wij er toch al zo weinig roos kleurig met ons materieel voorstaan. Zaterdag spraken wij met een hoogge plaatst Belgisch waarnemer. Zijn oordeel was dat de opzet van een oefening als „Hold Fast" de krachten der kleine landen op dit ogenblik nog te boven gaan. Voor België, dat twee divisies, plus een gepantserde divisie afvaardigde, geldt dit in mindere mate dan voor Nederland. Deze opvatting werd ook gedeeld door een Frans generaal, die het beter had geacht dat er, alvorens zo veel werkelijke troepen zouden worden in geschakeld, een staf-oefening aan was De Turkse ambassadeur in Washington, Feridun Erkin, heeft Maandag verklaard, dat zijn regering, de Verenigde Staten en Frankrijk zeer nauwgezet nieuwe voorstel len bestuderen ter beëindiging van de hui dige impasse ten aanzien van de Westelijke militaire plannen voor het Midden-Oosten. Het oorspronkelijke voorstel van de ge noemde drie landen en Engeland is door Egypte van de hand gewezen. Erkin legde zijn verklaring af na een conferentie van een half uur met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Een van de mannequins toont een bont mantel tijdens de modeshow, die de Haar lemse kleermakers gisteravond organiseer den in het Krelagehuis. korte en lange uitvoering getoond, voorts vlotte swaggers en kwieke tailleurs, een enkele keer ook een japon of deux-pièces. Het ging er voornamelijk om de dames duidelijk te maken dat kleermakerswerK zeker niet „stijf" behoeft te zijn. Reden waarom de explicateur vooral wees op de brede kragen, die zonder uitzondering alle mantels sierden en op dc zakjes en plooitjes die aan het getoonde vaak een geraffineerd effect gaven. De dames waren er verrukt van. De en kele heren-echtgenoten, die waren meege komen keken iets zorgelijk. Sinds Maandag is de electrischc tram, welke er sinds 1913 reed, uit Oost-Nijmegen verdwenen. De dienst is overgenomen door veertien trolleybussen. De electrische tram rijdt alleen nog naar Berg en Dal en Hees en Neerbos. ■mm wmtr In deze vliegtuigfabriek van de Douglas Aircraft Company in Californië, waar voor namelijk marine gevechtsvliegtuigen worden vervaardigd, heerst ongekende rust. Di enorme hallen, ivaar anders grote bedrijvigh cid is, zijn geheel verlaten, en het ziet eruit- of de arbeiders het. werk in haast hebben verlaten. Dat is ook zo, zij zijn in staking gegaan om*een arbeidsconflict. De Douglasfabriek is de tweede binnen twee weken, waar de arbeiders het werk hebben neergelegd. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De Bond van Bloembollenhandelaren heeft deze week een juichkreet laten horen over de export naar de Verenigde Staten en Canada. Deze bleek namelijk in de periode van 1 Juli tot en met 13 September ongeveer 20 procent hoger te liggen dan in dezelfde tijd in 1951. In totaal werden 154.309 kisten bloembollen verzonden. Dit is 23.146 meer dan verleden jaar. Deze kisten bevatten met elkaar 12.206.987 kg tegen 10.551.936 in 1951. In guldens uitgedrukt liggen de verhoudingen als volgt. Naar Amerika werd (voorlopig) f 33.918.020 verzonden en naar Canada f 4.483.603. In 1951 waren de cijfers respectievelijk f 27.858.655 en f 3.738.414. Ongetwijfeld gaat men hierin de invloed van de collectieve reclame bespeuren, die door het Bureau Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollen Comité wordt gevoerd. Sinds de oorlog heeft dit bureau zijn activiteit sterk opgevoerd en hoewel er enige tegenkanting was tegen de grote bedragen, die in de honderddui zenden dollars liepen, voor de reclame in Amerika uitgegeven, heeft men doorgezet. In de eerste jaren was er eerder een da ling dan een stijging van de export naar het Amerikaanse continent te zien. Doch langzamerhand kwam er een kentering, die vooral in 1951 vrij opmerkelijk was. Hoewel de verwachtingen van de in siders over de toename van de export in het begin van het seizoen vrij hoog ge spannen waren durfde men toch niet op 20 te hopen. Men bleef aan de voor zichtige kant en noemde nog liever tien dan vijftien procent. Een van de laatste stunts van dit reclamebureau, een foto wedstrijd van in de eigen tuin opgeplante bloembollen, die in 1953 zijn beslag zal vinden, is dit jaar in de Verenigde Staten bekend gemaakt. Er zullen hiervoor grote prijzen beschikbaar worden gesteld, zowel voor de winnende fotograaf-tuinbezitter als voor de winkelier die de bloembollen heeft verkocht. De hoofdprijs bestaat uit een reis naar Europa. Meer „bulb-minded" Onder invloed van deze reclame, die ge bruik maakt van alle moderne middelen, en het toenemende bezoek aan Nederland door de Amerikanen, beginnen de inwo ners van dit continent meer „bulb-minded" te worden. Opmerkelijk is, dat er Voortr durend meer over de Nederlandse bloem bollen in verschillende bladen wordt ge schreven. Overigens is dit bericht voor de Neder landse bloembollenkwekers een klein beetje balsum op de wonde. Want hoewel men natuurlijk verheugd is over deze on gedachte toeneming kan deze de verliezen, die Engeland en Frankrijk het vak door hun import-beperkingen hebben toege bracht, maar slechts zeer gedeeltelijk goed maken. Wat men in het seizoen al vreesde be gint werkelijkheid te worden. De voort durend lauw gebleven handel ziet geen kans om de aanvoer af te nemen, waar door zeer vele bloembollen in het surplus belanden. De prijzen lagen dientengevolge ook zeer ver beneden het niveau van 1951. Hiervan gaat dan nog de korting af, die nodig is om de overgebleven bloembollen op te kopen. Wel krijgt de kweker voor zijn overschotten de minimum-prijs uit betaald, doch zeer veel winst zal hij hier van niet kunnen tellen. LONDEN Reuter verneemt van wel ingelichte zijde, dat er reeds regelingen ter sprake komen voor een bezoek van het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tito, aan Groot-Brittannië. De berichten, volgens welke minister Eden bij zijn bezoek aan Joegoslavië de maarschalk zou hebben uitgenodigd Londen te bezoeken, blijken juist te zijn. Men meent te Londen dat het feit, dat het officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" het eerst met het bericht van de uitnodiging kwam, als een aanwijzing kan worden ge zien dat Tito geneigd is de uitnodiging te aanvaarden, indien hiervoor een hem pas send tijdstip kan worden vastgesteld. voorafgegaan, die groter van opzet had kunnen zijn, dan die, welke onder de naam „Grand Alliance" énkele maanden geleden werd gehouden. Daar komt nog bij onze deskundige zegsman is nog steeds aan het woord dat bij „Hold Fast" divisies waren ingeschakeld, waarvan de paraatheid zeer sterk uiteenliep. Hij achtte onze 31ste regi mentsgevechtsgroep, wat organisatie en strategische handzaamheid betreft, een voorbeeld voor de andere deelnemende eenheden. Zij behoeft zeker niet onder te doen voor enig Engels onderdeel. Een com pliment, dat nog sprekender wordt wan neer men bedenkt dat het hier voor een groot deel soldalen betreft, die voor her haling onder de wapenen zijn. Geen risico De terugtocht van Blauwland geschiedde volgens het beproefde Engelse systeem van weinig risico nemen. On'getwijfcld zijn de Engelsen meesters in het voeren van ver tragende gevechten. Het is de vraag even wel deskundigen zijn het hierover aller minst eens of gezien bijvoorbeeld het sterk gewijzigd karakter en de taaie van de moderne luchtmacht, die met een strijdend leger een onverbrekelijk geheel moet vor men, deze tactiek, die „Hold Fast" ken merkte. wel de juiste is. Sir John Harding, de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger, die volgende week chefstaf zal zijn van het Engelse imperium, heeft in ieder geval deze methode als uit gangspunt genomen voor „Hold Fast". Maar een dergelijke tactiek kan alleen haar volle nut afwerpen,- wanneer ook alle N.A.V.O.- partners het er over eens zijn, welke rol aan Duitsland in het Europese verdedigingsplan zal worden toebedeeld. Want alleen be hoorlijk geoutilleerde parate Duitse divisies kunnen de eerste stoot opvangen. Over die plaats van West-Duitsland zullen, gezien de argwanende houding, welke Frankrijk aanneemt, nog heel wat harde noten ge kraakt worden. Duitsland wil, als het in geschakeld wordt, een volwaardige plaats, een wens, die door het Engelse opperbevel wordt onderschreven. Pools schip weggejaagd bij oefening „Main Brace" Het hoofdkwartier van admiraal Sir Patrick Brind heeft Maandag bekend ge maakt dat in het zeegebied waar, als on derdeel van de operatie „Main Brace", een troepenlanding zou ondernomen wor den, een vreemd schip werd opgemerkt, dat de Poolse vlag voerde. Het schip werd herkend als de zesduizend ton metende „Korporator", aldus meldt Reuter uit Oslo. Het werd per radio verzocht zich uit het betrokken gebied te verwijderen. Het schip gaf gevolg aan de opdracht en voer weg, gevolgd door een Deens oorlogs schip. De „Korporator" was uitgerust met radar en de modernste navigatiemiddelen. Opva renden sloegen de geallieerde schepen door verrekijkers gade. Nadat het schip weggestoomd was, nam de landingsoefe ning een aanvang. Er zijn geen andere schepen uit communistische landen meer gezien behalve een kleine Oost-Duitse trei- ler, die het gebied van de oefening nader de en eveneens werd „weggejaagd". DJAKARTA (Aneta) De Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft Maandag met de minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Mu- karto, een onderhoud van drie kwartier gehad. Bij deze ontmoeting zou gesproken zijn over hervatting van de onderhande lingen over de Nederlands-Indonesische Unie en de kwestie-Nieuw Guinea, die in Februari gestaakt zijn. Minister Mukarto heeft aan de heer Lamping medegedeeld, dat aan de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Susanto Tirtoprodjo, in structie is gegeven om met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over de procedure van de aanstaande onderhande lingen. Uit de Opregle Haarlemsche Courant van 23 September 1852 HAARLEM. De werkzaamheden, hier ter stede en in de omgeving uit gevoerd om de hoofdstad te voorzien van duinwater, vorderen gestadig. Het waterreservoir binnen Mariënduin, ge naamd het Oranjewater, is thans vol tooid. Men zal nu overgaan tot het gra ven van een kanaal, hewelk dat reser voir nmet verbinden met de beek op de hofstede Leiduin. De fondeeringen voor het stoomgebouw moeten over een maand gereed zijn, waarna men zal overgaan tot het plaatsen der stoom ketels. Ook zullen filtreerbedden worden gelegd ter plaatse waar het water uit de beek in het stoomwerktuig zal loopen, Door het Sparen is reeds eene groote verbindingtb'uis gelegd. Dergelijke bui zen zullen ook worden geplaatst in de Leydsche Vaart en in de Liede,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5