Regen maakte traject vrijwel onberijdbaar voor coureurs Overwinningen voor Van Kempen en Snoek: nederlaag van Maas -Clowntje Rick Internationale motorzesdaagse Nederlanders met touwen tegen helling op Veel inschrijvingen voor interscholaire roeiwedstrijden DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 4 Schakcn Prins verliest van Szabo Jubileum-tournooi van „Rolland" begonnen Gymnastiek Najaarsvergadering van Kennemer Turnkring Bokswedstrijden in Rotterdam Gewich the ff en Driekamp van de HKV „Haarlem" Voetbal Nederlands elftal tegen Wolverhampton Wanderers Jaarverslag van het Gymnastiek Verbond verschenen B rid se Nederland sterker dan Denemarken: 74-44 Sport in 't kort IEDERE DAG IN NEDERLAND Voor de kinderen y? y9 lh Ds. G. H. Brandt verlaat Haarlem Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Prijscalculaties bleken te hoog Het heeft de rijders in de internationale motorzesdaagse in Oostenrijk ook op de vijfde dag van dit evenement niet erg meegezeten. Werd het ruim 400 kilometer lange traject van Maandag aanvankelijk als niet zo zwaar beschouwd, de regen heeft er wel voor gezorgd dat dat anders is geworden. De enorme watermassa's zijn er de oorzaak van geweest, dat verschillende gedeelten van de route voor voet gangers onbegaanbaar waren, laat staan voor mensen met zware motorfietsen.... Een en ander bracht ook voor de jury een niet onaanzienlijk probleem met ziph mee. Want daar alle deelnemers als gevolg van de moeilijkheden ver na de vastgestelde tijd in Bad Aussee terugkeerden, werd bij de wedstrijdleiding het verzoek ingediend het traject van vandaag als vervallen te verklaren. Zou de jury dit verzoek niet in willigen, dan betekent dat het einde van de zesdaagse. Er is namelijk nagenoeg geen rijder in staat gebleken zonder hulp van derden de finish te halen. Vooral tussen Grünau en Steyrling wer den de rijders wel heel zwaar op de proef gesteld. Tussen deze twee plaatsjes bevond zich, op ongeveer tachtig kilometer van de start, een helling met een stijgings-percen- tage van bijna dertig percent. De heuvel bestond uit kleigrond en door de voortdu rende regenval was de klim in een spiegel gladde massa veranderd. Voor degenen, die het eerst de heuvel bereikten, was het nog enigszins om te doen. Maar nadat enkelen kans hadden gezien de top te halen, bleek er voor de volgende rijders totaal geen be ginnen meer aan. Een glijbaan gelijk, leek de helling en hoe of wat men ook probeer de, 'de meest energieke pogingen om aan de andere zijde van de miniatuur berg te komen strandden in de vette en modderige klei. Zo kon het gebeuren dat op een be paald ogenblik ongeveer honderd renners in het dal aan de voet van de heuvel bi vakkeerden zonder dat zij kans zagen naar boven te komen. Met touwen omhoog De Nederlandse zijspanrijders werden het eindeloos proberen op het laatst ech ter moe. Onder het devies „wie niet sterk is, moet slim zijn" haalden zij een paar touwen en in samenwerking met Duitsers. Zweden en een Zwitserse combinatie hesen zij hun machines tegen de helling op. Dat zij daardoor met meer dan een uur vertraging over de eindstreep gingen, zal niet zo veel verwondering baren. Toch was de strijd door onze land genoten op deze dag hoopvol ingezet. Vooral door de zijspanrijders. Manager Bunik immers was er voor de tweede maal in geslaagd een pro+est inzake aan Nederlanders uitgedeelde straf punten- tot een goed'einde te brengen. Emmelkamp (Bilthoven). Van der Nol! (Rotterdam) en Flip Haaker (Bad- hoevedoro) hadden het daaraan te danken, dat hun de strafpunten. gis teren wegens tijdverlies bij een inge zakte brug opgelopen, werden kwijtge scholden. Dat be4ekende tevens, dat van .de 23 Ne derlandse rijders er dus nog 33 strafpunt- De resultaten van de schaakpartijen, ge speeld in de vijfde ronde van het inter zonale tournooi, dat in Saltsjoebaden bij Stockholm werd voortgezet, luidden: Elis- kases (Arg.)-Stoltz (Zweden) 'A-V(na 18 zetten), Sanchez (Columbia)- Averbach (Rusl.) 'v-1 (na 40 zetten), Geiler (Rusl.)- Unzicker (W. Did.) 1-0 (Unzicker gaf de partij na 30 zetten gewonnen), Szabo (Hon- garije)-Prins (Ned.) 1-0, Pachmann (Tsj.sl.)- Barcza (Hong.) 1-0 (na 41 zetten). De volgende partijen werden afgebroken: Petrosian (Rusl.)-Golombek (G.B.). Stahl- berg (Zweden)- Pilnik (Arg.), Matanovic (Joegosl.)-Wade (N. Zeel.), Taimanov (Rus land)-Vaitonis (Canada), Kotov (Rusl.)- Gligoric (Joegosl.). Nadat eerst de jeugd was aangetreden in het jeugd tournooi, zette de jubilerende schaakclub „Rolland" Maandagavond de ju bileumviering voort met de opening van het schaaktournooi, afdeling vierkampen. Daar bij was ook belangstelling van de Noordhol landse Schaakbond. Inderdaad kon voorzitter W. ter Horst bij zijn opening met trots wijzep op de presta ties van het niet grote, doch door hechte vriendschapsbanden gesterkte Rolland. Deze kracht culmineert in de indeling van het eerste tiental der vereniging in de hoogste afdeling van de Noordhollandse Schaak bond, de Overgangsklasse. De uitslagen van de eerste ronde luiden: groep A: J. Wijker-J. v. d. Berg 1-0, groep B: A. Spaargaren-C. H. Kampman 1-0, J. v. d. Ende- J. Schipners 1-0. groep C: C. Brink- J. M. Post 0-1, W. Pachter-G. J. Sarlet 1-0 groep D: D. Vethaak-R. Toornend 0-1. W A Turkenburg-J. H. de Rijk 0-1. Groep E- H Kerkheide-J. Timmer 0-1, G. Smit-J. v. Raap horst jr0-1 groep F: F. Peetooom-J. Mou ter 1-0, A. G. Spaargaren-H. Zinnemus 0-1. loos van start gingen; een zeer gunstig per centage in vergelijking met de andere deel nemende landen. Tsjechen bovenaan Het staat thans wel vast, dat Tsjecho- slowakije beslag zal leggen op de Inter national Trophy. In de officieuse klassifi- catie na de vijfde dag nemen de Tsjechen met 5 strafpunten de eerste plaats in en niet minder dan 455 punten scheidden hen van hun naaste tegenstanders, de Britten. Oostenrijk is vierde met 528 strafpunten en dan volgt Zweden, dat 791 strafpunten heeft. Voor de Duitse ploeg zijn de perspectie ven op de Zilveren Vaas ook na de vijfde dag nog bijzonder gunstig. Officieus gaan de BMW-rijders met 0 strafpunten nog steeds aan de kop, gevolgd door Tsjècho- slowakije met 12 strapunten. Het Neder landse BB-team, dat op BSA uitkomt, staat derde met 44 strafpunten. Ter behandeling van de voorlopige agen da van de jaarlijkse bondsvergadering van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond waren de bij de Kennemer Turn kring aangesloten verenigingen opgeroepen voor een vergadering in restaurant „Bol werk" in Haarlem. Op deze bijeenkomst bracht de voorzit ter van de K.T.K. de heer A. J. Fortgens verslag uit van zijn bevindingen tijdens een door Het bestuur van het K.N.G.V. met de voorzitters van de turnkringen belegde bijeenkomst. Na een korte pauze kreeg de heer S. Heijers Jr., inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding, Sport en Jeugdzaken in de ge meente Haarlem, het woord om ingevolge het verzoek van het bestuur van de K.T.K. een inleiding te houden over het onder werp „Lichamelijke Opvoeding, Sport, Gymnastiek". Spreker begon met een historisch over zicht over het ontstaan en de beoefening van de gymnastiek ten tijde van de Franse overheersing van Duitsland gedurende de Franse revolutie,waarbij Jahn op de grond slagen van zijn voorganger Gutsmuths een grote propaganda voor de lichamelijke op voeding bewerkstelligde. Via Adolf Spiess voor de schoolgymnastiek en Alfred Maul voor de verenigingsgymnastiek, voerde het betoog van de heer Heijers naar de Neder landse docenten J. A. van der Boom en W. H. Nijsten. Na bespreking van het ontstaan van de Zweedse gymnastiek met als grondlegger P. H. Ling, van de Deense gymnastiek van Niehls en van enkele andere systemen (o.a. de Oostenrijkse school van prof. Gaulhofer) weidde spreker uitvoerig uit over het ont staan van de sportbeoefening in het alge meen en over de plaats, die de sportbeoefe ning inneemt in het maatschappelijk en cultureel leven. Verder besprak de heer Heijers nog de vraag, wanneer volgens hem bij de beoefening van de gymnastiek ge sproken moet worden van lichamelijke op voeding en wanneer over sport en de doel stellingen bij de gymnastiekbeoefening op de scholen en in de turnverenigingen. Met drie bokswedstrijden tussen Neder landers en Belgen werd Maandagavond in de Rivièrahal in Rotterdam het seizoen voor de beroepsboksers geopend. De eerste "Ontmoeting tussen Frits van Kempen en Leon Aelbrecht, die over acht ronden in het weltergewicht gin, eindigde op zeer onverwachte en onbevredigende wijze reeds in de derde ronde door opgave van de Belg. De eerste twee ronden waren voor Van Kempen, die voortdurend in de aanval was en met linkse directen. vooral naar de maagstreek de meeste punten verzamelde. Veel strijd had Aelbrecht nog niet te zien gegeven, doch bij de gongslag voor de der de ronde ging hij onmiddellijk een slagwis- seling aan. In de loop hiervan werd hij getroffen door een linkse hoek op het ge laat, gevolgd door een zelfde stoot op de lever. Onverwacht gaf hij hierna de partij op, omdat hij bij het wegdraaien zijn voet zou hebben geblesseerd. De Amsterdamse halfzwaargewicht Wim Snoek boekte in een wedstrijd over even eens acht ronden* een zeer duidelijke pun- tenzege op Dominique. Van de aanvang af bepaalde de Nederlander het tempo en de strijdwijze. Zijn boksen was gevariëerder en zijn stoten, vooral van links, waren veel zuiverder. Op zeer regelmatige wijze werd Dominique in de derde ronde twee maal voor acht tellen gevloerd; eerst door een linkse op de maag en vervolgens door een rechtse hoek op de kaak. Desondanks be gon de Belg met een hevig offensief de vol gende ronde, drong Snoek in de touwen en bracht de Amsterdammer even in moeilijk heden. Het duurde evenwel niet lang of Snoek beheerste de ring weer geheel, al bleef er gevaar in het counteren van Do minique schuilen. Voor zijn moedige, doch vergeefse strijd werd hij na afloop op een applaus onthaald, evenals Snoek, die een prima partij geleverd had. Jan Maas verloor Tenslotte verloor de vedergewicht Jan Maas op punten van Alois Meskes, die zich allerminst liet intimideren door het geweld, waarmee Maas het gevecht begon. Integen deel, hij ontpopte zich ais de betere bokser, Zaterdag 27 September aanstaande orga niseert de Haarlemse Krachtsportvereni ging „Haarlem" in het CJMV-gebouw in de Lange Margarethastraat 13, een drie kamp in gewichtheffen. Deze wedstrijd zal onder meer enkele be kende alhleten naar voren brengen. Mededingers zijn de verenigingen DOK uit Beverwijk, LKV uit Leiden en HKV „Haarlem". Als kamprechters van de NKSB zullen optreden: J. G. C. Scheffer en C. G. Tabak. die snel reageerde en uit alle standen stootte. In de vijfde ronde ging Maas zelfs vooracht tellen neer op een rechtse hoek op het gelaat. Een openbare waarschuwing voor „afklemmen" en een overwicht van Maas in de achtste en laatste ronde konden Meskes de puntenzege niet meer onthouden. Voorts stonden er drie amateurpartijen op het programma. De uitslagen hiervan waren: Bantamgewicht: Snoeck (R'dam) bokst onbeslist tegen Teeters (A'dam); Middengewicht: Koops (R'dam) verloor op punten van Van Berkum (A'dam); Licht gewicht: Verhagen (R'dam) verloor op punten van Van Cittert (A'dam). De K.N.V.B. hèeft de Engelse eerste divi sie club Wolverhampton Wanderers uitgë- nodigd om op acht October een voetbalwed strijd te spelen tegen het voorlopig Neder lands elftal. Deze wedstrijd, die of in Rot terdam of in Amsterdam zal worden ge speeld, is bedoeld als oefenwedstrijd voor de ontmoeting België-Nederland in Antwerpen op 19 October aanstaande. Traditie-getrouw liet het bestuur van het K.N.G.V. het jaarverslag wederom in boek vorm uitkomen in een omvang van 66 blad zijden tekst. Het boekje bevat weer een systematisch overzicht van de gebeurtenis sen in het Verbond zelf en van de gebeur tenissen op nationaal en internationaal ge bied, waarbij het K.N.G.V. betrokken is geweest of waarin het een aandeel heeft gehad. Van de interne aangelegenheden vermeldt het verslag de cursussen voor het opleiden van verenigingsleiders(sters) en voortur ners (sters), technische studiedagen, waar van er in Utrecht drie zijn gehouden; een zomervacantiecursus bij C.I.O.S. in Over- veen, Bori'dsvaardighéiüsproeven en Natio nale Vaardigheidsproeven voor de Neder landse Jeugd, waaraan 11.652 gymnasten hebben deelgenomen. Hieronder bevinden zich 63 gymnasten, die voor de achtste keer, 38 voor de negende keer, 19 voor de tiende keer, 7 voor de elfde keer, 3 voor de twaalfde en dertiende keer, 2 voor de veer tiende keer, 1 voor de vijftiende, zestiende en zeventiende keer en zelfs één, die voor de zevenentwintigste keer met succes aan deze proeven hebben deelgenomen. Verder wordt nog gesproken over het tweede Bondscongres.de Technische Bonds vergadering en de voorbereidingen voor de Bondsfeésten 1952 in Den Haag. De talrijke wedstrijden worden in dit verslag eveneens weer genoemd, t.w. de persoonlijke.- en verenigings-turnkam- pioenschappen, de bondskeurwedstrijden voor speciale onderdelen van de gymna stiek, selectiewedstrijden voor de samen stelling van de vertegenwoordigende Ne derlandse dames- of herenploegen voor internationale wedstrijden, als de wedstrij den OostenrijkNederland en Joegoslavië Nederland voor dames en Basel (Stadt) —Nederland voor heren. Tenslotte bevat het verslag ook nog en kele artikelen over de beoefening van het zwemmen, het wandelen, en de athletiek; over de Bondsathletiekkampioenschappen, de Bondsafstandsmarsen en de Bonds- wandeldag; over de aankoop van een eigen bondsgebouw in Utrecht en over het finan cieel beleid van het bondsbestuur. Uit een vergelijkend overzicht over de aantallen aangesloten verenigingen en wer kende leden blijkt, dat he* aantal aange sloten verenigingen vanaf 1946 tot en met 1951 vrij constant is gebleven, namelijk 595, 610, 619, 599, 614, 618. Bij het afslui ten van het Verbondsjaar waren 132.956 werkende gymnasten geregistreerd, dit is 3995 meer dan op het einde van het vorige hondsjaar. Behalve bij de jongens vanaf 12 jaar zijn verder de gèslach+s- en leeftijds groepen vooruitgegaan: de meisjesgroep jonger dan 12 jaar zelfs met ruim 2300. Op 18 en 19 October zal in Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de jaarlijkse bondsvergadering worden ge houden, waarvoor een agenda van 25 pun ten is opgesteld. De resultaten van de bridgewedstrijden, gespeeld in de vierde ronde van het Euro pees kampioenschap in Dublin luidden: Sec tie A: Nederland sloeg Denemarken 74-44, Italië sloeg Duitsland 109-52, Zweden sloeg Frankrijk 62-37. Sectie B: IJsland verloor van Oostenrijk 51-82, Engeland sloeg Noor wegen 75-37, Ierland sloeg Libanon 74-66. NIEUW WERELDRECORD KOGELSTO TEN DAMES. Tijdens wedstrijden in Moskou heeft de Russische athlete Galina Zybina het wereldrecord kogelstoten verbe terd en gebracht op 15.37 meter. Het oude record stond op haar naam met 15.28 meter en werd in de finale kogelstoten van de Olympische Spelen in Helsinki gemaakt. En zo ging het leventje maar door. Elke dag was er weer iets anders voor de jongens te beleven. Op een dag kwamen ze alle drie opgewonden uit school naar huis gehold. Tante Liezebertha keek verwonderd op. „Jonge, jongewat zijn jullie rumoerigIs er iets bijzonders aan de hand?" Ja, dat was er. „Tante Liezebertha, morgen hebben we een schoolreisje!", juichten ze. „Alle klassen gaan mee!', riep Bunkie. „Een hele dag gaan we op reis in een grote autobus!" „Zo! Is het dat", lachte tante Liezebertha. „Zijn jullie daarom zo opgewonden" „En we moeten brood meenemen, want we komen pas tegen de avönd terug", zei Oepoetie. „Dan zal ik zorgen, dat alles voor de heren klaar is!", beloofde tante Liezebertha „En jullie moest dan maar vroeg naar bed gaan". „Ja, want we moeten al om zes uur opstaan!", zei Bunkie. Ze waren zo bang, dat ze zich zouden verslapen, dat Bunkie de wekker meenam en naast zijn bed zette. En toen gingen ze slapen in het prettige vooruitzicht van morgen. .ontvangt de Staaf ruim 15millioen gulden leggen 12,5 millioen kiKpen 6millioen eieren wordt ervoor ruim 57millioen gulden aan levensverzekeringen afgesloten moeten 265 jongeren in het arbeidsproces' i worden; opgenomen .bedragen de uitgaven voor onze defensie ruim4 millioen gulden ..zijn er 150 componisten werkzaam op het gebied van de ernstige muziek .moeten 1,5millioen koeien 2x worden gemolken .worden er 23 millioen cigareffen gerookt (d i gelijk aandeafstand Nederl.-Australië) Voor de Interscholaire roeiwedstrijden dié op Zaterdag 27 en Zondag 28 September worden gehouden op het Zuider Buiten Spaarne en georganiseerd worden door de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" werden de volgende ploegen in geschreven: Leerlingen Snelroeien jongens overnaadse vier: Ken- n ner Lyceum, Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum, Coornhert Lyceum, Gymnasium. Snelroeien jongens overnaadse twee: Ken nemer Lyc., Jac. P. Thijsse Montessori Lyc. I en II, Coornhert Lyc. Snelroeien jongens overnaadse skiff: Jac. P. Thijsse Montessori Lyc., Coornhert Lyc I, II en III. Snelroeien jongens dubbel-wherrv: Jac. P. Thijsse Montessori Lyc. I, II en III, Coornhert Lyc. T en II, Kennemer Lyc. Snelroeien jongens single-wherry: Gym nasium, Jac. P. Thijsse Montessori Lyc., Coornhert Lyc. Snelroeien meisjes overnaadse vier: Coorn hert Lyc., M. H.B.S. Stijlroeien meisjes overnaadse skiff: Gym nasium I en II. Stijlroeien meisjes overnaadse vier: Coorn hert Lyc., Gymnasium. Kennemer Lyc., Jac. P. Thijsse Montessori Lyc. Stijlroeien meisjes oefenskiff: Coornhert Lvc. I en II, Gymnasium, Kennemer Lyc., Sancta Maria I en II, Jac. P. Thijsse Mont- Lyceum. Snelroeien mixed vieren: Kennemer Lyc., Coornhert Lyc. I en II, Gymnasium I en II. Stijlroeien meisjes overnaadse twee: Sancta Maria. Gymnasium, Jac. P. Thijsse Mont. Lyc., Coornhert Lyc. I en II, Kennemer Lyc. Oud-leerlingen Snelroeien overnaadse vier heren: Chris telijk Lyceum, Kennemer Lyc., H.B.S B, Triniteits Lyc., Gymnasium. Overn. skiff heren: Kennemer Lyc., H.B.S. B, M.T.S., Triniteits Lyc. Overnaadse twee heren: Christelijk Ly ceum, H.B.S. B I en II, Kennemer Lyceum. Overnaadse vier snelroeien dames: M. H.B.S., Kennemer Lyc., Gymnasium. Overnaadse vier stijlroeien dames: Gym nasium I en II, Jac. P. Thijsse Mont. Lyc., Kennemer Lyceum, 't Kopje, M. H.B.S. Overnaadse skiff stijlroeien dames: Jac. P. Thijsse Mont. Lyc., H.B.S. a, Kennemer Lyc. Mixed vier: combinatie Sancta Maria, Tri niteits Lyc., Kennemer Lyc., H.B.S. B, Chris telijk Lyceum, Gymnasium. Beginnelingen-nummers Voor de beginnelingen niet-leden nummers werden in de laatste weken tal van ploegen door constructeurs van Het Spaarne opge leid. Het zijn deze beginnelingen-nummers, die in de regel niet het fraaiste roeien doch wel de soannendste races te zien geven. De inschrijvingen voor deze nummers luiden als volgt: Stijlroeien meisies beginnelingen in oefen n-ieken: Sancta Maria, H.B.S. a, Jac. P Thijsse Mont. Lyc.. Coornhert Lyc., Kenne mer Lyceum I en II. Snelroeien jongens beginnelingen in oefen gieken (gewicht minimaal 260 kg.): Trini teits Lyceum. Coornhert Lyc., Kennemer Lyc.. Jac. P. Thijsse Mont. Lyc. Snelroeien jongens beginnelingen in oefen- eieken (eewicht maximaal 260 kg.): Jac. P Thijsse Mont. Lyc. I en II, Kennemer Ly ceum I en II, Coornhert Lyc. I en II. LOUIS BOBET WINT GROTE LANDEN PRIJS. Be Franse wielrenner Louis Bobet heeft de Grand Prix de Nations gewonnen, een wedstrijd tegen het uurwerk over 140.3 kilometer met individuele starts. Zijn tijd was 3 uur 39 min. 2 sec. Wim van Est werd zeventiende in de rangschikking in 3 uur 47 min. 58 sec. Benoemd in leidende functie bij Studentensanatorium Het bestuur van de stichting „Het Ne derlands Studenten Sanatorium" heeft ds. C. H. Brandt te Haarlem aangezocht voor de functie van hoofd der afdeling onder wijs, eredienst, cultuur en ontspanning in het studentensanatorium te Laren N.H. Ds. Brandt, heeft de benoeming aanvaard en zal in de Evangelisch-Lutherse kerk zijn emeritaat aanvragen. Ds. Brandt, die in 1904 werd geboren, deed op 23 Juli 1933 zijn intrede als predi kant bij de Evangelisch-Lutherse Gemeen te van Edam. In 1935 kwam hij naar Haarlem, waar hij ook buiten de kring van de Evangelisch-Lutherse Gemeente ge waardeerd werd om zijn activiteit op so ciaal gebied. Zijn onvermoeide arbeid in'de illegaliteit is algemeen bekend, evenals die voor de VPRO. Door de plotselinge drukte die het ver zoek van het Studenten Sanatorium heeft teweeggebracht, is het ds. Brandt niet mo gelijk Vrijdagavond tijdens de grote propa- ganda-avond van de VPRO voor de micro foon het woord te voeren. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het tegireren bedrag is f 6.10, post- abonnês 1 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-Opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. te de ADVERTENTIE LEDEREN 3ASSEN ƒ125. vertaald uit het Engels. 48) Hij verwenste even zijn afhankelijkheid van Floriana, van zijn positie daar. Hij kon de oude vrouw niet tegenwerken, als deze haar zinnen gezet had op een huwelijk tussen Toni en die dwaas van een Nigel Carlos wist niets van Nigel's huwelijks aanzoek en Toni's afwijzing. Zijn enige verlangen ging op dit moment uit naar dit meisje dat hij in zijn armen wilde ne men en door zijn hartstochtelijke liefde overweldigenLater zouden ze dan altijd wel merken ,of deze liefde van dien aard was dat ze het een leven lang in een huwelijk naast elkaar zouden uithouden. Hij wist, dat Toni trots was, en ze zou het derhalve niet graag laten merken, als ze zich in hem had vergist Toen ze het eind van de weg langs het moeras naderden, liet hij de auto stil houden en zette de motor af. Hij keerde zich naar haar toe, sloeg een arm om haar schouders en tracht'e haar naar zich toe te trekken. „Nu kunnen we praten, lieve ling. Maar kom dichter bij me zitten „Ik zit hier heel goed", zei Toni stijfjes en hield zich zover mogelijk van hem ver wijderd. De regen kletterde nog steeds op het dak van de auto. „Ook goed!" zei hij ontstemd. „Wat is het belangrijke onderwerp, waarover je me absoluut moest spreken?" „Ik wil je zeggen, Carlos, dat er tussen ons niets zijn kan", begon ze aarzelend, voor zich uit starend naar de regendrup pels op de voorruit. „Je hebt me gezegd, dat ik vrij was, als ik dat wilde. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat het tussen ons niets kan worden, Carlos. Ik moet die bewuste avond niet helemaal bij zinnen geweest zijn. Ik vind je ontzettend aardig, maar het is geen liefde. Een ijskoude douche had geen erger effect op Carlos kunnen hebben. Zijn stem klonk boos, toen hij antwoordde: „Maar ik heb toch mijn woord gehouden, ik heb niet verliefd tegen je gedaan en je niet lastig gevallen „Dat is inderdaad waar, Carlos, en het spijt me, maar mijn gevoelens kan ik nu eenmaal niet dwingen. Ik had helemaal geen afspraken over een proefperiode met je moeten maken. Ik weet nu, dat wat er tussen ons is, niets met échte liefde te maken heeft. Althans niet met de liefde, die nodig is voor een huwelijk. „Wat weet jij van liefde.Er klonk minachting in zijn stem en woede. Lieve Fisk. kom gauw! smeekte Toni dier- in haar hart. In het vage licht van het dashboard kon ze Carlos' boze gezicht zien en er kwam Voor de economische politierechter Haarlem verscheen Zaterdagmiddag heer C. T., een der beherende vennoten van de commanditaire vennootschap Ge broeders Van Klaveren, een Zaandamse bouwmaterialenhandel, welke overtreding van de prijsvoorschriften van bouwmateri alen was ten laste gelegd. Twee C.C.D.- controleurs, de heren F. H. en J. P., die als getuigen optraden, hadden dit bij het nagaan van de facturen en de boekingen bemerkt. Als getuige a décharge voerde een functionaris van de Vakgroep Groot handel Bouwmaterialen het woord, die in het algemeen aanvoerde, dat de bedragen vooruit zo moeilijk vast te stellen zijn, om dat de omvang van verscheidene bijko mende kosten vaak moeilijk te bepalen is en achteraf vaak kleiner maar ook wel eens groter blijkt te zijn. Toch stelt de koper in deze branche er prijs op dadelijk de volle prijs overeen te komen Hij vindt het lastig wanneer andere dingen ook nog eens apart gefactureerd worden. Zo kan het gebeuren dat de firma achteraf be merkt teveel of te weinig gerekend te hebben. Ook dit laatste is bij deze ven nootschap niet uitgebleven. De beide con troleurs erkenden, dat deze bouwmate- rialenzaak óók wel beneden de prijs ver kocht. De officier eiste, rekening houdend met de genoemde moeilijkheden, f 1000 en do uitspraak was f 600. iets van angst over haar. Ze wist, dat hij driftig was, maar de demonische woede, die thans op zijn knappe gezicht te lezen stond, jceg haar vrees aan. Wat moest ze met Car los beginnen op deze eenzame landweg, als hij werkelijk vervelend zou worden? Ze keek naar het klokje op het dashboard. Het was pas kwart voor elf. Ze hoopte, dat Fisk een beetje tijdig van Floriana weg zou rijden. „Ik zal je eens laten zien, wat ik liefde noem," zei Carlos met hese stem, terwijl hij haar met een ruw gebaar naar zich toe trok. Even later-voelde ze zijn mond op de hare. Er was geen tederheid of warmte in deze omhelzing. Hij was als een woedend dierZe voelde zijn armen als stalen banden om zich heen en wist, dat het geen zin had tegen te stribbelen. Ze lag als een levenloze pop in zijn armen en klemde haar tanden op elkaar. Ze haatte hem „Roep nu eens om hulp, of stap uit, en ga in de regen naar huis wandelen!", hoor de ze Carlos spottend zeggen, toen zijn lip pen haar mond even loslieten. „Arme kleine dwaas!", voegde hij er met een lachje aan toe. Zo rustig mogelijk zei ze langzaam: „Ik heb je van het eerste ogenblik af gezegd, dat ik niet zeker van mezelf was. Dat kwam, omdat ik niet werkelijk van je hield, en ik had dat dadelijk moeten weten, er was alleen een wonderlijke aantrekkings kracht, die van je uitgingHet spijt me." „Schei uit," onderbrak hij haar, terwijl hij haar opnieuw onstuimig op de mond kuste, „schei uit met spijt te betuigen. Weet je hoe ze vrouwen als jij in mijn ge boorteland noemen...." „En weet jij, wat voor naam ze in mijn land voor een bruüt beest als jij bent hebben?", vroeg Toni op haar beurt, thans één en al verontwaardiging. Met een handige bewe ging glipte ze uit zijn omhelzing en opende het portier. Ze voelde de stromende regen op haar blote armen. „Je hebt me gezegd, dat ik uit moest stappen en in de regen naar huis moest wandelen. Ik ben van plan dat te doen. Rij jij maar door!" De uitdrukking op zijn gezicht, welke van stomme verbazing sprak, zou haar op een ander moment aan het lachen gebracht hebben. Maar op dit ogenblik stond haar het huilen nader dan het lachen. Ze pakte haar lange witte rok op en op haar dunne avondschoentjes begon ze de modderige weg af te lopen. Ze was niet moe, maar haar kleding, die wel uitermate ongeschikt was voor een dergelijke wandeling in de regen, hinderde haar. Ze hoopte, dat Fisk gauw zou komen. Er was echter geen reden, dat hij eerder dan ze hadden afgesproken van Floriana zou wegrijden. Geen van de Burden's had een reden om Carlós te wan trouwen en zelfs op dit moment was Toni nog bezig om het een of ander excuus te bedenken voor haar wilde vlucht door de regen en modderHet was broeierig warm, zodat zowel regen als transpiratie langs haar gezicht stroomden Carlos staarde enkele ogenblikken zon der zijn ogen te geloven, naar het weg- strompelende witte figuurtje. Dan startte hij de motor en zette de wagen in beweging. Toni moest de grote weg houden, aan de ene kant van de weg was het moeras en aan de andere kant de suikeraanplant. Car los was hier dankbaar voor. Hij moést haar weer in zijn wagen zien te krijgen, ze mocht onder geen beding in zo'n toestand op Flo riana terugkomen Toni merkte de lichten van de auto ach ter zich eerder dan ze het geluid van de motor hoorde. Wanhopig keek ze voor zich uit, of ze Fisk al aan zag komen. Er was echter niets te zien dan een gordijn van regenZe voelde zich gevangen in de felle koplampen van Carlos' auto. Hij speel den een wreed spelletje met haarDan hoorde ze een portier dichtslaan en voet stappen achter zich „Toni," riep hij dringend en even later pakte hij haar stevig vast. „Toni, vergeef me alsjeblieft. Ik schaam me voor mijn gedrag. Vergeef me en laat me je naar huis rijden. Je kunt niet verder door die mod der baggeren Ze voelde zijn mond op haar hand en huiverde even. Op dit ogenblik hoopte ze, dat Fisk maar weg zou blijven. Ze zou hem niet graag getuige zien zijn van deze theatrale scène. „Goed, ik ga met je mee, Carlos," zei ze snel, „laten we weer instappen." Hij was blij, dat een schandaal vermeden zou worden, en zei nederig: „Ik zal je niet verder lastig vallen." Inderdaad zou hij dat niet doen, hij had er zelfs geen verlangen meer naar. Ze bleek tenslotte toch alleen maar een stijf, koud- hartig Engels meisje te zijn. Het belache lijke vanffc- situatie had zijn hartstocht ge kalmeerd en de vrees voor moeilijkheden maakte hem haar nederige dienaar. Hij begreep, dat er inderdaad moeilijkheden zouden kunnen komen, als ze mevrouw Burden iets over het gebeurde vertelde. Het liefst zou hij haar nooit weer zien, dacht hij, terwijl hij haar met ogenschijn lijke onderdanigheid in de wagen hielp. Hij voelde zich diep vernederd. Zijn techniek had gefaald. Hij zou geen uur aan het meis je besteed hebben, als hij doorgrond had, hoe ze èigenlijk was „Toni, ik hoop op Floriana te kunnen blijvenKun je me vergeven," vroeg hij aarzelend. „Ik zal over het gebeurde met geen mens spreken," beloofde ze hem. Ze haalde opge lucht adem. In de verte zag ze de verlichte vensters van Floriana en ze voelde zich weer op haar gemak. Diep in haar hart was er iets van medelijden met Carlos. Ondanks zijn wereldse manieren, zijn knappe uiterlijk en zijn uitstekende pres taties in zijn werk, ondanks zijn charmes en talenten, was hij toch niet veel meer dan een laf mannetje, dat thans bang was voor zijn baantje „Maar tussen ons bestaat er dus niets meer, daar ben je je goed van bewust?", voegde ze er met nadruk aan toe. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6