Chaplin gelooft wél naar V.S. terug te kunnen keren Bezwaren van Gedeputeerde Staten tegen het Noordelijk deel Oudste smederij in Haarlemmermeer viert deze week eeuwfeest Verjongde Wilhelminastraat nauwelijks herkenbaar Verduistering van f7000.- Cor Ruys herdacht Bunker stortte in Hij hoopt er dan een zeer toepasselijke film te gaan maken „De Soete Inval" in voorbereiding DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Uitbreidingsplan station Bloemendaal Verbindingsweg wel noodzakelijk IJzeren geldkistje verwenen „De Kerkuil" in atelier mej. Van Regteren Altena Hildo Krop in de jury van „Kunst in de banketbakkerij" en bedriegelijke bankbreuk Haarlemse vertegenwoordiger aangehouden Reportage uit de Vleeshal voor de televisie Feestavond ten bate van t.b.c.-patiënten Mejuffrouw E. C. Knappert overleden Filmavond voor emigranten Pianokwintet van Badings in Italië bekroond Burgerlijke Stand van Haarlem Vijfjarige knaap bedolven Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten het raadsbesluit der ge meente Haarlem van 29 Augustus 1951, betreffende de vaststelling van het uitbrei dingsplan, aangeduid met „Omgeving Station Bloemendaal" goed te keuren met uit zondering van het gedeelte van het plan, gelegen in het noordelijk gedeelte, dus de doortrekking van de Orionweg naar de spoorlijn. Het college is van mening, dat voor de verbinding tussen Haarlem-Noord en Bloemendaal alsnog een beter tracé moet worden gezocht. Het uitbreidingsplan wordt begrensd door de spoorbaan Haarlem-Velsen, het verlengde van de Orionweg, de Delft tot de Cornelis van Lijnlaan, de oostzijde van het Rijklof van Goensplein en de Van Rie- beecklaan tot ongeveer 130 meter ten zui den van het Rijklof van Goensplein (grens van de bestaande bebouwing). Be Gedeputeerde Staten waren adressen binnengekomen van B en W. van Bloemen daal, de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond ANWB, het dagelijks bestuur van de Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten in Nederland en de commissie voor Landschapsschoon voor Noorder kwartier en Kennemerland, waarin bezwa ren werden uiteengezet tegen het raads besluit. In een openbare vergadering van een commissie uit Gedeputeerde Staten heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex namens de gemeente Bloemendaal de be zwaren toegelicht en opgemerkt, dat de geprojecteerde doortrekking van de Orion weg tot de spoorlijn alleen dan zin heeft, als deze in de toekomst verder zal worden doorgetrokken over Bloemendaala gebied en aldus een verbinding zal vormen tussen Bloemendaal-Noord en Haarlem- Noord. Een eventuele aanleg van een weg zal een onherstelbaar verlies van natuur- en landschapsschoon ten gevolge hebben, terwijl de doortrekking bovendien, onver schillig of deze weg' zal uitmonden op de Kennemerweg of op de Donkerelaan, gelet op de aard en de breedte van de wegen naar en in het dorp Bloemendaal, ernstige verkeers-technische moeilijkheden zal meebrengen. Een nieuwe verbinding achtte de burgemeester niet nodig, omdat er een voetgangerstunnel bij het station is en de Kleverlaan voor het autoverkeer dichtbij is. De vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Haarlem, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, heeft opgemerkt, dat bij de beoordeling van de noodzakelijkheid van de verbindingsweg rekening dient te worden gehouden met het feit, dat de be bouwing, die zich ter plaatse aan weers zijden van de spoorlijn Haarlem-Velsen bevindt en zoals die zich in de toekomst verder zal uitbreiden, als een woonge meenschap is te beschouwen en dat de thans door de spoorlijk gescheiden delen van de woongemeenschap in feite van een directe verbinding voor motorvoertuigen met elkander zijn verstoken. Voorts heeft de burgemeester meegedeeld, dat een va riant, bijvoorbeeld door een afbuiging zuidwaarts van het thans geprojecteerde tracé bij het gemeentebestuur van Haar lem niet op overwegende bezwaren zal stuiten. Overwegingen van Gedeputeerde Staten Gedeputeerde Staten hebben in hun besluit overwegen, dat het hun voor komt, dat de door het gemeentebestuur van Bloemendaal genoemde bezwaren tegen het gekozen tracé niet geheel ongegrond moeten worden geacht. Het moet evenwel met het oog op het verkeer van motorvoertuigen stellig als noodzakelijk worden beschouwd, dat tus7 sen de spoorwegkruising van de Klever laan en die bij het Station Santpoort een directe verbindingsweg tussen Haarlem- Noord en Bloemendaal zal worden aange legd, zodat dit verkeer in de toekomst niet gedwongen blijft een omweg via de be doelde spoorwegkruisingen te maken. Gedeputeerde Staten stemmen met het gemeentebestuur van Bloemendaal in, dat de oplossing, zoals die thans in het plan van uitbreiding is gekozen, bij eventuele uitwerking op het gebied der gemeente Bloemendaal, zal leiden tot aantasting van het in deze gemeente ter plaatse aanwe zige landschapsschoon. Een Haarlemse chauffeur die in cle Delftstraat woont, had op 11 September de inhoud van zijn ijzeren geldkistje gecon troleerd. Daarin bevonden zich enige po lissen van een levensverzekeringsmaat schappij, een spaarbankboekje met een te goed van f 1300 en eer. bedrag aan geld van ongeveer f 1000. Zondag wilde hij de inhoud van het kistje weer nazien en kwam tot de minder aangename ontdek king, dat het kistje verdwenen was. De chauffeur is naar de politie gegaan om haar op de hoogte te stellen van het ver dwijnen van het geldkistje. Zaterdag is onder grote belangstelling het atelier voor binnenhuiskunst van mej. J. Q. van Regteren Altena aan de Nieuwe Gracht 23, officieel overgenomen door de Moderne Interieurverzorging „De Kerkuil". Het pand is inwendig en uitwendig ver nieuwd en bevat nu in heldere, lichte ruimten complete huisinrichtingen, die vol gens de nieuwe maatstaven zijn ontworpen en alle licht van tint zijn. Het is de bedoe ling door de volledigheid van het getoonde interieur de belangstellenden in staat te stellen de verschillende onderdelen, die zij voor een binnenhuisinrichting verzamelen, zo harmonisch mogelijk te combineren. Hierbij is in het bijzonder rekening gehou den met de kleine behuizingen, waarmee velen thans genoegen moeten nemen. De beeldhouwer Hildo Krop maakt deel .lit van de jury die het „beeldhouwwerk", ingezonden door Nederlandse banketbak kers ter gelegenheid van de tentoonstelling „Kunst in de banketbakkerij", die van 25 September tot 6 October in de Vlees- en Vishal gehouden wordt, zal beoordelen. De ingezonden werken zijn vervaardigd uit cacao en suikerwerk. Daarom kan er mee worden ingestemd, dat voor deze verbinding tussen Haarlem- Noord en Bloemendaal alsnog een beter tracé wordt gezocht. Om die redenen zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het nordelijk deel van het plan van de goed keuring dient te worden uitgezonderd. Tegen het andere deel van het plan en tegen de bebouwingsvoorschriften bestaan geen bezwaren. Voorts merken Gedepu teerde Staten op, dat alleen het gemeente bestuur van Bloemendaal als belangheb bende is te beschouwen. De bezwaren van de andere reclamanten worden daarom niet ontvankelijk verklaard. De Haarlemse recherche heeft dezer da gen een zevenentwintigjarige vertegen woordiger aangehouden, verdacht van ver duistering van een bedrag van zevendui zend gulden. Uit een onderzoek is later gebleken, dat de aangehoudene zich ook heeft schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk en zijn patroon aan medeplich tigheid hiervan. De vertegenwoordiger was werkzaam bij een grossier in slagersbenodigdheden en moest voor zijn patroon kwitanties innen. In de loop van de afgelopen maanden heeft hij bedragen niet afgedragen. Hij wordt er van verdacht in totaal een be drag van zevenduizend gulden te hébben verduisterd. Na de aanhouding heeft de recherche het onderzoek voortgezet. Het bleek, dat de vertegenwoordiger in staat van faillis sement verkeerde. Aan zijn curator heeft hij niet opgegeven, dat hij van zijn patroon tantièmes tegoed had. Wegens bedriege lijke bankbreuk is proces1-verb aal tegen de vertegenwoordiger opgemaakt. De patroon, die drieëndertig jaar oud is en eveneens te Haarlem woonachtig is, wordt verdacht van medeplichtigheid aan bedriegelijke bankbreuk. Hij wist dat zijn employé in staat van faillissement ver keerde en had afgesproken, dat de tan tièmes uitgekeerd zouden worden na af wikkeling van het faillissement. Het totaal der tantièmes bedroeg vierduizend gulden. In aansluiting op een uitzending voor de televisie van de AVRO op Vrijdagavond over „Handen en handlijnkunde" door Ghandu zullen op het televisiescherm beel den worden vertoond van de tentoonstel ling „Kunst in de banketbakkerij" die van Donderdag af in de Vleeshal te Haarlem wordt gehouden. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Vereniging tot behartiging der belangen van tbc-pattënten in Nederland, wordt op Zaterdag 27 September in de Gemeente lijke Concertzaal van Haarlem een propa- ganda-feestavond gehouden. Van de artis- ten noemen wij de zanger Albert de Booy. Voor de balmuziek zijn „De Melodisten" geëngageerd. Balleider is de heer A. Requien. Voorts wordt die avond een ver loting gehouden. De algehele opbrengst daarvan komt weer ten goede aan de stichting Steunfonds van de vereniging. Te Heemstede is in de ouderdom van 92 jaar ovei-leden mejuffrouw E. C. Knappert, oud-directrice van het Leidse Volkshuis en oud-directrice van de school voor Maat schappelijk Werk .te Amsterdam. De thans overledene behaalde in 1888 het diploma van godsdienstonderwijzeres bij de Neder landse Protestantenbond en was daarna als zodanig werkzaam in Leiden. Omstreeks 1890 werd in Leiden een onderzoek inge steld naar de toestand van de fabrieks arbeiders (sters) en het resultaat was, dat verscheidene Leidenaren zich geroepen voelden mee te werken verbetering in de toestand te brengen. Mejuffrouw Knappert vervulde daarbij een belangrijke rol. Zij werkte mee aan de stichting van een wijk- gebouw van de Nederlandse Protestanten bond en van het Leidse Volkshuis. Hiervan werd zij directrice. Dit volkshuis werd een cultureel centrum. Mejuffrouw Knappert vertrok in 1915 naar Amsterdam, om aldaar op te treden als directrice van de School voor Maat schappelijk Werk. Tot 1926 is zij aan deze school verbonden geweest. De laatste jaren heeft zij in Haarlem en in Heemstede ge woond. De crematie is bepaald op Donderdag 25 September na aankomst van trein 11.01 uur te Westerveld. Gisteravond heeft de firma Ruys en Co in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond een filmvoorstelling gegeven voor aanstaande emigranten en belangstellen den. De heer G. Tates hield een inleiding. Hij sprak over de hindernissen, die ge nomen moeten worden, alvorens de vreem de bodem kan worden betreden, maar ook over het feit dat nog vele vruchtbare gron den onbewerkt liggen en wachten op be kwame boeren. Ook in fabrieken, bouwbe drijven en andere ondernemingen heerst nog een groot tekort aan goede vaklui, zo dat er in de jonge landen voor iedereen nog genoeg kansen liggen. De films gingen over het leven en wer ken van landgenoten in Australië, Nieuw- Zeeland en Canada. De bezoeker werd per schip meegenomen vanaf de kade in Am sterdam naar Australië en Nieuw-Zeeland, en per vliegtuig van Schiphol naar Mont real in Canada, en zag daar de Nederlan ders als land- en Lndustrie-arbeiders en in nog vele andere beroepen met als ideaal voor ogen: het eigen bedrijf. Dat het geld hen niet in de schoot wordt geworpen bleek duidelijk, maar ook dat zij door hard werken en doorzettingsvermo gen een goede toekomst tegemoet kunnen gaan. Ongetwijfeld zal daarom deze avond een stimulans voor vele bezoekers met emigratieplannen geweest zijn. Het pianokwintet van Henk Badings, waarvan de première tijdens de Biennale in Venetië werd gegeven, dong mee in het internationaal concours van componisten, uitgeschreven door de Academia Chigiana te Siena in Italië. Het is met de eerste en enige prijs bekroond. HAARLEM, 22 Sept. 1952 O n d e r t ro u w d: 22 Sept. H. van Strien en J. A. Ahrendt; J. Px-oper en A. E. Groo- fers. BEVALLEN van een zoon: 19 Sept.: A. A. J. Boeklagen-Schmidt; 20 Sept.: J. S. Vee- nis-Vos; C. Chr. Koek-Órth; J., van der Worp-Blansert; C. van Steijn-van den Berg; M. Blommaert-Schipper; 21 Sept.: A. W. de Nijs-van der Worp; C. M. J. van Leeuwen- Logger; L. Sieraad-Meijer; 22 Sept.: M. van Es-Zaremba; M. A. Nahuijsen-van Vliet; Th. A. Haan-Bougé. BEVALLEN van een dochter: 20 Sept.: J. IJlstra-Klooster; C. Th. Kuijper-van Bx-uggen; D. Dankelman-Vroegh; S. A. P. André-Lantinga; 21 Sept.: H. van Opzeeland- Kion; J. Smit-Groenendaal; G. M. C Weijers-van Brero; M. van Kouteren-Fran sen; 22 Sept.: C. W. H. Prins-Elfrink. OVERLEDEN: 19 Sept.: J. A. van den Eijkhof, 66 jaar, Gasthuisvest; H. C. Jas, 77 jaar, Gedempte Raamgracht; E. C. Timmex-s- Walkers, 50 jaar, Bilderdijkstraat; A. W. J. Thijssen, 79 jaar, Hagestraat; 20 Sept.: Chr. Barends. 77 jaar, Harmenjansweg; J. Bonte koe, 85 j., Amsterdamsevaart; H. de Gx-aaff, 2 j., Hazepaterslaan; D. R. van der Ploeg- Smits, 31 j., Zijlweg; P. van Andel. 69 j., Ha zepaterslaan; P. Vos, 73 j., Harmenjansstraat. Het valt niet te ontkennen dat, nu de bomen in de Wilhelminastraat zijn ver dwenen, men wel heel goed kan zien hoe kil die negentiende eeuwse bebouwing is. Maar tegelijkertijd heeft de straat het aspect gekregen van een grote en efficiënt ingedeelde snelverkeersweg, een stevige schakel in de Haarlemse NoordZuid verbinding. Het wegoppervlak van meer dan tien duizend vierkante meter is van een prach tig klinkerdek voorzien, de oude lantaarns zijn door electrische lampen van 300 Watt (boven de kruispunten 500 W) aan over spanningen, zeven meter boven de grond, vervangen en een systeem van parkeer havens langs de nog altijd zeer bx-ede trot toirs zorgt ervoor dat stilstaande auto's geen belemmering voor het doorgaande verkeer vormen. Wanneer straks de essen de gesneuvelde iepen vervangen zullen hebben, zal de aan blik van de Wilhelminastraat waarvan gisteren het gedeelte tussen Wilsonsplein en Prins Hendrikstraat werd opengesteld trouwens ook weer wat vriendelijker aandoen dan thans nog het geval is. Het vuur waarmee Martinus Kroon het ijzer verhit wordt niet meer opgerakeld met behulp van een blaasbalg, zoals bij zijn drie voorgangers het geval was, maar aan gewakkerd door een electrische ventilator. In Abbenes, een plaatsje van honderd gezinnen en een kerk, landelijk gelegen in de wijde Haarlemmermeer, staat de oud ste smederij van de honderd jarige polder. Vier generaties van het geslacht Kroon hebben daar gewerkt om hun smidse groot te maken. Deze week wordt het jubileum gevierd. Wij hebben de heer Kroon gevraagd ons eens iets uit de geschiedenis van zijn smidse te vertellen. Hier volgt zijn ver haal: In 1852, tegelijk met de polderjongens, die gingen pionieren in de pas droogge legde polder, vestigde Jacob Kroon zich daar, waar nu Abbenes ligt. Jacob, in 1812 te Stompwijk geboren, had zijn huisraad en smidsgereedschap op een zolderschuit geladen en was met zijn vrouw en drie kinderen de Ringvaart opgevaren. De zan derige bodem, waarop nu Abbenes ge bouwd ligt, lokte hem aan. En zijn pio- niersaard zag niet op tegen het eenzame moeras, dat zich kilometers in het rond uitstrekte. Hij bouwde een schuurtje en begon er zijn smidsarbeid. Hij was het, die de spaden der polder jongens smeedde. Hij werkte van de mor genstond tot de avondschemering aan de eggen en ploegen der eerste boeren. Rond om zijn smederij vei-zamelden zich ande ren. Hutten en huizen verrezen. En toen de liniaalrechte Hoofdvaart werd gegraven, moest men haar bij Abbenes de enige bocht geven. De oude Jacob, raadgever van de eer ste boeren en vriend van de dichter en grootgrondbezitter Jan Pieter Heije, legde de fundamenten, waarop het smidsbedrijf der Kroons kon groeien. In de honderd jaren, dat na Jacob Mar tinus, Martinus Cornelis en nu opnieuw Martinus hun werk deden, groeide de Haarlemmermeer uit tot één van de wel varendste gebieden van Nederland. En met de polder kwam het smidsbedrijf tot bloei. De vierde Kroon breidde in 1949 zijn zaak uit met een gx-ote, moderne werk plaats. Op het bord aan de poort stond toen niet alleen meer „smederij", want De Kroons zijn met de mechanisering van de Alom in den lande is gisteren de in de nacht van Zondag op Maandag overleden acteur Cor Ruys herdacht. In Amsterdam waren de Kleine Komedie, het Leidseplein Theater en het Centraal Theater gesloten. Voor het begin van de wel doorgegane voox-stelling in de Stadsschouwburg heeft de regisseur A. Defresne een korte toe spraak gehouden, waarin een treffende ka rakterschets was vervat. De Haagse Come- die heeft gisteren de opvoering van „Trijn tje Cornelis" in de Koninklijke Schouwburg afgelast. Voor de radio heeft Louis de Bree, die vele jaren nauw met Cor Ruys samen werkte, enkele woorden ter nagedachtenis van zijn vriend en collega gesproken: „Ruys was een onvergetelijke vriend, niet alleen voor zijn naaste omgeving, maar voor ieder een die hem zag. Hij zocht in het leven zo veel mogelijk de humor. Een gang naar Ruys was voor velen een feest of een ver ademing. Altijd speelde hij met plezier, om het publiek een genoegen te doen". In de Kleine Komedie te Den Haag werden na een toespraakje van mevrouw Kinsbergen alle schijnwerpers op het lege toneel ge richt. Na het doven daarvan werd het doek gesloten. In theater Gooiland in Hilversum herinnerde Johan Kaart aan de merkwaar dige samenloop dat men over enkele ogen blikken zou beginnen aan de première van „De vier Müllex's" met Johan Boskamp in de rol die destijds door Cor Ruys met zoveel succes wex-d gecreëerd. Van de Haarlemse Schouwburg waait de vlag halfstok. Voor het begin van de op voering van „De appels van Eva" heeft de directeur-, de heer Hm. Deinum, mede na mens het spelend gezelschap het verlies ge schetst, dat het Nederlandse toneel geleden heeft, daaraan toevoegende dat het publiek zelf het beste kan voelen hoe groot dit is. Ook het schouwburgpersoneel, van hoog tot laag, betreurt het verlies van deze sympa thieke persoonlijkheid diep. De woorden van de heer Deinum wex-den staande aan gehoord en'gevolgd door een minuut stilte. De voorstelling van „Het witte schaap van de familie" gaat in het komende weekeinde gewoon door, waarbij Anton Ruys de rol van zijn overleden broer overneemt. Ook schrijver overleden Het toeval heeft gewild dat de schrijver van dit stuk, de Engelse generaal-majoor John Hay Beith, die schreef onder de naam van Ian Hay, enkele uren na Cor Ruys in Londen is gestorven in de ouderdom van 76 jaar. Hij was van 1938 tot 1941 hoofd van de voorlichtingsdienst van het Britse ministerie van Oorlog. Talrijke toneelstuk ken en romans waarvan de meeste in samenwerking met anderen, zoals P. G. Wodehouse, vervaardigd staan op zijn naam. VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd 183 vette vax-kens. Zwax-e f 2,22-f 2,26, lichte f 2,10-f 2,16, zouters geen notering, zeugen l,95-f2,10. handel stroef. polder meegegaan. Zij moderniseerden hun werktuigen en legden zich toe op het repareren van tractors en landbouwma chines. Zo staat dan nu de honderd jaar oude Kroon-smidse sterk en solide in de land bouwersgemeenschap. De boeren hebben graag het werk van een Kroon. De Kroons zijn immers van hetzelfde energieke slag? Er schuilt dan ook waarheid in de woor den van de jonge Martinus, als hij zegt: Wij danken aan de polder onze groei, maar hebben hem ook mee groot gemaakt. Op 27 September is het feest in Abbe nes. Dan viert het nageslacht van de oude Jacob, de man die in 1852 door velen als een niet al te voorzichtig avonturier werd beschouwd, het jubileum van zijn smidse, die zo oud als de polder is! Maandagmiddag omstreeks halfzes is op het schiereiland bij de binnenhaven der Hoogovens een ongeval gebeurd dat aan de vijfjarige G. J. K., zoontje van een met zijn schip in de haven liggende schipper uit Rotterdam het leven heeft gekost. Op het terrein zijn op een betonnen on dergrond overhuizingen aangebracht even eens van beton. Tengevolge van de weersomstandigheden is het zand onder deze bunkers wegge waaid en juist op het moment dat de jon gen langs een van de gevaarten liep brak de betonnen vloer in tweeën en stortte het er boven staande gevaarte in, met het nood lottige gevolg. Het stoffelijk overschot is naar de ver- bandkamer van de Hoogovens vervoerd. BINNENLAND In Zuid-Limburg wordt druk in Belgi sche voetbalpools gespeeld. Een inwoner van Sittard raadde alle uitslagen van twaalf wedstrijden van clubs uit de Belgische ere divisie goed, waardoor hij de winnaar wordt van vermoedelijk 1.700.000 Belgische francs (ongeveer f 125.000). Het was de eerste keer dat hij in een voetbalpool meespeelde. De oprichting van een Europese mond en klauwzeercommissie wordt aanbevolen in een resolutie, die op de door minister Mans- holt te Kopenhagen gepresideerde slotzit ting van het F.A.O.-congres met algemene stemmen is aangenomen. Deze commissie zou voorraden mond- en klauwzeervaccin in de verschillende landen moeten registreren en de stichting van een internationaal labo ratorium moeten voorbereiden. Op 25, 29 en 30 September vertrekt de 103e compagnie van het Corps Commando troepen uit Roosendaal in gedeelten van Schiphol naar Suriname. Het eerste gedeel te, dat op 25 September vertrekt, bestaat uit 44 man en wordt gecommandeerd door de vaandrig J. Rahder uit Deventer en het de tachement dat Nederland op 30 September verlaat is 46 man groot en staat onder lei ding van de eerste luitenant P. J. van Dordt xxit Roosendaal. De 35-jarige steenfabriekarbeider J. Hemme uit Ootmarsum is tijdens zijn werk zaamheden in de leem groeve van de steen fabriek Scholten te Ootmarsum onder val lend zand en vallende klei bedolven. Zijn mede-arbeiders slaagden er pas na ongeveer twintig minuten in hem uit te graven, maar zijn levensgeesten waren •toen reeds gewe ken. H. laat een vrouw en vier kinderen achter. Prof. R. Casimir zal op 29 September zijn 75ste verjaardag vieren. Op die dag zal hem des middags in de Jan Ligthartschool in Den Haag een geschenk worden aange boden. Nederland en Brazilië hebben besloten de wederzijdse gezantschappen tot ambassa des te verheffen. Paspoorten van oud model kunnen na 1 October niet meer worden verlengd. De mogelijkheid bestaat echter dergelijke paspoorten te laten verlengen enige tijd vóór de vervaldatum! Ir. M. H. Damme, oud-directeur-gene raal der P. T. T., is met een ernstige long ontsteking in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. In de week van 7 tot en met 13 Sep tember zijn in het gehele land 101 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangege ven, namelijk 10 in Groningen, 11 in Fries land, 6 in Drente, 8 in Overijsel, 7 in Gel derland, 1 in Utrecht, 12 in Noordholland, 16 in Zuidholland, 20 in Noord-Brabant en 10 in Limburg. De Friese vereniging „Gijsbert Japïcx" opent het winterseizoen met een opvoering van het Friese blijspel „Hwat foarby is" van J. Bosga op Zaterdag 27 September in ge bouw St. Bavo. HAARLEM EN OMGEVING De dienst in de Doopsgezinde Kerk op 5 October zal op verzoek van het bestuur der Doopsgezinde Verenigingen tot Evangelisa tieverbreiding geleid worden door de Ja vaanse Doopsgezinde predikant S. Djojodi- hardjo uit Pati. Mevrouw J. J. Soelaart-Sannotel heeft driehonderd gulden gelegateerd aan de Doopsgezinde Vereniging voor Ziekenver pleging. Bij de Haarlemse politie is aangifte ge daan van diefstal van vijf en dertig kilo gram koperdraad van verschillende maten uit een houten keet. staande op het terrein van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de Harmenjansweg. (Van onze correspondent in Londen) Charlie Chaplin heeft Maandag bij de aankomst van ce „Queen Elizabeth" in Cherbourg het gras weggemaaid voor de voeten van de journalisten, die in South ampton en Loijden met spanning op hem wachtten. Chaplin zag er bleek uit onder zijn wit-grijze haren, maar hij was in een stemming van ingehouden vrolijkheid. Hij droeg een donker blauw pak, waarop de rozet prijkte van het Franse Legioen van Eer, zijn enige onderscheiding. Aan de verslaggever van het Londense avondblad „The Star" vertelde hij, dat hij met die krant als kleine jongen had gevent om zijn zakgeld te vex-groten. Het gaf hem een prettig gevoel om „huiswaarts" te keren, zeide hij. Een van de eerste dingen, die hij gaat doen, is de buurten opzoeken waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht in Brixton (waar de vader van oud-minister Herbert Morrison politieagent was), Kensington en de Oval. Maar hij zou niemand vertellen waar en wanneer hij zou gaan. Hij zal, zeide hij, niet afwijken van zijn plan om zes maanden in Europa te blij ven. Het is zijn bedoeling in Engeland of Frankrijk tijdelijk een huis te betrekken en zijn kinderen naar een Engelse of Franse school te sturen. Over de brandende kwestie van zijn weder-toelating in de V..S. zeide hij, dat degene, die daarvoor verantwoordelijk is, zich niet van alle feiten bewust is. Drie maanden geleden verrichtte Chapiin na melijk alle foi-maliteiten in vei'band met zijn vertrek en zijn terugkeer. De immi gratie-autoriteiten waren buitengewoon vriendelijk en wensten hem een goede reis. Chaplin was nog niet op de hoogte van de juiste bewoordingen van de vex-klaring van de procureur-generaal en hij had deze per telegram opgevraagd. Het is, zo ver- klaarde hij, niet zijn bedoeling zich blij vend in Europa te vestigen. Hij heeft ver plichtingen in Amerika. Chaplin zeide dat hij geen politieke ambities heeft en dat hii een individualist is, die in de vrijheid gelooft. Chaplin schijnt er niet aan te twijfelen, dat hij naar Amerika zal kunnen terugkeren. Hij zeide geen revolutie, doch alleen films te willen maken. Chaplin is tegen „super- patriotisme" omdat dit tot Hitlerisme leidt, dat ons een les heeft geleerd. Hij vindt dat hij in een democratie recht heeft op een eigen mening. In zijn films propa geert hij verdraagzaamheid en plichtsver vulling. De zo vaak door hem uitgebeelde zwerver is de „man, die de klappen krijgt" „Ik heb het op de gewone mensen begre pen, Ik kan het niet helpen. Het zit in mijn aard". Over zijn kunst sprekende, zeide hij, dat hij soms ouderwets wordt genoemd, om dat hij wil, dat de actexirs zich bewegen en niet de camei-a, Andei-en noemen hem echter ultra-modern. De televisie zal, vol gens hem, het confectieproduct in de film industrie verdringen, doch niet de goede films, zoals ook de film het goede toneel heeft laten voortbestaan. Chaplin heeft reeds plannen voor een nieuwe film, waarin hij de rol van een ontheemde zal spelen. Die ontheemde lijdt aan een hersenverlamming als gevolg van een tijdens de oorlog toegebrachte slag op het hoofd, waardoor hij slechts primitieve geluiden kan uitstoten. Deze pre-historische taal helpt hem Amerika binnen, omdat de immigratie-autoriteiten daarop niet zijn ingeschoten. Hij brabbelt slechts wat als hem naam en nationaliteit gevraagd wor den. Ook de vraag „zijt gij van plan de regei-ing der V. S. omver te werpen?" be antwoordt hij op dezelfde onverstaanbare manier. Hier ligt kostelijk materiaal voor eeix pantomime a la Chaplin. In verband met zijn eigen positie is dit zelfs een hoogst actueel onderwerp! In de Vleeshal en de Vishal is de afge lopen dagen hard gewerkt aan de voorbe reiding van de tentoonstelline „Kunst in de banketbakkerij", die Woensdagmiddag offi ciéél door de heer D. J. A. Geluk, loco burgemeester van Haarlem, geopend zal worden. Toen wij vanmorgen een bezoek brachten bleek, dat er voor hen, die de expositie moeten inrichten, nog heel wat te doen is. Doch zij waren optimistisch gestemd. Er moet weliswaar vannacht doox-gewerkt worden om te zorgen, dat als morgenoch tend de jury haar werk begint, alles gereed is. In de loop van de morgen kwamen uit alle delen van het land werkstukken bin nen van Nederlandse banketbakkers, die uitgenodigd waren deel te nemen aan de wedstrijden. Er waren reeds fraaie stukken binnengekomen, doch een indruk konden wij niet krijgen, want er werden nog vele verwacht. De Vishal krijgt in de komende weken de naam van „In de soete inval". Een speciaal voor de tentoonstelling gemaakte gevel is aan de zijde van de Lepelstraat geplaatst. Kijkt men door de étalages dan ziet men, dat de hal een geheel ander beeld heeft gekregen. Links en rechts zijn étala ges ingericht. Wat er tentoongesteld zal worden bleek uit de opschriften „geboorte", „huwelijk" enzovoort. In de loop van de dag zullen de banketbakkex-s die deze éta lages zullen verzorgen met hun artikelen komen. Zoals bij iedere tentoonstelling het geval is, was de indnrk wat rommelig, doch ver wacht mag worden, dat als het publiek Donderdag en daarop volgende dagen in de gelegenheid wordt gesteld een bezoek te brengen aan de Vlees- en Vishal het tot de overtuiging komt, dat een bijzondere expositie is ingericht, die niet alleen 'voor de banketbakkers, maar ook voor gebrui kers van gebak, chocolade enzovoort be langwekkend is.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7