Mi n ister Ma nsholt opende „A mato Goede voetballers kosten 200.000 francs per kilo Grotere bedragen beschikbaar voor steun aan kunstbeoefening Brieven aan de redactie Ook in Nederland werden tal van kerkklokken gelast E M SE R OrgelBespeling door Herman Nieland Heemsteedse Kunstkring gisteren gestart De ondergetekende Taal en Troonrede Vele culturele belangen onvoldoende beschermd „Ike" moet het zonder vakbondensteun stellen Eisenhower steekt hand in eigen boezem 7 Voetbal-vandalen sloegen scheidsrechter knock out Uit andere bladen FRANSE CLUBS ZOEKEN NIEUWE SPELERS Nederlanders blijven veelal honkvast AFL stelt zich volkomen achter Stevenson WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een oproep aan alle Amsterdammers om te komen zien hoe hun groente en fruit worden verzorgd en vervoerd heeft minister Mansholt Dinsdag in de markthallen te Amsterdam de tentoonstelling „Amato" ge opend. Aan deze tentoonstelling werken mede de telers rondom de stad en de groot- en kleinhandel in de stad. Het is de eerste keer dat deze groepen gezamenlijk een der gelijke tentoonstelling hebben georgani seerd. Bij de opening waren onder anderen aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, de Ne derlandse „fruitkoningin" Annie Platje en haar Engelse collega, Barbara Sinclair uit Bristol. Minister Mansholt zei dat de omzet, die jaarlijks op de markthallen wordt bereikt, ongeveer 55 millioen gulden bedraagt. Hij legde er de nadruk op, dat het publiek geen genoegen meer neemt met groenten en fruit van mindere kwaliteit en dat het daarom zaak is, dat niet alleen de tuinders zich voor de kwaliteit van het product moeten inspannen, maar ook de midden- ADVERTENT1E VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT •im HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST OF VERKOUDHEID De Amsterdamse organist Herman Nie land verzorgde Dinsdagavond de gemeen telijke Orgelbespeling in de Grote Kerk. Aan menige gelukkige registratie was te merken, dat het befaamde Muller-orgel van de Haarlemse St. Bavo niet volkomen vreemd was voor de bespeler. Voor de Pas- sacaglia en Dubbelfuga van Bach wist hij doorgaans zeer geschikte klankkleuren aan te wenden, hetgeen op ons barok-orgel toch een criterium van betekenis is. Dat de hoofdmelodie wat achteraan slofte, was voor het geheel minder gunstig, alhoewel verklaarbaar en niet op rekening van de bespeler te zetten. Onverantwoorde vertra gingen en rhythmische onduidelijkheden, die niet alleen in het werk van Bach, maar vooral ook in Handels Concert in Bes (het zesde) voorkwamen, kunnen echter niet aan de nukken en eigenaardigheden van het instrument geweten worden. Preludium in Fuga van Frescobaldi gaf een goede indruk van de technische vaar digheid van de organist. De acoustische verhoudingen van de Grote Kerk vergen overigens bij het volle werk een scherpere, zeer gedétailleerde articulatie om de poly fonie duidelijk tot haar recht te laten ko men. Van de Pastorale van Franck was het middendeel wel te genieten. Maar heel goed van deze bespeling was een drietal composities van Herman Nie land zelf: twee Koraalbewerkingen en een Fantasie over Gezang 165. Het is geen mu ziek die nieuwe banen betreedt, maar zij heeft, in een voor de gemeenschap begrij pelijke stijl, een gezonde allure. Als ge- bruiksmuziek heeft zij een positieve waar de. Dat de koraalbewerkingen aan Bach's voorbeelden doen denken is niet te ver smaden. De voordracht van de bewerking van Gezang 52, met duidelijk uitkomende cantus firmus op het positief, tegen een vlotte figuratie, was zeer opmerkelijk. In die op Gezang 83 kwam de melodie minder uit boven de zeer melodieuze omspeling. Overtuigend kleurig en bezield orgelspel hoorden wij in de Fantasie, waarmee Her man Nieland zijn programma besloot. JOS. DE KLERK. De Zondag in Maerkt (Did.) gespeelde voetbalwedstrijd tussen de club van die naam en Efringen uit Zuid-Baden heeft een abrupt, en voor een dergelijke ontmoeting zeer ongebruikelijk einde gekregen. Een penalty was daar de oorzaak en de scheids rechter tenslotte het slachtoffer van. Bij de stand twee-twee zag laatstgenoem de zich genoodzaakt tegen Efringen een strafschop toe te kennen. De Efringen- doelman was echter in goede vorm en sloeg de bal uit zijn doel. Tijdens het nemen van de strafschop stond evenwel een der ach terspelers van Efringen in het strafschop gebied, en dus kon de scheidsrechter niets anders doen dan opnieuw naar de witte stip wijzen: overnemen. Daar is echter niets meer van gekomen. Enige Efringen-spelers, die het kennelijk met een en ander niet eens waren, stapten op de rechtspreker af, grepen hem beet en sloegen de man binnen énkele ogenblikken knock out. Hem moest medische bijstand \yorden verleend. De wedstrijd werd uiteraard gestaakt. mmm stand, die het verkoopt. Ook zette hij het belang van een goede vervoersorganisatie uiteen. Zeer belangrijk noemde de minister het, dat het publiek op deze tentoonstelling kan zien welk een organisatie nodig is om aardappelen, groenten en fruit op tafel te brengen. Met „De Gecroonde Leersse" Dinsdagavond begon de Heemsteedse Kunstkring in een vrijwel geheel uitver kocht Minerva-Theater zijn eerste winter seizoen met de herdenking van de Maan dag overleden acteur Cor Ruys, te wiens nagedachtenis het publiek staande een mi nuut stilte betrachtte. Daarna noemde voorzitter mr. dr. H. Kahrel het een eer en een genoegen op deze officiële opening ook de burge meester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en enige andere leden van het gemeente bestuur te mogen begroeten. De grote be langstelling van het Heemsteedse publiek zal het bestuur er naar doen streven de leden in het komende seizoen het beste programma te bieden, dat binnen het be reik der financiële mogelijkheden ligt, waarbij men zal trachten deze avonden een geheel eigen karakter te vérlenen. Dit alles noemde spreker evenwel onmo gelijk zonder een trouwe en enthousiaste kern, waarbij een actievemedewerking van de kunstenaars onder de leden van het grootste belang is. De voorzitter noem de het dan ook een verblijdend teken, dat de jonge Heemsteedse pianist Louk Nelis- sen deze avond de muzikale illustratie ver zorgde. De jonge toneelgroep Puck gaf hierop een fleurige en-met veel bijval beloonde opvoering van het zeventiende-eeuwse Vastenavondspel „De Gecroonde Leersse" van Miohiel de Swaen. Deze voorstellilng werd na de première reeds uitvoerig in ons blad besproken, zodat wii kunnen volstaan met het signaleren van het on miskenbaar grote succes. Na afloop van de voorstelling betrad mr. Ka'hrel 1 opnieuw het toneel, nu om de spelers de dank en de voldoening van het publiek te betui gen, waarna hij de beide dames van het gezelschap een boeket fraaie dahlia's .over handigde. Veel tijd hebben de nieuwe ministers niet gehad om de door hun voorgangers ont worpen begrotingshoofdstukken met bij behorende toelichtingen door te kijken. Enige consideratie acht de Nieuwe Rotter damse Courant dus wel gerechtvaardigd, maar in .pen enkel geval lijkt de conse quentie van de handtekening van een nieuwe minister haar wel wat bar. De toe lichting op het hoofdstuk Verkeer en Wa terstaat is ondertekend door de nieuwe minister, die over dit hoofdstuk gaat, mr. J. Algera. In de toelichting staat echter onder meer: „Voor het beleid van ondergetekende ten aanzien van de Rijnvaart moge hij ver wijzen naar zijn uiteenzetting hieromtrent gegeven bij de mondelinge behandeling van dit begrotingshoofdstuk voor het dienstjaar 1952 in de Eerste Kamer op 6 Maart 1952." Voorts verwijst deze toelichting naar de op 29 November 1951 in de Tweede Kamer met grote meerderheid aangenomen motie- Schilthuis, waaruit bleek dat de volksver tegenwoordiging met het regeringsstand punt inzake de Rijnvaart instemde. De N.R.C. merkt op dat de heer Algera nooit een uiteenzetting in de Eerste Kamer heeft gegeven. Hij was namelijk tot voor kort A.R.-Tweede Kamerlid. Het blad ziet aan dit slordigheidje een pikant kantje. „Het is namelijk zeer de vraag, of de heer Algera het Rijnvaartbeleid van zijn voorganger wel kon bewonderen. Uit parle mentaire debatten tussen het Kamerlid Algera en minister Wemmers is weieens anders gebleken. Men moet namelijk weten, dat de motie-Schilthuis indertijd is aangenomen met de stemmen van de A.R. (en St. Ger.) tegen." Dr. W. H. Staverman heeft voor de NRC de Troonrede taalkundig bekeken. Hij schrijft onder meer: „De lijdende vorm is weinig kernachtig, wijst niet aan, maar is onpersoonlijk. Het is een echte ambtenarenvorm: een ambte naar overweegt niet of stelt niet voor, maar door hem wordt overwogen of voorgesteld; dat is bescheidener tegenover de chef. De Troonrede nu is blijkbaar door ambtenaren opgesteld, want ze wemelt van lijdende vormen. „Door de Staten-Generaal is een wijziging in de Grondwet aanvaard". „De uitvoering van openbare werken wordt versneld en de voorbereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen". Wel vier maal wordt er naar iets gestreefd. Er zal „worden getracht, ter hand genomen, aanhangig gemaakt, bevorderd, overwogen, in onderzoek genomen." „Aandacht fcal worden geschonken en voortgang ge maakt." Breng al deze lijdende vormen over in de bedrijvende, en de zinnen staan op hun poten. Maar dan was er iemand verantwoordelijk. Psychologen mogen de achtergrond van deze stijl verklaren. Erger is het volgende. De zin: „Deze weg is te -berijden," betekent: deze weg kan worden bereden. Maar: „dit bewijs is bij de ingang af te geven" in de betekenis van: moet worden afgegeven, is fout. De Troonrede gebruikt deze zinswending her haaldelijk in de laatste betekenis. „De mo gelijkheid van voldoende investeringen zal zijn te bevorderen". „De export zal zijn op te voeren." „Bij de uitgaven zal grote soberheid aijn te betrachten". „Aan de be moeiingen van de overheid op Let terrein van de vrije jeugdvorming zal een wette lijke basis zijn te geven." „De regeling van het ziekenfondswezen (zal) zijn te her zien." Men kan moeilijk volhouden, dat de regering zou bedoelen dat bijvoorbeeld deze regeling zou kunnen worden herzien. De opstellers van de Troonrede hebben nog meer vreemde dingen gedaan. Kan een wending „optreden"? Is (het tweemaal ge bruikt) „verstevigen" in plaats van het ge wone „versterken" wel een bestaand woord? Koenen kent het niet. Koenen zegt, dat „beëindigen", „in de betekenis van eindi gen, tot een einde brengen", een germanis me is; de Troonrede belooft een wetsont- Voor de Franse beroepsploegen is het voetbalseizoen op vierentwintig Augustus be gonnen.. En dat seizoen duurt lang in Frankrijk. Het zal einde Juni 1953 worden, voordat de strijd om het kampioenschap voorbij is. De eerste resultaten geven nog geen richtlijn voor een betrouwbare prognose, wel zijn we min of meer in staat de verande ringen in de opstellingen te constateren en aangezien zulks min of meer gepaard gaat met handel in spelers ook van Nederlandse is zulks vooral voor ons land wel interessant. Eén der weinige ploegen, die ongeveer met dezelfde opstelling voor de dag komen, is de club van Kees Rijvers, Saint-Etienne. Veranderingen van betekenis zijn er niet. Rijvers is in deze vereniging de laatste grote aanvulling geweest en inderdaad heeft St. Etienne nu een équipe, die dit jaaV een goede kans heeft op het kampioen schap. De Racing Club de Paris, die in on derhandeling is geweest met drie Neder landse spelers en er zelfs één op proef heeft laten komen, is er niet in geslaagd een goede midvoor te importeren, hoewel men in Parijs bereid was veel geld te betalen. Thadée: IS.000.000 Na lange onderhandelingen is men er nu in geslaagd om de bekende Thadée Cosiwski van Metz over te ne men. Deze speler kostte niet minder dan 15.000.000 francs, de hoogste prijs, die in Frankrijk ooit voor een speler werd betaald. Thadée weegt 75 kilo en derhalve beweren de Fi-anse bla den terecht, dat voetbalvlees van eer ste kwaliteit al 200.000 frans per kilo kost. Inderdaad is de baisse-Pinay op het voet balfront blijkbaar van geen invloed. Racing Paris heeft nu een midvoor van formaat en hoopt dit jaar een beter figuur te slaan. De vroegere spil van het Franse natio nale elftal, Jean Grumelon, die in Rennes spe3lde, is verder overgegaan naar Nice voor 12 mihoen. De doelverdediger van Nice, geheten Domindo, is voor 5 millioen naar Barcelona gegaan. De Nederlander Van der Hart voetbalt nog steeds in Lille (en met genoegen). Zijn club heeft thans een nieuwe aanwinst ont vangen in Ruminsky, een uitstekende mid voor. Ruminsky speelde eerst in Le Havre, waar hij dikke vrienden was met De Vroet. Hij vroeg en kreeg8 millioen. De hier door voor Le Havre ontstane verzwakking is aangevuld uit eigen gelederen. Straats burg, dat thans in de tweede divisie is te recht gekomen en de supporters beloofd heeft zich in 1953 weer in de eerste klasse te spelen, heeft twee internationals aange kocht, namelijk Bailot en Wuenolle, respec tievelijk vleugelspeler en midvoor. Hierdoor hebben de lieden van de Euro pese hoofdstad inderdaad een versterking óndergaan, zodat de kans groot is, dat ze hun belofte kunnen inlossen. Ook deze ploegen van de tweede divisie betaalden acht millioen. Amalfi van Nice is voor 5 millioen naar Monaco gegaan. werp, dat heffing van de omzetbelasting bij de detaillist wil „beëindigen". Evenzo is „doorvoeren" in de bekenis van „conse quent doorgaan met, volledige uitvoering geven aan" een gej:manism,e: „Een krach tige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden bevorderd," verzekert de Troonrede. Nog een germanisme: de export zal zijn „op te voeren". Met één woord heeft de rede onze over heidstaal verrijkt: „kijkgeld", heffing voor de televisie. Dit geeft vertrouwen, dat ook het „rijwiel" eens uit de ambtelijke taal zal verdwijnen en een „rijwiel met aanhang- motor" eens een bromfiets zal heten. Maar de vreugde wordt weets gedempt bij de slotzin: „Moge God U wijsheid schenken en Gijlol zegen des voiks werkzaam zijn". Liever hadden we ge hoord: en moogt Gij.... werkzaam zijn." Het op de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgetrokken bedrag voor de afdeling Kun sten vertoont in vergelijking met het vorige jaar een stijging ten bedrage van 398.885. Bij het in ogenschouw nemen van de be langen, die op het stuk der kunsten om voorziening vragen, spreekt telkenjare en ook nu het verlangen om grotere bedragen ter beschikking te stellen, opdat door be vordering der uitingen op het gebied der hedendaagse kunsten in de ruimste zin het behoud van het cultureel niveau ook voor de toekomst kan worden verzekerd, aldus de minister in zijn toelichting. Somber perspectief Vormen enerzijds de veranderde econo mische omstandigheden een betreurens waardige oorzaak, waardoor de rijksuit gaven op het gebied van de bevorderingen der kunsten een stijgende lijn vertonen, het stemt anderzijds tot verheugenis, dat dit mede veroorzaakt wordt door een gro tere culturele activiteit over het gehele land. Het in stand houden en versterken van de grote culturele instellingen, zoals de Nederlandse Opera, de orkesten en de grote toneelgezelschappen, zal ook in de toekomst grote aandacht vragen. Het kwam verantwoord voor om aan de rijksuitgaven ten behoeve der vocale kunst uitgetrokken, die ten gunste van de Neder landse Opera komen, nu een noodzakelijk complement te verbinden in de vorm van een nieuwe post op de begroting, waaruit de nog steeds groter wordende kosten der zangbeoefening in brede lagen der bevol king bestreden kunnen worden. Uit het voorgaande, aldus de minister, wordt in algemene zin duidelijk waarom voor de uitgaven ten behoeve der cultuurspreiding, de Nederlandse Opera, de aankoop en op drachten van werken van levende Neder landse meesters op het gebied der beel dende kunsten, van behoeftige schilders, toneelspelers en musici dikwijls belangrijk hogere bedragen worden uitgetrokken.Voor de Nederlandse Opera en de balletten is 402.000 op de begroting gebracht, voor de orkesten 1.600.000 en voor de toneel gezelschappen 400.000. Ten behoeve van het Holland Festival werd onder het artikel „bijdrage aan kunst manifestaties Nederland" voor 1952 gere kend op 40.000, zodat voor andere doel einden (a: muziek, dans, toneel en letteren en b: beeldende kunst) voor elk slechts 35.000 overbleven. Deze bedragen zijn, gezien de talrijke ondernemingen van uit eenlopende aard op dit gebied, dusdanig beperkt dat vele culturele belangen niet of niet voldoende kunnen worden gesteund. Dit tekort komt tot schade van de naam van ons land vooral tot uiting tegenover het buitenland, terwijl binnen onze gren zen een natuurlijke ontwikkeling der kun sten wordt geremd. Voor 1953 tekent de toestand zich nog ongunstiger af. De minis ter acht het dan ook nodig voor deze be langen over ruimer middelen te kunnen beschikken en stelt voor het bedrag van dit artikel te verdubbelen tot 150.000. Belang der kunstspreiding Gezien het eminente belang van de kunst spreiding, waarvoor steeds meer financiële medewerking van de regering wordt ver wacht, is de minister tot de conclusie ge komen dat hier de mogelijkheid van rui mere subsidiëring behoort te worden ge schapen. Anderzijds mag hij de vereiste beperking van de overheidsuitgaven niet uit het oog verliezen. Met zorg het een tegen het ander afwegend, heeft hij vrij heid gevonden tot het voorstel het vorig jaar toegestane bedrag van 155.000 te verhogen tot 200.000. Ondanks een zuinig beheer kan het be stuur van het Amsterdams Conservatorium er niet in slagen een jaarlijks terugkerend exploitatietekort te doen verdwijnen. Ten einde de inkomsten te versterken is men zelfs overgegaan tot een verhoogde school geldregeling, hoewel deze regeling feitelijk te veel van de leerlingen vraagt. De minis ter wil daarom het aandeel van het rijk in de subsidiëring brengen van 37.650 op 45.000. Teneinde de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst in staat te stellen het tekort te bestrijden, ontstaan door toe kenning van de loonronden, wordt voorge steld het subsidie te verhogen met 2000. Hier komt nog bij een bedrag van 2000 als steun voor een te Amersfoort als zelf standige afdeling van de Muziekschool van Toonkunst te openen beiaardiersopleiding. De minister is van mening, dat dringend maatregelen genomen dienen te worden om het onderwijs aan muziekscholen in betere banen te leiden. Door de vrijheid, die bij dit onderwijs bestaat, zijn verkeerde toestanden gegroeid. Aan de goede scholen wordt concurrentie aangedaan door instel lingen, waar men extra lage schoolgelden vraagt, waartoe men in de gelegenheid is door korte lessen te doen geven door dik wijls niet gediplomeerde jonge musici, die minimaal worden gehonoreerd. Het komt zelfs voor, dat exploitanten van dergelijke instellingen geen bevoegde musici zijn. Overigens acht de minister de tijd nog niet rijp om over te gaan tot het geven van een wettelijke basis aan het muziekonderwijs. Wel zou hij, teneinde te bevorderen dat op verantwoorde wijze onderwijs aan muziek scholen kan worden gegeven, rijkssubsidies willen verlenen ten behoeve van een aantal daarvoor in aanmerking komende instel lingen,voornamelijk gevestigd in provincie steden in andere delen dan in het Westen van het land. Ton voor filmkunst Daar de subsidies ten behoeve van orkes ten worden verleend ten behoeve van de salarissen der orkestleden, is de betreffen de post wegens de periodieke verhogingen tot 1.629.000 opgevoerd. De minister heeft een nieuw begrotingsartikel opgenomen ten behoeve van steun aan de vocale kunst, welke in voortdurend moeilijker financiële omstandigheden komt te verkeren. Voor het voortbestaan van het Nederlands Ka merkoor is deze steun onafwijsbaar gewor den. Ook de Federatie van Nederlandse Zangersbonden heeft dringend financiële bijstand nodig teneinde dè bij haar aan gesloten koren het blijven geven van uit voeringen mogelijk te maken. De minister trekt hiervoor in totaal 50.000 uit, name lijk 30.000 voor het Nederlands Kamer koor en 20.000 voor de genoemde Fede ratie. Voor 1953 wordt voor toneelopleiding 50.000 aangevraagd. De verdeling van de gelden heeft de minister zich als volgt gedacht: Academie voor dramatische kunst te Amsterdam 35.000, Toneelacademie te Maastricht 5000 en studiebeurzen voor behoeftige kinderen 10.000. De post voor behoeftige -toneelspelers is gebracht van 20.000 op 40.000, die voor het Onder steuningsfonds voor letterkundigen van 40.000 op 60.000. Het groeiend succes, dat de Nederlandse documentaire films op de internationale filmfestivals oogsten, wettigt een grotere medewerking van de rijksoverheid, opdat de Nederlandse cineasten blijvend de ge legenheid kan worden geboden hun talent door vrije scheppingen nog verder te ont wikkelen. Daar deze niet aan een concrete opdracht gebonden films, commercieel ge sproken, nimmer rendabel zijn, acht de minister het verantwoord een belangrijk gedeelte van de kosten, die hiermede ge moeid zijn, voor rekening van het rijk te nemen. De naar verhouding geringe bedra gen, die uit de commerciële exploitatie der van rijkswege gesubsidieerde documentaire of speelfilms terugvloeien, dienen opnieuw ter beschikking van de Nederlandse film productie te worden gesteld.Het begrotings artikel is tot 100.000 verhoogd. Timmermans bleef De Nederlandse voetballers in Frank rijk blijken nogal honkvast te zijn. Timmermans kreeg een interessant aanbod, doch hij verkoos bij zijn mak kers in Nimes te blijven. De Harder in Bordeaux zit min of meer op de wip. Zijn contract loopt medio 1953 af en hoewel Bordeaux hem graag wil hou den, schijnt hij er ernstig over te denken terug te keren naar Den Haag. Van Geen zit nog steeds in Nantes en Van Lent, die dit jaar eveneens kon verhuizen, heeft beloofd trouw te blijven aan Lens. Momen teel doen echter wederom diverse geruch ten de ronde over onderhandelingen tussen Nederlandse en Franse clubs. En inderdaad worden er onder meer tussen Racing en een Brabantse voetballer nog steeds on derhandelingen gevoerd. Het grote Amerikaanse vakverbond, de American Federation of Labor (A.F.L.), heeft op haar congres te New York beslo ten, de democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, te steunen. In de motivering van zijn keuze zegt de vakbond, dat Eisenhower „beruchte reac- tiormairen als senator McCarthy" steunt. Ook het „omhelzen" van senator Taft was „een schok" geweest. „Door zulke candi- daten te steunen kan hij de republikeinse partij niet op de weg van het liberalisme terugvoeren", aldus de verklaring van de vakbond. Dit is de eerste maal, dat de A.F.L. zich als organisatie voor een candidaat uit spreekt. Het vakverbond werd in 1881 op gericht. De conventie gaf Stevenson een grote ovatie, toen hij Maandag meedeelde, te zullen streven naar de herroeping van de Taft-Hartley-wet op de beslechting van ar beidsgeschillen. Generaal Eisenhower zeide de vorige week voor de conventie, wel enige veranderingen in die wet te wensen, doch niet voor een opheffing te zijn. De steun aan Stevenson werd eenstem mig (800 vertegenwoordigers van 8.000.000 leden) goedgekeurd. Het tweede grote vakverbond in de Ver enigde Staten, het C.I.O. (Congress of In dustrial Organisations) heeft reeds eerder zijn steun aan Stevenson toegezegd. (Reuter) Generaal Elsenhower heeft op zijn verkiezingstournée in Cincinnati, de woonplaats van Taft, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat de V.S. gefaald hebben hun invloed zo volledig mogelijk te gebruiken om een eenheid in West-Europa tot stand te brengen. „Ik be doel een. werkelijke, tastbare eenheid, de soort eenheid waarover Italië's grote pre mier, De Gasperi, de vorige week sprak. Dit betekent eenheid niet van woorden, vormen en gebaren, maar eenheid van be taalmiddelen, van handelspolitiek en van legers," zo zei hij. „Wij zijn er niet in geslaagd een werkelijke eenheid van geest met onze bondgenoten te bereiken," zo vervolgde Eisenhower. „De waarheid is, dat de geest van onze betrek kingen met hen teveel de vervelende band is gebleven, die schuldeiser met schulde naar verbindt. Vele van onze bondgenoten ziin aan ons gebonden meer door leningen, die zij nodig hadden dan door het geloof, dat onze politiek en onze daden zouden moeten inspireren. Er is één groot struikelblok op de weg naar begrip. Het is de vrees onder veel Europeanen, dat in de worsteling tussen Rusland en Amerika zij slechts onze pion nen zijn. Dit is een vrees, die wij gezamen lijk moeten proberen weg te nemen. Na. de jaren, die ik in Europa doorge bracht heb, kan ik, als ik eerlijk ben, niet zeggen, dat wij algemeen gerespecteerd worden, zelfs niet onder onze vrienden daar." Verkeersveiligheid I. De gemeente Haarlem verdient alle lof vpor haar stre ven om het wegennet aan te passen aan het steeds toenemende verkeer. De ver nieuwde en verjongde Wilhelminastraat is daar een sprekend bewijs van. Echter voorzie ik op het gedeelte van de Kinderhuisvest tussen Raaks en Kenau park moeilijkheden. De rijweg wordt daar zo verbreed dat lichtmasten en iepen vlak langs de trottoirband komen te staan. Voor personenauto's zal dat geen bezwaar op leveren, maar wanneer een hoog opgeladen of een gesloten vrachtauto zich te dicht langs het trottoir waagt zal die of de licht masten of de bomen of beide raken, omdat het wegdek altijd enigszins bol staat. Volgens mij had men de iepen op de Zijlvest en de twee kastanjes voor de Zijl straat moeten rooien en de stenen walbe- schoeiïng van Raaks tot Kenaupark op trottoirhoogte moeten brengen. VRACHTAUTOCHAUFFEUR. Verkeersveiligheid II. Ik zou graag aandacht willen vragen voor het gevaar lijke kruispunt Zijlweg, Kinderhuissingel, Zijlbrug, Zijlsingel. Gevaarlijk omdat het zowel druk is als snel en langzaam ver keer verwerkt. In de zes jaren dat ik er langskom heb ik er echter nog nooit een verkeersagent gezien. Stoplichten ontbre ken, zoals bekend, eveneens. Toch is het voor mij een wonder dat hier niet dagelijks een ongeluk gebeurt: dat kan alleen maar worden toegeschreven aan de beleefdheid en voorzichtigheid van de weg gebruikers, die niet alleen vaart minderen, maar ook de regel „rechts gaat voor" strikt in praktijk brengen. De regel „motorver- keer gaat voor" is hier minder goed toe te passen, omdat allerlei categorieën weg gebruikers ongeveer tegelijkertijd het kruispunt naderen en het in twaalf ver schillende richtingen passeren. Eigenlijk zou hier het „snelverkeer heeft voorrang" niet mogen gelden, want de wei nige ongelukken die er gebeuren worden meestal door snelheidsmaniakken veroor zaakt. Tenslotte geloof ik dat bij botsingen de schuldvraag moeilijk op te lossen zal zijn en de afwezigheid van verkeersagent of stoplichten als de eigenlijke oorzaak van het ongeval moet'worden aangenomen. HAARLEMMER. (Commentaar van de Verkeerspolitie: Ons jarenlang hameren op het aambeeld van de hoffelijkheid in het verkeer schijnt succes te gaan opleveren: men mindert vaart en men geeft voorrang. Overigens is het bedoelde kruispunt zeker niet zo levensgevaarlijk als inzender meent. Door de afsluiting van de Wilhel minastraat is het er tijdelijk drukker dan normaal, maar zelfs nu zijn er punten die eerder voor verkeersagent of licht in aanmerking komen. Bovendien verdient het aanbeveling zich maar rustig aan de landelijk geldende ver keersregels te houden en dus het motor- verkeer voorrang te verlenen en daarnaast aan het rechts gaat voor vast te houden. Het is moeilijk in te zien, waarom de toe passing van de eerste regel tot complicaties zou leiden.) Lek als een mandje. - Wanneer men in Januari van dit jaar een klacht heeft in gediend bij Bouw- en Woningtoezicht en sindsdien alleen maar heeft kunnen con stateren dat er zes keer iemand van die dienst komt kijken zonder dat er verder wat gebeurt, dan voelt men 2ich in de ma ling genomen. Ons winkelwoonhuis in de Van Marum- straat is zo lek als een mandje, wanneer het regent komen wij potten en pannen tekort. Het G.E.B. dreigt zelfs met afslui ting van de stroom uit vrees voor kortslui ting en de étalage, die ik volgens de Ta bakswet moet hebben, kan niet gebruikt worden omdat het binnen even hard regent als buiten. Het huis is sinds 1940 niet meer geschil derd, alle dakgoten lekken, de ramen val len uit de sponningen en het houtwerk rot weg. H. VAN ZILT. (Bij navraag is ons gebleken, dat Bouw en Woningtoezicht makelaar en later eige naresse in totaal vier keer heeft aange schreven en twee keer de zaak met deze personen besproken. Gebleken is dat de eigenaresse financieel niet bij machte is de herstellingen, die inderdaad broodnodig zijn, op korte termijn te herstellen. Zij poogt het huis dan ook van de hand te doen. Bouw- en Woningtoezicht kan nu de zaak in handen van Burgemeester en Wethou ders leggen. Ook dan zal het ten minste twee maanden duren voordat de gevraagde voorzieningen kunnen worden getroffen. Red). Onze correspondent te Bonn is te pessi mistisch geweest toen hij onlangs berichtte dat een Zuid-Duitse ex-hoefsmid de enige man is, die gebgrsten kerkklokken kan re pareren. De heer G. Sikkema te Heemstede schrijft ons namelijk het volgende: Na de oorlog was er door het optreden der Duitsers een groot aantal waardevolle oude klokken gescheurd en zelfs gebroken. Om dit oude bezit te redden is toen voor al door de Rotterdamse Droogdok Mij. N.V. te Rotterdam de taak aanvaard, de klokken te herstellen. Het resultaat is in één woord schitterend geweest. Tientallen klokken, waarvan de grootste naar ik meen, 8500 kg woog, zijn gelast. De klank is na het lassen in Delft beoordeeld en meestal vol komen zuiver bevonden. Het lassen van bronzen kerkklokken is met dat al verre van eenvoudig. Het klok metaal, dat zeer hard en bros is, zodat er in koude toestand stukken afspringen als bij hardsteen, indien men met een hamer op de kant slaat, moet vóór het lassen worden verwarmd, omdat het anders, door de hitte van de vlamboog bij het lassen stuk springt. Verwarmt men het iets te veel, dan loopt het metaal in de hitte van de vlamboog als water weg. Zolang het lassen duurt, en dit kan zeer lang zijn, moet dus de gehele klok nauwkeurig op temperatuur worden ge houden. Er is onder meer een klok gelast, die verticaal precies in tweeën was gebroken. Bij anderen was een groot gat ontstaan in de dunne wand van de klok, die onderaan overgaat in de dikke klankrand waartegen de klepel slaat. Al deze klokken werden gelast met elec- troden van Nederlands fabrikaat, door Ne derlands kunnen en willen. Een der vele door de bezetters geroofde klokken, die na hun terugkeer in Nederland met volledig succes hersteld werden. Dui delijk ziet men het lasvlak (lichtere kleur). Vele van de aldus gerepareerde klokken herkregen hun volle zuivere toon.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3