Onderwijzer behartigde sedert 1930 belangen schoolvoetbal Kort en bondig Rijbewijzenafdeling van provinciale griffie beleeft een topjaar „Miss Poes" van Willis Sneeuwbalsysteem voor textielverkoop 95.000 verzendingen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 W. P. J. En te vandaag zestig jaar Misgreep van Saalborn Haarlems knaapje bracht schrik en ontsteltenis teweeg Haagse kantonrechter acht het niet strafbaar Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse kegelaars wonnen van Alkmaar Handbalprogramma Een volksmuziekschool op Curacao gewenst Werktempo wordt beheerst door voorschrift „service" Nederlandse groep uit Liberale Internationale Oliebollendag te Bennebroek SCHEEPVAART Vandaag, de vierentwintigste September, zouden eigenlijk als het goed was honderden Haarlemmers en bewoners van de randgemeenten op verjaarsvisite moeten gaan Op visite bij de heer W. P. J. Ente aan de Van Nesstraat 39 in Haarlem, aan wie zo velen dank verschuldigd zijn, omdat zij, dankzij het onvermoeibare werk van deze man vele jaren achtereen een opwindende en sportieve Paasvacantie genoten. Want de heer Ente toch is het, die nu al van 1930 af ieder jaar weer honderden wedstrijden voor de voetballende schooljeugd vaststelde en zorgde dat het jaarlijkse schoolvoetbal-toumooi van een leien dakje liep. Zestig jaar wordt de heer Ente vandaag en dat is een leeftijd, waarbij wel eens mag worden stilgestaan om een en ander nog eens in de herinnering terug te roepen. Nu ruim tweeëntwintig jaar geleden be gon de heer Ente, die toen ook al onder wijzer was aan een der Haarlemse lagere scholen, zijn werk bij de schoolvoetbal- commissie van de af deling Haarlem van de K.N.V.B. Of hij er wat voor voelde, vroeg men hem toen, om het secretarisbaantje van die commissie op zieh te nemen. En dat deed de heer Ente. Voetballiefhebber als hij was en kenner van de jeugd stelde hij toen met groot en thousiasme voor de eerst maal het rooster op voor de derug elftallen van de scholen uit Haarlem en de randgemeenten. Uitgegroeid Het liep vlot en dat doet het nu twee entwintig jaar later nog. Alleen is er nu wel meer liefhebberij voor het school voetbal. De laatste maal organiseerde de nijvere secretaris het tournooi voor niet minder dan honderdzevenenzestig elftallen, waarbij zich wel wat meer moeilijkheden deden gelden als destijds. „Maar wat doet het er toe", zegt de heer Ente, „ik heb er plezier in en ik ben er zo langzamerhand helemaal mee vergroeid. En als het weer zoals verleden jaar voor de eerste maal het geval was me niet in de steek laat, dan is mijn Paasvacantie een wel be stede vacantie. Ook al ben ik dagelijks van •chtends vroeg tot 's avonds laat in de r om alles voor elkaar te krijgen". Altijd in orde En dat alles altijd in orde was ook dankzij de hulp van de elf andere commis sieleden natuurlijk dat weten de honder den Haarlemmers en bewoners van de randgemeenten nog maar al te best. Als zij jaarlijks de lange lijsten met uitslagen in de krant lezen dan denken zij wellicht terug ADVERTENTIE Alles pleit" mr 'm echte - ALLÉÉN HET AUPING-ETIKET GARANDEERT EEN ÉCHTE AUPING-MATRAS UIT DE AUPING-FABRIEK TE DEVENTER. Als zelfs zijn grote leermeester Willem Royaards zich niet te goed achten om in tij den van geldgebrek een niemandalletje als „De koningin van de lucht" te spelen, waar om zou men het dan Louis Saalborn kwalijk nemen dat hij op zijn beurt probeert het publiek zo aangenaam mogelijk bezig te houden? Nu ja hij zou met dezelfde gul heid zijn zwierig talent voor iets beters kunnen gebruiken, doch daar staat tegen over dat het grotendeels aan hem is te dan ken dat men bij het horen van de naam Amsterdams Toneelgezelschap niet per se hoeft te denken aan iets dat verheven be doeld, plechtstatig uitgevoerd en tenslotte doorgaans muf en vervelend is, de goede uitzonderingen (zoals de recente „Drie koningenavond" van Albert van Dalsum) natuurlijk niet te na gesproken. Daarom juist is het dubbel jammer, dat hij dit keer blijkbaar niets geschikter heeft kunnen vinden dan „Miss Poes" The lady Purrs van Ted Willis, op grond van de inhoud een fabelachtig blijspel genoemd. Sommige bezoekers van de gisteren in de Haarlemse Schouwburg gegeven voor stelling hebben zich kennelijk nogal ge amuseerd, maar ik vond er letterlijk niets aan. Zelden heb ik een avond lang zoveel banale humor, zoveel voor de hand liggen de grapjes zonder kraak of smaak moeten verwerken. Als nu nog de een of andere dilettantenvereniging hiermee was ge komen Het gaat er om dat in een Engels wet houdersgezin een poes tengevolge van on weer wordt veranderd in een vrouw, die gedurende enkele uren de boel op stelten zet door allerlei goedkoop bedacht katte- kwaad uit te halen en iedereen op een beestachtige manier de waarheid te zeggen. Er zit kop noch staart aan het stuk, er worden zelfs enige totaal overbodige men sen ten tonele gevoerd en voor de rest kan men tussen met flauwe toespelingen op de Labour-politiek luisteren naar alle spreek woorden en gezegdes, waar het dier in kwestie in voorkomt. Een kater is alles wat men er van overhoudt. Het loont waarlijk de moeite niet om vergelijkingen te trek ken, maar men gaat na zo'n vertoning toch weer met wat meer eerbied over onze Heijermans denken. De kansen tot merkwaardige typeringen waren betrekkelijk gering, al moet gezegd worden dat Carla de Raet zowel vocaal als plastisch heel leuk met de titelrol om sprong. Dat Saalborn met zo'n gemakkelijk tot radeloosheid gebrachte huisvader en kwetsbare candidaat bij de verkiezingen als deze Joe Highcockle geen moeite had, be hoeft geen betoog. Hij beslaat zoiets uit de hand, zegt men in het vakjargon. Hetty Beck wist als de niet bijster sympathieke moeder kordaat de lachers voor zich in te nemen, Jenny van Maerlant droeg als de echtgenote de verveling duimendik op haar gezicht. Liana Saalborn was een hupse dienstbode en wat de anderen betreft kan volstaan worden met de constatering dat zij meer of minder tot het vlotte verloop van het geheel bijdroegen. DAVID KONING aan hun eigen jeugd, toen ook zij streden in winnaars- of verliezersronde om de toen zo fel begeerde trofeeën, die zij voor hun school in de wacht wilden slepen. Maar wellicht hebben zij nooit gedacht aan de man, die alles zo piekfijn voor hun in orde maakte. En daarom ook willen wij vandaag bij zijn zestigste verjaardag het werk van de heer Ente eens in de herinnering terug roepen. Het werk dat hij nog lang hoopt te doen. Want er mee uitscheiden, neen, daar voelt de heer Ente nog niets voor. „Als ik gepensionneerd wordt, dan zullen we wel weer eens zien", zegt hij ons. De schooljeugd van heden kan om die mening niet anders dan tevreden zijn. Kort na het invallen van de duisternis werd de Haarlemse politie gisteravond ge alarmeerd door een telefoontje van een dame die op een wandeling langs de Raamvest plotseling een plons had ge hoord, gevolgd dcor een benauwend hulp geroep van een ongetwijfeld nog jong kind. De conclusie lag voor de hand: er was een kind dat de zwemkunst niet machtig was in het water gevallen. De politie liet er geen gras over groeien en rukte direct uit. En nauwelijks enige minuten na het telefoongesprek waren de politiemannen dan ook al op de plaats des onheils aanwezig cm met de dreg de bo dem van de Raamvest af te zoeken. Na ruim drie uur daarmede te zijn bezig ge weest gaf men de pogingen op: het kind bleef zoek. Hedenochtend vond op het politiebureau echter de ontknoping van het raadsel plaats. Omstreeks negen uur arriveerde daar namelijk een elfjarig knaapje in ge zelschap van zijn oudere zusje om aan de politie op te biechten dat hij het verdrin- kingsgeval helemaal alleen in scène had gezet. Hij vertelde dat hij gisteravond omstreeks kwart voor aöht tussen de struiken langs de Raamvest was gekropen en rustig had gewacht totdat enkele mensen passeerden. Toen had hij een grote steen in het water gegooid en vervolgens met een klagelijk stemmetje om hulp geroepen. Om het ge heel nog waarschijnlijker te doen lijken was hij daarom tussen de toegesnelde toe schouwers gaan staan en had de plaats aangewezen, waar hij een kind in het wa ter had zien vallen Op last van zijn vader die het geval ter ore was gekomen was hij vanoch tend met zijn zusje naar de politie ge stuurd om zijn verhaal op het politie bureau op te biechten. De politie heeft hem uiteraard streng onderhouden, zoals dat heet. De kantonrechter in Den Haag heeft de textielhandelaar J. van O. die een zo ge naamd sneeuwbalsysteem voor de verkoop van theedoeken en nylonkousen had geor ganiseerd, ontslagen van rechtsvervolging, omdat naar zijn mening hierbij geen sprake was van overtreding der Loterij- wet. De deelnemers kunnen zijns inziens wel een overwegende invloed uitoefenen op hetgeen zij zullen ontvangen. De ambtenaar van het O.M. had een week geleden tegen de handelaar f 6 boete geëist. HAARLEM, 23 September 1952 ONDERTROUWD: 23 Sept., B. J. D. Boos en M. P. Preenen; J. A. Dijkstra en H. D. Ratsma. GEHUWD: 23 Sept., J. Wevers en M. H. Lansdorp: H. van der Plaat en M. Adriaanse. BEVALLEN van een zoon: 23 Spt:, M. W. van der Peet—Beers; Th. E. Hut—Hoger- heijde; M. W. H. RegoutBlans; G. T. Tolle naarde Korte; A. J. Hartog—Spierings; J. H. KaperFranssen; 23 Sept., Z. Terhoeven Jansen. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept., C. ZijlstraSteiger; 23 Sept., C. M. J. Besten- breurWitteman. OVERLEDEN: 21 Sept., J. Brijker, 45 j., Vergierdeweg; P. SpruitPrins, 80 j., Grote Houtstraat; J. Harkink, 68 j., Klarenbeek- straat; 22 Sept., H. van Wort, 57 j., Raamvest. Ter opening van het winterseizoen, vonden de steden-kegelwedstrijden tussen Alkmaar en Haarlem plaats. Beide steden werden vertegenwoordigd door 25 spelers. Het Haar lemse 25-tal kreeg op de banen in Alkmaar een gevoelige nederlaag te incasseren. De achterstand bedroeghier 352 houten. Elke speler wierp 40 ballen. Met een gerust gevoel begonnen de Alk- maarse spelers aan de tweede helft van de ontmoeting op de banen in Haarlem. Maar de Haarlemmers, niet het minst ontmoedigd, begonnen hun series rustig op te bouwen. Toen de rust inging bleek het dat de Haar lemmers 254 houten waren ingelopen en met de nodige zekerheid begonnen zijn aan de tweede helft. Na dat de eerste vijf spelers hun ballen hadden geworpen, was de ach terstand verdwenen. Toen de laatste ballen de planken hadden verlaten, bleek het dat Haarlem niet alleen de achterstand had ingelopen, maar zelfs een voorsprong had verkregen van 116 punten. De totale uitslag is als volgt. Haarlem 12.808 punten in 2000 ballen of worpen; Alkmaar 12.692. Hoogste werpers in Allernaar in 40 worpen was de heer A. Köllmann (323) en van Haarlem de heer J. Smolenaars (309). In Haarlem was het de heer R. Boeltjes (306) en van Alkmaar de heer S. Schaaf (269). Hoogste werpers over beide wedstrij den waren de heer J. Smolenaars (610 hou ten) en de heer Köllmann (573). Het handbalprogramma voor Zondag 28 September luidt: Hoofdklasse. Dames: HygiëaSagitta; Zee burg—PSV; Vriendschap—UDI; DES—ZAG. Heren: Hellas—Quick; NilocPSV; Aals meerOlympia, H. District West A le klas dames: JHdAmersfoort; Blauw Wit—HHC; ConcordiaBHC; NilocADA. 2e klas B dames: TonegidoVrone; IJmond—Lijnden. le klas heren: UDAttila; Blauw Wit HHC; Concordia—Unitas; AHCAchilles. 2e klas B heren: Adelborsten-Vriendschap; APGSIJmond; RapiditasTurno; Niloc 2 HOC. Afdeling Haarlem le klas dames: CSVConcordia 2; Fores ters—HOC; Rapiditas—OSS; IJmond 2— BGV. 2e klas dames: Beverwijk 1Beverwijk 2; HeemstedeHOC 2; IJmond 3Rapiditas 2; IJmond 4—BGV 2. le klas heren: AVAConcordia 2; BGV Tonegido. 2e klas heren: BGV 2—Tonegido 2. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. mmm Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" is bij Noord-Jutland in aanvaring geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. De beide schepen werden slechts licht beschadigd. De „Van Galen" gemeerd in de haven van Den Helder. De foto toont de lichte beschadiging aan de oorlogsbodem. De heer Willem Gehrels, directeur van de Amsterdamse Volksmuziekschool, is thans op de thuisreis na een bezoek van vier maanden aan de Nederlandse Antillen. Hij zal zijn ervaringen en conclusies vast leggen in een rapport aan de landsregering, die hem voor dit bezoek had uitgenodigd. In een gesprek met de A.N.P.-correspon- dent in Willemstad heeft de heer Gehrels verklaard, dat men in Curagao zou moeten komen tot de oprichting van een volksmu ziekschool, met een alleszins bekwaam en geschoold hoofd en enkele gediplomeerde leerkrachten, bij voorkeur landskinderen, die met behulp van studiebeurzen van het gouvernement hun opleiding in Nederland hebben gekregen. Dan zou er zeer veel be reikt kunnen worden. De leerkrachten van de volksmuziekschool zouden ook op de scholen les kunnen geven, en er zou een samenwerking nodig zijn tussen het open baar en bijzonder onderwijs, die zeer wel in de Antillen te bereiken is. Er is enkele jaren geleden op dit gebied reeds het een en ander gedaan in de An tillen, zo zei de heer Gehrels, en het zou zonde en jammer zijn, indien dit alles ver loren ging door de thans heersende bezui nigingswoede Men meent de enkele tien duizenden guldens, die met het oprichten en in stand houden van een volksmuziek school gemoeid zijn, niet te kunnen op brengen. Dezer dagen sloeg het ijzeren hekje voor de Afdeling Rijbewijzen van de provinciale griffie dicht achter de zeventigduizendste aanvrager, die zich dit jaar in het bureau in het Wilhel- minapark had vervoegd. De begeerde papieren, die hem enkele dagen later werden toegezonden zullen dit jaar ook nog tal van andere automobilisten en motorrijders in alle delen van de provincie bereiken. Men rekent er op dat dit jaar in totaal nog 25.000 rijbe wijzen aan Tante Pos zullen worden meegegeven. Er wordt dus een jaar-totaal van 95.000 rijbewijzen voorzien voor 1952, een record- drukte voor de 27 man sterke bezetting van het bureau. Het vorig jaar, aan het begin waarvan de nieuwe verkeerswet van kracht werd, waardoor zich ook op het punt van rijbewijzen grote veranderingen voltrok ken, gaf een totaal aantal van 78.000 ver zendingen te zien. De zomermaanden hebben het bureau ook dit jaar de grootste drukte bezorgd. Alleen reeds in de maand Juli gingen ruim tien duizend rijbewijzen de deur uit en gezien de gemiddeld vierhonderd aanvragen, die per dag binnenkwamen dat aantal is thans nog maar weinig verminderd heeft het vaak een flinke dosis inspanning ge vergd om ondanks de vacanties, welke juist in die tijd vielen, alle aanvragers tot tevredenheid te bedienen. Maar het werk verliep vlot en er was geen sprake van een achterstand, zoals er de vorige zomer een ontstond grotendeels ten gevolge van de geheel veranderde betekenis van de belet tering, die door veel aanvragers werd mis verstaan. Weekend-klusje De drukste dag van de week blijkt altijd weer de Dinsdag te zijn. Het verschil tus sen het aantal aanvragen op deze dag en het normale daggemiddelde is ruim hon derd. Men kan daaruit afleiden dat zeer velen, die zich zo'n zekerheid gevende kaart in de binnenzak wensen, gedurende het weekend hun aanvraag in orde brengen. Dan kunnen ze er eens even speciaal voor gaan zitten. Dat is ook wel nodig want de procedure, die moet worden gevolgd om een rijbewijs te verkrijgen is nog altijd in gewikkeld en tijdrovend. Het kan, ook naar het oordeel van de ambtenaren van de rijbewijzen-afdeling, heel wat eenvoudiger. Het is geen wonder, dat velen wat dit be treft hun zaken laten behartigen door een van de rijbewijzen-centrales, die zich hier in hebben gespecialiseerd. Er zijn zelfs veel aanvragers, die menen dat dergelijke cen trales noodzakelijk tussenbeide moeten komen, hetgeen overigens niet het geval is. Tempo Met een eenvoudiger procedure zou ook het bureau in het Wilhelminapark vlotter kunnen werken dan het nu reeds doet. Dat zou vooral in het belang zijn van de service, die het zo hoog mogelijk tracht op te voeren. Daarbij wordt uiteraard de tijd tussen aanvraag en verzending zoveel mo gelijk „gedrukt". Die is in het algemeen vier a vijf dagen en men hoopt hem nog te bekorten door een speciale regeling met de post, als gevolg waarvan de rijbewijzen weldra als aangetekende stukken onder rembours de aanvrager zullen bereiken. In spoedgevallen wordt het rijbewijs thans reeds enkele uren na de aanvraag verstrekt. Het enige, waarin de ambtenaren van deze afdeling zich wat vertraging veroor loven, is de uitreiking van rijbewijzen, die geruime tijd vóórdat de oude krachteloos zijn geworden, reeds worden aangevraagd. Wanneer die onmiddellijk zouden worden uitgereikt en gedagtekend, dan zouden zij een belangrijk deel van de werkingsperiode van de voorgaande overlappen. Dat is in het nadeel van de aanvragers zélf. Deze beseffen in hun haast vaak niet, dat wat zij doen hetzelfde is als het nemen van een tienrittenkaart en deze na zeven of acht ritten weg te gooien om een nieuwe te kopen. De ambtenaren van dit bureau gaan in dergelijke gevallen pas tot afgifte over tot veertien dagen voordat het oude rijbe wijs van de aanvrager is verlopen, zodat deze geen schade lijdt, die kan worden voorkomen. De vertrouwelijke verhouding die zo tussen de gegadigden en deze ambte naren is ontstaan, is een der goede resul taten van het voortdurend streven naar alle mogelijke service, voorzover de wet deze niet verhindert. Eerste aanvragen Het aantal eerste aanvragen dat bij de afdeling binnenkomt is relatief toegenomen en bedraagt ruim tachtig per dag, waarbij blijkt dat zeer veel jongeren het rijbewijs trachten te verwerven, omdat aan het be- - -J zit daarvan in steeds meer beroepen grote un«tetei-k, Je pin San^nX^R'dam. Leersum, 25 Savanna verwacht. In een te Amsterdam gehouden buiten gewone ledenvergadering van de Neder landse groep van de Liberale Internatio nale is met algemene stemmen besloten uit de internationale organisatie te treden. De Nederlandse groep heeft daarmede haar verbindingen met de „Liberal Internatio nal", waarvan de hoofdzetel te Londen is gevestigd, verbroken en maakt daarvan geen deel meer uit. Dit is een gevolg van het besluit van de internationale organisa tie om het jaarcongres 1952, dat in Augus tus in Amsterdam gehouden had zullen worden, niet te laten doorgaan. De Neder landse afgevaardigden hadden de Duitse deelnemers aan het congres verzocht zich in officiële, openbare redevoeringen niet van de Duitse taal te bedienen, en zich te houden aan de reglementen, die Frans en Engels als voertalen voorschrijven. De Duitsers hebben dit verzoek afgewezen en daarbij medegedeeld, dat zij zich van deel neming aan het congres te Amsterdam zou den onthouden. Hoewel de Nederlandse groep bereid bleef het congres te organiseren, eventueel zonder de Duitsers, hebben de overige aan gesloten landen besloten het congres niet te houden. Dit, gevoegd bij de bezwaren die de Nederlandse groep toch reeds had tegen de leiding van de internationale or ganisatie, heeft de doorslag gegeven om zich thans uit deze organisatie terug te trekken. Ten bate van de Christelijke Kleuterschool wordt Donderdag 25 September een oliebol lendag gehouden, waarvoor mevrouw Ring- nalda gaarne bestellingen zal ontvangen. Alderamin, 23 v. Bahrein te Koe walt. Alkaid, 23 te Bombay. Agatha, 23 v. Soerabaja te Singapore. Albireo, 22 330 m. Z. St. Vincent. Alcyone, 22 35 m. W.ZW. Beachyhead. Aliphacca, 22 t.h.v. Paranagna. Alpherat, 22 TOO m. O. Kp. Race. Ams tel dijk, 22 285 m. Z.ZO. Cp Race. Amstelveen, 22 150 m. W. Benkulen. Arkeldijk, 22 310 m. O. New York. Arundo, 22 200m. W. Kp. Clear. Averdijk, 22 350 m. NO. Bemuda. Almkerk, 23 v. Genua naar Marseille. Argos, pass. 23 Kp. rinisterre. Abbedijk, pass. 24 Vlisslngen n. Lissabon. Alchiba, 24 te Rio Grande do Sul. Aiüiabi, 24 250 m. Z. Las Palmas. Amstelkerk, 25 v. W. Afrika te Amsterdam verwacht. AmsteJpark, 23 v. Norfolk n. Nederland. Adblasserdijk, 23 te New Orleans. Alm'kerk, 24 te Marseille. Amstelland, 23 te Rio Grande. Arkeldijk, 23 te New York. Amstelkroon, 24 v. Amsterdam naar Antwerpen Ball, 23 te Port Swetteruham. Bloemfontein, pass. 22 Gibraltar n. Southampton Bantam, 22 v. Penang n. Colombo. Blijdendijk, 22 v. Newport News te New York. Barumun, 23 te Gorontalo. Bei '.sum, pass. 23 Kp. Race. Boissevain, 23 v. Singapore n. Mauritius. Bonaire, 23 v. Plymouth. Caltex The Hague, 22 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 23 v. Port Soedan naar Suez. Camphuys, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Chama, 22 t.h.v. Massawa n. Gibraltar. Caltex Leiden pass. 23 Gibraltar. Ceronda, pass. 23 St. Lucia. Caltex Delft, 23 v. R'dam n. Sidon. Cotngostroom, 24 Freetown verwacht- Caltex Nederland, 25 v. R'dam te Sidon verw. Cottaca, 22 Barbados naar Trinidad. Delfland, 23 te Recife. Dalendijk, 22 310 m. W. Ouessant. Delft, 22 840 m. NO.t.o. Barbados. Drente, pass. 23 Soeotra n. Aden. Dongedijk, 24 Panamakanaal verwacht. Danae, 23 v. Lissabon naar Amsterdam. Esso Amsterdam, 22 v. Horta n. Rotterdam. Erina, 22 v. Hongkong naar Miri. Enggano, 22 te Tanga. Eos, 24 v. Alexandirië te Beyrouth. Esso Rotterdam, 23 v. Aruba te Rotterdam. Friesland (SSM), pass. 22 Finisterre. Felipes, 22 90 m. ZO. Benkulen. Farmsum, 27 v. A'dam op St. Laurens verw. Groote Beer, 22 v. R'dam n. New York. Gaasterkerk, 23 v. Brisbane n. Singapore. Gouwe, 23 v. Hamburg naar Topplla. Geomitra, 22 260 m. W.NW. Finisterre. Glessula, 22 200 m. ZW. Flo res. Groote Kerk, 22 380 m. Z. Kp. Palmas. Ganymedes, pass. 23 Flores n. Antw. Haulerwijk, 22 390 m. W. Valentia. Helder, 22 330 m. NW. Bermuda. Hydra, 22 te Paramaribo. Hersilia, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Helicon, 22 v. Maracaibo naar Cuba. Hoogkerk, 23 v. Rotterdam n. Bombay. Heemskerk, 24 v. Port Kemibla te Melbourne. Hercules, 23 v. Piraeus n. Istaniboel. Ittersum, 24 te Antwerpen. Indrapoera, 24 in Suez kanaal. Jagersfontein, 23 v. Antwerpen te Amsterdam Java, pass. 24 Ouessant. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 140 m. Z.ZO. Cairns. Jupiter, 23 v. Amsterdam naar Hamburg. Kedoe, 22 170 m. W.NW. Perim. Klipfontein, 22 110 m. Kp Verde. Kota Baroe, -pass. 23 Kp. Finisterre. Kota In-ten, 24 te Belawan. Kertosonio, 23 naar Honolulu. Kota Agoeng, pass. 23 Finisterre. Kota Gede, pass. 23 12 u. Point de Galia. Lekkerkerk, 22 te Khorramshar. Leerdam, 23 v. New York te Rotterdam. Laurenskerk, pass. 23 Ouessant. Lieve Vrouwekerk, 23 v. Genua n. Port Said. Liseta, 23 te Pladju verw. Laagkerk, 23 v. Algiers n. Antwerpen. Tot besluit van de oefening „Main Brace" landde een detachement van de beroemde Amerikaanse marine-infanterie op de kust van Noord-Jutland, met het doel hulp te verlenen aan de Deense en Noorse legers, die in Noord-Duitsland in hevige „gevech ten" waren gewikkeld. Tijdens het stormachtige ivoer, dat de operatie 12 uur ver traagde, voeren de „leernekken" hun landing uit. waarde wordt gehecht. Daarnaast zijn het de vernieuwingen die in zeer grote hoeveelheden worden aange vraagd. Er worden nu nog verscheidene oude rijbewijzen van 1948 of 1947 inge leverd ter verkrijging van nieuwe. Deze zijn al twee of drie jaar niet geldig meer, maar zij kunnen dit jaar nog vervangen worden omdat tussen het verlopen en het vernieuwen van de oude tweej aars-rijbe wijzen een periode van drie jaar wordt ge tolereerd. Het nieuwe type dat begin van het vorig jaar van kracht werd, geldt echter niet slechts twee, maar vijf jaar. Vroeger had men voor het besturen van een motor en een auto twee aparte rijbewijzen nodig. Thans ontvangt men één rijbewijs voor beide categorieën. Loenerkerk, pass. 24 Straat Messina. Loppersum, 25 v. Bona te Rotterdam verw. Lutterkerk, 23 v. Bahrein n. Koewait. Mirza, 23 v. Balikpapan te Tarakan. Maaskerk, 23 v. Monrovia te Abidjan verw. Mariekerk, 23 van Hamburg naar Bremen. Marisa, 23 v. Miri naar Pladju. Mellskerk, 22 120 m. NO. Mossawan. Suez. Mentor, 22 v. Pto Cabello n. Brighton. Werwede, 22 430 m. O.NO. Kp Hatteras. Metula, 22 70 m. N. Ras al Hadd. MJnjak, 24 te Balikpapan verwacht. Maasdam, 23 460 m. W. Scilly's Macuba, 23 te Genua. Madoera, pass. 23 Ouessant. Marken, 24 v. Makassar te Soerabaja. Mataram, 23 v. Bahrein naar Damman. Mulderkerk, 23 v. Karachi n. Bombay. Noordam, 22 van Rotterdam te New York. Nestor. 22 200 m. W. Ouessant. Nieuw Holland. 23 v. Tj. Priok te Sydney. Nieuw Amsterdam, 23 v. New York n. R'dam via Cobh. Nigerstroom, 23 of 24 Dakar verwacht. BINNENLAND De Groninger vriendelijkheidsactie heeft zich Dinsdag uitgestrekt tot Soestdijk. Een deputatie van het actiecomité droeg een taart van 24 pond het paleis binnen, vervaardigd door de Bakkersvakschool in Groningen. Natuurlijk stond er een 40 cm. hoge Martini toren op. De Koningin heeft het geschenk in dank aanvaard. Voor de prinsessen waren er vier bloementuiltjes gevuld met bonbons. De K.N.A.C. heeft de aandacht van de minister van Justitie gevestigd op de gevaar lijke situaties welke des avonds en des nachts kunnen ontstaan door het ontbreken van voldoende achterverlichting van voertuigen en ondoordacht parkeren op de buitenwegen. De K.N.A.C. dringt aan op intensief toezicht. De Maastrichtse politie heeft twee Duit sers aangehouden, die bekend hebben zich aan inbraak en diefstal schuldig gemaakt te hebben. Tot substituut-griffier bij de rechtbank te Arnhem in benoemd mr. A. R. Vliegent- hart, thans werkzaam ter griffie van de rechtbank te Amsterdam. Aan mr. J. H. M. van der Grinten is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van het gerechtshof te Arnhem. Tot president is benoemd mr. G. J. Kronenberg, thans vice-president, en tot vice-president mr. C. S*- Nauta Carsten, thans raadsheer. De Rotterdamse politie heeft opnieuw een staaf goud in beslag genomen, thans in de woning van een papierhandelaar. De staaf was afkomstig van een meubelhandelaar uit Deurne. Het goud moest dienen als gedeel telijke betaling van een auto. In Den Haag is een 39-jarige horloge maker aangehouden die geprobeerd had zijn financiële moeilijkheden op te lossen door de hem ter reparatie gegeven horloges bij de Bank van Lening te belenen. Op deze manier kreeg hij f3500 in handen. De politie heeft de zestig beleende horloges in beslag ge nomen. Op de Noordelijke transatlantische rou te heeft de K.L.M. van Mei tot en met Juli van dit jaar, dus na het invoeren van de toeristenklasse, 36 percent meer personen vervoerd dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Ook andere luchtvaart maatschappijen hebben na het invoeren van de toeristenklasse aanzienlijk betere resul taten geboekt. Waarschijnlijk zal ook op het Europese luchtnet een toeristenklasse wor den ingesteld. Een inwoner van Sittard, die meende in een Belgische voetbalpool 1.700.000 francs te hebben gewonnen, heeft bericht ontvan gen, dat hij geen recht heeft op het geld, omdat hij zich bij het invullen van het for mulier heeft vergist. Aan de hand van een duplicaat was hij tot de conclusie gekomen dat hij het geld gewonnen had. Had hij het duplicaat in plaats van het origineel ge stuurd, dan was dit ook inderdaad zo ge weest. Hij heeft zich echter bij het over schrijven vergist. De K.L.M. zal op 9 October de duizend ste retourvlucht AmsterdamCuragao uit voeren. De Amsterdam—Curagao-lijn werd op 6 Juni 1946 geopend nadat het West- Indische bedrijf der K.L.M. in 1935 was op gericht na de bekende trans-atlantische vlucht met de Fokker F 18 „Snip" in December 1934. Wegens gebrek aan bewijs heeft de Leeuwarder rechtbank de 42-jarige fabri kant R. uit Groningen vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke brand stichting in zijn dakpannenfabriek te Ach- lum. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van een jaar en vier maanden geëist. Filmfabrikanten en producenten heb ben een eigen bedrijfsafdeling opgericht, die binnen de Nederlandse Bioscoop Bond werkzaam zal zijn. Voorzitter is de heer C. S. Roem, directeur der N.V. Profilti. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in Noord holland zal niet morgen maar Vrijdag 26 September audiëntie verlenen. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Donderdagmid dag van 3 tot 4 uur door Koos Bons, Rotter dam luidt: 1. Offertoire sur les grands jeux, Frangois Couperin; 2. Choral-vorspiele, Joh. Seb. Bach; 3. Passacaglia, Joh. Seb. Bach; 4. Concert nr. 11 in g kl. t, Georg. Fr. Handel; 5. Deuxième Choral, César Franck; 6. Choral varié, Maurice Duruflé. Als makelaar in onroerende goederen heeft de Haarlemse rechtbank beëdigd de heren J. Kakes, P. E. Fris, J. S. Overtoom, allen te Zaandam. Nelly, pass. 22 Gibraltar. Oleum, 22 230 m. O.t.N. Fayal Ovula, pass. 22 Kp. Bon. Oberon, 23 110 m. Z.ZW. Fayal. Ondina, 23 ten anker bij Tripoli. Oranjefontein. 24 te Durban. Oranjestad, 23 te Amsterdam. Phrontis, pass. 22 Point de Galle. Prins Fred Hendrik, 23 te Le Havre. Papendrecht, 22 120 m. W.ZW. Kreta. Prins Fred. Willem, 22 820 m. O.t.N. Belle eil. Prins Willem II, 23 430 m. W. Scilly's. Prins Maurits, 24 Montreal verw. Prins Willems IV, 24 v. Chicago te Rotterdam. Roebiah, 23 te Belawan naar Calcutta. Riouw, 22 100 m. Z. Poeloe Laut. Rotula, 22 120 m. NO. Madeira. Rodas, 22 v. Trinidad n. Barbados. Rondo, 22 v. New York n. Baltimore. Roepat, 23 v. Amsterdam cu Hamburg. Ruys, 24 te Kaapstad. Rijndam, 23 920 m. W.t.Z. Scilly's. Rossum, 26 v. Sevilla te Rotterdam verw. Salawati, 22 te Khorramshar. Saparoea, 22 te Basrah. Scherp endrecht, 22 v. Belem n. Pto La Cruz. Sirugkep, 22 v. Aden naar Antwerpen. Stad Alkmaar, 22 op de Tees. Stad Leiden, 22 v. New Orleans n. R'dam of Amsterdam. Schiedijk, 22 110 m. ZO. Bermuda. Sigli, 22 100 m. z. Billlton. Stad Breda, 22 430 m. O.zo. Kp. Race. Stad Schiedam, pass. 22 Belfast. Stad Vlaardlngen, 22 750 m. W. Valencia. Straat Banka, 22 250 m. N. Mozambique. Sliedrecht, 22 120 m. N. Paramaribo. Sarangan, 23 v. Trinidad n. Kaapstad. Slamat, 23 te Port Said. Soestdijk, 23 v. Singapore n. Tj. Priok. Sloterdijk, 23 v. Aden naar Djibouti. Stad Maastricht, 23 v. Rotterdam n. Savona. Samarinda, 22 v. Pac.kust te Calcutta. Stad DordTecht, 24 v. Sagunto te Vlaardtngen. Tegelberg, 23 te Singapore. Ternate, 21 14 u. te Belawan. Tankhaven III, 22 v. Tj. Uban te Bangkok. Tarakan, 22 240 m. W.NW. Enggano ell. Tero, 22 140 m. ZO. Bahia n. Buenos Aires. Tiberius, 23 te Grenada verw. Titus, 22 Ouessant gepass. Tjlbadak, 22 dwars Sharksbay. Tjlluwah, 22 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjltjalengka, 22 500 m. NW. Tristan da Cunha Tjiwangi, 22 v. Tj. Priok n. Singapore. Tosari, 22 120 m. O. Zuidp. Halmaheira. Triton, 22 110 m. O. Turks eil. Talisse, 23 v. Aden naar Padang. Taria, 23 v. Bandas naar Hamburg. Tawali, 24 te Belawan. Teucer, 23 v. Colombo n. Aden. TaOian, 23 v. Bombay via Suez n. Bari. Tamo, 23 v. Baltimore n. Philadelphia en New York. Tara, 25 v. R'dam te Threerivers verw. Tiba, 22 22 u. v. Philadelphia te New Orleans. Trompenberg, vertr. 24 v. Antw. n. Charleston, Veendam, 22 200 m. ZO. Kp. Race. Van Heutz, 22 van Hongkong n. Singapore. Van Riebeeck, 23 te Tj. Priok. Wlnsum 22 v. Accra n. Duala. Waiwerang, 22 v. Buleleng n. Singapore. Waibalomg, 22 v. Priok n. Belawan. Waikelo, 23 v. Kupang te Waingapoe. Woensdrecht, 22 v. Bremen verm. n. Curacao. Weltevreden, 24 v. Singapore te Penang. Waterman, 24 v. New York te Rotterdam. Willemstad, 23 v. Aruiba n. Pto Limon. Wonosari, 23 te New Orleans verwacht. Waterland, 23 v. Hamburg te Amsterdam. Waal 23 v. Iskenderun naar Mersln. IJsel, 22 te Malaga. Zijpenberg, 22 v. Savona naar Melilla. Zonnewijk, 22 van Rotterdam te Montreal. Zeeland (SSM), 23 v. Hamburg op de Tyne. Zuiderkruis, 23 400 m. O.NO. Kp. Race naar Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7