Franse onderzeeër „La met 48 man aan boord Sibylle" vermist Oorlogsschepen in vuurgevecht met Chinese kustbatterijen In Straatsburg houdt men rekening met Engelsen Nixon blijft candidaat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tranendal Geen behandeling in October Er wordt met alle macht gezocht; boei van La Sibylle is gevonden Het woord is aan Brits-Chinees incident Europa krijgt misschien vele Assemblées, maar met dezelfde afgevaardigden Generaal Eisenhower en senator drukten elkaar wenend de hand Botsing tussen Grieks en Zweeds schip De Velser af fa i re Duitse ambassadeur gaf verkeerde leeftijd op Chocoladefabriek zou Loterijwet hebben overtreden Naguibs twist met de Wafd 67e JAARGANG No 66 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlein-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 226 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS OPWEKKEND te vernemen dat senator Nixon, republikeins candidaat voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten, geheel gezuiverd is van de op hem geworpen blaam. De blaam namelijk, dat hij achttienduizend dollar voor de bestrij ding van bedrJjfsonkosten, hem door vrienden geschonken, ten onrechte aan vaard zou hebben. Honderdzeven van de hcnderdachtendertig bereikbare leden van het partijbestuur hebben zich voor hand having van zijn candidatuur uitgesproken en generaal Eisenhower heeft gezegd, dat. Nixon het doelwit is geweest van een on oprechte en boosaardige aanval. Dat in middels de republikeinse partij de demo cratische candidaat van het presidentschap, gouverneur Stevenson van de staat Illinois, heeft aangevallen omdat hij een speciaal fonds voor een aantal ambtenaren in die staat heeft ingesteld, moet men blijkbaar alleen als een ietwat gezocht afweermiddel beschouwen. Stevenson heeft geantwoord, dat dit fonds alleen gevormd is om het in komen te verhogen van onmisbare ambte naren, die in het staatsbelang lager sala rissen hadden aanvaard dan zij vroeger kregen. Nu, dat kan men toch moeilijk de gouverneur gaan verwijten. Hij verdient ook geen wraakneming inzake het geval- Nixon, want daar heeft hij zich keurig bij gedragen door te verklaren dat men geen oordeel mocht uitspreken eer alle feiten bekend waren. De arena lijkt nu tamelijk wel schoongeveegd en de verkiezingscam pagne zet zich vrolijk voort, ongetwijfeld op weg naar haar volgende incident. Wat menigeen zal opvallen is evenwel, dat eer de generaal de volledige zuivering- van-blaam over de senator uitsprak en hem daarmee om zo te zeggen politiek zegende in zijn kruistocht voor burgerdeugd, bei den gehuild hadden. Gehuild van ontroe ring, wel te verstaan. Reuter seinde van morgen: „Tevoren waren zowel Eisenhower als Nixon in tranen uitgebarsten, toen zij elkaar begroetten op het vliegveld van Wheeling". Nu is Eisenhower een generaal, en een geduchte, al treedt hij tegenwoordig in een burgerpak op en al toont hij zich in zijn nieuwe gedaante meer ethicus dan politicus. Senator Nixon, uit Californië, is zonder twijfel een beroepspoliticus en een stoere figuur in de kracht des levens: pas negenendertig jaar oud, die pas nog door de generaal geprezen is wegens zijn moed. Het doet wat zonderling aan dat een der gelijk paar zomaar in tranen uitbarst. Eigenlijk heb ik mij daar ook al over ver wonderd bij gebeurtenissen van gans andere aard, namelijk bij sportieve helden daden zoals zich in de Tour de France (wielrennen) en tijdens Olympische Spelen dagelijks voordeden. Verscheidene sport- beroemclheden zijn in tranen uitgebarsten. Men zeide mij dat dit een teken was van oververmoeidheid en ik heb dat als uit legging aanvaard, mij slechts afvragend waarom in het verleden zulke figuren blijkbaar steeds hun tranen bedwongen. Nu een Amerikaanse generaal en een kei harde jonge Amerikaanse senator elkaar snikkend om de hals zijn gevallen rijst mijn twijfel opnieuw. Is het de tijdgeest? Varen wij een tranendal in, dat speciaal het wedstrijdwezen geldt? Want tenslotte behoort een presidentsverkiezing ook tot het wedstrijdwezen. „Old man Mossadeq", in zijn olie-race tegen de Engelsen, heeft dan ongetwijfeld de mode gelanceerd. Het is lang geleden dat het Nabije Oosten, hoe nabij het dan ook wezen moge, de toon heeft aangegeven in enige mode, hetgeen het geval des te interessanter maakt. Maar nu arriveerde juist de Amerikaan W. Alton Jones, direc teur van de Cities Service Company, op Schiphol en zei tot de Amsterdamse ver slaggevers, *üe daar in dagelijks gesprek met veelsoortige beroemdheden plegen te verkeren, dat Mossadeq in zijn bijzijn niet gehuild had. W. Alton Jones kwam namelijk rechtstreeks uit Perzië aangeflad derd. Hij zeide: „Het is een tragische blun der van de Engelsen, dat zij de geestesge steldheid van Mossadeq onderschatten. Hij is zeker geen man, die elk ogenblik zou flauwvallen of niet zou weten wat hij doet. Ik heb hem leren kennen als een capabele eerste minister met een zeer helder stel hersenen. En wat zijn leeftijd aangaat: ik geloof, dat Perzië daarover niet mag klagen. Ik ken tenminste landen, die een oudere premier hebben." Dit laatste, dat begrijpt u, is een vinnig heid aan het adres van Churchill, die ove rigens nooit met huilbuien gewerkt heeft. En dat heeft Mossadeq toch waarlijk wel gedaan. Heeft de Perzische premier zijn tranen gedroogd, nu hij de mode eenmaal op gang heeft gebracht en de Engelsen er voldoende mee voor de gek gehouden? Het schijnt zo. Maar wat moet W. Alton Jones, vandaag in the States teruggekeerd, nu wel zeggen als hij verneemt dat het gesnik op Amerika's eigen republikeinse kopstukken is overgeslagen? Straks bericht Tass nog dat Stalin, Ma- lenkov en Beria een robbertje zijn gaan huilen. Niets kan op dit gebied meer uitge sloten worden geacht. OfschoonChur- chili. ]a. R. P. PARIJS (Reuter). De Franse admirali teit maakt bekend ernstig verontrust te zijn over de Franse onderzeeboot „La Si bylle", die vermist wordt. „La Sibylle" deed mee aan oefeningen in de Middel landse zee. Schepen en vliegtuigen zoeken het gebied af. Aan boord van de onderr zeeboot bevinden zich 48 officieren en manschappen. De Sibylle verdween bij het duiken tussen het eiland Porquerolles en Cannes, aan de Rivièra, zo is door een marine-officier meegedeeld. Een groep Amerikaanse militairen, ge specialiseerd in het reddingswerk bij ge zonken duikboten, komt uit Duitsland over. Alle beschikbare marine- en lucht strijdkrachten in Zuid-Frankrijk zijn in geschakeld. Men blijft 's nachts doorzoe ken. Een woordvoerder van de Franse ma rine zei: „Wij geloven dat de Sibylle er gens ten Zuiden van Saint Tropez ligt". Vice-admiraal Pothiau, bevelhebber van de Franse marinestrijdkrachten in de Middellandse Zee, leidt de opsporings actie. Hieraan nemen deel vliegdeksche pen, kruisers, fregatten en een anti-onder - zeebootgroep. De „Sibylle" wordt gezocht nabij de plaats waar het vorig jaar een andere Franse onderzeeboot is verdwenen. 25 per sonen kwamen toen om het leven. Vijftig mijl ten Zuiden van het eiland Porquerolles is een boei van de „Sibylle" gevonden. In Toulon, waar de meeste opvarenden van de duikboot wonen, wachten bij het hoofdkwartier van de vloot vele verwan ten van opvarenden op nieuws omtrent de boot. De gehele Franse Middellandse zeevloot die te Toulon is gestationneerd heeft in de afgelopen nacht, onder leiding van vlieg tuigen en helicoptères, het zeegebied bij de Rivièra afgezocht. Het gebied waar gezocht werd, ligt in een driehoek tussert het eiland Porquerolles, Cannes en een punt dertig mijl uit de kust. De zee is hier op sommige plaatsen 270 tot 380 vadem diep (een vadem is 1,828 meter). Later op de dag werd door Reuter ge meld: De duikboot „Sibylle" wordt als ver loren beschouwd en de verwanten van de leden der bemanning worden van het om komen der opvarenden in kennis gesteld, aldus heeft een woordvoerder van de Franse admiraliteit medegedeeld. Om kwart over elf vanochtend deelde het marine-hoofdkwartier te Toulon mee, dat de Sibylle met de gehele bemanning verloren gegaan is. Vrouwen, die de gehele nacht hadden ge wacht, vielen in zwijm en snikten toen een hoge officier de volle wachtkamer in het marinegebouw binnentrad en de droeve mededeling deed. „De veiligheidsboei van de Sibylle", al dus een communiqué, „werd aangetroffen, doch de verbindingskabel was gebroken. Het midden van de oRevlek, die zich ge leidelijk over een grote oppervlakte ver spreidde, stemde overeen met de laatst bekende positie van de onderzeeboot. Ten slotte vermeldt het communiqué, dat de bemanning van de Sibylle bestond uit ge zagvoerder Curot, vier officieren, negen onderofficieren en 34 matrozen. Naar gemeld wordt, is de duikboot, op een diepte van 750 meter, onder de druk van het water bezweken. Van de zijde van de marine te Toulon is verklaard, dat het schip niet geborgen kan worden. Onder de slachtoffers bevindt zich luite nant Jean Billot, die beschouwd wordt als de bekwaamste duikbootingenieur van Frankrijk. Een deskundige van de Franse admirali teit heeft verklaard van mening te zijn, dat de Sibylle onder het duiken stuurloos is geworden. Daardoor zonk zij steeds ver der totdat de druk van het water te groot werd en de boot in elkaar werd gedrukt. Het Griekse s.s. „Axios" seinde gister avond dat het even buiten Hoek van Hol land in aanvaring was geweest met het Zweedse m.s. „Travancore". De „Axios" kreeg schade in ruim 1. Dit schip is, na uit zee te zijn teruggekeerd, inmiddels in de Waalhaven te Rotterdam aangekomen. De „Travancore" is voorlopig bij Pernis aan de grond gezet. Het schip is op eigen kracht binnengekomen. Bij de aanvaring kreeg het een gat in het voorschip. De „Travancore" zal te Rotterdam worden gerepareerd. De vermiste „Sibylle" is van huis uit de Engelse' duikboot Sportsman"die in Juli van dit jaar werd overgedragen aan de Franse marine, en toen zijn nieuwe naam kreeg. De Sibyllena de overdracht (Foto hieronder). ft De verdachten in de strafzaken, die men pleegt aan te duiden als de „Velser af faire" hebben bij de Haarlemse rechtbank bezwaarschriften ingediend tegen de ken nisgeving van verdere vervolging. Zij waren door de officier van justitie mr. R. H. F. H. M. Grasso gedagvaard om op 6 October en eventueel volgende dagen voor de rechtbank te verschijnen. Nu er bij de rechtbank bezwaarschriften zijn binnengekomen zal de openbare be handeling van de strafzaken niet in Octo ber plaats vinden. De behandeling van de bezwaarschrif ten zal begin November in raadkamer ge schieden. Alfred de Vigny: Ik heb nooit een masker voor een gezicht gezien zonder dat de lust mij bekroop het af te rukken. In het Duitse weekblad „Der Spiegel" is een bericht verschenen, waarin gezegd wordt, dat de West-Duitse gezant in Ne derland dr. K. Dumont van zijn functie is ontheven, omdat hij zowel aan de West- Duitse als aan de Nederlandse regering een valse opgave van zijn leeftijd heeft verstrekt. Een woordvoerder van de Duitse am bassade te 's-Gravenhage verklaarde des gevraagd pijnlijk verrast te zijn, dat het bericht de pers heeft bereikt. Hij zag geen mogelijkheid het bericht te ontkennen. HONGKONG (Reuter) Het Britse fiegat „Mounts Bay" en de torpedoboot- jager „Consort" hebben hedenmorgen schoten gewisseld met kustbatterijen op het Chinese vasteland. De „Consort" en de „Mounts Bay" waren vanochtend de 1950 ton metende veerboot „Tak Sjing", die vaart tussen Hongkong en de Portugese kolonie Macao, te hulp gesneld, nadat dit schip buiten de Chinese territo riale wateren door een Chinese kanonneer boot was aangehouden en geënterd. De Chi nezen hebben twee £hinese passagiers van de veerboot meegenomen, aldus deelde de rederij van de „Tak Sjing" later mede. De twee. Britse oorlogsschepen zijn later op de ochtend met de „Tak Sjing" in Hongkong aangekomen. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft een der directeuren van een chocolade fabriek in hoger beroep terecht gestaan, be schuldigd van overtreding der Loterijwet. De kantonrechter, voor wie deze zaak enige weken geleden heeft gediend, had een boete van 300.opgelegd. De fabriek had een prijsvraag uitge schreven, waarbij het publiek door een zo groot mogelijk aantal reepomslagen in te zenden, kon meedingen naar prijzen. De officier van justitie, die bevestiging van het vonnis van de kantonrechter vroeg, zei dat de deelnemers geen overwegende invloed konden uitoefenen op de uitslag. De prijsvraag liep over een zeer lange ter mijn en over het gehele land. De raadsman van de directeur was het hiermee niet eens. Wie de meeste wikkels inlevert krijgt de prijs, zei hij, er wordt niet om geloot. Het publiek kon zijns in ziens op de uitslag wel degelijk invloed uitoefenen. De rechtbank zal op 8 October uitspraak doen. (Van onze speciale verslaggever) Terwijl de Assemblée van de Raad van Europa Woensdag in een economisch debat gewikkeld was naar aanleiding van het rapport der O.E.E.S., kwam uit de voor naamste commissie van de Assemblée, die voor Algemene Zaken, een openbaring ten aanzien van de kwestie die het politiek debat in Straatsburg beheerst, namelijk de Engelse houding tegenover de groeiende eenheid der continentale landen. Op ver zoek van het ministerscomité had deze commissie zich belast met een onderzoek ten aanzien van de Engelse voorstellen (het zogenaamde plan-Eden) om de Kolen en Staal Gemeenschap in te passen, of tenminste aan te passen in de Raad van Europa. Het was van het begin af duidelijk, dat de Engelsen, door vasthouden aan het voort bestaan van de Europese Raad naast de G.K.S. zich een controlerende functie wilden scheppen, zonder direct deel te nemen, in het Schuman-plan. Een samensmelting van beide Europese organen zou hen voor een radicale keuze stellen. Of zich geheel terug te trekken uit de Europese samenwerking, of direct deelgenoot te worden in de supra-nationale eenheid, die uit het Schuman-plan bezig is te groeien. Zoals te verwachten viel, heeft de Euro pese Raad opnieuw getracht de Engelsen voor deze keus te behoeden. Door een wel willend oor te lenen aan het Eden-plan heeft de meerderheid van de Assemblée haar geneigdheid getoond samen met de Engelsen een weg te zoeken, die de zwaar ste consequenties zou vermijden en een zekere verbintenis zou mogelijk maken tussen de Europese Raad en de G.K.S. De algemene commissie heeft nu deze houding over genomen en een plan opgesteld dat de Europese organisaties nog vele malen ingewikkelder zal maken dan zij al waren, doch de Engelsen in ieder geval in de ge legenheid zal stellen in Straatsburg te blijven. Hoe zeer men Engeland tegemoet wil komen, blijkt wel uit het feit, dat de alge mene commissie als rapporteur over deze kwestie de Engelse conservatief Amery heeft aangesteld. Amery bracht de plannen van de algemene commissie met zichtbare voldoening ter tafel. Zij scheppen de moge lijkheid, dat landen die niet wensen deel te nemen aan de eerste Europese supra-natio- Op doorreis naar New York arriveerde op Schiphol W. Alton Jones, directeur van de Cities Service Oil Company, die in Perzië besprekingen gevoerd heeft met Mossadeq over de wederopbouw van de olie-industrie. Hier wordt hij geïnterviewd door de pers. nale gemeenschap als waarnemers of „ver bondenen" met deze G.K.S. samenwerken zonder enige verantwoording te hoeven dragen voor de besluiten, die deze gemeen schap nemen zal. Dit is een duidelijke En gelse overwinning. Als deze suggestie van de algemene com missie door de Assemblée ongewijzigd v/ordt geaccepteerd zal de Europese samen, werking voorlopig rusten op twee pijlers, die slechts los verbonden zijn. De ene pijler is de Raad van Europa, de andere de G.K.S. De Assemblée van beide orgajfen zal uit dezelfde personen bestaan, doch in de Assemblée van de G.K.S. zal een aantal ge delegeerden slechts waarnemers of ver bondenen zijn. Bij de Hoge Autoriteit van de G.K.S. zullen de nieuwe deelnemende landen door delegaties worden vertegen woordigd. Het ministerscomité van de Raad van Europa zal gaan onder-handelen met de Hoge Autoriteit en met de raad van minis ters van de G.K.S. over de vraag, hoe zij hun onderlinge betrekkingen zullen rege len. En tenslotte: de Assemblée van de G.K.S. zal blijvend gevestigd moeten wor- dën in Straatsburg, zodat zij voortdurend gebruik zal kunnen maken van de gebou wen en het secretariaat van de Europese Raad. Gecompliceerd Is het te veel gezegd dat deze plannen de Europese samenwerking nog ingewik kelder maken dan zij al is? Doch het schijnt de enige methode om de Engelsen er bij te houden en deze overweging wordt nog dwingender wanneer men zich reali- I seert hoe groot de rol is, die Europa wil toestaan aan de Overzeese landen van het Britse Gemenebest bij het herstellen van de Europese economie. Met Engeland te vriend te houden wil de toekomende Euro- 1 pese federatie het privilege winnen in deze overeeese landen om op die manier zijn dollartekort te compenseren. Daarom op- i pert zij op dit ogenblik de kans tot ver- i wezenlijking van één Europese Assemblée en één Europese Hoge Autoriteit over te gaan. Wanneer men in de toekomst andere gemeenschappen naar het voorbeeld van het plan-Schuman vormen zal, zullen deze alle afzonderlijke Assemblées en afzonder lijke gezagsorganen moeten krijgen, of schoon zij in wezen toch dezelfde zullèn zijn, omdat dezelfde personen er zitting in zullen hebben. Welke uitzonderlijke pro- i blëmen dit in de toekomst scheppen moet, I durft men zich in Straatsburg op het ogen- I bliknog niet voor ogen te stellen. Wanneer de volgende week Maandag of Dinsdag het politiek debat in de Assemblée wordt voortgezet dat zijn dan tevens de laatste twee dagen van deze herfstzitting zullen suggesties van de algemene< commis sie ongetwijfeld geamendeerd worden, waarschijnlijk van Italiaanse en Duitse zijde. Want nog steeds bestaat bij verschil lende delegaties der Kolen- en Staallanden de neiging om korte metten te maken met de werkelijke Europesefederatie, die een efficiënte, zo eenvoudig mogelijke samen smelting van de Europese Raad en de G.K.S. vereist. Een oplossing naar de ene of wel naar de andere kant komt er dit jaar niet meer, daar de twee commissies die het ontwerp voor een Europese grond wet moeten opstellen, niet voor 1953 nog met dit ontwerp gereed zullen korriën. Als dat eenmaal gebeurt, wordt het aspect van een Europese integratie wellicht met een slag vereenvoudigd. Het volgend jaar 1953 belooft nog wat anders: het econo misch debat in de Assemblée eri in de eco nomische commissie in tegenwoordigheid van minister Pella, rapporteur van de O.E.E.S., heeft ten gevolge gehad, dat een conferentie zal worden gehouden in Januari tussen O.E.E.S. en de economische commissie van de Europese Raad om tot een herziening van de Europese economi sche politiek te komen. Men hoopt door nauwe betrekkingen tussen beide lichamen te vestigen een geheel nieuwe economische constellatie in Europa te verkrijgen die tenslotte zal kunnen afrekenen met de nog steeds slepende na-oorlogse economische kwaal. Zelfs denkt men aan een gelijkvor- ming van het geldwezen, om te beginnen in de zes Schumanlanden. Ofschoon men niet verheelt, dat aan de vorming daarvan grote practische moeilijkheden verbonden zullen zijn. De bevelhebber van het marine^établis- sement van Hongkong, Commodore Dickin son, deelde verslaggevers mede, dat de twee Britse oorlogsschepen vuurden, nadat Chinese batterijen drie granaten op hen hadden afgeschoten, terwijl zij de veerboot „Tak Sjing" naar Hongkong begeleidden. De „Consort" en de „Mounts Bay" staakten het vuren, .toen ook de batterijen ophielden met schieten. Voorts verklaarde de commandeur, dat de „Tak Sjing" op de normale internatio nale route naar Macao, buiten de Chinese territoriale wateren door een Chinese kanonneerboot en een motorbarkas was gelast bij te draaien. Toen het schip dit be vel niet opvolgde werd het met machine geweren beschoten. De romp van de veer boot werd oppervlakkig beschadigd. Het schip had radiografisch om hulp verzocht. Na de beschieting volgde de „Tak Sjing" het bevel op om naar het eiland Lafsami te stomen, waar gewapende Chinezen aan boord van de veerboot gingen en twee Chi nese passagiers van boord haalden. Toen de twee Britse schepen arriveerden, verliet de veerboot juist het eiland. Op vier mijl afstand van Lafsami werden drie granaten op de schepen afgevuurd door een kust- batterij op het eiland. De beide Britse oor logsschepen beantwoordden daarop het vuren gedurende vijf minuten. Luidens een officieel communiqué werd aan boord van de „Tak Sjing", de „Con sort" en de „Mounts Bay" geen der opva renden getroffen. t CAIRO (Reuter). De Wafdistische leider Nahas heeft de stichters van de ge reorganiseerde partij bijeengeroepen voor een bijeenkomst.- in het weekeinde om de toestand „in het-licht van de jongste ont wikkelingen" te bestuderen. Hij zeide: „Er zal een besluit worden genomen, dat uit sluitend in het belang van het land zal zijn, onafhankelijk van elke andere over weging". In een Woensdag door het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken uit gegeven communiqué wordt verklaard: „De regering is in staat stukken over te leggen, waaruit blijkt dat er wettige be zwaren bestaan tegen het opnemen van Nahas' naam onder die van de oprichters der Wafd-partij". De Wafd heeft besloten tot nader order geen verklaring bij de regering in te die nen over een hervorming der partij. Zij wil hiermede wachten, tot overeenstem ming is bereikt over de namen op de lijst van oprichters der „nieuwe Wafd". WHEELING (Reuter) Senator Nixon heeft zichzelf „algeheel gezuiverd" van de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen, aldus heeft generaal Eisenhower op een bijeenkomst in Wheeling (West-Virginia) verklaard. Tevoren waren zowel Eisenhower als Nixon in tranen uitgebarsten, toen zij el kander begroetten op het vliegveld van Wheeling. Na de begroeting reden zij sa men naar het stadion van Wheeling, waar Eisenhower sprak op een republikeinse demonstratie. Eisenhower verklaarde van de republi keinse partijvoorzitter een telegram te hebben ontvangen, volgens hetwelk 107 van de 138 leden van het partijbestuur, die bereikt konden worden, zich uitgespro ken hadden voor handhaving van Nixon als candidaat voor het vice-president schap. De generaal verklaarde te geloven, dat senator Nixon „het doelwit was geweest van een onoprechte en boosaardige aan val". Op het hoofdkwartier voor de republi keinse verkiezingscampagne ziin duizen den telegrammen uit alle delen van de Verenigde Staten ontvangen als gevolg van Nixons uiteenzetting over de radio en de televisie van Dinsdagavond. De democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, heeft verklaard dat hij geenszins van plan is de namen bekend te maken van de personen, die giften hebben gegeven voor een speciaal fonds, dat hij als gouverneur van Illinois had ingesteld voor bepaalde staatsambte naren. De republikeinse partij heeft Ste venson van bedrog beschuldigd door dit fonds in te stellen. Volgens Stevenson is dit fonds alleen gevormd om het inkomen van „onmisbare ambtenaren" te verhogen, omdat deze uitsluitend in het belang van de staat lagere salarissen hadden aanvaard dan zij eerst gewoon waren te ontvangen. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenküst tijdelijk harde wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 26 September Zon op 6.33 uur. onder 18.29 uur- Maan op 15.08 uur. onder 21.50 uur. (Eerste kwartier! Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 September Hoog water: 6.59 en 19.18 uur. Laag water: 2.41 en 14.52 uur. Vrijdag 26 September Hoog water: 7.46 en 20.12 uur. Laag water: 3.17 en 15.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1