Velser graanhandelaar zond tarwe voor veevoer Andromeda-nevel: 7 Reclassering ziet terug op een jaar van problemen en successen Zie Boven: Voorschot aan werklozen Economische politierechter Klanten reclameerden echter niet De radio geeft Vrijdag ook een melkwegstelsel O PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Diepzee praatje 2 i' Betaling abonnementsgeld per giro Grootste grief blijft het „ijzeren"strafregister; andere zorgen: gebrek aan bijstand en belangstelling Toenemende specialisatie Zeek ió het zo DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 Langer dan vijf uur heeft de Economi sche Politierechter te Haarlem, mr, Bletz, zich Woensdag bezig gehouden met de be handeling van de zaak tegen de Velser graanhandelaar C. D. Deze laatste was ten laste gelegd in Juli 1951 tarwe, die nog ge schikt was voor menselijke consumptie te hebben verkocht aan fabrikanten van mengvoederproducten, zodat dit graan werd gebruikt als veevoer. Behalve C. D. stenden ook de fabrikanten en enige graan handelaren terecht, in totaal 8 personen, die allen bij de transacties van C. D. be trokken waren. Allen hadden een groter of kleiner deel van de 838 ton graan, die D. onrechtmatig zou hebben verhandeld, ver werkt tot veevoer dan wel doorverkocht aan derden. De zitting duurde zo lang, doordat niet minder dan zes getuigen waren opgeroepen, waaronder twee deskundigen van het Bedrijfschap Akkerbouwproducten in Den Haag. De tarwe, die D. zou hebben verhandeld, v/as, zo kwam tijdens de zitting vast te staan, van niet al te beste kwaliteit. Een deel van de 838 ton was muf, beschimmeld, dan wel vervuild. Hoe groot deze hoeveel heid onzuivere tarwe was en welk percen tage nog goed was, is niet meer na te gaan. D. handelde onrechtmatig, toen hij de tarwe, die hoewel gedeeltelijk „vuil", toch niet officieel was afgekeurd voor mense lijke consumptie, ging verhandelen aan veevoederfabrikanten. Dit is niet toege staan omdat er in ons land veel te weinig wordt geoogst, zodat ten koste van schaarse deviezen een groot tekort via de buiten landse markt moet worden aangevuld. Het binnenlandse graan wordt goed „bewaakt". Op zijn weg van landbouwer via hande laren naar fabrikanten en consumenten dient de tarwe steeds vergezeld te gaan van geleidebiljetten; bij elke verkoop moe ten bovendien „bonnen" worden inge leverd. Het bureau van de Provinciale Voedselcommissaris, voor Noordholland in Alkmaar gevestigd, houdt een administra tie bij van de tarwehandel. Aan deze in stantie zijn de graanhandelaren verant woording schuldig. De zaak, die gisteren diende, werd nog ingewikkelder, doordat een bepaalde soort graan, „gemengd gewas" genaamd, wel tot veevoer mag worden verwerkt. „Gemengd gewas" kan voor een deel uit tarwe be staan, andere graansoorten moeten er ech ter mee vermengd zijn. Deze verhoudings percentages liggen niet wettelijk vast. For meel zou het dus zo kunnen zijn, dat een baal tarwe met een handvol haver „ge mengd gewas" zpu kunnen worden ge noemd. D. was nu ten laste gelegd een hoeveel heid tarwe als „gemengd gewas" te hebben verkocht en voorts geleidebiljetten en ver- antwoordingsstaten ook dienovereenkomstig te hebben ingevuld, terwijl de aanduiding „tarwe" vereist was. Geruime tijd werd stil gestaan bij de vraag of verdachte financieel voordeel zou hebben gehad door zijn handelwijze. Dit kon echter niet bevestigd worden. De Officier van Justitie, mr. Wiarda, achtte het ten laste gelegde bewezen, hoe wel hij moest toegeven dat niet was komen vast te staan om welk deel van de 838.000 kilo het hier precies ging. Hij vroeg mede gezien het feit, dat verdachte nog onlangs was veroordeeld, twee maanden gevange nisstraf, alsmede intrekking van de vergun ning van verdachte om als graanhandelaar op te treden voor de tijd van één jaar. Pleidooi De raadsman, mr. Van Vugt, wees er op dat inderdaad niet vast stond voor welke hoeveelheid zijn cliënt in overtreding zou zijn geweest. Verder dat D., vanwege de slechte kwa liteit van de handelswaar, mocht aannemen dat het hier veevoedergraan betrof, wes halve van opzet geen sprake kon zijn, te meer niet daar het bureau van de Provin ciaal Voedselcommissaris steeds alle trans acties van D. kon controleren. De Economische Politierechter kon zich HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.20 Feuilleton. 11.40 Hobo en piano. 12.00 Dans muziek. Weerbericht. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Amu sementsmuziek. 14.15 Kookpraatje. 14.35 Pla ten (Pl.m. 15.15 Boekbespreking). 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pro Musica Antiqua. 17.15 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen praatje. 19.30 Propaganda-avond. 21.00 Orkest." 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Orgel 22.35 Cabaret. 22.50 Vandaag. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Kamerorkest. 10.30 Symphonette orkest en solisten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Klein koor. 12.040 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Philharmonisch orkest. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Amusementsorkest. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.35 Amusementsmuziek. 18.00 Mi litaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en Toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Weense muziek. 21.00 Sympho- nette-orkest en solisten. 21.30 Thuisfront Tombola. 21.35 Platen. 21.50 Aqui esta su casa, hoorspel. 22.45 Het Christelijk Oosten, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 en 23.5524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15—21.45 Televizier; Zoals de hand is, zo is de mens. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Or kest. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel. 14.00, 14.15, 15.30, 16.00, 16.15 en 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Sym- phonio-orkest en solist. 21.25 Kunstkaleidos- coop. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23 CO Nieuws. met dit laatste verenigen. Desondanks achtte hij de verdachte schuldig, omdat deze niet het recht had uit te maken of graan al dan niet geschikt was voor con sumptie. Hij veroordeelde D. tot een boete van 750,subsidiair twee maanden hechtenis voor het verhandelen van de tarwe. Een boete van 500,legde hij op voor de verkeerde invulling van de papieren. De twee grootste afnemers van de tarwe waren veevoederfabrieken in Amersfoort. De ene firma had 309.000 kilo gekocht, een ADVERTENTIE Teddy gevoerde kinderpakjes andere 135.000 kilo. Beide firma's meenden onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. D. zou in deze verkeerd hebben gehandeld, doch zij zelf niet. „Ik voel mij volmaakt onschuldig," zei één van de verdachten. „Dat zou u geweest zijn, als D. destijds minister van Landbouw was geweest," repliceerde de Politierechter. Nu veroor deelde hij de eerste firma tot 750,boete waar 5000,was geëist, en de tweede tct 500,boete; de eis was hier 2500. Zes andere firma's in den lande, die allen „gemengd gewas" van D. hadden ge kocht, doch niet reclameerden toen deze tarwe afleverde, kregen boeten variërende van 400,— tot 40,— opgelegd. In het revalidatiecentrum Aardenburgte Doorn zijn door de minister van Oorlog, ir. C. Staf, Woensdagmiddag aan enige invalide ex-militairen de eerste speciaal voor hen gebouwde auto's overgedragen. De auto's zijn geheel ingesteld op handbediening en dus bestemd voor oud-militairen, die het gebruik van hun' benen hebben verloren. Minister Staf in gesprek met een der invaliden. Links generaal-majoor dr. J. F. Wilkens NS dat melkwegstelsel, milliardvoudige sterrensysteem waartoe onze zon en alle sterren die wij kunnen zien be horen, ziet er uit als een aan beide zijden bolle lens, die dus in het cen trum het dikst is en naar de randen toe afgeplat. De middellijn van die lens moet ongev. 100.000 lichtjaren bedragen, dat wil dus zeggen honderd duizend maal de afstand die het licht in een jaar aflegt. Een onvoorstelbaar grote afstand maar het heel al is er niet mee gevuld. Dit enorme melkwegstel sel van ons is niet uniek. Kijk op een heldere avond eens naar de Zuid- Oostelijke hemelstreek. Rechts boven Cassiopeia en Perseus bevindt zich het sterrenbeeld Andro meda. Wie goede ogen heeft ontdekt daar zon der optisch hulpmiddel een zeer vaag lichtend vlekje in de buurt van een der kleinere sterren van Andromeda, welk vlekje bekend staat als de „Andromeda-nevel". Pas in deze eeuw zijn de telescopen sterk genoeg geworden om. de struc tuur van zulke nevel vlekken te onthullen; structuur die aanleiding was om ze „spiraalne vels" te noemen. Boven dien bleek de kijker (het was de Hooker-telescoop van de Mount Wilson- sterrewacht in Califor- r>e.v«. CASSlOPt IA ili» nië) krachtig genoeg om te tonen dat de nevelvlek in feite een reusachtige klont sterren was. En de vreugde over die ontdekking steeg ten top toen er zich onder de sterren in de Andromeda -nevel „cepheïden" ble ken te bevinden: die knipperlicht-sterren uit wier lichtschomme- ling zich zo nauwkeurig laat afleiden, hoever zij van ons vandaan staan. Nu kon men berekenen op welke afstand deze Andromeda-nevel zich bevond: het bleek 800.000 lichtjaren te zijn. Gege ven eenmaal deze af stand kon men aan de hand van de op hemel- foto's meetbare grootte ervan ook de werkelijke omvang uitrekenen en die bleek uit te komen op.... 100.000 lichtjaren! Wat afmetingen betreft is dus de Andromeda- nevel een soortgelijk Melkwegstelsel als het onze, eveneens uit vele milliarden afzonderlijke sterren (zonnen) be staand. De Andromeda-nevel is de enige spiraalnevel waarvan ons blote oog (als het scherp ziet) iets kan ontdekken: een vage lichtindruk. Telescopen hebben echter verraden dat er zich in het heelal millioenen spiraalnevels bevinden. Millioenen melkwegstelsel gelijk het onze, elk met. ongeveer honderd milliard zonnen. Zij bevinden zich alle in een bolvormige ruimte met een straal van een milliard lichtjaren, want dat is de afstand die onze sterkste kijkers tegen woordig overbruggen. Maar dat wil niet zeggen dat daar voorbij het heelal leeg zou zijn. G. v. W. Op vragen van het Tweede Kamerlid Reuter (C.P.N.) over de lange' wachttijd voor hen, die krachtens de Werkloosheids wet recht op uitkering hebben, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken geant woord dat het inderdaad soms drie weken of langer duurt, voordat een bedrijfsver eniging over een aanvrage om wachtgeld of werkloosheidsuitkering heeft beslist. In het overgrote deel der gevallen geschiedt de eerste uitbetaling binnen 10 dagen na de aanvr,age. Na overleg met het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds en het bestuur van de Federatie van Bedrijfs verenigingen bleken deze bereid de be drijfsverenigingen te adviseren om in alle gevallen, waarin niet terstond een beslis sing op het verzoek om uitkering kon wor den genomen en waarin niet definitief is komen vast te staan, dat de betrokkene geen aanspraak op uitkering krachtens de Werkloosheidswet heeft, een voorschot op de uitkering te verstrekken. Geadviseerd is het voorschot op 30 per week voor ge huwden en 17.50 per week voor onge- huwden te bepalen. De meeste bedrijfs verenigingen hebben deze adviezen opge volgd. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door hel abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 16.10, posl- abonnés 1 6.60. kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór hei eind van de maand. W{j be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE (Van een onzer redacteuren) Eenmaal per jaar komt de reclassering de aandacht vragen voor haar heilzame, doch uiterst moeilijke arbeid om er in brede kring belangstelling, begrip en bijstand voor te werven. Wat die belangstelling betreft, zijn de reclasseringsinstellingen (voorbeeldig samenwerkend in het Nationaal Bureau) namelijk niet verwend: velen gaan nog onwetend en onverschillig aan dit werk voorbij en het is daarom goed dat ter gelegen heid van de Reclasseringsweek dit jaar zowel de algemene aspecten als de specifieke problemen van die arbeid nog eens de revue passeren. De rechtbank te Amsterdam heeft de Naardense fotograaf H. veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf wegens vijf over tredingen van het Koninklijk Besluit van April 1940, waarin bepaald is dat geen lucht foto's mogen worden gemaakt zonder ver gunning van de minister van Verkeer en Waterstaat. Aan problemen is overigens geen gebrek in de reclassering, die de laatste decennia een evolutie doormaakt, waarvan het einde nog niet in zicht.is. De vorderingen van de criminologie, de psy chologie en de sociologie maakten het na melijk noodzakelijk ook-.bij de reclassering steeds verder de weg der specialisatie op te gaan, hetgeen weer tot gevolg had, dat er voor bepaalde taken speciaal opgeleide ambtenaren- moesten komen ter vervanging van de leken-reclasseerders, die eerder dit werk verrichtten. Het resultaat was een grote overbelasting van de resterende wer kers, die dan ook, vooral in de eerste na oorlogse jaren met hun abnormaal-hoge criminaliteit, handen tekort kwamen om hun taak naar behoren te kunnen ver vullen. Te weinig helpers En nog altijd zijn er helpers tekort, ook zelfs voor die taken die wel het domein van de vrijwillige leken-reclasseerders zul len blijven, zoals de nazorg en het cel- bezoek. De „nazorg" omvat, zoals bekend, het toezicht houden op bepaalde voorwaar delijk veroordeelden en in vrijheid ge stelden; het celbezoek is hét contact met veroordeelden tijdens hun straftijd, en ook dat is steeds moeilijker geworden, onder meer door het feit, dat vele straffen thans geheel of ten dele in gemeenschapsver- blijven worden ondergaan. In de laatste taak wordt de reclasseerder echter terzijde gestaan door een ganse reeks van deskun digen, zoals de gevangenisdirecteur, psy chologen en psychiaters, maatschappelijke werkers en geestelijke verzorgers, die allen samenwerken om bij de delinquenten het geestelijke „klimaat" te scheppen, dat hen moet vrijwaren tegen recidive. Natuurlijk heeft dit lang niet altijd succes: het aantal „terugvallers" is zelfs in de opvoedings- en strafgestichten voor jeugdigen be trekkelijk groot, maar dat neemt niet weg, dat elk geval de voilé aabdacht en toe wijding krijgt van alle daarbij ingescha kelde reclasseerders een taak die „de gehele mens" met al zijn tact en geduld opeist, maar die dan ook een diepe voldoe ning geven moet aan hem of haar, die er zich met hart en ziel aan gewijd heeft. En dat geldt stellig ook voor de vrijwilligers bij dit werk, van welke categorie mede werkers de reclassering we zeiden het reeds er nog zeer vele gebruiken kan. Het critieke moment Ook het nazorgwerk is, sociologisch en humanitair bezien, van eminent belang, om dat het veelal als sluitstuk fungeert op de re^ds tijdens de strafexecutie voorbereide reclassering van de delinquenten in kwes tie. Juist na de terugkeer uit de straf inrichting ontstaan immers de grootste spanningen voor de betrokkenen; spannin gen binnen het eigen gezin, botsingen rqet „de buurt" en met de maatschappij in breder zin. De wijze waarop die spanningen verwerkt worden, is meestal beslissend voor het al of niet terugvallen in de misdaad, waarbij een tactvol toezichthouder soms wonderen ten goede kan verrichten. Grief tegen overheid Te betreuren is echter, dat de sociale aanpassing van succesvol gereclasseerden dan toch nog vaak schipbreuk lijdt, omdat geen wex-kgever hem „hebben" wil. Het in stituut van de strafregisters, oorspronke lijk bedoeld als een documentatiemiddel voor de justitie alléén, wordt namelijk sinds jaar en dag ook ijverig geraadpleegd door iedereen die een baan te „vergeven" heeft. Blijkt een candidaat voor zo'n betrek king dan geen blanco strafregister te heb ben, dan kan hij wel inpakken, zonder dat de werkgever in spe ook maar de moeite genomen heeft, de détails van het soms onbetekenende vergrijp na te gaan of het advies van een reclasseringsinstelling te vragen. Dat niemand een onverbeterlijke „zware jongen" in dienst wil nemen, ligt 52. Het stuur met één hand vasthoudend rekte Teutbei zich zo ver hij kon. Maar hoe hij zich ook inspande, zijn hand kon de kaart, die uit Jolliepops achterzak stak, juist niet bereiken. Het was een kwelling voor de man om zijn dierbare schatkaart zo nabij te zien en er net niet bij te kun nen! „Verdraaid", mompelde hij, „ik mag het stuur niet loslaten. Ah de kapitein nu maar één minuutje het rad van mij overnam!" Maar de kapitein had op dat ogenblik andere plichten; vol toewijding verzorgde hij zijn zeezieke echtgenote. aan het roer kon overnemen. Jolliepop, weer een weinig hersteld, verwijderde zich met wankele schreden en de kans voor „Hier lieve", zei hij, haar een smakelijke j Teutbei om zijn kaart terug te krijgen, was vruchtenschotel voorhoudend, dit zal je hiermee weer verkeken. „Héél", riep hij wat opfrissen." ..Ow", kreunde zijn gade, Jolliepop na, „ga nog niet weg! Je mag „gooi het maar direct over boord, hik, dat, hier best nog even blijven!" Dank u", hik, dat spaart moeite en tijd". En zo was mompelde Jolliepop. Maar ik ken mijn er dus niemanddie even Teutbeis plaats i plicht. In deze storm moet elke ervaren zeeman op zijn post zijn." voor de hand, maar dat een volkomen ge- reclasseerde die van goede wil is en de nodige vakkennis bezit, geen baan kan krijgen, is een schreeuwend onrecht, dat heel het voorgaande reclasseringswerk op losse schroeven stelt en grote gevaren voor recidive met zich meebrengt. De overheid vooral blijft hier in gebreke, zij presteert het zelfs om mensen, die jarenlang als ar- beidscontractant voor haar werkten, de deur te wijzen indien zij, bij 't dingen-naar een vaste aanstelling, geen blanco straf register kunnen tonen. Vijftig jaar lang heeft de reclassering in dit probleem verbetering trachten te bren gen, maar tot nu toe is er geen bevredi gende regeling gevonden. Wel wint de rehabilitatiegedachte veld (zij staat het afschrijven van oude veroordelingen uit de strafregisters voor), maar zoals de zaken nu liggen, blijft de eenmaal veroordeelde een „geteken'de" wiens (vaak sinds lang verouderde) vergrijp hem zijn leven lang als het zwaard van Damocles boven het hoofd blijft hangen. Gelukkig kan men in sommige gevallen daaraan tegemoetkomen door het instituut van de voorwaardelijke niet-vervolging, die buiten de strafregisters blijft en daarom vooral tegen jeugdige delinquenten gebruikt wordt, van wie mag worden aangenomen (op grond van onder meer het „voorlichtingsrapport") dat zij reclassabel zijn. Ook het instituut der voorwaardelijke in vrijheidstelling na een deel van de straftijd, geeft steeds meer gunstige uitkomsten te zien en ook daarin heeft de reclassering door en in samenwerking met de gevange nisstaven, een belangrijk aandeel genomen. Het gunstigst liggen de condities voor de reclassering in die strafinrichtingen, waar de gepi-ojecteerde verjonging van het gevangeniswezen reeds min of meer vaste voet gekregen heeft, zoals dat in de bizon- dere strafgevangenis voor jonge mannen in Zutphen het geval is. De lezer kent deze jengdgevangenis en haar moedig experi menteren met nieuwe methoden reeds uit een serie artikelen, die een onzer redacteu ren geruime tijd geleden aan haar wijdde, maar er is toch wel aanleiding, op enkele facetten van het Zutphense systeem nog eens terug te komen. Daarover dan morgen. Immuun. „Het schijnt dat vliegen en mug gen bezig zijn hun strijd tegen DDT en enkele andere nieuwe insectendodende middelen te winnen", aldus dr. Robert Metcalf, van de universiteit van Cali- fornië. Hij zegt dat geleerden vijf of zes jaar geleden .hebben bemerkt dat een aantal insectensoorten immuun begon te worden voor DDT. Kroon. Het Britse keurbureau heeft de vervaardigers van souvenirs voor de aanstaande kroningsfeesten er op ge wezen, dat de kroon, als officieel keur merk van het bureau, niet op onedele metalen mag voorkomen. Vele souvenir vervaardigers, die reeds met de aan maak van met een ki-oontje versierde voorwerpen uit onedele metalen waren begonnen, voelen zich thans gedupeerd. Het gebruik als zodanig van de kroon voor versiering van souvenirs is reeds maanden geleden door de Koningin en andere instanties goedgekeurd. Uitdaging. Dr. Malan, de Zuid-Afrikaanse minister-president, heeft de provinciale raad van Natal uitgedaagd een resolutie aan te nemen waarin de regering ver zocht wordt Natal uit te zonderen van de toepassing der apartheidswetten, al dus meldt de „Times". Malan zeide in een rede voor de nationale partij in Transvaal, dat dit zijn antwoord was op de actie van Natal tegen de politiek van de regering. Verklaringen. De Britse minister van oor log, Head, die Zondag op het hoofd kwartier der Britse landstrijdkrachten in de Suezkanaalzóne verklaarde, dat het verlies van Britse steunpunten in Egypte niet onherstelbaar zou zijn, heeft op een persconferentie te Londen ge zegd: „Het strategische belang van de Britse bases in Egypte is geweldig, niet alleen voor Engeland, maar ook voor de gehele Westelijke wereld. Geen enkele andere basis in het Midden-Oosten zou die in het gebied van het Suezkanaal kunnen vervangen. Vliegtuig. Duizenden zwaluwen in de streek van Graz in Stiermarken, die door plotseling opgetreden winterkoude zijn overvallen en nog te jong en te zwak waren om de oudere vogels op hun trek naar warmer oorden te vol gen, worden thans op initiatief van de plaatselijke dierenbeschermingsvereni ging verzameld. Een speciaal Joegosla- visch vliegtuig zal deze vogels dan naar Fiume brengen, waar zij in het warme klimaat van de Adriatische kust zullen worden losgelaten. Gemeenschap. De Franse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan van de minister van Gezondheid, Paul Ribeyre, voor een „witte gemeen schap". Ribeyre wil de gezondheidsdien sten en het wetenschappelijke medische werk in West-Europa samenbinden naar het voorbeeld van de kolen- en staal-, defensie- en landbouwgemeenschappen. Het plan voorziet in uitwisseling van artsen en studenten tussen leden-staten, gemeenschappelij ke voorraad vorming van medicijnen- en medische instrumen ten, samenwerking tussen geneeskundig personeel en ziekeninrichtingen, vrije uitwisseling van geneesmiddelen, stan daardisatie van medische uitrusting en medische studie en de oprichting van Europese laboratoria om het onderzoék te coördineren. Herder. Dinsdag is een herder uit Oost- Duitsland met 800 schapen naar West- Berlijn gevlucht. Hij weidde zijn kudde op het Russische vliegveld Schönefeld bij Berlijn en maakte van mistig weer gebruik om met zijn schapen naar de Amerikaanse zóne uit te wijken. Explosie. In een graanpakhuis in Port Arthur in de Amerikaanse staat Ontario heeft zich een ontploffing voorgedaan, die gevolgd werd door een brand. Ten minste twee personen worden vermist. De schade wordt voorlopig'* geschat op drie millioen dollar. In 1945 hebben zich op dezelfde plaats eveneens een explosie en een brand voorgedaan. Toen vonden 23 personen de dood. Geen vrijheid. „Er bestaat geen godsdienst vrijheid voor de Spaanse protestanten", aldus verklaarde de baptisten-predikant Paul Freed, uit Greensboro, bij zijn terugkeer te New York van een bezoek aan Spanje, dat drie weken heeft ge duurd. „Dit is voor een goed deel het werk van de aartsbisschop van Sevilla, kardinaal Segura en een aantal anderen, die het volk weer in de Middeleeuwen willen doen leven." De predikant deelde nog mede zijn reis te hebben gemaakt op uitnodiging van leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en senatoren. HET is bekend dat er in de diepere ge deelten der zeeën en oceanen een ge weldige druk heerst, een druK. die steeds toeneemt naarmate men dieper in het water afdaalt. Immers, op een voorwerp dat zich 1000 meter onder de zeespiegel bevindt, rust het volle gewicht van een waterkolom van een kilometer hoogte, waardoor een druk wordt uit geoefend van 100 kilogram per vierkante centimeter. Het menselijk lichaam zou op die diepte onderhevig zijn aan een totale druk van 1,5 mil lioen kg. en dus volledig in elkaar worden geperst. v Nu is het een zeer begrijpelijke gedach- tengang dat de druk onder water op een gegeven moment zö groot wordt, dat een zinkend voorwerp er, bij wijze van spreken, niet doorheen kan komen en dus blijft zweven. Maar, hoe begrijpelijk ook, deze veronderstelling is niet juist. Èen voorwerp zinkt naar de bodem van de zee als dit voorwerp zwaarder is dan het zeewater. En de druk die in dit zeegebied heerst, heeft hiermee weinig uitstaande. Wanneer we dus een steen in de Philippijnse trog gooien, zakt deze tot de bodem, ook al heerst daar een druk van meer dan 1000 atmosferen. Over deze over boord geworpen steen bestaat dus geen verschil van mening. Maar de zaak komt iets anders te liggen, wan neer we een voorwerp laten zinken dat slechts een weinigje zwaarder is dan het zeewater aan de oppervlakte. We zeiden reeds, dat de druk van het zeewater weinig met het gewicht uitstaande heeft. Welnu, enige samenhang bestaat er wel degelijk al is deze dan gering. Want onder zeer hoge druk dus op grote diepte wordt het water een weinig samengeperst, waardoor het soortelijk gewicht hoger wordt. Boven dien is het zoutgehalte in de onderste wa- terlagen in het algemeen wat hoger dan dichter bij het oppervlak, waardoor het n. soortelijk gewicht eveneens stijgt. De zeer geringe samendrukbaarheid van het water en het hogere zoutge halte maken een liter zeewater op grote diepte dus zwaarder dan eenzelfde hoeveelheid water bij de oppervlakte. Ook al is dat gewichtsverschil zéér gering, toch laat het zich den ken dat stoffen, die slechts een fractie zwaarder zijn dan het oppervlaktewater, niet tot zeer grote diepte zinken, doch blijven zweven in de gebieden waar het lichtere oppervlaktewater geleidelijk over gaat in het zwaardere diepzeewater. Stenen, kalk, klei- en asdeeltjes behoren hiertoe echter niet, want deze worden in grote hoe veelheden op de bodem van de diepzee aangetroffen.' En ook de schepen met de legendarische goud- en zilver schatten zijn alle op de bodem van de oceaan terecht ge komen. Over schatten gesproken, weet u dat iedere Franse hoofdambtenaar momenteel in staat zou zijn de oorlogsschatting van 30 millioen sestertiën, welke Rome destijds aan zijn vaderland oplegde, van zijn maandsalaris te betalen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2