Jubilerende banketbakkers richtten feestmaal in de Vleeshal aan Verdergaande reorganisatie van A.R.-partij wordt overwogen ,De kunst in de banketbakkerij officieel geopend ZWITSAL Agenda voor Haarlem „De gehele Friese bevolking voelt zich door uw komst gesterkt" Met jeep en lichtbak ten strijde tegen de plaag der Kennemerduinen Dr. J. Schouten: Voorzitter constateert tekort aan activiteit op vele plaatsen Welkomstwoord tot de Koningin 3 Wij kunnen het ook Geestrijk vocht Voorlopig Nederlands elftal op 8 October tegen Wanderers Een maaltijd voor slechts 50 ets Vertrekdata van emigrantenschepen Uitspraken Haarlemse rechtbank genéést L„„.„ Vorstin woonde feestvergadering van Friese Mij. van Landbou w bij Als stropers in de nacht Kotlij tien-aanwas dwingt tot harde, weinig weidelijke methoden Echt stropersweertje Indonesië wil Duitse experts werven DONDERDAG 25 SEPTEMBER 19 52 Dat men vroeger het goede der aarde buitensporig wist te waardei'en, daarvan kunnen onder meer de kleui-ige schutters stukken in het Frans Halsmuseum getui gen. De ovei'heid van de stad Haai'lem schijnt hierbij tenslotte zelfs te hebben ingegrepen en bij ordonnantie bepaald dat dergelijke feestmaaltijden voortaan ten hoogste nog maar vier dagen aan één stuk door mochten duren. Wie zich een indruk van zo'n historisch diner wil vormen, kan tot 5 October in de bovenzaal van de Vlees hal talrijke voorbeelden van sierlijke spijs kaarten bestuderen. Het is lectuur om bij te watertanden. Doch men vindt er ook bewijzen bij de vleet van de manier waarop de lekkerbek ken onder onze vooi-ouders in een recenter verleden een zwierig toebereide gelegen- heidskost plachten op te dienen en te sa voureren. Wij hebben al snuffelend in een dér vitrines ontdekt dat die goeie ouwe tijd, met afgunstige en nostalgische toe spelingen waai-op wij werden grootge bracht, in ieder geval tijdens de kronings feesten van 1898 nog bestond. Want toen kon men in een vermaard restaurant in Den Haag raison van een solide rijks daalder een diner van twaalf uitgelezen gangen tot zich nemen. Dat men daarbij enige overdrijving niet schuwde en zelfs de wonderlijkste aanleidingen verzon om weer eens joyeus te tafelen, moge blijken uit het eveneens tentoongestelde menu voor een bijeenkomst anno 1887 in de club „Jan nog een halfje" te Rotterdam, nota bene belegd om het 6000-jarig bestaan van de oesterteelt in ons land te vieren. De meeste van die ouderwetse spijskaar ten zijn in de loop van haar langdurig leven bijeengebracht en in tientallen albums ver zameld door mevrouw A. F. Berkhoff- Deelman, wier naam een bekende klank heeft voor ieder die wel eens aandachtig door de Leidsestraat in Amsterdam liep. Zij bezit meer dan 3000 exemplax-en en de zeldzaamste daarvan liggen op de expositie van de jubilerende afdeling Haarlem van de Nederlandse Banketbakkersvereniging te prijken. Dank zij haar ijver kan men te weten komen wat er op de avonddis van 14 December 1937 in het Koninklijk Paleis op de Dam werd geserveerd, toen Prinses Juliana en Prins Bernhard hun eerste be zoek aan de hoofdstad brachten. Men kan er verder lezen op welke gerechten Truman en Churchill ten hove werden onthaald, maar ook de lijst van het verrukkelijk ge vogelte en de stralende wijnen, waarvan president Carnot bij zijn bezoek aan Lyon zou hebben genoten, ware hij niet direct na zijn aankomst vermoord. Urenlang zou men zich kunnen verdie pen in tal van culinaire woordenboeken en handschriften met lucullische recepten. Zo leerden wij van „De Geldersche Keuken meid" hoe men kikvorsen bereidt: „Hier van worden gemeenlyk de agsterste bille- tjens gebruikt daar het vel afgestroopt word en in het water gezet, maar het been tje moet er uit geligt worden, en dan wor den ze toegerigt als een fricassé van heele jonge keukens". Als u nu ook nog wilt weten hoe men ze kookt of hoe men Ki'a- kollen kopkt, dan moet u zelf maar eens gaan kijken. En bekijkt u dan meteen die met de 'hand geknipte en beschilderde pis taches met ingewikkelde rebussen en cha rades, die vroeger op promotiediners en bruiloften ter tafel kwamen. Met de tijden verandei'en de zeden. Zel den treft men tegenwoordig een spijskaart aan, waarop de gerechten met dichterlijke citaten worden toegelicht en geprezen. Op de tentoonstelling hangt er een, die begint met eetlust opwekkende pasteitjes onder het aan de smulpaap Bredero ontleende motto: „Die kundij appetijt een nieuwen honger maken". Even later gevolgd door gebraden patrijzen, waarop het woord van Cats: „Niet is soo goet van ons te zijn ge geten als vleys dat door de lucht met rappe vleugels sweeft" van toepassing werd ge bracht. Ook de lier van Vondel en Tessel- schade is te hulp geroepen om de toppun ten van vadei-landse kookkunst te vei'heer- lijken. Gelukkig is deze poëtische gewoonte niet uitgestoxwen. De Haarlemse banketbakkers hebben er niet mee willen volstaan hun gasten gisteravond in de historische Vlees hal op een zeldzame keur van door hen zelf aan het fornuis ontlokte scheppingen te tracteren, doch zijn op het lumineuze denkbeeld gekomen de letterkunde in te schakelen teneinde hun waren in gepaste verhevenheid te doen verheerlijken. Zij vonden Godfried Bomans bereid de tekst te redigeren van het menu, dat met beschei den trots aan de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, aan de waarnemend bui-gemeester en de bijna veei*tig andere genodigden kon worden vooi-gelegd. Luisterrijk begon het maal, verlicht door zware kaarsen in massieve kandelabers, met het door Albert le Brun in het voor wijnen zo fortuinlijke jaar 1947 in Cham pagne gestolde zonlicht, ter begeleiding van een schijf ham van het been, die men zeker een kwartier op het bord liet liggen teneinde van de idyllische tint en de pikan te geur te genieten. Over de daarbij ge voegde paté en gerookte zalm zou een zekere Lombardo volgens Bomans hebben geschreven: „Een treffelijke spijs, die mijne matighheit in swaare verzoekinghe brocht". Wij willen geen nodeloze afgunst opwek ken door het diner - van de klare schild padsoep volgens voorschrift van „De vol maakte keukenmeid" van 1673 tot de man nelijke vertroosting met koffie en goudgele cognac haarfijn te beschrijven, een op gave die trouwens onze tot gezapigheid vermoeide krachten verre te boven zou gaan. Laten wij daarom met Bomans de af vallige monnik Palullus aan het woord, die omstreeks 1700 over filets van tong met zalm in de Wernheimer Chronique schreef: „Het is een vi'aag of het toebereiden dezer tongstreelinghe niet onder de zonde der hoovaardij te reekenen valt. Het te nuttigen is sekerlijck een daad, slechts aan de sali- ghen voorbehouden". Terecht haalde Bomans bij de verschij ning van het als zijde glanzende speenvar ken met verkwikkend keutelmoes een uit oude overlevering geput mengsel van appelmoes en krenten de onvergetelijke woorden van Vergilius aan: „En allen zwe gen stil". Hetgeen overigens niet in over eenstemming met de waarheid was, want die bestond uit een luide zucht van bewon- riex-ing voor zoveel braadkunst. En toen Bismarck kennis had gemaakt met de spé cialité van de grote keukenmeester Escof- fier, bestaande uit fazanten met cham pignons, moet hij volgens de redacteur van het menu in tranen zijn uitgebarsten en zich in het gebergte hebben teruggetrokken Wij konden dat begrijpen, doch omdat er geen gebergte in de buurt was, hebben wij ons verdriet om de wetenschap, dat wij op de wederverschijning van een dergelijke delicatesse, zo glorieus veredeld, misschien onvergetelijke spoeld. Clos de Vougeot wegge- nog jaren moeten wachten, met een glas arm aan poëzie. Het. werd niet alleen een avond van ma terialistisch genot, zoals de brillant badi nerende tafelpraeses Godfried Bomans had gevreesd, want met de diepbruine Madeira en de robuste Pomerol Pétrus 1949 werd geleidelijk de ware geest over de aanzitten- den vaai-dig en schuimden de improvisaties in dankbare en schertsende toespraken op. Zo werd bij voorbeeld de eminente fijn proever broeder Tarsisius uit Voorburg uit naam van Abraham Kuyper met elegante behendigheid geprezen door onze spitse collega Arie de Gooyer en stelde zijn vak broeder Fred Thomas niet zonder ironie vast dat het monumentale in ons volk zich alleen nog kan uitleven in de étalage van de banketbakker. Dit naar aanleiding van de vele pronkstukken van edel ambacht. En Hildo Krop, de beeldhouwer die met deeg begon, onthulde dat de aankondiging „Maaltijd door de eeuwen heen" hem vrees had ingeboezemd. Want als men bij de oude Germanen was begonnen, dan zou hij een schedel van een verslagen vijkand hebben nodig gehad om bier te drinken en waar waar vindt men heden ten dage nog een vijand, die werkelijk verslagen is? De kroon op de feestreden werd gezet door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die de gastheren-patissiers huldigde met een zinrijke toespeling op de bei-ijmde re cepten van de dichter-pasteibakker Ra- guenau uit het tweede bedrijf van Cyrano de Bergerac. Moge zijn geest in Haarlem blijven heer sen, want, helaas, het dagelijks leven is De voetbalwedstrijd tussen het voorlopige Nederlands elftal en de Engelse eerste divisie club Wolverhampton Wanderers zal op Woensdag acht October worden gespeeld in het Feijenoord-stadion in Rotterdam. De wedstrijd zal om vier uur 's middags be ginnen. advertentie Mekka - 't bekende Van Dungen's nootvruchlen tablet advertentie Gum Uzelf Made from "sun-kissed" tobaccos DONDERDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Ballet Recital", 8 uur. Concertgebouw: Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" concert „Die Jahreszeiten", 7.30 uur. Minerva: „Potasch en Perlemoer" (toneelgezelschap Johan Kaart), 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden ver houding", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Palace: „Geen uitweg", 14 jaar, 7 en 9.15 uxir. Luxor: „Klok slag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scar let Angel", 18 jaar, 7 en 9.15 u. City: „Kin derrechter grijpt in", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 SEPTEMBER Bioscopen: Nieuw programma. Voor de Vleeshal was een grote krakeling aangebracht die loco-burgemeester D. J. A. Geluk moest breken ter gelegenheid van de officiële opening van de tentoonstelling „De Kunst in de banketbakkerij". Met liet breken van een krakeling, die voor de ingang van de Vleeshal was aange bracht, heeft de heer D. J. A. Geluk, loco burgemeester van Haarlem, Woensdag middag de tentoonstelling „De kunst in de banketbakkerij" officieel geopend. De heer H. F e r d. Kuipers heette als voorzitter van de afdeling Haai'lem van de Nederlandse Banketbakkersvereniging de genodigden in de Vleeshal welkom. Hij bracht dank aan zijn Haar-lemse collega's voor de medewei'king die zij aan de voor bereiding van de tentoonstelling hebben verleend. Aan hen is het te danken, dat de Vleeshal en de Vishal er zo goed verzorgd uitzien. De tentoonstelling is iets bijzon ders. Meestal ziet men op tentoonstellin gen van deze aard slechts tafels met cakes eri gebak, massa-artikelen dus, maar thans worden ware wonderen van banketbak- kers-sierkunst en -beeldhouwkunst uitge stald. Een aantal Nederlandse banketbak kers heeft daai'in een aandeel. De heer Kuipers richtte zich tot de heer P. J. Kap- teyn, directeur van Union, voor diens be zielende leiding. Voorts bracht hij dank aan de hex-en M. J. van Buren en P. Leffe- laar, die aan de voorbereiding hebben mee gewerkt. Ook de heer H. J. W ij e r s, voorzitter van de Nederlandse Banketbakkersvereni- ging, bi-acht dank aan allen die de ten toonstelling hebben voorbereid. Twee or ganisaties vieren feest en wel de afdeling Haarlem van de N.B.V. en de chocolade fabriek Union, die gemeend hebben dat ook het publiek moet delen in de feest vreugde. Hij wees op de fraaie pi'oducten die hier geëxposeei'd zijn. Er zal een goede propaganda van uitgaan voor het vak. De heer P. J. Kapteyn, die het initia tief genomen heeft tot de tentoonstelling, vertelde hoe hij tot de idee is gekomen en hoe de plannen uitgewerkt zijn. In het bij zonder richtte hij zich tot de heren Kui pers, Van Buren en Leffelaar. Voorts her innerde de heer Kapteyn er aan, dat een lid der jury, de beeldhouwer Hildo Krop, vroeger ook banketbakker is geweest. De heer D. J. A. G el u k bood het bestuur der afdeling Haarlem van de Nederlandse Banketbakkersvereniging gelukwensen aan met haar gouden jubileum en feliciteerde de organisatoren met hetgeen er tot stand is gekomen op de tentoonstelling. De heer Geluk besprak de geschiedenis van het banketbakkersvak en vroeg ook aandacht voor de op de bovenverdieping bijeenge brachte historische verzameling. Daaraan hebben meegewerkt het Stadsarchief, de Stadsbibliotheek en het archief van de N. B.V. Ook roemde de heer Geluk de inzen dingen der Haarlemse banketbakkers voor deze expositie. Hierna brak de loco-burgemeester de symbolische reuzen-krakeling, waarmee de tentoonstelling officieel geopend was. Bekroningen De heren Hildo Krop, A. C. de Wilde, beiden Amsterdam en D. Stoop, Voorburg, hebben de werkstukken sierkunst en beeld houwkunst beoordeeld. Hun uitspraak was: Beeldhouwkunst: ereprijs werk geheel massief J. A. de Boer te Bovenkerk, chef kok bij de K.L.M.; eerste prijs tijger van chocoladebrood J. B. Lameijer, Amster dam; tweede prijzen Lautje van chocolade B. Smit, chef van de banketbakkerij Bij ham, Haarlem en artikelen gehouwen uit suikerbrood G. Telma, Haarlem. Sierkunst: ereprijs hors d'oeuvre van marsepein D. van Beek te Zutphen; eerste prijs dx'ijfschaal van kunstbloemen J. Jop- pe, Amsterdam; tweede prijzen Vleeshal in suiker H. en W. Elhorst, Haarlem; drijf- schaal met perziken Jac. van der Brink, Leeuwarden; marsepein plastiek Diet Sme- lik, Rotterdam; chocolade-bonbonnièi'es N. J. Leufkens, Amsterdam; mand met bloe men van getrokken suiker A. Bonte, Am sterdam. Aan de étalage „huwelijk" die in de Vis hal te zien is, werd de prijs toegekend voor de fraaiste inzending in dit gebouw. Naar het Commissai-iaat voor de Emi gratie mededeelt, staan thans de vertrek data vast van de volgende emigranten schepen: 26 September: „Sibajak" naar Nieuw Zeeland; 4 October: „Waterman" naar Australië en Nieuw Zeeland; 28 October: „Zuiderkruis" naar Zuid- Af rika; 11 November: „Johan van Oldenbarne- velt" naar Australië, en 29 November: „Faii'sea" naar Australië. De Anti-Revolutionnaire Partij heeft zich in het gisteren te Utrecht gehouden Centralenconvent bezonnen op de poli tieke situatie, die onstaan is door de verkiezingsuitslag en de kabinetsformatie. Voor dit convent bestond zeer grote be langstelling. De discussies, die gevoerd zijn onder leiding van de voorzitter van het Centraal Comité, dr. J. Schouten, werden gedeeltelijk bijgewoond door de ministers Algera en Zijlstra. Uit de resultaten van de jongste ver kiezingen is naar dr. Schouten zeide dui delijk gebleken, dat men de politiek steeds meer losmaakt van principiële overwe gingen. Deze ontwikkeling geeft, naar hij zeide, reden tot bezorgdheid. De schuld daarvan moet men niet bij anderen zoeken. „Op papier ontbreekt er aan de organi satie van onze partij niet zoveel, maar in de practijk is er op vele plaatsen een te kort aan activiteit geweest", zo zei dr. Schouten. Aan de organisatie van de partij moet dus opnieuw aandacht geschonken worden. Het jongste element dient ook in de besturen een plaats te krijgen. Spreker betreurde het dat nog nooit zo weinig aan huisbezoek is gedaan als bij de jongste verkiezingen. Over de kabinets-formatie merkte spreker op dat er zijn die menen, dat de anti-revolutionnairen nooit medewerking moeten verlenen aan een kabinet waarin ook socialisten zitting hebben, terwijl daar tegenover anderen betogen, dat cie anti- revolutionnairen moeten medewerken aan welk kabinet dan ook. Het standpunt „nooit met de socialisten" is niet te aan vaarden. Men zegt wel: waarom nu be- reidheid om mee te doen en in het ver leden niet? Die vraag achtte spreker on juist. Bereidheid was er ook in het ver leden, maar men maakte het toen onmo gelijk. Thans waren program en samen stelling van het kabinet van dien aard dat medewerking kon worden toegezegd. „Dit kabinet is niet roder dan enig voorgaand kabinet. Als het program een socialistisch program zou zijn zou dit door de anti- revolutionnaire Kamerfractie zeker niet zijn aanvaard. Het is wel onbegrijpelijk dat er nu nog anti-revolutionnairen zijn, die de eis om een behoorlijke plaats in de sociaal-econo mische sector te verkrijgen, te hoog achteix. De anti-revolutionnaire ministers Algera en Zijlstra staan voor een ontzaglijk moei lijke taak. Principieel en practisch zou het onjuist zijn tegen hen te opponeren". Behoud van onafhankelijkheid Het Centraal Comité zal, naar dr. Schou ten zei, overwegen of er gronden zijn voor verdergaande reorganisatie van de partij en op welke wijze deze eventueel moet worden voorbereid. „Het begrip isolement zoals Groen en Kuiper ons dat bijgebracht hebben, bete kent in de samenleving staan en spreken op de grondslag van ons isolement, met be houd van eigen principiële onafhankelijk heid. Wij zijn niet in een socialistische wa gen gestapt", aldus dr. Schouten. „Niet om ontevredenen tevreden te stellen hebben twee van onze mannen zitting genomen in het kabinet. Mocht het nodig zijn, dan zal de anti-revolutionnaire fractie zich tegen de ï-egeringspolitiek verzetten". Spreker hoopte echter, dat het steeds mogelijk zal zijn de beide ministers te steu nen en hun beleid te verdedigen. De anti- revolutionnairen willen geen toenadering tot het socialistisch principe of de socialis tische mening. Zij zullen als partij werk- zaam moeten zijn om een politiek te sti muleren die waarlijk nationaal is. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijfendertig- jarige loswerkman M. S„ zonder vaste woon- of vei'blijfplaats, die bekend heeft zich in de maanden Maart, April en Mei aan een groot aantal inbx-aken in het land schuldig te hebben gemaakt en op 21 Mei een bezoek heeft gebracht aan een school te Overveen. Hem was de inbraak, gepleegd in deze school, ten laste gelegd. De buit be stond uit een bedrag van 200 en een hoe veelheid voorwerpen. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en ter beschikking stelling van de regering. De Heemstedenaar M. C. T. M., werk zaam in het verzekeringsbedrijf, had aan een Haarlemmer meegedeeld, dat hij aan goedkope sigaren kon komen, afkomstig uit Indonesië en bestemd voor oud-militairen. De Haarlemmer voelde er voor de sigaren te kopen en stelde bedragen beschikbaar. Wegens oplichting werd M. veroordeeld tot een gevangenissti'af van een jaar met af trek. Verdacht van diefstal van een brom fiets werd de loswerkman L. H. S. veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. Op Zondagavond 8 Juni is hij naar Haar lem gegaan en heeft daar cafés bezocht. Hij kon niet meer per autobus naar huis. Des nachts om drie uur vond de politie hem op de Wagenweg en hij was in het bezit van een bromfiets, die- naar later bleek uit een garage aan de Wagenweg was gestolen. ADVERTENTIE schaafwonden, schrammenontvellingen Koningin Juliana was gistei-middag tegenwoordig bij een feestvergadering van de 100-jarige Friese Maatschappij van Landbouw in „De Harmonie" in Leeuwar den. „Door uw aanwezigheid geeft Uwe Ma jesteit wederom blijk mede te leven met de Friese boerenstand. Deze, ja geheel de Friese bevolking, voelt zich hierdoor ge- Om vijf uur gister middag is generaal Matthew B. Ridgway, de opperbevelhebber der geallieerde strijd krachten, in ons land aangekomen. Hij arri veerde met de Shape- Constellation op Schiphol, vergezeld van zijn echtgenote. Op de luchthaven werd hij begroet door de voorzitter van het comité van chefs van staven vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, luitenant-generaal B. R. P. Hasselman, de chef van de marine staf, vice-admiraal A. de Booy, de plaats vervangend chef van de Luchtmachtstaf yeneraal-majoor A. Baretta, de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin en het hoofd van de military advisory and assistent group, generaal-majoor Noble. Na de begroeting inspecteerde de generaal de erewacht bestaande uit 100 man Huzaren van Boreel. „Muzikale eerbewijzen" werden de generaal gebracht door de Koninklijke Militaire Kapel. Na de inspectie begaf de generaal zich onmiddellijk onder escorte per auto naar Den Haag. De Haagse politie heeft gisterochtend de 26-jarige metaalbewerker O. van W. en diens brper, de 22-jarige metselaar R. van W., aangehouden wegens het verspreiden van papieren, die gericht waren tegen het bezoek van Ridgway. Wij zien de echte weidman al vol min achting zijn neus optrekken bij het relaas van het jachtavontuur, dat wij vox'ige week in de Kennemerduinen beleefden. En met de hand op het hart: erg „weidelijk" von den we het zelf niet, er in een grommen de jeep met een fonnidabele lichtbak op uit te trekken om in dat natuurreservaat onschuldige konijntjes van het leven te be- roveji, want waar blijft in zo'n geval de „sporting chance" voor het wild? Maar fraai of niet, er moet paal en perk gesteld wox'den aan de vi-'aat- en graaflust van die vrolijke knaagdiertjes, die zulke meesters zijn in een bepaald onderdeel van de re kenkunde, dat er gewoon geen bijhouden aan is. En het is wei'kelijk „bij de konij nen af", zoals deze diertjes in de Kenne merduinen huis houden, het gewas vernie len en de duinen ondergi'aven. Daarom vroeg en kreeg de directeur van de stich ting speciale toestemming, om zoveel mo gelijk van deze lastposten af te schieten en daartoe een stroper zou er zijn vingers voor aflikken! ook het verboden instru ment van de lichtbak te gebruiken. Met het gevolg dat directeur Roderkerk en zijn assistenten vorig seizoen 9000 delinquen ten naar de konijnenhemel deden verhui zen en dat er ook dit jaar, toen men op 1 September begonnen is, alweer honder den van deze diertjes tot hun vaderen ver gaard zijn. Ongeveer tweemaal in de week rijdt de jeep tot dat doel, volgeladen met benzine en patronen en met een extra accu voor het zoeklicht in de cabine, het nachtelijk duinrevier in om de strooptocht te beginnen, stoppend bij elke „speel plaats" waar meestal al gauw een paar knagers in de aanflitsende lichtbundel op duiken en de dubbelloops prompt een eiixde maakt aan hun carrièx-e. Op de tocht, die wij vorige week mee maakten, lukte het echter aanvankelijk niet zo best. Het was kil, wild weer met striemende regenvlagen uit laaghangende inktzwarte wolken; echt stropersweer dus eigenlijk en erg bevorderlijk voor de ro mantische sfeer van onze nachtelijke expe ditie, maar niet zo gunstig voor een flinke buit. Ook de konijnen waren namelijk tot de ontdekking gekomen, dat het maar koud en nat was, zodat zij beter konden schuilen in hun holen en pijpen dan een schot hagel te komen halen, waarom wij heimelijk nog binnenpret hadden óók. Maar lang zou het niet duren, want nauwelijks was de regen iets geminderd, of de eerste candidaten kwamen zich melden en al gauw daarna lag er een flink partijtje duinwild op de bodem van de jeep op zijn laatste reis naar de poelier te wachten. Zo tussen de schotexx door kwamen bovendien de jacht verhalen los, zoals dat van het geheimzin nige zwarte konijn waarop de heer Ro derkerk nu al drie jaar lang jacht maakt, maar dat hem steeds te slim af is geweest. En die oude zwarte is niet eens de enige „wise guy" in het ï'èvier, want ginder, in „de Olmen" en achter het Paardenkopvlak, zitten nog meer van zulke knapen, die het klappen van de zweep wel kennen en zich niet laten verschalken, hoe verleidelijk de jagers hun lichtbundel ook over hun „wei den" laten spelen. Sterke verhalen? Niets daarvan: wij hebben het zelf gezien, hoe deze „x-ille" jongens de dans ontspringen, telkens maar eventjes tippend aan de uiter ste buitenkant van de lichtkegel, maar zich dan weer schielijk terugtrekkend in het be schermend duister daarachter. Meestal loont de buit ruimschoots de moeite van zo'n nachtelijke expeditie, waarbij dan nog de oogst van de strikken ook al zo'n onweidelijke noodzakelijk heid! komt. „Onze" jacht leverde ne gentig stuks op; het record van een nacht was een honderdzestig konijntjes, het ge middelde ligt omstreekt de honderdtwintig beesten, die vrijwel alle hun weg vinden naar de wildhandel om aldus nog na hun dood een bijdrage te leveren in de kosten van hun eigen verdelging.... sterkt en weet zich weer sterker een inte grerend deel van onze gehele Nederlandse volksgemeenschap," zo sprak de voorzitter, de heer H. L. Dedden. „De Friese boerenstand heeft in de afge lopen honderd jaar behalve goede ook zeer moeilijke tijden meegemaakt," aldus ver volgde hij. „De belangstelling, welke ons Koninklijk Huis steeds aan de dag heeft gelegd voor onze Friese boerenstand en voor onze Maatschappij, heeft aanzienlijk bijgedragen tot bestendiging der aloude hechte banden tussen ons Vorstenhuis en Friesland. Het zij mij vergund Uwe Majes teit de diep gevoelde dank te betuigen namens onze leden, voor de waardering van het werk der Friese Maatschappij van Landbouw, die uit dit koninklijk bezoek wederom blijkt." Na vele andere hoge gasten, waaronder de minister van Landbouw, Vissex'ij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, te hebben verwelkomd, vertelde de heer Dedden nog iets uit de geschiedenis der Maatschappij. In de tweede helft van de vorige eeuw bleek, dat de Friese boter, door de achterlijkheid van de zuivelberei ding en het geknoei van boeren en hande laren op de Londense markt niet meer mee kon komen. Op alle mogelijke wijzen heeft de Friese Maatschappij toen getracht hierin verbetering te brengen, maar het zou tot omstreeks de eeuwwisseling duren, alvo rens men de juiste wegen ter verbetering had gevonden. Met de verrichte arbeid heeft men een klein beetje vreugde en blijdschap ver schaft door verbetering van de maatschap pelijke positie van een arbeidzaam boeren volk. Dat is de grootste beloning, die de Maatschappij heeft mogen ontvangen. Bezoek aan proefboerderij Aan de Koningin werd een luxe uitgave van het gedenkboek van de organisatie, ge titeld: „Geschiedenis van de Friese Land bouw", aangeboden. De diverse toespraken werden afgewisseld door de uit vijf tafe relen bestaande „Friese hoerenspiegel", geschreven door E. J. van der Molen en onder regie van Hein Cats gespeeld door leden van Friese amateur- en beroeps toneelgezelschappen. Na de pauze begaf de Koningin zich voor een kort bezoek naar de proefboerderij „Wielzieht" van de Maatschappij te Rij per- kerk. Bij dit bezoek werd aan de Koningin een viertal geschenken van Friese volkskunst aangeboden voor de vier Prinsessen, en wel voor Beatrix een tasje met versieringen naar oud-Friese motieven, voor Irene een gebeeldhouwd paardje, voor Margriet een doos crème en voor Marijke een pop in Fries costume. Koningin Juliana heeft na haar bezoek aan Leeuwarden per vliegtuig de terugreis aanvaard. Woensdagavond arriveerde op Schiphol de heer Zain, die benoemd is tot zaakge lastigde van Indonesië in West-Duitsland met de rang van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Eén van zijn opdrachten is het weiwen van Duitse technische experts, aan wie Indonesië dringend behoefte heeft, zo ver klaarde hij. Speciaal heeft Indonesië inte resse voor Duitse mijnexperts. Ook vak kundige bankmensen uit Duitsland zullen in Indonesië welkom zijn. De heer Zain zei verder dat Duitsland op economisch ge bied voor zijn land van grote betekenis is. Tin, rubber en copra zijn op het ogenblik de belangrijkste producten, die Duitsland van Indonesië betrekt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5