„Middenstand geen parasiet maar deel der samenleving" Cor Ruys werd door twaalf acteurs uit de Stadsschouwburg gedragen Betonningsvaartuig te water gelaten SCHEERAPPARATEN K WOL, NYLON Protest tegen gratie van Willy Lages Dr. H. M. Hirschfeld verlaat 's lands dienst De „Kennemer Kunstkring" „Mossadeq huilde in mijn bijzijn niet" Dodelijk ongeluk hoek Baan-Kleine Houtweg DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gouden middenstandsbond Crematie van mej. Emilie Knappert Burgerlijke Stand van Haarlem Onderscheidingen voor 36-jarige dienst Josephine Lulofs overleden Amateurtoneel Maatschappij voor Nijverheid en Handel Haarlemse wasindustrieel leed 4.000.- schade Politieke dakloosheid van socialisten Scholingsavonden Bestuurdersbond Feest bij Haarlemse Scheepsbouw W. Alton Jones Onfortuinlijke strand- ruiter scheurde spier weefsel Kindje moet wellicht vingertoppen missen Bedriegelijke bankbreuk J. B. Vesters overleden „Het midden- en kleinbedrijf heeft het moeilijk in deze tijd, zoals ook de regering het moeilijk heeft en herhaaldelijk een beroep op de bevolking moet doen om tot offers bereid te zijn. Tot dat offer heeft het midden- en kleinbedrijf zich bereid ver klaard, mits het offeren niet zover gaat, dat het opofferen wordt. Het midden- en kleinbedrijf is niet bereid lijdelijk toe te zien bij maatregelen die soms oorzaak zijn, dat de positie, die het maatschappelijk inneemt, wordt ondermijnd. De middenstand in al zijn geledingen is niet een parasitair aanhangsel, maar een onmisbaar deel van de samenleving van het maatschappelijk geheel". Dit zei de heer L. de Groot, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond in zijn rede, waarmee hij het congres, dat ter gelegenheid van het gou den jubileum van de bond in Den Haag Wordt gehouden, opende. Deze openings vergadering werd door Prins Bernhard bijgewoond. De heer De Groot gaf een overzicht van de geschiedenis der centrale middenstands organisatie en herinnerde aan de splitsing die toch eigenlijk ten aanzien van het doel van de organisatie geen splitsing kan worden genoemd: het ontstaan van de beide zuster-organisaties, de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en de Ne derlandse Christelijke Middenstandsbond. Toch is gebleven, aldus de heer De Groot, de drang naar eenheid in het optreden naar buiten met het behoud van respect voor de beginselen van elke groep. Die aandrang naar eenheid in optreden naar buiten culmineert in de commissie van overleg. In dat college worden de voor het midden- en kleinbedrijf belangrijke vraag stukken, nadat zij in eigen kring zijn be zien, tenslotte gezamenlijk aan de orde ge steld en op deze wijze is voor het georgani seerde midden- en kleinbedrijf eenheid van optreden naar buiten gevonden en voor ongeveer 140.000 zelfstandige eigen risico dragende ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf het optreden in meer uitgebreid centraal verband. Gelukwensen en geschenken. Tal van sprekers hebben na de rede van de bondsvoorzitter gelukwensen aangebo den. De Belgische gast, de heer P. Legon, directeur van de Federatie der Handelaars van Gent zei, dat de Belgische middenstan ders veel van de Nederlanders hebben kunnen leren op het gebied van de orga nisatie. Ook de middenstand zal er toe moeten bijdragen Benelux tot een suc ces te maken. Dr. W. L. Groeneveld Meijer, Directeur- generaal voor de Middenstand, bracht hulde aan alle werkers in de Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond. Hij zei dat de Middenstandbeweging jonge men sen moeten aantrekken, die later de lei dende functies in de organisatie zullen kunnen vervullen. De heer J. A. Koops bood namens de Het stoffelijk overschot van mej. Emilie Knappert is hedenmorgen in het Crema- torium te Veisen verast en zeer vele vrien den, vriendinnen, oud-leerlingen en belang stellenden hebben haar de laatste eer be wezen. Er was onder meer een deputatie van het Leidse Volkshuis, waarvan mej. Knappert directrice is geweest, met de hui dige directrice, mej. R. Ruth, prof. M. A. Beek, dr. C. H. Ketner, prof. J. van Ruip- perdaWierdsma en vele anderen. Een schat van bloemen vertolkte de grote waar dering, die de thans overledene voor haar werk verwierf. Mr. M. J. A. Moltzer heeft uit naam van alle aanwezigen intense dank betuigd aan deze markante persoonlijkheid, die geken merkt werd door haar spirituele benade ring van het leven en zijn problemen. Zij was een vrouw, die hoge eisen aan zichzelf stelde. „Wij hebben de taak voort te bou wen op het fundament, dat zij legde", zo zeide spi-eker. Prof. dr. W. Banning, voorzitter van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Aerdenhout heeft daarna het beeld van het actieve leven der thans overledene ge schetst. Hij noemde haar een pionierster, die cultuur trachtte te brengen aan het onterfde deel der bevolking. Haar levens houding was godsdienstig-humanistisch. Zij bezat een groot intellect doch was geen in- tellectualiste. Met het uitspreken van het „Onze Vader" besloot prof. Banning zijn toespraak. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft ds. F. N. Sickenga, neef van de overledene, zijn dank betuigd voor de getoonde belangstelling. HAARLEM, 24 September 1952 ONDERTROUWD: 24 Sept., A. C. Auer- bach en J. Hendriks; J. F. M. van Ogtrop en F. Houbein; C. E. van Egdom en N. M. van der Heij; J. A. Hoffman en P. A. M. Ver dam; M. A. van Loenen en C. M. de Jong; J. F. Swenneker en P. Graver; J. Willems en H. A. van den Domhof; R. P. Kruijer en M. L. Dekker; P. H. Meijer en Th. M. M. H. Drost; A. Rijlaarsdam en P. Huisman; J. P. Slierings en C. Klerk; Ph. J. Steenhuisen en M. J. Bijnagte; H. B. Kersten en G. A. Hoogendijk; C. W. van der Veldt en E. A. G. Heeres; A. Piers en T. van Dijk. GEHUWD: 24 Sept., J. G. M. Assendelft en G. Th. M. Rooijers; W. C. 't Hoen en C. J. van Bakel; J. M. Houben en P. M. Thomas; T. P. A. Post en A. Th. Verzeilberg; J. L. van Stein en A. H. van Zonneveld; S. Inpijn en P. Bloem; A. C. Roest en M. M. Schols; L. van Loij en A. M. A. Mesman; E. Gieske en J. M. Beelen; A. Maasdam en M. A. ter Weijden; A. P. J. van Lent en A. van der Weide; W. Hartendorp en A. M. Koelman; H. A. J. Hui- bers en J. W. P. Koster; E. J. Schaap en C. van Bilderbeek; J. van Zegseren en A. I. Th. Leyh; R. B. Maas en A. .T. M. Springveld; A. Riedijk en J. Bijl; E. Schut en M. D. de Vos; G. J. van de Veenbrink en M. A. Baelde; G. de .Tong en D. M. Postma; J. F. Hartman en C. Boon. BEVALLEN van een zoon: 22 Sept., W. A. M. Verbruggende Wit; 23 Sept., E. C. A. Boumanvan Wolferen; E. van Deldende Vries; J. GroenendaalMeulman; M. E. Meijer—Peeters; 24 Sept., G. FellerSter- kenburg. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept., W. Gaartman—van Drunen; C. G. Bexkens— van der Tuijn; M. M. BakkerBöhm; B. W. van Rees VellingaStaal; H. Kramer Booms; G. ElsingaPol; A. A. HesMoes; C. H. FictoorLasschuit; 24 Sept., D. van BrummelenElfers. OVERLEDEN: 23 Sept., N. M. Stern— Meijer, 70 j., Kievitstraat; T. van Wijkvan 't Zelfde, 83 j., Zomerstraat. R.K. Middenstandsbond een herinnerings bord aan. De heer Joh. de Jong, (van de Chr. Mid denstandsbond) bood een ingelijste foto aan van het koninklijke paar. De voorzit ter van de Bedrijfsgroep Detailhandel overhandigde een zilveren medaillel van de bedrijfsgroep, waarmee men de waar dering voor het werk van de heer de Groot wilde uitdrukken. De heer H. P. In- nemee sprak als voorzitter van het jubi leumcomité. Dit comité had een aanzienlijk bedrag ingezameld om het ideaal van het hoofd bestuur, een eigen gebouw, te helpen ver wezenlijken. Verder heeft het comité voorbereidingen getroffen voor het samenstellen van een handboek „Gulden Middenstand", een en cyclopaedic voor midden- en kleinbedrijf. De heer De Groot heeft daarna allen dank gebracht. Met het zingen van het Middenstands-bondslied werd de herden kingsvergadering gesloten. Tijdens de hierna gehouden receptie hebben de leden van het bondsbestuur de gelukwensen in ontvangst genomen van een schier eindeloze rij belangstellenden. De vereniging Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft het volgende telegram gezonden aan mi nister-president dr. W. Drees: „Het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Ver zet Nederland, met felle verontwaardiging kennis genomen hebbende van het voor nemen der regering, aan de ter dood ver oordeelde Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages gratie te verlenen, protesteert met klem tegen deze verkrachting van het recht mede namens de duizenden nabestaanden, wier onherstelbaar leed een gevolg is van het optreden van deze misdadiger. Het hoofdbestuur verzoekt met alle kracht deze gratieverlening, die een slag in het gezicht is van alle bona fide Nederlanders, die goed en bloed voor het vaderland hebben gegeven, ongedaan te willen maken". Op 15 October zal dr. H. M. Hirschfeld zijn taak als regeringscommissaris voor het economische en militaire hulpprogramma neerleggen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering een nieuwe regeringscom missaris te benoemen. Met ingang van 15 October zal het bureau van de regeringscommissaris worden opge heven. De werkzaamheden zullen worden overgedragen aan een nieuw in te stellen directoraat-generaal bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De benoeming van de huidige directeur van het bureau van de regeringscommissaris voor het economische en militaire hulpprogramma, de heer E. H. van der Beugel, tot directeur-generaal kan dezer dagen worden tegemoet gezien. Bovendien wordt een coördinatiecollege ingesteld waarin een klein aantal topfunc tionarissen zitting zullen hebben. Het zal onder voorzitterschap staan van prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken. Prof. Brouwers zal tevens het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse delegatie in de raad van presidenten in de Benelux. Hij zal dr. Hirschfeld opvolgen als voorzit ter van de Interdepartementale Centrale Economische Commissie. Dr. Hirschfeld is in 1899 te Bremen ge boren en studeerde aan de Handelshoge school te Rotterdam. Hij was daarna werk zaam bij de Rotterdamse Bankvereniging en bij de Javase Bank te Batavia. In 1931 werd hij in Nederland .directeur-generaal van Handel en Nijverheid aan het depar tement van Economische Zaken. Achter eenvolgens was hij secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid, Scheepvaart en Landbouw en Visserij. Van 1 Januari 1947 af trad dr. Hirsch feld op als regeringscommissaris voor de uitvoering van het Marshallplan in Neder land. In 1948 werd hij regeringscommissa ris voor het Europees Herstelprogramma. Een jaar later kreeg hij de rang van buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur voor de verdere duur van zijn werkzaam heden als regeringscommissaris. In 1949 vervulde hij de functie van Hoge Commissaris in Indonesië. In 1950 hervatte hij zijn werkzaamheden als regeringscom missaris van het economisch en militair hulpprogramma. Dr. Hirschfeld heeft vele malen Neder land vertegenwoordigd op economische en financiële conferenties. Vrijdagmorgen om half elf zal op het voorterrein van de Ripperdakazerne te Haarlem aan de adjudanten-onderofficier J. N. de Jong en H. Jansen van het regi ment zware luchtdoelartillerie „Ypenburg" en aan de adjudant-onderofficier H. F. van den Broek tijdens een militaire plechtigheid de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst worden uitgereikt. Duizenden vrienden en bewonderaars hebben hedenochtend in de hal van de Stadsschouwburg te Amsterdam, waar de overledene temidden van ontelbare bloem stukken was opgebaard, van de grote ac teur Cor Ruys afscheid genomen. Om elf uur moest de chapelle ardente voor het pu bliek worden gesloten. Vier leden van Het Vrije Toneel te weten de heren Eric van Ingen, Wim van den Brink, Thorwald Dudok van Heel en Ton van Duinhoven hielden de dodenwacht. Precies om half twaalf werd een begin gemaakt met de uitvaart, nadat de Amster damse wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, een krans aan de baar had ge hecht. Als slippendragers fungeerden de vier genoemde leden van het gezelschap van Cor Ruys, alsmede de toneelmeester René Verhagen en de acteur Pierre Myin, die jarenlang met de thans overledene sa menwerkte. Verder fungeerden als zodanig de toneelspelers en vertegenwoordigers van Nederlandse toneelgezelschappen Jan Woensdagmiddag is in de ouderdom van 80 jaar in Warnsveld overleden de pianiste en zangpaedagoge Josephine Antoinette Lulofs. In leven maakte zij zich onder andere voor de vocaaldramatische kunst zeer ver dienstelijk door in het bijzonder in de provincie uitvoeringen te organiseren. ADVERTENTIE én alle tere weefsels De keuze, die de Kennemer Kunstkring heeft gedaan met 't toneelspel van Chris v. d. Heuvel „Een schip vaart uit" is Woens dagavond in de Stadsschouwburg in zoverre gelukkig gebleken als zij overeenkwam met de capaciteiten van deze toneelgroep, wier krachten elkaar vrijwel niet ontlopen. De „Kennemer Kunstkring" is een evenwichtig ensemble. Het zal zich voorlopig moeten houden aan een répertoire, dat geen al te grote individuele prestaties vergt, maar wanneer het dat doet heeft het alle kans gaaf en ongehavend achter de coulissen terug te keren van waaruit het zijn presta ties kwam leveren. Woensdagavond heeft het tenminste zeker geen slechte indruk achter gelaten althans de kern zijner spelers niet. Er werd gespeeld overeenkomstig de talenten èn de mogelijkheden, die het overigens nogal zonderlinge toneelspel van v. d. Heuvel bood. Het programma vermeldt, dat dit spel zich afspeelt in een christelijke omgeving en dat is juist. Op de pastorie namelijk van een dominee in een vissersdorpje. „Het heeft geen religieuze strekking. Het ge beurde nu eenmaal op een pastorie", ver volgt het programma. Was een religieuze strekking misschien bezwaarlijk? Er wor den in ieder geval nog heel wat Bijbelse teksten gezegd die het goed doen. Beter dan de dominee, want wat de auteur bewoog deze man zo lijdzaam en zo tam te maken blijft mij een raadsel. Zijn antipode is een oud kapitein op de grote vaart. De dominee heeft hem in huis opgenomen, maar ik had hem er al heel gauw uitgesmeten. De vrij moedigheden, die deze kapitein zich ver oorlooft zijn komisch bedoeld, maar in feite maken zij van de dominee een paskwil. Voorts loopt er nog een schurk van een zwa ger van de dominee in rond en een tot beter leven geneigde jonge schurk van een inge nieur. Zij maken de situatie zo onwaar schijnlijk, dat de overige personages er nauwelijks tegenop kunnen spelen. Zij doen dat evenwel zeer behoorlijk. De huishoudster werd door Tini Smit uitne mend getypeerd. Corrie Wassenberg (de dochter van de dominee) legde de accenten heel gevoelig en heel zuiver. Klaasse, de dorpsidioot, bekoorde mij al evenzeer een goed beheerste typering. De onmoge lijke rol van de boze zwager werd een poging tot de marqué, maar de vertolker bleef er in steken. Niet aldus Siep Sibrandi als de kapitein, die doorlopend zijn tekst raak over het voetlicht bracht. Vraag: waarom was hij niet met een ring baard of liever nog een hangsnor uitgemon sterd? Zijn ouderdom was aanvechtbaar. De figuur van de dominee heb ik al bestre- den. De regie had haar kunnen opwerken maar liet het na. Piet van der Zeist bevre digde mij wel door zijn toon, zoals ook Annie Heidweiler in I het mij deed als de vriendin der familie. De heren Booms en Wassink tenslotte leverden hun aandeel zo natuurlijk als in' de omstandigheden moge lijk was. Een opmerking tenslotte over de regie. Zij was nu in handen van een mede-speler. Dat blijft altijd een risico. Regisseren is een taak apart, die, wil zij volledig worden ver vuld, concentratie vraagt. Men versnippert de aandacht voor het geheel, wanneer men aan het eigen deel al een belangrijke portie van zijn energie moet besteden. P. W. FRANSE In een algemene vergadering van het Departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zijn gistermiddag de heren J. J. Jurrissen en mr. A. E. C. de Groot van Embden in het bestuur gekozen in verband met het af treden van de heren ir. C. H. Holgen en E. Lefebvre. De heer De Groot van Embden is benoemd tot vice-voorzitter. In het jaarverslag was vermeld, dat het aantal donateurs in het voorbije jaar van 32 steeg tot het dubbele: 64. Het leden aantal nam toe van 140 tot 180. Dit is het gevolg van de intensieve propaganda-actie, die gedurende deze periode werd gevoerd. Bij het voortgezet onderzoek tegen de 31-jarige besteller en de 27-jarige knecht van een Haarlemse wasindustrieel, waar over wij Zaterdag berichtten dat zij ver dacht werden van verduistering respec tievelijk heling van enige honderden gul dens ten nadele van hun patroon, is aan het 'licht gekomen dat dat bedrag heel wat groter is dan aanvankelijk werd vermoed. Zij worden nu ervan verdacht ongeveer vierduizend gulden schade aan hun werk gever te hebben toegebracht Op 11 en 12 October wordt door. de Ar beidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld een weekeinde-conferentie ge wijd aan het onderwerp „Politieke dakloos heid van socialisten". Ds. L. H. Ruitenberg behandelt „Sectarisme en conservatisme in de socialistische beweging", mr. G. H. Slo- temaker de Bruine „Zedelijke en sociale bezwaren tegen de huidige socialistische politiek" en prof. dr. F. L. Polak over „Be gaanbare en onbegaanbare uitwegen". Het scholingswerk van de Haarlemse Bestuurdersbond is voor het grootste deel gewijd aan het welvaartsplan van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen. Onder het motto „Werk en welvaart voor allen" worden dit najaar de volgende cur susavonden gegeven: Donderdag 23 Octo ber: A. Vermeulen over arbeidsproblemen; Woensdag 12 November drs. G. Nederhorst over „Niet opnieuw conjunctuurwerkloos heid"; Woensdag 26 November drs. J. M. den Uyl over „Een aantal belangrijke be- staansbronnen" en op Maandag 15 Decem ber drs. H. J. Hofstra over „Hoe financie ren we de uitbreiding van het productie apparaat". Gisteren is ten behoeve van het Loodswe zen bij de Haarlemse Scheepsbouw Maat schappij het betonningsvaartuig „Zaan dam" te water gelaten door mejuffouw R. W. Callenfels, de dochter van de eveneens aanwezige schout bij nacht Callenfels, directeur-generaal van het Loodswezendie de minister van Marine en de Staatssecre taris van Marine vertegenwoordigdevoorts waren er de schout bij nacht C. W. Heringa, die de vlagofficier Materieel vertegenwoor digde; hoofdingenieur G. de Rooy, directeur Scheepsbouw; de directeur bureau Electro- Techniek, J. Bijvoet; kolonel Tichelman, directeur van het Loodswezen district Noordholland; de heer Eerman van de scheepvaart-inspectie; de heren Lagendijk en Baars van het classificatiebureau „Ve ritas" en vele anderen. Het schip is een zeegaand betonningsvaartuig met een leng te van 38 meter, een breedte van 7Vs meter en een holte van 3,70 meter Musch, Louis Saalborn, Louis de Bree, Ko Arnoldi, Paul Steenbergen, Guus Hermus (namens zijn vader Cor Hermus), Guus Oster en Hans Boekman, de laatste als in tieme vriend. Nadat de familieleden in de volgauto's hadden plaats genomen, volgden de toneel spelers te voet tot de Nassaukade bij het hoofdkantoor der Gemeentetram, waarna de stoet alleen naar Westerveld verder reed. Honderden belangstellenden gingen op eigen gelegenheid derwaarts. „In mijn bijzijn heeft Mossadeq niet ge huild." Dit zeide gisteravond op Schiphol de heer W. Alton Jones, de directeur van de Cities Service Oil Company in Amerika, die premier Mossadeq adviezen heeft ge geven over het wederom op gang brengen van de Perzische olie-industrie. De heer Jones kwam met het toestel uit Parijs en ging kort voor middernacht door naar New York. „Het is een tragische blunder van de Britten, dat zij de geestesgesteldheid van Mossadeq onderschatten. Het is zeker geen man, die elk ogenblik flauw valt of niet zou weten, wat hij doet. Ik heb hem leren kennen als een capabele eerste minister met een zeer helder stel hersenen. En wat zijn leeftijd aangaat, ik geloof, dat Perzië daarover ook niet mag klagen. Ik ken ten minste landen, die een oudere premier hebben." De heer Jones ontkende nadrukkelijk de berichten, dat hij met Mossadeq een over eenkomst zou hebben gesloten voor de levering van 10.000 vaten Perzische olie per dag. Onmiddellijk voegde hij hier aan toe, dat dit echter niet wil zeggen, dat hij in de toekomst geen transactie met Perzië zal afsluiten. Voor hij naar dit land toe ging zo zeide de heer Jones, die zeer spraak zaam bleek had hij in Amerika uit tal rijke onjuiste berichten de indruk gekre gen, dat de raffinaderijen in Abadan in een zeer slechte toestand'verkeerden. „Niets is minder waar," zeide hij thans. „De installaties zien er uitstekend uit en zijn ook zeer goed onderhouden." De heer Jones betoogde, dat Perzië aan zienlijk goedkoper olie kan producerën"dan de Verenigde Staten. Zo is de prijs van een barrel olie in Texas 2.73 dollar tegen die in Perzië van 1.70 dollar. Wanneer deze olie naar Amerika zal moeten worden ver scheept, komen hierbij natuurlijk aanzien lijke transportkosten, maar deze zijn niet zo hoog, dat zij het gehele verschil teniet zouden doen. Een uit Krefeld afkomstige badgast trachtte op het Zandvoortse strand de paardrijkunst machtig te worden. Bij een misstap van zijn viervoeter verloor hij het evenwicht en werd zandruiter met het ge volg, dat hij niet meer kon opstaan. De Zandvoortse politie vervoerde hem op een ladder naar dokter Robbers, die een scheu ring van het spierweefsel om het stuitbeen vaststelde. Per ziekenauto werd de onfor tuinlijke ruiter naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Gevaarlijk spel met deur Toen gisteravond om zes uur een win keljuffrouw van een warenhuis in de Kruisstraat de deuren wilde sluiten, merk te zij niet dat een meisje van ruim twee jaar haar handje tussen de deur en de deurpost had gestoken. Het gevolg was, dat van de rechterwijs- en middelvingers de toppen werden afgesneden. Het kindje is na door een lid van de Ongevallendienst Ier plaatse verbonden te zijn voor verdere behandeling naar de Mariastichting ge bracht. Het is wellicht niet overbodig erop te wijzen welke funeste gevolgen het spelen van kleine kinderen met deuren, brand- putjes, deksels van rioleringen en derge lijke kan hebben. Wegens bedriegelijke bankbreuk had zich te verantwoorden de koopman in oud papier P. J. G. Toen hij in staat van faillis sement verkeerde heeft hij een vrachtauto in Utrecht verkocht voor 2.000. Volgens zijn verklaringen heeft hij het geld in vier dagen tijds in Amsterdam opgemaakt. De officier van justitie trok het verhaal over het opmaken van het geld in twijfel. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De verdedigster, mejuffrouw mr. S. Boekman, zeide, dat de eis gebaseerd is op een vermoeden van de officier. Het is best mogelijk, dat de koopman in een sombere bui was door zijn faillissement en dat hij het geld heeft opgemaakt. Zij verzocht een lichtere straf dan de eis op te leggen. De rechtbank zal op 9 October uitspraak doen. BINNENLAND De Dienst der Zuiderzeewerken te 's Gravenhage heeft aanbesteed het bouwen van een schutsluis, inlaatduiker en onder bouw van een gemaal in de Oosterpolder. Van de 21 inschrijvingen was.de laagste die van de firma J. M. Strijland te Uithoorn met f3.519.000. Hoogste inschrijfster was de firma Volker in Sliedrecht met f4.200.000. De bond van Zaanse Brandweercorpsen bestaat dertig jaar. De bond telt 525 vrij- willigérs en kan 53 spuiten „in het vuur brengen". Zaterdagmiddag zullen te Zaandam een demonstratie en een défilé worden ge houden, die zullen worden bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. De Dienst Verificatie van 's Rijks Zee instrumenten, tot voor kort te Leiden ge vestigd, heeft een nieuw en groter onder komen gevonden in het gebouwencomplex aan de Maaldrift te Wassenaar. De officiële opening van dit nieuwe gebouw geschiedde Woensdagmiddag door de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal W. C. H. Moor man. De leiding van de „Kruistocht voor Vriendelijkheid" in Frankrijk heeft besloten Koningin Juliana de „grote keten van de orde der Franse hoffelijkheid" te verlenen. De onderscheiding zal binnenkort worden ter hand gesteld aan de Nederlandse ambassa deur te Parijs. In Groningen is op 24 Augustus een werkwillige door vier stakers van de zuivel fabriek „De Ommelanden" op de straat af geranseld. De politierechter heeft de vier stakers thans tot zes maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk veroordeeld. Na twee dagen heeft de Amato-tentoon- stelling in de Markthallen te Amsterdam reeds meer dan 100.000 belangstellenden getrokken. Woensdagavond waren de hallen zo vol, dat de kaartverkoop om kwart over negen moest worden stopgezet. In het hoofdpostkantoor te Rotterdam is een nieuwe automatische districtscentrale voor de telefoondienst in werking gesteld. Een groot aantal Rotterdamse telefoon- abonné's kan thans zelf interlocale verbin dingen tot stand brengen. De mededeling van de burgemeester van Urk, dat twaalf van de naar Argentinië geëmigreerde Urkers op de rand van de armoede leven, is in officiële Nederlandse kringen in Buenos Aires tegengesproken. De Urkers krijgen van hun landgenoten in Ar gentinië hulp, tot zij werk hebben gevonden of besloten hebben naar Nederland terug te keren, zo werd verklaard. De voormalige speelclub „Aristo", des tijds te Scheveningen gevestigd, heeft zich tot het gemeentebestuur van Baarle-Hertog ge wend met het verzoek om toestemming tot het openen van een privé speelclub. Na onderzoek door het gemeentebestuur en een advocaat uit Turnhout zou zijn gebleken, dat een vergunning vanwege de overheid daar toe in België niet vereist is. De exploitanten hebben toen een café annex een kleine dans zaal in Baerle-Hertog gehuurd. Blijkens de Franse staatscourant heeft de universiteit te Lille besloten aan prof. H. J. Backer, hoogleraar in de organische che mie aan de rijksuniversiteit te Groningen, een eredoctoraat aan te bieden. Het 16.460 ton metende Nederlandse tankschip F.sso Amsterdam, dat 10 dagen hulpeloos op de oceaan heeft rondgedreven voor het door de sleepboot Humber naar de Azoren werd gesleept, is na een voorlopige reparatie op eigen kracht naar Pernis ver trokken. Het schip wordt daar Zondagmid dag verwacht. Bij de aanvaarding van het door de stichting Socrates ingestelde ambt van bij zonder hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Technische Hogeschool te Delft, voor het onderwijs in de wijsbegeerte, in het bijzonder in de humanistische levens- en wereldbe schouwing, heeft dr. Libbe van der Wal, rector van het Grotiusgymnasium te Delft, een rede uitgesproken over het onderwerp: „De verzaking der objectiviteit". De productie der Nederlandse kolcn- miipcn bedroeg in Augustus (25 werkdagen) 976.400 ton tegen 1. 104.200 ton in Juli (27 werkdagen). De invoer van kolen was in Augustus 341.600 ton tegen 426.600 ton in Juli. HAARLEM EN OMGEVING Zondag 28 September zal mej. H. C. J. van de Vlag haar zilveren jubileum vieren bij de wasserij ..Kleverpark". Zij is thans hoofdstrijkster. Dit jubileum wordt Maandag 29 Sentember om 1 uur bij de firma herdacht In Bloemendaal is dezer dagen opgericht de dames klaverjasclub de Klaverbloem. Ei zal met zestien deelneemsters gestart worden. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen econo mie mej. P. G. L. Braakman uit Aerdenhout. Aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen natuurkunde de heer D. J. Kroon uit Haarlem. ADVERTENTIE Verkoop en reparatie. ROUWELS oninginneweg 6 Erkend Philips-dealer Tel. 14024 Gistermorgen heeft tegen half twaalf op de hoek van Kleine Houtweg en Baan in Haarlem een verkeersongeluk plaats gehad, dat aan de 57-jarige mevrouw N. C. van Eekelen uit Haarlemmermeer het leven heeft gekost. Mevrouw Van Eekelen wilde op haar fiets de bocht van de Kleine Houtweg naai de Baan maken op het moment dat ook een tram uit Amsterdam passeerde. Tussen de tramrails en de trottoirband bevindt zich een ruimte van slechts vijfen dertig centimeter. De fielster werd dan ook door het tweede rijtuig van het tramstel geraakt en zes meter meegesleurd. Zij werd daarbij zo ernstig gewond dat zij in de loop van de middag in de Mariastichting, waar heen zij was overgebracht, overleed. In de ouderdom van 83 jaar is te Maar tensdijk overleden de heer J. B. Vesters, oud-hoofdredacteur van de Volkskrant. Hij begon zijn journalistieke loopbaan op 20- jarige leeftijd bij „Het Huisgezin" in Den Bosch, van welk blad hij in 1898 hoofd redacteur werd. In 1920 werd hij hoofdredacteur van de Volkskrant, maar hield daarnaast zijn func tie bij het Huisgezin tot 1935 aan. Voorts was hij een der oprichters van de Katho lieke Nederlandse Journalistenkring. Op litterair gebied kreeg hij bekendheid door zijn sociaal gerichte romans „De koning van het goud", „De idioot" en „Het oude erf" en de historische romans „Gorm de Noorman" en „Tweemaal ridder". Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van Gregorius de Grote.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9