Nederlands bemiddelende rol tussen Britten en continent Westduitse socialisten vragen onverwijld conferentie van vier Perzië bereid tot arbitrage door Hof in Den Haag Naguib zuivert Egypte's staats-apparaat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoeken naar de Sibylle gestaakt, bemanning van duikboot opgegeven Scheepswerf door brand geteisterd Besef van Engelands onmisbaarheid bij vorming Europese federatie Negen Britten uit de kou Het woord is aan Mossadeq stelt zijn voorwaarden, Londen niet geheel pessimistisch Gezant in Den Haag ontslagen Truman kocht schilderij van onbekende Nederlandse meester Rouw in Toulon en een laatste groet der marine op de plaats van de ramp Montagehal verwoest, tekeningen verkoold 6?e JAARGANG No 67 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 227 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze speciale verslaggever) „Wij gaan in Europa onmiskenbaar naar een punt, waarbij de regeringen en parle menten tot de conclusie komen, dat zij de instelling van een overkoepelend supra nationaal politiek gezag moeten bevorde ren, willen zij op bovennationaal niveau de zeggenschap terug krijgen die zij via de be staande en nog komende Europese gemeen schap hebben uitgeleverd. En dat moment nadert heel snel". Aldus redigeerde mej. dr. M. Klompé haar mening ten aanzien van de resulta ten van de vergaderingen te Straatsburg. Wij hebben haar mening gevraagd met het oog op de komende hervatting van het po litiek debat in de Straatsbnrgse Assem- blée op Maandag en Dinsdag, dat opnieuw door de verhouding Engcland-continent zal worden beheerst. Mej. Klompé bevestigde voorts datgene dat wij in onze beschou wingen van Donderdag veronderstelden. Namelijk: dat de Europese continentale landen te zeer doordrongen zijn van de on misbaarheid van Engeland bij de vorming van een Europese federatie om besluiten te nemen die Engeland zouden afstoten. Enkele uren nadat mej. Klompé ons dit vertelde, klonk in de Assemblée de stem van de Engelse conservatief Amery, die tijdens zijn pleidooi voor nauwe betrekkin gen tussen Europa en Engeland met pathos uitriep: „Wij hebben wel enige ervaring in het alleen staan!" Er kon geen betere on derstreping zijn van de waarschuwing, die mej. Klompé bij haar werk in de commissie voor Algemene Zaken steeds onvermoei baar heeft geuit, namelijk dat er een trait, d'union moest blijven bestaan tussen het continent en Engeland. Ook thans zeide zij weer: „Nederland moet een rol van bemid deling blijven spelen, waarbij het tegelijk geruststellend en aanmoedigend tegenover Engeland moet optreden. Een brede basis van Straatsburg moet als centrum van dis cussie en planning behouden blijven als het punt bereikt wordt, waarover ik straks sprak. Dan zal Straatsburg het centrum van Europa kunnen worden". Vervolgens sprak mej. Klompé over het dollartekort, een van de grote zorgen van de Assemblée. In verband hiermede zij aangestipt dat de raadgevende vergadering de laatste dagen nagenoeg niets anders ge daan heeft dan over dit dollartekort praten. Mej. Klompé gaf de meeste kans voor een Europees herstel op korte teirmijn in de exploratie van de economische moge lijkheden van Azië en Afrika, eensdeels te verwezenlijken door de in discussie zijnde verbindingen van het continent met het Engelse Gemenebest. Andersdeels door di recte Europese investeringen en industriali satie van deze gebieden. „Wij moeten", zei mej. Klompé, „deze dingen met overleg uit voeren, opdat de levensstandaard in deze overzeese gebieden kan worden opgevoerd als garantie tegen het communisme. Daar naast moet Amerika gebracht worden tot liberalisatie van zijn eigen handel, vrije in voer en inkrimping van verbodslijnen van strategische goederen. Het is dwaas, dat de Europese landen bijvoorbeeld geen was bakken naar Oost-Europa mogen uitvoeren, aldus mej. Klompé, die als haar mening uitsprak, dat Europa zo snel mogelijk moet trachten los te komen van de dollarhulp en daarvoor in de plaats dollars moet gaan verdienen. Een ernstig struikelblok voor Europees herstel zag mej. Klompé in het feit, dat een van de voornaamste Europese partners, Frankrijk, gebukt gaat onder de slepende oorlog in Indochina die het land enorme lasten oplegt, zonder uitzicht op een oplossing. „De Europese Defensie Ge meenschap moet rekening houden met het geringe Franse veiimogen om bij te dragen aan het gemeenschappelijk budget zo lang de oorlog in Indochina duurt. De Fransen kunnen eenvoudig geen leger in Europa opbouwen. In Indochina sneuvelen jaar in, jaar uit, hun beste officieren en soldaten. Frankrijk hoopt waarschijnlijk dat de oor log in Indochina op internationaal niveau kan worden gebracht, zoals in Korea het geval was. Doch wanneer wij zien, dat ook in Korea nog geen enkel uitzicht bestaat op het einde der vijandelijkheden, valt het toch te begrijpen, dat ook deze ontwikke ling voor Frankrijk en dus voor Europa weinig goeds belooft. Defensie De commissie van Algemene Zaken van de Assemblée bestudeert op het ogenblik de kwestie van de defensie, waarvoor als rapporteur is aangewezen de Nederlandse afgevaardigde Fens. Deze heeft in een tamelijk beknopte uiteenzetting de discus sie in de algemene commissie over dit on- derp samen gevat en daarbij behartens- waardige opmerkingen gemaakt. Zijn rap port klaagt er over dat er nog steeds geen verbinding bestaat tussen de Raad van Europa en de NAVO en verder over het feit, dat de militaire plannen door de lei ding van de NAVO worden geheim gehou den voor de landen, die er bij betrokken zijn. Het rapport legt de nadruk op de rol van Europa in de NAVO-strategie en spreekt over de vrees, die Europa heeft be vangen ten aanzien van de (geheime) doel stellingen van de Atlantische defensie or ganen. Een opvallende zinsnede in het rap port is die, waar met duidelijke wrevel het feit aan de kaak wordt gesteld, dat de Europese partner vaak door Amerikaanse personthullingen op de hoogte moet komen van bepaalde strategische plannen der NAVO-leiding. Het rapport zegt duidelijk dat het vereist wordt voor de NAVO om Europa te vertellen, welke strategische politiek zij in brede lijn denkt te volgen en wijst daarbij op noodzakelijk rekening te houden met het feit, dat Europa twee dwin gende voorzieningen behoeft, namelijk verdedigiftg tegen aggressie, maar ook her stel van zijn economie. Dit openhartige rapport van de heer Fens zal Zaterdag on derwerp zijn van algemene debatten in de Assemblée. Straatsburg (A.N.P.). Een program van tien punten om in een gezamenlijke West-Europese inspanning de overzeese gebieden verder tot ontwikkeling te bren gen en daardoor Europa minder afhanke lijk te maken van de Verenigde Staten, is gisteravond door de Straatsburgse Assem blée welhaast met algemene stemmen aan vaard. Het zou in de vorm van een aan beveling aan het comité der ministers worden overgelegd en omvat de stichting van een investeringsbank, overeenkomsten tot stabilisatie der grondstoffenmarkt en wederzijdse voorkeursrechten voor de Europese landen en het Gemenebest. Het laatste plan is door de Zweedse professor. Ohlin als revolutionnair bestempeld. De Britse delegatie heeft de verdediging van het voorstel gemaakt tot een ondersteuning van haar met zoveel kracht verdedigde in zicht, dat continentaal Europa en Engeland nauw bij elkaar moeten zijn. „In de strijd tegen communisme en economisch verval zullen Europa en het Britse Gemenebest samengaan", zo riep de Britse conservatief Amery de vergadering toe. Slechts enkelen gaven hun stem niet aan het voorstel, aan gezien niet aan hun wens kon worden vol daan om ook de politiek in de overzeese gebieden in het schema op te nemen. President Truman, die binnen vier maan den hel „Witte Huis" te Washington zal ver laten. heeft bij een antiquair aldaar een schilderij van een onbekende Nederlandse schilder gekocht voor zijn huis in Missouri, voorstellend een oud kasteel. Truman zei dat hij het schilderij zijn vrouw cadeau zou doen en dat hij reeds precies wist waar het een plaatsje zou krijgen. LONDEN (Reuter). De negen Engel sen, die meer dan een week in Groenland op een ijsplateau hebben doorgebracht, zijn, naar vandaag is gemeld, door een reddings vliegtuig meegenomen. Zij hebben sinds verleden week Dinsdag beschutting gevon den in de romp van een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht, dat een nood landing moest maken. Drie inzittenden, die bij de landing verwondingen opliepen zijn reeds Woensdag door een amphibisch vlieg tuig opgehaald en bevinden zich in een ziekenhuis van de Amerikaanse basis Thule. In een rede op het vijfde na-oorlogse congres van de West-Duitse socialistische partij te Dortmund heeft de waarnemend voorzitter van de partij, Ollenhauer, Don derdag aangedrongen op een onmiddellijk te houden viermogendhedenconferentie over Duitsland, „omdat de verdeling van Duitsland de verdeling van Europa en de wereld betekent". Hij zei dat men niet al te veel de nadruk moest leggen op het gewicht van de prijs, die de Russen voor het opgeven van Duitsland zouden vragen. Ollenhauer verzocht om een onmiddel lijke hereniging van „de beide Duitslan- den". Noch een „Sovjetisering" van Duits land, noch het voortbestaan van twee on afhankelijke staten op Duitse bodem, noch ook het herstel van de Duitse eenheid (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De onderzeeboot „Sibylle" die met een bemanning van 48 officieren en manschap pen aan boord deelnam aan Franse ma noeuvres in de Middellandse Zee, moet, zo heeft gisteravond het Franse ministerie van Marine bekend gemaakt, definitief als ver loren worden beschouwd. Tijdens de oefeningen, waaraan de ge hele Franse Middellandse Zeevloot deel nam, en waarvan de strijd tegen onder zeeërs de inzet vormde, moest de „Sibylle" Dinsdag vroeg in de ochtend een duik ne men, om daarna uiterlijk half tien die zelfde morgen weer naar de zee-opper- vlakte terug te keren. Tot twee minuten over achten zijn de radioverbindingen met de „Sibylle" intact gebleven. Daarna heeft men niets meer van de radiotelegrafist ver nomen. De gehele Franse vloot en ook alle in de buurt zijnde schepen van de Engelse marine, die admiraal Lord Mountbatten, de Britse commandant in de Middelland se Zee, die juist te gast bij zijn Franse collega in Toulon was, direct beschikbaar Generaal Ridgway, die een officeel bezoek aan ons land bracht, is Donderdag mei zijn echtgenote door H. M. Koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. De generaal en zijn vrouw, die vergezeld werden door de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf, gebruikten op Soestdijk de lunch. Op de foto zien we H. M. Koningin Jmtiana, generaal Ridgway (rechts) en ir. C. Staf (links). OOOOCOCOOOCOOOOOOttXXCOOOCCGXÜOOOOOCOOOCOaXOCCOCCOOOC'- Sinds 1905 hebben zich de volgende grote rampen met Franse onderzeeboten voorgedaan: De „Farfadet", gezonken in 1905 bij Bizerta: 14 doden. De „Pluviose", in 1910 in het Kanaal: 27 doden. De „Cen demiaire"in 1912 nabij Brest: 25 doden. De „Ondine",1928 bij Portugal:43 doden. De „Prométhée", 1932 bij Cherbourg: 56 doden. De Phoenix", 1939 bij Indochina: 71 doden. Bij een onderzeebootramp bij Toulon kwamen in 1946 22 personen om het leven. Bij rampen met Britse onderzeeboten zijn nog meer mensen om het leven ge- komen. De ergste Britse rampen waren die van de Thetis", in 1939 bij Liver pool, met 99 doden, de ..Truculent", in 1950 in de monding van de Theems, met 64 doden, en de „Affray", in het Kanaal, ivaarbij 75 personen om het leven kwa men. Wat de Verenigde Staten betreft waren de voornaamste rampen: het ondergaan van de „Squalus" in 1939 bij New- Hampshire met 26 doden en de „Cochi- ne" in 1949 in een Noorse haven met 76 doden. „door eenvoudig de Sovjet-zóne bij West- Duitsland te voegen", vond Ollenhauer aanvaardbare oplossingen. Voorts zei hij dat het „een noodlottige fout in de Ameri kaanse politiek" was, toen in 1950 de Ame rikanen .voorstelden een krachteloos, ver deeld Duitsland in te schakelen in de mi litaire verdediging van de Westelijke wereld. Carlo Schmidt, vice-voorzitter van de Bondsdag, zeide onder meer, dat de Ver enigde Staten van Europa slechts goed zouden kunnen wei-ken indien de wei-ken de massa werkelijke vrijheid, gelijkheid, broederschap en sociale zekerheid zou kennen. Hij verzocht ook „democratische rechten voor de koloniale volken in Afrika en Azië". Vorrinks visie De heer Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, prees de S.P.D., omdat zij „de Moskouse barbaren verhindert, hun overheersing tot de Rijn uit te breiden". Volgens Vorrink is de Westerse beschaaf de wereld collectief schuldig aan het feit, dat Hitler in Duitsland aan de macht kwam, daar zij de Duitse socialisten in de steek heeft geiaten. „De sociaal-democratische partijen zijn gedeeltelijk eveneens schuldig aan Hitiers misdaden tegen de mensheid. Voor de oor- ,'-.g stierven duizenden slachtoffers in con centratiekampen en toch deden dé Wester se democratieën niets voor hen", aldus Vorrink. Hij beloofde de Duitsers de steun van de Partij van de Arbeid bij hun strijd voor gelijke rechten voor Duitsland en deed een beroep op de sociaal-democraten, een ge meenschappelijke internationale politiek tot stand te brengen, ondanks meningsver schillen. Het plan-Schuman bijvoorbeeld vond steun bij de Nederlandse, doch tegen kanting bij de Duitse socialisten. Toch hoopte hij, dat een oplossing zal worden gevonden. Resolutie Met algemene stemmen nam het congres de volgende motie aan: „De West-Duitse sociaaldemocratische partij zal, indien de huidige Bondsdag met meerderheid van stemmen de door de Bondskanselier onder tekende verdragen (zoals de conventies van Bonn en het verdrag van het Europese leger) goedkeurt, van de eerste dag af zeer beslist strijden voor een grondige herzie ning dezer verdragen door nieuwe onder handelingen op nieuwe basis". In de motie wordt opnieuw verzocht om viermogend- hedenbesprekingen over Duitsland in plaats van ónderhandelingen met de Sov jet-Russische bezettingsautoriteiten. Gistermiddag om twaalf minuten over vyf ontdekte men op een van de grootste scheepswerven aan het Winschoterdiep,, die van Bodewes N.V. te Martenshoek een begin van brand. Onmiddellijk werden de brandweren van Hoogezand en Sappemeer gewaarschuwd, maar als gevolg van de straffe wind, stond de grote constructie- werkplaats van de werf, waarin alle mate rialen voor de te bouwen schepen worden gelast en waarin zich ook de bankw erkerij en de afdeling afschrijvingen bevindt, in lichter laaie. Van alle kanten bestreed men het vuur, maar men kon niet verhinderen, dat de grote werkloods een prooi der vlam men werd. Een op stapel staande kustvaar der kon worden behouden. Omtrent de oorzaak van de brand tast Laboulaye: Wat een schone zaak is het toch, fatsoenlijke mensen aan het lachen te brengen. men nog in het duister, aangezien op het ogenblik, dat de brand werd ontdekt, nie mand meer op de werf aanwezig was. De schade is niet te schatten, omdat ook al de tekeningen voor het in aanbouw zijn de schip en voor de daarna te bouwen schepen in vlammen zijn opgegaan. Aanvankelijk bestond er gevaar, dat de op de werf in aanbouw zijnde coaster door in brand geraakte onderliggers zou gaan schuiven en ontijdig te water zou raken, maar dat werd voorkomen. Om half zeven was de gehele werkplaats uitgebrand. De grote materiële schade wordt door verze kering gedekt. Vaststaat, dat in de loods niet meer kan worden gewerkt. Er moet echter nog worden bekeken in hoeverre werkzaamheden buiten de werkplaats doorgang zullen kunnen vinden. COOOOCOOOCOOOOOOCOCXX)CCOOOOOOCOOO< had gesteld, patrouilleerden in de omge ving van St. Tropez, terwijl ook een groot aantal Franse en Amerikaanse vliegtui gen voor eventuele reddingspogingen ge charterd waren. Alle hoop op succes moest echter he laas worden opgegeven toen Woensdag morgen zes mijl uit de kust de reusach tige olievlek werd ontdekt, die geen twij fel over het lot van de „Sibylle" liet be staan. Marinedeskundigen nemen aan, dat door een averij, waarvan de oorzaak nog onbe kend is en vermoedelijk wel onbekend zal blijven, de „Sibylle" is afgezakt tot een diepte van 700 a 800 meter en daar door de reusachtige druk van het water als het ware uiteen is gespat. De Franse Middellandse-Zeevloot, die in Toulon is gestationneerd, wordt vandaag in de haven verwacht na het brengen van een laatste hulde aan de bemanning van de „Sibylle". Marinevliegtuigen, die deel namen aan het zoeken naar de duikboot, zullen kransen afwerpen op de plek, waar de olievlek is waargenomen. Van alle Franse oorlogsschepen en marinegebou wen zal de vlag half stok waaien. Een Engels vliegtuig heeft op het ijs van Groenland een noodlanding moeten maken. Foto genomen uit het vliegtuig, dat de bemanning kwam bevoorraden met voedsel en kleding. Reuter). De Perzische premier, Mos sadeq heeft aan Churchill en Truman voor gesteld, dat de eisen van de Brits-Iraanse oliemaatschappij worden voorgelegd aan het Internationaal Gerechtshof te Den Haag. Dit voorstel geldt tot Zaterdag 4 October. Mossadeq spreekt in zijn bood schap niet over verbreking der diplomatie ke betrekkingen met Engeland voor het geval het voorstel niet binnen de aange geven tijd wordt aangenomen. Perzië vraagt voorts 49 millioen pond sterling in omwisselbare dollars, te betalen als voor schot op de definitieve afrekening met de oliemaatschappij (dus niet met de Britse regering). Mossadeq verwerpt het Brits- Amerikaanse voorstel van 80 Augustus, dat volgens hem een poging is om de „ongel dige" concessie-overeenkomst van 1933 nieuw leven in te blazen. Hij verklaart dat eigenlijk alleen de Perzische rechtbanken bevoegd zijn de aanspraken van de oliemaatschappij te onderzoeken. Om goede wil te tonen, gaat Perzië er echter mee accoord dat zij aan CAiRO (Reuter) Te Cairo is Donder dag officieel medegedeeld, dat vijf Egyp tische ambassadeurs en gezanten en een tiental onderstaatssecretarissen en hoge functionarissen uit de regeringsdienst zijn ontslagen in het eerste stadium van een zuivering in de regeringsdiensten. Onder degenen, die ontslagen zijn. bevindt zich de Egyptische gezant in N e d e r 1 a n d, Moha- med Aly Sadek, oom van ex-Koningin Nar- riman. Voorts de ambassadeur in Spanje, de gezant bij het Vaticaan en dc gezanten in Portugal en Brazilië. De regering heeft het ontslag aanvaard van de gezant in Afghanistan en de rector van de Mohammed-universiteit te Assioet. De voormalige stafchef van het Egypti sche leger, veldmaarschalk Farid, de voor malige opperbevelhebber van de lucht macht, generaal Sjarawy, en de voormalige commanadant van de kustwacht, generaal Sjawky, zijn door de regering gepension- neerd. Eveneens gepensionneerd werden 450 andere officieren, onder wie een aantal generaals en admiraals. De minister van Financiën heeft samen met dr. Schacht de bestudering van de plannen voor de financiering van de indus triële- en landbouwprogramma's van de regering voltooid. De regering stelde Donderdagavond een hoge commissie in om de landbouwhervor mingen uit te voeren. Een ander regeringsbesluit behelst, dat binnenkort de 200 auto's van ex-Koning Faroek en op 6 na de auto's van de rege ring zullen worden verkocht. Onder het ouue regiem gaf de regering ruim een mil lioen rond per jaar uit voor aanschaffing en onderhoud van auto's voor hogere amb tenaren. Nu moeten zelfs ministers, die niet over een particuliere auto beschikken, naar hun bureau wandelen of de bus nemen. De Soedan De politieke en religieuze leider van de Soedan, Sir Fyed Abdoel Rahman al Mahdi Pasja, die Woensdag te Londen is aange komen en de volgende week een bespreking zal hebben met de Britse'minister van Bui tenlandse Zaken, heeft te Londen bekend gemaakt, dat hij onmiddellijk na zijn be zoek aan Londen te Cairo besprekingen zal voeren met de Egyptische regering. Engeland zou de mening van Egypte willen weten over de mogelijkheid, de regering van Naguib te winnen voor de 'nieuwe grondwet van de Soedan, die 8 No vember van kracht wordt en de Soedan op het zelfbestemmingsrecht wil voorbe reiden. II as j is j Het Egyptische „syndicaat van Hasjisj- smokkelaars, handelaars en verbruikers" een reeds 33 jaar bestaande ondergrond se beweging heeft de regering verzocht de handel in Hasjisj, een bedwelmend mid del als opium, te legaliseren. Millioen gezinnen leven van de Hasjisjhandel. „Hasjisj is minder gevaarlijk dan whis ky," aldus het „syndicaat". Per jaar geven Egyptenaren ongeveer een milliard gulden uit aan Hasjisj, die uit de Libanon door de woestijn naar Egypte wordt gesmokkeld. het Internationaal Gerechtshof ter beoor deling worden voorgelegd, mits: 1. binnen zes maanden uitspraak wordt gedaan. 2. Het een kwestie zal zijn tussen de Perzische regering en de oliemaatschappij, niet de Britse regering dus. 3. Overeenstemming wordt bereikt over vier volgende punten: a. vaststelling van de door Perzië te betalen som voor de ac tiva van de maatschappij op het moment van de nationalisatie; b. de wijze waarop de wederzijdse vorderingen zullen worden onderzocht; c. schadeloosstelling aan Perzië wegens de moeilijkheden, die Ferzië bij de verkoop van olie van Britse zijde in de weg zijn gelegd; d. betaling van 49 millioen pond sterling door de maatschappij ais voorschot op de definitieve afrekening. Dr. Mossadeq zegt, dat Perzië de kwestie van de belemmering van de olieverkoop door Engeland en de beperkingen op de uitvoer en het gebruik van ponden ster ling aan het Internationale Gerechtshof wil voorleggen ter vaststelling van het bedrag der schade. Twee obstakels In Londen gelooft men, dat de nieuwe voorstellen twee grote struikelblokken be vatten. Ten eerste acht men de eis tot betaling van 49 millioen pond sterling in omwisselbare dollars door de „Anglo-Irian" niet aanvaardbaar, omdat het sterlingge- bied een dergelijke som niet kan opbren gen en omdat het Perzische parlement de aanvullende olie-overeenkomst van 1948 niet bekrachtigd heeft en de maatschappij dientengevolge ontkent, dat dit bedrag aan Perzië verschuldigd is. Ten tweede voorziet het voorstel ulleen in een vergoeding voor het bezit der maat schappij op de dag van de nationalisatie, zonder iets te bepalen over het verlies van inkomsten in de tijd tussen de nationalisa tie in 1951 en het verstrijken van de con cessie van 1933. Men acht echter nog ruimte over voor verdere besprekingen, omdat de Perzische nota niet de verwachte dreiging van een verbreking der betrekkingen met Enge land behelst. Churchill, aan wie de nota is gericht, is Donderdagavond van vacantie in Zuid- Frankrijk te Londen teruggekeerd. jncrVYXJOOOCr.TrvXSODCOOOOOCSCO- -y-rODOTCOCV^rof*DCCOTOCVV*-:OCOO Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de dr. Joost Halbertsmaprijs voor 1952 toegekend aan de heer H. Sannes. ge pensionneerd hoofd ener school te Giekerk, als bekroning van zijn werk „Geschiedenis van de gemeente Het Bildt, 1500—17G0". NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Langs de Waddenkust aanvan kelijk nog stormachtige, overigens krachtige en in het Zuiden van het land tot matig afnemende Zuid-Weste lijke tot Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 27 September Zon op 6.35 uur, onder 18.27 uur. Maan op 15-53 uur, onder 23.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 September Hoog water: 7.46 en 20.12 uur. Laag water: 3.17 en 15.34 uur. Zaterdag 27 September Laag water. 8.51 en 21.25 uur. Laag water: 4.06 en 16.30 uur. QQOCCCCOCCC

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1