Premier Naguib en de Wafd steeds heviger in conflict De vloed komt op rondom Engelands ivoren toren Werkgeversverbonden beducht voor eenzijdige maatregelen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nahas door partij gehandhaafd, alarmtoestand in Cairo afgekondigd Vlot werk van de „Nestor Hare Excellentie Prins Bernhard weer naar Zuid-Amerika Beschuldigingen tegen Nahas Resultaten van Straatsburg Het woord is aan Amerikaanse bommen op Griekse troepen Ernstig ongeval bij Velser tunnelbouw (MB ■Hl ÉM1 Prof. mr. P. Lieftinck 67e JAARGANG No 69 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 296e JAARGANG 229 Nieuwe voorstellen in Panmoendjom Oud-ministers onderscheiden Straatsburgse Assemblée aanvaardde defensie rapport Assemblée maakt zich gaandeweg meester van alle niet-politieke Europese werkterreinen Naar de top Sterke positii Vergissing in Korea Benelux-concurrentieprobleem Twee arbeiders stortten in bouwput morgen vijftig jaar Franse dansers naar Tokio Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET NIPO, dat wil zeggen het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie, heeft op de vraag „Zoudt u het een goed of geen goed denkbeeld vinden als ook eens een vrouw in ons land minister werd?" van 55 der ondervraagde vrouwen be vestigende antwoorden gekregen. Zestien procent was er tegen en negenentwintig procent had geen oordeel. In de hoogtij dagen van het feminisme zou de meerder heid vóór ongetwijfeld veel groter geweest zijn dan 55 Nu hebben waarschijnlijk talrijken onder die 29 zich van een oordeel ont houden omdat zij zich min of meer bewust hebben afgevraagd: moet men iemand tot minister benoemen om nu ook eens een vrouw in de regering te zien? En omdat zij dat een wel wat zonderling argument von den. Dat lijkt het mij ook. De enige juiste en afdoende overweging van een forma teur om een vrouw uit te nodigen voor het ministerschap is natuurlijk, dat hij ervan overtuigd is dat zij er in zo hoge mate de qualiteiten voor bezit, dat hij in haar be noeming de beste bezetting van de betref fende post ziet. Men kan moeilijk van hem vergen dat hij een vrouw benoemt als hij een man kan krijgen, die hij beter acht. De vraag van het Nipo lijkt mij dus niet erg gelukkig gesteld. Er had aan toegevoegd moeten worden: mits zij het meest geschikt voor die taak wordt geacht. Het Kamerlid mej. mr. Corry Tendeloo, die in .de aanvang van onze jongste kabinets crisis aan formateur dr. Drees vroeg, of hij nu ook eens een vrouw wilde uitnodigen heeft in zoverre haar wens vervuld gezien, dat in de laatste phase mej. dr. Tjeenk Willink een post als staatssecretaresse werd aangeboden. Dat is nog wel geen minister schap, maar het grenst er nauw aan. Mej. Tjeenk Willink bedankte evenwel. De be doeling van mej. Tendeloo was ongetwij feld, door het stellen van haar vraag een zekere ongewoonte te helpen overwinnen. Misschien heeft zij daartoe inderdaad bij gedragen en zal bij een komende nieuwe gelegenheid de eerste vrouw haar in trede in onze regering doen, hetzij als staatssecretaresse, hetzij als minister. Waar om niet, als zij er de qualiteiten voor bezit en zich tot zulk een taak geroepen voelt? De algemeenheden, die sommige door het Nipo ondervraagden ten beste hebben ge geven, hebben daar eigenlijk niets mee te maken. Dat de meeste vrouwen niet genoeg aan politiek doen sluit niet uit dat er zijn, die er zich bijzonder in bekwaamd hebben. Dat „de mannen de baas zijn; vrouwen hebben niets te vertellen", zoals 5 heeft geantwoord, zou -ven willen betwijfelen met: Nu nu, kom kom, is dat nou wel heus waar? Dat „mannen geen vertrouwen in vrouwen zouden stellen en denken dat zij te dom zijn" (opinie van 2 °/o) zullen zeer veel mannen onmiddellijk en met overtui ging tegenspreken en draagt ook alweer het kenmerk van een waardeloze algemeen heid. Er zijn trouwens ook maar wéinig mannen geschikt voor het ministerschap, hetgeen een troostende gedachte moet zijn. En anderhalve eeuw geleden toen niemand nog zelfs van vrouwenkiesrecht droomde, liet Napoleon zich al over Mme de Staël uit in termen, die zoniet zijn verering dan toch wel zijn erkenning van haar scherp ver stand en inzicht inhielden. De historie telt heel wat erkenningen, door mannen, van bijzondere vrouwen en aan het eind van zijn loopbaan sprak dezelfde Franse keizer een duidelijk oordeel over de Bourbons uit door van de hertogin d'Angoulême, dochter van Lodewijk XVI, te getuigen: Zij is de enige man in haar familie. Het is waar dat andere landen het onze zijn voorgegaan in de benoeming van vrou welijke ministers. In Engeland werd miss Margaret Bondfield, geboren in 1873, na op haar vijftigste jaar tot Lagerhuislid te zijn gekozen eerste „parliamentary secretary" in een Labour-regering en in het jaar 1929 minister van Arbeid, hetgeen zij twee jaar bleef. De hertogin van Atholl bekleedde in diezelfde vooroorlogse tijd jarenlang een regeringspost bij het ministerie van On derwijs. In de naoorlogse Labour-regering, het kabinet-Attlee, was de arts dr. Edith Summerskil minister voor National Insu rance. Dit bewijst dat antwoorden zoals „vrou wen zijn te bescheiden", „wij zijn niet bij dehand genoeg" en „de mannen durven het niet aan", zoals het Nipo ook van een aan tal dames heeft gekregen, door het Engel se voorbeeld worden weersproken. Tenzij men zou willen beweren dat de Engelse vrouwen meer bijdehand zijn dan de Hol landse als het ministeriële benoemingen betreft en de Engelse mannen durvender dan de Hollandse mannen. Maar daar ont breken alle bewijzen voor. Wij tellen in ons land trouwens zoveel vrouwelijke raadsleden en wethouders, vrouwelijke statenleden en gedeputeerden en ook vrouwelijke Kamerleden, dat de benoeming van een vrouwelijke staatssecretaresse of minister noch extra bijdehandheid ener zijds, noch extra moed anderzijds zal ver eisen. Nee hoor. R. P. PANMOENDJOM (Reuter). De be standsdelegaties zijn Zondag in Panmoend jom tweemaal bijeengeweest, 's Morgens diende luitenant-generaal Harrison, leider van de geallieerde delegatie, voorstellen in ter regeling van de krijgsgevangenen- kwestie. Generaal Nam II, leider van de commu nistische delegatie, deelde op de 's middags gehouden bespreking mede, niets nieuws in deze nieuwe voorstellen te kunnen ontdek ken. De geallieerden houden vast aan vrij willige repatriëring. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nas sau de oud-ministers prof. mr. P. Lieftinck en mr. D. U. Stikker, en tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau de oud ministers prof. dr. J. R. M. van den Brink, mr. A. M. Joekes, prof. dr. F. J. T. Rutten, mr. F. G. C. J. M. Teulings, mr. dr. J. In 't Veld en de heer H. H. Wemmers. Tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd prof. dr. A. H. M. Albregts, mr. H. Mulderije en ir. L. A. H. Peters en tot commandeur in de Orde van Oranje Nas sau bij bevordering de afgetreden staats secretaris L- Götzen. Prins Bernhard zal binnenkort weer enige Zuid-Amerikaanse landen bezoeken. De Prins vertrekt op 27 October naar Mexi co. Hij zal daar de opening bijjvonen van de Nederlandse tentoonstelling in Mexico City. Ook staat een bezoek aan Vera Cruz op het voorlopig programma. Van Vera Cruz vliegt de Prins naar Bo gota. Een tussenlanding zal worden ge maakt in Cartagena in Noord-Colombia. In Peru zullen worden bezocht de hoofd stad Lima en de stad Cuzco. Op de terugweg zal de Prins andermaal Colombia aandoen en wel de havenplaats Barranquilla. Op uitnodiging van de Mexi caanse regering zal de prins eind Novem ber enkele dagen verblijven in de bad plaats Acapulco. STRAATSBURG. (Van de ANP-corres- pondent). De Europese Assemblée heeft Zaterdagmiddag vrywel unaniem een door de Nederlander Fens verdedigde motie aangenomen, waarin de regeringen ver zocht wordt bij alle besluiten van de NAVO uit te gaan van het beginsel, dat alle verbonden landen gelijke rechten op de verdediging van hun gebied hebben. De Assemblée spreekt zich voorts uit ten gunste van een betere voorlichting van het publiek omtrent de gemaakte vorde ringen. De oppositie tegen de door verte genwoordigers der Benelux-landen met veel nadruk verdedigde voorstellen kwam uit met acht onthoudingen van Scandina- viërs en Ieren en twee tegenstemmen van Duitse socialisten. De Duitse afgevaardig den hebben niet aan het debat deelgeno men. Zij lieten echter verklaren, dat zij het standpunt der Benelux ten volle deel den doch dat zij het verstandig achtten niet in het debat in te grijpen, teneinde geen nieuwe verontrusting in die Franse kringen te wekken, die vrees voor een Duitse bewapening koesteren. De Franse afgevaardigden namen even eens niet aan de besprekingen deel, doch gaven bij monde van de socialist Mollet kort te kennen, dat zij het door de heer Fens met zoveel kracht verdedigde ten volle deelden. Twee andere Nederlanders hebben de heer Fens gesteund: mr. Schmal en mr. Van der Goes van Naters. De Britse conservatieve afgevaardigde Kerr gaf een overzicht van de Britse mi litaire inspanningen en gaf de verzeke ring, dat Engeland bereid was zijn verant woordelijkheid te dragen. Caïro. (Reuter). Zaterdagavond is officieel bekendgemaakt, dat Moestafa Nahas het leiderschap van de Wafdpartij zal behouden. Volgens de be kendmaking heeft het bestuur van de partij besloten, geen verzoek in te dienen voor registratie krachtens de nieuwe wet betreffende hervorming van politieke partijen, zolang Soliman Hafez minister van binnenlandse zaken is. In politieke kringen is verklaard, dat de Wafd beschouwd zal worden als niet te bestaan, indien zij zich niet laat inschrijven wanneer de nieuwe wet op het partijwezen op 6 October van kracht wordt. De Wafd zou dan hetzij alle politieke activiteit moeten staken of zich „in de illegaliteit" moeten begeven, aldus genoemde kringen. De militaire com mandant van Caïro heeft Zaterdagavond een „alarmtoestand" afgekon digd in de Egyptische hoofdstad na de bekendmaking der besluiten van het partijbestuur van de Wafd. Militairen, die op wacht stonden voor het omroepgebouw en andere belangrijke gebouwen kregen opdracht stalen helmen te dragen en de bajonet op het geweer te plaatsen Minister van staat Radwan heeft Zondag, commentaar leverend op het besluit van de Wafd, de partij beschuldigd van „het voe ren van een verraderlijke campagne om de Britse ambassade in een zuiver binnen landse aangelegenheid te mengen". Na de Britten jarenlang te hebben gediend insinu eert Nahas nu, dat de Britse ambassade zijn verwijdering uit het partijbestuur tracht te bewerken", aldus de minister. In een verklaring van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt onder meer gezegd, dat Nahas de pers beïnvloed heeft, uitspraken van het oppergerechtshof in de wind geslagen heeft en overal zijn bloed verwanten in overheidsbetrekkingen deed en gepoogd heeft het wapenschandaal te verdoezelen. Nahas had met de Britten samengewerkt en zich verrijkt in een tijdperk van „strijd tegen het imperialisme." Het afbreken van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 door de regering-Nahas was slechts gericht op de handhaving van Nahas. Nahas was verantwoordelijk voor „de slachting van politiemannen in Ismailia tijdens de vrij heidsstrijd in de Kanaalzone". De 73-jarige voorzitter van de Wafd, Nahas, is ziek. Hij is sinds Zondagmiddag bedlegerig en heeft geen ander dan zijn dokter kunnen ontvangen. Het Egyptische kabinet is Zondagavond ruim zeven uur bijeen geweest. Generaal Naguib deelde mee, dat de wet op de per manente raad voor de economische ont wikkeling in Egypte is goedgekeurd. Ver der zei hij, dat de kwestie van de amnes tie van de politieke gevangenen tot Woens dag is verdaagd. Daar generaal Naguib Maandagochtend voor een tweedaagse reis door het land vertrekt, zal de kwestie onder voorzitterschap van de minister van Bin nenlandse Zaken en vice-voorzitter van de raad, Soliman Hafez worden bestudeerd. Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft in een vraaggesprek met een Ame rikaanse correspondent verklaard dat Egypte nog overweegt of het zich zal aan sluiten bij een Westelijk defensiepact voor het Jkidden-Oosten of bij het Arabische wederzijdse verdedigingsverdrag. Naguib heeft volgens United Press mede gedeeld dat hij drie dagen lang in Noord- Egypte actie zal voeren tegen de Wafd partij en in het bijzonder tegen Nahas. Naguibs reis door Noord-Egypte zou heden beginnen. Hij zal ook spreken in Samannoud, de woonplaats van Nahas. In de komende dagen zal blijken of de breuk met (Nahas Naguib wellicht te staan is STRAATSBURG, 28 September Dinsdag eindigt de herfstzitting van de Raad van Europa te Straatsburg, die dan zestien dagen in beslaggenomen zal hebben. Een overzicht van het werk ter bevordering der Europese eenheid, in deze periode te Straatsburg verricht, moet uiteraard onvolledig zijn, gezien de enorme hoeveelheid onderwerpen die in de Assemblée en haar commissies ter sprake kwamen. Wat de concrete resultaten betreft zij vooropgesteld, dat alle besluiten van de Assemblée toch nog slechts adviezen aan het ministers-comité zijn, en dus geen direct tastbaar effect hebben. Het is echter duidelijk gebleken dat de Assemblée in nagenoeg alle ge vallen zeer gemakkelijk tot een meerderheids- of unanimiteitsbesluit kwam, welke demonstratie van eenheid voor de Europese regeringen veelbetekenend moet zijn. Men merkte in Straatsburg ditmaal ster ker dan ooit tevoren hoe voortgeschreden wordt naar de top der eenheid lang zaam, doch gestadig. In dit opzicht is de balans van Straatsburg nog nooit zo be moedigend geweest, tenminste wanneer men uitgaat van de overweging dat de politieke constellatie van Europa niet dan langs omwegen zal kunnen worden bereikt. Het gaat dus nu om de vordering op die omwegen, en het moet gezegd dat de Assemblée die kunst zeer goed blijkt te verstaan. Engeland en de Scandinavische landen, die Europa tot deze omwegen ge dwongen hebben, komen op hun ivoren toren van nationale onafhankelijkheid steeds meer tot het inzicht, dat de golven der Europese eenheid niet meer te keren zijn. Op alle terreinen van Europa's maat schappelijke leven gaat de eenheid verder. Deze golven zullen eenmaal dat is ook de overtuiging der Engelsen en Scandina- viërs de ivoren toren ondermijnen en doen vallen. Doch dan hopen zij zich te voren op alle tei-reinen der samenwerking die het politieke vlak raken een maximum aan zekerheid en veiligheid te hebben verworven. Zo is de situatie thans aldus geworden: De Europese eenheid vormt een keten, wier draagkracht kan worden af gemeten naar de sterkte van de Engels- Scandinavische schakel. De Assemblée heeft op deze herfstzit ting de Engelse obstructie geaccepteerd met groot geduld en begrip voor de Engel se argumenten. Daar wordt dan ook ver der niet meer over gelamenteerd. Men is nu volledig de weg van de gedétailleerde, geleidelijke evolutie opgegaan, waartoe de Engelsen zich hebben laten overhalen. Men heeft dat gedaan in de overtuiging dat men Engeland niet mag en kan afsto ten, wil de toekomstige federatie levens kracht hebben. En nu men weet dat ten slotte de overwinning aan de federa tieve gedachte zal zijn, heeft men daar vrede mee genomen. In het politieke debat, dat Maandag en Dinsdag wordt voortgezet, zullen daarom geen grote verrassingen meer komen. Er kunnen nog bepaalde nuances worden aangebracht in de methode, volgens welke Engeland via de Straatsburgse organen met de Kolen- en Staalgemeenschap zal worden verbonden, doch een te nauwe combinatie zullen de Engelsen pertinent weigeren en de Assemblée is tenvolle bereid daar re kening mee te houden. Het succes der Assemblée ligt in de con sequente manier waarop zij op de niet- politieke vlakken van haar werkzaamheid stuk voor stuk de souvereinitcit aan de re geringen tracht te ontfutselen. De proble men waarover zij zich heeft uitgesproken zijn ook inderdaad vraagstukken, die de regeringen zelf in nationaal verband niet meer aan kunnen Dat maakt de positie van de Assemblée zo sterk. Op het terrein van Europa's economie bijvoorbeeld, het belangrijkste na het po litieke, heeft zij het initiatief genomen tot een volkomen hernieuwing, waarbij de ministers zich reeds hebben neergelegd. Deze hernieuwing zal in bovennationale zin worden voltrokken, waarbij afgere kend wordt met de verouderde instelling van Bretton Woods. In deze economische hernieuwing past ook het defensie-advies, dat immers de regeringen aanbeveelt bij de bewapening meer rekening te houden met Europa's deplorabele economische toestand. De oprichting van een crediet- fonds voor huizenbouw in Europese lan den, de instelling van een Europees hof van justitie, de vorming van een trans- portpool naar model van het Schuman- plan en van een agrarische gemeenschap volgens dezelfde beginselen dat zijn alle stappen op neventerreinen die de uit eindelijke sprong naar bovennationaal overkoepelend gezag voorbereiden en ten slotte noodzakelijk zullen maken. Er zijn nog tal van andere inter-Europese rege lingen waarover de Assemblée advies resoluties heeft opgesteld, die nagenoeg alle zo voor de hand liggend Europees van karakter zijn dat zij als het ware om een gezamenlijke Europese inspanning schreeu wen. En de grootste bemoediging ligt in het feit, dat al deze regelingen tenslotte slechts effectief zullen kunnen werken wanneer zij centraal uit een politiek ge zagsorgaan bindend kunnen worden uit gevoerd. Bij elk Europees probleem zuilen de regeringen voor die consequentie ko men te staan. Zij zullen die dan welis waar telkens weer kunnen vermijden door ervoor opzij te gaan en voor elke afzon derlijke regeling een apart gezagsorgaan te scheppen, doch op een gegeven moment zullen zij tot de conclusie komen dat zij zoveel van haar souvereiniteit hebben prijsgegeven, dat de instelling van een overkoepelend politiek orgaan en een combinatie van alle opgerichte gemeen schappen de enige manier is om zij het op bovennationaal niveau weer nieuwe souvereiniteit te verwerven. Een souverei niteit in nieuwe vorm doch de enig mogelijke. In deze richting werkt de Assemblée. Wie er nog aan mocht twijfelen of de Engelsen en Scandinaviërs deze gang van zaken wel doorzien, is blind voor het feit dat deze werkwijze overduidelijk door de Engelsen aan de Assemblée is gesugge reerd. Er is geen twijfel over mogelijk dat Europa op weg is naar de volkomen een heid volgens de methode die-Engeland en de Noordelijke landen van het begin af hebben gewild. Langzaam, gedegen, om standig zo men wil doch onmiskenbaar. Europa's geschiedenis heeft een keer ge nomen en de eenheid van de Oude Wereld is nog slechts een kwestie van tijd. JOS LODEWIJKS gekomen op verlies van populariteit. Regeringscommentaar In de Egyptische staatscourant is Maan dag het besluit van het bestuur der „Wafd" om „de nieuwe bepalingen op de partij-organisatie in de wind te slaan in alle opzichten betreurenswaardig" ge noemd. Volgens de staatscourant was dit „even mokkend als onverstandig". „De lucht is vervuld van aanklachten tegen Nahas, tegen enigen uit zijn omge ving binnen de „Wafd" en tegen familie leden van Nahas," aldus de staatscourant. „Het bestuur van de „Wafd" heeft de ge legenheid voorbij laten gaan om een rol te spelen bij de wedergeboorte van het land, en deze gelegenheid zal zich misschien niet meer voordoen." Ebner-Eschenbaeh: Er behoort minder moed toe, de enige te zijn die afkeurt dan de enige die prijst. Het Amerikaanse achtste leger heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat geal lieerde vliegtuigen Zondag per ongeluk Griekse troepen op de heuvel „Big Nori" gebombardeerd hadden, nadat deze heuvel enkele uren te voren door Griekse infan teristen veroverd was. Toen het noodlot tige bombardement plaats had, verdedig den de Grieken die aan het Westelijke Front gelegen heuvel tegen vastberaden ccmmunistisch-Chinese aanvallen. Later werden de Grieken door Chinese tegen aanvallen gedwongen de heuvel te ont ruimen. De geallieerde artillerie dekte de aftocht. Over het aantal slachtoffers zijn nog geen mededelingen gedaan, aldus meldt de Volkskrant. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, het Katholiek Verbond van Werk geversverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben in een brief aan de mi nister van Economische Zaken stelling ge nomen tegen het streven van sommige Belgische industriegroepen om het Neder landse concurrentievermogen te verzwak ken. Deze Belgische industriegroepen hebben, zo wordt in de brief gezegd, aangedrongen op verhoging van het Nederlandse loon- en prijspeil. Hierdoor zou echter niet alleen de exportpositie van Nederland ernstig ge schaad worden, maar tevens het gezamen lijke Benelux-belang. België ondervindt niet alleen tegenover Nederland moeilijkheden, van zijn hoog loon- en prijspeil, maar ook tegenover an dere landen. Het enige gevolg van de ge vraagde aanpassing zou dus zijn, dat die moeilijkheden zich in gelijke mate voor Nederland zouden gaan voordoen. De Nederlandse betalingsbalans zou hier van terstond de terugslag ondervinden en dientengevolge zouden opnieuw die mone taire moeilijkheden ontstaan, die in het verleden voor België aanleiding waren de totstandkoming van Benelüx uit te stellen. Het is veeleer een Belgisch-Luxemburgs dan een Nederlands probleem na te gaan wat gedaan moet worden om de nadelen van het te hoge loon- en prijspeil in België en Luxemburg uit de weg te ruimen. De Belgische en Luxemburgse industrie organisaties hebben, zo wordt in de brief gezegd, bij hun regering op tijdelijke be schermende maatregelen aangedrongen. Dergelijke maatregelen zouden, indien zij ook tegenover Nederland zouden worden Vanmorgen omstreeks tien uur is er een ernstig ongeval gebeurd bij de Velsense tunnelbouw. Een dragline, die tussen de vierkante bouwput en de ronde bouwkuip aan het werk was, trok op een bepaald moment een draad mee, die twee arbeiders, bazen bij de Amsterdamse Ballast Maat schappij, meesleepte. Zij, de arbeiders Geerts en Bosma, stort ten in de diepe put en werden deerlijk ge wond door hun kameraden opgehaald. Zij zijn ijlings per ziekenauto naar het Anto- niusziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Rond de bouwput was op last van de arbeidsinspectie een staaldraad over palen gespannen. De dragline heeft deze draad geraakt en de beide mannen, die aan de binnenkant van de omheining stonden, werden van de rand gesleurd. Daarbij viel de een, de 45-jarige C. Geerts, eerst op een betonnen rand, die acht meter dieper lag en daarna stortte H. Bosma bovenop hem en vervolgens in het zand. Deze laatste schijnt te hebben kunnen springen, waar door hij minder ernstig gewond is. Voor het leven van G. wordt gevreesd. 99 toegepast, regelrecht in strijd zijn met de grondbeginselen, die aan de douane-unie en het voorlopig unie-accoord ten grond slag liggen. Een dergelijke stap van Bel gisch-Luxemburgse zijde zou de eenzijdige verbreking van de Benelux-samenwerking betekenen. Nederland zou dan het ant woord niet schuldig kunnen blijven en een eind moeten maken aan de vrije invoer uit België en Luxemburg. De werkgeversver bonden zouden een dergelijke ontwikkeling uitei-mate betreuren. De verbonden hebben wel degelijk begrip voor de moeilijkheden, die bepaalde sec toren van de Belgisch-Luxemburgse in dustrie thans ondervinden. Aan een soepele regeling van de concurrentie willen de verbonden gaarne medewerken, echter al leen wanneer vaststaat, dat niet door een zijdig ingrijpen van de Belgisch-Luxem burgse overheid de bestaande basis van de Benelux geweld wordt aangedaan. De verbonden verzoeken de minister te bevorderen, dat bij de verdere behandeling van deze kwestie nauw contact met hen zal worden gehouden. Morgen zal de oud-minister van Finan ciën prof. mr. P. Lieftinck, nu tijdelijk met een bijzondere internationale opdracht in Turkije vertoevend, te Ankara zijn vijftig ste verjaardag vieren. Hij werd op 30 Sep tember 1902 te Muiden geboren. Zijn aca demische studie volbracht hij te Utrecht, waar hij cum ïaude in de rechten promo veerde. Toen in 1940 de oorlog uitbrak was hij al sinds jaren hoogleraar in economie te Rotterdam en genoot als econoom inter nationale vermaardheid. De oorlogsjaren bracht hij grotendeels in gevangenschap door, eerst te Buchenwald, later in de gij zelaarskampen te Haaren en St. Michiels gestel, een ervaring die zijn buitengewoon scherpzinnige geest en werklust niet zou deren. Na de bevrijding van Nederland werd hij minister van Financiën in het kabinet-Schermerhorn en bleef dat later in de kabinetten-Beel en -Drees, in totaal zeven jaar lang. Een ondankbare en ont zaglijk inspannende taak in ons door de oorlog geteisterd en verarmd land heeft hij vervuld met een onuitputtelijke energie, toewijding en besef van verantwoordelijk heid die ook bij hen, die zijn inzichten niet steeds deelden, eerbied voor zijn persoon lijkheid hebben gewekt. Ofschoon de mi nister van Financiën wel eens als „de meest gehate man in Nederland" is aangeduid is dat alleen schertsenderwijs gebeurd: in feite heeft hij bij ons volk al die jaren lang een populariteit genoten, die niet geringe anecdolische uiting placht te hebben. Nu hij dit kroonjaar voltooit ga ook dezerzijds een gelukwens uit naar een man, die zijn grote gaven en zijn volle toewijding in dienst van ons land heeft gesteld, daardoor zonder twijfel in hoge mate tot het herstel van Nederland heeft bijgedragen en met recht gerekend mag worden tot de mannen van betekenis, die zijn generatie heeft voortgebracht. Vandaag zijn twee danseressen en twee dansers van de Parijse Opera per vliegtuig naar Tokio vertrokken om in het keizerlijk theater een serie van twaalf voorstellingen te geven namelijk: Lyane Daydé, Licette Darsonval, Serge Lifar en Alexandre Ka- lioujny. Dit is voor het eerst dat artisten van de Parijse Opera in Japan zullen op treden. De keizer zal de voorstellingen bij wonen. r>KXjccc<xxoooccocoDoo<xocccoccccccccorï-occo De Sch. 10, ,jLeendert" van de Gebr. Klein die gedurende slecht weer Woensdagnacht j.l. op een zandbank ten Zuiden van Texel is gevaren, is door de Amsterdamse sleep boot Nestorlosgetrokken. Foto: Vóór het zover was. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind, krimpend naar richtingen tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 30 September Zon op 6.39. uur, onder 18.20 uur. Maan op 17.05 uur, onder 2 10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 September Hoog water: 11.56 uur. Laag water: 6.58 en 19.39 uur. Dinsdag 30 September Hoog water: 0.34 en 13.12 uur. Laag water: 8.34 en 20.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1