De grote race Belgen zien af van eis tot loonsverhoging in Nederland AtADDIIl Vijfduizendste bezoekster aan „De kunst in de banketbakkerij" 3 BIS Redelijker toon in vele kringen De radio geeft Woensdag Verenigd Verzet wil massaal protest PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Verpleegster begeleidde zieke naar Budapest och ió Itet zo DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 2 De kern van de zaak Ook voor U komt De gratie aan Lages Rechtszaak over aard van scheepslading Koude treinen Haagse raad vraagt reden van haar ontslag A.N.O.Z. verhoogt bijdrage voor sanatoriumkosten Betaling abonnementsgeld per giro Penningmeester van „S.V. Heerlen" veroordeeld •l:l! DAMES-PANTALONS Antieke vlammen werper De grote race om het Amerikaanse pre sidentschap, die zowel in de V. S. als daar buiten wordt gevolgd met een aandacht een klassieke course waardig, is thans halverwege gelopen, zonder dat er op het ogenblik één duidelijke aanwijzing is, wie er zal winnen. Er mogen er net als op een echte renbaan velen zijn, die nu al roepen' „Eisenhower wint" of „Stevenson is niet te kloppen", maar men kan gevoeg lijk aannemen, dat bij hen de wens de vader van de gedachte is. In werkelijkheid is de race nog volkomen open. Tot degenen, die Stevenson hopen te zien winnen, behoort zeker het merendeel der Europeanen. Voor hen zou de keuze im mers niet moeilijk zijn. De toespraken van Stevenson bezitten een mate van gezond verstand, rustige overweging, helderheid, humor en men zou willen zeggen, volwas senheid, die deze in Europa kortelings nog vrijwel onbekende Amerikaan in onze ogen tot een zeer bekwaam politiek leider heb ben bestempeld. Daarentegen heeft Eisen hower hoe populair de generaal uit anderen hoofde in Europa ook is in zijn campagne tegen het communisme en de interne corruptie blijk gegeven van een strakke dogmatiek, die generaals niet altijd vreemd is. Hij mag zelf zijn campagne dan als een min of meer heilige kruistocht be schouwen, maar kruisvaarders die niet uitgerust zijn met een niet alleen harts tochtelijke maar ook brilliante inspiratie dreigen snel vervelend te worden. Daar komt bij, dat Eisenhouwer na Taf- faire-Nixon de allerscherpste kantjes van zijn aanval op het „corrupte Truman- régime" wel zal moeten afslijpen. Deze zaak barstte voor hem op een uitermate ongelegen moment los, namelijk een paar minuten nadat hij had gezegd: „Ik heb een zekere ervaring in het kiezen van goede mensen voor top-posities". Dat Eisenhower Nixon overigens onbe- invloed zou hebben gekozen, moet men niet aannemen. Evenmin dat de beslissing over het handhaven van Nixon als candidaat voor het vice-presidentschap uitsluitend door hem zou zijn genomen. Want ondanks het „publieke oordeel" waaraan Nixon zich via de televisie onderwierp, lag de beslis sing bij het republikeinse partijbestuur. Nu heeft de Taft-groep in dat bestuur aan zienlijke invloed. En Nixon behoort even eens tot die groep. Dat bleek nog eens overduidelijk uit de bewoordingen waarin de groep gefortuneerde Californiërs haar financiële steun aan hem „als beste ver koper van anti-communistische ideeën en strijder voor het particulier initiatief" rechtvaardigde. In hoeverre de zaak-Nixon Eisenhowers campagne ongunstig (of gunstig) zal be- invloeden, is de vraag. Een zekere wrevel en bezorgdheid bij de liberale vleugel der republikeinen, de nieuwe mensen in de partij, die het initiatief namen tot Eisen howers candidaatschap, zijn echter zeer wel waarneembaar. Zij lijken te vrezen, dat Eisenhower zich inderdaad niet kan of durft te onttrekken aan de partij-machine der republikeinen, nog steeds in handen der Taftianen. Ook zijn tweeslachtige hou ding jegens de communisten-jager en bij aldien reputatieskraker MacCarthy wijst in die richting. Zeer zeker zal de bekwame Stevenson van dit alles gebruik maken. Hij vindt daarbij echter de vooral voor Amerikanen machtig aantrekkelijke persoonlijkheid van Ike tegenover zich plus zijn directe, zij het soms wat demagogische trant van redene ren. Stevensons eigen persoonlijkheid mag dan nog zo bekoorlijk zijn, zij zal mogelijk toch eerder op intellectuelen vat hebben. Men mag nochtans niet vergeten, dat Stevensons campagne nog niet op volle toeren is. Het heet de gewoonte van de de mocraten te zijn om hun zware geschut pas in een later stadium in het vuur te bren gen. Men zou ook kunnen zeggen, dat zij de tactiek van de stayer prefereren, die rustig toeziet hoe de snelle sprinter het tempo in de aanvang van de race probeert te forceren en uit tweede positie het gun stige moment afwacht om aan te vallen. De twee prognoses, die momenteel be schikbaar zijn, zouden die stelling kunnen staven. Volgens de Gallup-enquêtes, die zich direct tot het publiek richten, heeft Eisenhower nog steeds een voorsprong. Daarentegen hebben vijftig Washingtonse correspondenten, door het weekblad News week geïnterviewd, met een kleine meer derheid Stevenson de beste kansen ge geven. Sinds de débacle der tip-gevers bij de vorige grote race in 1948 is het aanzien van hun prognoses echter wel wat gedaald. BÉ® x sJil| XJI l;iN: s -.T n ilpMI iteg- wL SBfe i 11 - x\Xx tx. V-X, JA J| f;.l 5 P Op het terrein van de Krayenhof-kazerne te Nijmegen heeft commandant F. J. Molenaar, die is benoemd tot hoofd-o ff icier, toegevoegd aan de SHAPE te Marly als vertegenwoordiger der Nederlandse Luchtmacht, het commando over de Luchtstrijd krachten te Nijmegen, overgedragen aan kolonel M. A. Smeenk. De overdracht ge schiedde in tegenwoordigheid van de plaatsvervangend Chef der Luchtmachtstaf, generaal-majoor A. Baretta. Op de foto zien we van links naar rechts, de nieuwe garnizoens-commandant kolonel M. A. Smeenk, de plaatsvervangend chef der Lucht machtstaf generaal-majoor A. Baretta, en de scheidende commandant F. J. Molenaar. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Het kistje met de rode camelia's hoor spel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salon-orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Platen 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Grepen uit de evolutie van het leven op aarde: De dage raad van het leven. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 Concertgebouworkest, koor en solisten. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.VU.: Achter de cou lissen van een krant. 11.30 Platen. 12.00 Mu ziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor platte land. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 De beer en de Pasja, hoorspel. 16.05 Piano. 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor zieken. 17.15 Platen. 17.50 Rege ringsuitzending: Wij slaan op de Tong-Tong. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Dans muziek. 19.00 Het congres van de Labour- Partij, causerie. 19.15 Platen. 19.25 Nieuws. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Philharmonisch- orkest. 21.00 Zuiderzee, hoorspel. 22.00 Amu sementsmuziek. 22.30 Zijn wilde dieren wer kelijk zo gevaarlijk?, causerie. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en piano. 13.30 Platen. 13.45 Zang en piano. 14.00 Schoolradio. 15.30 Symphonie-orkest. 16.40 Piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.45 Koorzang. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang, piano en declamatie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkest. 21.05 Platen. 21.15 Muzikale cause rie. 22.00 Nieuws. 22.15 Bariton en piano. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. (Van onze correspondent in Brussel) De heer Cool, voorzitter van de Katho lieke Belgische vakbond, die 500.000 leden telt, noemde het in verband met de Bene- lux-moeilijkheden onaanvaardbaar, dat de Belgische bedrijfsleiders hun gebrek aan initiatief, op de rug van Benelux zouden schuiven. Hij sprak zich uit voor de op richting van een orgaan, waar de Neder landse en Belgische bedrijfsleiders en vak bondsleiders geregeld bij elkaar zouden komen om hun moeilijkheden te bespreken en er een oplossing voor te vinden. Wij zullen, aldus de heer Cool, door be sprekingen met onze vrienden van de Ne derlandse vakbonden twee zaken trachten te regelen: Namelijk hen overtuigen, dat zij iedere gelegenheid moeten aangrijpen om de levensstandaard van de Nederlandse arbeiders te verhogen en dat ze moeten verhinderen dat Nederlandse arbeiders in België zouden komen werken onder het tarief, en dus de Belgische arbeiders oneer lijke concurrentie aandoen. De heer Cool bedoelde hiermede waar schijnlijk, dat een regeling nagestreefd zou dienen te worden, om te beletten dat Ne derlandse aannemers in de grensgebieden werken uitvoeren, met door hen uit Neder land overgebrachte arbeiders, hetgeen in de grensstreek, naar het schijnt, een paar maal is voorgekomen. Bij gebrek aan een con trole-apparaat kunnen de Belgische instan ties niet beletten dat Nederlandse arbeiders deze werken uitvoeren, zonder in het bezit te zijn van een arbeidsvergunning. Het zou echter unfair zijn om enkele ge vallen tot een „overstroming van de Bel gische bouwmarkt" op te blazen. Het feit echter, dat Belgische bouwlustigen een be roep doen op Nederlandse aannemers en architecten, vloeit voornamelijk voort uit de kleinere winstmarges, die door Neder landse aannemers worden berekend. Objec tief bekeken is het zo, dat Nederlandse aannemers in de grensstreek nog beduidend goedkoper zouden werken dan de Belgen, zelfs wanneer zij Belgische arbeiders bij het werk zouden betrekken. De voorzichtige formuleringen van de Belgische vakbondsleider Cool wijst er in ieder geval op, dat de Belgische bedrijfs- kringen niet langer de overdreven eis stel len, dat Nederland zijn lonen in belangrijke mate zou dienen te verhogen. Uit berichten in de Belgische pers blijkt inmiddels, dat de ministeriële conferentie van Knokke niet alleen een diner, maar tevens een grote conferentie met experts zal worden. Conferentie De Belgische premier, prof. Jean van Houtte, zeide ons, dat het mogelijk is, dat de conferentie van Knokke acht dagen zal worden uitgesteld. Intussen hebben een aantal „bedreigde" Belgische sectoren een actie- en verweer- comité opgericht, dat gepresideerd wordt door de inspecteur van de Belgisch-Luxem burgse tabaksfederatie, de heer Van Alle- meersch. Men zou echter afgezien hebben van het plan te Brussel een demonstratie met honderden auto's en vrachtwagens te organiseren. ADVERTENTIE In vele bedrijfskringen wordt deze methode om druk op de regering uit. te oefenen gelaakt. Het verbond der Belgische Nijverheid distaneieert zich volkomen van deze actie en keurt evenmin de opzet goed van het Antwerpse dablad „Métropole", om een speciaal anti-Benelux nummer uit te geven. De Belgische regering zal, naar wij ver der konden vernemen, niet aandringen op loonsverhogingen in Nederland, en zich beperken tot het verzoek om de Neder landse concurrentiedruk ten opzichte van een klein aantal artikelen op de Belgische markt te verlichten. ADVERTENTIE „Verenigd Verzet 1940-1945" heeft Maan dagavond in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone ledenvergadering gehou den wegens de gratieverlening aan Willy Lages. Op deze vergadering hebben enige verzetslieden het woord gevoerd. Een Zaanse oud-verzetsstrijder betoogde dat men niet bezield is door wraakgevoelens, maar dat men uit naam van de gevallen verzetskameraden en van de vermoorde Joodse landgenoten recht verlangt. Hij stelde België, waar in massale demonstra ties de volkswoede tot uiting is gekomen, ten voorbeeld aan ons land. In Nederland zijn talrijke protesten spontaan uit de be volking opgekomen, maar dit is niet vol doende. Men dient ook hier een massale demonstratie te houden, die de regering toont, dat recht geëist wordt. Want er kan geen verschil van mening zijn aldus deze spreker over het feit dat deze gratieverlening een schande is. Er bestaat reeds contact tussen enkele ver- zetsorganen, maar dit is nog onvoldoende. De samenwerking is nog niet zoals die ge durende de oorlog. Toch dragen zij niet minder verantwoordelijkheid dan in de oorlogsjaren. „Vergiffenis voor Lages is verraad aan de doden", zo zei deze spreker. Besloten werd een brief te zenden aan alle verzetsorganisaties, waarin deze wor den opgeroepen een gezamenlijke protest actie te beginnen tegen de gratieverlening aan Lages. Rechtbank gaat zelf kijken Voor de economische kamer bij de Rot terdamse Rechtbank hebben dezer dagen terecht gestaan de 45-jarige koopman J. J. de B. en de 37-jarige autohandelaar A. W. R., beiden uit Rotterdam. Zij werden verdacht van overtreding van het Devie- zenbesluit 1945. Zij zouden op 16 Mei te Sas van Gent in strijd met het Deviezen- besluit, voor vervoer naar het buitenland in het m.s. „Atalanta" 72 ton onbruikbare auto-onderdelen hebben geladen, waarvan de uitvoer zonder speciale vergunning niet geoorloofd was. Verdachten gaven toe, dat de lading was bestemd voor België. Zij ontkenden echter, dat de auto-onderdelen als schroot konden worden beschouwd. Omdat voor de recht bank niet kwam vast te staan of hier in derdaad van bruikbare onderdelen dan wel van schroot sprake was; besloot de rechtbank vandaag naar Sas van Gent te gaan om de lading van het schip in ogen schouw te nemen. Met het oog daarop werd de behandeling van de zaak uitge steld. Op de receptie van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Ranketbakkersvereni- ging,in de Kroonzaal van restaurant Brïnk- inann gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, verscheen mevrouw E. H. Schaap-Van der Pal, Koediefslaan 35 te Heemstede, die de vijfduizendste be zoekster van de tentoonstelling „De kunst in de banketbakkerij" in de Vleeshal was. De afdelingsvoorzitter, de heer H. Ferd. Kuipers, heeft haar toegesproken en als herinnering een taart aangeboden. De heer W. F. H a p p vertegenwoordig de het gemeentebestuur van Haarlem. Hij merkte op, dat er bij het gemeentebestuur vele mededelingen binnenkomen over re cepties. Het laat zich vertegenwoordigen als het nuttige organisaties betreft. Nu kan men zich afvragen of de banketbakkersver eniging een nuttige organisatie is. De leden verkopen immers artikelen die niet strikt noodzakelijk zijn. De spreker was er echter van overtuigd, dat de banketbakkers nuttige mensen in de maatschappij zijn. Zij brengen fleur en kleur in het leven en zor gen, dat er tijdens bijeenkomsten en fami liefeestjes een prettige sfeer heerst. De heer Happé hoopte, dat de leden nog vele jaren hun nuttige functie zullen blijven vervullen. De heer P. J. W ij e r s, voorzitter van de Nederlandse Banketbakkersvereniging, herinnerde aan hetgeen de banketbakkers in de Vleeshal tot stand hebben gebracht en sprak de wens uit, dat de Haarlemse leden op dezelfde wijze hun belangen in de afdeling zullen blijven behartigen als in het verleden. De heer F. W. Lichtenveld, spre kende namens de Haarlemse Midden standsvereniging, zei, dat de banketbakkers ambachtslieden en winkeliers zijn. Daar door vormen zij een belangrijke schakel in de middenstand. Hij hoopte, dat de afde ling zal blijven groeien en bloeien. De heer P. Clasquinte Zaandam bood als voorzitter van de Algemene Banket bakkers Centrale zijn gelukwensen aan en richtte zich in het bijzonder tot de heer Kuipers, die enige tijd als waarnemend directeur is opgetreden. De heer F. A. van Mechelen sprak als directeur der A. B. C. Voorts boden gelukwensen aan de heren J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie; B. W. Lasschuit, ere-voorzitter van de Haarlemse Handelsvereniging en vertegen woordiger van de Kamer van 'Koophandel en Fabrieken; de voorzitters van de drie Haarlemse middenstandsverenigingen, die tevens het bestuur vormen van de Midden standscentrale, voor Haarlem en omliggen de gemeenten; de heer M. J. van Buren, namens de chocoladefabriek Union; de heer Savry Droste, namens de directie van Droste: broeder Tarcisius, leider van de afdeling banketbakkerij van de bisschop pelijke nijverheidsschool te Voorburg; de heer G. Grieven, directeur van de banket- bakkersschool te Amsterdam en afgevaar digden van vele afdelingen van de N.B.V. Het Eerste Kamerlid de heer Louwes (VVD) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over het feit dat de treinen in Nederland pas na een be paalde datum plegen te worden verwarmd, als gevolg van welke regeling in deze gure dagen de treinen niet worden verwarmd, hetgeen vooral 's morgens en 's avonds het reizen over lange afstanden zeer onaange naam maakt. „Is de minister niet van me ning, dat de verwarming der treinen meer naar de stand van de thermometer dan naar die van de kalender dient te worden geregeld?", zo vraagt de heer Louwes, die het treinpersoneel de vrijheid zou willen verlenen bij gebleken behoefte de verwar ming in te schakelen. Tot notaris te Amsterdam is benoemd J. J. Geluk, in de plaats van wijlen A. van Riel. 56. Na een flinke zwempartij bereikten onze schatzoekers het rotsige strand van het eenzame eiland. Hadden zij omgekeken, dan zouden zij gezien hebben, dat zij niet de enige waren, die het schip verlaten had den. De heer Teutbei, volhardend tot het eind, kwam hen met forse slagen achterna. Doch zonder verder om te zien klauterden beiden op het droge en begonnen welge moed de jacht op de begraven schat. „In dien ik zo vrij mag zijn een voorstel te doen", sprak Jolliepop, „zou ik willen op merken, dat wij ons allereerst naar een hoger gelegen punt dienen te begeven ten einde een goed overzicht van dit exotische eilandje te verkrijgen." Dus klommen zij naar de top van een uitspringende rots, vanwaar zij hun blikken vrijuit over het eiland konden laten gaan. „Kun je uit die kaart wijs worden, Jolliepop?", vroeg Pan da. „Ik vertrouw van wel, mijnheer", ant woordde Jolliepop, „weliswaar ligt nog een zware taak voor ons, doch naar de naam van het eiland te oordelen, zullen wij hier ongestoord kunnen zoeken". Helaas was het Eenzame Eiland echter niet zo eenzaam als zij wel dachten. Tussen de struiken ver scheen het gelaat van de heer Teutbei, die hen met liefdeloze blikken opnam. Crrr mompelde de er-ve.rstek-.ling, „jullie dach ten me kwijt te zijn hè'e' In de vergadering van de Haagse ge meenteraad is het ontslag ter sprake ge komen van een tijdelijke verpleegster bij het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag. Deze verpleegster, mej. R. K. Ruivenkamp* had in een adres aan de raad gesteld, dat zij door de directie van het ziekenhuis was ontslagen, omdat zij voor haar indiensttreding een patiënt naar Boe dapest, dus achter het IJzeren Gordijn, had begeleid. De officiële motivering sprak echter van een eervol ontslag als gevolg van een noodzakelijk geachte vermindering en verdere afvloeiing van het aantal maandzusters. Het voorstel van B. en W. om het adres, waarin rechtsherstel werd gevraagd, in handen te stellen van B. en W. ter afdoening, werd door de raad niet geaccepteerd. Alle fracties verlangden openbaarheid en volledige inlichtingen. Op aandrang van de raad beloofde de wethou der van Sociale Zaken, de heer Van den Oever, tenslotte dat de ontslagkwestie be handeld zal worden in de commissie voor openbare gezondheid en de ziekenhuizen. De raad zal daarna, in ieder geval nog voor de behandeling van de begroting, in een nota worden ingelicht. Het voorstel van de heer Hovens (C.P.N.) om prae-advies werd met 39 tegen 4 stemmen verworpen. Het landelijk ziekenfonds A.N.O.Z. heeft de tegemoetkoming voor sanatoriumver- pleging met een gulden per dag verhoogt, waardoor vrijwel een volledige dekking voor een sanatoriumverpleging is bewerk stelligd. Ook is besloten een bijdrage te verlenen bij uitzending van kinderen naar vacantiekolonies ten bedrage van maximum veertig gulden per jaar. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Geld van volkscredietbank in zijn club gestoken Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hoger beroep de 36-jarige Heerlense restaurateur J. L. B. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. B. zou destijds als gemeente-ambtenaar, verbonden aan de Volkscredietbank te Heerlen, in de jaren van 1948 tot 1950 een bedrag van ongeveer 11.000 aan de Volks credietbank onttrokken hebben ten gunste van de voetbalclub „S. V. Heerlen", van welke club hij penningmeester was. Voor dit vergrijp werd B. door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maan den. De advocaat-generaal had voor het Bos sche hof een voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar geëist. Hij verklaarde, dat B. niet alleen de schuld heeft van deze manipulatie, doch dat ook het bestuur van de Volkscredietbank, dat een uitermate slordig beheer zou hebben gevoerd, mede aansprakelijk zou moeten worden gesteld. Het streven was destijds om genoemde tweede klas-club naar de eerste klasse te doen promoveren. Voor dit doel moesten goede spelers worden aangetrokken en daarvoor had men geld nodig. B. verschaf te volgens de tenlastelegging dit geld uit de kas van de bank, enerzijds gedreven door zijn chauvinisme en anderzijds met de vermeende zekerheid, dat het geld weer in de kas zou terugkomen. Hij zag te laat in, dat deze affaire niet zou eindigen in de eerste klasse van de K.N.V.B., maar voor de rechtbank. Openbaar. Generaal Eisenhower, de repu blikeinse candidaat voor het president schap van de Verenigde Staten, heeft meegedeeld, dat hij zijn gehele finan ciële positie openbaar zal maken. Hij gaat daarmee in op de bedekte uitda ging van de democratische candidaat Stevenson. Reden. Op een protest van een Parijs ge meenteraadslid tegen de „onpleizierige verplichting die heerst in een land trots zijn vrijheid" ten aanzien van hotel gasten om de reden van hun reis en ver blijf op te geven, heeft de prefect van politie geantwoord in het „Bulletin Municipal Officiel", dat de vraag van het opgeven van het doel van de reis, voorkomende op het nieuwe formulier, uitsluitend van belang is uit statistisch oogpunt voor het Franse toeristen bureau. Bezoeker. Het Parijse Musée Grévin, het wassenbeeldenkabinet, zal verrijkt wor den met een nieuwe figuur, die van Ro land Lorbat, een slagersknecht. Lorbat heeft deze eer te danken aan het feit dat hij de 24-millioenste bezoeker was. Het museum is in 1882 geopend-. Wanhoop. Een 31-jarige vluchteling uit Oost-Duitsland heeft, uit wanhoop door zijn werkeloosheid, van Beieren uit een brief naar een dagblad in Auckland in Nieuw-Zeeland gezonden,waarin hij een van zijn ogen aanbiedt om een blinde het licht in zijn ogen terug te geven. Als tegenprestatie wenst hij de kans te krij gen naar Nieuw-Zeeland te emigreren. De man, Rudolf Kiesewetter, is ge trouwd en heeft twee kinderen. Hij noemt zichzelf gezond en krachtig en een bedreven hersteller van tapijten, maar spreekt de wens uit in Nieuw-Zee land op een boerderij, bij de bouw nijverheid of in de mijnen te mogen werken. Belasting. Op het internationale congres voor het wegverkeer, dat van 13 tot 26 September te Madrid is gehouden, is geconstateerd, dat de belastingen in de verschillende landen een bedreiging voor het internationale wegverkeer kunnen vormen en daarom niet verder verhoogd mogen worden. Stijging. De publicatie van de regeling met de Verenigde Staten en Engeland inzake de Japanse buitenlandse échul- den heeft tot opgewonden handel in Japanse leningen geleid op de Londense beurs. Een half uur na het begin van de beurs waren sommige fondsen 10 pond sterling hoger dan het vorig slot. Rond het middaguur gaven Japanse staatsleningen koersstijgingen te zien van 22 tot 9 V2 punt. Crisis. Abdalla el Jaffi heeft zijn poging, een nieuwe regering voor de Libanon samen te stellen, opgegeven, nadat de voornaamste Libanese partijen hadden geweigerd deel te nemen aan de coali tie-regering, die hij had willen instel len. De voornaamste moeilijkheid was, dat het socialistische nationale front niet bereid bleek samen te werken met de grondwetspartij, wier leden het grootste aantal zetels in de volksver tegenwoordiging bezetten. Antwoord. Gisteren is van Londense .zijde vernomen, dat de Britse regering voor nemens is binnen de door de Perzische premier, dr. Mossadeq, gestelde ant- woord-termijn van tien dagen te reage ren op de jongste Perzische voorstellen ter regeling van het oliegeschil. Mossa- deq's termijn loopt 4 October af. De Perzische regering had gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië te zullen verbreken, indien vóór die datum geen antwoord was ont vangen. De Britse en Amerikaanse re geringen wisselen thans van gedachten over de vorm van haar, naar verwach ting gemeenschappelijke, antwoord op de Perzische tegenvoorstellen. Terugkeer. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat George Kennan, die door het Moskouse blad „Prawda" een „las teraar onder het mom van een diplo maat" is genoemd, naar Moskou terug zal keren om zijn werkzaamheden als ambassadeur te hervatten. De woord voerder van het ministerie, Michaox McDermott, zeide, dat niet de Sovjet regering zélf tegen Kennan's verklarin gen had geprotesteerd. Kennan heeft de vorige week het leven in Moskou ver geleken met de tijd, dat hij in 1942 door de nazi's in Berlijn was geïnter neerd. ADVERTENTIE HET Griekse vuur is het vreselijkste strijdmiddel uit de oudheid. Omstreeks het jaar 650 moet het uitgevonden zijn door de Syriër Gallinicos die het naar Byzantium (Constantinopel) bracht, waar het als staats-geheim werd bewaard. In die dagen wist men met staatsgeheimen zorgvuldiger om te springen dan wij met de atoom recepten van deze tijd, want de samenstel ling van het Griekse vuur is tot de huidige dag onbekend. De vervaardiging daarvan geschiedde in de rijksarsenalen en werd zó geheim gehouden dat er niets van uitlekte. De be richten welke uit die tijd er van gewagen, geven niet het minste houvast en zijn in dezelfde vage termen vervat als de communi qués van onze tegenwoordige voorlichtingsdiensten. In ieder geval staat vast dat het Griekse vuur bestond uit een mengsel van stoffen, die ontvlamden als zij met water in aan raking kwamen en daarom hoofdzakelijk in de strijd ter zee werden gebruikt om de vijandelijke schepen in brand te steken. Als hoofdbestanddelen van dit mengsel worden naphta, zwavel en hars genoemd, doch ook benzine, ongebluste kalk, salpeter en dergelijke stoffen. Het mengsel werd geworpen of gespoten door een metalen buis, welke gewoonlijk in de voorsteven van het schip was ingebouwd en die dus als vlammenwerper dienst deed. Later ge bruikte men hiervoor een perspomp met straalpijp. Doch hiermede was het inventief ver mogen der Byzantijnen niet uitgeput, want zij vervaardigden ook bommen en hand granaten, die met Grieks vuur werden ge vuld en vanuit de mast of door middel van werpmachines tussen de vijand werden ge slingerd, waar zij vreselijke verwoestingen aanrichtten. Door deze strijdmiddelen werd de Ara bische vloot verpletterend verslagen en kon in 772 Byzantium met succes tegen dezelfde vijand worden verdedigd. Ook de in Rus land woonachtige horden die de stad met hun kleine schepen herhaaldelijk bedreig den, waren tegen deze strijdmetliode niet opgewassen. Het is wat deprimerend, te overwegen dat de wreedste middelen om de medemens te verdelgen aanzienlijk ouder zijn dan het Rode Kruis, de sociale wetten, of het Leger des Heils. Maar daar staat als een zonnige lichtstraal te genover, dat ééns onze Wes terse cultuur van deze strijdmethoden niets heeft willen weten. De jonge Christelijke beschaving heeft namelijk tijdens het Tweede Lateraanse Concilie in 1139 het gebruik van dergelijk onmenselijk oorlogs tuig kortweg verboden. En tot de eerste wereldoorlog heeft men zich daaraan ten naaste bij gehouden (hetgeen niet uitsluit, dat er in de daaraan voorafgaande jaren óók wel een en ander is geschied dat tot overpeinzing stemt! Tot overpeinzing stemt tevens de hier boven genoemde perspomp der Grieken, welke pomp immers volgens onze school boekjes te danken is aan de uitvinding van Jan van der Heyden. In werkelijkheid blijkt ook deze uitvinding weer aanzienlijk ouder te zijn dan wij aanvankelijk dachten. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2