BMHC,BDHC en Alliance in A-tournooi aan de spits f.1 Fanny Blankers won in athletiek- wedstrijden in Duitsland Goede resultaten van handbalclubs uit Haarlem en omgeving Cobb bij tweede recordpoging omgekomen Gillette -Clowntje Riek Monsterzege (26-1) van Oosterkwartier op De Zwaluwen Wereldrecord geëvenaard Theo Saat - óók in Wuppertal - door KNAU geschorst Bevrijdt U DINSDAG 30 SEPTEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorwedstrijden hockeydag Korfbalcompetitie Crusaderverongelukt 'it Heerlijk avondje Maar lang niet zo bestendig als de kwaliteit van die heerlijke HOE OUD IS UW SCHEERAPPARAAT? Tweede klasse 10 Voor de kinderen Onderlinge wedstrijden van HAV „Haarlem" FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin '4 Zondag: zjjn de voorwedstrijden voor de hockeydag gehouden in die plaatsen, waar zij de vorige week door de hevige regenval geen doorgang konden vinden. De voor ronden, die de vorige Zondag wel werden gespeeld waren die in Amersfoort, Deven ter en Meppel. Laren, DKS en Meppel plaatsten zich toen voor het tournooi op de hockeydag, dat nu is uitgsteld tot waar schijnlijk de eerste beker-Zondag in het komende seizoen. In het A-tournooi ontmoetten elftallen van de plaatselijke verenigingen BMHC HBS, Zandvoort, Strawberries en Alliance elkaar op de velden van Pinoké in Am stelveen. In de eerste ronde werd Zandvoort al dadelijk uitgeschakeld door Amsterdam en BMHC II deed het zelfde met Strawber ries. Pinoké won van van BMHC III en Amsterdam II van HBS. De eerste klasser BMHC I bracht het er beter af en won tenslotte het tournooi door een reeks overwinningen, de laatste door met doelschieten van Pinoké te win nen, nadat de wedstrijd in de normaal vastgestelde speeltijd met 1-1 was geëin digd. De volledige uitslagen van de op de velden van Pinoké gehouden wedstrijden zijn: Eerste ronde: ZandvoortAmster dam 0-3; StrawberriesBMHC II 0-2; Pi noké—BMHC III 3-0; HBS—Amsterdam II 0-1; BMHC I— Alkmaar 5-1; Alliance— Ijsvogels 3-1. Tweede ronde: BMHC II Pinoké 1-2; Amsterdam IIBMHC I 0-2. Halve finale: AmsterdamPinoké 0-1; BMHC IAlliance 3-2. Finale: Pinoké BMHC I 1-1 na doelschieten gewonnen door BMHC. Het dames-tournooi Het programma in de afdeling A voor de dames werd verspeeld op de velden van Rood Wit in het Heemsteedse Sportpark. Hieraan werd deelgenomen door Rood Wit, Pinoké, Strawberries, Amsterdam, HBS, Alliance en drie elftallen van BDHC. Twee elftallen van dit tournooi werden aange- weze voor de eindronde: BDHC I en Al liance. BDHC won in de eerste wedstrijd met 6-0 van Pinoké en daarna met dezelfde cij fers van Strawberries, dat zich door een overwinning van 1-0 op BDHC II in de fi nale had geplaatst. BDHC I stelde zich daardoor veilig voor de hockeydag. Het zelfde deden de dames van Alliance door eerst Amsterdam te verslaan en vervolgens met doelschieten van BDHC II te winnen. In de eerste ronde won BDHC II met 3-0 van Rood Wit en Amsterdam met 6-U van HBS. Hierdoor kwam Amsterdam tegen Alliance dat voor de eerste ronde was vrijgeloot, en verloor met 1-2. De strijd tussen BDHC II en Alliance eindigde gelijk (1-1), doch met doelschieten bleken de Heemsteedse dames betere schutters in haar elftal te hebben dan de Bloemendalers. Eveneens in het Gemeentelijk sportpark van Heemstede werd op de velden van de R.K.H.C. Alliance het tournooi in de B- afdeling voor dames verspeeld. Eechtrop en DEM brachten het tot de halve finale en Ever Swift zelfs tot de finale. Winnaars van dit tournooi werden Kraaien uit Wor- merveer en Hurley uit Amsterdam. Tournooi bij HBS Aan het jaarlijkse tournooi van HBS. Upward (Arnhem) en Rijswijk kon laatst genoemde vereniging niet deelnemen door het uitstellen van de voorronden van de hockeydag. Upward en HBS speelden drie wedstrijden en eindigden gelijk met één gewonnen, één verloren en gelijk gespeelde partij. De bekerhouder Upward mocht de wisselprijs nog een jaar in Arnhem houden. Nieuw bestuur dambond Kennemerland In een buitengewone vergadering van damclubs uit Haarlem en omstreken is het Kennemer bestuur alsvolgt samengesteld: Voorzitter J. J. Warmerdam -(St. Bavo); J. H. Meure (Haarlemse damclub), secre taris; A. Douma (Oosterkwartier), pen ningmeester; W. Roest (algemene wed strijdleider) (Haarlemse damclub); Leeu- wener, algemeen medewerker (damclub Haarlem). In de korfbalcompetitie moest „De Zwa luwen" uit Hilversum de kracht van Ooster kwartier ondervinden: de Haarlemmers won nen met 261. Aurora leed een verrassende 75 nederlaag tegen Indo. Animo Ready en Haarlem bleven winnen, en Watervliet ver loor zoals te verwachten was van DED. Sport Vereent en Haarlem speelden een sportieve wedstrijd, welke verdiend door Haarlem werd gewonnen. Wellicht is de uitslag 1—3 iets geflatteerd, doch de zege is feitelijk geen ogenblik in gevaar geweest, daar de schotvaardigheid van „Sport Ver eent" veel te wensen overliet. DED toonde tegen „Watervliet" recht streeks op het kampioenschap af te gaan. Tot 33 hield de Hoogovenclub stand, doch bij de rust leidde DED reeds met 83. Einde werd 155. De thuisclub scoorde door T. Waagmeester, J. v. d. Berg,, mevr. Meyer, A. Verkerk en A. de Vries. ADVERTENTIE De handballers uit Haarlem en omgeving hebben het er Zondag niet bij laten zitten. Van de zes distrietsklassers behaalden er vijf de volle winst en ook in de afdeling is er een woordje meegesproken. In de eerste klasse behaalden de Concordiaheren, rustiger spelend dan de vorige wedstrijden, een verdiende zege op Unitas, dat dank zij het goede werk van de doelman de score nog dragelijk kon houden. Het werd negen-vier voor de Haarlemmers na een voorsprong bij rust van zeven-een. ADVERTENTIE Doet Uw oude apparaat het nog wel? In Italië tuigt men met dit zeildoeken ge vaarte zijn scooter op. In minder dan een minuut kan het op de scooter worden be vestigd. Het kost 8.000 lire, in Nederlands geld ongeveer j 48. Rapiditas behaalde een wel heel benauw de overwinning op Turno, dat tot bijna vijf minuten voor het einde van dit duel een voorsprong had. Men speelde bij Ra piditas te slordig en er werd te veel indi vidueel werk geleverd om Turno, dat be slist niet sterker was, op de juiste manier aan te pakken. Zo was het tot kort voor het einde, toen Turno via een ruststand drievier tot vijfzeven was uitgelopen. Pas daarna begonnen de Haarlemmers het beter te doen. Het was Philippo, die de bal uit een corner inschoot en daarmee zijn clubgenoten de nodige moed gaf. Een 17 meter worp werd zonder fouten door H. Teunissen in de gelijkmaker omgezet, waar na Koelemij eindelijk eens niet naast schoot, maar het winnende doelpunt maakte. H.O.C. verraste door het Amsterdamse Niloc 2 met achtelf te kloppen. Een uit stekende prestatie. IJmond moest het tegen de Amsterdamse Politie opnemen en kon driekwart van de wedstrijd Hermandad aardig bijhouden. Het Amsterdamse eind spel was echter beter dan dat van de Vel- senaren, die de tienzeven nederlaag moesten incasseren. Bij de dames in de districtsklassen was Concordia met mejuffrouw T. Handgraaf weer op de midvoorplaats zeer productief. B.H.C. werd tegen de verwachtingen in zo nu en dan overspeeld. De dames Feller (1 x), Van der Zee (1 x) en Handgraaf (3x) passeerden de B.H.C.-doelvrouwe vijf maal. Een zesde doelpunt werd de gastvrouwen onthouden door het niet toe passen van de voordeelsregel. IJmond gaf in de tweede klas Lijnden goed partij, waarbij het gedecideerd ster ker was dan de gasten. Het werd verdiend negenvijf voor de Velsenaren. In de afdeling dames wist H.O.C. op het nippertje de dans te ontspringen. Foresters kon in de eerste helft al een drienul voor sprong behalen, die met rust slechts tot drieeen was verkleind. Daarna was H.O.C. aan het woord en vooral aan het eind kwam het zo opzetten, dat Foresters de veilig lijkende voorsprong teniet moest laten gaan voor een drievier nederlaag. B.G.V. was tegen de IJmondreserves de sterkere. Rapiditas behaalde niet alleen een daverende elfeen zege op het met negen dames spelende O.S.S., maar toonde wederom een veel sterker spel zowel tech nisch al tactisch. Concordia 2 heeft tot het einde toe ge zwoegd om een blanke stand te houden en zo toch een puntje van C.S.V. af te snoe pen, maar in de laatste seconden hadden de Castricumsen juist iets meer geluk om tot het enige doelpunt te komen. Bij de heren speelde B.G.V. een prettige partij tegen Tonegido met een tienacht overwinning als resultaat. H. Wehnes was hier weer topscorer met vier doelpunten. A.V.A.Concordia 2 was een rommelige wedstrijd: tientien. Bij de tweede poging om met zijn door een reactiemotor aangedreven motorboot „Crusader" liet absolute snelheidsrecord te water te verbeteren is de Engelsman John Cobb Maandag op het meer van Loch Ness in Schotland dodelijk verongelukt. Op een gegeven ogenblik sprong met een lulde knal zijn motor uit elkaar, waarna de boot onmiddellijk zonk. Cobb kon niettemin ernstig gewond door één van de zich op het meer bevindende motorboten worden gered, waarna hij onmiddellijk naar het ziekenhuis in Drumnadrochit werd overge bracht. Op weg naar het ziekenhuis is de Engelsman echter aan zijn verwondingen overleden. Enkele seconden voordat de boot veron gelukte, was John Cobb er in geslaagd het snelheidsrecord te water te breken. Hij had de gemeten mijl afgelegd in 17,4 sec., het geen een gemiddelde snelheid betekende van 330,900 kilometer per uur. Het oude record stond sedert Juli van dit jaar op naam van de Amerikaan Stanley Sayers met 288 km per uur. Op een gegeven mo ment had Cobb een snelheid van 384 kilo meter per uur. Dit record kan niet als record worden er kend, aangezien Cobb niet, zoals het regle ment voorschrijft, de mijl voor de tweede maal in de tegenovergestelde richting af legde. Ook te land John Cobb verbeterde op 15 September 1938 op de zoutvlakte van Bonneville met een Napier-Railton het wereldsneiheids- rtecord te land met 563.600 kilometer per uur, over de gemeten mijl met vliegende start. Een dag later verloor hij het record aan George Eyston, die met een Rolls Royce een gemiddelde uursnelheid van 575.300 kilometer bereikte. In 1939 slaagde Cobb er echter in het record te heroveren, door een gemiddelde snelheid van 595 kilo meter per uur te bereiken en op 16 Sep tember 1947 bracht hij het absolute wereld snelheidsrecord op 634.400 kilometer per uur. Sclieerapparaten slijten, evenals alle dingen. U denkt misschien dat het Uwe nog goed genoeg is, maar U scheert zich pas werkelijk prettig als U een Blauw Gillette mesje in het daar voor gemaakte Gillette precisie- scheerapparaat gebruikt. Voor slechts f. 1.10 krijgt U niet alleen een Gillette '32' precisie-scheerapparaat, maar bovendien twee Blauwe Gillette mesjes. Een buitengewone aan bieding. 'n Nieuw Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes. Een „goeie morgenbegint met Gillette f „Fijn, hè?", zei Bunkie. „Nou, heerlijk!", gaf Oepoetie toe, die door het rietje langzaam de frisse limonade opzoog. Toen ze hun glazen leeg hadden, begonnen de jongens zich weer door de tuin te verspreiden; ze zochten gauw hun schommels en draaimolens weer op. Rick en Bunkie klommen in één van de grote schommels, die aan hoge palen hingen. Langzaam kregen ze het schuitje in beweging, toen ging het al hoger en hoger. Het was net, of ze in 'n vliegtuig zaten. „Zullen we eens héél hoog gaan?", vroeg Rick. „Goed!", zei Bunkie. Ze gaven het schuitje nog meer vaart, en steeds hoger schommelden ze; als ze aan beide kanten op zijn hoogst waren, konden ze over de hele speeltuin heen kijken En als ze dan weer naar beneden suisden en aan de andere kant omhoog gingen, woei de wind langs hun gezichten, zo hard ging het. Er was ook nog een houten paard, dat op stevige veren stond. Bunkie klom daar ook eens op; hij pakte de leidsels en wipte op en neer. En door de veren ging het paard toen ook bewegen. Het was een grappig gezicht, die Bunkie daar boven op dat dan sende paard; net of hij op een echt paard galoppeerde! De jongens stonden er lachend omheen. Onder zeer ongunstige weersomstandig heden, het had twaalf uur achter elkaar geregend en het was vinnig koud, werden in het stadion van Wuppertal Zaterdag internationale atletiekwedstrijden gehou den. De doorweekte baan en de lage tem peratuur vormden voor de Nederlandse deelnemers geen belemmering om tot zeer goede prestaties te komen. Zo won Fanny Blankers-Koen zowel de 100 meter als de 80 meter horden. Op de 100 meter noteerde de Neder landse athletel2 sec., waarbij zij haar Duitse rivale Maria Sander-Domagalla 0 21 sec. achter zich liet. Op de derde plaats kwam mej. Neukirchen uit Kre- feld in 12.6 en vierde werd Willy Lust (Nederland) in 12.9 sec. Op de 80 meter horden werd zowel voor Fanny Blankers-Koen als voor Ma ria Sander de fraaie tijd van 11.1 sec. af gedrukt, doch de duidelijke voorsprong, die zij op de finishlijn had, bracht Fanny de eerste plaats. Willy Lust werd derde in 11.7 sec. Ook bij de heren werd het een dubbele Nederlandse sprintzege. De Hagenaar Theo Saat won de 100 meter in 10.9 sec., voor de Duitsers Salmen en Kluck, die beiden 11.0 sec. voor zich lieten afdrukken. Saat werd ook op de 200 meter eerste in 22.0 sec. met de Belg Linsen op de tweede plaats in 22.1 sec. Saat geschorst Zoals men zich herinnert was de Hage naar Theo Saat een startverbod voor deze wedstrijden opgelegd door de nationale technische commissie van de KNAU( aan gezien men vreesde dat Saat, wanneer hij in Wuppertal zou uitkomen, niet tijdig genoeg aan de start zou kunnen verschij nen bij de wedstrijden die de daarop vol gende dag in Parijs werden gehouden en waarvoor hij de uitnodiging eerder had geaccepteerd dan die van Wuppertal. Op de Zondag gehouden vergadering van het KNAU-bestuur werd dan ook besloten Theo Saat van Vlug en Lenig en A. Jon kers van Blerick voorlopig als leden der KNAU te schorsen in afwachting van een nader onderzoek. Fanny Blankers-Koen bewees Zon dagmiddag in het plaatsje Frechen bij Keulen op de valreep van het seizoen 1952/1953 nogmaals tot de allersterkste loopsters ter wereld te behoren. Onder uitstekende weers omstandigheden, maar op een baan van niet al te beste kwaliteit, liep onze landgenote de 100 meter in 11.5 sec., waarmee zij het op haar naam staande wereldrecord waarvan de Amerikaanse Helen Stephens en Marjorie Jackson (Austr.) medehoud ster zijn evenaarde. Zoals bekend is Fanny Blankers er tij dens de Nederlandse kampioenschappen van dit jaar reeds in geslaagd, een nog scherpere tijd van 11.4 sec. op dit nummer te noteren, die inmiddels wel als Neder lands, doch nog niet als wereldrecord is erkend. Onder toch nog vrij gunstige weers omstandigheden organiseerde de H.A. V. „Haarlem" tot besluit van het sei zoen de jaarlijkse onderlinge wed strijden. Bij afwezigheid van de ge blesseerde Van Zweeden, is de ver wachting dat bij de zevenkamp voor senioren de strijd thans hoofdzakelijk zou gaan tussen Broertjes en Willems, inderdaad uitgekomen. De einduitslag luidde: 1. Broertjes 3514 pnt.; 2. Willems 3464 pnt. 3. W. van Deur- sen 2099 pnt. Zeskamp Bij de zeskamp voor de Junioren A (18- en 19 jaar) zegevierde de favoriet Tiemeyer met 3079 punt. Hij had echter voor net zover was, onverwachte tegenstand te overwinnen van Hendrikz, die behalve op de sprint ook op de overige nummers uit stekend wist mee te komen en 2991 punten behaalde. De Leeuw, die zijn kansen op een eerste plaats verspeelde door een zeer matige 600 m werd derde met 2961 punten. VUfkamp Doornbosch won geheel volgens verwach ting de vijfkamp voor junioren (16 en 17 jaar) met 2584 punten voor Douwes, die tot 2127 punten kwam en Breevoort, die 1686 punten behaalde. De vijfkamp voor de C-Junioren (14 en 15 jaar) was na scherpe strijd tussen De Reus en Vlug voor eerstgenoemde met 2037 punten. Vlug verkreeg 1946 punten, terwijl Marsman, die vooral door een uitstekende sprint opviel, derde werd met 1675 punten. De jongste juniorengroep, de D-iunioren (12 en 13 jaar) verwerkte een vierkamp en hier zegevierde Bob Steenbergen met 1081 Êunten. Hij stelde zijn overwinning veilig ij het kogelstoten (10.34 m), want tot dat nummer had Matti Meeuwese hem dicht op de hielen gezeten. Laatstgenoemde werd tweede met 748 punten en Jan Post werd derde met 723 punten. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias hoqfd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.95, 2.40, 8.88. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beeren- brouck (K.V.P.) heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans benoemd verklaard de heer E. Visch te Hilversum. vertaald uit het Engels. 54) Pas nadat al het personeel en de voor mannen van de plantages hun geschenken hadden aangeboden en weer vertrokken waren, begonnen de familieleden met hun geschenkenvoor de dag te komen. In een soort processie liepen ze achter elkaar. Het tafeltje naast Olivia stond al vol met de geschenken van het personeel, maar niets mocht verwijderd worden. „Het is zo moeilijk iets voor Mama te bedenken, ze heeft meer juwelen dan ze kan dragen en verder ook alles," merkte Molly zachtjes op. Toch scheen iedereen er in geslaagd te zijn iets voor de oude vrouw te vinden, van Paul, met zijn zelf gecomponeerde muziek, tot Fisk met het eigenhandig vervaardigde scheepsmodel. Toni had in het kleine Chinese winkeltje in Miranda, waar ze met Mark geweest was, een mooi in ivoor gesneden geluks- beeldje voor Olivia gekocht en Mark kwam aan met een aquarel in fijne kleuren van Flamingo Eiland. Paul bood zijn verontschuldigingen aan Toor zijn geschenk, terwijl hij zijn moeder omhelsde. „Ik moet het voor u spelen! Zó is het niet veel meer dan een stuk papier." „Voor mij is het een kostbaar geschenk, Paul, omdat je het speciaal voor mij ge componeerd hebt," antwoordde Olivia met een glimlach. Als ze het wilde, kon ze pre cies de juiste antwoorden geven Toen alle familieleden hun cadeaux over gedragen hadden, keek de oude vrouw met een scherpe, spottende blik het gezelschap rond en haar stem klonk droog, toen ze begon te spreken. „Ik bedank jullie allemaal héél hartelijk voor jullie geschenken. Het is moeilijk, nietwaar, voor zo'n oude en rijke vrouw iets te bedenken! Ik weet dat. Maar ik waardeer de goede bedoeling van al deze geschenken." Met een wijd gebaar duidde ze op de op elkaar gestapelde cadeaux en in het kaarslicht schitterden de diamanten in haar ringen. „Ik heb nu een kleine ver rassing voor jullie," vervolgde ze. „Ga je gang, Charles!" De notaris stond op. Iedereen staarde hem aan. Toni huiverde even. Het leek veel op het voorlezen van een testament van een overledeneZe was blij, dat Mark haar bemoedigend toelachte. Hij scheen zich er niets van aan te trekken, dat Phoebe het zag „Hmhet was geen eenvoudige op dracht voor me," begon mr. Abboth op plechtige toon, maar aan de andere kant was het mij een groot voorrecht. In geval len van zo grote rijkdom doen zich natuur lijk gemakkelijk tegenstrijdige belangen gelden,..." „Schel uit met er omheen te draaien, Charles, en vertel hun, waar het op aan komt," onderbrak Olivia hem. „Laat je niet door het feit, dat ik nog in levende lijve hierbij zit, van de wijs brengen." „Welik wil u dan om het kort te maken bij deze zeggen, dat mevrouw Burden besloten heeft u allen een deel van haar vermogen bij haar leven te geven door schenking. De diverse papieren zijn reeds in tegenwoordigheid van getuigen getekend en alles wat u te doen hebt, is ieder een ontvangstbewijs te tekenen." Er heerste een dodelijke stilte in het ver trek. Het kaarslicht wierp een mild licht op de diverse gezichten, waarop zich aller lei emoties aftekenden. Alleen Paul en dr. Galetti waren volkomen onbewogen. Fisk keek fronsend. Het geld kon hem weinig schelen, maar hij was er bang voor, dat de oude vrouw in zou storten, als ze haar macht over hen verloren zou hebben. „Watvoor deel bedoelt u?", vroeg Rita bijna fluisterend. De notaris trachtte zijn ergernis over deze vraag te verbergen. Hij keek op het papier, dat hij in zijn handen hield. „Er staan hier zeven familieleden ge noemd, en het geld is eerlijk tussen die zeven verdeeld. Behalve dat er nog enkele legaten afgaan voor vrienden en bedien den, en een som voor mevrouw Burden, die voldoende is, om de rest van haar leven van te leven." Olivia glimlachte. Er was een zucht van verlichting hoorbaar rond de lange tafel en allen begonnen thans opgewonden door elkaar te praten. Men wilde woorden van dank spreken. Mr. Abboth hief een hand op en verzocht om stilte. „Er zijn nog twee andere punten," deelde hij mede, „Nigel krijgt de plantages bijmevrouw Bur den's dood." De notaris vond het kennelijk heel on aangenaam al deze beschikkingen aan te kondigen, terwijl de erflaatster nog in levende lijve aanwezig was. „Trek je niets van mij aan, we gaan allemaal op een goede dag dood," zei Olivia met een bemoedigend lachje tot haar nota ris. Dan keek ze Nigel ernstig aan. „Er zit een voorwaarde aan vast, mijn jongen," zei ze langzaam. „Als je de plantages niet zélf wilt leiden, dan moet een en ander verkocht worden en zal de opbrengst eer lijk tussen jullie allen verdeeld worden. Geef je eigenlijk iéts om Floriana, Nigel?" „Nee." Voor het eerst in zijn leven kon Nigel een eerlijk antwoord geven. Er zou ook zonder de plantages genoeg geld voor hem zijn. „Goed, je bent tenminste eerlijk in je antwoord. De plantages zullen dus worden verkocht, alleen wens ik hier in het fami liegraf begraven te worden." Misschien was Nigel's antwoord een slag voor de oude vrouw. Maar ze liet niets merken. In haar voorlaaste testament had ze Nigel de plantages willen nalaten, op voorwaarde dat hij met Toni zou trouwen. Ze had dit echter laten veranderen. Het was beter zo. Het meisje was tè goed voor een nietsnut als Nigel. „Floriana is nog steeds een waardevol bezit,' voegde ze er aan toe, „en er zullen genoeg kopers te vinden zijn. In ieder geval moet de koper het familiegraf er bij overnemen Iedereen zweeg. Er zat iets lugubers in de woorden van de oude vrouw. „Fisk," vervolgde Olivia, terwijl ze met een glimlach in de richting van de jongen keek. „Fisk, laat de notaris jou vertellen, wat hij je te vertellep heeft. Vooruit Charles." „Fisk krijgt zijn aandeel op zijn 21ste verjaardag," las mr. Abbott voor. „En in de tussentijd krijgt hij een toelage om in Londen medicijnen te gaan studeren. Er wordt ook een voorziening getroffen, dat dr. Mark Greville 200,per jaar krijgt, tot het moment dat Fisk meerderjarig wordt, om de jongen bij zijn studie te helpen." „Dat kan ik niet accepteren," riep Mark uit. terwijl hij opstond. „Ik wil ook zó wel een oogje op hem houden, zónder er voor betaald te worden als een kindermeisje." „Ook goed, dan zal ik dat laten schrap pen. Maar in ieder geval gaat Fisk met jou naar Londen, Toni. Ik heb voor hem laten boeken op de „San Diego". Het is beter, dat hij thans zo spoedig mogelijk begint en niet langer op het eiland rondhangt, wach tend op mijn dood." „Grootmama!", riep Fisk verwijtend uit en op zijn gezicht was een mengeling van emoties waar te nemen: ongelovigheid, vreugde en wroeging. In zijn blauwe ogen stonden tranen. „Kom jongen, wees blij, dat je eindelijk gekregen hebt, wat je wilde." Olivia knikte hem vriendelijk toe en haar blik dwaalde tevreden langs de tafel. Het effect van ver rassing amuseerde haar meer dan ze zeggen kon. „Tekenen jullie de stukken maar na tafel; mr. Abbott heeft een en ander bij zich. En denk niet aan mij. Je behoeft heus geen medelijden met me te hebben. Ik heb genoten van de macht van mijn geld en ik vind het aardig nu eens de goede fee te spelen. Snij een stuk van die taart voor me af, Paul, opdat Delia zich niet beledigd kan voelen, en breng me dan naar bed. Ik wéns jullie allen goedennacht!" Olivia glimlachte fegen haar verbaasde familieleden, terwijl Paul haar in de rol stoel uit de kamer begon te rijden. Toni stond snel op en liep achter hen aan, om de oude vrouw bij het naar bed gaan te helpen. Iets langzamer volgde dr. Fairley. „Welmerkte Rita met een blik op de overvolle tafel op, „we zouden er nu misschien over kunnen gaan denken iets te eten „Het was meesterlijk, Olivia," zei dr. Fairley, toen Toni mevrouw Burden in bed had geïnstalleerd. „Je had actrice moeten worden. Wat een prachtige slotscène." „Ik hoop, dat iedereen tevreden is," ant woordde Olivia. „Maar ik betwijfel het echter. Binnen een week zullen ze onder ling al wel ruzie hebben. Maar ik ben er nu tenminste af!" „Je moet die taart niet opeten, die is veel te zwaar voor je," merkte de oude dokter op, terwijl hij zijn hand naar het bordje uitstak. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6