Sovjet-Unie heeft ultra-moderne lange afstand-bommenwerpers Britse vakbeweging verzet zich tegen Bevan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dierendag Rusland goed uitgerust voor eerste vernietigingsslag Rotterdamse kustvaarder „Luctor" vergaan, 5 van 8 opvarenden gered Eerste slag méér dan daalder waard Regering is bereid de besprekingen te hervatten Het woord is aan Verslagen Morrison kreeg ovatie, zegevierende Crossman uitgejouwd Haarlemse kapitein onder de geredden Manus Oly krijgt 2 jaar en 6 maanden Russisch offensief voor vrede in Azië Treinongeluk in Italië Passagier van de Sibajak in Horta geopereerd Nederland-Indonesië Atoombommen aan boord van Amerikaanse vliegdekschepen Bevan op weg naar congres Geen nieuw Amerikaans initiatief inzake Korea Liberalen winnen in Japan, alle communisten verslagen Jubileum Cronjéstraat Tsjoeikof wenst einde van „spionnage en terreur" Nog tien doden op Tsjedsjoe 67e JAARGANG No 72 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 232 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZATERDAG A.S., 4 October, zal het weer Dierendag zijn. Wij zullen er ook ill Haarlem het nodige van merken. Daar heeft een onzer gisteren al uitvoerig over geschreven, tevens naar aanleiding van een door de Nederlandse Vereniging van Die renbescherming gehouden persconferentie. Die heeft hem doen uitpakken over het nog immer ontbreken van een Dierenwet, die de leemten in de bestaande wetgeving zou moeten wegnemen. Er is een ontwerp van mr. dr. Hugenholtz, dat al geruime tijd op het departement van Justitie ligt maar nog generlei antwoord heeft uitge lokt. Het zal binnenkort formeel aan de ministerraad worden aangeboden. Ik weet niet hoe dat geschieden zal, maar als men er een zekere demonstratie aan kon verbinden, waaraan het dier zelf deelnam zou dat de indruk in den lande versterken. Er zou publieke belangstelling zijn, niet zo gering ook. Er zouden foto's in alle kranten en filmbeelden in alle bioscopen verschijnen. Er komt nog zoveel mishan deling van dieren in ons land voor. Welnu: men zou niet moeten schromen om dieren, die cle sporen van mishandeling nog dra gen en die de Vereniging in haar asyls en anderszins onder haar hoede heeft geno men, den volke te tonen. Het is altijd moei lijk wantoestanden tot het besef der men sen te doen doordringen als zij er niet zelf iets van gezien hebben. Statistieken met hoge getallen helpen te dien aanzien wei nig of niets. Zij hebben zelfs het nadeel, dat zij de gevallen „onpersoonlijk" maken. Eén mishandelde hond die men ziet maakt veel dieper indruk dan een statistische mededeling over duizend mishandelde hon den. Dat geldt niet alleen ten aanzien van dieren. Het slachtoffer van een verkeers ongeluk, dat men bewusteloos in de modder cp straat ziet liggen doet het besef van de noodzaak van Veilig Verkeer, met de maat regelen en voorschriften die het vereist, veel scherper tot de omstanders doordi-in- gen dan alle alarmerende jaarstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek bij elkaar. Dat stuk in de krant van Woensdag, onder de titels: „Brandende vraag bij Die rendag 1952: Waarom heeft Nederland nog steeds geen Dierenwet?" duidde daarmee reeds op de hoofdzaak van zijn belangwek kende inhoud. Het wijdde ook aandacht aan het werk der Vereniging en aan de mede werking, die zij van velerlei zijden onder vindt. Het besprak de misstanden en de taak der veertig asyls, die Nederland telt en waarvan ook Haarlem er een bezit. Het kondigde de collecte aan, die gehouden zal worden en de wederverschijning van het bekende propagandatentje van de Dieren bescherming, dat Zaterdag weer op de Grote Markt zal prijken. Het sprak ook over „het collecteprobleem", dat in hoofd zaak bestaat in de moeilijkheid, dat een aantal menschcn een afwijzende houding aanneemt omdat de inzameling niet men sen, maar dieren geldt. Een verkeerd stand punt, want waarom zou hulpvaardigheid jegens medemensen ons ontslaan van hulp vaardigheid jegens dieren? Verdere over weging: leiden juis. menselijke motieven niet tot de plicht, goed voor de dieren te zijn, hetgeen wil zeggen: zwakkeren tegen mishandeling te beschermen en hun vei ligheid en goede verzorging te helpen ver zekeren? De samensteller van het ontwerp- Dierenwet heeft betoogd, dat de bescha ving van het individu recht evenredig is met zijn houding tegenover de dieren. Ik geloof met hem, dat iemands houding jegens dieren zijn mate van beschaving zeer duidelijk kenmerkt. En daarmee ook zijn mate van ridderlijkheid tegenover de zwakkere. Wij hebben gisteren al uitvoerig over Dierendag geschreven. Ik kom er op terug omdat dit een van die aangelegenheden is, waarin het „frappez, frappez toujours" typisch geldt. Als dat maar wordt toege past is succes tenslotte zeker. Die Dieren wet komt ook wel binnen afzienbare tijd, als alle vooi-standers van het werk dei- Vereniging maar koppig volhouden. Nu, wij van de krant willen daar graag aan meehelpen. En ik geloof dat de nieuwe minister van Justitie, mr. Donker, al een belangrijke reden zal hebben om later met voldoening op zijn ambtstijd terug te zien als hij erin slaagt, zulk ontwerp met suc ces langs de weg te leiden die eindigt in het Staatsblad. Het zou ons niet verwon- deren als hij daar de man voor bleek te zijn. En als het eenmaal zover zou zijn zou men niet moeten zeggen: daar is nu een wet aangenomen, die alleen maar iets voor de dieren doet. Neen, die wet zou een groot ding doen ook voor de mensen van Neder land, want wij zouden er een stap vooruit mee doen in onze beschaving. Behalve de directe uitwerking van haar bepalingen zou er ook mee bereikt worden, dat op vattingen ten aanzien van de bescherming van dieren zich algemeen verbreidden en mishandeling van dieren tenslotte algemeen zou worden afgekeurd behoudens nog sporadisch-voorkomende gevallen, die on der de wet zouden worden bestraft. Be langrijker dan de bepalingen van een wet zijn de nieuwe opvattingen en gebruiken, die zij kan doen ontstaan en dat geval doet zich hier duidelijk voor. Omdat het gehele werk der Dierenbe scherming hartelijke en algemene steun verdient doen wij nogmaals een beroep op onze lezers om de komende collecte tot een volledig succes te helpen maken. R. P. ("Reuter) Woensdag is in de buurt van Reggio Emilia de sneltrein Bologna- Milaan ontspoord. De ontsporing geschiedde ongeveer 200 meter van het station te Reggio Emilia bij een scherpe bocht waar zich enige jaren geleden ook al een ongeluk heeft voorge daan. Vier mensen vonden de dood en vierentwintig werden gewond. De vier verongelukten bevonden zich in de bestuurderscabine. De locomotief en drie rijtuigen zijn ontspoord. Tijdens de reis naar Nieuw Zeeland heeft de Sibajak buiten het reisprogramma om Hcrta op de Azoren aangelopen wegens een geval van blindedarmontsteking. De patiën te, mejuffrouw V. de Vries uit Den Haag, is na een geslaagde operatie in een ziekenhuis te Horta weer aan boord genomen waarna het schip zijn reis heeft vervolgd. (Van onze correspondent in Washington De explosie van de Russische atoombom nu twee jaar geleden be tekende voor de vrije wereld geen aangename tijding. De bevestiging van nóg een somber bericht wordt binnenkort verwacht. Wij bedoelen de definitieve mededeling, dat de Russen over ultra-moderne bommenwer pers voor lange afstanden beschikken. Een paar weken geleden verklaarde generaal Vandenberg, chefstaf van de Amerikaanse luchtmacht, dat men in Rusland thans de nadruk is gaan leggen op het bouwen van bommen werpers voor lange vluchten. De generaal liet zich niet uit over het type van die bommenwerpers, maar in de soms geïnspireerde commen taren op deze rede werd de veronderstelling geuit, dat Vandenberg niet slechts gedoeld had op de T.U.-4 (verbeterde copy van de Amerikaanse B-29), doch dat hij had gezinspeeld op rapporten over de T.U.-75, een toestel met zes schroefturbine motoren, dat een snelheid van tenminste 900 k.m. per uur zou kunnen ontwikkelen. De berichten omtrent deze Russische toestellen zijn thans nog vaag, doch wan neer eerstdaags concreet nieuws over zulk een Russische lucht-armada bekend zou worden gemaakt, dan zou zulks nieuws betekenen van de eerste orde. Misschien is het Amerikaanse volk tot 4 November wei nig gevoelig voor berichten, die niet recht streeks met de verkiezingen te maken heb ben, maar de vakmensen, die zich met de defensie bezig houden, beseffen thans reeds dat de ci-eatie van een Russische aanvals- luchtmacht prompt consequenties met zich mee brengt voor de verdere opbouw van het Amerikaanse militaire apparaat. Mocht het tot een derde wereldoorlog komen, dan verwacht generaal Vandenberg onmiddellijk bij het uitbreken er van, aan vallen en tegenaanvallen van ongekende vernietigingskracht. Het allereerste doel van beide partijen zou zijn eikaars ver mogen tot oorlogvoeren zo grondig moge lijk te ruïneren. Deze aanvallen zouden zo hevig zijn, dat de huidige militaire leider der Amerikaanse luchtmacht van oordeel is dat die beginperiode niet langer dan een paar weken kan duren. En de natie, die deze openingsfase van de oorlog verliezen zou, kan er zijn inziens zekér van zijn ook de defintieve nederlaag te lijden. De Amerikaanse regering, die na de ver kiezingen zal optreden, zal de consequenties moeten trekken uit deze, geleidelijk duide lijker wordende, militaire situatie. Zij zal zich moeten afvragen welke nieuwe risico's Amerika hierdoor loopt en welke tegen maatregelen geboden zijn. Of die regering nu republikeins of democratisch wordt, haar reactie zal waarschijnlijk slechts ver schillen in nuance en accent, niet in wezen. Consequenties Tweeërlei voorzorgsmaatregelen tegen een oorlog, zoals Vandenberg in het ergste geval verwacht, liggen voor de hand. Al lereerst de luchtverdediging. De nieuwe regering zal in dit opzicht het werk voort zetten, dat thans reeds krachtig ter hand genomen wordt. Vooi-al de radar- en de doelzoekende straalprojectielen zullen het voor de Russische bommenwerpers moei lijker en moeilijker maken hun doelen te bereiken. Aanvallen, zoals Vandenberg die Het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Hoge Commissariaat van Indonesië delen mede, dat de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Susan- to Tirtoprodjo onlangs namens zijn rege ring het voorstel heeft gedaan de bespre kingen tussen beide landen, die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. De minister zonder portefeuille, mr. Luns. heeft Woensdagmiddag aan de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië medege deeld, dat de Nederlandse regering hiertoe in principe bereid is en hem tevens in ken nis gesteld van de inzichten van de Neder landse regering omtrent de basis en de wijze waarop de besprekingen volgens haar zullen kunnen worden hervat. voorziet, verwacht men algemeen over de Noordpool. Voor Amerika is het een goed ding dat Groenland (met de nieuwe basis Thule), alsmede Canada, met zijn radar posten, een machtig alarm-systeem en eer ste verdedigingslinie kunnen opleveren. Het zou zeker in de politiek van de ster ke rechtervleugel der republikeinse partij passen om in het bijzonder op zulk een verdedigingssysteem het accent te leggen. Mocht dan echter de nadruk al te over wegend op de luchtverdediging vallen, dan zou dat de paraatheid van Amerika om bijvoorbeeld in Europa te hulp te komen althans tijdelijk,geringer kunnen maken. De tweede voorzorgsmaatregel zou kun nen zijn: nu reeds beginnen met de ver vaardiging van alle soorten van wapens aan de lopende band. Er is, zoals de Romeinen reeds wisten, gevaar in uitstel. De Amerikaanse herbe- wapenaars stellen in deze periode herhaal delijk het moment uit, waarop men met de massale vervaardiging van een bepaald wapen zal beginnen. Zij huldigen veelal die andere wijsheid, dat haastige spoed zelden goed is, en zij willen niet het risico lopen te vroeg wapens op grote schaal te gaan produceren. Te vroeg: dat wil zeggen: voor dat men de nieuwste wetenschappelijke vindingen in deze wapens verwerkt heeft. Vandaar dat tot nu toe veel nadruk gelegd wordt op ae uitbreiding van het productie apparaat en op de verbetering van de proto-typen der wapens. Hoelang zal men daarmee kunnen voortgaan? Wanneer men inderdaad moet gaan i-ekenen met de mo gelijkheid van een grote oorlogsouverture, zoals Vandenberg die weergaf, dan is het een groot risico geen reserve-voorraden van wapens achter de hand te hebben. Zou immers het productie-apparaat, in een openings-fase, ernstig beschadigd worden en beschikt men niet over strijdmiddelen in reserve dan is de oorlog vrijwel ver loren. Zelfs de geraffineerdste prototypen kunnen dan geen heil meer brengen. PARIJS (Reuter). De Amerikaanse minister voor de Marine, Kimball, heeft te Parijs meegedeeld, dat alle Amerikaanse vliegdekschepen zijn, of binnenkort zullen worden, uitgerust voor het vervoeren van atoombommen. Het grootste gevaar ter zee acht Kimball de Russische duikboten, waarvan hij het aantal op ten minste 300 schat vier of vijfmaal zoveel als de Duitsers er in 1939 hadden. De eerste taak van de Amerikaanse ma rine in een oorlog zou het openhouden van de zeewegen zijn en de tweede het steunen van landstrijdkrachten. „Als er wat aan de hand is, zijn onze mobiele atoombases snel hier. Deze zijn met de laatste vindingen goed beschermd tegen duikboten". Aneurin Bevan speelt op het jaarlijkse con gres van de Labour Party een belangrijke rol. In de politieke vleugel van het par tijbestuur zijn zes van cle zeven zetels door Jjn aanhangers inge komen, hetgeen bete kent, dat of de partij een zwenking zal ma ken tiaar links of de terne, spanningen groter zullen worden aan ze het afgelopen jaar waren. De Britse vakbeweging heeft in middels tegen Bevan stelling genomen. Men ziet hier Bevan, ver gezeld door zijn echt genote, op weg naar de eerste zitting van het Congres, waarop hij het woord zal voe ren. MORECAMBE (Reuter). Arthur Dea- kin,leider van de grote bond van transport arbeiders en verleden jaar voorzitter van het verbond van Britse vakverenigingen, T.U.C., heeft de linkervleugel van de Britse Labourpartü op het partijcongres te More- cambe beschuldigd van „het zaaien van wantrouwen, dat het vertrouwen van het volk in de Lahourbeweging zal vernieti gen." Onder een mengeling van toejuichingen en afkeuringen verklaarde hij. dat de bijna vijf millioen vakverenigingsleden van de Labourpartü „altijd het recht zullen hand haven om hun mening kenbaar te maken." De vakverenigingen zijn over het algemeen tegen Bevan. Deakin zeide, dat de vakbe weging ernstig bezorgd is over het „me ningsverschil, dat binnen de partü bestaat". Deakin bracht hulde aan de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Morri son, die niet herkozen is als lid van het bestuur. Hij waarschuwde de „Bevanisten", dat de vakverenigingen zich zullen ver zetten tegen hun tactiek. „Weinig mensen geloven, dat het zoge naamde geschil over de herbewapening het werkelijke strijdpunt is binnen de par tij. De meesten menen, dat er een grote strijd om de leiding aan de gang is", aldus verklaarde Deakin. Het wanbegrip kan volgens hem slechts worden opgeruimd als de rebellen hun tactiek van de laatste tijd zouden opgeven. Na zijn toespraak verklaarde Deakin tegenover verslaggevers, dat vakvereni gingsleden zal worden verzocht een grotere rol te spelen in hun plaatselijke Labour- organisaties, „teneinde de opkomst van ae Bevanisten te remmen." Richard Crossman, de specialist op het gebied van buitenlandse zaken van de Bevanisten, werd enige minuten lang uit gejouwd toen hij aan het begin van zijn rede verklaarde, dat hij met het oog op de gebeurtenissen had besloten zijn opgestelde redevoering over de buitenlandse politiek te matigen. Toch verslagen? De inwendige strijd, een gevolg van Be van s overwinning bij de verkiezingen voor het partijbestuur, dreigt alle andere kwes ties op de agenda te overschaduwen. Ait- lee's aanhangers schijnen vastbesloten de strijd met Bevan's aanhangers uit te vech ten, aldus Reuter. Onze correspondent in Londen schrijft. Men heeft de indruk, dat op. den duur de onpopulaire werkelijkheidszin het zal win nen van de daverende romantiek! Boven dien vormt Labours parlementsfractie, waarin Bevan's aanhangers verre in de minderheid zijn, een bolwerk tegen wild optreden. Attlee's positie als fractie- en partijleider lijkt nog steeds onbedreigd, ook al omdat de Engelse politiek en dat geldt voor elke .partij niet gediend is V3n extreme figurerf als aanvoerders. .Churchill, ook een buitenbeentje, kreeg pas op hoge leef tijd een kans! En nóg heeft hij in eigen partij moeilijkheden omdat velen hem daar te autocratisch vinden. Men voorspelt nu reeds, dat Bevan zich zelf net zo zal isoleren als Ramsay MacDo- nald bij de crisis van 1931. De reactie op Bevan's zege beheerst reeds de steer van het congres. De verslagen Morrison kreeg een ovatie, de zegevierende Crossman werd begroet met kreten van afkeuring. Ter ere van het Joodse feest, „Grote Verzoendag", (Yom Kippur), heeft Egyptes premier Naguib, de Ismaëlitische Synagoge te Cairo bezocht, waar hij een gedeelte van de dienst ter gelegenheid van dit fèest bijwoonde. Naguib neemt afscheid van Opperrabijn dr. Haim Nahem. Reuter. Vertegenwoordigers van Lloyds te Cherbourgh hebben Woensdagavond medegedeeld dat Dinsdagavond de Neder landse kustvaarder „Luctor" tussen Kaap Lévi en Barfleur voor de Franse kust is ge zonken. Vijf leden der bemanning, onder wie de kapitein, de heer J. W'ensing uit Haarlem, zijn Woensdagavond door de Franse trawler „Louis Léon" opgepikt en in Barfleur aan land gezet. Van een der drie overige bemanningsleden, die waar- schünlijk zijn omgekomen, de 30-jarige Haagse stuurman R. Datema, is het stoffe lijk overschot nabü Cherbourg aan land gebracht. De „Luctor" is Dinsdagavond om negen uur gezonken. Kapitein Wensing is er in geslaagd voor die tijd de reddingssloep buiten boord te brengen, waarin de vijf man, die thans in veiligheid zijn, een nacht en een dag op zee hebben rondgedreven vóórdat zij werden opgepikt. De 336 ton metende coaster, die met een lading steen op weg was van Guernsey, een Kanaaleiland, naar Londen, was het eigen dom van de Invoer- en Transport Onder- WASHINGTON (Reuter). „Alle ge ruchten of berichten, volgens welke de Ver enigde Staten voornemens zouden zijn een nieuw plan aan de vier October bijeen komende algemene vergadering van de UNO voor te leggen om een einde te ma ken aan de oorlog in Korea, zijn volkomen ongegrond", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. neming „Invotra" N.V. te Rotterdam. De twee slachtoffers, wier lichamen gister avond nog niet waren gevonden, zijn de tweede machinist J. J. van Oosten, 30 jaar, uit Rotterdam, en de matroos M. J. Aar- noutse, 18 jaar. uit Dordrecht. Gered zijn kapitein J. Wensing uit Haar lem, machinist J. Visser uit Vlaardingen, kok A. M. Knijff uit Rotterdam, matroos A. Kommerowsky uit Cuxhaven en matroos T. de Blom uit Rotterdam. De familieleden van de gehele beman ning zijn op de hoogte gesteld. Het Arnhems gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Manus Oly. Hem waren twee feiten ten laste ge legd, een keuze uit een 25-tal, namelijk diefstal door middel van inklimming en het wederrechtelijk gebruiken van een aan een ander toebehorend motorrijwiel. Het gerechtshof veroordeelde O. tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. De procureur-generaal had vier jaar gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering gevorderd, conform het vonnis van de Zutphense rechtbank. TOKIO, (Reuter) De aan het bewind zijnde liberale partij heeft bij de Woens dag gehouden parlementsverkiezingen in Japan de absolute meerderheid behaald. De communisten verloren al hun zetels. De verdeling van 428 van de 466 zetels van het Huis van Afgevaardigden is als volgt: Liberalen 228 (285 bij de vorige ver kiezingen), Progressieven 76 (67), Rechtse socialisten 52 (30), Linkse socialisten 45 (16), Onafhankelijke en anderen 27 (26), Communisten 0 (22). Guicciardini: Wie een contract wil maken moet eraan denken dat niets het zozeer verzwakt als de wens, het. vooral hecht en bindend te maken. NEW YORK, (Reuter) Ervaren di plomaten bij de UNO te New York be schouwen het feit, dat de Sovjet-Unie be sloten heeft haar vooraanstaande deskun digen inzake de UNO naar de Algemene Vergadering te zenden als een sterke aan wijzing dat de regering te Moskou van plan is een „vredesoffensief in Azië" te lanceren, zo seint Reuter uit New York. De Sovjet-delegatie zal bestaan uit de minister van Buitenlandse Zaken, Wy- sjinski, die als leider zal optreden, de on derminister van Buitenlandse Zaken Gro- myko, die gedurende drie jaren afgevaar digde bij de UNO is geweest en Sobolef, een voormalige assistent-secretaris-gene raal van deze organisatie. Ook wordt veel betekenis gehecht aan het besluit van het Kremlin om Malik, die eigenlijk vorige maand zou vertrekken, in New York te laten blijven. Malik staat bekend als een deskundige op het gebied van Aziatische aangelegenheden. Men acht het waar schijnlijk, ofschoon het niet officieel be vestigd is, dat de nieuw benoemde am bassadeur te New York, Zaroebin, de dele gatie zal versterken. In kringen die nauwe relaties onderhou den met Sovjet-Russische diplomatieke kringen is veertien dagen geleden reeds voorspeld, dat de Sovjet-Unie een „alge meen vredesaanbod voor een regeling van het Koreaanse vraagstuk en alle andere belangrijke problemen in het Verre Oosten" zal doen. Het prille begin van de Generaal Cron jéstraat vindt men in de keurig geschre ven notulen van de gemeente Schoten, die nu een veilig onderdak hebben ge vonden in de stalen kasten van het ar chief in de voormalige Sint Janskerk. Omstreeks 1901 heeft dan een klerk van de kleine secretarie geboekstaafd dat een Exploitatiemaatschappij het voornemen had de gronden van Het Klooster" te bebouwen en na enige verwikkelingen over de ingediende plannen komt dan op 3 October de naamgeving door de raad: namen die ontleend zijn aan die van plaatsen en personen uit het toen zo fel omstreden Transvaal. Een van die lineaalrechte straten met hun eenvormige bebouwing van lage arbeiderswoningen is uitverkoren om te worden tot de belangrijkste winkelstraat van Haarlem-Noord. Over die straat gaat pagina 7. Een autoriteit, een veteraan onder de beiconers, een zakenman en een dichter vermanen, vertellen, herinneren en be zingen de straat die in zo korte tijd zich ontwikkelde tot een winkelcentrum dat ver buiten zijn onmiddellijke omgeving een goede faam geniet. ^OOCOCOOODOOOOOOOCOOOOCOOOOCOOOOCOOOOOOOCCXOOOCOO BERLIJN, (Reuter) Het hoofd van de Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof. heeft in een nota aan de Ameri kaanse Hoge Commissaris, Donnelly, de sluiting geëist van „spionnage- en terroris tencentra" in West-Berlijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" tegen Oosl-Duitsland en Oosf-Berlijn. Kortelings in Oost-Duitsland gevoerde processen tegen „terroristen en tweedracht zaaiers" hadden aangetoond, dat deze op drachten en gelden van genoemde centra hadden ontvangen, aldus Tsjoeikof. De be doelde spionnage-organisaties verschuilen zich achter namen als „Strijdgroep tegen onmenselijkheid". Commissie van onder zoek van vrije juristen", „Vereniging van vluchtelingen" en „Oostelijk bureau van de Christen-democratische unie", zo ver klaarde de generaal. Amerikaanse functionarissen zijn van mening, dat de Russische nota een ant woord vormt op een verzoek van Donnelly om nadere inlichtingen over de beschul digingen van terreur en sabotage, die gene raal Tsjoeikof bij hun eerste ontmoeting in begin September heeft geuit. De drie Westelijke Hoge Commissarissen ontvingen gelijkluidended nota's. Een woordvoerder van de UNO heeft Donderdag te Poesan medegedeeld, dat nog tien gevangenen, die Woensdag in het krijgsgevangenenkamp op het eiland Tsjed sjoe in opstand kwamen, zijn omgekomen. Het aantal doden is hiermede op 55 geko men. Van de 120 zijn 59 gewonde gevan genen per vliegtuig naar een hospitaal in Poesan gebracht. De woordvoerder zeide dat de orde Woensdagochtend was hersteld. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien vooral in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid Weinig verandering in temperatuur 3 October Zon op 6.44 uur. onder 18.13 uur. Maan op 17.47 uur. onder 6.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 October Hoog water: 2.24 en 14.47 uur. Laag water: 10.31 en 22.48 uur. Vrijdag 3 October Hoog water: 3.04 en 15.27 uur. Laag water: 11.12 en 23.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1