Sovjet-Unie eist terugroeping van ambassadeur der V.S. Congres der Labourpartij te Morecambe geëindigd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het gevecht George Kennan vergeleek Moskou met Berlijn ten tijde van Hitier Na 6 uur 's middags uit automaat verkocht Straaljager neergestort; piloot omgekomen Woef goedenmorgen Excellentie! Frankrijk ontsticht over Duits voorstel Tweede commissaris van politie in Haarlem België trekt profijt van Benelux Het woord is aan Ook protestcomité in Amsterdam gevormd Britse atoombom van nieuw type Mohammedaanse broederschap onttrekt zich aan zuivering Zaan se banketbakker liet zich bekeuren De Saar Hoofdinspecteur A. L. de Boer benoemd Kunnen meningsverschillen overbrugd worden? Oordeel van Belgische centrale raad voor het bedrijfsleven De gratie voor Lages Machtige troef voor Churchill 67e JAARGANG No 74 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 234 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU PRESIDENT TRUMAN in eigen per soon zich in het strijdperk heeft geworpen, waarin de kamp om het presidentschap wordt uitgevochten, is het gevecht zéér levendig geworden. Als strijder voor zijn democratische partijgenoot Stevenson laat hij er geen gras over groeien. Zijn jeugd moge ver achter hem liggen, hij moge zelfs aanmerkelijk de leeftijd hebben overschre den, waarop de meeste mensen met pen sioen gaan, maar dat hindert kennelijk niet. Blijkbaar zijn de herinneringen aan zijn eigen succesvolle campagne voor het hoog ste ambt in den lande, nu vier jaar geleden, vreugdevol ontwaakt. Niemand gaf hem een kans behalve één man. Die was hijzelf. En hij won. Nu verschijnt hij weer, op iedere stopplaats van de .trein waarin hij reist, op het achterbalcon en steekt vinnige korte speeches af. De generaal wordt daarbij niet gespaard. Hij is een stroman van particuliere belangen en een bokken- schieter. De president houdt van hem, maar alleen van hem als generaal. Daarop heeft de republikeinse verkiezingsleiding Tru man een „waarheids-afdeling" bestaande uit enige welbespraakte senatoren, nage zonden. Dat klinkt al niet bepaald com plimenteus. Arthur Sommerfield, partij voorzitter der republikeinen, heeft buiten dien zijn staatshoofd beschuldigd van „op snijderij, verdraaiing, onverantwoordelijke laster en politieke leugens". Wij lezen het met verbazing. Intussen is Stevenson, die aanvankelijk zo hoffelijk jegens zijn tegenstander was, ook met krachttermen begonnen. Zijn be leefde vermaningen aan Eisenhower's adres hebben plaats moeten maken voor krasse beschuldigingen. Volgens hem heeft de generaal een spervuur van lelijke, ge kronkelde, demagogische verdraaiingen ge opend. „Hij is niet eerlijk omtrent zijn eigen verleden in de buitenlandse politiek. Hij poogt stemmenwinst te halen uit onze ellendige, bloedige beproeving in Korea." Dat heeft Stevenson gezegd, en nog veel meer, waarbij hij geducht gehamerd heeft op de meningsverschillen die zich in de republikeinse partij tussen Taft en Eisen hower voordoen. Senator Taft heeft ver klaard dat die verschillen alleen gradueel zijn. „Wat gradueel! Is het een gradueel verschil of men voor of tegen het Noord Atlantische Verdrag optreedt? Is het een gradueel verschil om de blaam voor de oorlog in Korea op Stalin of op onze presi dent te leggen? Is het een gradueel ver schil, voor of tegen de versterking van onze bondgenoten te zijn?" En dan te denken dat Stevenson, nog maar enkele dagen geleden, toen Eisen hower zijn staat bezocht, hem inviteerde om samen te lunchen. De generaal bedank te wegens tijdsgebrek. Maar wij kunnen ons wel voorstellen dat zo'n Invitatie een aardige indruk heeft gemaaktop de kiezers. Daarop heeft trouwens Stevenson het overheidspersoneel in de stad Spring field extra vrije tijd gegeven, om naar Eisenhower's rede te gaan luisteren. Dat heeft zeker ook een aardige indruk op de kiezers gemaakt. Sportief, hebben onge twijfeld velen gezegd, en ernstig geknikt. Intussen is hij de persoonlijkheid van de populaire generaal gaan aanvallen. Hij ont ziet hem niet meer. Het moet nog maar blijken of men dat aanvaarden zal. Het lijkt een nogal gewaagde koers. Maar het feit blijft dat zich herhaaldelijk heeft voor gedaan: ondanks alle rumoer, alle kracht termen en alle speculatie op de massageest tijdens Amerikaanse verkiezingscampagnes plegen zij te besluiten met de overwinning van de voor het ambt bekwaamste man. Amerika heeft in de negentiende eeuw wel eens presidenten gehad, die allerminst een succes werden, maar dan was de tegen- candidaat er ook naar geweest. Poog u intussen eens voor te stellen dat onze Haagse politici elkaar met dergelijke beschuldigingen te lijf gingen als in een Amerikaanse campagne opgeld doen. Het ware niet denkbaar, zeker niet in dit tijd vak. Ik weet niet wat er met de Nieuwe of Litteraire Sociëteit de Witte, dewelke ondanks al haar nieuwheid juist de leef tijd van anderhalve eeuw heeft bereikt, zou moeten gebeuren. Ik geloof dat de duiven verschrikt van het Binnenhof zouden weg vliegen, om er nimmer terug te keren. En dat het Torentje met een plons in de vijver zou vallen. Dat de kamerbewaarders der ministers, die onmisbare figuren, op hun benen zouden staan te trillen. Wij hebben meer decorum. Ik hoop dat dë Amerikaanse ambassadeur, die zo be zorgd inlichtingen op Buitenlandse Zaken heeft gevraagd over de opvoering van dat stuk „Circus Europa" van Ary den Hertog, nu niet opnieuw bezorgd wordt als een Hollandse krant dit zegt. Zo erg is het niet. Niet om van te schrikken. Al leven wij dan in Circus Europa en al is dat nu niet zo'n heel goed stuk, ook voorzover het niet door Den Hertog is geschrevenwij hebben meer decorum dan de Amerikanen. Het is soms wel een beetje vervelend, maar wat zal men eraan doen? wij kunnen niet an ders. Het is zo gegroeid. En daarom kijken wij met oprechte verbazing naar de over zijde des haringvijvers, als daar weer zo'n politieke bokspartij aan de gang is. En vra gen ons af wat er in de ruime maand, die Amerika nog scheidt van de beslissing, nog wel ten beste zal worden gegeven: van achterbalcons en voorbalcons, van auto zetels en spreekgestoelten en platforms en wat verder dienen kan. Het zal niet gering zijn. R. P. CAïRO (Reuter). De invloedrijke Egyptische „Mohammedaanse broeder schap" heeft medegedeeld niét aan de po litieke strijd te zullen deelnemen, daar zij zich als een godsdienstige organisatie be schouwt. Dit besluit is door de algemene ledenvergadering der broederschap, die is gehouden onder deiding van de „opperste gids" Hassan el Hodeiby, genomen. Het be sluit houdt in dat de organisatie zich zelf beschouwt als niet te vallen onder de „politieke partijen", wier zuivering door premier Naguib is bevolen. De „Mohammedaanse broederschap" is in 1948 door premier Nakrasji Pasja die het jaar daarop werd vermoord ver boden- De organisatie is in 1928 door sjeik Hassan el Nanna, die in Januari 1949 werd vermoord, gesticht. WASHINGTON, (Reuter) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie heeft medegedeeld, dat George Kennan, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, niet langer aanvaardbaar is voor de Sovjet-Russische regering. De Prawda, het orgaan van de Sovjet- Russische communistische partij, heeft on langs Kennan gecritiseerd wegens opmer kingen, die hij in Berlijn over toestanden in de Sovjet-Unie had gemaakt. Hij had toen de omstandigheden, waar onder buitenlandse diplomaten te Moskou leven, vergeleken met de behandeling, die diplomaten onder het Hitler-regiem te ver duren hadden. Naar minister Acheson meedeelde, heeft de Russische regering in haar nota de on middellijke terugroeping van Kennan ge- eist. Zij noemde de uitlatingen van de Ame rikaanse ambassadeur „lasterlijke aanval len op de Sovjet-Unie in de vorm van een grove schending van de algemeen erkende gebruiken van internationaal recht". Minister Acheson zeide in zijn verkla ring, dat zijn regering de beschuldi gingen yan de Sovjet-Unie van de hand wijst. „Degene, die erkende gebruiken schendt, is de Sovjet-Unie, die de toestand geschapen heeft, zoals deze volkomen juist in de door Kennan te Berlijn afgelegde verklaring wordt beschreven. De Russische regering zal dit worden meegedeeld". Op desbetreffende vragen antwoordde de minister, dat de regering op het ogenblik niet voornemens is, de terugroeping van de Russische ambassadeur te Washington, Zaroebin, te vragen. Hij voegde hieraan toe, dat niet wordt overwogen, de diploma tieke betrekkingen te bemoeilijken. Naar Acheson zeide, bevindt Kennan zich op het ogenblik in Genève. Hij zal nog tijdelijk in Europa blijven, waarna hij voor overleg naar Washington zal komen. Ge geven de huidige omstandigheden, zal hij echter in geen geval naar Moskou terug keren. Over de benoeming van een nieuwe ambassadeur is echter nog niet gedacht, aldus de minister. Kennan werd in April te Moskou be noemd. Hij is een van de opstellers van de Amerikaanse politiek van „vreedzame in perking" van de Sovjet-Unie en een voor aanstaande deskundige op het gebied van Russische aangelegenheden. Hij spreekt vloeiend Russisch. In de kwestie naar aanleiding van de ge wraakte uitlating të Berlijn heeft minister Acheson de ambassadeur altijd volledig gesteund. Kennan verklaarde te Genève, dat hij uit Washington nog geen mededeling over zijn terugroeping had ontvangen. „Volgens mijn huidige plannen vertrek ik Zondag uit Genève naar Frankfort en Berlijn", zo deelde hij mee. Bij zijn omstreden vraagge sprek te Berlijn op 19 September heeft Kennan verklaard te verwachten, dat hij tegen 4 October naar Moskou zou terug keren. Hij was toen up weg naar Londen voor het bijwonen van een conferentie van Amerikaanse diplomaten. Zijn gezin ver toeft nog in de Russische hoofdstad. United Press meldt: Westelijke diplo maten zien in het Russische verzoek om te rugroeping van de Amerikaanse ambassa deur een weloverwogen zet, die tot doel heeft om voor het front van de communis tische partijconferentie die Zondag in Mos kou begint, het prestige van de Verenigde Staten omlaag te halen. Men vraagt zich hier af of de Russische propagandastunt uiteindelijk misschien zal leiden tot een volledige terugroeping der wederzijdse ambassadeurs, temeer waar het geheel zich afspeelt temidden van de verhitte Ameri kaanse campagne voor de presidentsver kiezing. In het corps diplomatique te Londen is men onmiskenbaar van gevoelen dat Ken nan de vorige week buiten zijn boekje is gegaan toen hij de Sovjet-Unie critiseerde tegenover journalisten, op een ogenblik dat hij bij dat land als diplomatiek ver tegenwoordiger geaccredeerd was. Politieke waarnemers te Washington hebben verklaard, dat, tenzij Stevenson en Eisenhower tot overeenstemming komen, er gevaar bestaat, dat de affaire-Kennan een gevaarlijk strijdmiddel in de Ameri kaanse verkiezingscampagne wordt. Een heftige verkiezingsstrijd, zo meent men, waarin beide partijen door haar hou ding in deze kwestie zich willen doen voor komen als de kampioenen van het anti- communisme, zou het gevaar met zich mede brengen, dat de reeds gespannen verhou ding tussen Oost en West slechter zou worden. In Zaandam heeft een banketbakker na zes uur 's middags en onder politietoezicht bij een collega uit diens automaat een ap pelbol gekocht. Er werd proces-verbaal opgemaakt en de economische rechter zal nu moeten uitmaken of het verkopen via de automaat na zes uur al dan niet een overtreding is van de nieuwe Winkelslui tingswet. Deze wet maakt het niet meer mogelijk voor automatiekhouders hun automaten na zes uur bij te vullen. Verkoop kan alleen gesohieden als de automaat los van de winkel of h'et bedrijf is geplaatst. De ver koop via automaten in de „automatische restaurants" wordt echter niet geacht te zijn een vorm van verkoop in het klein, maar een vorm van het verlenen van een dienst. De banketbakker in Zaandam had in het portiek waar zijn automaten staan een stoeltje geplaatst. Hij heeft een Hore- cafvergunning en een vergunning van de minister van Economische Zaken tot het vestigen van „een inrichting bestemd of mede bestemd voor het uitoefenen van een automatiekbedrijf". De 23-jarige vaandrig-vlieger H. C. J. Schmitz uit Roermond, is Vrijdagmiddag om het leven gekomen toen de door hem bestuurde Gloster Meteor-straaljager op een terrein in de gemeente Leusden bij Amersfoort neerstortte. Het ongeluk gebeurde, zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is gemeld, om streeks één uur. Het toestel behoorde tot een formatie van vier straaljagers, die een half uur tevoren van de vliegbasis Soester- berg was opgestegen. De toestellen cirkel den enige tijd boven Amersfoort en vlogen daarna weer in de richting Soesterberg. Volgens ooggetuigen bleef een der toestel len daarbij achter en enkele ogenblikken later sloegen er vlammen uit het vliegtuig, dat daarna op de grens tussen Amersfoort en Leusden neerstortte. Volgens een officiële mededeling van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst is het toe stel verongelukt ten gevolge van tijdens het landen plotseling opkomende slechte weersomstandigheden. Vandaag in de vroege morgenuren werd ge scheld aan de woning van minister-presi dent dr. W. Drees. Toen de premier open deed, zag hij voor de deur een grote hond staan. Het dier had een nummer van de „Dierenkrant", die een aantal verenigin gen voor dierenbe scherming met 't oog op werelddierendag heeft uitgegeven, in de bek. De viervoeter bood de minister het blad aan, dat door deze welwil lend in ontvangst werd genomen. In de „Dierenkrant" wordt onder meer gepleit voor de totstandko ming van een dier en- wet in Nederland. PARIJS (Reuter) Volgens Parijse kringen zijn de jongste West-Duitse voor stellen voor de „Europeanisering" van de Saar door de Franse regering „zeer ongun stig" ontvangen. Minister Schuman stelde Vrijdag de premier van de Saar, Hoffman, de socialistische leider in dit gebied, Kirn, en de Franse ambassadeur aldaar, Grand- val, op de hoogte van de voorstellen, die in een boodschap van bondskanselier Ade nauer aan minister Schuman waren vervat. Hoewel van officiële zijde niets wordt uitgelaten over de inhoud van de bood schap, word gezegd, dat Frankrijk vooral onaangenaam verrast is over het Duitse voorstel om de „Europeanisering" een voorlopig karakter te geven, zulks in tegen stelling met het Franse standpunt. Ook het oordeel van Adenauer, dat de pro-Duitse partijen in de Saar moeten worden toege laten en de algemene verkiezingen in dit gebied moeten worden uitgesteld, zou geen gunstig onthaal hebben gevonden. Voor de regering van de Saar zouden deze laatste twee voorstellen onaanvaardbaar zijn. Bfj Koninklijk Besluit van 30 September is benoemd tot commissaris van politie te Haarlem de heer A. L. de Boer, hoofd inspecteur van politie. De benoeming gaat met ingang van 1 September j.l. in. De heer De Boer is op 30 Juli 1910 te Hellevoetsluis geboren en trad op 1 Oc tober 1937 in dienst bij de gemeentepolitie te Hillegom. Daar is hij enige jaren chef van het politiecorps geweest. Op 1 Maart 1943 werd hij aangesteld bij de Staats politie (directoraat te Nijmegen) en hij kwam in 1944 in Haarlem, waar hij in specteur werd. Met ingang van 1 Maart 1947 werd de heer De Boer benoemd tot hoofdinspecteur van politie te Haarlem. Hij bekleedde de rang van ambtenaar eer ste klasse en is door de promotie hoofd ambtenaar derde klasse. De heer De Boer is hoofd van de afdeling administratie en blijft die functie vervullen. Vroeger was in Haarlem een commissa riaat van politie gevestigd. Op 1 Juli 1946 werd de heer E. H. Tenckinck benoemd tot hoofdcommissaris van politie en later werden de heren J. Fcmtijne en W. J. Gorter commissaris. Na het vertrek van de heer Tenckinck als hoofdcommissaris van politie wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op 31 December 1946 volgde de heer Fontijne hem op. Van 1 Januari 1947 tot 1 September j.l. was in Haarlem een commissaris van politie werkzaam. In Londen rijden geen trams meer; ze zijn alle vervangen door bussen. Onder de Londenaars waren echte „tram-minnaars"dxe niet zonder meer afscheid konden nemen van dit voertuig. Zij kochten de laatste tram, die op het traject naar Elephant en Castle reed, op en deden hem cadeau aan het museum voor transport, dat zich bevindt in de „Chessington dierentuin". „Cornet", de olifant uit de dierentuin, ver scheen op het appèl, om de laatste gang van de tram „iets" lichter te maken. De jaarlijkse conferentie der Britse so cialistische partij, die dit jaar te Morecam be, in Noord-Engeland, is gehouden, is Vrijdag geëindigd. Zij werd gekenmerkt door een strijd om de macht tussen de leider van de linkervleugel Aneurin Bevan en de officiële partijleiding, onder vice- premier Attlee. Bevan en zijn aanhangers zijn sterker geworden. Zij verwierven een groter aantal zetels in het centrale partij bestuur, maar de linkervleugel is nog verre in de meerderheid en beschikt slechts over zes van de 27 zetels. De oude garde, onder leiding van de invloedrijke vakverenigings leiders, blijkt thans vastbesloten de bedrei ging van hun positie door de linkervleugel teniet te doen. De figuur van Attlee zelf is steeds bui ten het debat gebleven. De populariteit van de oud-premier is nog steeds zeer groot en was zijn positie in het geding gebracht, dan zou ongetwijfeld de overgrote meerder heid van de 1200 afgevaardigden zijn steun niet aan de partijleider hebben onthouden. Ter conferentie is gebleken dat de „ge wone man" van de plaatselijke afdelingen der Britse socialistische partij over het ge heel thans tot de linkervleugel behoort; hun getalsterkte is iets meer dan een mil- lioen, op een totaal ledental van ongeveer zes millioen. De meeste vakverenigingen en hun leiders zijn gekant tegen Bevan. Een van de opvallendste kenmerken der conferentie was dat gestemd werd over vraagstukken welke achttien maanden ge leden aanleiding waren voor de toen open lijk aan de dag tredende breuk in de Britse socialistische partij, doch die thans door de loop der gebeurtenissen veel van hun be lang hebben verloren. Dit geldt b.v. voor het vraagstuk der Britse herbewapening. De feiten hebben Bevan in deze min of meer in het gelijk gesteld, daar de conser vatieve regering heeft besloten het herbe wapeningsprogramma over een periode van vier, in plaats van de oorspronkelijke drie jaar, te doen verlopen. Het standpunt der partijleiding werd door de conferentie met de verrassend klei ne meerderheid van 1.300.000 stemmen onderschreven. Het schijnt echter dat deze uitslag meer de wens tot uitdrukking brengt dat de „oude garde" de partij krachtiger zal leiden, dan dat zij een gro tere bijval voor de Imkervleugel inhoudt. Vele Britse socialisten zijn van me ning, dat de partij snel het verlies aan gezag bij het publiek, dat door de meningsverschillen zou zijn ontstaan, te boven zal komen. Bevan zelf heeft verklaard dat de Britse socialistische partij binnen een jaar een politiek kan uitstippelen, waarmede alle leden zich zullen kunnen verenigen. Eei;st bij de sluiting der conferentie werd aandacht besteed aan de conserva tieve tegenstanders, dit in de vorm van een algemeen protest tegen de regerings- politiek met betrekking tot de woningbouw en het onderwijs. In een met algemene stemmen aangeno men resolutie werd aangedrongen op ge lijke betaling aan mannen en vrouwen voor gelijkwaardige werkzaamheden. De partijleiders zegden toe hiervan een punt te maken van het programma voor de eerst volgende algemene verkiezingen. Partijvoorzitter Harry Earnshaw gaf de afgevaardigden bij de sluiting der confe rentie het volgende ter overweging: „Wij kunnen niet hopen in Groot-Brittannië weer een socialistische regering aan het bewind te krijgen, indien wij zelf grote meningsverschillen in de partij openbaar maken en wij niet bereid zijn deze te over bruggen". (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische centrale raad voor het be drijfsleven heeft aan de minister van Economische Zaken advies uitgebracht in zake de moeilijkheden, samenhangende met Benelux. De raad onderzocht de toe stand der sectoren, die klachten inbrengen, maar die klachten mogen niet uit het oog doen verliezen, dat in het geheel genomen Benelux tot nog toe voor het Belgische bedrijfsleven voordelig is geweest en dat de verdere integratie van het bedrijfsle ven voor beide landen gelukkige resulta ten kan opleveren, aldus het rapport. De centrale raad voor het bedrijfsleven stelt er dan ook prijs op te verklaren, dat hij voorstander blijft van de verwezenlij king van de Belgisch-Nederlands-Luxem- burgse economische unie. De raad is tot cle conclusie gekomen, dat de toestand in de sectoren, die klachten inbrengen, zeer uiteenlopend is. Het is ge bleken dat in enkele sectoren de invoer uit Nederland sterk is toegenomen, het geen een verlaging van de Belgische pro ductie en bijgevolg werkloosheid met zich mede bracht. Voor andere bedrijfstakken evenwel heeft men opgemerkt dat ofwel de invloed uit andere landen, ondanks de invoerrechten, eveneens is gestegen, ofwel de invoer uit Nederland in de plaats is gekomen van de invoer uit andere landen. Honoré de Balzac: Het toeval is de grootste roman schrijver ter wereld. Om een groot schrijver te zijn behoeft men slechts het toeval te bestuderen. Evenals in Den Haag, waar een comité is gevormd van personen, die protesteren tegen de gratieverlening aan Willy Lages en de bevolking van Den Haag oproepen tot een openbare vergadering aldaar, heeft zich nu in Amsterdam een comité ge vormd, dat een oproep tot de bevolking richt om te komen tot een nationale pro testbetoging in Amsterdam tegen de gratie verlening aan Lages. In deze oproep wordt gezegd: „Het ont stellende bericht van de gratieverlening aan de oorlogsmisdadiger Lages heeft die pe verontwaardiging gewekt onder de ge hele Nederlandse bevolking. Deze gratie verlening is een hoon aan onze gevallenen en hun nabestaanden, een belediging van het verzet en van ons gehele volk. Deze gratieverlening houdt het gevaar in zich van een volledige invrijheidsstel- ling. Het is een onduldbare aantasting van het rechtsgevoel van het Nederlandse volk. Verzetsstrijders uit de jaren 19401945, bevolking van Nederland, intellectuelen, arbeiders, middenstanders, jeugd, laat uw stem weerklinken, protesteert bij de ver antwoordelijke instanties". Verder wekt het comité een ieder op deel te nemen aan een nationale protest manifestatie te Amsterdam op een nader te bepalen datum, waarvoor vergunning aan de burgemeester van Amsterdam werd verzocht. Hun instemming met deze oproep be tuigden: E. Althoff, G. Althoff-Loubère, Mari Andriessen, S. Appeldoorn, G. Blom, Magda van Emde Boas, J. Furth, S. Goud smit, Nell Knoop, C. J. van der Kraan, G. Maas, T. Menge van der Molen, dr. M. J. Premsela, Carla de Raet, Emmy W. L. Rutten, P. Schaft, mevrouw H. Schaft, dr. P. H. Schroder, dr. Hannie Veldkamp, Bert Voeten en Theun de Vries. LONDEN (United Press). Groot- Brittannië is thans de derde grote mogend heid die een atoomwapen bezit moge lijk een geheel nieuw type en men ver wacht hier dat premier Churchill bij inter nationale-onderhandelingen een dankbaar gebruik van deze omstandigheid zal maken. Velen vragen zich af wat Churchill er toe gebracht mag hebben zoveel geld en zoveel werk aan het Britse atoomwapen te besteden, terwijl de machtige Amerikaan se bondgenoot over een ganse voorraad van atoombommen beschikt en reeds zeven jaar aan de gang is met het beproeven van deze bommen. Voor zover is na te gaan, is het enige antwoord, dat de Britten over een betere bom beschikken. De uit Australië ontvangen berichten duiden er op dat het te Monte Bello be proefde wapen van geheel ander karakter is dan de typen waarmede men voordien geëxperimenteerd had. Indien dit inder daad het geval is, kan Churchill tegenover de Verenigde Staten zijn kaarten op tafel leggen, waardoor hij een volledige hervat ting van de uitwisseling van atoom-inlich tingen zou kunnen verwezenlijken. Met deze uitwisseling werd, hoofdzakelijk van Britse kant, in 1940 een begin gemaakt, doch zij kwam vrijwel tot stilstand ten tijde van de veroordeling van de atoomspion Klaus Fuchs. Bezit van het atoomwapen betekent tevens een ondersteuning van Churchill's theorie van het evenwicht der internatio nale machten en zijn kortgeleden uitge sproken zienswijze dat wat betreft de plannen voor herbewapening een „aanval" met onconventionele wapens de beste,, ver dediging" is. Churchill heeft bij herhaling laten uit komen dat de Amerikaanse atoombom het grote „afschrikmiddel" is geweest. Ook heeft hij aan de Noord-Atlantische mo gendheden het standpunt voorgelegd, dat Groot-Brittannië zijn herbewapenings- streven niet te zeer dient te richten op standaard-legers en -uitrusting, doch zich moet concentreren op geleide projectielen en atoomwapens. Nu heeft hij een atoom wapen dat hem de gelegenheid verschaft dat argument te onderstrepen. OOOOOODOCOOC C MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K N.M 1. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met mor gen op vele plaatsen enige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder koud 's nachts, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 5 October Zon op 6.47 uur. onder 18.08 uur. Maan op 18.23 uur. onder 9.36 uur. 6 October Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur. Maan op 18.49 uur, onder 11.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 October Hoog water: 3.46 en 16.07 uur. Laag water: 11.54 uur Zondag 5 October Hoog water: 4.26 en 16.47 uur. Laag water: 0.16 en 12-34 uur. Maandag 6 October Hoog water: 5.05 en 17.26 uur. Laag water: 0.58 en 13.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1