(U)NOACHen zijn menagerie Haarlem en Stormvogels kunnen ongeslagen blijven Sport op Zondag Opstellingen Joke de Korte won in Denemarken MARMITE Sluitingscourses in Alkmaar „G'schichten aus clem Wienerwald AUTORIJLES? ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 HOCKEY Voetbal Nederlands jeugdelftal tegen Blauw Wit Wolverhampton Wanderers sterke sparringpartner HANDBAL KORFBAL Öee nÜKKIo bejmycu mj! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 TAFELTENNIS Schaken Het interzonaal schaaktournooi Voor de kinderen Zwemmen Dammen Damclub Haarlem wint van DOS Wielrennen Hijzelendoorn wil prof worden Mackintosh Co - Amsterdam Paardensport Rijk gemonteerde operette in de Stadsschouwburg „KAARL. AUTORIJSCHOOL" Wij hebben in ons voetbaloverzicht van Maandag wel overduidelijk doen uitkomen, dat in de competitiestanden van de vier eerste klasse afdelingen nog maar bitter weinig tekening is gekomen. En het zou ons bij het bezien van het voetbalpro gramma ten zeerste verbazen indien dat na de wedstrijden van Zondag wèl het geval was. In maar al te veel wedstrijden lopen de krachten te ver uiteen om de kop lopers een nederlaag te voorspellen, terwijl bij de wedstrijden tussen de sterks ploegen de krachten zo weinig uiteen lopèn dat een gelijk spel waarschijnlijk te achten is. Al kan natuurlijk nooit iets worden gezegd van het verrassende element in de voetbalsport. De verrassing, die reeds zovele illusies in rook heeft doen opgaan en die ook reeds zoveel vreugde en teleurstelling heeft teweeg gebracht. Datzelfde verrassende element is voor het publiek als massa echter juist een van de grote aan trekkelijkheden van de voetbalsport. Waarmede we maar willen zeggen dat in het programma van Zondag ook al weer verrassingen niet zijn uitgesloten. En de verenigingen uit het District Haar lem? Gemakkelijke wedstrijden gaan ze in ieder geval niet tegemoet. In de eerste klasse A komt VSV met de duidelijke nederlaag van verleden week tegen RCH nog in het geheugen naar EDO om daar te proberen het verlorenterrein terug te winnen. Wij geloven niet dat het de Velsenaren zal ge lukken, evenmin als dat EDO zal gelukken na de nederlaag tegen DOS. Een gelijk spel achten wij dus de meest waarschijnlijke uit slag. De Racing komt Zondag op eigen veld tegenover Heracles te staan dat een punt minder heeft. Gemakkelijk zal ook hier de Haarlemse vereniging het niet krijgen, maar is de voorhoede even productief als verleden week dan twijfelen wij geen ogenblik aan een Haarlemse overwinning. In de B-klasse zou het ons ten zeerste ver wonderen, indien Stormvogels aan Go Ahead een punt kwijt raakte, evenals dat het geval is bij Haarlem, dat tegen Blauw Wit speelt in het Olympisch Stadion. De Haarlemmers zijn echter nog steeds gehandicapt door het ontbreken van Odenthal, doch worden weer versterkt door het meespelen van De Voogd. Wij achten het uiterst onwaar schijnlijk dat de Amsterdammers tegen Haarlem het eerste winstpunt binnen zullen halen. Nader vernemen wij nog dat het niet onmogelijk is dat Kuys Zondag ook van de aprtij is. De beslissineg zal echter pas Zon dag vlak voor de wedstrijd worden ge nomen. In de tweede klasse zal zowel Kennemers als HFC proberen boven aan de ranglijst te blijven. Vooral voor de Haarlemmers is dit geen gemakkelijke opgave. Het feit dat Zee- burgia verleden week een achteen neder laag leed tegen Volendam wil nog geenszins zeggen dat de Amsterdammers tot de zwak kere verenigingen in de tweede klasse B behoren. Integendeel, Zeeburgia is altijd al een heel wisselvallige club geweest die al meer dan eens voor een verrassing heeft ge zorgd. Ondanks dat echter geven wij HFC toch de beste kansen. Schoten tenslotte zal het in dezelfde af deling tegen Rapiditas wel niet tot een overwinning kunnen brengen. Na de voorronden voor de uitgestelde hockeydag begint Zondag bij de hockeyers de competitie. De heren zijn een week later dan normaal waardoor de aanvang der com petitie voor de dames en heren dit jaar gelijk is. Voor het eerst is dit jaar in het Westen de eerste klasse heren verminderd tot acht elf tallen. Groen Geel heeft als eerste klasser zijn intrede gedaan en Hilversum is er in teruggekeerd. Verder Amsterdam, La ren, Togo, HHIJC, Be Fair en BMHC Eveneens nieuw is de eerste klasse B, waar in zullen uitkomen Gooi, HDM, SCHC en HGC, die het vorige seizoen uit de eerste klasse degradeerden, aangevuld met de uit de promotieklasse gepromoveerde elftallen Kampong, Victoria, Delftse Studenten en HGC II. De kampioen van de eerste klasse B zal aan het einde van het seizoen 1952/1953 automatisch promoveren naar de eerste klasse A en nummer laatst van 1 A gaat automatisch naar de het volgend seizoen te vormen overgangsklasse. Die overgangs- kliasse komt dan in de plaats van de voor één jaar uit de grond gestampte eerste klasse B. Voor de eerste wedstrijden van de compe- ADVERTENTIE frjoy yourself-^ 3,1 Made Irom "sun-kissed" tobaccos Als laatste oefening voor de wedstrijd tus sen de jeugdelftallen van België en Neder land, die Zondag 19 October als voorwed strijd van BelgiëNederland in Antwerpen wordt gespeeld, zal Dinsdagavond 7 October in het Olympisch Stadion in Amsterdam een lichtwedstrijd worden gespeeld tussen het voorlopig Nederlands jeugdelftal en Blauw Wit. De voorlopige jeugdploeg is als volgt samengesteld: Doel: Tap (HDVS); achter: Van der Hurk (Eindhoven) en Claus (Hel- mondia); midden: Dahrs (Blauw Wit), Brus- selers (PSV) en Van Woerden (Feijenoord) voor: Verspeek (Wilhelmina '08), De Wit (De Valk), Van der Hoek (Feijenoord), Van der Wel (Ajax), Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Harms (Ajax), Dietz (WFC), Mul (EDO), Meijers (NEC) en Van der Brink (RCH). De wedstrijd begint om half acht. Hoewel de samenstelling van Wolverhamp ton Wanderers, de Engelse eerste divisieclub, die Woensdag acht October in het Feljen- oord-stadion in Rotterdam als sparringpart ner van het voorlopig Nederlands elftal zal fungeren, nog niet bekend is, staat het vast dat van de prominente spelers niemand in het team der „Wolves" zal ontbreken. De bekendste is aanvoerder Billy Wright, tevens captain van het Engels elftal. Wright speelt meestal linkshalf, doch als het nodig is treedt hij ook op als rechtshalf, spil of binnenspeler. Wright is als international houder van een record. Hij is namelijk tot nu toe bijna vijftig maal voor het Engels elftal uitgekomen. Doelverdediger Williams is eveneens een bekende figuur. Hij verdedigde vele malen het doel van het Engels elftal. Tot de inter nationals behoren verder rechtsbuiten Han cock, linksbuiten Muilen en de productieve linksbinnen Jesse Pye. De goalgetter van het elftal is midvoor Swinbourne, die het echter nog niet tot een „cap" heeft gebracht. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Kors en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Hulsen, Meijer, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. E.D.O.: Doel: Van de Berg; achter: Dwee- laard en Walther; midden: Karpes, Koning, Evers; voor: Verdam, Mul, Roodselaar, Plaisier en Korevaar. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit De Vos en Van de Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Cou- wenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Stijger, Spaans en Hazeveld; voor: Van der Kuil, Tielrooy, Verswijveren, Belfroid en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: Kraak; achter: Van den Oever en Venus; midden: H. Snoeks, Heilig en Tol; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, Westers en Van Onselen. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe en Meijer; midden: Geurts, Veen en Klooster; voor Hogendijk, Tjeertes, Van Oosten, Meenhorst en Keulemans. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Kammeijer en Dekker; midden: Van der Maessen, Molijn en Groot; voor: Hans Winter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth en Hein Winter. titie kan nog moeilijk een prognose worden gegeven. Toch kan de eerste wedstrijd voor BMHC, dat zich in de voorronden van de hockeydag als winnaar plaatste, wel eens beide winstpunten opleveren nu het elftal in Den Haag de stick gaat kruisen met Groen Geel, dat het vorig jaar nog in de promotie klasse speelde. De beide plaatselijke eerste klassers bij de dames, Rood Wit en BDHC, hebben een uit wedstrijd tegen respectievelijk Togo en Gooi. Voor BDHC zal het seizoen weer moei lijker worden want enkele bekende spelers hebben de stick voor goed opgeborgen. Me juffrouw Cl. de Jong zal het doel niet meer verdedigen; haar plaats wordt nu ingenomen door mevrouw I. FouwNiekerk die in het eerste elftal van Leiden heeft gespeeld; me juffrouw W. Ament wordt op de linksbuiten plaats vervangen door mejuffrouw K. Vis sers, die uit de BDHC-gelederen voort komt. Tenslotte zal mejuffrouw Anke Saarberg na Zondag dit seizoen niet meer spelen we gens haar vertrek voor een jaar naar Enge land. In haar plaats is opgesteld mej. R. Dijkstra, een speelster van LHC uit Leeuwarden. Zondag trekt Haarlems handbal eerste klasser naar Amersfoort (dames) en Attila, Utrecht (heren). Beide teams kunnen op een behoorlijke tegenstand rekenen. Vooral Attila zal het uiterste geven om gelijk te komen met Concordia wat puntenaantal betreft. In de tweede klas verwachten wij niet zoveel succes voor de stadgenoten als vorige week. Vriendschap zal voor Rapiditas een lastige uitwedstrijd betekenen en alleen wan neer voldoende lering uit de laatste wedstrijd is getrokken, kan op winst worden gerekend. HOC gaat naar de Amsterdamse Politie, dat vorige week tegen IJmond bewees goed op dreef te zijn. IJmond zelf krijgt Niloc 2 op bezoek, waarop naar onze mening geen punt te behalen is. Van de IJmond-dames ver wachten wij wel een zege op Nieuwe Niedorp. In de Afdeling zullen er spannende duels uitgevochten worden tussen HOC en BGV en Rapiditas en CSV. In de eerstegenoemde wedstrijd geven wij HOC de meeste kans, terwijl wij Rapiditas ook hoger aanslaan dan CSV. Een gelijk spel tussen de heren van Rapiditas 2 en BGV zou geen verwondering wekken. Tot slot beschikken de Concordia- reserves over de beste papieren bij hun bezoek aan OSS in Zandvoort. Zondag krijgt Oosterkwartier in de korf balcompetitie gelegenheid om zijn tweede ADVERTENTIE ma LEDEREN JASSEN ƒ125— overwinning te boeken, want het gaat op bezoek bij het pas gepromoveerde Ooster park. Ook Watervliet speelt in Amsterdam tegen een nieuwe tweede klasser namelijk DDV. Deze ploeg is uitstekend gestart, want het won de beide gespeelde wedstrijden. Daarom zal de Hoogovenclub heel goed moeten spelen om geen puntenverlies te leiden. Haarlem kan Zondag zijn derde overwin ning behalen, het bezoekende Victoria boekte nog geen enkele overwinning. Deze wedstrijd vindt plaats op het Sportterrein aan de Kle verlaan en begint om kwart over twee. Aurora krijgt voorts bezoek van Animo Ready. Op papier is laatstgenoemd twaalftal sterker, doch in een plaatselijke ontmoeting spelen ook andere factoren een rol. Aan deze wedstrijd gaat vooraf Aurora 2—Koog Zaandijk 3, waarin K. Z. niet zal winnen. Sport Vereent onderneemt de verre reis naar Den Helder en zal trachten zich tegen K.V.H. van de nederlaag tegen Haarlem te herstellen. Tenslotte zijn nog vastgesteld Oosterkwar tier 2Rohda 4 en Groen Geel 3Water vliet 2, waarin de Haarlemse ploegen favo riet zijn. Zondag 5 October zal de onderafdeling „Tafeltennis" van de RKSV „HBC" in ver band met het gouden feest een tournooi organiseren. Vele bekende spelers uit Haar lem en omgeving hebben reeds ingeschreven, en in totaal zullen 100 dames en heren elkaar op 10 tafels bekampen. Het belooft vlak voor de aanvang van het nieuwe seizoen een interessante krachtmeting te worden. In de hoofdklasse zullen spelers als Heemskerk, v. d. Spek, Hoogendoorn, Scheffer, v. d. Zwet, Jacobs alles in het werk stellen om met een zo goed mogelijk resul taat uit de strijd te komen. In de overgangsklasse zullen v. Abbevé, Wolters, P. v. Eijk e. a. een harde noot te kraken krijgen tegen J. Leuven en J. v. d. Dries en Fr. Smit allen van HBC die er op gebrand zijn om hun tournooi tot een volle dig succes te maken. Ook in de lagere klassen is omgezien naar de beste krachten uit de afdeling. Zowel wat dames als heren betreft, terwijl ook de junioren, waaronder veel belovende krach ten, hun kunnen zullen demonstreren. Het tournooi, dat om twaalf uur begint, wordt gehouden in het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg te Heemstede. In het interzonale schaaktournooi in Salt- sjoebaden bij Stockholm werden de partijen uit de twaalfde ronde gespeeld. De resultaten waren: Stahlberg (Zweden) Petrosian (Rusland) ViVt (na 12 zetten); Wade (Nieuw-Zeeland)Taimanov (Rus land 14; Matanovic (Joegoslavië)Szabo (Hongarije) 1414; Barcza (Hongarije)Gli- goric (Joegoslavië) 1414. De volgende partijen werden afgebroken: Averbach (Rusland)Steiner (V. S.); Pach- mann (Tsj.Slowakije)Kotov (Rusland); Sanchez (Columbia)—Geiler (Rusland); Pil- nik (Argentinië)—Eliskases (Argentinië); Golombek (Gr. Brittannië)Stoltz (Zwe den); Prins (Nederland)Vaitonis (Canada). De afgebroken partij uit de elfde ronde tussen Stahlberg (Zweden) en Barcza (Hon garije) werd door Barcza gewonnen gegeven. ADVERTENTIE Mej. CLAARTJE VAN VROMEN, zo juist terug van een vacantietour door de Ardennen, was opgetogen over haar tocht, ,,'t Was overi gens maar goed", zei ze, „dat mijn vriendin en ik allebei een BECKSON REDDINGSNAAF op onze bromfiets hebben, want op die steile, bochtige hellingen beleef je wel eens hache lijke momenten". Voor de bromfiets de enige, voor de gewone fiets de beste, de BECKSON REDDINGSNAAF Het is geen vreedzaam, tam stelletje, dat tot de bevolking van TJNO-ark behoort. Onze tekenaar heeft de bezigheden der ark-bewoners en hun onderlinge verhoudingen met begrip voor de actuele politieke situatie en veel humor weergegeven. In het zwembad van Frederiksberg werden internationale zwemwedstrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door een Ne derlandse ploeg. Deze eerste van de drie avonden, waarop onze landgenoten in Dene marken starten, bracht slechts één over winning. Alleen Joke de Korte wist haar nummer te winnen. Op de 100 meter vrije slag dames kon Hannie Termeulen niet tot een voor haar normale prestatie komen, aangezien zij niet geheel fit was door een opgelopen kou. Het nummer werd gewonnen door de achtvoudige wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger in de tijd van 1 min. 8.2 sec. Tweede werd haar landgenote Mette OvePetersen in 1.08.8. Op de derde plaats kwam het jeugdige Amsterdamse zwemstertje Els van der Ploeg, die met 1 min. 8.9 sec. haar beste persoonlijke tijd evenaarde. Hannie Termeulen werd vierde in 1.09. De 100 meter rugslag dames bracht een gemakkelijke overwinning voor Joke de Korte, die in 1.14.7 ruim 8 sec. eerder aantik te dan de Deense Mette OvePetersen, die 1.22.8 nodig had. Piet Bekkering, de Leidse schoolslagzwem mer, die voor het eerst in een vertegenwoor digende ploeg was opgenomen, moest op de 200 meter schoolslag zijn meerdere erken nen in de Deen Knud Gleie. Bekkering legde de afstand af in 2 min. 47 sec. De 3 x 100 meter wisselslag estafette dames leverde eveneens een Deense zege op. De Deense meisjes wonnen in 3.50.2. Voor het Nederlandse drietal werd een tijd van 3.52.1 afgedrukt. De damclub „Haarlem" startte voor de eerste klasse van het district Kennemerland van de Provinciale Noordhollandse Dambond tegen DOS uit Haarlem met een overwin ning waarvan onderstaand de gedétailleerde uitslag: DOS Haarlem 1. H. Berk—G. P. Luske afgebr. 2. W. RoestH. A. van Abs 20 3. W. Dijkhoff—C. F. Visse 0— 2 4. Ch. Schelfhout—H. J. Rozijn 02 5. H. Oudhoff—F. Mollema 0— 2 6. L. HouwelingH. C. Luske 20 7. F. Claudius—J. H. Burghout 02 8. A. Jansen—A. J. Luske Sr. 02 9. J. MuusseH. U. Leuwener 20 10. P. C. K. Heidweiller—B. P. Oudkerk 1— 1 Zo gingen ze maar verder door het grote kasteelgang in, gang uit, zaal in, zaal uit, trap op en trap af.Er was ook zoveel te zien! Telkens wees de gids weer op iets anders, en dan vertelde hij erbij, waar het voor gediend had en hoe oud het was. Ze klommen ook op de hoge, dikke stenen muren; daar waren smalle omgangen met kantelen. Dat zijn stenen dingen net als 'n soort van reuzenkam met tanden. Daarach ter konden de soldaten van het kasteel zich bergen, als het kasteel belegerd werd en ze hun pijlen afschoten op de vijand buiten het kasteel. Ja, javroeger was het ook altijd maar vechten. Bunkie en de anderen keken hun ogen uit op al die vreemde dingen, die de gids hun liet zien. Er waren ook heel oude kanonnen, en daar moest Bunkie ook eens goed naar kijken. Wat 'n rare, onbeholpen dingen waren dat! Er werden vroeger stenen kogels mee afgeschoten, en zo heel ver kon men er niet mee schieten. Bunkie boog zijn hoofd en loerde eens in dat gat van het kanon. Maar toen riep Rick opeens: „Pas op, Bunkie!.Als het schot eens afgaat!" Bunkie trok verschrikt zijn hoofd terugen toen begonnen alle jongens te lachen. Stel je voor, een kanon van wel vierhonderd jaar oud.daar behoefde je toch niet bang meer voor te zijn. Voorl. uitslag 711 Vermoedelijke uitslag 137 voor damclub „Haarlem". Aan de competities eerste en tweede klasse van de KNDB (district Kennemerland) ne men de volgende damverenigingen deel: Eerste klasse: Damclub „Haarlem" I; Haar lemse Damclub II; Damvereniging „DOS" I; Damvereniging „Oosterkwartier" II; Ver enigde Katholieke Dammers I en KNC I (allen Haarlem); Beverwijkse Damclub I; Damclub „Halfweg" I; Damclub „Hille- gom" I en Damclub „Stabiel" I (Santpoort). Jan Hijzelendoorn, vijf maal amateur sprintkampioen van Nederland, gaat vermoe delijk over tot de beroepsklasse. Hijzelen doorn en zijn stadgenoot de Amsterdammer Daan de Groot zullen samen een koppel vormen als amateurs in het komende winter seizoen. Zij zullen voornamelijk in België gaan rijden. Zijn de resultaten gunstig dan verlaat Hijzelendoorn de rijen der amateurs en gaat over tot de beroepsklasse. Mocht dit niet het komende seizoen geschieden, dan zal Hijzelendoorn in de zomer van 1953 prof worden. ADVERTENTIE Het bekende gistproduct (sterk geconcentreerd) Onmisbaar in de huishouding Verbetert de smaak van Uw soe pen, sausen en andere gerechten. Het aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sand wiches. (zie recepten). Aanbevolen bij alle toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-Groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestibleszaken. Alkmaar sluit Zondag in het Sportpark het drafseizoen met een uitstekend pro gramma, waarvoor van de zijde der eige naren enorme belangstelling bestaat. Het hoofdnummer van de meeting is de Dirk Duivel-prijs. Olga Pluto doet hierin na haar reis in Zweden haar heroptreden,doch dat zij zal winnen is niet te verwachten. De plaatselijke favoriet Mc Heny liep Don derdag op Duindigt uitstekend, een bewijs van vorm. De hengst is onze favoriet. Nar- ciso van Zora en Over Again zijn de ern stigste rivalen. De Duitse hengst Stüer- mann is een mogelijke outsider. Niet minder belangrijk is de 2800 m lange Acht üctober-prijs. Dit nummer zal wel weer een prooi worden voor Olivier B, die ondanks zijn zware handicap O Beatrix en Matador achter zich zal kunnen laten. In de Victorie-prijs wordt Qui Suit als eerste aan de finish verwacht, doch hij moet daarbij President en Paul B kunnen kloppen. De Alkmaar's Ontzet-prijs telt te veel deelnemers om in één keer gestart te wor den. De schimmel Queen Balwin maakt hier aanspraak op de eerste prijs, waarbij zij echter duchtig op haar tellen moet pas sen voor Peter Chestnut en O. Brewer. Oily B Bommel zal dit trio nog kunnen verras sen. Ook in het Amateurnummer verschijnen paarden van grote klasse aan de start. Daar de afstand in het voordeel van de stayers is, kieze men NeJson en Nino Narvile, New Spencer kan zich bij deze paarden voegen. Indien de baan niet te zwaar is, zal van Oiscau nog een verrassing kunnen komen. De draverij voor 2-jarigen telt alleen paarden, die hun sporen op de baan reeds hebben verdiend. De laatste maal waren de paarden van Stal Oosting foutief en zo zien wij de keuze van deze stal (Ramona S, Redloff WB) geklopt door de keuze-De Vlieger uit Rentinus en Ronald. De overige paarden komen slechts bij verrassing m aanmerking. Ook de Jacob Kabeljauw-prijs zal ge splitst moeten worden en in dat geval stij gen de kansen der zwaarder geplaatste paarden beduidend. De crack Pretty Boy zal zijn weg naar de finish wel vinden, doch zal zwaar partij krijgen van Peter Karnac, die met Nonnie M juist voldoende voorgift krijgt om het Nottelman zeer moeilijk te maken. Ook van Petronel Spen cer is veel verdediging te verwachten. Tenslotte zal in de Dirk Senoy-prijs De Hoofdstad Operette, het gezelschap dat de traditie van wijlen Fritz Hirsch voortzet, bespeelt in dit weekeinde de Haarlemse Stadsschouwburg. Was het de pakkende titel van de operette van Ernst en Hubert Marischka, „G'schich ten aus dem Wiener Wald", de goede faam van de troep, of de roep die er uitgegaan is van de schitterende montering van het stuk. In ieder geval, de eerste uitvoering, op Vrijdagavond, trok alreeds een volle zaal. En er zal na afloop wel niemand ge weest zijn die zich niet voldaan voelde. De directie en de regie lieten geen middel onbeproefd om deze operette dusdanig te monteren dat zij beslist bij het publiek moet inslaan. Maar er is meer. Er wordt, met een uitgebreide bezetting, knap toneel gespeeld, er worden goede zangprestaties geleverd, de rol van het koor een ge mengd dubbelkwartet is zelfs op de spits gedreven, en dan zijn er Claire Clairy, Frits Steiner en Otto Aurich van ouds de gangmakers om de zwakke plekken van een libretto met temperament en geïmpro viseerde grappigheden leven in te blazen en het succes van een opvoering te ver zekeren. De er aan de haren bijgesleepte „Radets- ky-Marsch", gedanst door Frits Steiner, was een onbetwistbaar hoogtepunt in de opvoering. En als dezelfde Frits Steiner en Otto Aurich een ellenlang praatje houden over iets wat met de hele situatie niets te maken heeft, dan is er juist de sfeer die men verwacht van een gezelschap dat steunt op de beproefde methoden van wij len Fritz Hirsch. Er is maar één ding jam mer, namelijk dat Erich Scholz, de overi gens waardige vertolker van de hoofdrol, geen zanger is. De tenor Rudolf Kat en de sopraan Mizzy v. d. Lanz maakten echter vocaal een goede beurt en dit deed ook in zonderheid Ruth Rodon, die op schattige wijze haar ingénue-rol speelde. Maria Waldner, met Erich Scholz als gast voor deze operette geëngageerd, speelde voor treffelijk een statige aartshertogin en Marga Graf toonde zich een haar waardige zuster. Herman Valsner maakte een geestig gemoedelijke typering van zijn vaderrol waarin een licht sentimenteel tintje wel paste. De kleinere rollen waren bij Ad Heering, en Wim van de Velde in goede handen en de zangprestaties van de figu ratie waren zeer te loven. De inhoud van het stuk is vrij doorzich tig: een vorstelijke liefdesgeschiedenis die een dubbel gelukkig einde neemt. Muzikaal gesproken is deze operette een hybridisch geval, iets wat de Italianen een „pasticcio" (een pasteitje) zouden noemen. Er is muziek in verwerkt van Johann Strauss, Frits Kreisler, Beethoven en min dere goden. Maar het geheel is aardig in elkaar gezet en effectrijk geïnstrumenteerd. En wat de dirigent Fredy Salten met zijn orkest en met zijn vocalisten bereikt, valt bijzonder te prijzen. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Plein 33 - Tel. 13000 Gedipl. K.N.A.C.-Instructeur Vraagt geïll. prospectus Martine van Axkit haar 20 m ontheffing wel zo kunnen uitbuiten, dat de merrie de baas kan blijven over Pétulance K en Nor- ma Spearer. Nottelman is vertegenwoor digd met Kapitein Bascom, doch daar dit snelle paard dit seizoen blijkbaar geen yorrp kan vinden, is slechts een outsiders- kans zyn deel.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6