Het Hek van de Dam Fraai ontwerp van prof. G. H. M. Holt voor nieuw R.K.-lyceum in Haarlem-Noord „Jong Haarlemvooruit" roept schoolvrije jeugd weer tezamen „DE KUNST IN DE BANKETBAKKERIJ" Gebouw met 24 klassen komt aan de verlengde Orionweg SLEUTEL WEG? In de hoofdstad uit Twee uitzendingen van orgelconcours Leidens ontzet weer luisterrijk gevierd HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verzending van zeepost Kinderverlamming DE SLEUTELSPECIALIST" Kerkelijk Nieuws Besteedt uw vrije tijd nuttig Gastvrije ontvangst in het Gymnasium In verband met de enorme toeloop van de laatste dagen blijft de tentoonstelling „De Soete Inval" in Vis- en Vleeshal Roger La Grenouille W eeskind Héél hard Ja" Zo heeft Roger tientallen verzetsmen sen en neergeschoten vliegers uit aller lei landen geholpen en daarvoor de hoogste Franse en geallieerde onder scheidingen gekregen. Behalve een Ne derlandse, maar ja de eenvoudigste Fransman gaat het maken van een geste gemakkelijker af, dan de ganse Nederlandse ordetekens-distributie bij elkaar. Haring en wittebrood voor 13.000 mensen ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 Bij zijn ontwerp van de kloostergemeenschap voor de paters Augustijnen greep prof. Holt terug op de oude gedachte van de kloostergang en de binnenhof. Bovenstaande détailfoto van de maquette geeft daarvan een goed beeld. cultureel centrum voor de omringende wijk. Blonde baksteen De school zal van buiten niet hagelwit zijn, zoals de maquette zou doen vermoe den. Zij wordt opgetrokken .uit een blonde baksteen, de betonfragmenten hal met tekenlokalen zullen licht worden ge- keimd. Tevens zal een gecombineerd ventilatie- en verwarmingssysteem worden toegepast. De twee gymnastieklokalen krijgen een glazen wand die zal oprijzen van de vloer tot het plafond. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Amstelkroon" (9 Oct.); naar de Nederlandse Antillen: s.s. „Breda" (7 Oct.); naar Suriname: m.s. „Stentor" (15 Oct.); naar Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili en Paraguay: s.s. „Alcantara" (6 Oc tober). In de week van 21 tot en met 27 Sep tember deden zich in ons land 51 nieuwe gevallen van kinderverlamming voor, na melijk in Groningen 6, in Friesland 5 en Overijsel 2, in Gelderland 1, in Utrecht 4, in Noordholland 5, in Zuidholland 13, in Zeeland 3, in Noord-Brabant 6 en in Lim burg 6. Binnen niet te lange tijd kan begonnen worden met de bouw van het tweede Rooms- Katholieke lyceum in Haarlem dat de naam van de Augustijner abt en grondlegger van de moderne erfelijkheids- en kruisingstheorieën Gregorius Mendel zal dragen. Het Mendellyceum komt aan de te verlengen Orionweg en de Lodewijk van Deijssel- laan in Haarlem-Noord en is ontworpen door prof. G. H. M. Holt. Het zal - als het geheel voltooid Is - aan ruim vijfhonderd leerlingen een plaats bieden. Het bestaande Triniteitslyceum telt thans 660 leerlingen waarvan er 230 een plaats hebben gevonden in de tijdelijke dépendance aan de Schoterstraat. Dat „filiaal" zal natuurlijk worden opgeheverf'wanneer de nieuwe school voltooid is. Het Rijk is inmiddels accoord gegaan met opzet, inrichting en bouwsom. De onderhandelingen zijn in het laatste stadium zelfs ongewoon snel verlopen. Aan het einde van deze maand zal de aanbesteding kunnen plaats vinden. Men hoopt dan althans een groot deel van de school in Sep tember 1953 in gebruik te kunnen nemen. Met het Mendel lyceum zal Haarlem een schoolcomplex rijker zijn, dat zeker kan gelden als een ar chitectonisch belang wekkend voorbeeld van wat op het gebied van de moderne scho lenbouw mogelijk is, zelfs in een tijd dat de financiële midde len zeer beperkt zijn. Wie de tekeningen en de maquette van professor Holts ont werp heeft gezien, zal niet zeggen dat ook dit gebouw onder worpen is geweest aan de restricties die de overheid de bouw meester thans terecht pleegt op te leggen. Door een tot in het kleinste détail effi ciënte toepassing der materialen en uitbui ting van de gegeven ruimte heeft prof. Holt weten te bereiken, dat hij wat speling kon overhouden om ten minste bijvoorbeeld door een ruim op gezette hal elders zijn schepping die allure te geven, die ook in stedebouwkun dig opzicht vereist is om het omringende stadsdeel een aantrekkelijk aspect te geven. Ruime grondpolitiek Nu heeft de ontwerper in dit geval het voordeel gehad dat de Paters Augustijnen, die het Triniteitslyceum beheren, aan de Westelijke zijde van de Delft een ruime grondpolitiek hebben gevoerd. Zij hebben daar meer oppervlakte aan terreinen ver worven dan zij strikt genomen nodig heb ben voor de school en wat daarbij behoort: een kleine kloostergemeenschap voor de paters, bestaande uit een kapel, woonver trekken en een verzorgingshuis. Daarbij is eveneens gerekend op de bouw van een internaat voor de leerlingen in de toe komst. De huidige onzekerheid over het tracé van de Orionweg zal dan ook wel niet van grote invloed zijn op het project, daar bij opschuiving in Zuidelijke richting van het gehele plan men op het grondgebied van de paters blijft. Bouwmeester Holt dan kreeg in 1950 de opdracht tot het ontwerpen van een acht- tienklassige school, die later met nog zes klassen zou kunnen worden uitgebreid, voorzien van vaklokalen, gymnastiek lokaal en alle andere vertrekken die nood zakelijk zijn, alsmede voor de behuizing der paters. De architect heeft ernaar gestreefd door geslotenheid in de vormgeving de eenheid in de schoolgemeenschap te doen uitkomen. De kloosterkapel, in de lengte-as van het complex geplaatst, verleent daaraan nog een zinrijk accent. De achttien klasselokalen zes bij zeven meter en plaats biedende aan dertig leerlingen zijn in twee verdiepingen ge rangschikt in een ruim honderd meter lang front aan de zijde van de Orionweg. In het voetspoor van de tegenwoordige Amerikaanse en Engelse architecten zijn de klassen aan de Zuidzijde iets hoger gelegen dan de meer dan drieduizend vier kante meter grote binnenplaats. Om het gebouw niet direct te laten overgaan in een egaal-grijs betegeld binnenplein is de over gang gevormd door zacht glooiende tuinen. Aan de Noordzijde bevinden zich de gang en de garderoberuimten, telkens iets uitspringende, zodat de gevel aan de straat zijde een levendig relief verkrijgt. Boven dien wordt die gevelvlakte nog onderbro ken door een tweede ingang aan de kant van de binnenplaats (aan de Orionweg komt op die plaats een aardig raamwerk), waardoor een spreiding van de binnen komende of vertrekkende leerlingen moge lijk is. Royale entree De entrée bevindt zich ook aan de kant van de Orionweg, dicht bij de hoek met de Van Deijssellaan. Men komt het gebouw binnen via een voorportaal, dat gevormd wordt door de massieve kolommen, waarop de teken en biologieklokalen rusten. De grote hal van elf bij vijftien meter heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voor en aleer zij de goedkeuring van de betrokken instanties verwierf. Maar prof. Holt kon aantonen, dat zo'n ruime opzet „eraf" kan op grond van zeer efficiënte werkwijze elders. Aan de Oostzijde de Van Deijssellaan komt dan een zeventig meter lange vleugel van twee verdiepingen. Beneden komen vertrekken als rectorskamer, leraarskamer, vertrekken voor administra tie en ai-chief en dergelijke. Boven komen een aantal vaklokalen: natuur- en schei en aardrijkskunde. Twee gymnastiekzalen Haaks daarop komt dan het veertien meter hoge gebouw, waarin in twee ver diepingen gymnastieklokalen met een vloeroppervlak van twaalf bij eenentwintig meter worden ondergebracht. Het gymnastieklokaal op de begane grond kan tevens worden gebruikt als aula. Er komt daar een toneelaccommoda tie, toiletten, theekeuken, wasruimte, op bergruimte voor de toestellen en derge lijke. Dit deel van het gebouw zal ook afzon derlijk toegankelijk zijn, zodat het tevens gebruikt kan worden als een sociaal en Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wet van 20 December 1951, houdende voor zieningen betreffende de splitsing van de eigendom van een gebouw in appartementen, met ingang van 1 December 1952 in werking treedt. Een overzicht van het gehele complex in maquettevorm. Op de voorgrond het gedeelte waarin twee gymnastieklokalen zullen worden ondergebracht (de maquette dateert nog uit de tijd dat aan een gymnastieklokaal werd gedacht. De definitieve vorm wordt hoger). Daarnaast de vleugel voor de vaklokalen. De lange vleugel aan de zijde van de (verlengde) Orionweg bevat 24 klasselokalen. Op de achtergrond het patersverblijf met de kapel. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Ned. Herv. kerk Bedankt voor Hagestein J. W. v. d. Lin den te Kamerik. Geref. kerken Beroepen te Woudsend E. Douma te Ureterp. Vrije Evang. gemeenten Bedankt voor de benoeming tot predi kant in algemene dienst Jac. Verboom te 's-Gravenhage. Geref. kerken art.31 K.O. Bedankt voor Oosterbeek-Wolfheze F. van Dijk te Heerenveen. WANNEER MEN OVER HET WERK van de stichting „Jong Haarlemvooruit!" schrijft dan zou men kunnen volstaan met de mededeling dat deze unieke orga nisatie ook dit jaar het weer klaar speelt om jonge Haarlemmers van vijftien tot der tig jaar ontwikkelingscursussen te laten volgen tegen het opvallend lage bedrag van twintig cent per week en per cursus. Zelfs wanneer dat bedrag nog een bezwaar zou vormen is „Jong Haarlem.vooruit!" altijd bereid zo'n geval nog eens te bekijken. Het keuze-programma vermeldt maar liefst 24 vakken, van Nederlandse taal tot Handenarbeid, van Rekenen tot Balletdansen onder leiding van Maud Kool. Men kan zich zowel bekwamen in radiotechniek als in turnen, er zijn praat- en denkavonden over actuele onderwerpen en leergangen in de beginselen der wiskunde. En natuur lijk zijn er cursussen in de talen Engels en Frans. Juist toen we van plan waren het bij die aankondiging te laten, kregen we het altijd zo pittig gestelde jaarverslag van de leider van de stichting, de heer J. L. Munnik, in handen. Nu vormen jaarverslagen meestal geen aantrekkelijke lectuur, vooral niet omdat zij als regel verschijnen wanneer het daar op volgende jaar ook al om is. Dit jaarverslag viel echter op door een zeldzaam opgewekte en tevens strijdbare toon: die van de man die grote moeilijk heden heeft ondervonden en door het be haalde gunstige resultaat rotsvast blijft ge loven in het grote goed der volksontwik keling, juist voor die mensen de meesten die het uitsluitend moeten doen met een lagere schoolopleiding. Maar hoewel verleden jaar „Jong Haar lemvooruit" pas op 13 October ver nam dat het voortaan de welkome gast zou zijn in het Stedelijk Gymnasium en de cursussen dus pas tegen het einde van het jaar konden beginnen, werden ruim zeven honderd cursisten ingeschreven, waarvan er ruim vijfhonderd tot het einde toe dat wil zeggen ook tijdens de mooie voor- jaars- en zomeravonden de leergangen trouw hebben gevolgd. De docenten zijn het er dan ook allemaal over eens dat het tot nu toe de beste ADVERTENTIE GEOPEND tot en met DONDERDAG 9 October 5 uur. De openingsuren van de tentoon stelling zijn op Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag van 105 uur 7.3011 uur; Donderdag van 105 uur. en Wanneer wij het vandaag over Parijs willen hebben in een rubriek die over de hoofdstad hoort te gaan dan moet ge maar bedenken, dat Amsterdam verge leken bij Parijs ten hoogste een hoofd stedeke is. Dit argument is even goed als een ander, wanneer het er om gaat u iets te vertellen over een man, die wij als een van de grootste kleine man nen van de twintigste eeuw beschouwen en wel Roger la Grenouille, in de Pa- rijse burgerlijke stand ingeschreven als Roger Spinhirny, oud 51 jaar, van be roep restaurateur en wonende in de Rue des Grands Augustins. Dat is een klein straatje tussen de Rue St. André des Arts en de Seine in het Quartier Latin. In die Rue des Grands Augustins dan bevindt zich Rogers restaurant „La Grenouille", een kleine pijpenla, die zich verbergt achter een oud en onaan zienlijk geveltje, dat men gewaar wordt door een uithangbord in de vorm van een grote, groene kikker. Treedt men de cour binnen, dant kunt ge onmiddel lijk aansluiten bij een rij mensen, die daar geduldig staat te wachten op het voorrecht om straks binnen in de pij penla opgekropt te mogen zitten na nog eens een uur in het middenpad te heb ben gewacht, door Roger uitgescholden te worden (heren), gezoend te worden (dames), een kort maar compleet over zicht te krijgen van het alleronwelvoeg- lijkste argot en zich in het algemeen te midden van een onvoorstelbaar lawaai gelukkiger te voelen dan waar ter we reld ook. Ge hoeft maar heel kort in de drukte van La Grenouille te vertoeven, waar Roger op een paar vierkante meter rondspringt als een zeer tevreden satraap, om te beseffen dat La Gre nouille een zeer bijzonder restaurant is. De zoldering hangt vol met bosjes knoflook, politie-knuppels, mascottes, helmen en vergeten hoeden De wanden zijn volgeplakt met de wonderlijkste voorstellingen, variërend van revolu- tionnaire scherts-pamfletten tot schan dalige invitatie-kaarten voor het Bal des Quadz' Arts, die in Holland onmid dellijk een politie-inval zouden uitlok ken. Het menu staat op een soort school bord aan het eind van de pijpenla ge kalkt en ge kunt het bestuderen door een verrekijker, die u onmiddellijk wordt toegestoken, maar dat helpt wei nig, want Roger heeft zo zijn eigen ideeën over wat gij eten zult. Hij heeft u bij het binnentreden begroet met „Salut", tutoyeert u onmiddellijk, on verschillig of gij een neef van de En gelse Koningin of een ongefortuneerd schilder zijt, wijst u een plaats door te zeggen: „Fous-toi par la" (zelfs dit ver talen wij niet, al is het een van zijn keurigste zegswijzen) en vraagt dan: „Wat moet je eten, kikkers, slakken of een kalfskop? Hou je van kalfskop? Dan scheer je je zeker zelden". Voordat ge tijd hebt gehad uw wensen te for muleren, is uw menu al doorgebruld naar de keuken en tien minuten later zit ge achter een bord uitstekende kik kerbilletjes, die voorafgaan aan een coq au vin. Daarmee zijt ge allerminst van Roger af, want deze begint onmid dellijk ten aanhore van iedereen met warme belangstelling en in een knette rend tempo te informeren naar uw be trekkingen met de andere sexe. Als ge ooit Rabelais gelezen hebt, krijgt ge wel in de gaten, waar hij het over heeft. Zijn levendige belangstelling voor deze activiteiten heeft hem bovendien verrijkt met een schat van vergelijkin gen en qualificaties, die hij voortdurend bezigt om de conversatie wat schilder achtiger te maken. Ge hoeft daar echter niet van te schrikken, want gij verstaat het toch niet en mocht dat wel het geval zijn, dan kunt ge u refereren aan de drie paters waarmee wij aan tafel zaten en die glimlachend luisterden naar zo'n referaat. Toen wij hen even beducht aankeken, zei een van hen: „Vindt maar eens een beter Christen, Mon sieur". Roger die zeker het bloeiendste res taurant van Parijs drijft, waar het dag- in-dag-uit afgestampt zit, verdient geld als water, zonder ooit zijn prijzen op te drijven. Met dat geld als water finan ciert hij een weeshuis met veertig kin deren, enigszins tot verdriet van de fiscus, die dat niet belasten mag, en bovendien voedt hij nog een stuk of dertig bedelaars per dag, Zelf leeft hij nog in alle soberheid van de Parijse „gamin", die hij altijd wel blijven zal. Hij werd geboren op de Place Saint Sulpice (kan het Parijser?) en was op zijn derde jaar al wees. Vandaar dat weeshuis, dat hij vrijwel alleen onder houdt. Toen hij nog heel jong was, moest hij zijn eigen geld al verdienen. In het restaurantbedrijf, waar hij een onmiskenbare aanleg voor had, maar waarin hij een even onmiskenbare mis lukking werd. Althans volgens alle uit gestreken, knipmessende directeuren, die er niet van hielden, dat een ober de gedragingen der gasten en de verrich tingen van de koks van opgewekt Pa rijs commentaar voorzag. Toen hij ten slotte in de Ritz bij het bedienen van Koning Albert II der Belgen zijn dasje in de sauskom liet vallen, was het met hem gedaan. Op dat moment heeft Roger de direc teur van de Ritz meegedeeld, dat hij een restaurant zou openen, een „petit fond lui", waarin de gasten zouden doen, wat hij wilde, waarin hij ze uit zou schelden, wanneer ze arrogant zou den doen, waar hij alleen maar de men sen toe zou laten, die hém zouden be vallen en dat het grote succes van Pa rijs zou worden. Wel, het is dat geworden, zoals de zeventig hulpbehoevenden, die er van daag den dag van kunnen bestaan, met warmte kunnen getuigen. En zo hebben wij het ook aangetroffen, toen wij het in de oorlog vonden. Roger, die toen bij ons aan tafel kwam zitten, kreeg al gauw in de gaten, dat wij niet zozeer in Parijs zaten om de Duitsers te helpen en dat we bovendien slecht bij kas wa ren. Hij eiste daarop van ons, dat wij twee keer per dag gratis bij hem zou den komen eten. Toen wij dit niet durf den accepteren, stelde hij voor, nó de oorlog af te rekenen. Dat leek ons voor hem geen kansrijke affaire en toen wij daarom zeiden toch iets te willen betalen, stelde hij een eenheidsprijs van een gulden per maaltijd vast. Wij durf den uiteraard nooit meer dan een be scheiden ommeletje te bestellen, een or der die met een ernstig gezicht werd opgeschreven. Het eigenmachtig door Roger opgestelde menu telde dan meest al drie of vier gangen, werd rijkelijk besproeid met wijn en eindigde onver anderlijk met een ganse Camembert. Bij de koffie en de Calvados kwam dan de rekening: Eén gulden. Hoewel dit, gezien het nevenstaande stuk eigenlijk een Parijse agenda zou moeten zijn, zullen wij hiervan ge zien de omvang van onze krant en van uw beurs maar afzien. In de Amsterdamse stadsschouwburg dan speelt het ATG vanavond Miss Poes van Ted Willis onder regie van Saal- born. In de hoofdrollen: Carla de Raet en Lo van Hensbergen. Morgen avond hetzelfde stuk. Maandagavond komt het Rotterdams toneel met Bo- naventura van Charlotte Hastings. Regie: Frits van Dijk-,, hoofdrollen: Charlotte Kohier en Fientje Berg- hegge. Woensdag speelt de Haagse Comedie De kersentuin van Tsjechow onder regie van Peter Sjarow. Ida Wasserman, Paul Steenbergen, Myra Ward en Heieen Pimentel vervullen er de belangrijkste rollen in. Donder dag tenslotte wordt Iphigeneia ge speeld door de Nederlandse Comedie. Regie: Johan de Meester. Hoofdrol len: Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Fons Rademakers en Johan Fiolet. Het Concertgebouw Orkest onder Antal Dorati speelt vanavond Sme- tana's Die Moldau, het tweede piano concert van Bartök en Beethovens derde. Soliste is Yvonne Loriod. Morgenmiddag speelt Menuhin met het Residentie-orkest onder Van Ot- terloo. Op het programma staan de Akademische Festouverture van Brahms en de Symfonie fantastique van Berlioz. Maandag geeft Rubin stein een recital van iverken van Haydn, Schubert, Brahms, Chopin en Strawinsky. In de kleine zaal spelen Dinsdag Janine Meyer (piano), Jean Louis Stuurop (viool) en Wim van Overeem (piano). Woensdag in de kleine zaal zingt Uriel Porte (bas) begeleid door Roman Ryterband (piano). Het programma: Beethoven, Handel, Purcell, Schumann, Schu bert, Elgar, Gershwin, negro-spiri tuals. Donderdag is er een herhaling van het concert van Zaterdag. En in de kleine zaal geeft Cor de Groot een recital. In de Stadsschouwburg geeft de opera Zondagmiddag Faust en Dins dagavond Don Juan. Aanbevolen films zijn „Nous sommes tous des assassins" in Kriterion en „Les deux vérités" in Nöggerath. „Le petit monde de Don Camilio" in Tuschinski en „Cry the beloved country" in Al- hambra. Ge begrijpt nü overigens wel, waar om wij graag Roger ons menu laten samenstellen. En ook misschien wel waarom wij hem in het begin van dit verhaal een van de grootste kleine man nen van de twintigste eeuw noemden. Dat kunt ge overigens pas helemaal be grijpen, wanneer ge zelf door de oude straatjes van het Quartier Latin een keer uw weg hebt gezocht naar dit heiligdom van het menselijk geluk en het goede leven. Wanneer ge er een keer tezamen tafelend met een profes sor, een timmerman en vaak een heel mooi meisje, het glas geheven hebt, ge vuld met een rouge, een rosé of een blanc (ziedaar de hele wijnlijst). Wan neer ge Roger met één opmerking een ballon van dikdoenerij leeg hebt zien prikken en ge hartelijk gelachen hebt om deze gekke en goede wereld. Wanneer uw hart warm is geworden, omdat ge een Parijse straatjongen met Parijse branie zo heel hard „ja" tegen het leven hebt horen zeggen. BOEDA cursusperiode was, door grote deelneming, gering verloop, trouw bezoek, algemene sfeer van correctheid en wellevendheid. De oorzaken daarvan zijn natuurlijk moeilijk na te gaan, maar de heer Munnik is geneigd in dit geval ook de geest van het gymna sium en de zeer grote medewerking van da rector, dr. K. Huibregtse, als gunstige fac tor daarbij te betrekken. Ook was opmerkelijk dat bijna geen der cursisten tot betaling van lesgeld behoefde te worden aangespoord. In totaal werd ruim 2400 ontvangen. Een nieuw experiment was het geven van les in de Franse taal met behulp van de Linguaphone-methode, een experiment, dat mede dank zij het enthousiasme van de lerares een groot succes is geworden. Op de tekencursussen, die zeer druk bezocht werden, zelfs So, dat de tekenzaal te klein was en er een extra avond moest worden ingelast, werd zoals steeds zeer geanimeerd gewerkt, getekend, geschilderd en gepo seerd. Doch dit jaar werd er bovendien geboetseerd en zelfs zeer verdienstelijk. Het is dus begrijpelijk dat na zo'n sti mulerend jaar „Jong Haarlemvoor uit" zich weer met een groot vertrouwen presenteert bij de schoolvrije jeugd. In het Stedelijk Gymnasium kan men van Maandag tot en met Vrijdag iedere avond van 19 tot 21 uur inlichtingen krij gen. Rooms-Katholieke jongeren kunnen bovendien terecht bij de heer N. C. Schou ten, Emmalaan 34. Het verdient geen aanbeveling te wach ten tot de cursussen begonnen zijn, het geen omstreeks 15 October het geval is. Vurige wens: Gebouw voor de jeugd Het is te hopen, dat de Haarlemse jeugd wederom in groten getale bewijst dat zij deze uiterst nuttige vrije-tijdsbesteding op prijs weet te stellen. Des te eerder zal. dat zo vurig gewenste moderne gebouw voor de jeugd tot stand moeten komen, waar zowel „Jong Haarlem.vooruit" als vele andere culturele organisaties een onderdak zullen kunnen vinden. Hier ligt, zowel voor het gemeentebestuur als voor parti culieren, een prachtige taak. De radio laat Haarlem als stad van in tensieve kunstbeoefening de volgende week alle recht wedervaren. Er zijn twee uitzendingen van het inter nationaal orgelconcours (de improvisatie wedstrijd Maandagavond van 21.25 tot 22.45 vla Hilversum I en de uitvoering van de voor het concours geschreven concerten voor orgel en orkest van Badings en Van der Horst op Woensdagavond van 20.20 tot 21.30 op dezelfde zender) en een uitvoe ring van Badings vijfde symphonie door de H.O.V. onder leiding van Toon Verheij op Donderdag van 22.15 tot 22.45, eveneens via Hilversum I. Van de overige uitzendingen waarbij in woners van Haarlem en omgeving betrok ken zijn noemen wij: „Ben je zestig?", een mozaïek voor bejaarden (Dinsd. H.I.), In leiding op Diepenbrock-cyclus door Jan Mul (Dinsd. 22.20, H.I.), Dagopening door ds. A. van Biemen (Donderd. 7.50, H. II), „Lezende vingers", een luisterspel over het leven van Louis Braille door dr. P. H. Schroder (Donderd. 21.20, H. II), Orgel werken van Hendrik Andriessen door Al- bert de Klerk (Vrijd. 15.30, H. I), Dolf Hendrikse bespeelt het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk te Berlicum (Vrijd. 15.10 H. II), „Tijdelijk uitgeschakeld" door A. J. van Leusen (Zat. 10.00 H. II) en Licht baken door pater W. Loop (Zaterd. 20.30, H. II). Tenslotte vermelden wij nog een concert dat op Vrijdag 10 October wordt gegeven door het symphonie-orkest van de Bel gische Nationale omroep' onder leiding van Marinus Adam. Uitzending van 20.15 tot 22.00 over Brussel II, 324 meter. In tegenstelling met de sombere verwach tingen van De Bilt heeft Pluvius zich uiterst vriendelijk gedragen ten opzichte van de Leidse Drie-Octoberfeesten. Al de sombere voortekenen ten spijt begon het festijn van de herdenking van het ont zet van Leiden in een stralende zonneschijn, die een feestelijke stemming bezorgde aan de vroege reveille-gangers, aan de duizen den, die zich reeds bij het krieken van de dag nabij De Waag aaneenschaarden om de traditionele uitdeling van haring en witte brood bij te wonen en aan de menigte, die de koraalmuziek bij het standbeeld van Burgemeester Van der Werff kwam be luisteren. Niet minder dan 23000 haringen en 7500 broden werden aan de nazaten van de in woners der belegerde veste overhandigd, een record, waarbij het aantal van verleden jaar was verdubbeld. Dertienduizend per sonen kwamen deze traditionele feestgave afhalen. Alle traditionele programmapunten van de viering waren ook dit jaar weer tegen woordig: lunapark, reveille, taptoe, optocht, harddraverijen, jeugdwedstrijden en ont vangsten van allerlei hoogwaardigheids bekleders. Vele tienduizenden aanschouwden 's mid dags de luisterrijke optocht „Leidse mees ters", die gedurende vele uren door alle buurten van de sleutelstad trok. Rem brandt, Lucas van Le'yden, Jan Steen, en al die andere meesters, die Leiden in de loop der eeuwen tot een centrum van cul tuur hebben gemaakt, vertoonden zich in levende lijve aan de scharen van bewon deraars en feestgangers.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7