Feestelijke viering van jubileum Zandvoortse reddingsbrigade Kort en bondig „De Stem des Volks" vierde het vijftigjarig bestaan Jaarvergadering van de Zandvoortse hockeyclub Gunstige resultaten van ZHC op eerste competitiedag Zandvoort Haarlemmermeer Hillegom Halfweg Nieuw Vennep Opera-concert der H.O.V. te Hillegom Hoofddorp Geen veiliger strand dan het Zandvoortse Behoud tweede predikants plaats Herv. Gemeente Vergaderruimte voor het speeltuinwerk Besluiten van Rijnland Voorbereidingen voor corso in voorjaar 1953 Wielrijder aangereden door militaire auto Feestavond v.v. „Halfweg" Intrede ds. J. A. van Boven ETO won van DIO: 4-2 MAANDAG 6 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spontaan en enthousiast heeft de Zand voortse reddingsbrigade Zaterdagavond in de tot en met de laatste plaats bezette zaal van „Zomerlust" haar dertigjarig bestaan gevierd. Onder de talrijke aanwezigen wa ren Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema., de beide wethouders A. Kerk- man en fe. Slagveld, vele raadsleden en enkele hoofden van takken van dienst. Later op de avond kwam ook het bonds- bestuur, na afloop van de feestvergadering in Amsterdam ter viering van het 35-jarig bestaan van de bond, nog acte de présence ge,xre n. *De avond werd geopend door de voor zitter van de feestcommissie, de heer A. Loos, waarna de voorzitter der brigade, de heer P. v. d. Mije, een historisch overzicht gaf van het bestaan der brigade, waarbij hij uitvoerig inging op de punten „Waarom werd de brigade opgericht". „Hoe werd het werk verricht" en „Hoe zal dit werk worden voortgezet". Vooraf deelde hij mede, een telegram van medeleven te heb ben ontvangen van drie oud-werkende le den van de brigade, die thans in Afrika vertoeven, de heren Eep en Simon de Jong en Gerrit Terol. In het feit, dat deze middag aan de Ne derlandse bond tot het redden van drenke lingen het praedicaat „Koninklijke" was verleend, zag spreker een aansporing, om met nog groter enthousiasme het werk voort te zetten. Daar reeds door ons een uitvoerige be schouwing wend gegeven over de historie en het werk der Zandvoortse brigade, kan thans word<afo volstaan m.et uit de interes sante red$ van de heer Van der Mije nog aan te stippen, dat grote dank werd ge bracht ,aan de heer C. Beekhuis, die prach tig wérk voor de brigade verrichtte, aan gemeentebestuur, hoofden van takken van dienst en de politie, voor de grote hulp en dé voorbeeldige samenwerking, die steeds werden ondervondén. Het werk van het istroomonderzoek, door dr. Varenkamp be- gonen, werd met kracht voortgezet en eist nog steeds nauwgezette aandacht en studie. „Wanneer", aldus besloot spreker, „door het werk der brigade slechts één mensen leven behouden zou zijn gebleven, dan reeds zou het dertigjarig werk niet tever geefs zijn geweest. De uitkomsten van deze dertig jaar zullen daarom in de toekomst worden doorgezet en vervolmaakt, onder de leus: „Geen veiliger strand dan het Zandvoortse strand!" Zandvoorts burgemeester noemde dit jubileum voor Zandvoort een zeer belang rijke gebeurtenis. Het initiatief tot'de op richting duidde op innerlijke beschaving. Dit werk dat/geheel belangeloos in het sei zoen dag i^i dag uit wordt verricht, ver dient de .hoogste lof. Bijzonder verheugde het spreker, dat de beide posten zo kort na de oorlog weer herrezen en hij roemde de eensgezindheid en samenwerking met de K.NJZ.H.R.M. ten zeerste. Vol trots en met grote belangstelling zal Zandvoorts ge meentebestuur dit prachtige werk blijven wolgen. Namens de werkende leden boden daar na drie dames de voorzitter drie prachtige werpboeien aan, een geschenk, dat de voor zitter bijzonder verheugde, omdat deze ei genlijk onmisbare boeien nog steeds op de inventarislijst oritbraken. Namens de afdeling Zandvoort van het Ned. Rode Kruis huldigde daarna voorzit ter Joh. C. Jung het bestuur met fraaie bloemen, erop wijzende, dat dit feest der brigade eigenlijk een feest betekent in „eigen gezin" omdat beide verenigingen hetzelfde beogen, n.l. het bieden van hulp aan de mensheid in nood. De E.H.B.O.-cur sus, die men jaarlijks gezamenlijk organi seert, getuigt daarbij zeker óók van de voorbeeldige samenwerking, die er tussen beide verenigingen bestaat. Mevrouw v. d. Wolde-Hüsken deed haar felicitaties namens de Zandvoortse zwem- club „De Zeeschuimers" vergezeld gaan van een prachtig bloemstuk. Tenslotte voerde, namens de vier Zand voortse kampeerverenigingen, de voorzitter van de federatie, de heer Lazones het woord, die in een sympathieke speech erop wees, hoezeer de kampeerders steunen op het werk der brigade, op wie zij zich geheel en al verlaten. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het feestprogramma, waaraan medewerkten het orkest van Joop Mullens, Gerry en Ferry, The Larrysons en de jonge Zandvoortse goochelaar „Mystica", wiens debuut veel beloften inhield voor de toekomst. Een gezellig bal besloot dit bijzonder geslaagde feest der Zandvoortse reddingsbrigade. ADVERTENTIE Snelle aflevering De Zandvoortse hockeyclub Z.H.C. heeft Zaterdagavond in hotel Keur aan de Zee straat haar jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. A. B. van Pagee. Deze her dacht in zijn openingswoord het in dit voor jaar door de dood ontvallen lid en oud bestuurslid, mevrouw M. Brokmann-Meetli, met enige ogenblikken stilte. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. C. W. J. Krot, vermeldde een langzaam voortgaande stijging van het ledental, mede door de onder de leerlingen der Zandvoort se scholen gevoerde propaganda. Wat het sportieve gedeelte betreft sprak het ver slag van een bijzonder geslaagd seizoen, waarover men zeer tevreden mocht zijn. Het punt bestuursverkiezing nam enige tijd in beslag door het kiezen van twee le den uit vier candidaten. De door het be stuur candidaat gestelde heren P. Meeth en A. Bakels werden gekozen in de plaats van mejuffrouw J. van Meurs en de heer Gatsonides, die voor het lidmaatschap van de vereniging hadden bedankt. De twee herkiesbaar zijnde aftredende bestuurs leden, mejuffrouw A. Berends en de heer Krot, werden herkozen. Verder hebben nog zitting in het bestuur de heren Van Pagee (voorzitter) en de heren Th. Polman en B. Balledux, leden. De Zandvoortse hockeyclub Z.H.C. is Zondag het seizoen begonnen met wed strijden, waarvan de resultaten niet on gunstig kunen worden genoemd. Door een misverstand en een administratieve fout van Amsterdam reisde het eerste herenelf tal naar Amstelveen om daar te vernemen dat voor de wedstrijd een ander uur was vastgesteld dan oorspronkelijk was opge geven. De K.N.H.B. zal moeten uitmaken of de wedstrijd overgespeeld zal moeten worden of reglementair door Zandvoort wordt gewonnen. Het tweede elftal toonde zich haar nieuwe plaats in de tweede klasse volkomen waard door de overwinning van 6-0 op het tweede elftal van Strawberries. Het derde elftal in de vierde klasse begon het seizoen even min slecht met een zege van 4-0 in de uit wedstrijd tegen IIBS 4. Bedroevender wa ren de resultaten van het met invallers spelende vierde elftal dat in het Heem- steedse Sportpark met 14-0 klop kreeg van een zwak spelend Alliance 4. De dames leden hun eerste nederlaag tegen Groen-Geel (0-5) en het naar de vierde klasse gepromoveerde tweede da meselftal eindigde de uitwedstrijd tegen H.I.C. 3 met gelijke stand. Ds. E. Saraber Jr., die een beroep naar de Hervormde gemeente te Voorschoten heeft aangenomen zal, na 5 jaar in Zand voort zijn ambtelijk werk te hebben ver richt, zijn gemeente begin Januari ver laten. In een vergadering van kerkeraad en kerkvoogdij is uitvoerig beraadslaagd of in de door zijn vertrek ontstane vacature zal moeten worden voorzien, hetgeen we gens de uitbreiding der gemeente nood zakelijk, doch wegens de financiële toe stand zo goed als onmogelijk is. Zondagmorgen r.a afloop van de kerk dienst heeft jhr. De Savornin Lohman, president van de kerkvoogdij, zich tot de gemeente gericht en mededelingen gedaan over de situatie, waarna bij de uitgang een circulaire werd overhandigd, waarin het door hem gesprokene werd toegelicht. Hierin verklaart de kerkvoogdij, dat reeds in 1586 het armzaliqf. vissersdorpje Zandvoort kans zag, een predikant van de „nije lere" te bc-oepen, een ambt, dat daarna de eeuwen door gehandhaafd kon worden. Het aantal predikanten heeft echter met de groei van het dorp geen gelijke tred gehouden.. Jn 1822 bijvoorbeeld telde Zand voort 727 inwoners, thans ruim 11.000. De arbeid van een dergelijke gemeente, waar het aantal Hervormden ruim 4.000 bedraagt, acht de kerkeraad voor één pre dikant onmogelijk en onverantwoord. Na herinnerd te hebben aan de enorme arbeid die de beide predikanten sinds 1947 gezamenlijk hebben verricht, wordt mede gedeeld, dat de uitgaven der kerk de laat ste jaren steeds zijn gestegen. Sedert 1948 moest jaar op jaar met te korten worden gewerkt, waardoor de ker keraad wellicht zal moeten besluiten de tweede predikantsplaats op te heffen, ten zij de Her-vormde kerk te Zandvoort haar roeping verstaat en een nog grotere offer vaardigheid toont. Daartoe zullen de vrij willige bijdragen met ongeveer 50 procent moeten worden verhoogd, omdat de in komsten met minstens f 4500 per jaar zul len moeten stijgen, om zowel het jaarlijkse tekort als de tweede predikantsplaats te kunnen financieren. Met vol vertrouwen legt daarom de kerkeraad de zaak in han den van de leden der Zandvoortse ge meente, die worden verzocht, binnen acht dagen hun beslissing te willen kenbaar maken. Zondagsschoolvereniging De Nederlandse Zondagsschoolvereni ging houdt op Zaterdag 18 October een filmdag in gebouw „Ons Huis". Des mid dags twee voorstellingen voor de kinderen en des avonds voor volwassenen. De avondbijeenkomst zal onder leiding staan van ds. E. Saraber Jr. Vertoond worden de films „De Circusjongen" en de popa- gandafilm „In onze plaats". Hoofdbestuurs leden van de vereniging zullen over er varingen met het Zondagsschoolwerk in Nederland spreken. Daar de speeltuinvereniging „Kinder vreugd" zich wegens de zich nog steeds uitbreidende wintercursussen geplaatst zag voor moeilijkheden, wat de vergaderruim te betreft, heeft het gemeentebestuur gun stig beschikt op een verzoek het zaaltje van het Gem. Gasbedrijf aan de Tolweg gedurende enkele avonden per week be schikbaar te stellen. De vergadering van het hoogheemraad schap van Rijnland heeft besloten het da gelijks bestuur te machtigen tot het aan gaan van geldleningen tot een maximum van 2.000.000; ér zijn aanbiedingen ont vangen voor geldleningen op schuldbeken tenis. Voorts is een beginselbesluit geno men tot het uitdiepen van de Drecht, een boezemwater van Rijnland onder de ge meente Leimuiden. Dit water zal vooral van groot belang worden wanneer Rijnland in een nabije toekomst voor het aanvullen van de zoetwatervoorraad ook water uit Amstelland zal gaan overnemen; de Drecht is een hoofdverbinding tussen Amstelland en Rijnland. Opbrengst reclasseringscollecte De collecte ten bate van de Nationale Reclasseringsdag heeft in Vijfhuizen en omgeving 84.70 opgebracht. Terwijl de winter nog voor de deut staat, begint het Centraal Comité Bloemen corso Bollenstreek reeds weer activiteit te tonen. Maandagavond 13 October houdt het comité met de deelnemers en de jury leden van het corso 1952 een vergadering in het beursgebouw, waar ook andere be langstellenden welkom zijn. Op de agenda staat als eerste punt een nabeschouwing door de jury over het corso 1952, waarbij gelegenheid tot vragen stellen zal worden gegeven. Het tweede punt van de agenda is een causerie door het jurylid de heer G. Kiersch uit Amsterdam. De heer Kiersch is een deskundige op het gebied van de bloemsierkunst en wil, wegens de critiek op de tot nu toe gevolg de wijze van opsiering, zijn zienswijze hierop geven, hetgeen hij aan de hand van enige modellen en tekeningen hoopt te doen. Vooruit lopend op deze causerie menen wij toch wel te kunnen opmerken, dat de tot nu toe in de bollenstreek gevolgde wijze van opsiering aan dit corso een ge heel eigen karakter gaf. De geheel in bloe men uitgevoerde wagens deden dit corso onvergelijkbaar zijn met andere bloemen corso's. Zou men thans overgaan tot het maken van wagens waarbij ook niet-florale ob jecten worden verwerkt en de bloem dus ondergeschikt wordt en wij hebben goede gronden om te veronderstellen dat de heer Kiersch in deze richting wil dan zal het corso zeker veel van de charme verliezen, die het tot nu toe bezat. Vanmiddag om 12 uur is op de Amster damse Straatweg in Halfweg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een Amsterdam mer gewond werd; per ziekenauto is hij naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam overgebracht. Het slachtoffer, de heer S., wonende te Amsterdam en werkzaam te Halfweg,kwam per fiets uit de Haarlemmermeerstraat en wilde door de Amsterdamse Straatweg over te steken, het Dr. Boumannplein bereiken. Vermoedelijk heeft hij onvoldoende op het verkeer gelet en werd aangereden door een militaire auto. Hij kreeg een wiel over het lichaam. Met gebroken ribben en won den is de heer S. naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Zaterdagavond gaf de voetbalvereniging „Halfweg" een feestavond in restaurant Cornelissen, ten bate van de Halfwegse af deling van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis1'. Medewerking werd verleend door de toneelvereniging „Kunst na Arbeid", die haar klucht ,,'t Hele huis op stelten" op voerde. In de Nederlands Hervormde "kerken van Abbenes én Nieuw Vennep zijn Zondag diensten gehouden, waarin ds. Jr A. van Boven bevestigd is tot predikant van de Nederlands Hervormde gemeente aldaar en waarin hij zijn intrede heeft gedaan. In de ochtenddienst te Abbenes heeft ds. G. van Reyendam van den Burg (Texel) de bevestigingsdienst geleid. Hij snrak naar aanleiding van Jesaja 2 vers 4: „Predik het woord". De bevestiger vestigde de nadruk op de verantwoordelijke taak die aan de verkondigers van het Evangelie is opgelegd. Het predikantsambt mag men nooit be schouwen als een vak, maar als een roe ping. Ds. Van Reyendam sprak de wens uit. dat het de nieuwe predikant gegeven moge zijn de'roeping na te komen. Ds. Van Boven hield des middags zijn intreepredikatie te Nieuw Vennep naar aanleiding van Joh. 21 vers 21b: Gelijker- wijs mij de Vader gezonden heeft, zend ik u lieden". De predikant merkte op, dat alles dat in het leven bereikt is, in de hand des Vaders ligt. Hij heeft de predikant naar deze omgeving gezonden; mogen de ge meenteleden dit steeds in volle omvang leren begrijpen en er naar handelen. Na afloop van de dienst hebben het woord gevoerd mr. J. F. Jansonius, burge meester van Haarlemmermeer; ds. Y. van der Zee, predikant der Gereformeerde Kerk; ds. G. van Reyendam, die des mor gens als bevestiger was opgetreden; ds. J. C. Salverda, namens de classis Haarlem der Nederlands Hervormde Kerk; ds. Don, namens de kerkeraad en de heer Jansen, ouderling, namens de gemeente. De gemengde Arbeiders Zangvereni ging „De Stem des Volks" heeft Zaterdag het vijftigjarig bestaan gevierd met een receptie in de tuin- zaal en een gevarieerde feestelijke bijeenkomst in de grote zaal van het Concertgebouw. De voorzitter van het jubilerende koor, de heer R. Smink, gaf op de receptie een historisch overzicht van „De Stem". Gemakkelijk hebben de bestuursleden het in dé lóóp der jaren niet gehad, zo zeide hij. Gezegd kan worden, dat zij een grote taak hebben vervuld voor het socialisme. Vroeger werden uitsluitend strijdliederen gezongen; de programma's werden later gewijzigd en men maakte een keuze uit de koorlitteratuur. Zangkoren hebben echter met financiële moeilijk heden te kampen, als zij een programma op hoog peil willen brengen. De voorzitter sprak de wens uit, dat de overheid steun zal verlenen. Hij zeide ten slotte, dat het koor de toekomst onder leiding van Hans Lichtenstein met ver trouwen tegemoet ziet. De heer D. J. A. Geluk, sprekende nemens het gemeentebestuur, merkte op met lege handen te staan; hij kon echter wel meedelen, dat het gemeenetbestuur sympathiek staat tegenover het werk der koren en dat het overweegt financiële steun te verlenen. De heer W. F. Happé voerde het wóórd als voorzitter van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid. Hij zeide, Met de voltooiing van het gebouw van de Hillegomse Bollenbeurs is de gemeente Hillegom verrijkt met een mooie ruime zaal. Om die zaal in te schakelen in het culturele streven van de bollenstreek, en meer .speciaal van de gemeente Hillegom, is een Initiatief-Comité in het leven ge roepen om na te gaan of te Hillegom een Stichting Beursconcerten kan worden ge vormd. Bij wijze van proef had het comité Zaterdagavond in de grote zaal van het Beursgebouw een opera-concert georganiseerd, waaraan de Haarlemse Orkestvereniging onder leiding van de dirigent Marinus Adam haar medewerking verleende en waarvoor men de sopraan Greet Koeman en de tenor. Chris Scheffer als solisten had uitgenodigd,. De grote belangstelling voor dit..concert moet het comité ongetwijfelL-optimistisch gestemd hebben omtrent de" mogelijkheid de bedoelde stichting werkelijkheid te dóén worden. ',,A Opera-muziek heeft nog steeds een grote schare van bewonderaars. Zij /heeft .daar recht op. Het zijn waarlijk' niet onbete kenende componisten geweest, die operas schreven. Integendeel, namen als Mozart, Beethoven, Verdi, Rossini, Lortzing, v. V/eber, Wagner, mogen met tal van ande ren met ere genoemd worden. Tegen een uitvoering in concertvorm mag men met reden aanvoeren, .dat opera muziek uit haar toneelverband gerukt wordt. Daartegenover staat echter, dat zij zo uitgevoerd toch.nog zoveel': rtliVer mu zikale genieting eh zelfs expressieve ont roering kan gevenj dat bertvarèn.rt'eèpn; zo'n uitvoering belangrijk kunnen worden geneutraliseerd.. Tegen een concert als dat van Zaterdag behoeft men althans geen enkele beden king te hebben. Het was populair in de goede zin door de keuze van de Ouverture tot „Mignon" van A. Thomas, het Inter mezzo uit „Cavalleria Rusticana" van .P. Mascagni, de Ouverture tot „Wilhelm Tell" van G. Rossini en verder door ge zongen fragmenten uit opera's van Verdi, Puccini, Mascagni en Gouriod. De ballet muziek „Sylvia" van L. Delibes is vrij be kend. De Ouverture tot „Le Roi d'Ys" wel licht' minder, maar in de verzorgde uit voering sprak de warm geïnstrurh'ëhteer- de muziek direct voortreffelijk aan, mede door de met fraaie toon gespeelde solo van de violoncellist Eduard Biele, die met enkele houtblazers, ook een belangrijk aandeel had in de uitvoering van Rossini's ouverture. Met de acoustiek in de zaal is het nog oppassen. De plaats van de instru menten bleek van beslissende betekenis waar het de klank betrof. De houtblazers klonken over het algemeen relatief te zwak. De pauken daarentegen dreunden, gesteund door de ruimten onder het podium, te zwaar. De solo-cello, vooraan geplaatst, klonk voortreffelijk in vrije klankontplooiïng. Deze bezwaren zijn waarschijnlijk gemakkelijk te ondervan gen. Zij deden aan de indruk van de avond weinig af. Men genoot van het orkest, maar ook van de solisten. Greet Koeman zong met prachtige techniek en spannende voordracht de aria's uit „Aïda" en „Tosca". Chris Scheffer muntte vooral uit in de Ca- vatihe uit „Faust" en verder bij de duet ten bit „Cavalleria" en „Faust", waarin ook Greet Koeman tot verrukkelijke zang kwam. Aan Marinus Adam en het orkest hadden beiden uitstekende begeleiders. De Hillegommers hebben een mooie opera-avond gekregen. Wij geloven, dat vele van de ruim 160.000 inwoners van Haarlem hen er om zullen benijden. P. ZWAANSWIJK dat als er feest is bij „De Stem", er ook feest is bij de'partij en als de een zorgen heeft, dan heeft de andere die ook. Beide organisaties hebben gemeenschappelijk gestreden. Bovendien heeft het koor een belangrijke rol vervuld om het culturele peil van de partij te verhogen. Namens de afdelingen, aangesloten bij de partij en de vrouwenbond bood de heer Happé een geschenk onder enveloppe aan. De heer D. Verbaan, voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond, wenste het koorg eluk en overhandigde namens het bestuur, vakorganisaties en vrouwenbond eveneens een geschenk onder enveloppe. Voorts spraken de heren A. Dal, secre taris van de Bond van Arbeiderszangver- énigingen in Nederland, mede namens „De Stem des- Volks" te Amsterdam; J. Eauwsema, een der oprichters van het koor; L. van Asperen, namens het afde lingsbestuur van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling; F. Leibrand, namens de muziekvereniging „Excelsior"; H. Stapel, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Culturele Sportbond; Kuil, naméns „Kunst en Strijd" te Amsterdam; A. Misset, vice-voorzitter van de Ko ninklijk mannenkoor „Ceacilia"; P. Kes- sens namens „Dé Kleine Stem" en dr. G. Ras. De dames J. HosHutter, D. de Zwart en Bep Bestebreur hadden een vlag ge maakt, die de heer P. Coert, voorzitter van het jubileumcomité aanbood. Ook verschenen ter receptie de heren J. Fontijne; hoofdcommissaris van politie; ir. C. Ch. Cramer, ouddid van de Tweede Kamer;- J. A. Krelage, voorzitter van de Bond van Arbeiderszangverenigingen in Nederland; J. J. Voogd, secretaris van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid; D. A. J. Spek, - voorzitter van het Haar lems Christelijk Mannenkoor; F. S. Noord- hoff, oud-wethouder van Haarlem en dr. J. R. H. de Smidt, secretaris van de Haar lemse Orkestvereniging. Feestelijke bijeenkomst Er was Zaterdagavond veel belanstel- ling voor de jubileumsavond-van het koor. Onder de aanwezigen merkten wij op dé Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht; de heer M. A. Reinalda; het Haarlemse gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk. De heer Reinalda nam een korte pauze in het programma te baat om de betekenis van de Haarlemse „Stem" in verleden, heden en toekomst, uiteen te zetten. I Hij kon-er éigen; jeugdherinneringen aan vastknopen, ook' betreffende het stakings-- jaar 1903, toen- ,-,De Stem" één jaar be stond." -„Het was een kleine kring, die onder dé bezielende leiding van Otto de Nobel, de boodschap van Troelstra over tuigend uitdroeg. Bij - allerhande gelegen heden, begrafenissen, 1 Mei-vieringen, enzovoorts', was „De Stem" van de partij. Veel is er in die 50 jaar veranderd. Het ontvoögdingspröces, waaraan „De Stem" steeds intensief meewerkte, heeft zich dermate ontwikkeld, dat wij thans deel nemen aan de cultuur en wij mede ver antwoording dragen in het maatschappe lijk bestel. Wij zijn er echter nog lang niet. ïfet inzicht in' de démocratie is nog onvol doende doorgedrongen. Wij bleven streven, iqder op zijn wijze. Met een opwekking tot de jubilerende vereniging om te blij ven volharden," besloot de heer Reinalda zijn toespraak. Deze avond, precies op de vijftigste ver jaardag, was slechts een aanloop, want pas op 15 Februari aanstaande zal de viering van het gouden feest zijn hoogtepunt be reiken met een jubileumconcert van „De Stem des Volks", dat onder leiding van Hans Lichtenstein, met medewerking van de H.O.V. zal plaats vinden.'Nu was hét aandeel van dé „Stem" slechts beperkt tot de uitvoering van een drietal strijdliederen, dat met geestdrift gezongen werd. Het programma vóór de pauze werd ver der verzorgd door het Amsterdams Opera- en Operette-Ensemble „Bel Canto", be staande uit zes leden van de Nederlandse Opera, met Hans Joosten als pianist-bege leider. Het publiek kon genieten van het frisse en opgewekte zingen van de sopraan Christine Spierenburg, van het fraaie ge luid van de sopraan Ans Keman, van de donkere altstem van Emmy Nijhuis, van het heldere tenor-timbre van Jan Hooge- veen, van de mooi gecultiveerde bariton van Otto Ottens en van de expressieve bas van Joh. Smink; zulks in solo-fragmenten en ensemblestukken uit opera's en ook uit nummers van een lichter genre, dat met „Funiculi-Funicula" van Denza niet slecht vertegenwoordigd .was. De uitvoering van de heerlijke vaudeville uit Mozart's „Ent- führung" vormde met de bariton-aria van Otto Ottens een beslist hoogtepunt. Na de grote pauze was er het optreden van „De jonge Flierefluiters", onder leiding van Johan Jong, en dit betekende een vro lijk en gezellig samenzijn; want het contact met de zaal was al spoedig gelegd en ma nifesteerde zich in een gezamenlijk spelen en zingen van bekende liedjes. Na afloop werd ook nog gedanst. JOS. DE KLERK. Koning Boudewijn van België heeft Zaterdag tg brussel de Noord-Zuid verbinding officieel in gebruik gesteld. Zij zal einde 1953 voor de lijn Amsterdam-Parijs worden opengesteld. Meer dan 1500 arbeiders pëbben gedurende de afgelopen zestien jaar aan de verwezenlijking van de Noord-Zuid-vërbihding gewerkt. De totale kosten belopen ongeveer vijf miUiard francs. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DB ADMINISTRATIS. Reeds binnen twintig minuten had ETO in de wedstrijd tegen DIO, dat over het alge meen geen sterke indruk maakte, een 30 voorsprong behaald. hoewel de gastheren tegen de sterke wind in moesten spelen. Na het behalen van deze voorsprong respectie velijk uit een strafschop genomen door P. Herbes en een prachtig schot van W. de Haan, gevolgd door een goede kophal van H. Bosch, lieten de Hoofddorpers het er bij zitten en zodoende kon DIO het initiatief overnemen en nog voor de rust de stand op 31 brengen. Na de thee waren het de bezoekers die door fel doorzetten hun achterstand wisten te verkleinen (32). Lang duurde de vreugde echter niet. want de gastheren zagen het ge vaar, gooiden er een schepje op met als ge volg dat binnen 5 minuten de stand op 4—2 was gebracht. Met ETO in het offensief ein digde de eenzijdige maar sportieve wedstrijd. BEKRONING. De heer J. Rood heeft op de tentoonstel ling te Utrecht voor orthopaedisch en luxe- schoeuwerk de eerste, prijs gehaald in de b-kiasse voor orthopaedisch schoenwerk en de vijfde prijs voor luxe schoenwerk. BINNENLAND In Eist ls de motorrijder W. H. A. Lenting uit Arnhem tegen een uit tegenover gestelde richting komende vrachtauto ge botst. De motorrijder kwam daarbij om het leven. Öp de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam is Zaterdag te water gelaten het enkel- schroef turbine-tankschip „Saxonheath'ë ge bouwd voör Stavros Niarchos te Hamilton (Bermuda). Met Ingang van 26 October zal de K.L.M. twee retourdiensten per week in plaats van één op de Japanse hoofdstad gaan onderhouden. In de ouderdom van 78 jaar is te Velp overleden jhr. H. A. van Reigersberg Ver- sluys. Jhr. Van Reigersberg Versluys was gepensioneerd reserve luitenant-kolonel van het Nederlandse leger. In 1913 werd hij adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Het s.s. „Waterman" is Zaterdagmiddag uit Rotterdam naar Australië en Nieuw Zee land vertrokken met 500 emigranten voor Nieuw Zeeland en 320 voor Australië. De „Waterman" gaat via Curagao en het Pana- makanaal en zal de terugreis in ballast via het Suezkanaal maken. Volgens het Franse persbureau A.F.P. is de benoeming te verwachten van de heer Suemasa Okamoto tot ambassadeur van Japan in Nederland. De heer Okamoto is van 1938 tot 1941 ambassaderaad van Japan te Londen geweest. Het hoofdbestuur van de R.K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit heeft bij monde van zijn voorzitter, het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg, verklaard, dat het de sta king bij. „De Ommelanden" onjuist acht. Het hoofdbestuur betreurt het dat met de Unie van Landarbeidersbonden geen over leg is gepleegd en noemt het onjuist, dat de A.N.A.B. een staking heeft geproclameerd zonder de andere bonden hierin te kennen. Te Amsterdam is opgericht een voorlo pig comité ter behartiging van de belangen der tegenwoordige bezitters van in bezet tingstijd op de beurs gekochte effecten. Secretaris is mr. J. P. Vreeken, Wetering schans 126, Amsterdam. De gezant van Peru in Nederland, de hëer Enrique Goytisolo, is benoemd tot ge zant van Peru in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Tot zi.in opvolger is benoemd de heer H. F. Davilla Segovia, die gezant van Peru was in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. De Europese Raad voor Kernphysisch Onderzoek, die te Amsterdam vergadert, heeft besloten het centrale laboratorium te vestigen te Genève. Zaterdagmiddag heeft in het raadhuis te Kapelle-Biezelinge de heer D. J. Koopman, secretaris van de Jeugd Vrienden Associatie aan 77 weduwen boven de 65 jaar een pakket uitgereikt namens de onbekende Ameri kaanse weldoener, wiens moeder op 6 Octo ber 1856 in Kapelle werd geboren. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. Witte, zal op 10 Octo ber de tentoonstelling- „Vijftig jaar wonen openen, die in het nieuwe stadhuis te Den Haag zal worden ingericht ter gelegenheid van het feit, dat vijftig jaar geleden de Woningwet van kracht is geworden. Twee arbeiders, werkzaam bij een stèenbrekerij te Borgharen werden ernstig gewond, toen de benzine, waarmede zij hun handen wasten, in brand geraakte. Een hun ner. de 18-jarige J. W. uit Maastricht is later in een ziekenhuis overleden. Gelijktijdig kwamen oo het gemeente huis te Tegelen de heren Th. Sijbers en A. Beeks de geboorte van een tweeling aange ven. Voor de heer Sijbers was het de tweede tweeling, voor de heer Beeks de derde. De drie tweelingen Beeks zijn alle in October geboren. In Den Helder is op 57-jarige leeftijd overleden de heer A. W. P. Angenent, oprich ter en jarenlang voorzitter van het comité „Onze Marine". De heer Angenent heeft vele boeken en artikelen geschreven over het zeewezen, onder, meer het boek „100.000 mij len overzee" over de wereldreis van de onderzeeboot K 18. De Franse maatschappij „Fabre Line" te. Marseille heeft in ons land twee vracht schepen laten bouwen, elk van 2700 ton. De ..Marquette", die gebouwd werd door de Arnhemse Stoomsleephelling Maatschappij (A.S.M.), werd Zaterdag om twee uur te water gelaten. De „Joliette" volgde enige uren later. Dit schip werd door de N.V. scheepswerf „De Hoop" te Lobith gebouwd. In Hoogezand is een 13-jarig meisje bij een verkeersongeval om het leven geko men. Het meisje, dat met een zak achter op haar fiets op een hoofdweg reed. verloor de macht over het stuur en werd door een uit de tegenovergestelde richting komende auto bus overreden. De dood trad onmiddellijk in. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat op 2 October van zijn Septemberreis is te ruggekomen, heeft tijdens deze reis zwaar weer gehad. Daarom is het schip voor onder zoek in Amsterdam in het dok gegaan. Ge bleken is daar, dat „De Hoop" ernstig aan het roer is beschadigd. Het schip zal ver moedelijk pas Woensdag voor zijn nieuwe reis kunnen uitvaren, in plaats van van daag, zoals eerst de bedoeling was. Ook dit jaar kunnen gedurende de Kerstdagen en de jaarwisseling kostelooze radio-groeten aan militairen in Indonesië (Nederlandse missie), op Nieuw Guinea, in de Antillen, in Suriname en in Korea wor den gezonden. Men dient zich hiertoe uiter lijk vóór 15 November schriftelijk té wenden tot de Marinevoorlichtingsdienst, afdeling radio. Koninginnegracht 12, Den Haag. Er bestonden plannen om in 1953 het duizendjarig bestaan van Bergen (N.H.) te vieren. Uit een onderzoek, dat het gemeente bestuur heeft doen instellen, is gebleken, dat Bergen meer dan. duizend jaren bestaat, zo dat er in 1953 geen aanleiding is een ju bileumfeest te vieren. Ook Chili zal in het K.L.M.-luclitnet worden opgenomen. Met ingang van Donder dag 6 November zullen vliegtuigen van de K.L.M., die tweemaal per week van Amster dam naar Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires vliegen, éénmaal per week doorgaan naar de Chileense hoofdstad San tiago. In Europa doet de K.L.M. op deze route Frankfort, Genève en Lissabon aan. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Academie voor Bouwkunst te Amsterdam zijn geslaagd voor het diploma architect de heren H. W. Brakel en H. van Reeuwen te Haarlem en A. W. Kelderman te Bloemendaal. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft aanbesteed het leggen van rioleringen in de Dr. C. A. Gerkestraat en in een "ge deelte van het uitbreidingsplan D met bij komende werken. De begroting bedroeg f 14.800. Ingekomen waren tien inschrijvings biljetten. Laagste inschrijfster firma A. de Clercq te Castricum voor f 12.340 en de hoog ste de heer H. van den Berg te Maarssen voor f26.870. Aan de Doopsgezinde Kweekschool te Amsterdam is geslaagd voor het toelatings examen de heer E. Borren te Haarlem. De dames J. A. Hagen en N. H. Voltelen, beiden te Haarlem, slaagden voor het eerste deel van de acte A van de Ned. Prot. Bond (voor godsdienstonderwijs). Voor de volle dige acte A slaagde mej. J. P. Hulsebos te Sassenheim. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht mej. M. M. Breukink, Overveen. De openbare vergadering van de Haar lemse gemeenteraad begint Woensdagmiddag pas om drie uur. Daarvoor houdt mejuffrouw R. Nathan een inleiding voor de raadsleden over het werk van het sociaal voorlichtings bureau

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3