Alcoholisten helpen elkaar om de drank af te zweren af EXICO Vijf improvisatoren werven om de „Zilveren Tulp" H.O.V. krijgt nieuwe gestalte Agenda voor Haarlem Tharis In zijn zelf gemaakte auto „Alcoholics Anonymous", een interessante nieuwe therapie Een Eeuw geleden r Hoe is het ontstaan? Internationaal orgelconcours Een provinciaal orkest Breed-opgezette gemeentelijke samenwerking op cultureel gebied 3 Twaalf stappen 5 Ook een Haarlemse groep Sponsor9 en vertrouweling Spirituele inslag Motettenkoor Nederlandse Bachvereniging réchisfreekse KLM-verbinding met Dit woord: GEMEEN Bouwmeester Kruisweg overleden Kerkelijk Nieuws Een der eersten DINSDAG 7 OCTOBER 1952 jjet drankmisbruik, hoewel lang niet ADVERTENTIE meer zo'n algemeen verschijnsel als een halve eeuw geleden, is nog steeds een wijd-verbreid euvel in onze samen leving. Elk jaar opnieuw gaan duizenden met hun gezinnen lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk ten gronde aan drankzucht, die de wetenschap van van daag als een ziekte beschouwt en die dus ook als een ziekte behandeld moet wor den. Nu zijn er al sinds jaar en dag vele instellingen en organisaties die de kwaal van het alcoholisme bestrijden en de slachtoffers proberen te helpen, maar vaak blijft al hun arbeid vergeefse moeite, want de alcohol is een machtige txjran, die niet gemakkelijk zijn slacht offers prijs geeft. Dat ervoeren ook de twee Amerikanen, een dokter en een jurist, die zelf, in 1935, door de drank aan de rand van de afgrond beland waren en die toen, na wederzijds hun ellende gebiecht te hebben, in opper ste wanhoop besloten om te trachten „el kaar te genezen". Misschien restte hun geen andere keuze meer, want een van hen had reeds een mis lukte strafkuur in een psychiatrische in richting achter de rug en beiden waren zij bij herhaling, maar zonder succes, door de gebruikelijke drankbestrijdings-organisa- ties „bewerkt". Maar hoe dit ook zij, hun plan werkte voortreffelijk, dank zij het ge zamenlijk bespreken van hun noden en dank zij de vastbeslotenheid, waarmee zij elkaar terzijde stonden in hun strijd tegen de alcohol. Het werkte zelfs zó goed (geen van hen heeft ooit weer een borrel aange raakt!) dat zij besloten het recept van hun genezing niet onder stoelen of banken te steken, maar er ook anderen van te laten profiteren, die er net zo slecht aan toe waren als zij in 1935. Zij ontwierpen daartoe een programma van „twaalf stappen", waarin hun erva ringen verwerkt waren en dat als basis kon dienen voor een systematische genees wijze „voor drinkers door drinkers". Die „twaalf stappen" behelzen in de eerste plaats de erkenning, door de alcoholist, van zijn onvermogen om uit eigen kracht zijn behoefte aan drank de baas te worden. Hij erkent daartoe de hulp van „een Ho gere Macht" („God, as we understood him", zegt de oorspronkelijke Amerikaanse tekst) en het contact met een ander mens nodig te hebben, tegen wie hij „zich kan uitspreken". De tweede phase der „Twaalf Stappen" omvat het zelfonderzoek, de ar beid aan het eigen ik en het herstellen van het leed, aan anderen berokkend. Nadat ook deze stappen „gedaan en gedeeltelijk doorleefd" zijn, volgt als slotfase de dank baarheid jegens de „Hogere Macht" voor de verworven genezing en het uiten van die dankbaarheid door mee te werken aan het herstel van andere, nog niet genezen alcoholisten. Dit merkwaardige systeem van elkaar De Hertog van Windsor kiest zorgvuldig een golfstok, op de „Royal St. George's links, te Sandwich, Kent, waar hij deel neemt aan de herfstwedstrijden. De Her tog, die een kort bezoek aan Engeland brengt, logeert bij zijn moeder. DINSDAG 7 OCTOBER Concertgebouw: Concert voor orgel en or- «est (internationaal orgelconcours), 8 uur. Minerva: „De Vrek" afscheidsvoorstelling Jan Musch, 8.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geheime wa pens", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Czardasfürstin", alle leeft., 7 en 9.10 uur. Frans Hals: „Czardusfürstin", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „I'll see you in my dreams", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 8 OCTOBER Grote Kerk: Concert te geven door de jury-leden van het internationaal orgelcon cours, 8 uur. Frans Halsmuseum: Les Con férences Frangaises, spreker Héron de Ville- fosse, 8 uur. Concertgebouw: Marinierskapel der Koninklijke Marine, 8 uur. Begijnhof kapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Luxor: Journaal voorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag i2", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Geheime wapens", 14 ja^r, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Czardas fürstin", alle leeft., 2, 4.10, 7 en 9.10 uur. Frans Hals: „Czardasfürstin", alle leeft., 2.30, 7.15 en 9.30 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „I'll see you in my dreams", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De beste jaren van ons leven", 14 jaar 2.30 en 8.15 uur. opheffen volgens het principe van „de blinde helpt de blinde" heeft nu, in de zeventien jaar van zijn bestaan, overal ter wereld zeer veel weerklank gevonden; in de eerste plaats in Amerika zelf waar de werkgroepen van deze beweging, „Alcoho lics Anonymous" genaamd, thans meer dan honderdduizend leden tellen en waar ette lijken via de „Twaalf Stappen" het spook van het alcoholisme uit hun levens geban nen hebben. Maar ook in Nederland doen de „Werkgroepen Anonymus" al zegenrijk werk, zoals wij ervoeren uit een aantal ge sprekken, dat wij dezer dagen met voor standers van dit werk, maar ook met ver scheidene herstelde alcoholisten uit de A. A. mochten hebben. Daar was in de eerste plaats de directeur van het Consultatiebureau voor Alcoho lisme in Overveen, de heer J. H. Vare kamp, die ons het een en ander vertelde over de Werkgroep Anonymus in Haarlem. Die Haarlemse afdeling is sinds September van het vorig jaar haar arbeid van en voor drinkers begonnen met enkele alco holisten, die daartoe met elkaar in contact gebracht werden door het consultatiebu reau. Op Donderdagavond komen de leden van die groep op het ogenblik achttien mensen bij elkaar in een klein zaaltje, of ook wel bij elkaar thuis, waar men dan getweeën of in groepjes eikaars problemen en noden bespreekt of discussieert over meer algemene aspecten van het alcohol vraagstuk Iedere nieuwe „klant", die zich aanmeldt, kiest zich een vertrouwens man („sponsor"), met wie hij zijn eigen zorgen bespreekt en tracht op te lossen. Het grote voordeel van dit systeem is, dat de vertrouwensman, die immers zelf ook alcoholist of ex-alcoholist is, zich door zijn eigen ervaringen volkomen in de ge- dachtenwereld van zijn vertrouweling kan inleven (hetgeen de conventionele drank bestrijder meestal niet mogelijk is) en dat de vertrouweling zijn „sponsor" zonder de valse schaamte kan benaderen, die hij voelt wanneer hij aan „normale" mensen (re- classeerders, geheelonthouders e.d.) zijn doopceel moet lichten. En bovendien derde voordeel! vindt ook de „sponsor" zélf in zijn nieuwe waardigheid als leider van een zwakkere broeder een morele sti mulans om vaster in zijn schoenen te staan tegenover de verleidingen van de drank. Zij die op deze manier, elkaar onderling schragend, de „twaalf stappen" met succes hebben afgelegd, zijn dan ook vaak „blij vertjes" in de werkgroep, al is er natuur lijk ook een groot percentage „terugval- lers". Daarvan vertelde ons de secretaris van de Haarlemse werkgroep, die zelf met veel vallen en opstaan de moeizame weg der wederaanpassing gegaan is, nadat hij in de oorlog door de alcohol nagenoeg aan lager wal geraakt was. Hij heeft nu een bloeien de zaak in Haarlem-West en wijdt zich in zijn vrije tijd met geestdrift aan de taak om ook anderen van de werkgroep weer op de been te helpen. Soms heeft dat succes, maar dikwijls ook gaat het uiterst moeilijk, zoals in dat geval van een heel oud man netje, die alleen op een hofje woont en die telkens weer, uit pure verveling, in de kroeg belandt. Maar telkens ook weer komt hij terug op de wekelijkse contact avonden om zijn escapades te bekennen en vol ijver opnieuw in de „twaalf punten" onder te duiken en onze zegsman twijfelde er dan ook niet aan, of deze man zou het op den duur wel „redden", zoals dat ook het geval geweest was met anderen, die in de sfeer van de contactavonden en in het onderlinge vertrouwen compensatie von den voor hun hang naar drank. Een be zwaar van de secretaris gold het feit dat de twaalf stappen zijns inziens een te ster ke „godsdienstige tendenz" hebben („Wij bekenden God, onszelf en een medemens, onze misstappen", „Wij zochten door inkeer en gebed het contact met God te verster ken," etc.) hetgeen voor velen onaanvaard baar zou zijn. Hij zou hier voor het woord God dan ook liever een „neutraler" sym bool gezien hebben, zoals „een Hogere Macht" of „het Leven". Dat leek een redelijk argument, waarom wij ook eens zijn gaan praten met de heer H. J. Krauwel uit Bennebroek, die als di recteur van het Consultatiebureau voor Alcoholisme in Amsterdam het systeem van „Alcoholics Anonymous" in 1948 in ons land introduceerde en het „Twelve Steps"-programma in het Nederlands ver taalde. Hij vertelde ons, dat er aanvankelijk wel meer wanbegrip bestaan had omtrent de zogenaamde „godsdienstige inslag" van dit beginselprogram dat in feite een morele psychologie is voor eenvoudige mensen en dus wel met eenvoudige symbolen moet werken voor hoge geestelijke waarden. Als een van die symbolen is nu, getrouw aan het Amerikaanse voorbeeld, het Godssym bool gekozen, maar dat was hier zo ruim gesteld, dat zowel de gelovige als de vrij denker er vrede mee kon hebben. De for mule „God, zoals wij hem hebben leren kennen" kon namelijk door iedereen naar eigen smaak geïnterpreteerd worden en is dan ook, volgens de heer Krauweel, meer een spirituele inslag dan een gods dienstige tendenz. Ook in Amsterdam en bij andere werkgroepen die reeds aan de slag zijn, waren aanvankelijk over dit zelfde punt meningsverschillen geweest, maar de ervaring had ook hier geleerd dat deze bezwaren als sneeuw voor de zon ver dwenen wanneer men zich de ware zin van de gekozen symbolen ging realiseren. de Amsterdamse werkgroep van „AA" in contact kwam; hoe hij ook toen, ondanks alle goede wil en de vele vriendenhulp in de groep, na zo'n contactavond nog vaak een afzakkertje ging drinken, maar hoe hij tenslotte na heel veel struikelen toch de „twaalf stappen" tot een goed einde bracht en zich nu sterk genoeg voelt om ook anderen in diezelfde strijd te helpen. Hij werkt onder andere mede aan het orgaan van de werkgroep Anonymus, waarvan onlangs het eerste nummer verscheen en assisteert ook het stichtingsbestuur van „AA", waarin zeven anonymi en zeven deskundigen niet alcoholi zitting heb ben, met allerlei werkzaamheden. „Het is zelfs met elkaar geen gemakkelijke weg, die wij alcoholisten afleggen moeten, zo vatte hij zijn ervaringen samen, maar hij is stellig het proberen waard, als wij elkaar daarbij schragen." Vorig jaar is opgericht het motetten- koor der Nederlandse Bachvereniging, dat achtentwintig leden telt en zich in hoofdzaak zal toeleggen op het vertolken van Baohs motetten. Het koor zal thans op Vrijdag 17 October in de Grote Kerk van Naarden een uitvoering geven van de motetten „Jesu, meine Freude" en „Komm, Jesu, komm". Aan deze uitvoering, die 's avonds om acht uur begint, werken ver der nog mede: de altzangeres Aafje Hey- nis, de dirigent der Bachvereniging, dr. Anthon van der Horst aan het orgel en Albert de Klerk, die een orgelsolo zal geven. via Shannon - Gander Montreal - Monterrey Vertrek Schiphol: elke Dinsdag 22.00 uur. Aankomst Mexico City de volgende avond. Retourvlucht: elke Donderdag. Officiële openingsvlucht 27 October a.s. Speciale vluchten op 14 en 21 October t.g.v. de Nederlandse tentoonstelling in Mexico City. Snelle, comfortabele KLM-toe- stellen brengen U naar de belang rijkste centra van het Westelijk halfrond. Zij stellen U in staat om in minder tijd méér relaties persoonlijk te bezoeken. De oorspronkelijke betekenis van dit zeer oude woord is: gemeenschappelijk. In die zin zeggen wij nu nog: gemene zaak met iemand maken, de gemene haard enz. Daaruit vloeit voort: niet bijzonder, gewoon, alledaags. Zo spreekt men van de gemene man, een gemeen soldaat. Uit de betekenis: alledaags ontstond die van: waardeloos, ge ring van hoedanigheid, slecht in z'n soort. Zo kan men spreken van: gemeen weer. En dan zijn wij al heel dicht bij de meestal aan het woord gehechte be tekenis: laag, verachtelijk: een gemene kerel is een schurk, een schelm. Het merkwaardige is dat gemeen in al zijn verschillende betekenissen nog in de spreektaal wordt gebruikt. In verre weg de meeste gevallen raakt een woord dat een nieuwe betekenis krijgt, de oude ^kwijt. Dat is hier niet het geval. Te Bussum is Maandag in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de bouwmeester C. J. Kruisweg, oud wethouder en raadslid te Bussum. De overledene heeft in Bussum o.m. ge bouwd de Gooise H.B.S., de openbare lees zaal, kerkgebouwen van de Protestanten bond en de Doopsgezinde Gemeente en enkele lagere scholen. Ook maakte hij een ontwerp voor een H.B.S. in Eindhoven. De heer Kruisweg was lid en voorzitter van verscheidene schoonheidscommissies in het Gooi. Hij was lid van het hoofdbe stuur van de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst te Amsterdam, lid van de arbi tragecommissie voor de bouwbedrijven in Nederland en lid van de examencommis sie voor bouwkundig tekenaar. De overledene heeft de leeftijd van 84 jaar bereikt. Deze piloot toont het nieuwe vliegerpak, dat zal worden gebruikt bij het vliegen op grote hoogte. Het zal de vlieger bescher men tegen de lage luchtdruk. Door middel van de slangen wordt de druk in het pak, zo nodig, opgevoerd. De vlieger draagt ook een nieuwe Amerikaanse helm, die uit één stuk bestaat, en die zijn gezicht beschermt tegen de lage temperaturen, door middel van een electrisch verwarmde „gezichtsplaat". Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te 's-Gravenhage de heer J. W. Falkenburg, candidaat te Heem stede, en tot hulppredikster mej. J. ten Ham, thans hulppred. te Groningen. Geref kerken Beroepen te Meppel, J. Firet te Zuid- Beyerland (vac. C. P. T. Rijper). Aangenomen naar Middelstum (vac. J. Brouwer) J. C. Derksen te 's-Graveland, die bedankte voor Nunspeet. Bedankt voor Pernis (vac. C. de Graaf) J. H. de Boer te Nijverdal. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Voorburg R. H. Bremmer te Zwolle. Chr. Geref. kerken Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel A. C. Noort te Nieuwe-Pekela en T. Op den Vel de te Murmerwoude. Ds. L. Kwakkelstein Ds. L. Kwakkelstein, Geref. predikant te Putten, is benoemd tot vlootpredikant. Hij zal 1 Nov. a.s. in functie treden. De Geref. kerk van Putten heeft in deze vaca ture reeds een beroep uitgebracht. In het bureau van de heer Krauweel maakten wij tenslotte ook kennis met een van de eerste „AA"-klanten in Nederland, een jonge Amsterdammer, die ons met grote openhartigheid het relaas deed van zijn jarenlange vergeefse strijd tegen de alcohol, die hem reeds tot allerlei bedenke lijke practijken verleid had, toen hij ten- I geval. Het geheel bleef in de schaduw van slotte via strafrechter en reclassering met al het voorgaande. De eerste dag van het Haarlems orgel festival in de Grote Kerk was, zoals men weet, gewijd aan het spontane improviseren van een driedelig stuk, bestaande uit een hoofdvorm (waarvoor de jury twee the ma's verstrekte), een vrij intermezzo en een finale eveneens op een gegeven thema. Louis Toebosch uit Breda, die verleden jaar nummer één geklasseerd werd en daar mee de wisselprijs, de „Zilveren Tulp" ver wierf, had bij de wedstrijd van Maandag avond deze trofee te verdedigen tegen vier mededingers, Anton Heiller, uit Wenen; Tage Hojby Nielsen uit Kopenhagen, Pierre Labric uit Rouaan en Piet Post uit Leeuwarden. De volgorde van optreden werd bij loting bepaald en bleef onbekend aan de jury en het publiek. Bij al het ge heimzinnige dat het improviseren inhoudt, kwam dus nog het raadsel, wie nu eigen lijk aan het woord was. Nummer I leverde een behoorlijke pres tatie, niet altijd even gelukkig van registra tie, en in het eerste deel wat moeizaam uitgesponnen, maar met tal van zeer op merkelijke détails en harmonische vond sten. De vormgeving, geïnspireerd op het rhythme van het hoofdthema, dat zelfs in het intermezzo en in de coda van de fuga- tische finale aan bod kwam, was zeer te prijzen. Nummer II begon met een vrije introduc tie en kwam daarna met een weinig plasti sche expositie van het hoofdthema. Geluk kiger klonk het neventhema. Het vrije intermezzo verliep contrapuntisch niet on verdienstelijk maar weinig geïnspireerd. Deze concurrent waagde zich niet aan een slotfuga. De ontwikkeling die hij aan het gegeven gaf was niet sterk van vinding. Het geheel was nog al ondoorzichtig van klank. Nummer III verraste met een klare op zet, een logische overgang naar het zang thema dat mooi afgelijnd klonk in de cor net en waartegen een interessante harmo nisatie en een canonische imitatie een zeer verantwoord muzikaal effect maakte. In de doorwerking werden zelfs beide thema's gecombineerd. De reprise, in „pleno" werd beknopt gehouden. Het vrije intermezzo in a-b-a-vorm maakte een zeer muzikale en gedurfde indruk. De finale werd een fiks opgezette fuga met logische en goed ont wikkelde episodes en een prachtige climax aan het slot. Hiermee hadden wij beslist een ernstige candidaat voor de „Zilveren Tulp" gehoord. Nummer IV had een bredere opvatting van de kernthema's; dit maakte de expo sitie wel duidelijk, maar er zat weinig stu wing in en harmonisch bleef het nog al gewoon. Het Intermezzo werd uitgespon nen op het zangthema van het hoofddeel. De finale werd een zwaarwichtig homofoon Nurnmer V stak vlot van wal, gaf een goede voortschrijding aan het zangthema en een klare doorwerking met het hoofd thema in het pedaal. Bij de reprise werden karakteristieke brokstukjes uit het thema verwerkt. Het Intermezzo werd rustig ge houden en tfe finale werd een fugatisch stuk van no\ al brillant karakter. Hoe de juip (bestaande uit Flor Peeters uit Mechelen, Pierre Segond uit Genève en Albert de Kle*k uit Haarlem) over de pres taties van de vijf candidaten geoordeeld heeft, zal pas bekend gemaakt worden op Woensdagavond, na afloop van het concert, dat door de juryleden zal worden gegeven. Ondertussen mogen we gissen naar het eindresultaat. Hoe ik als criticus er over denk? Wie bovenstaande aantekeningen leest, zal opmerken dat ik de oneven num mers de beste kansen toegedacht heb. De belangstelling voor de improvisatiewed strijd was zeer verblijdend. Heden wordt het orgelfestival op een ander plan voortgezet in het Concertge bouw met de creatie van de concerten voor orgel en orkest van Henk Badings en An ton van der Horst. Muzikaal Haarlem mag zich daarbij ook niet onbetuigd laten. JOS. DE KLERK. De pogingen van Gedeputeerde Staten om het voortbestaan van de H.O.V. veilig te stellen pogingen waarvan wij reeds zes weken geleden, namelijk in ons blad van 12 Augustus, gedetailleerd melding konden maken hebben thans vaste vorm ge kregen. Het Provinciaal Bestuur heeft zich namelijk tot ongeveer dertig Noord hollandse gemeenten gewend met de dringende uitnodiging tezamen met Rijk en Pro vincie een subsidie-regeling te treffen, waardoor het instandhouden van een Pro vinciaal Orkest verzekerd zal zijn. Gedeputeerde Staten wijzen er daarbü met klem op, dat naar hun mening de vraag welke contra-prestatie het orkest aan de subsidi ërende gemeenten zal bewijzen, van secundair belang is. Primair is het voortbestaan van het orkest, ook in het belang van die gemeenten, waar thans de behoefte aan optreden van het orkest nog niet gevoeld wordt. Het subsidieschema bedoelt slechts de I sidie-regeling betrokken gemeenten. Dit dekking te verzekeren van het geraamde exploitatietekort voor de eerstvolgende jaren, waarbij de aangezochte gemeenten verdeeld zijn in drie groepen, afhankelijk van het belang, dat zij geacht worden te hebben bij het voortbestaan van een goed provinciaal orkest. In de eerste groep is uitsluitend Haarlem geplaatst; de tweede groep omvat Bloemendaal, Heemstede, Velsen, Beverwijk en Alkmaar terwijl in de derde groep alle gemeenten geplaatst zijn met meer dan tienduizend inwoners (exclusief Amsterdam) benevens nog en kele kleinere gemeenten, zoals Bergen, die om bijzondere redenen daarvoor in aan merking komen Bovendien zal elke gemeente voor elk concert, dat het orkest ter plaatse zal ge ven, een extra-subsidie verlenen van vier honderd gulden. Op deze wijze zal de in standhouding van het orkest verzekerd worden. Daarnaast staat, dat alle subsidi ërende gemeenten dan ook zullen kunnen profiteren van de prestaties van het in stand gehouden orkest. Zij zullen dit kun nen doen hetzij doordat hun inwoners de elders gegeven symphonieconcerten gaan bezoeken, hetzij door het orkest tot het geven van symphonie-concerten ter plaatse uit te nodigen, hetzij door zijn medewer king te vragen voor begeleidingen. Gedeputeerde Staten vestigen er na drukkelijk de aandacht op, dat het geven van begeleidingen niet meer mogelijk zou zijn als het orkest zou worden opgeheven. Ook in de gemeenten, waar voor sympho nie-concerten geringe belangstelling be staat, doch begeleidingen wel op prijs wor den gesteld, is er dus alle aanleiding door subsidiëring aan de instandhouding van het orkest mede te werken. Wij hebben eveneens reeds gemeld, dat op Dinsdag 21 October de H.O.V. in ver band met deze plannen tot omzetting in een provinciaal orkest een speciaal con cert zal geven voor de Colleges van B. en W. en de raadsleden van alle bij deze sub- In zijn vrije tijd heeft de heer W. Cedee te Heilo een auto ge monteerd. Daarin maakt hij nu trots met zijn gezin menig tochtje en goedkoop ook, want de wagen weegt slechts 260 kg. en valt in de belas tingklasse der motor rijwielen. Vijf vol wassen personen kun nen in de auto, die 1.60 m. breed en 3.60 m. lang is, plaats ne men. De voorwielen worden aangedreven door een 10 pk. motor. Het achterste wiel dient voor de bestu ring. De snelheid van het wagentje kan tot SO km. per uur opge voerd worden. concert zal onder leiding staan van de di rigent Toon Verhey met solistische mede werking van de pianist Willem Andriessen; het programma vermeldt de Tweede Sym- phonie van Van Beethoven, het pianocon cert van Grieg en de Piet Hein Rhapsodie van P. van Anrooy. Gedeputeerde Staten dringen er tenslotte bij de gemeentebesturen op aan op korte termijn een beslissing over het al of niet toetreden tot de subsidieregeling te willen nemen. Zodra voldoende blijken van mede werking zullen zijn verkregen, zal tot de oprichting van een stichting worden over gegaan en tot het treffen van een regeling, waarin de mate van medezeggenschap van de deelnemende partijen wordt vastgelegd. Grotere bijdragen der gemeenten gevergd Wij tekenen hierbij aan, dat op het eerste gezicht deze regeling de H.O.V. zeer ruim in de geldmiddelen zal brengen. Maar dat is toch gezichtsbedrog, want men moet niet uitgaan van de huidige situatie, waarbij er geen pensioenregeling is voor de orkest leden, maar van de toekomst waarin dat wel het geval zal zijn. Zo bezien valt er een tekort van f 252.000 te dekken, waarin het rijk voor f 116.000 zal bijdragen en de provincie ruim 23 mille. Het restant wordt over de verschillende gemeenten verdeeld, waarbij Haarlem het leeuwenaandeel voor zijn rekening neemt, namelijk ruim 69 mille plus dan nog vierhonderd gulden per concert. Tezamen zal dat ongeveer 84 mille worden, dus nog vierduizend gulden meer dan thans aan subsidie wordt gegeven. Ook de randgemeenten zullen aanzienlijk duurder uitkomen. Heemstede, dat thans meent met vijfhonderd gulden te kunnen volstaan zal f 2100 moeten gaan betalen, Bloemendaal, dat reeds een subsidie van 1500 gulden geeft maar dan ook vier concerten in ruil krijgt in het Bloemen- daalse bos zal zonder die concerten voor tweeduizend gulden worden aangeslagen en met die uitvoeringen voor 3600 gulden. Het zou ons niet verwonderen indien een gemeente als bijvoorbeeld Heemstede er de voorkeur aan zou geven een hoger bedrag te betalen indien er enige concerten in het Minerva-theater zouden worden gegeven (hetgeen tot de muzikale ontwikkeling van een groot deel der inwoners zou bijdragen) dan een lagere subsidie uit te trekken waar niets tegenover zou staan. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 7 October 1852 s-GRAVENHAGE. Het storm weder ran de laatste dagen heeft in nagenoeg alle deelen van het land groate schade veroorzaakt. Op de wateren heb ben verscheidene ongelukken plaats ge had; zoo is te Arnhem een groot deel van de schipbrug weggeslagen en dooi den stroom weggevoerd. Bij vele dooi den storm veroorzaakte ongelukken zijn menschenlevens te betreuren. Tus- schen Bergen oip Zoom en Zierikzee is een beurtschip met dertig passagiers vergaan. De stoomboot Zierikzee heeft dertien hunner kunnen redden, doch is van hare ankers losgeslagen en door den krachtigen wind en de stroom van de plek des onheils afgedreven. Bij Wil lemstad is een vaartuig vol water ge slagen en met de zes personen, die zich daarop bevonden, gezonken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5