Nijmeegse loodgieters danken Haarlemse collega's Kort en bondig Zuivelbond bepleit vrijlating der prijsvorming voor melk Zwitsalette Zie Boven: De maanbaan is geen zuivere ellips Ahlia Rukmini „Het gebrekkige kind" op „Eikenrode" Wrijving tussen agrarisch en sociaal beleid der regering Maquette van „Het Klooster" ontdekt Geen extra vraag om passage voor Nederland 5 J. F. Hille overleden Verduistering en diefstal van fietsen Negerrevue „Black Rhapsody" Begrafenissen slachtoffers ongeluk bij Doornenburg Vinwalvis volgende week in Haarlem te zien Drs. Voogd stelt vragen over consultatiebureau Brand in een bibliotheek in de Raadhuisstraat Naamsverandering Stichting Huisvesting van bejaarden Voorbijganger kreeg bloempot op zijn hoofd Voetganger liep tegen auto Burgerlijke Stand van Haarlem Afvaarten uit Indonesië Bevestiging vonnis geëist tegen Haarlems echtpaar DINSDAG 7 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Nijmeegse loodgieters zijn nog niet vergeten Welk goed werk hun Haarlemse collega'^In 1945 hebben verricht. Zij had den n^, de bevrijding geen gereedschap en materiaal meer, doch dank zij een actie ond/ér de Haarlemse loodgieters werd een jQêp met het verzamelde naar Nijmegen gezonden. Tijdens de Maandag gehouden receptie van de afdeling Haarlem van de Bond van R.K. Werkgevers in het Lood gieters-, Fitters- en Sanitair Installatie bedrijf „Sint Bernhard", ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan, heeft een deputatie uit Nijmegen de Haarlem mers hiervoor nogmaals dank gezegd. De heer F. Ehren voerde het woord en bood de heer A. Müller, voorzitter der jubile rende afdeling, een wandbord aan en de heer J. Trautig overhandigde een wand bord aan de heer G. Rekoert, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons Op de borden staan de Bavo, de Waalbrug, een rijzende zon (symbool van de herrijzenis van ons land) en een Latijns opschrift, waarin Nijmegen Haarlem dank zegt voor de steun. De heer J. W. M. Rijbroek, die dertien jaar voorzitter is geweest van de afdeling en die thans bondsvoorzitter is, voerde het woord namens het hoofdbestuur. Hij wens te de afdeling Haarlem dezefde activiteit als in het verleden toe en hoopte, dat de leden zullen meewerken allen een behoor lijk bestaan te verzekeren. Als voorzitter van de R.K. Midden standsvereniging te Haarlem zeide de heer L. van Berkel dat zijn organisatie trots is op hetgeen de jubilerende afdeling tot stand heeft gebracht. Er is in het verleden goed „gesoldeerd" en dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Gelukwensen boden aan de heren Van Maarsen van het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noordholland, J. N. van Donselaar, technisch hoofdambtenaar bij het Gemeen telijk Waterbedrijf, J. van Arkel, technisch hoofdinspecteur van de afdeling Gas bij het Gemeentelijk Energiebedrijf, J. Buiter, directeur van het Gas- en Waterbedrijf te Bloemendaal en afgevaardigden van de bond uit andere gemeenten. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren A. Müller, voorzitter, Th. A. J. Bo- In de school voor meisjes aan de Tempe liersstraat trad Maandagmiddag de Engelse danseres Ahlia Rukmini op met een pro gramma van Indische dansen. Ahlia Ruk mini studeerde op de school voor klassieke Indische dans te Poona en bij Shevanti Bh,ösle en Bhavnani te Bombay. Zij maakte v-oorts deel uit van de troep van Rani Ghopal, die momenteel op tournée is door Europa. Haar optreden Maandagmiddag legde getuigenis af van een zeer groot technisch kunnen. Het ganse gamma der Indische danskunst moet zij hebben door gewerkt en de ingewijde weet hoeveel nauwgezette en inspannende studie dit vraagt, omdat deze danskunst een over vloed van streng omschreven uitdrukkings wijzen kent die elkaar in gedurig nieuwe schakeringen en variaties opvolgen. Dat maakt, dat de Westerling de indruk van een gestyleerde bewegingskunst krijgt en het gevoel, alsof verstarring haar bedreigt. Niets is minder waar. Haar aard en oor sprong ligt in de innerlijke emotie, in de mens. De Indische mens evenwel bezigt andere uitdrukkingen voor zijn innerlijke bewegingen, omdat zij tenslotte zijn afge stemd op een volksaard, welke met die van de Europeaan weinig overeenkomstige trekken vertoont. Het is daarom, dat men bij een voorstelling als die Ahlia Rukmini gaf, wordt getroffen door haar technische talentvaardigheid, maar niet aan de nood zaak gelooft van haar beoefening juist van deze danskunst. Met andere woorden: het sleept u niet mee, het boeit u slechts om wille van zijn verschijning. Het is op de eerste plaats instructief en als zodanig uitermate geschikt voor een jeugdig publiek. De toeschouwer kan er evenwel niet aan, dat Ahlia Rukmini krachtens zichzelve moest doordringen in die fasci nerende wereld, welke de Indische dans kunst openbaart. Religieuze motieven spelen daarin een grote rol, zoals zij ook begrepen zijn geweest bij de dans- en toneelspeelkunst der ouden. De Griekse geest ligt ons echter heel wat meer nabij en zijn vervoering is gemakkelijker aan neembaar. Al met al blijkt het dus een waagstuk zijn krachten te meten met een gevoels- en gedachtenwereld, die aan de onze door haar symbolen associeert, maar welker symbolen een bewustzijns-inhoud hebben, die voorkomt uit het leven van de Indiër zelf. Daarvan werden wij door Rukmini niet overtuigd. Haar optreden was een kunstig spel, waarvoor haar pu bliek en wij alle bewondering hadden. P. W. FRANSE Maandagavond is onverwacht in de ouder dom van bijna 57 jaar overleden de heer J. F. Hille, administratief-hoofdambtenaar bij de Gemeentereiniging. Gisteren heeft hij zijn werkzaamheden op kantoor verricht en des avonds om halfelf is hij in zijn woning over leden. De 'heer Hille is op 17 October 1895 in Nij megen geboren en trad op 11 Augustus 1919 in dienst der gemeente Haarlem als tijdelijk klerk bij de gemeentereiniging. Een jaar daarna volgde zijn vaste aanstelling. Latei- werd hij adjunctboekhouder, op 1 April 1933 boekhouder en op 1 Januari 1938 hoofdboek houder. Deze titel is later veranderd in administratief hoofdambtenaar. Op verzoek van de Haarlemse politie is in Amsterdam aangehouden de drieënveer- tigjarige loswerkman J. M., verdacht van verduistering van een rijwiel. Hij had in Haarlem een fiets gehuurd en die in Am sterdam verkocht voor 52, Als verdacht van diefstal van een fiets heeft de Haarlemse politie de vierenveer- tigjarige fabrieksarbeider J. H. H. aange houden. Hij heeft bekend een paar dagen geleden een fiets, staande voor een perceel aan de Schagehelstraat, te hebben gestolen. Hij is daarna naar een bewoonster aan het Zuider Buiten Spa erne gegaan en heeft haar gevraagd een schroevendraaier te mogen gebruiken. Hiermee heeft de man een schijnwerper van de fiets gehaald en die aan de bewoonster ter hand gesteld met de mededeling, dat haar echtgenoot die ge kocht had. De fabrieksarbeider heeft de fiets later verkocht. De verdachte is in ver zekering gesteld; het rijwiel is opgespoord. narius, secretaris, F. Vosse, penningmees ter, W. Lasschuit, vice-voorzitter en C. Th. Juffermans, tweede secretaris. Kapelaan Adr. H. M. Ruhe pr. is de geestelijk advi seur der afdeling. De viering van het zilveren jubileum was Zondag ingezet met een kerkelijke plechtigheid waarna een gemeenschappe lijk ontbijt volgde. Na de receptie zaten de leden met hun dames aan een maaltijd aan en tot besluit werd een cabaretavond ge houden waaraan medewerking verleenden Jan van Tongeren, Henk van den Berg, Theo de Mol en een show- en dansorkest. Binnenkort zal in Haarlem de negerrevue „Black Rhapsody" worden vertoond. De leider, Roy Carr, is voor het Nederlandse publiek geen onbekende. Velen zullen zich hem nog herinneren als eerste danser in het Negerballet van Berto Pasuka. Carr heeft een eigen gezelschap gevormd, be staande uit dansers en danseressen uit Trinidad en Jamaica, die, aangevuld en begeleid door een Latijns-Amerikaans or kest, komen met een vrolijk, gevarieerd en licht verteerbaar programma. De heer J. Kupers is de gelukkige eigenaar van een duif, die hem, tal van prijzen heeft bezorgd. Een nieuwe fiets, een keukenuit- zet, theeservies, een reus van een beker en de nodige andere onderscheidingen. Hij behaalde met deze en andere duiven sinds 1945 vrijwel iedere keer het kampioen schap van zijn club. Voor het duifje op de foto is reeds f200 geboden. De begrafenissen van de slachtoffers van het ongeluk op het Pannerdense veer zijn thans vastgesteld. De uitvaartdienst voor wijlen de heer P. Gortzak heeft morgenochtend plaats in de kerk van Onze Lieve Vrouw der zeven smarten aan de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord, waarna de begrafenis volgt op St. Barbara. De teraardebestelling van het echt paar H. Wempe-Van Luijken is vastge steld op Donderdagmiddag om twee uur op de Noorderbegraafplaats aan de Ver- gierdeweg, die van het echtpaar H. Best- Verslages een dag later, eveneens om twee uur op de Noorderbegraafplaats. De Rijkspolitie te Nijmegen is nog niet tot een conclusie gekomen in het onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk. „Mrs. Haroy", de zestig-ton wegende vinwalvis, die vorig jaar voor de Noorse kust gevangen en geprepareerd werd, zal op 12 en 13 October in gebouw „Olyrn- pia" aan de Kinderhuissingel te bezich tigen zijn. De mededeling van de inspecteur voor de volksgezondheid in Noordholland en Utrecht op de jubileumreceptie van Bre- derodeduin dat de komst van een tweede t.b.c.-arts in Haarlem afstuit op het ge brek aan plaatsruimte, veroorzaakt door het uitblijven van een nieuw consultatie bureau, heeft het Haarlemse raadslid drs. J. J. Voogd (Partij van de Arbeid) aan leiding gegeven aan het college te verzoe ken in de raadsvergadering van 8 October vragen te mogen stellen over de oprich ting van een nieuw consultatiebureau. De heer Voogd vraagt of de inspecteur genoodzaakt was die opmerking in het openbaar te maken omdat stappen zijner zijds bij B. en W. zonder resultaat zijn gebleven en of daaruit niet de gevolgtrek king moet worden gemaakt dat van de kant van B. en V'. niet voldoende mede werking is verleend. Voorts vraagt het raadslid behalve naar de juistheid van de door de inspec teur gemaakte opmerking of B. en W. kunnen mededelen dat de stichting van een nieuw consultatiebureau binnen af zienbare tijd tegemoet kan worden ge zien. Vannacht om vier uur zag een melkbe zorger dat er brand was in de bibliotheek van de parochie Sint Liduina, gevestigd in een perceel aan de Raadhuisstraat in Haar lem-Noord. De bovenverdieping wordt ge bruikt voor bijeenkomsten van padvinders. De brandweer werd gewaarschuwd die met één straal op de waterleiding het vuur heeft geblust. De brand was ontstaan in een houten kastje, staande in de biblio theek. Daarin lagen papieren. De politie onderzoekt of een bezoeker achteloos een nog brandend gedeelte van een sigaar of van een sigaret heeft weggeworpen. Een gedeelte van het behang, het plafond en een gedeelte van de bovenverdieping lie pen schade op en een aantal boeken wa terschade. Wij vernemen, dat de Nederlandse stich ting voor het gebrekkige kind het volgend jaar het buiten „Eikenrode" bij Heemstede hoopt te kunnen betrekken. Het gebouw zal dan onderdak bieden aan vijftig tot zes tig kinderen, waaronder vele slachtoffers van de kinderverlamming. Men zal zich herinneren, dat Het vorig jaar deze stichting bekendmaakte, dat zij tegen het einde van 1951 de villa „Duin zicht" in Vogelenzang hoopte te kunnen betrekken. De villa was haar door de eige naren voor een aantal jaren ter beschik king gesteld en bovendien zou de Nether lands Polio Foundation Inc. te New York zich garant stellen voor de volledige in richting van het gebouw. Intussen werd de laatste toegezegde steun nog niet gerealiseerd en bovendien bleek het voor de stichting zeer onvoordelig in „Duinzicht" kostbare voorzieningen te tref fen nu van tevoren vaststond, dat men toch niet blijvend in het gebouw zijn in trek zou kunnen nemen. Daarom is thans de oplossing gekozen, dat de stichting wordt gehuisvest in de villa „Eikenrode" op de grens van Heem stede en Bennebroek. De verwerkelijking van het plan is even wel mede afhankelijk van de goedkeuring van de Staten-Generaal tot aankoop van „Eikenrode" om er het marinehospitaal te vestigen. Gaat die koop door hetgeen te verwachten is dan krijgt de stichting voor het gebrekkige kind de beschikking over het gebouw met onmiddellijke om geving terwijl op het resterende terrein het nieuwe marinehospitaal zou verrijzen. Voor „Duinzicht" is, hoewel er verschei dene onderhandelingen met charitatieve en medische instellingen zijn gevoerd, nog geen andere bestemming gevonden. Om naamsverwarring met de „Haarlem se Stichting Bejaardenzorg, Katholieke Stichting voor Behuizing van Bejaarden", welke stichting „Delftweide" exploiteert, te voorkomen, heeft het bestuur van de Haarlemse Stichting voor huisvesting van bejaarden besloten deze naam te wijzigen in „Algemene Stichting voor Huisvesting van Bejaarden, met zetel te Haarlem". Het secretariaat hiervan is gevestigd in de Dickmansstraat 23 te Overveen. Maandagmorgen om tien over elven wandelde de drieënvijftigjarige Haar lemmer A. S. op de Botermarkt; toen hij perceel 17 passeerde viel een bloempot op zijn hoofd. Hij liep een diepe hoofdwonde op en is voor onderzoek naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. De politie heeft een onderzoek inge steld en haar is gebleken, dat een zeven- entwintigjarige dienstbode kort tevoren de bloempot in de vensterbank van de eer ste verdieping had geplaatst. Door de wind is de pot gevallen. De zeventigjarige Haarlemmer E. K. stak Maandagmiddag tegen halfdrie bij de Anegang de Grote Houtstraat van West naar Oost over en liep tegen een auto op. De voetganger viel en het bleek, dat hij een hersenschudding op opgelopen. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: HAARLEM, 6 October 1952 BEVALLEN van een zoon: 4 Oct., A. A. M. Neuvel—Duijn; 5 Oct., P. J. Knijnenburg Flipsen; M. C. PijperWalter; G. Pérukel Schmidt; M. C. EerensJanssen; H. A. R. NoordamHokwerda. BEVALLEN van een dochter: 4 Oct., S. Turkenburg—Jakubenko; Chr. M. Gommans —van der Raaij, 5 Oct., A. ZwierSchmidt; 6 Oct., R. JoFierlier. OVERLEDEN: 2 Oct., C. Velthuijs, 70 j., Gasthuisvest; 3 Oct., J. P. StreefkindVeld huis, 77 j., 2e Hogerwoerddwarsstraat; J. H. W. Weijcrs—Smink, 72 j., Orionweg; A. B. Olfersvan der Put, 69 j., Badclochstraat; 4 Oct,, W. J. de Kempenaar, 70 j.. Eksterstraat; 5 Oct., A. van Riessen, 53 j., Middenweg. JOHANNES KEPLER (1571-1630) heeft het ontdekt: de planetenba- nen om de zon zijn niet cirkelvormig, maar el liptisch; en de zon staat in een der brandpunten van zo'n ellips. Hetzelfde geldt voor de baan die de maan om de aarde beschrijft: de aarde be vindt zich in één der brandpunten van de el lipsvormige maanbaan. Maar dat is.... theorie. De maanbaan om de aar de zou een zuivere ellips zijn als het heelal verder ledig was. Het heelal is allerminst ledig: reeds in ons Melkwegstelsel al leen bevinden zich hon derd milliard sterren en een van die sterren is zo nabij dat zij met haar aantrekkingskracht om het nu eens ruw te zeg gen deuken en uitstul- pingen in die ellips ver oorzaakt die ene ster is de zon. Want alles beïnvloedt el kaar. In theorie had die Utrechtse hoogleraar vol komen gelijk, die inder tijd doceerde: „Als ik mijn hoed afneem, be- weegt Jupiter". Er is een wiskundige formule op te stellen voor de relatie tussen de grootste pla neet van ons zonnestel sel en des professors hoofddeksel. Zo stoort de zon de maanbaan. Staat de maan tussen aarde en zon in dan wordt er als het ware aan twee kanten aan haar getrokken: aan de ene kant door de zon, aan de andere kant door de aarde. Bij volle maan echter trekken zon en aarde in dezelfde rich ting en het verschil in die tivee situaties moet blijken uit een storing in de beweging van de maan. Welnu: die storing is er en zij is waar te nemen ook. Men moet daartoe echter het geschikte mo ment afwachten. Zo'n moment presenteerde zich Maandagavond 6 October. Wie die avond omstreeks negen uur naar de maan keek ont dekte dat even links van haar de hemel iets lich ter was. Dit vaag-lich- tende vlekje - een scherp oog ontdekt er enkele sterren in - is het Zeven gesternte, ook wel ge noemd „de Pleiaden". De kijker onthult een veel indrukwekkender schouwspel: het licht- vlekje blijkt een opeen hoping van sterren te zijn, flonkerend als dia manten. Langzaam naderde de maan dit sterrenbeeld. Om 22.50 u. raakte haar linkerrand de eerste ster der Pleiaden althans zo scheen het en de ster verdween. In feite wordt de zich op 300 lichtjaar afstand bevin dende ster „verduisterd" door de maan, zoals bij een zonsverduistering de maan de zon aan ons oog onttrekt. En tussen elf en twee uur verdwenen zo dertig sterren uit dit sterrenbeeld achtereen volgens achter de linker rand van de maan, om enige tijd later weer aan de (donkere) rechter- rand te voorschijn te ko men. In die tijd waren overal in ons land waar nemers met kijkers en chronometers in de weer om het tijdstip van zo'n „sterbedekking" vast te leggentot op een tiende seconde nauwkeu rig. (Men ijkt zijn uur werk op de „si.x pips" van BBC of AFN, de Amerikaanse zender in Duitsland, waarvan de zesde het volle uur mar keert). Want men mag voor deze gelegenheid de 300 lichtjaren verre Pleiaden als „stilstaande achtergrond" beschou wen. Door tegen die ach tergrond de positie van de maan vast te leggen kan men (na uitvoerig rekenwerk) constateren in hoeverre de maanbaan op dat moment afweek van de zuivere ellips. G. v. W. De Koninklijke Nederlandse Zuivel bond heeft in het Concertgebouw te Am sterdam zijn algemene vergadering ge houden. In zijn openingswoord zei de voorzitter, mr. J. Linthorst Homan onder meer, dat de ontwikkeling der voorberei dingen voor betere internationale verhou dingen verder voortschreed en dat de strijd om de positie van de landbouw en van de agrarische industrie in deze inge wikkelde wereld werd voortgezet. De Ne derlandse regering heeft in beiderlei op zicht haar beleid krachtig volgehouden. De positieve uiting van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening omtrent het vrijlaten van de prijsvorming der consumptiemelk is echter niet tot rea liteit geworden. Nog seeds wringt het in dit opzicht tussen het agrarische en het algemeen sociale beleid. Er is echter ook nog steeds spanning over wat nu eigenlijk de algemene rege- ringspolitiek ten aanzien van de agrari sche prijsvorming in het algemeen is en moet zijn. Welke zekerheid kunnen re gering en bedrijfsleven elkaar over en weer geven, dat een constant beleid wordt gevoerd, opdat het bedrijfsleven kan overgaan tot investeringen welke niet doodlopen op ingrijpen der eigen over heid? Sprekende over West-Europa zeide de voorzitter, dat hij wel meende te kunnen zeggen, dat de Nederlandse landbouw in het algemeen zich achter het plan-Mansholt heeft gesteld. „Plet gaat in West-Europa om de her ziening van de structuur van een geheel verouderd continent, dat zijn zeer hoge levensstandaard in de inmiddels geheel veranderde wereldverhoudingen alleen zal kunnen handhaven, wanneer het zich mo derniseert. Tot modernisering behoort in de eerste plaats het veranderen van het patroon der lappendeken tot dat der eco nomische eenheid. Benelux Wanneer ergens een duidelijk voor- Over het vroegere landgoed „Het Kloos ter" is niet zo veel bekend geworden. Slechts het jubileum van de Generaal Cronjéstraat heeft de aandacht op dat ver dwenen buiten gevestigd, maar veel meer dan een oude kopergravure die wij ook in ons nummer van Donderdag hebben ge produceerd was er niet van te vinden. Daarom zal het alle snuffelaars in de Haarlemse historie ongetwijfeld interes seren, dat wij een maquette hebben ont dekt van „Het Klooster". Die nabootsing in miniatuur staat onder een glazen stolp op een kast in een van de gangen in het „Huis i te Vogelenzang" van de familie Barnaart. Helaas is niet meer na te gaan wie dit fraaie staaltje van huisvlijt de maquette is geheel uit papiermaché en carton ver vaardigd heeft gewrocht en evenmin bij welke gelegenheid dat is gebeurd. Wel staat vast, dat in de negentiende eeuw leden van het geslacht Barnaart op „Het Klooster", dat omstreeks de eeuwwisseling werd afgebroken, hebben gewoond. Voor hen die zich gaarne vermeien in de „petite histoire" van stad en streek vormt deze vondst zeker een bron van aantrekke lijk speurwerk. beeld is van wat publieke opinie kan bereiken, zo zei mr. Linthorst Homan, dan is het hetgeen tot heden met Benelux is gebeurd. Daar heeft name lijk de publieke opinie reeds veel goeds onmogelijk gemaakt of althans doen uitstellen. Een anders gerichte pu blieke opinie had iets moois en sterks kunnen helpen opbouwen. Hier zien v/ij het duidelijkst denkbare voorbeeld van wat gebeurt wanneer engere be langen gaan overheersen over de toch vnj algemeen door ieder aangehangen grote denkbeelden. Wij moeten in Benelux voorzichtig zijn voor de hier en daar reeds opduikende mening, dat de West-Europese zaak zo be langrijk v/ordt dat wij de stap van Benelux beter kunnen overslaan. Dat zou onjuist zijn, want de federalistische opbouw eist evenwichtige delen, waarbij onze kleine landen slechts verenigd een evenwichtig bestanddeel kunnen gaan vormen." Prof. dr. J. Ilorring sprak vervolgens over de melkveehouderij en het prijzenbe- leid in de landbouw, waarbij ook het melk- eonsumptie'oeleid ter sprake kwam. „Het consumptiemelkbeleid doet aan als een fossiele rest uit een ander tijdperk," zo zei hij. „In de praktijk blijkt de hand having van bestemmings- en prijsbinding van een deel van de melkproductie op steeds groter moeilijkheden te stuiten." Prof. Horring zette uiteen in welke richting een oplossing moet worden gezocht. In de eerste plaats achtte hij het gewenst de bestemming van de melk vrij te laten. Ten tweede moet ook de prijsvorming van de consumptiemelk in alle stadia wor den vrijgelaten. Tenslotte achtte hij het gewenst, dat wordt toegestaan, dat naast gestandaardiseerde melk met 2y2 pet. vet ook gestandaardiseerde melk met een vet gehalte van bijvoorbeeld 314 pet. in de handel wordt gebracht. Naar aanleiding van een uit Djakarta afkomstig bericht over het inleggen in het komende half jaar van vier extra afvaar ten uit Indonesië naar Nederland door de Rotterdamse Lloyd en de maatschappij „Nederland", wordt door de Rotterdamse Lloyd medegedeeld, dat er in Indonesië thans geen sprake is van een uitzonderlijk groot aantal aanvragen om passage naar Nederland, zoals deze publicatie zou kun nen suggereren. Het tegendeel is eerder het geval. Voor de eerstvolgende afvaart van het m.s. „Si- bajak" in November is de belangstelling tot dusver beperkt gebleven tot slechts ruim honderd passagiers, terwijl het schip aan een veelvoud hiervan ruimte biedt. Tot nu toe was het ook gebruikelijk, dat de regeringsschepen „Waterman" en „Zui derkruis" voor hun terugreis uit Austra lië of Nieuw Zeeland werden opgenomen door de op Indonesië varende rederijen om hiermee het hoofd te kunnen bieden aan de toenmalige vele aanvragen om passage van Indonesië naar Nederland. Ook bui tenlandse schepen werden wel tot dit doel gecharterd. Van dit alles zal echter, zoals de toestand zich nu laat aanzien, zeker voorlopig geen sprake meer zijn. Zo zal het s.s. „Waterman", dat Zaterdag naar Austra lië en Nieuw Zeeland vertrok, in Novem ber-December van laatstgenoemd land uit in ballast rechtstreeks naar Rotterdam terugkeren. In het algemeen kan dan ook worden geconstateerd, dat het terugver- voer uit Indonesië, dat in de afgelopen jaren inderdaad tot bijzonder grote omvang was toegenomen, thans langzamerhand tot normale verhoudingen terugkeert. Perio den van op- cn neergang, zoals in beide richtingen ook geregeld voor de oorlog be stonden en die mede afhankelijk zijn van seizoensinvloeden, zullen natuurlijk even eens in de toekomst blijven voorkomen. Een dergelijke periode van opgang ten aanzien van het thuisvervoer uit Indonesië was van ouds het voorjaar. Vroeger wer- J BINNENLAND Er worden besprekingen gevoerd tussen Nederland en Frankrijk over verlenging van het handelsaccoord tussen beide landen. De nieuwe verlenging zou gelden voor het laat ste kwartaal van 1952 en het eerste van 1953. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der bouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft is benoemd ir. H. J. Kist, thans lector aan deze hogeschool en hoofd ingenieur-A in bijzondere dienst bij de Directie Bruggen van de Rijkswaterstaat. De verkoop van lucifers ten bate van het Koningin Wilhelminafonds is in Sep tember gestegen. Dedurende de eerste drie maanden van de actie werden ruim 10 mil- lioen doosjes verkocht. In September be droeg de verkoop 3.500.000 doosjes. In de faculteit der letteren en wijs begeerte van de Vrije Universiteit te Am sterdam zijn benoemd dr. A. Kuypers en dr. G. Wielenga, onderscheidenlijk voor het onderwijs in de paedagogische psychologie en de psychologie van het normale kind en voor het onderwijs in de didactiek, de toe passing van de statistische methoden in de psychologie en de experimentele psychologie. Naar aanleiding van geruchten, dat aan stelling van een regeringscommissaris bij „De Ommelanden" zou worden overwogen, heeft de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars medegedeeld dat in alle onderhandelingen met partijen nog nimmer enig dreigement is gebruikt en dat zelfs niet is gezinspeeld op de aanstelling van een regeringscommissaris. Dr. N. G. de Bruyn, benoemd tot ge woon hoogleraar in de analyse, algebra en toegepaste wiskunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, heeft zijn hoog leraarsambt aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld „Het herhalingsmotief in de wiskunde". De Arnhemse raad heeft zich verenigd met een voorstel van B. en W. over de her bouw van de toren der Grote Kerk. Voor het eerste deel van de wederopbouw was een bedrag van f 202.000 beschikbaar gesteld. Voor het tweede deel van de restauratie heeft de raad een crediet verleend van f 102.400. De klokkengieterij Van Bergen te Hei- ligerlee heeft de opdracht ontvangen een carillon te vervaardigen voor de toren van Lima, de hoofdstad van de Zuid-Ameri kaanse staat Peru. Het klokkenspel zal be staan uit 32 klokken. Voor Kerstmis van dit jaar moet het reeds in de toren van Lima zijn opgehangen. De Belgische politie heeft in een hotel te Brussel twee Nederlanders, de 46-jarige A. V. en zijn 25-jarige zoon A. V. aange houden. Zij worden ervan verdacht uit de woning van een Utrechtse koopman f20.000 te hebben gestolen. Het aantal te raden appelen in de stand van het Koningin Wilhelmina Fonds op de te Amsterdam gehouden groenten- en fruit- tentoonstelling Amato bedroeg 1867. De enige prijs, een televisietoestel, is gewonnen door mej. S. van Susteren te Amsterdam. Tot burgemeester van Koudekerke aan de Rijn is benoemd de heer A. J. W. van der Does, thans adjunct-commies ter gemeente secretarie van Valburg fGld.). De heer Van der Does is 35 jaar en lid van de C.H.U. Door het bespuiten met een chemische activeringsstof gelukte het de heer G. Meyer te Wyster om binnen een v/eek prachtige resultaten te verkrijgen met de zomerappel James Grieve. De kleuring werd veel beter dan bij niet bespoten bomen, de val vermin derde en de rijping trad sneller op. Gebruik werd gemaakt van een stof, die voor de consument ongevaarlijk is en de boom niet aantast. De montagewerkplaats te F,mmer-Com- pascuum van de N.V. Fabriek van Electrische Apparaten Hazemeijer te Hengelo wordt op geheven wegens gebrek aan orders bij het hoofdbedrijf, Aan het personeel veertig vrouwen en vijf mannén, is per 30 Novem ber ontslag aangezegd. Het is de bedoeling de namen der Rot terdamse stations te veranderen. Rotterdam D.P. zal Rotterdam-Centraal heten, het sta tion Hillegersberg Rotterdam-Noord en het station Feijenoord: Rotterdam-Zuid. Rotter dam-Beurs zal Rotterdam-Blaak worden. Minister-president dr. W. Drees heeft de heer P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hun Na bestaanden en directeur van de stichting „De Nederlandse Soldaat" te Drachten, in audiën tie ontvangen. Aan dr. J. Winsemius. hoofd van het Bureau voor Industriële Zaken van de Rijks dienst van het Nationale Plan, is een jaar verlof verleend. Dr. Winsemius zal tijdelijk in dienst treden van de regering van Israel als adviseur voor het sociaal-economisch onderzoek van de ruimtelijke ordening en het grondgebruik, in het bijzonder ten aan zien van de verdeling van de bevolking in steden en dorpen en de verdeling van de bestaansmiddelen. HAARLEM EN OMGEVING Met Ingang van 1 October is wegens het vertrek van luitenant-kolonel J. W. A. Stout luitenant-kolonel C. M. J. van Dommelen tot garnizoenscommandant van Haarlem be noemd. De procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof heeft vanmorgen be vestiging gevraagd van het vonnis dat de Haarlemse rechtbank op 12 Juni van dit jaar uitsprak tegen het echtpaar A. B. en S. B.-V. uit Haarlem. De vrouw was tot twee maanden veroor deeld en de man tot een maand wegens het onttrekken van een minderjarig meisje een dochter uit een vorig huwelijk van de vrouw aan het gezag van een instelling voor hulp aan onbehuisden, waarin het bij beschikking van de arrondissementsrecht bank te Amsterdam was geplaatst. De appellanten beweerden dat zij in be roep waren gegaan, omdat het meisje dat inmiddels meerderjarig is geworden verklaard zou hebben dat zij aan de politie een verkeerde voorstelling van zaken had gegeven en daarvan nu spijt te gevoelen. De president van het Hof, mr. W. A. Vos, had evenwel een reeks verklaringen van het meisje bij de hand, waaruit zonneklaar het tegendeel bleek. „Ik ben blij uit Haar lem weg te zijn; ik wil niets meer met mijn moeder te maken hebben", luidden een paar van haar uitlatingen. Bovendien releveerde de president het niet bepaald brandschone verleden van de vrouw. De procureur-generaal meende dan ook dat de opgelegde straffen, gezien de ernst van het feit, zeker niet aan de hoge kant waren. Uitspraak over veertien dagen. den dan wel schepen in ballast uit Neder land naar Indonesië gezonden, om de extra toeloop op te vangen. Ook thans kan in het voorjaar dit gebruikelijke hoogtepunt worden verwacht en ook nu zullen de Ne derlandse rederijen met eigen schepen hiertoe ruim voldoende accommodatie be schikbaar stellen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7