Prins Bernhard reikte vier Zilveren Anjers uit Congres over onderwijsplan van oud-minister Rutten J HOOGTEZON De radio geeft Donderdag Prae-adviezen Meer bloembollen naar Duitsland PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND och ió Uet zo 2 „DE WEG IS BETER DAN DE HERBERG" „De cultuur moet steeds nieuwe wegen inslaan" HOOFDPIJN! Op pagina 6 vindt U Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Ramon v Cayal herdacht Deviezenaanwas deze week gering Kastekort Kerkelijk Nieuws Textieldiefstallen uit spoorwegloods Sneeuw in Zwitserland H. J. MAERTENS N.V. Kangeroe in de buidel J WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCÏIE COUR Bij de derde uitreiking van de Zilveren Anjers Dinsdag in het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij te Am sterdam heeft Prins Bernhard gezegd, het bijzonder te betreuren, dat het Prins Bernhard Fonds de enige officiële hulp, die het als centraal punt voor de finan ciering van de culturele arbeid van de over heid genoot, aan het einde van dit jaar zal moeten missen. Door de onlangs tot stand gekomen wetswijziging zal immers het integraal aanmerken als bedrijfskosten van giften, door vennootschappen aan het fonds gegeven, tot het verleden behoren. De Prins merkte op, dat deze materie in andere landen, met name in de Verenigde Staten anders is geregeld en ook hoeveel sterker daar het besef van de noodzaak van de vrije sociale en culturele arbeid is. De Prins citeerde Cervantes, die zeide: „De weg is beter dan de herberg". „Met deze formulering heeft hij", aldus de Prins, „tot uitdrukking gebracht, dat in het leven van de mens zowel een drang naar beschutting, naar zekerheid bestaat, alsook een drang naar het onbekende, naar vernieuwing, naar de horizon". Het streven wordt hier naar de overtuiging van Prins Bernhard terecht van hoger waarde geacht dan het verworvene. Voor de Westerse cultuurkring is het dynami sche element, de weg dus, een wezenstrek, die hoger gewaardeerd wordt dan het sta tische element. Het grote revolutionnaire proces in het Oosten speelt zich dan ook af onder de vlag van een typisch Westerse gedachte: begeerte heeft de Oosterse mas sa geraakt. De Prins legde er echter de nadruk op, dat ook in het Westen geens zins het element van de herberg, het be schutting biedende element, ontbreekt. Wil echter de Westerse cultuur in dit we reldomvattende dubbele proces van zeker heid naast vernieuwing, van spanningen tussen de herberg en de weg, zijn wezen trouw blijven, dan is het noodzakelijk, dat de cultuur op de weg blijft en steeds weer nieuwe wegen inslaat. Deze opdracht voert rechtstreeks naar het Prins Bern hard Fonds, dat beoogt financiële hulp te verschaffen aan de arbeid van wetenschap en kunst, aan de arbeid van de brede massa van jeugdigen en ouderen voor de ontwikkeling van de persoonlijkheid. De Prins reikte vervolgens de Zilveren Anjers uit. Voor de eerste keer bevond zich onder hen, aan wie deze onderschei ding is toegekend, een buitenlandse, me juffrouw M. C. A. Schouwenaars uit Ant werpen, die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor het door haar genomen initia tief de persoonlijkheidsvorming van de vrouw, in het bijzonder van de jonge vrouw in het moderne industriële bedrijf, ter hand te nemen. De Prins noemde dit werk van uitermate groot belang omdat alles wat de versterking van de persoon lijkheid ten goede komt, dient te worden toegejuicht en met kracht moet worden gesteund. Dr. Ernst Heldring, de voorzitter van de vereniging Rembrandt, was wegens gezondheidsredenen verhinderd persoon lijk aanwezig te zijn. Voor hem nam zijn dochter, mevrouw H. van Manen-Heldring de anjer in ontvangst. De Prins schetste in het kort de geschiedenis van ons oud cultuurbezit, dat tijdens de nationale in zinking na de Napoleontische tijd oo grote schaal naar het buitenland werd ver kocht en bracht hulde aan dr. Heldring, die er voor gezorgd heeft dat talloze kunstschatten naar ons land zijn terugge keerd. De ven-ijking van het openbaar cultuurbezit in ons land komt voor een groot deel op zijn rekening. Koster H. H. Kiezebrink van de Wal- burgskerk te Zutphen was de derde, die verzocht werd naar voren te treden. De Prins zeide, dat de heer Kiezebrink, sinds hij in 1933 koster werd van de Walburgs- kerk, het publiek in contact heeft gebracht met dit fraaie middeleeuwse monument en de bijbehorende librije, waarschijnlijk de belangrijkste kerkbibiiotheek van het ADVERTENTIE Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Gelders orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermu ziek. 15.50 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gevarieerde muziek. 17.00 Voor de' jeugd 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Lichte muziek. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.30 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Haarlemse Orkestvereniging. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Amusementsmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Ontmoe tingen met Christopher Blaze, hoorspel. 14.35 Cello en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Indonesië en China. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Jazz. 19.40 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest. 21.20 Lezende vingers, hoorspel. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.00 Orkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.45 Koor zang. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Kamermuziek. 15.30 Orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen 18.15 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Platen. 20.30 Orkest. 21.00 Voor de vrouw 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. vasteland van West-Europa. „U bent daar door voor ons het levende bewijs, dat cul tuur een taak en een mogelijkheid is voor allen waar zij ook zijn gesteld". Tenslotte reikte de Prins de zilveren Anjer uit aan de heer E. P. C. van Vrij- berghe de Coningh, beter bekend als de acteur Cruys Voorbergh. De Anjer werd hem verleend voer zijn initiatief tot het verzamelen van oude klederdrachten en het tot stand brengen van het „Nederlands Costuummuseum" in Den Haag. De Prins zeide dat dankzij het werk van de' heer Van Vrijberghe de Coningh Nederland met zijn costuummuseum voor is op vele landen. „Misschien dat de verlening van de Zil veren Anjer aan u voor vele landgenoten een goede aansporing zal zijn hun bezit aan historische kleding en bijbehorende sieraden aan het Costuummuseum af te staan", zei de Prins. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, Regent van het Prins Bernhard Fonds, reikte in een bijzondere bestuursvergadering van het Prins Bernhard Fonds in het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam, Dinsdag aan een viertal personen de onderscheiding van de Zilveren Anjer voor het jaar 1952 uit. Deze onder scheiding wordt telkenjare toegekend aan personen, die onverplicht belangrijk werk voor het Nederlandse culturele leven hebben verricht. Foto: Prins Bernhard reikt de Zilveren Anjer uit oan Cruys Voorbergh, (E. P. C. van Vrijberghe de Coningh), oprichter van het Nederlands Costuum Museum. Op het onderwijscongres, dat Het Neder lands Cultureel Contact 10 en 11 October in Zeist zal houden ter bespreking van het onderwijsplan-Rutten zal prof. dr. W. Ban ning prae-adviseren over de sociaal-paeda- gogische zijde der onderwijsvernieuwing. Prof. Banning meent dat in het plan- Rutten verwaarloosd is de sector van de organisatie der beroepen en de opleiding daartoe. Wil men de opleiding, althans van het topkader, onderbrengen bij de sociale faculteit der universiteiten, dan dient het academisch statuut dit nader te regelen. Bij de voortgaande differentiatie en spe cialisatie dient in het bijzonder bij de op leiding voor top- en middenfuncties een wijsgerige en algemeen-sociologische scho ling veilplicht te worden gesteld. Ter be vordering van het integratie-proces in de maatschappij en ten dienste van een juiste uitoefening der beroepen dient in alle faculteiten, aan alle universiteiten en hoge scholen beroepsethiek te worden onder wezen. Tevens is nodig door het gehele onderwijs een besef bij te brengen van wat in deze tijd rechten en plichten van het Nederlandse staatsburgerschap betekenen, en van wat het samenleven en werken in veelzijdige, democratische volksgemeen schap vooronderstelt. Over de individueel-paedagogische zijde der onderwijsvernieuwing met betrekking tot het plan-Rutten wordt gepraeadviseerd door prof. mr. M. J. Langeveld. Deze be toogt in zijn prae-advies onder meer dat het onderwijsplan-Rutten een betere sa menhang dan tot dusver bestond en betere differentiatie toont, zodat meer kinderen zonder nodeloos sehoolleed of tijdverlies op die plaats komen waar zij redelijke kans hebben het binnen hun bereik liggende onderwijsdoel te bereiken dan thans het geval is. Er ontbreekt echter nog een rege ling, welke het mogelijk maakt, de ouders van kinderen, die alleen met vrucht buiten gewoon basisonderwijs zouden kunnen vol gen, te verplichten hun kinderen naar een dergelijke school te sturen. Differentiatie en selectie worden goeddeels denkbeeldig, wanneer geen concrete beperkingen wor den vastgesteld van de omvang der school klassen. Over maatregelen ter verhoeding var; het zittenblijven laat het plan zich slechts in zeer algemene termen uit. De venning van groepen leerlingen, welke naar schoolaanleg homogeen zijn, lost niets op, wanneer men een homogeen domme groep niet mag bevorderen. Aanvaardt men dit principe, dan kan men beter het zitten blijven gedurende het basisonderwijs ge heel afschaffen. Aesthetische vorming De heer B. Verhoeven heeft een prae- advies uitgebracht over de aesthetische vorming. De prae-adviseur betoogt o.m.: De primaire voorwaarde voor het wel slagen van het aesthetisch onderwijs is: de vorming van de competente leerkrachten in een geest en met een methodiek, die de creatieve krachten in de jonge mens tot ontwikkeling kunnen brengen. Een apart vraagstuk is dat van het tech nisch onderwijs, dat uit aesthetisch oog punt van zo grote betekenis is voor de cultuur van het volk. Met voldoening con stateert de prae-adviseur dat het plan- Rutten het instellen van een commissie op korte termijn wenselijk acht, om het tech- ADVERTENT1E nisch onderwijs speciaal van een aesthe tisch gezichtspunt te bezien. Levensbeschouwelijke vorming De levensbeschouwelijke vorming wordt behandeld door prof. dr. K. J. Popma. In zijn prae-advies zegt hij dat de van het onderwijs uitgaande vorming ten minste drie zelfstandige verbanden veronderstelt: gezin, kerk en school. Naast gezin en kerk mag de school als zelfstandig verband met eigen structuur worden beschouwd: ook onder de voor standers van bijzonder en christelijk onder wijs is het besef levendig, dat de school haar eigen karakter verliest, wanneer ze wordt gezien als verlengstuk hetzij van de kerk, hetzij van de gezinnen. Dat de school, om welke reden dan ook, zich onthouden zal van levensbeschouwelijk onderricht, is kortweg onmogelijk, aldus prof. Popma. Zij zou zich daartoe moeten onthouden van elk onderwijs en ophouden te bestaan. Ideaalbeeld van de moderne mens Over de „sociaal- en ontwikkelingspsy chologische aspecten" schrijft dr. B. C. J. Lievegoed in zijn prae-advies dat als men wil opvoeden, onmiddellijk de vraag rijst: tot wat willen wij opvoeden? Met de ver andering van het ideaalbeeld van de mens is het onderwijs-ideaal steeds mede sterK veranderd. Duidelijk is wel geworden dat het nieuwe ideaalbeeld van de moderne mens niet meer de geleerde man is, die de wetenschap om der wille van de pure wetenschap bedrijft. Waar deze nog meent, zijn positie te kunnen handhaven,' moet hij met smart ervaren dat zijn kennis, zelfs zijn persoon, eigendom geworden is van een politieke groepering en dat een uit wisseling van wetenschap hoogverraad kan betekenen. Duidelijk is ook geworden dat de nieuwe ideaal-mens naast technische en weten schappelijke vaardigheid en kennis over sociale vermogens zal moeten beschikken en over sterke morele krachten om op de weg die naar boven leidt te blijven staan, nu de steun van de tradities, gedragen door de leidersgeslachten, weggevallen is. Volgens het plan-Rutten wordt gesteld: „Bij een doelmatige opzet van het onder wijsstelsel zal als richtpunt voor ogen moe ten worden gehouden, dat de leerlingen later in de maatschappij een werkkring zullen hebben". Ons huidige negatieve selectiesysteem heeft, sociaal-psychologisch gezien, het nadeel dat het een aantal maatschappelijke kastes schept die haast even onherroepelijk zijn als de kastenstelsels der pude culturen. Een onderwijsvernieuwing zal ernaar moe ten streven dit euvel, dat veel wrijving en prestigekwesties oproept en daarmee zeer veel leed en verloren energie, te bestrijden. Selectieprobleem Over de vernieuwing van het middelbaar onderwijs mede tot oplossing van het selec tieprobleem, schrijft dr. C. Jansen S.J.O.M. in zijn prae-advies dat geen onderwijsver nieuwing mogelijk is zonder een terugkeer naar grotere vrijheid. Tegelijk daarmede hoopt minister Rut.ten het beruchte selec tieprobleem langs wegen van geleidelijk heid nader tot een oplossing te brengen. Het kan niet alleen worden gezien als een onderzoek naar de geschiktheid der leer lingen tot het volgen van onderwijs in een bepaald schooltype. De school zelf moet de oplossing zijn van het selectieprobleem. Bovendien legt de on'leding van het be grip selectie in analytische en constructieve selectie een zwakke plek bloot in de con ventionele houding van de leraren tegen over leerstof en leerling. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem De onderhandelaars van de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren hebben weer een succes aan de vele tot nu toe bereikte toegevoegd. Het Duitse contingent is met tweehonderdduizend dol lar verhoogd, waardoor het thans drie millioen dollar geworden is. In 1951 was het 2.5 millioen. Naar ons werd medegedeeld is de po ging gesteund door de groep zaadhuizen en warenhuizen in Duitsland, die zich be zig houden met de zgn. droge verkoop van bloembollen. Waarschijnlijk onder in vloed van de onpersoonlijk reclame, die ook in Duitsland vrij intensief wordt ge voerd, zijn de Duitsers zeer vlijtig aan het inkopen gegaan, met het gevolg, dat de voorraad in de winkels aardig begint op te raken. Hierdoor was het mogelijk on danks het verzet van de andere organisa ties in Duitsland, die niet zo veel bloem bollen willen zien, waarschijnlijk uit angst voor lage bloemen prijzen in de winter, het contingent verhoogd te krijgen. Onder voorzitterschap van Prins Bern hard is in het „Instituto de Estudios hispanicos" van de rijksuniversiteit te Utrecht een bijeenkomst gehouden ter her denking van de Spaanse histoloog Santia go Ramon y Cajal, die honderd jaar ge leden geboren werd. Prof. dr. J. Boeke, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, schelste de levensloop van Ramon y Cajal, die zijn onderzoek naar de fijnere bouw van het zenuwstelsel in meer dan 270 publicaties heeft beschreven. Deze onderzoekingen, die het gehele gebied van het zenuwstelsel be strijken, vormen nog steeds de basis, waar op elk verder onderzoek over het zenuw stelsel steunt. Prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaanse Instituut aan de rijks universiteit te Utrecht, zei dat Cajals ac tiviteit niet beperkt bleef tot de medicijnen en de biologie; hij was ook opvoeder van het Spaanse volk en litterator. In al zijn litteraire geschriften blijft Cajal de docent, die geen gelegenheid ver zuimt, de gebreken van zijn volk te laken en te bestrijden. Ondanks de grimmige toon heeft het publiek deze publicaties zeer gewaardeerd. Zij zijn vele keren her drukt. Na de bijeenkomst begaf men zich naar de bibliotheek van het Spaanse instituut, waar een tentoonstelling was ingericht van de werken van Ramon y Cajal. In Nederland is aangekomen generaal- majoor F. W. J. M. Peters, die sinds Decem ber 1950 de functie vervult van comman dant landmacht Nieuw Guinea. 63. De heer Teutbei, die na zijn geheim zinnige oefeningen in de knoop was ge raakt, moest onmachtig toezien, hoe Jol- liepop vlak voor zijn neus de schalkaart opraapte. Benauwd brommend rukte en trok hij aan zijn geknoopte ledematen, doch hij was niet bij machte, zich uit zijn be narde positie te bevrijden. „U zult het mij wel niet euvel duiden, dat ik deze kaart weder terugneem", sprak Jolliepop, „laat dit vooral niet uw interessante lichaams oefeningen onderbreken". Lelijke dief!", hijgde Teutbei, „blijf van die kaart af!" „U bent totaal in de war, mijn waarde", sprak Jolliepop koel, men is geen dief, indien men zijn eigendom herneemt". „O, als ik hieruit loskom", knarsetandde Teut- bel, „dan zul je ervan lusten! Ik breek je benen en bind ze om je nek!" „Dat heeft u al bijna bij uzelf gedaan", merkte Pand* op. „Waarom deed u dat eigenlijk?", voeg de hij hier nieuwsgierig aan toe. „Qm.dai ik.... dat doet er niet toe", antwoordde Teutbei, „geef me mijn kaart terug!" Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank blijkt dat de deviezenaan was deze week beperkt is gebleven tot f 14 millioen. Goud en deviezen tezamen bedragen thans f 3410 millioen tegen vo rige week f 3396 millioen. De bankbiljet- tencirculatie verminderde met f21 mil lioen. Bij de R.K. woningbouwvereniging „Voor het Huisgezin", die in Rotterdam ongeveer 130 woningen beheert, is een kastekort van ruim ƒ23.000 ontdekt. De 32-jarige pen ningmeester C.J.L. heeft bekend geld uit de kas te hebben geleend. Hij betwist, dat er van zulk een hoog bedrag sprake zou zijn. Ned. Herv. kerk Bedankt voor de benoeming tot hulp- predikante te 's Gravenhage: mej. J. ten Ham, hulppredikante te Groningen; be roepen te Biggekerke: ds. A. D. H. Roscam Abbing, hulppredikant te Soesterberg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aan de Theologische Hogeschool zijn ge slaagd voor het prop.examen de heren: A. Geelhoed te Hoek en R. Timmerman te Enschedé. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Groningen: G. Bron- gers te 's Gravenhage-Oost. Geref. kerken Tweetal te Schiedam (4e predikants plaats): M. Feitsma te Amstelveen en E. J. Oomkes te Appingedam; beroepen te Vee- nendaal (vac. W. C. v. d. Brink): J. Firet te Zuid-Beijerland. ADVERTENTIE De ROXY: Noem eens 3 beroemde Amerikanen. De Lucifer: Eisenhower, Stevenson en ROXY. Vijf jaar geëist tegen M aastrichtenaar De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft vijf jaar gevan genisstraf geëist tegen de 41-jarige arbei der D. W„ die terecht stond wegens diefstal van aanzienlijke partijen textielgoederen. In de nacht van 16 op 17 Maart verdween uit de goederenloods van de spoorwegen te Maastricht een grote partij textiel. Toen in de nacht van 8 op 9 Juni opnieuw tex tielgoederen uit de loods werden gestolen, hield de recherche na een uitgebreid onder zoek W. aan. Hij was in Maart uit de ge vangenis ontslagen, waar hij 1 jaar en 3 maanden had doorgebracht eveneens we gens diefstal uit de goederenloods. Niettegenstaande alle bezwarende getui gen verklaringen bleef W. volhouden de diefstal niet te hebben gepleegd. De offi cier van justitie achtte het bewijs echter geleverd. De A.N.W.B. deelt mede, dat ten gevolge van vrij hevige sneeuwval in Zwitserland de volgende, voor het toerisme belangrijke, bergpassen voor het verkeer gesloten zijn: de Furka-pas in de route GletschAnder- matt, de grote St. Bernard, in de route MartignyTurijn, de Klausen in de route AltdorfNafels, de Susten in de route MeiringenWassen en de Umbrail in de route Santa MariaBormio. Op sommige plaatsen is het sneeuwdek reeds 30 tot 50 cm dik. De St. Gothard en de Simplon zijn nog open. Voor het pas seren van de Simplonpas dient men echter wel in het bezit te zijn van sneeuwkettin gen. In Italië is de Stelvio, in de route SpondignaBormio eveneens onberijd baar. Vliegveld. Volgens het Braziliaanse blad „Diaro de Minas" is op een riviereiland in de staat Minas Geraes een onder communistische leiding staand geheim vliegveld ontdekt. Het gebied zou moei lijk toegankelijk zijn. Volgens het blad heeft het leger een onderzoek ingesteld. Conferentie. De hoofden van dè belang rijkste inheemse stammen in Zuid-Afri- ka hebben er in toegestemd een confe rentie bij te wonen met de „federale zendingsraad" van de Nederlands Her vormde kerk ter bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van de betrekkingen tussen de rassen in Zuid- Afrika. De conferentie zal op 10 en 11 December in Bloemfontein gehouden worden. Afwezig. Nikolai Sjwernik, voorzitter van het presidium van de Opperste So vjet der Sovjet-Unie, heeft Dins dagavond het staatsbanket in Oost- Berlijn, waarmee de viering van de derde verjaardag van de Oost- Duitse republiek werd besloten, niet bijgewoond. Vermoed wordt, dat Sjwernik, die Zondag in Berlijn aan kwam, de stad weer verlaten heeft. Voorstel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bestudeert een voorstel om het handvest van de UNO te wijzigen teneinde de impasse met de Sovjet-Unie over de toelating van nieu we leden te doorbreken. Volgens het voorste] zouden alle onafhankelijke staten die niet in oorlog zijn met de UNO voor het lidmaatschap van de UNO in aanmerking komen. Beschuldiging. De democratische candi- daat voor het Amerikaanse president schap Stevenson heeft zijn republikein se tegenstander Eisenhower er van be schuldigd de Sovjet-Unie in de kaart te spelen door de Amerikaanse welvaart een „oorlogswelvaart" te noemen. Hij verklaarde: „een dergelijke uitlating is het bewyzen van een slechte dienst aan de Verenigde Staten, zij kan leiden tot verslagenheid onder onze bondgenoten". Aanval. President Truman heeft in een verkiezingstoespraak te Colorado Springs verklaard „een zeer ernstige vergissing" te hebben gemaakt toen hij eens van mening was dat generaal Eisenhower de kwaliteiten bezit om president der Verenigde Staten te worden. Hij ver klaarde dat Eisenhower „elk beginsel van onze buitenlandse politiek en van de inrichting der Amerikaanse lands verdediging, waarin hij, naar ik meen de, geloofde, heeft verraden", hieraan toevoegend: „Dit is een droevige erva ring voor mij geweest". Op de plaats rust. De Franse communisten Marty en Tillon, die onlangs ontslagen zijn uit hun vooraanstaande posten in de partij, zaten gisteren, teno de Natio- tionale Vergadering na het zomerreces weer bijeenkwam,op hun gewone plaat sen op de linkervleugel temidden van hun partijgenoten. Marty had, zoals ge woonlijk, een plaats naast de waar nemende leider der partij, Duclos, in genomen. Slachtoffer. In. de gevangenis op het eiland McNeil is het tweede van 200 „mense lijke proefkonijnen", die zich vrijwillig hebben aangemeld, overleden als slacht offer van proefnemingen door het Ame rikaanse leger om de geneeswijze van een op Korea voorkomende leverziekte te vinden. Eis. Het opperste Noorse gerechtshof is in plenaire zitting begonnen met de recht zaak over de walvisvaart, de grootste civiele zaak in de Noorse geschiedenis. De maatschappijen voor de walvisvaart eisen van de staat terugbetaling van 17 millioen kronen uit hoofde van het door de staat geheven recht tot gelijkmaking Van de prijzen, dat de maatschappijen onwettig achten. Tevens wordt een com pensatie van 109 millioen kronen ge- eist, omdat de prijs voor walvistraan werd verlaagd op de binnenlandse markt. Toen de zaak twee jaar geleden voor de stedelijke rechtbank werd ge bracht, werd de staat in het gelijk ge steld. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Telef. 15220 GEWOONLIJK stellen we ons de buidel van een kangeroe als weinig beters voor dan een boodschappentas, waarin het jong gemakshalve wordt opgeborgen als moeder uitgaat. Bij een vlucht voor drei gend gevaar behoeft zij dan niet ongerust te zijn of Jantje met zijn verstuikte pootje wel mee kan en of Pietje niet te veel ach terblijft, want zij pakt kort en goed de hele kinderschaar in haar karbies en vertrekt. Makkelijk is dat wél! Inderdaad. Maar in de na tuur zijn in den regel weinig zaken voor het „gemak" ge schapen. Alles heeft zijn nut, zijn doeltreffendheid, en dient meer de instandhouding dan de veraangenaming van het leven. Om u dit te doen beseffen moeten wij een klein kraamkamer geheimpje verklappen: als een kangeroe geboren wordt, zouden andere dieren beslist van een miskraam spreken. Want een volwassen kangeroe, die 2 me ter lang kan worden en dan een gewicht van ongeveer 200 kilo bereikt, brengt een baby ter wereld die wel gemeten drie cen timeter lang is. Geen spruit om trots op te zijn, vooral niet omdat het diertje geheel onbehaard en blind is en nog geen lede maten bezit, maar slechts korte stompjes. Wil dit wezentje in leven blijven, dan moet het niet in de boodschappentas, maar in de couveuse! Dat gebeurt dan ook direct, want de bui del van de kangeroe is nog heel wat beter ingericht dan de kunstmatige menselijke apparaten. Binnenin bevinden zich melk- klieren en de mondopening van het jonge dier groeit om de speen heen, terwijl het gedeelte van de speen, dat in de nond is, geheel de vorm van de mondholte aan- neemt. Deze bevestiging is noodzakelijk omdat het hulpeloze dier geen kracht kan uitoefenen; het behoeft zelfs niet te zuigen, want door een bijzondere spier wordt de melkklier telkens samengedrukt, zodat de melk in de mond wordt gespoten. Eerst wanneer de ontwikkeling wat verder is gevorderd, begint het diertje zelf te zuigen. Er zijn nog andere voorzieningen, doch het zou te ver voeren daarop thans in te gaan. In ieder geval is duidelijk, dat de buidel wel iets meer is dan een boodschappentas en dat zij eigenlijk als een gedeel te van het inwendige moeder- dier kan worden opgevat, waarin het jong voor de tweede maal is opgenomen. Bij de ver dere ontwikkeling wordt de vergroeiing van de mondrand en de speen opge heven, (evenals andere wijzigingen welke hebben plaats gevonden) en van dit mo ment af wordt het jonge dier actief. Het duurt bij de reuzenkangeroe 7 maanden eer het jong de kop uit de buidel steekt en pas negen weken later verlaat het voor het eerst het moederlichaam. Eigenlijk is dit de echte geboorte, zodat men bij dit dier zou kunnen zeggen, dat het tweemaal geboren wordt. De eerste weken dient de buidel dan nog als nest en later als toe vluchtsoord, soms nog wel tot het dier 2 jaar oud is. Over oud gesproken, waaraan denkt u als wij het hebben over 100-jarige bomen? Natuurlijk aan behoorlijk dikke en stevige exemplaren. Toch wilden wij u 100-jarige bomen voorstellen, die niet dikker zijn dan een vink. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2