Nog honderd mensen begraven onder de wrakstukken Nieuwe actie van Franse regering tegen communisten Mossadeqs nota aan Engeland weer in ultimatieve toon Weerbericht Londen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dodental reeds tot 85 gestegen, de nog vermisten opgegeven De treinramp in Londen Gespannen verhouding tussen Frankrijk en V.S. Het woord is aan Invallen bij kranten, kantoren en prominente partijleden Noordelijken lachten verbondenen uit Amerikaans vliegtuig door Russen beschoten Uitvoer dekte 93.1 pet. van invoer in ons land Hij is bereid tot onderhandelen op een voorschot van 20 millioen pond Voor 40.000 gestolen uit juweliersetalage Eerste helft van 1952 V.S. verwerpen nota der Russen over Kennan 67e JAARGANG No 78 (Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 238 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiatë. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HARROW IS GEEN „VOORSTADJE" van Londen en het heeft geen zin het als „een plaatsje" aan te duiden, want het is een stadsdistrict met 220.000 inwoners. Het lijkt goed daar eens iets over te schrij ven, want telkens als een of ander deel van de wereldstad Londen door een of andere gebeurtenis de aandacht trekt in dit geval door de ontzettende spoorweg ramp, die te Harrow heeft plaatsgehad hoort en leest men zulke verkeerde aan duidingen. Harrow ligt wel een heel eind buiten het centrum (ongeveer twintig ki lometer van de City) maar het behoort tot de wereldstad, tot Greater London zelf. Dat was in vroeger eeuwen niet zo. maar de tijden zijn veranderd en de groei van de stad is waarlijk verwonderlijk. In de laatste dertig jaar is zij weer met een millioen in woners toegenomen; zij telt er nu in totaal tussen de 8Yz en 9 millioen en dat is dus, globaal genomen, zowat tienmaal de be volking van Amsterdam. Ofschoon zij in het centrum veel hoger van bouw is dan Amsterdam en dus in sommige stads delen veel meer mensen op een kleine op pervlakte huisvest, is de totale oppervlakte van Groter Londen ook meer dan tienmaal zo groot als de Amsterdamse. Het is voor een buitenlander, die er nooit gewoond heeft, niet gemakkelijk zich dit voor te stellen. Ook als hij er een va- cantiebezoek brengt is dat nog moeilijk. Want gewoonlijk bepaalt zijn belangstelling zich tot de City, die maar klein van opper vlakte is, en het West End, dat in het cen trum ligt. Als hij zich de onafzienbare huizenzeeën voorstelde, die zich in alle richtingen daaromheen uitstrekken hier en daar door parken en door „Commons" onderbroken zou hem dat wellicht be klemmen. Maar als hij naar een der veraf liggende districten reist doet hij het vaak per ondergrondse spoorweg, hetgeen hij aardig vindt een bewoner van Londen vindt dat niet en ook daardoor ontgaat hem veel. Dat de districten alle eigen namen dra gen moet hem wel tot de veronderstelling brengen, dat hij niet meer in Londen maar in een andere stad, een voorstad zegt hij dan maar, is beland. Maar Chelsea en West Hampstead, Shoreditch en Edmonton en Camberwell zijn evenmin voorsteden als Westminster en de City. Het zijn delen van Londen De stad is haar oorspronkelijke admi nistratieve eenheid ook al lang ontgroeid. Het graafschap Londen dat is een oude naam, maar in Engeland heet county (graafschap) hetgeen wij als provincie zou den aanduiden ligt in het centrum, maar het telt nog niet eens de helft van het totaal aantal inwoners. De stad beslaat ook delen van vijf andere graafschappen, na melijk Middlesex, Essex, Kent, Surrey en Hertfordshire. Vooral een groot deel van Middlesex. En daarin ligt ook Harrow, welks oude deel sinds lange tijd de naam Harrow-on-the-Hill draagt naar de heuvel, waarop een der oudste kostscholen van Engeland prijkt,'de evenknie in ouderdom en aanzien van Eton School. Die Harrow School werd al in 1571 gesticht en tal van grote mannen uit Engelands historie zijn haar leerlingen geweest: de dichter Lord Byron, de toneelschrijver Richard Sheri dan, de staatslieden Robert Peel, Lord Pal- merston en Winston Churchill, om enkelen te noemen. Op de top van de heuvel ligt St. Mary's Church; het is daar een schone plek en ge kunt er het verleden bepeinzen en uw blik laten gaan over malse weiden, die de speelvelden van Harrow School zijn. Maar als ge uw blik even laat afwij ken zijt ge u wel bewust van het feit, dat ge nog steeds in Greater London zijt. Het heeft voorwaar geen zin, Harrow ten op zichte van die wereldstad te vergelijken rfiet Duivendrecht, Halfweg of Buiksloot ten opzichte van Amsterdam. Administratief is Londen totaal anders georganiseerd dan onze grootste steden. Het zou een reeks artikelen vergen om dat grondig uiteen te zetten. Laat ik met een paar bijzonderheden volstaan. Het graaf schap Londen, dat nog niet de helft van de bevolking bevat en maar ruim een zes de van de oppervlakte van de stad be slaat, is in negenentwintig gemeenten ver deeld en daarbuiten liggen achtentwintig „metropolitan boroughs", een moeilijk ver taalbaar begrip: stadsdistricten van de moederstad die zich heeft uitgebreid. Wij zijn ertoe geneigd, in onze eigen gemeen telijke indelingen te denken, maar als wij zulk een geweldige stad als Londen beza ten zou die ook niet onder éen gemeente bestuur. staan. Overigens is ons stelsel ook in wezen verschillend van dat in Enge land, waar de gemeente een beperkter be voegdheid en taak heeft dan bij ons en de county als bestuurseenheid overweegt. Een zesde van de bevolking van Groot- Brittannië dat wil dus zeggen: Enge land, Schotland en Wales woont in Groter Londen. Het is een buitengewoon groot deel en in deze tijd is men minder blijmoedig over grote opeenhopingen van bevolking gaan denken dan in het verleden. Het nogal kinderlijk tegen-elkaar-opbluffen met grote aantallen, ongetwijfeld al in de vorige eeuw beïnvloed door de Amerika nen, is uit de mode geraakt. Groot-Brit- tannië ervaart tegenwoordig bijzonder pijnlijk de gevolgen van de geweldige trek naar de stad, die in die vorige eeuw de groei der industrie heeft gekenmerkt en de landbouw dusdanig verzwakt, dat het te zeer afhankelijk van de invoer van levens middelen is geworden. Zodat de vaan van een beweging terug-naar-het-land al bij herhaling is opgestoken. Maar zulk een terugkeer is gemakkelijker aan te bevelen dan zelfs maar tot een begin van uitvoe ring te brengen en het is zeer de vraag of het er ooit toe komen zal. R. P. In de afgelopen nacht omstreeks vier uur heeft iemand de étalageruit van een juwe lierszaak in de Raadhuisstraat te Amster dam met een ijzeren staaf stukgeslagen en uit de étalage gouden ringen en met edel stenen bezette sieraden voor een totale v/aarde van 40.000 weggenomen. Een dame, die tegenover de zaak woont, hoorde cm vier uur een harde slag, gevolgd door het luiden van een alarmschel. Zij waar schuwde terstond de politie. De gehele nacht hebben reddingsploegen en vrijwilligers op het kleine station Wealdstone in Londen onder fel schijnwerperlicht door gewerkt om de slachtoffers van een der ergste treinrampen die Engeland ooit getroffen heeft te bergen en toen de dodelijk vermoeide Rode Kruis- helpers en doktoren vanmorgen in de grauwe ochtendschemering de voorlopige balans van de catastrofe opmaakten, kwamen zij tot het trieste totaal van 85 doden en 170 gewonden, terwijl nog een honderdtal mensen, onder wie vele kinderen, tussen de verwrongen brokstukken van de drie treinen begraven moet liggen. Hoop, dat er van deze ongelukkigen nog iemand in leven zou zijn, is er echter nauwelijks meer, maar des ondanks wordt het bergingswerk in de metershoge ravage met koorts achtige haast voortgezet Midden uit de onbeschrijfelijke ravage op het kleine emplacement steekt de sta tionsklok van Wealdstone omhoog, nog al tijd het uur van de ramp aanwijzend, 8 uur 20, toen het uurwerk door een wegspat tend stuk staal vernield werd. Enkele se conden daarvoor was de nachtexpres uit Schotland, een uur te laat, het station binnen geraasd waar zij met een ontzetten de klap, een hevige bomexplosie gelijk, tegen de aldaar gereedstaande locaaltrein voor Londen opbotste. Krakend boorde de locomotief van de expres zich een weg door de laatste drie rijtuigen van de over volle forensentrein, schoot toen als een steigerend paard omhoog en kapseisde toen met donderend geweld over het nevenlig- gende perron, tal van wachtende reizigers in haar vaart meeslepend en anderen over dekkend met gloeiendhete stoom uit haar gebarsten ketels. Nauwelijk had zich dit drama voltrok ken, of het gekerm der gewonden en het geraas van neervallend metaal werd over stemd door een nieuw oorverdovend ge kraak, toen de sneltrein LondenMan chester met een vaart van ruim honderd kilometer tegen de voorzijde van de geha vende locaaltrein opbotste. De beide loco motieven drukten elkaar in hun volle lengte omhoog en vielen daarna neer op de personenrijtuigen, welker inzittenden, zover zij niet meteen verpletterd werden in de ontsnappende stoom van de locomo tieven verbrandden. De vernielde wagons werden hier zo hoog op elkaar geschoven dat zij zelfs een voetbrug, hoog boven de perrons, wegmaaiden en de reizigers, die zich juist op deze brug bevonden, even eens in de versplinterde brokstukken van de verongelukte treinen terecht kwamen. De kokende stoom die uit de locomotie ven stroomde, verhinderde aanvankelijk het bergingswerk aanzienlijk en zo moesten de omstanders lijdelijk toezien, hoe ver scheidene gewonden voor hun ogen ver brandden of doodbloedden. Lang voordat het gevaar geweken was, kwamen het stationspersoneel, de hulpdiensten en tal van particulieren echter in actie en aan hun moedig optreden en hun doodsver achting was het te danken dat vele slacht offers van het ongeluk nog tijdig uit deze laaiende hel van versplinterd metaal, sis sende stoom en kermende gewonden be vrijd konden worden. Heldenmoed van redders en slachtoffers Bewonderenswaardig was ook de moed van sommige slachtoffers die, hoewel half- begraven of bekneld onder de wrakstuk ken en ernstig gewond, urenlang zonder klagen hun pijnen verdroegen en zelfs met elkaar praatten en rookten, alsof er niets aan de hand was. Het bleek namelijk dik wijls ondoenlijk om dergelijke slacht offers direct uit hun benarde positie te bevrijden zonder andere, bedolvenen, lager in de wrakkenhoop, aan ernstige gevaren bloot te stellen. Vooral de vrouwen onder de passagiers gedroegen zich prachtig. Lichtgewonden stonden vaak degenen bij, die er erger aan toe waren. Andere ontsnapten zaten ver doofd door de schok stil voor zich uit te staren op het perron. De schuldvraag Over de toedracht van de ramp en over de schuldvraag was gisteravond nog niets positiefs te zeggen. Men loopt liever niet vooruit op het officiële onderzoek, maar wel staat vast, dat het ongeluk althans ten dele te wijten is aan fouten die ver meden hadden kunnen worden. Slechte reputatie Er is herhaaldelijk eritiek uitgeoefend op de veiligheid van het Britse treinver keer, dat nog voor een belangrijk deel met verouderd materiaal werkt. Bijna alle spoorwagons zijn hier nog van hout, hetgeen bij ongelukken fatale gevol gen heeft, omdat de rijtuigen vrijwel geen weerstand kunnen bieden. Ook het signalenstelsel is op vele lijnen ouderwets, terwijl ook de personeelsbe zetting, zowel wat aantal als gehalte be treft, vaak onvoldoende is. Het spoorwegbedrijf staat lang niet meer zo goed aangeschreven als in het verleden. De modernisering kan door de economische toestand van het land slechts in traag tempo geschieden. Ongelukken blijven natuurlijk echter ook onder de beste condities mogelijk, maar men vraagt zich soms af, of de slech te reputatie van het vooroorlogse Frank rijk, wat treinrampen betreft, thans op Engeland is overgegaan. Alle lof heeft men echter voor de hulp verlening van de honderden die met bijlen en staven temidden van de hoog opgesta pelde, vernielde en omgekantelde spoor wagons een etmaal lang gevochten hebben voor de levens van hen, die onder de wrakstukken bedolven lagen. Tientallen dokters, die hun praktijk in de steek had den gelaten, trachtten de slachtoffers te bereiken om met morphine-injecties hun pijn te verlichten, maar in vele gevallen konden ze niet bij hen komen. Verpleegsters, brandweer, politie, spoor wegpersoneel, verrichtten waren wonde ren om de ongelukkigen, die vaak in de onmogelijkste posities lagen, bij te staan. Huisvrouwen en meisjes uit kantoren en winkels in de omgeving maakten nood verbanden van lakens, brachten thee en heet water, maakten uit planken van ver splinterde wagondeuren spalken en offer den hun eigen kussens en kleren. Met het gevaar zelf verpletterd te worden kroop een politieagent onder een rijtuig, drukte een gedeelte ervan met de schouders om hoog en bevrijdde op die manier drie vrouwen. 63 gewonden naar huis Vanmorgen zijn 63 personen, die bij de treinramp gewond werden, naar huis te ruggekeerd na in het ziekenhuis behan deld te zijn. Brandweerlieden hebben vanmorgen, bijna 24 uur na de ramp een man levend onder de brokstukken van de drie veron gelukte treinen uitgehaald. De drievoudige botsing op het station Wealdstone moet worden gerangschikt onder de vier ergste rampen welke de Britse spoorwegen ooit getroffen hebben. De grootste ramp vond plaats in Mei 1915, toen 227 personen bij een botsing bij Carlisle om het leven kwamen. Dit was een troepentrein. In Juni 1889 wer den in Noord-Ierland bij een botsing tachtig mensen gedood. Tien jaar daar voor vonden 78 treinpassagiers de dood toen tijdens een storm een spoorbrug in Dundee bezweek. Het tot dusverre ernstigste ongeluk sinds de oorlog geschiedde in October 1947, toen 28 personen werden gedood en 60 gewond bij een ontsporing van de Edin- burgh-Londen-expres. In September van het vorig jaar vloog de sneltrein Liverpool-Londen uit de rails, waarbij 15 personen werden gedood en 38 gewond. Een m,aand daar voor liep een trein van Londen naar Portsmouth op een stilstaande trein op het station in Ford (Sussex), bij welk ongeluk 10 personen werden gedood en *7 gewond. In April van dit jaar ontspoorde de Glasgow-Londen-expres, waarbij 48 rei zigers gewond werden. WASHINGTON. (Reuter). De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, heeft meegedeeld, dat de V.S. het geschil tussen Frankrijk en zijn protectoraten in Noord-Afrika met de Franse en andere delegaties bij de UNO bespreken. Hij weigerde commentaar te geven op het bericht dat Frankrijk zich tegen iedere inmenging van de UNO in het geschil zal verzetten. Naar Reuter meldt heeft het besluit van het Franse kabinet een spanning teweeg gebracht in de Frans-Amerikaanse ver houding. Bij de besprekingen, die de Ame rikaanse ambassadeur te Parijs, Dunn, Woensdag met premier Pinay, minister van Buitenlandse Zaken Schuman en mi nister van Defensie Pleven heeft gevoerd, is ook de kwestie-Tunesië ter sprake ge komen. De reden voor de Franse regering om ten aanzien van eventuele bemoeiingen van de UNO met de Franse protectoraten in Noord-Afrika een zo scherpe verklaring af te leggen was, naar verluidt, de ont vangst van een boodschap van de Ameri kaanse regering, die Maandag te Parijs overhandigd werd. Over deze boodschap, die over economische er. bewapeningsaan gelegenheden zou gaan, zijn echter geen bijzonderheden bekend. Zoals bekend heeft de Bey onlangs de Franse hervormingsplannen, tegen de ver wachting van Frankrijk in, verworpen. De Fransen menen nu, dat de Bey in de ze direct of indirect van Amerikaanse zijde is aangemoedigd. E 11 a r Het is steeds onze eigen stemming, die aan onze omgeving licht en kleur verleent. De treinramp bij Londen. Het zoeken naar slachtoffers tussen de ravage. Donderdagochtend is het treinverkeer van en naar Londen hervat. In het hele land melden zich honderden vrijwilligers voor het afstaan van bloed ten behoeve van slachtoffers van de ramp. Volgens AFP. zijn hedenmorgen nog de stoffelijke overschotten van 1 vrouw en 5 mannen geborgen en overleden in de zie kenhuizen 4 ernstig gewonden. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermorgen van half zeven af is de Franse regering een nieuwe actie tegen de communisten begonnen. Vier Parijse lei ders van communistische jeugdverenigin gen zijn in de loop van de dag opgepakt en bij een groot aantal communistische organisaties, bij kranten, bij de commu nistische kaderschool en bij de bank voor Noord-Europa, die zich sinds jaren specia liseert in transacties met landen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn, zijn inval len gedaan. De justitie heeft daarbij opnieuw adres lijsten en verschillende kilo's ander docu- mentatie-materieel in beslag genomen. Deze nieuwe actie schijnt verband te hou den met de invallen, die na de betogingen tegen generaal Ridgway in Mei en Juni op grote schaal bij Franse communisten heb ben plaats gehad. Er is toen gisteren heeft de minister van defensie Pleven daar nogmaals aan herinnerd veel bezwa rend materiaal gevonden, dat inmiddels ook door de militaire justitie grondig is bestudeerd en dat nu tegen een aantal De treinramp bij Londen. Reddingsploegen aan het werk. _Pj communistische kopstukken vastomlijnde beschuldigingen moet hebben opgeleverd. Zo zullen de vier gearresteerden terecht staan wegens bedreiging van 'de veiligheid van de staat en pogingen het moreel van het leger te ondermijnen. Ofschoon de militaire autoriteiten uiter aard hun actie met de gebruikelijke discre tie hadden voorbereid, moeten de com munisten er toch de lucht van hebben ge kregen. Gistermorgen verscheen namelijk al een extra-editie van het communistische ochtendblad „l'Humanité", waarin het is maar hoe je het bekijkt de regering van een „anticommunistisch complot" be schuldigd wordt. En 's avonds beklaagde het communistische blad „Ce Soir" zich, dat het in Frankrijk onmogelijk was ge worden rustig „te werken". Het is dus waarschijnlijk, dat belang rijke communistische documenten nog wel tijdig naar veiliger plaatsen zijn overge bracht. Niettemin moet de regering nu toch wel zoveel gegevens in handen hebben, dat een actie op een nog breder front te wachten schijnt. Daarbij zouden ook communisti sche Kamerleden in staat van beschuldi ging worden gesteld. En bij twee van hen, Cachin en Fajon, die ook in de directie van „l'Humanité" zitten, zijn gisteren even eens invallen gedaan. Het schijnt, dat de regering nu over weegt, binnenkort een verzoek bij de Kamer in te dienen om de parlementaire onschendbaarheid van enige communisti sche gedeputeerden op te heffen. Wanneer dit voornemen inderdaad be staat, dan blijkt daar wel uit, dat de rege ring nu over onweerlegbare bewijzen be schikt. Zoals men zich herinnert, is de regering in Mei tot zo'n verzoek aan de Kamer niet overgegaan, ofschoon Duclos, zoals, dat toen heette, toch op heterdaad was betrapt. Deze gewiekste communistische fractie voorzitter moest echter kort daarna toen ook weer onverrichter zake naar huis terug worden gezonden. Waarschijnlijk heeft de regering uit deze pijnlijke ervaring nu wel de nodige lessen getrokken. De bouw van het R.K. Mendellyceum, dat in Haarlem-Noord aan de verlengde Orionweg zal verrijzen, zal op 3 November docr de architect prof. G. H. M. Holt wor den aanbesteed. MOENSAN. (AFP.). De Noordelijke de legatie ontving gisteren het verzoek der verbondenen, om de bestandsbesprekin gen te verdagen met een luid lachsalvo, aldus AFP. Allen lachten, van de hoog ste Noordelijke afgevaardigde, tot de tolk toe. De Chinezen hebben hedenochtend de heuvel „Het Witte Paard" heroverd. De Zuid-Koreanen, die de heuvel tevoren op de Chinezen hadden veroverd, zijn thans begonnen met nieuwe aanvallen. Er wordt ook hevig gevochten om de „vinger" bergkam aan het Oost-Centrale front. Generaal-majoor Grey, bevelhebber der- tweede Amerikaanse divisie, heeft ver klaard niet te geloven, dat de huidige Chi nese aanvallen tegen de „Witte Paard"- en „Pijlpunf'-heuvels de inleiding van een offensief op grote schaal vormen. De heu vels zijn de sleutelposities, die de weg naar Seoel beheersen. BERLIJN. (Reuter). Een Ameri kaans militair vliegtuig is gisteren op het vliegveld Tempelhof van Berlijn geland na een incident in de Iuchtcorridor van West-Duitsland naar Berlijn, boven de Sovjet-zóne, waarbij Sovjet-Russische ja gers betrokken waren. In tegenstelling tofc eerdere berichten van Amerikaanse zijde was het toestel onbeschadigd. Amerikaanse autoriteiten te Berijln zei den, dat een Sovjet-vliegtuig als waar schuwing verscheidene schoten met een machinegeweer had afgevuurd op een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in het Zuidelijke gedeelte van de Iucht corridor tussen West-Duitsland en West- Berlijn, die door Oostduits gebied gaat. Twee Russische straaljagers hadden rond het vliegtuig, dat voor evacuatie van gewonden bestemd is, gevlogen. Een der jagers loste toen waarschuwingsschoten. Volgens Amerikaanse functionarissen be vond het toestel zich binnen de Zuide lijke Iuchtcorridor van Berlijn naar Fulda. Generaal-majoor Lemuèl Mathewson, de Amerikaanse bevelhebber in Berlijn, heeft bij de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd tegen het voorgevallene. De Nederlandse uitvoer nam in het eerste halfjaar 1952 ten opzichte van de eerste helft 1951 toe met 693.000.000 (van 3.425.000.000 tot 4.118.000.000), een stij ging van ongeveer 20 percent. De invoer nam in dezelfde periode af met ƒ715.000.000 (van 5.137.000.000 tot 4.222.000.000), een daling van ongeveer 14 percent. Tengevolge van deze ontwikkeling on derging het percentage van de invoer dat door uitvoer gedekt wordt, een aanzienlijke wijziging. Bedroeg het dekkingspercentage over het eerste halfjaar van 1951 nog 66,7, voor de overeenkomstige periode van 1952 was dit gestegen tot 93,1. In de vergeleken periodes nam de totale invoer uit de landen van de O.E.E.S., de Organisatie van Europese Economische Sa menwerking, af met 509.009.000 (van 2.720.000.000 naar 2.211.090.000) en de totale uitvoer naar die landen steeg met 387.000.090 (van 2.157.000.000 naar 2.544.000.000). Dit betekent een stijging van het dekkingspercentage van 79,3 tot 115,1. Alhoewel ook de uitvoer naar het Dollar- gebied, met name de U.S.A., gestegen is, nam de invoer toch nog sterker toe, waar door de handelsbeweging met dat gebied in ongunstige zin afwijkt van het totale beeld. De Amerikaanse regering heeft het Kremlin medegedeeld, dat de Amerikaan se ambassadeur te Moskou, Kennan, ge lijk had, toen hij kortgeleden te Berlijn eritiek oefende op de beperkingen, opge legd aan de Amerikanen te Moskou. Ver klaard wordt, dat de Russische regering „de algemeen erkende en reeds sinds ge neraties bestaande internationale gewoon ten met betrekking tot het verblijf van buitenlanders in het algemeen en diplo maten in het bijzonder in andere landen, op grove wijze heeft geschonden", waar aan wordt toegevoegd, dat de Amerikaan se regering de door de Russische autori teiten opgegeven redenen voor de ver zochte terugroeping van Kennan ver werpt. TEHERAN (A.F.P.). In zijn nota aan de Britse regering eist Mossadeq, dat de Brits-Perzische oliemaatschappij binnen een week 20 millioen pond sterling (in dollars omwisselbaar) betaalt als voor schot op de 49 millioen pond, die de maat schappij aan Perzië schuldig zou zijn. On middellijk na betaling van de som, en even eens binnen het tijdsverloop van een week, zou een delegatie van de oliemaatschappij, over volledige bevoegdheden beschikkend, in Teheran moeten komen onderhandelen op basis van Mossadeq's tegenvoorstellen. Deze onderhandelingen zouden binnen drie weken voltooid moeten zijn. Perzië stelt zich niet aansprakelijk voor de gevolgen van eventuele vertraging. Mossadeq verklaart te betreuren, dat de jongste Britse nota niet op zijn tegenvoor stellen antwoordt. Hij neemt er evenwel nota van, dat de nationalisatie van de olie industrie erkend wordt, evenals de vrijheid van de Perzische regering bij de verkoop van olie-producten. Het is premier Mossadeq's bedoeling, dat de resterende 29 millioen pond aan het ein de van de voorgestelde besprekingen te Teheran worden betaald. De nota is Dins dag aan de Britse zaakgelastigde te Tehe ran overhandigd. In een nota aan Acheson, waarbij een copie van de nota aan Engeland was ge voegd, dankt Mossadeq hem en ook presi dent Truman voor him pogingen ter op lossing van het oliegeschil. Hij zegt dat het nu 19 maanden geleden is, dat de nationa lisatie werd goedgekeurd. In die tijd is de economische positie van Perzië slechter geworden als gevolg van de Britse maat regelen, aldus Mossadeq. In diplomatieke kringen te Londen zegt men, dat de Perzische nota het olieconflict niet nader tot een oplossing brengt. Men merkt onder meer op, dat geen melding is gemaakt van vergoeding aan de „Anglo Iranian" voor de nationalisatie van haar industrie. Men toont zich geprikkeld over de „onrealistische eis" tot betaling van 49 millioen pond in twee termijnen. ?XOc**X>DfXDOC30000COOClOOOOOfr*X<X>XJCOOOOC vxooooococoocooo» ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of mot regen. Later wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind, ruimend van Zuid-West naar Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. 10 October Zon op 6-56 uur, onder 17.57 uur. Maan op 22.20 uur, onder 14.59 uur. Hoog en laag water in IJmuidèn Donderdag 9 October Hoog water: 7.19 en 19.40 uur. Laag water: 2.54 en 15.09 uur. Vrijdag 10 October Hoog water: 8.10 en 20.34 uur. Laag water: 3.35 en 15.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1