Britse conservatieven in optimistische stemming bijeen 298.- WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tory-congres in Scarborough Zij kunnen bogen op opheffing van ernstige betalingscrisis BANKSTEL CACHET Qostwald I De radio geeft Zaterdag Overval op speelclub berecht PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ió l\et zo Groter dan het is VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 2 met 2 Zits Bank 2 Armfauteuils Prima stoffering Vorig jaar meer dan 1000 doden bij verkeers ongevallen De „Nederland" breidt haar vrachtvloot uit Kerkelijk Nieuws Adres der Wereldfedera listen aan de CERN Ongeluk op de „Myfem" voor Raad voor de scheepvaart Verzending van zeepost Een der daders had f 11.000-- speelschuld Duizendste KLM-retour- vlucht naar Curacao Riek Waas wint van Santen-prijs Rentmeester geschorst bij Goois Natuurreservaat Subsidie der gemeente Amsterdam voor ATG Van onze correspondent in Londen) In een optimistische atmosfeer schril afstekend tegen die van de onlangs ver gaderende socialisten in Morecambe zijn thans de Britse conservatieven in Scarbo rough bijeen. Het optimisme komt voort uit het feit, dat de Tories geen onderlinge verdeeldheid van betekenis kennen en dat de Bevan-crisis hen onverwacht in een politiek gunstige positie heeft geplaatst. Daar komt nog bü, dat de acute betalings crisis vrijwel is afgewend. Het is het eerste belangrijke succes van de Tory-medicijn. Het tekort op de Britse handelsbalans van 394 millioen pond heeft in minder dan een jaar tijd plaats gemaakt voor een surplus van 24 millioen. Desondanks is men in con servatieve kring van mening, dat de rege ring nog onvoldoende bezuinigt. Drieduizend gedelegeerden zullen tot en met Zaterdag beraadslagen. Vorig jaar moest de conferentie worden afgelast wegens de plotselinge verkiezingen. Nu zijn de Tories als regeringspartij bijeen. Zij wisten, dat hun populariteit zou afnemen. Labour juichte reeds enkele weken na de aflossing van de wacht, dat de conserva tieven, die bovendien minder stemmen bij de verkiezingen dan hun tegenstanders hadden verkregen, het voorgoed hadden verbruid. Churchill vroeg echter drie jaar geduld, alvorens de prestaties van de partij te be oordelen. Hij moest ook optornen tegen de onstuimigen in zijn eigen fractie, die zijn sterk persoonlijk regiem afkeuren en hem bovendien gebx-ek aan voortvarendheid verweten. Ongetwijfeld was, evenals bij Labour, een generatie-conflict in het geding. Algemeen werd aangenomen, dat Churchill er na de kroning het bijltje bij zou neerleggen, maar wie zal zeggen wat deze vaak onbereken bare man met zijn ongelofelijke vitaliteit zal doen? Zolang zijn krachten dit toelaten, zal hij het heft niet uit handen geven. Churchill kan men zich onmogelijk inden ken als staatsman-met-pensioen. Overigens krijgt het Tory-congres hem volgens traditie alleen aan het slot te zien. Want het is taboe, dat de „leider" (zoals de partij statuten het voor onze oren minder sympathiek formuleren) aan de conferentie deelneemt. Hij houdt zich in zijn hotel op de achtergrond. Het autocratisch partij- principe wil ook, dat de „leider" het laat ste woord heeft in de vaststelling der poli tiek. Het congres treedt slechts adviserend op en heeft als hoofdzaak vast te stellen hetgeen bereikt is. Sociale kentering Opwindende dingen kan men in Scarbo rough niet verwachten. Een in sommige ADVERTENTIE m KRUISSTR. 11 TEL. 11491 HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9:40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 118.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Twee de Gelderse Zangersdag. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Amusementsmuziek. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Thuisfront - tombola. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dansmu ziek. 14.00 Weekjournaal. 14.25 Platen. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Amateuruitzending. 15.30 Van wieg tot graf. 15.45 Accordeon. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Philharmonisch orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke.staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 24.00 Verzoekorogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15, 13.30, 14.00 en 15.00 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 ^la+en. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.15 Accordeon. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. conservatieve bladen vaak gehoorde klacht is, dat voor de belangrijke partijposten in clusief de parlementaire functies, bijna uitsluitend de zeer welgestelden in aan merking komen. De sociale kentering op dit punt is nog zwak voor een partij, die zo veel kiezers uit alle lagen der bevolking tot zich trekt. Enkele jaren geleden ver wekte een geëmployeerde in de gasindus- trie, die het congres toesprak, ongekend enthousiasme. Men spreekt in de partij veel over de gewone man, maar hij blijft door gaans onzichtbaar. Een teken van vernieu wing was het, toen mejuffrouw Hornby Smith, die op een kantoor werkte en voor haar moeder moest zorgen, niet alleen in het parlement kwam, maar meteen bevor derd werd tot onder-minister van Gezond heid. Creditposten voor de partij zijn tot nu toe de kanselier van de schatkist, Butler, die een zeer knappe politiek heeft gevolgd en de minister van Woningbouw, McMillan, die de ideale figuur schijnt te zijn om een einde te maken aan de te trage woning bouw gedurende de Labourperiode, hoewel zijn tegenstanders beweren, dat hij de ka pitaalkrachtigen bevoordeelt en dat zijn inferieure woningen de krotten zullen zijn der toekomst! Defensie Op de eerste congresdag maakte veld maarschalk Lord Alexander, de minister van Defensie, duidelijk dat hij er niets voor voelde in te gaan op het voorstel van zijn Labourvoorganger, Shinwell, om de twee jarige dienstplicht te verkorten. Engelands militaire verplichtingen over de gehele wereld zouden door een vermindering van de diensttijd niet kunnen worden nage komen. Bovendien duidt de koude oorlog geen verslapping in de militaire inspanning. De Westelijke mogendheden, die de Rus sen niet kunnen evenaren in getalssterkte, zullen vooraan moeten staan en leiding moeten geven op het gebied van de ontwik keling van nieuwe wapens, zei hij. Eden betoogde, dat de missie van de par tij vrede en welvaart is, de laatste geba seerd op toeneming van bezit en verhoogde kansen tot ontplooiing voor elk individu. In de te Leeuwarden gehouden alge mene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer is medegedeeld dat in 1951 73.413 verkeersongelukken zijn gebeurd. Daarbij kwamen 1010 personen om het loven en werden 21.594 personen gewond. Bij de jeugdverkeersexamens kon aan 90.000 leerlingen het diploma van het verbond worden uitgereikt. Tot voorzitter van het verbond werd als opvolger van wijlen jhr. O. C. A. van Lith de Jeude werd benoemd jhr. Th. Roëll te Bilthoven. De vrachtvloot van de Maatschappij Ne derland wordt belangrijk uitgebreid. In 1953 zullen vier vrachtschepen aan de vloot wordtn toegevoegd. Twee daarvan, de „Karimun", in aanbouw bij de R.D.M., en de „Karimata", die op de werf van P. Smit in Rotterdam wordt gebouwd, zullen in November van stapel lopen. De „Bang- ka" en de „Bawean" zullen in de loop van 1953 hun proefvaart maken. De „Bangka" wordt gebouwd door de firma Vuyk te Capelle aan de IJsel en de „Bawean" bij de N.D.S.M. te Amsterdam. Voorts is bij P. Smit de „Kangean" in aanbouw, bij Van der Giessen te Krimpen aan de IJsel de „Krakatau". Deze schepen zullen in 1956 aan de rederij worden over gedragen. De vier K-schepen zijn alle ongeveer 150 meter lang en 20 meter breed en meten 10.800 b.r.t. Zij zullen een dienstsnelheid krijgen van 16V2 a 17 mijl. De „Bawean" en de „Bangka" zijn iets kleiner. Zij zullen evenals de K-schepen accommodatie krij gen voor 12 passagiers. Al deze motorsche pen zullen worden ingericht voor het ge bruik van zware olie. Ned. Herv. kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Vianen, O. S. Meeuwis, cand. te Groningen. Beroepbaarstelling H. C. Beer, vicaris te Eindhoven, Markt 4a. Geref. kerken Beroepen te Wierum, C. W. de Ruyter, cand. te Nijmegen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Nijmegen, W. Borgdorff, cand. te Overschie. Geref. gemeenten Beroepen te Veenendaal, H. v. Gilst te Elspeet. Keizer Haile Selassie van Ethiopië, knipt in het plaatsje Ponte Mareh, op de grens van Ethiopië en Eritrea een geel en rood lint door, waarmede hij de grens, die tot nog toe deze twee landen scheidde, ophief. Daarna betrad hij voor de. eerste maal als de bestuurder van Eritrea zijn nieuwe gebied. Dit land, dat aanvankelijk een Italiaanse kolonie was, stond later onder bestuur van Engeland. Op de laatste dag van de in Amsterdam gehouden vergadering van de Europese raad voor Kernphysisch Onderzoek, de CERN, is namens het hoofdbestuur van de W.F.B.N., de Wereld Federalisten Beweging Nedei'land, aan die Raad een adres aange boden van de volgende inhoud: „Met meer dan normale belangstelling hebben wij steeds voor zover dat aan leken mogelijk is de vooruitgang ge volgd, die op het terrein der kernphysica is gemaakt. Uit diverse publicaties is het ons wel dui delijk geworden dat deze nog steeds voort gaande ontwikkeling de gehele mensheid öf van enorm en nog niet in zijn geheel te overzien nut kan worden, öf haar vrijwel geheel zal kunnen vernietigen. Onze bewondering voor de wetenschap pelijke prestaties is dan ook gekoppeld aan cle angst dat gezien de huidige politieke constellatie op aarde de wetenschappe lijke vooruitgang tot ons aller ondergang zal leiden. Wanneer de politieke ontwikke ling geen gelijke tred houdt met de weten schappelijke, zal naar onze mening de per manente bedreiging van een dergelijke vernietiging dan ook de verwezenlijking van de door de politici opgestelde rechten van de mens in de weg staan. Slechts het creëren van een boven-natio- naal gezaghebbend orgaan, een wereldbe stel van geringere of ruimere omvang dus, zal naar onze mening de nodige garantie bieden dat de verkregen en nog te berei ken resultaten op het terrein der kern physica ten dienste van de gehele mens heid komen, en nimmer in destructieve zin in practijk gebracht zullen worden. Óns verantwoordelijkheidsgevoel tegen over al onze medemensen bracht ons tot de in de voorgaande alinea geformuleerde uit spraak. Wij nodigen u bij deze gaarne uit uw adhaesie met deze uitspraak te betui gen (w.g. drs. H. J. Nannen, voorzitter, J. Slikker, secretaris). Op 11 Juli heeft zich op het motorschip „Myfem,, dat met een lading kolen uit Car diff in Rouaan was aangekomen, een ont ploffing voox-gedaan. Het schip lag gemeerd op de Seine en er zou juist met lossen begonnen worden. Bij de ontploffing kwa men het 4-jarig dochtertje van de kapitein de eerste machinist H. Schaar en de machi nist F. Hagoox-t om het leven. Deze zaak is thans voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam behandeld. De kapitein van de „Myfem", de heer R. van Genderen, was van mening, dat zich waar schijnlijk gassen in het ruim ontwikkeld hebben. Een vonk van de schakelaar van de winch, die via een ventileringsbuis met het ruim in verbinding staat, zou deze gassen ontstoken kunnen hebben. De inspecteur voor de scheepvaart con cludeerde dat de oorzaak van de ontplof fing gelegen moest zijn in onvoldoende ventilatie. Hij sprak zijn medeleven uit met de familieleden der slachtoffers. De uitspraak zal later bekend worden gemaakt. ADVERTENTIE U lult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d» gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië en Nieuw Guinea m.s. „Oranje" (27 Oct.); naar de Nederlandse Antillen m.s. „Poseidon' (13 Oct.); naar Suriname m.s. „Stentor" (15 Oct.); naar Zuid-Afrika en Z.-W.-Afrika m.s. „Winchester Castle" (11 Oct.); naar Canada s.s. „Maasdam" (16 Oct.); naar Argentinië, Uruguay, Bolivia, Chili, Pai'aguay m.s. „Yapeyu" (11 Oct.); naar Brazilië en overige Zuid- Amerikaanse bestemmingen m.s. „Aldabi" (16 Oct.); naar Australië en Nieuw Zee land via Engeland (11 Oct.) Op 18 Juli hebben drie mannen een overval gepleegd op een speelclub aan de Walenbui-gerweg in Rotterdam. Een hunner hield het gezelschap in de speel zaal met een revolver in bedwang, de tweede stak het op de speeltafel liggende geld bij zich en fouilleerde de spelers en dc derde stond op de uitkijk. Bij hun vertrek draaiden de mannen de deur op slot, zodat de croupier uit een raam moest klimmen en buitenom het huis moest binnengaan om het in de speelzaal opgesloten gezelschap te bevrijden. De politie wist weldra de drie overval- lers aan te houden. Donderdag stonden zij voor de Rotterdamse rechtbank te recht. De 31-jarige vertegenwooi'diger F. A. uit Breda verklaarde: „Ik was verloofd en had trouwplannen. Mijn verloofde en ik bezochten vorig jaar in Scheveningen een speelclub. Die avond verloren wij driehonderd gulden. Ik kwam later alleen terug om het geld terug te winnen, maar na een maand was ik f 2.200 kwijt. Ik verkocht de meubelen en kleden die wij reeds hadden aangeschaft, maar ook dat geld heb ik in speelclubs verloren. Ik had tenslotte een schuld van f 11.000. Toen is met de 37-jarige havencontro leur S. F. S. Z. en de 32-jarige binnen huisarchitect A. M. van G. het plan be raamd een overval op de speelclub te plegen. Bij de uitvoering ervan werden ongeladen revolvers gebruikt. De buit be- droeg ongeveer f 10.000. De daders had den gedacht dat de exploitant van de speelclub de politie niet in de zaak zou mengen. De officier van Justitie eiste tegen A. één jaar, tegen Z. één jaar en zes maan den en tegen Van G. een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Hij verzacht het bij de verdachten in beslag genomen geld terug te geven aan de speelclub- exploitant en aan de spelers, die op de avond van de overval aanwezig waren geweest. De rechtbank zal op 23 October uit spraak doen. ADVERTENTIE Op 15 December 1934 vertrok van Schiphol een Fokker F 18, de Snip naar West-Indië. Zeven dagen later landde het toestel op Curagao en daarmede volbracht het de eerste vlucht van de K.L.M. naar West-Indië, maar ook de eerste transat lantische vlucht van deze maatschappij. 'Gezagvoerder van de Snip was de heer Hondong, tweede piloot de heer Van Balkom. Gisteren, bijna 18 jaar later, deed de heer Van Balkom op Schiphol een ver trekkend toestel naar de West uitgeleide, omdat het de duizendste retourvlucht van de K.L.M. naar Curasao ging maken. De heer Van Balkom is thans onderdirecteur van de K.L.M. De vlucht van de Snip, die zeven da gen in beslag nam, ging via Marseille, Casablanca, Porte Praia, Cayenne, de Duivelseilanden, Paramaribo en Caracas naar Curasao. De eerste officiële lijnvlucht werd gemaakt op 6 Juni 1946 en op 31 October van dat'jaar werd het aantal vluchten op deze lijn uitgebreid tot-drie per week. In de achttien jaar van de vliegverbinding Amsterdam-Curasao heb ben de K.L.M.-toestellen op deze lijn een afstand gevlogen van 20.924.000 km. of ruim 500 maal rond de aarde. In deze achttien jaar vervoerde de K.L.M. op deze route omstreeks 90.000 passagiers. De 1000ste vlucht gaat via de tegen woordige route: Prestwick, Gander, Mon treal en Havana naar Willemstad. In het museum te Willemstad bevindt zich nog de cockpit van de Snip, die na zijn historische vlucht nog twaalf jaar gevlogen heeft in dienst van het West- Indisch bedrijf der K.L.M. In het Haagse gemeentemuseum is gis teravond het concours om de Rient van Santenprijs gehouden. Met algemene stem men van de jury werd de prijs toegekend aan de Amsterdamse sopi-aanzangeres Riek Waas. Zij zong Franse en Duitse liederen. In de afgelopen zomer heeft Riek Waas in Amsterdam de derde prijs gewonnen op het concours Fauré. c J 65. Na aan Teutbei de kaart te hebben teruggegeven, voelden Panda en Jolliepop zich verplicht, hem ook nog verder uit de knoop te helpen. Dit was echter niet ge makkelijk, want de ledematen van de zee man waren op zeer onoverzichtelijke wijze door elkaar gestrengeld. „Neem mij niet kwalijk, dat ik het zeg", mompelde Jollie pop, aan een voet draaiend, „maar u bent wel zeer in de war!" „Dat is zijn rechter been, Jolliepop", waarschuwde Panda, toen Teutbei een smartelijk gekreun liet horen, „je draait het de verkeerde kant uit!" Ein delijk, na veel gezwoeg en gesteun, begon nen de samengeknoopte ledematen weer wat vrij te komen en tenslotte sprong Teutbei met een flappend geluid weer in zijn oude gedaante terug. Natuurlijk waren Panda en Jolliepop erg nieuwsgierig naar de reden van de zonderlinge lichaamsoefe ningen, waarmee Teutbei zich zo in de knoop had gewerkt. „Oef", zei de zeeman, die wel voelde, dat er een verklaring van hem werd verwacht, „ik heb het gepro beerd, maar het lukte niet!" „Wat heeft u geprobeerd?", vroeg Panda. „Op mijn rug te lezen", was het raadselachtige antwoord. De rentmeester van de stichting Goois Natuux-x-eservaat, H. S. uit Bussum,. is de zer dagen door het bestuur geschorst in afwachting van het resultaat van een on derzoek door de rijksrecherche. Men ver moedt dat in de afgelopen jaren onregel matigheden bij de verkoop van hout uit de bossen van het reservaat zijn voorge komen. Deze practijken zouden begonnen zijn in de bezettingstijd. Na de bevrijding zou de rentmeester gezwicht zijn voor chantage door een houthandelaar, die van de gebeurtenissen in de oorlog op de hoog te geweest zou zijn. Deze handelaar is inmiddels naar Canada geëmigreerd. Burgemeester en wethouders van Am sterdam stellen de Amsterdamse gemeen teraad voor aan de stichting „Amster dams Toneelgezelschap" een subsidie te verlenen voor het seizoen 1952—1953 van ten hoogste 175.000. Het bedrag van 175.000 zal voor de helft ten laste van de begroting voor 1952 en voor de andere helft ten laste van de begroting 1953 die nen te worden gebracht. Indien het rijk zoals verwacht wordt een bedrag van 80.000 ter beschikking zal stellen, blijft van het, voor het genoem de seizoen begrootte tekort ad 276.423 nog een ongedekt tekort van ruim 21.423. „Bij het bestuur van de stichting zal er op dienen te worden aangedx-ongen, bij de ex ploitatie van zijn gezelschap hiermede re kening te houden en onverwijld maatrege len te nemen, die er toe zullen leiden, het geraamde tekort terug te brengen tot 255.000", aldus B. en W. in de voordx'acht. Eis. 300.000 Japanse mijnwerkers in het hele land zullen Maandag voor twee dagen in staking gaan. Zij eisen hogere lonen en kortex'e wei'kuren. In sommige gevallen wordt een loonsverhoging van honderd procent geëxst. Naar dc maan. Dr. Von Bx-aun, technisch directeur van de onderzoekafdeling voor radiografisch geleide projectielen van het Amerikaanse leger en uitvin der van de V-2, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" verklaard, dat in 1977 vijftig geleerden en technici de maan zullen bereiken en onderzoeken. Bommen. Na de Britse atoombomproef in Australië zijn kindei-en te Perth be gonnen met primitieve hulpmiddelen ook bommen te maken die, naar de po litie meedeelt, zeer gevaarlijk zijn en zelfs dodelijke ongelukken kunnen ver oorzaken. In een der buitenwijken zijn drie van deze bommen, gemaakt door jongens van 14 en 15 jaar, door de po litie in beslag genomen. Veiligheid. De Amerikaanse senaatscom missie voor de binnenlandse veiligheid zal Maandag in New York een onder zoek instellen naar mogelijke opstan dige invloeden onder pei'sonen, die verbonden zijn met de UNO, zo heeft de democratische senator McCarran verklaard. Hij sprak van een „werke lijk onrustbarende toestand". Er zou een onderzoek worden ingesteld naar infiltratie in Amerika van personen, die hun diplomatieke status als dek mantel gebruiken. Bezuiniging. Trygve Lie, de secretaris generaal van de UNO heeft in een rap port een ingrijpende reorganisatie van liet UNO-secretariaat vooi-gesteld. Vol gens Lie zou het secretariaat hét kun nen stellen zonder vier van de adjunct secretarissen-generaal alsook zonder de directeurs-generaal van de afdeling technische hulpverlening, die ieder een salaris genieten van 22.000 dollar per jaar. Lie's nieuwe schema voorziet in een inkrimping van de staf met onge veer 30 man, hetgeen een besparing zou betekenen van ongeveer 380.000 dollar. Ter sprake. De Zweedse regering zal het in de afgelopen zomer omlaagschieten van Zweedse vliegtuigen boven de Oostzee door Russische jagers niet aan het oordeel van de UNO onder werpen. De socialistische Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken Unden zal de hele aangelegenheid in de loop van de volgende week in de Zweedse volksvertegenwoordiging ter sprake brengen. Stemrecht. Het West-Duitse parlement heeft besloten aan oud-nazi's het stem recht terug te geven. In 1949 mochten deze personen niet aan de verkiezin gen deelnemen. In het thans aangeno men wetsontwerp wordt voor het deel nemen van oud-nazi's aan verkiezin gen de eis gesteld, dat zij „gezuivex-d" zijn en niet wegens het plegen van misdrijven van hun overige burger- rechten vervallen zijn verklaard. Het ontwerp werd goedgekeurd door alle partijen, behalve de communisten, hoe wel kortelings de regering van Oost- Duitsland alle burgerrechten aan oud nazi's en officieren van de Wehrmacht heeft teruggegeven. Steun. De regering van West-Berlijn heeft met algemene stemmen besloten een speciale „solidai-iteitsbelasling" te hef fen teneinde 160.000 werklozen een be drag van 50 mark uit te keren. Voor deze uitkering komen in aanmerking degenen, die reeds meer dan een jaar zonder werk zijn. Hun huisgenoten ont vangen 25 mark. In het geheel zal hier voor een bedrag van tien millioen mark nodig zijn. Stap. In een rapport van de verzoenings commissie voor Palestina is medege deeld, dat Israel zich bereid heeft ver klaard een millioen pond sterling van vroegere inwoners van het gebied van Israel, voornamelijk Arabieren, te de- blokkex'en. In de verklaring wordt deze som „een eerste betaling" genoemd. Voorrang zou worden gegeven aan kleine bezitters. De commissie meent, dat het Israëlische besluit een stap naar de regeling van de bestaande ge schillen tussen Israel en zijn buren vormt. Ondermijning. De Franse politie heeft bij haar invallen van Woensdag in kanto ren van de communistische jeugdbewe ging plannen gevonden om het moreel van de Franse strijdkrachten te onder mijnen. Communistische dienstplichti gen vormden in het leger cellen en voerden „Vredes"- en anti-Amerikaan se propaganda onder de soldaten, aldus deze kringen. DE dadels van Aboe al Hassan zijn drie maal groter dan ze zijn, laat Multatuli in een van zijn parabels op een Oosterse markt omroepen. Afgezien van het feit dat het ons Westerlingen, die voortdurend door snurkende reclamecampagnes en schreeu wende slagzinnen worden bestookt, niet onwennig in de oren moet klinken, blijft het voor ons gevoel toch altijd een beetje ongerijmd dat een ding groter zou zijn dan het is. Iets kan voor ons nuch- tere gevoel nu eenmaal moei lijk anders dus harder, blauwer, groter, dikker, enz. zijn dan het in werkelijk heid is. En met dat woordje „werkelijkheid" hebben we meteen onszelf bij de neus. Want wat is de werkelijkheid; x zoals het zich aan ons openbaart? Maar onze waarneming kan er wel faliekant naast zijn! We hebben op deze plaats al eens uit eengezet, dat een bij de klaproos als ultra violet ziet. Wij zien die bloem echter als rood. Wat is nu de werkelijkheid? Het lijkt wel zeer moeilijk hier een beslissing te nemen. Zo gaat het ook met een stuk land van 100 m. lang en 100 m. breed, dat ergens in Zuid-Limburg door iemand werd aange kocht. De eigenaar heeft er zich terdege van vergewist dat de afmetingen juist wa ren en eerst daarna heeft hij tot de koop besloten. Maar op het kadaster blijkt dat zelfde stuk land te zijn aangegeven als hebbende een lengte van 100 m. en een breedte van slechts 97 m. Wie heeft er nu gelijk, de koper die zich niet vergist heeft by de opmeting, of het kadaster, waar iedere fout eveneens is uitgesloten? Beiden hebben gelijk. Wat is n.l. het geval? Dat stuk land ligt op een berghelling van ongeveer 15 graden- En op deze helling gemeten waren de af metingen inderdaad 100 bij 100 m. Maar het kadaster tekent het land op het plat te vlak; daar worden hellingen dus gere duceerd tot waterpas, of om in meetkun dige termen te spreken, de hellingen worden geprojec teerd en alsdan wordt 100 m. teruggebracht tot ongeveer 97 m. Wanneer de breedte van het land dus met de helling mee loopt, wordt de breedte die op de helling 100 m. telden, op de projectie gereduceerd tot 97 m. Koper en ambtenaar van het kadaster hebben dus beiden gelijk, al naar gelang de afmetingen van het land worden beke ken uit landbouwkundig of uit administra tief oogpunt. Als we op het land staan, kunnen we nog iets anders waarnemen. We woelen een beetje met de vingers in de rulle grond en verkruimelen wat aarde tussen de vingers. In die aarde zitten bacteriën, dat weten we, ook al zijn deze organismen te klein om met het oog te worden waargenomen. Welnu, het gezamenlijke gewicht van al die kleine, ontzichtbare bacteriën van een ha. land, is even groot als' het ge wicht van het vee dat door dit land wordt gevoed. N sy Daarover morgen'. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2