Buurtvereniging als kampioene voor de natuurbescherming Over een school en een vloot Herfsttentoonstelling van „Het Ramplaankwartier" geopend Teraardebestelling echtpaar Hans Wempe „Jong zijn we maar eenmaal" Kapteyn gehuldigd VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ouderavond van de kleuterschool Film over voorrangsregels „Door Zang Vriendschap" voert „Samson" uit Zandvoortse politie ving aanwinst voor Artis Amateurtoneel Motie van afkeuring in Haarlemse raad Aanbieding van kop in gips namens banketbakkers Uitspraken rechtbank Winterwerk van Instituut voor Arbeiders ontwikkeling „Aladdin" geopend KERKELIJK LEVEN Collecte voor uitzending zwakke kinderen Arts Van Beek benoemd in 's Hertogenbosch Vertoning kleurenopnamen van Tirol Gisteravond is, met toepasselijke mede werking van de elementen, de herfstten- toonstelling van de buurtvereniging „Het Ramplaank'wartier" in de theeschenkerij „Het Brouwerskolkje" geopend. Tal van natuurvrienden in (en uit) de dop waren op het feestelijk met sparrengroen versier de terrasje bijeengekomen, toen voorzit ter A. van Meerten van de genoemde ver eniging om acht uur, tussen twee regen buien door, zijn gasten welkom heette en de Ramplaankwartierders prees voor het enthousiasme, waarmee zij bos en duin uitgekamd hadden om de paddenstoelen, schelpen en andere natuurhistorische ob jecten voor deze expositie bijeen te bren gen. Trouwens, ook het rangschikken van het verzamelde materiaal was grotendeels het werk van de buurtbewoners zelf en het resultaat mag inderdaad (u moet dat zelf maar eens gaan controleren) gezien worden. De heer Van Meerten bracht ook dank voor de deskundige medewerking en voorlichting, die bij de voorbereiding der tentoonstelling verleend was door de men sen van het nationale park „De Kenne- merduinen" (die in het theehuis een fraai duindiorama ingericht hebben) en van de Natuurbeschermingscommissie voor Zuid- Kennemerland. De voorzitter van deze laatste commissie, de heer H. J. Jonker, retourneerde de hem toegezwaaide lof aan de organiserende vereniging, welke bij zijn v;eten, de eerste buurtvereniging in Haarlem en omstreken is, die op een der gelijke aantrekkelijke wijze de liefdé voor de natuur stimuleerde. Hij hoopte, dat het voorbeeld van de Ramplaners veel navol ging zou mogen vinden in het belang van de natuurbescherming en beloofde derge lijke initiatieven met alle zijn commissie ten dienste staande middelen te zullen steunen. Vervolgens knipte hij met een enorme tuinschaar de guirlande van ADVERTENTIE Woensdagavond werd in het schoolge bouw in de Haarlemmerliedestraat een ouderavond gehouden van de Kleuter school, die door een zeer groot aantal ouders werd bezocht. Na de opening door het hoofd van de school, mej. Van der Weij, werd het woord verleend aan de heer Thiery, die de ouders opwekte lid van „Volksonderwijs" te wor den, welke vereniging momenteel reeds 135.000 leden telt. Tot voorzitter der oudercommissie werd benoemd de heer H. van Herwerden, in de plaats van de heer Overvliet. Hierna droeg de heer Ben Hogeweg een fragment voor uit het boekwerk van Mien Labberton, „Klein Grut", getiteld „Klaasje", waarmee hij veel succes oogstte. Uit naam der ouders bood de heer J. Honing geschenken aan, die voor het ge bruik bij het onderwijs zeer goede dien sten zullen bewijzen. Mej. Van der Weij bedankte de ouders voor deze geschenken. Na een pauze, waarin de ouders het werk der kleuters in de klassen konden be wonderen, werd een film vertoond, waarin men de kleuters bezig zag in hun klas, tot grote voldoening der ouders. if De sirene van de brandweerauto loeide dezer dagen in het Florapark. De be stuurder stak de Dreef over om haar de Paviljoenslaan te rijden en het verkeer op de voorrangsweg de Dreef stopte want men wist, dat de brandweer voorrang had. De brandweerauto keerde kort daarop; de be stuurder van de brandweerauto had alleen zijn medewerking verleend aan het ver vaardigen van een film. De Koninklijke Fa brieken van Verkade hebben aan Mirror - film te Amsterdam opdracht gegeven een film over de voo.rrangsregels te vervaardi- geen en die film zal aan het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht voor zijn propa ganda worden aangeboden. In het bijzonder zal de aandacht worden besteed aan die vooertuigen welke voorrang hebben. Dè politie, de brandweer, militaire colonne, tram en begrafenisstoet hebben steeds voorrang. In Amsterdam is het gedeelte der film ge maakt met de tram en gistermiddag kwam de operateur naar Haarlem om beelden van een brandweerauto die een voorrangs weg oversteekt, op te nemen. Behalve de brandweer verleende hieraan de Haarlemse verkeerspolitie onder leiding van hoofd inspecteur I. B. Brauckmann medewerking. Vervolgens trok men naar de Leidse- vaart bij de Emmabrug om daar ook op namen te maken over het verkeer, dat voorrang heeft. In December hoopt men de film gereed te hebben; de vertoning er van zal onge veer twintig minuten duren en Piet te Nuyl jr. verzorgt de tekst. Een hoekje van de kleurige paddenstoelen collectie op de tentoonstelling. herfstbladeren en boomvruchten door, die het terras van de tentoonstellingsruimte scheidde, waarmee de officiële opening een feit was. Over hetgeen op deze expositie, die tot en met 12 October geopend blijft, te zien is, schreven wij reeds eerder. Het is een smaakvol gearrangeerd en vrij compleet stilleven van onze herfstflora en fauna en het loont zeker de moeite van een wande ling naar het Kolkje deze proeve van buurtactiviteit eens te gaan bekijken. Velen waren Donderdagmiddag op de Noorderbegraafplaats te Haarlem bijeen gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de stoffelijke overschotten van het echt paar Hans Wempe-Van Luijken dat Zon dag bij het droevige ongeluk bij Doornen- burg om het leven is gekomen. In de aula hebben de heer A. J. Franken, directeur van de N.V. Electrische Luxe oodfabric- ken H. Franken Jr. en ds. C. Hoekema, predikant bij de Verenigde Doopsgezinde Gemeente, het woord gevoerd. In de stoet naar 'e begraafplaats reed een speciale auto met bloemen. De organist Egbert Vos speelde, toen de kisten in de aula werden gedragen, „Veilig in Jezus armen". Onder de aanwezigen waren depu taties van de Haarlemse broodbakkers- patroonsvereniging, van de regionale bak kerijcommissie, van. de Christelijke en de R.K. Gezellenbonden en talrijke leden van het personeel van de broodfabriek Fran ken. De heer A. J. Franken zeide dat het moeilijk is woorden van troost te spreken bij de baren van Hans Wempe en zijn jonge vrouw, omdat de tragedie van de afgelopen Zondag zo aangrijpend is ge weest. De spreker schetste Hans Wempe als een eerlijk vriend in de bedrijfsgemeen- schap. Zijn gedrag was van dien aard dat velen een voorbeeld aan hem namen. Hij wordt daarom node gemist. Ds. C. P. Hoekema las uit de brief aan de Romeinen van hoofdstuk 8 de verzen 31 tot 39 en sprak vervolgens over een deel van het het voorgelezene en uit een deel van Samuël. Ds. Hoekema merkte op dat: velen met ontroering kennis hebben geno men van de vreselijke gebeurtenis.Dat heb ben de families ondervonden uit de vele liefderijke en hartelijke blijken van mede leven. Twee jaar geleden stonden beiden voor God toen zij in het huwelijk traden. Daarna volgde een korte weg met veel zonlicht en geluk. Voor de nabestaan den zal het moeilijk zijn alles leaan- vaarden. Daarom zeide ds. Hoekema „ge loof in en vertrouw op Hem, Wiens ge dachten wij niet begrijpen en Die de weg wijst. Het jonge paar rust veilig in de lief de van God, die door Jezus Christus ge openbaard is." Tenslotte las de predikant de verzen voor van „Neem Heer mijn beide handen", waarna hij in gebed voorging. De organist speelde „Neem Heer mijn beide handen" en bij het uitdragen der kisten „Wat vliedt of bezwijkt, getrouw is mijn God". Aan de groeve bad ds. Hoekema het Onze Vader, waarna namens de familie Wempe en namens de familie Luijken woorden van dank zijn gesproken voor de blijken van deelneming. De Christelijke Oratorium Vereniging „Door Zang Vi'iendschap" hield op Dinsdag 7 October weer haar jaaxwergadering, waar blijk werd gegeven van een opgewekt ver enigingsleven. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. L. Gerritsen, J. Gringhuis en J. Veldhuis herkozen. Hoewel was besloten dit jaar weer het Kerst-oratorium van J .S. Bach uit te voe ren, heeft men gemeend dit jaar hiervan af te zien, daar dit werk door een ander koor wordt gegeven. Inplaats daarvan is besloten in studie te nemen „Samson" van Handel. Zij die hieraan hun medewerking willen ver lenen kunnen zich opgeven elke Dinsdag avond in het gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat. Gistenniddag werd door de politie te Zand voort in de duinen een onbekende, grote vogel gevangen. Het dier werd direct naar Artis overgebracht, waar het herkend werd als een ijsduiker (een uitstekende visvanger), veelvuldig voorkomende in Noord-Amerika en enkele keren op IJs land. De vogel is waai-schijnlijk door de vele Westelijke stormen naar ons land afge- dreven. Men hoopt de ijsduiker in het leven te houden, te meer daar Artis van deze vogelsoort tot dusver nog geen exemplaar bezat. Drie avonden achtereen is de toneelgroep van „Nieuw Leven" in de stadsschouwburg present geweest met het toneelspel van Henk Bakker en Chr. van Bommel-Kouw „Jong zijn we maar eenmaal". Donderdag avond geviel het, dat uw recensent de voorstelling bijwoonde, aanvankelijk krachtens eigen wens achter in de zaal en later voorin, hetgeen zijn taak in zoverre vergemakkelijkte, dat hij het oor niet zo scherp te luisteren hoefde te leggen. Re censenten zitten gewoonlijk op vorstelijke plaatsen. Zij verstaan dan ook doorgaans alles wat er gezegd wordt. „Nieuw Leven" er een verwijt van te maken, dat er te wei nig duidelijk gearticuleerd en dus te wei nig verstaanbaar gesproken werd is daar om niet helemaal eerlijk. De opmerking wel, maar het feit, dat ze in de krant komt, niet. Laten we ons dus beperken tot een goede raad, die al onze amateurs geldt: Let op uw articulatie. Wij komen niet alleen om u te zien. We komen ook om u te horen. Nu zou men uit deze aanhef de conclusie kunnen trekken, dat het met de verrichtin gen van „Nieuw Leven" maar pover ge steld is. Die conclusie is niet juist. Er werd in de twee bedrijven voor de pauze zeker goed gespeeld. Dat het na de pauze minder was ligt niet zozeer aan de spelers als wel aan het stuk, dat maar heel armoedig aan zijn eind komt. Het levert zijn ontknoping aan het slot van II al aan u uit. Wat er allemaal in III gezegd wordt is een recon structie van hetgeen men al lang heeft be grepen en nog niet eens uit de xnond van de personen, die erbij zijn betrokken, wenst te horen. Daarbij wordt er zwaar gemoraliseerd en dat is op het toneel altijd een prima ge legenheid voor vals pathos en irx de zaal voor vex-veling. De figuren zijn niet slecht getekend. De moeder, die haar eigen geluk hoger stelt dan dat van haar gezin, haar minnaar, die inziet wat hij te weeg brengt, de dochter met haar Scherpe opmerkingen en te vroeg verworven inzicht in het men selijk egoïsme, haar vriend en ook het dienstmeisje, de laatste wel heel raak ge typeerd. Jammer, dat de opstandige zoon niet een volwaardige tegenhanger wordt. Hij is te veel afwezig. Zijn dramatische be tekenis is te gering, waardoor de schrij nende accenten worden verzwakt en het stuk aan effect inboet. Wat hij allemaal in III te zeggen krijgt had hij in de vooraf gaande bedrijven al moeten uiten. Zijn woox-den blijven nu zweven. Ze haken zich nergens in ons vast. Wat nu de spelprestaties betreft: de al leen maar op zichzelf ingestelde moeder wox'dt door Inge Troost heel aannemelijk waar gemaakt. De minnaar van Kick van Aken evenzo, een zeer beheerst gespeelde rol. Ali Oos'cerwaal als de dochter gaf haar bijtende sarcasmen juist de sterkte, die nodig is om hen hun doel te laten bereiken zonder dat zij haar verschijning onsympa thiek maken. Ook voor de wanhopige zoon van Bob Stompé Jr. heb ik alle waardei-ing. Dé nuances in de toon vond. hij verblijdend vaak en het ligt niet aan hem, dat zijn biecht in III verre van overtuigde. De vriend van de dochter, door Chris Slui'ers gespeeld, leed maar aan één euvel: gebrek aan tekstkennis. Waarom? Dat hij de rol aankon was duidelijk genoeg. Het dienst meisje werd een fraaie prestatie van Ans Maas, de dandy, door Jaap 'Treksel uitge beeld, efen geslaagde typering, de bedrogen echtgenote een stukje toneelspel, dat wel het beste van de avond was Tonny Ha- gebout oogst deze lof, terwijl tenslotte nog een bakvis verscheen, die aan de "goede zorgen van Hanny Misset was toever trouwd. Ik moet aan het adres van de regie ten slotte een opmerking richten, die ook op de spelers terugslaat en in sommige gevallen de hun toegezwaadie lof voor hun spel en de opvatting der rollen aantast, namelijk deze: dat er een hinderlijk gebrek aan tem po viel te constateren. Het duurde allemaal veel te lang. Dat men pauzes neemt is goed, maar ze mogen niet ontnuchterend werken. Ge moogt de zaal als het ware niet tot bezinning doen komen. Zodra de zaal zich haar eigen aanwezigheid bewust is gaat liet verkeerd. Dat is te voorkomen, wanneer ge het tempo opvoert, wanneer de spelers hun rollen kennen. En stoor u er dan maar niet aan wanneer gij uit de zaal precies tegenovergestelde reacties krijgt als ge verwacht. Het publiek lacht graag en het lacht dikwijls op de meest ongelegen momenten. Dat is niet uw schuld. P. W. FRANSE. De gratie van La ges Wij vernemen dat de communistische fractie in de volgende vex-gadering van de Haarlemse gemeenteraad een motie aan de orde zal stellen waarin de raad „ernstig bezwaar maakt tegen de verlening van gra tie aan de S.D.'er Lages, die onder meer vex-antwoordelijk is voor vele in Haai-lem jegens Haarelmse burgers gepleegde oor logsmisdaden". De Haarlemse banketbakkers die in de afgelopen weken met succes in de Vleeshal en in de Vishal de tentoonstelling ,JDe kunst in de banketbakkerij" hebben gehouden, waren van mening, dat de heer P. J. Kap teyn, directeur van de Chocoladefabriek Union, daarvoor in het bijzonder dank moest worden gebracht. De heer H. Ferd. Kuipers heeft hem een kop in gipsgemaakt door de beeldhouwer A. de Brouwer te Zandvoort, aangeboden. Dit geschiedde Donderdagmiddag na het sluiten van de tentoonstelling. De heer Kuipers heeft eerst opgemerkt, dat de tentoonstelling geslaagd is. Zij is be zocht door bijna dertienduizend dames en heren. Het comité van voorbereiding is hierover zeer tevreden. Bereikt is het doel, om de banketbakkerij meer in de publieke belangstelling te plaatsen en het publiek te laten zien welke artikelen de banket bakkers maken. .Dank bracht de heer Kui pers aan zijn collega's die allen hun beste beentje hebben voor gezet om mee te wer ken de expositie te doen slagen. Vervolgens richtte de heer Kuipers zich tot de directie van de Chocoladefabriek Union er. in het bijzonder tot de heer Kap teyn voor diens financiële en morele steun. Hij heeft de gedachte geopperd het artis tieke van het banketbakkersvak naar voren te brengen en steun verleend bij de voor bereiding. Namens de banketbakkers bood de spreker de kop in gips van de heer Kapteyn aan. In zijn dankwoord wendde de heer Kap teyn zich tot de heren H. F. Kuipers, P. Leffelaar en M. J. van Buren voor de wijze, waarop zij de plannen hebben uitgewerkt en hij dankte de banketbakkers voor het mooie geschenk. Vervolgens heeft de heer Kuipers de prijzen aan de winnaars van de twee wed strijden (sierkunst en beeldhouwerk) uit gereikt. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen twee jeugdige Haarlemmers, verdacht van dief stal in vereniging. In April zijn zij er met een auto, die op het Wilsonsplein geparkeerd stond, naar het zuiden van ons land getrok- ken. Bij de Belgische grens zijn zij liftend verder naar Parijs getrokken. Een van hen is naar het vreemdelingenlegioen gegaan, doch het is hem gelukt spoedig terug te kex-en en de vader van de andere jongeman heeft zijn zoon uit Parijs terug gehaald. De jongen stond op het punt zich aan te melden bij het legioen. J. F. Th. W. die Noox-d-Afrika be- x-eikt had en zijn vriend J. P. werden ver oordeeld tot zes maanden met aftrek van voorarx-est. Wegens bedriegelijke bankbreuk werd de koopvan P. J. G. te Haariem veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Het winterwerk van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling wordt op Woensdag 15 October geopend met een voordrachtavond door Rolien Numan. Voor de pauze staat werk van Thomas Mann op het px-ogramma. daarna van A. B. Kleerekoper. De avond wordt gegeven in het Frans Halsmuseum. De heer H. Wormgoor zal een serie lezin gen houden over de industrie. Op Dinsdag 4 November komt Willem van Iependaal met zijn figurén uit „Onder de pannen" in de Minahassakapel. Op Dinsdag 25 November spreekt dr. A. van Bieme over de gevaren van de ontwik keling der techniek voor het geestelijk leven. Jelle Troelstra spreekt in December over „Mijn vader". In Januari begint een muziekcursus door Henk Dieben en komt dr. W. F. Storm spre ken over huwelijksproblemen. In 1953 volgen dan nog een serie lezingen over de wordings geschiedenis van Nederland en „Naar een gezonde samenleving". Ook staan er als vanouds Zondagochtend filmvoorstellingen in het Frans Halstheater op het programma, evenals vele excursies van „De Natuurvrienden" en weekeinde- bijeenkomsten op „De Banjaert". Op de hoek Turfmarkt-Kampervest is sinds Donderdag Aladdin gevestigd, niet de Oosterse spx-ookjesfiguur, gelijk men zich verstouten kan te menen, maar de zaak in tapijten, dekens en aanverwante producten die hier tot het gerief der Haarlemmers verschenen is. Het aanzien van het pand is verfraaid en de ter beschikking staande ruimte zo economisch mogelijk ingericht, er is mee gewoekerd teneinde zoveel mo gelijk te laten zien wat de huisvrouw nut tig en begeerlijk acht. Te 3 uur werd de zaak gistermiddag voor het publiek open gesteld. Bloemen luisterden de plechtigheid op en verleenden er de fleur aan, die zo'n feestelijke gebeurtenis moet vergezellen. Wanneer het Aladdin zal vergaan als de kleine held uit het sprookje, dan is de toe komst van deze nieuwe zaak bij het Spaar- ne verzekerd. Men betoonde haar in ieder geval al die belangstelling, die de sprook jesfiguur zo lang reeds bezeten heeft. „THE CHAPLAIN SCHOOL" Er bestaat in Amerika een instelling, die enig in haar soort is in de paedagogische wereld. Het betreft een school, die u in New York kunt vinden, in Fort Slocum. Hier op een eiland, dat alleen maar na een boottocht van zeven minuten kan bereikt worden, ontvangen de geestelijke verzorgers van de Ame rikaanse luchtmacht en het Amerikaanse leger hun opleiding, alsmede de militairen, die behulpzaam zijn bij de geestelijke verzorging. De sfeer van Fort Slocum lijkt veel op die van een universiteit. Er is een lange exercitieplaats, omgeven door stenen ge bouwen, waarin de administx-atieve werk zaamheden, lessen, godsdienstoefeningen, ontspanning plaats vinden en waar ook de medische dienst gevestigd is. Het meest indrukwekkende gebouw is het Geestelijk Centrum, waarin zich vier kapellen bevinden en een gehoorzaal. De Protestantse kapel wordt iedere morgen ge bruikt voor de „ochtendwijding, waarmee het dagprogramma aanvangt. Hier vinden ook de Zondagse diensten plaats door en voor veldpredikers. In de R.K. kapel wordt dagelijks de mis opgedragen door de aal moezeniers. De andere kapellen zijn be stemd voor de Israëlische eredienst en hoogliturgische protestantse diensten. Gemiddeld iedere zes weken studeert een groep geestelijke verzorgers af. De modern ste hulpmiddelen zijn bij het onderwijs aanwezig en de geestelijken leren hoe ze gebruik kunnen maken van allerlei nieuwe methoden om hun godsdienstige bijeen komsten interessanter te maken. Er is een volledige radio- en televisiestudio, waarin men gelegenheid heeft zichzelf te zien en te horen preken, zodat men zijn fouten kan verbeteren. Op deze chaplain-school wordt geen theologisch onderricht gegeven, omdat allen afgestudeerd zijn. Protestanten, Rooms- Katholieken en Israëlieten volgen dezelfde opleiding; zij eten gezamenlijk en wonen bij elkaar. Het is een voordeel, dat de school dicht bij New York ligt. Fort Slocum ligt op een plaats, die in een populair liedje genoemd wordt „Vijfenveertig minuten van Broad way"; gedurende de weekends kunnen de studenten naar de kerken in de stad gaan, waar enkele van de beste predikanten van Amerika voorgaan. Vele kerken hebben hun „Hoofdkwartier" in New York, en ver schillende kerkelijke leiders komen vaak naar Fort Slocum om met de geestelijken van hun kerk, die tot veldpx-ediker worden opgeleid, te confereren. De chaplainschool heeft ten doel de geestelijke verzorgers bij leger en lucht macht de nodige kennis en inspiratie te geven om hun taak zo goed mogelijk te vervullen De uitstekende hulpmiddelen, die de Amerikaanse regering op Fort Slo cum ter beschikking stelt, zijn een bewijs van de belangstelling van het Amerikaanse volk in de Chaplain School en van het ver trouwen, dat hij aan zijn doel beantwoordt. De school bestaat reeds 43 jaar. „De barmhartigheidsvloot" Paus Pius XII vex-klaarde in een van de meest tragische ogenblikken tijdens de laatste wereldoorlog: „Als wij maar een vloot tot onze beschikking hadden, zouden wij vele onschuldige mensen voor ellende en lijden kunnen behoeden." Sindsdien heeft hij zich steeds bezig gehouden met het denkbeeld van een eigen vloot, waartoe hij, volgens het Lateraanverdrag, als staats hoofd uitdrukkelijk het recht heeft. Zoals de Paus, wanneer hij dat wil, er ook een leger of luchtmacht op na kan houden. De pauselijke bemoeiingen'om een vloot tot stand te brengen, zijn nu zo ver gevor derd, dat de eerste schepen gereed zijn om zee te kiezen. Het 'oetx-eft hier tien a twaalf motorschepen, die zowel voor passagiers als voor de vrachtvaart gebruikt kunnen worden. Reeds in de loop van het volgende jaar zal dit aantal verdubbeld worden. De vloot zal in Civita Vecchia op de rede lig gen; alle schepen zullen de gele vlag van het Vaticaan voeren, met de sleutel van Petrus in hun banier. Een hoge prelaat wordt vlootcommandant, terwijl priesters en leken aan boord dienst zullen doen. De nieuwe vloot, in de volksmond reeds „barmhartigheidsvloot" gedoopt, zal hulp bieden in geval van ovex-stromingen, aard bevingen, epidemieën en hongersnood. Tevens zal zij in oorlogstijd gebruikt kun nen worden om de burgerbevolking snel te kunnen evacueren, of als hospitaalschepen dienst te doen. De Paus hoopt, dat alle oorlogvoerende landen de neutraliteit van zijn schepen zullen respecteren en zijn vloot ongehindex-d iedere daad van barm hartigheid in oorlog en vrede zullen laten uitoefenen. Tenslotte zal de pauselijke vloot op alle zeeën voor de Rooms Katho lieke zeemanszending dienst kunnen doen. Sedert het begin van de Koreaanse oor log zijn 225 predikanten van de Presbyte- Deze „wilde" panter is het eigendom van een kapitein uit het Italiaanse leger, die hem meebracht uit Somaliland, waar hij was gestationneerd. Thans houdt hij hem als „huisdier" in zijn woning te Rome, en omdat hij toch af en toe een luchtje moet scheppen, neemt hij hem maar mee naar zijn stamcafé in de Via Veneto te Rome Op Zaterdag 18 October zal in Haai-lem de gemeenschappelijke collecte worden ge houden van het Centraal Genootschap voor kinderuitzending, de Katholieke kinderuit zending, „Naar buiten", „Kinabu" en „Zon en kracht". Uit de opbrengst van die collecte kunnen ieder jaar tweehonderd zwakke Haarlemse peuters, onder prima leiding voor een uit stekende verzorging, ten minste zes weken naar zee, bos en hei. Daai-om twijfelen wij er niet aan of vele collectanten en collectx-ices zullen zich bij mevrouw Steenhuis, Kleverparkstraat 16, willen aanmelden om op Zatei-dag 18 Oc tober de gaven van hun stadgenoten voor dat mooie doel in te zamelen. Arts Th. J. H. M. van Beek is met ingang van 1 November benoemd tot schoolarts te 's Hertogenbosch en daarom zal hij dezer dagen zijn praktijk als arts neerleggen. In Haarlem-Nooi-d, waar hij in het bij zonder gewerkt heeft, is uit de patiënten een comité samengesteld, waarin zitting hebben mevrouw Van Koi-delaai-, Vinke- sti'aat 63, en de hex-en J. Bronkhorst, J. Larsen, A. L. Peters, J. L. Stam en B. A. J. Steentjes. Dit comité heeft een afscheids receptie voorbei-eid op Zondag 19 October van vier tot vijf uur in de hal van het schoolgebouw aan de Eemstraat 2 in Haar lem-Noord. Zij die willen bijdragen in een stoffelijk blijk van dankbaarheid, dat de scheidende arts zal worden aangeboden, kunnen zich tot een der leden van het comité wenden. Arts Van Beek was een geziene figuur in Haai-lem-Noord. Hy maakte deel uit van het kerk- en schoolbestuur van de parochie der R.K. Kerk. riaanse kerk in Korea gedood of wegge voerd. Van deze laatsten moet worden aan genomen, dat zij voor het merendeel niet meer in leven zijn. Van de 2250 Presbyte riaanse kerken in Korea zijn er 152 ver woest en 468 beschadigd. Tijdens een persconferentie heeft de de mocratische candidaat voor het president schap van de Verenigde Staten, Stevenson, verklaart dat hij niet zal voorstellen om een Amerikaans gezant bij het Vaticaan te benoemen, indien hij tot px-esident gekozen zou worden. Een dergelijke benoeming zou, volgens Stevenson, in de Verenigde Sta ten de indruk wekken dat men van officiële zijde een bepaalde godsdienst erkent, wat onverenigbaar is met het principe van een scheiding van Kex-k en Staat. De laatste jaren is een zekere vrije toon doorgedrongen in de R.K. kerk, waar pries ters en monniken in steeds groter getale deel gingen nemen aan „wereldlijke" ge noegens. Nu is hier echter een grens aan gesteld: de opperste leiding der Francis canerorde heeft sinds 15 Juli van dit jaar aan- alle Franciscaner monniken verboden om deel te nemen aan het voetbalspel, dat door haar beschouwd wordt als onverenig baar met de roeping van een monnik. De afdeling Haarlem van de Nederland se Reisvereniging heeft Donderdagavond het winterseizoen geopend in de tuinzaal van het Concertgebouw. Uit de grote be langstelling blijkt, dat het werk van het bestuur zeer gewaardeerd wordt. Het had de heer L. A. Duprée, directeur van de N.V. Fototechnische Groothandel „Odin" uit Nijmegen uitgenodigd een aantal klein- beeld kleurenopnamen over Tirol te ver tonen. Hij hield daarbij een praatje over „Een kleurige vacantie in Tirol". De heer Duprée heeft tijdens zijn va- cantiereizen foto's gemaakt van de toch ten naar Solden in het Oetztal en de re sultaten er van die de leden der N.R.V. gisteravond zagen, waren prachtig. Het bleek, dat de spreker een prachtige reis heeft gemaakt in Tirol en op vele plek jes heeft hij zijn fototoestel opgesteld, om een foto ta maken. De heer Duprée ver telde interessante bijzonderheden en ama teurfotografen gaf hij goede tips voor het geval zij ook in de gelegenheid worden gesteld mooie streken in beeld te brengen. Na afloop heeft de heer C. Spaargaren, voorzitter der afdeling, dank gezegd en de heer Duprée een uitstekend amateur fotograaf genoemd, die er in geslaagd is van Tirol prachtige beelden te maken BINNENLAND De gemeenteraad van Nijmegen heeft een voorstel van B. en W. aangenomen tot aaanleg van een 3 ha. grote ijsbaan op de speelweide van het Goffertpark te Nijmegen. De kosten zijn geraamd op f 162.905. De uit- voei'ing zal geschieden met toepassing van de sociale wei*kvoorzieningsregeling, waar door 95 van de kosten der lonen en sociale lasten voor rekening van het rijk komen. Met het ms.. „Modjokerto" dat Zater dagmorgen uit Rotterdam naar Indonesië vertrekt, zal het laatste van de honderd per sonenrijtuigen, die door Werkspoor te Utrecht. Allan te Rotterdam en Beijnes te Beverwijk voor de Indonesische spoorwegen werden gebouwd, naar Djakarta worden; ver scheept. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 55-jarige Amsterdamse vertegen wooi'diger H. G. M. wegens belediging van de handels- ï-aad der Franse ambassade in Den Haag overeenkomstig het vonnis van de Amster damse politierechter veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De tuin van de St. Servaaskerk te Maas tricht, die sedert de vorige eeuw was afge sloten, wordt thans in de oorspronkelijke staat hersteld. Tijdens de afgravingen is men gestuit op enkele gemetselde graven, die uit de 10de of 11de eeuw dateren. In een der graven werd een gaaf skelet aangetroffen. Vertegenwoordigers van diverse ge meentebesturen, onder wie de burgemeester van Amsterdam, zullen zich eind October naar Düsseldorf begeven, waar van 26 Oc tober tot 1 November een „Hollandweek" zal worden gehouden. B. en W. van Rottex-dam, Arnhem, Maastricht en Amsterdam verlenen medewerking. De minderheid in de Heemsteedse raad die avondvergadering voorstaat komt op Dinsdag 14 October aan haar tx~ek. Dan zal 's avonds om zeven uur de toelating van het nieuwe raadslid de heer M. D. Scheer aan de orde komen, evenals de benoeming van een wethouder. Wij hebben reeds gemeld dat de fractie van de V.V.D. in de vacature- Bakhuizen van den Brink de heer A. J. van Houten candidaat zal stellen. De examens in boekhouden, moderne bedrijfs-administratie en handelscorrespon dentie in Nederlands, Frans, Duits, Engels en Spaans zullen worden afgenomen op 16 en 17 December 1952 overdag en 12, 13 en 14 Januari 1953 des avonds. De practijkexamens kantoorstenograaf Nederlands worden gehou den in Januari. De heer J. Douglas uit Aalsmeer, die drie jaar geleden werd aangesteld als assis tent bij 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, is thans benoemd tot hortulanus. Hij zal deze functie gaan bekleden na afloop van zijn verlof, dat hij in Nederland doorbrengt. Aan de heer K. H. Brandt is op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als burgemeester van Moordrecht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschappen de heer J. J. van Schuylenburg te Haarlem. De voor hedenavond aangekondigde taptoe van de Haarlemse Politiekapel in Heemstede gaat niet door. De directeur van het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf te Bloemendaal heeft na mens het college van B. en W. aanbesteed het maken van zeven bi-onnen ten behoeve der gemeente waterleiding met bijlevering van materialen. Ingekomen waren zeven bil jetten. Laagste inschrijfsteris de Comman ditaire Vennootschap H. J. Tjaden en Zoon. Haarlem voor f37.275.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9