Eigen lichtdruk-installatie van „Donemus" te Amsterdam Diogé" bestaat 15 jaar Predikbeurten Baanbrekend werk voor componisten W. Flooren veertig jaar bij de P.T.T. Teraardebestelling echtpaar H. J. Best Les comédiens de l'étoile De schimptechniek van Vondel Saterdag ii October 1952 haarlems dagblad - oprechte haarlemsche courant 9 Mevrouw A. Bijl-Beket nam afscheid van Humanitas Engels bezoek aan het Leger des Heils te Haarlem Haerlems Studenten Gildt Burgerlijke Stand van Haarlem Nachtdienst apotheken CAFÉ-RESTAURANT VOÓJLW 1 HILLEG0M GRILLROOM - TULIP-BAR um\m biüghkr „TRESLONG" Belangwekkend betoog van prof. dr. W. Asselbergs Op 17 October zal het vijf jaar geleden zijn dat te Amsterdam de stichting „Bone- mus" (Documentatie in Nederland voor muziek) in 't leven geroepen werd. Dit eerste lustrum is een gerede aanbeveling om aan het grote belang der stichting voor de Nederlandse muziekcultuur een ruimere bekendheid te geven. Op een perconferentie, gehouden in het gebouw van de stichting te Amsterdam, werden ons daartoe door de directeur, de heer André Juri es, de nodige gegevens ver strekt. Het doel van Donemus is: de Nederlandse hedendaagse composities binnen het bereik te brengen van de uitvoerder, dus te ver richten wat een uitgever zou doen, indien de publicatie hem rendabel zou lijken. Maar dit laatste is nu juist altijd het grote pro bleem gebleken. Een uitgever kan geen ka pitalen gaan riskeren (een normale uit gave van grotere muziekwerken verslindt schatten!) aan het drukken en op de markt brengen van werken, waarvan hij vooruit kan weten dat hun opgang niet zo groot kan zijn, dat er winst uit te halen zou zijn, integendeel, dat hij met verlies zal moeten werken. Dit is steeds de oorzaak geweest, dat onze Nederlandse componisten, behou dens de zeldzame gevallen dat zij bij grote uitgeversfirma's in het buitenland gunstig ontvangen werden, met hun manuscripten bleven zitten, voor een sporadische uitvoe ring zelf voor de kosten van de aanmaak van het materiaal te zorgen hadden, en zelden een kans op uitvoering buiten de landsgrenzen kregen. Donemus nu neemt de risico's op zich voor al het werk van de bij de stichting aangesloten componisten, thans ten getale van 113. Van hun manuscripten worden via photographische of lichtdruk-procédés (of een combinatie van beiden) eerst studie partituren gemaakt, die bestemd zijn ter inzage voor belangstellenden, hetgeen gra tis kan geschieden. Zodra de uitvoering van een groot werk (orkest of koor met orkest) vaststaat, wordt, zonder kosten voor de componist, het compleet uitvoe ringsmateriaal aangemaakt. De kamermu ziekwerken worden gewoon verkocht, or kestmateriaal wordt echter verhuurd en van die huurprijs wordt zelfs een aandeel aan de componist afgedragen. Heeft een componist een normale uitgever voor zijn werk gevonden dan doet Donemus afstand van zijn zelf reproductierecht. Dit en ook het feit, dat alle werken van Donemus via de Nederlandse muziekhandel te betrekken zijn, bepaalt de verhouding ten opzichte van de uitgevers. Donemus wil de nor male uitgeverij niet beconcurreren, doch slechts tot stand brengen, wat langs de ge wone publicatiewegen niet mogelijk is. Een recent voorbeeld Een recent voorbeeld kan het nut dezer werkwijze duidelijk toelichten. Zoals men weet gaf de commissie voor het Haarlemse orgelfestival opdrach aan drie componisten voor het schrijven van een orgelconcert met orkest. Twee daarvan, dat van Badings en dat van Van der Horst, kwamen klaar en werden beiden aangewezen om uitge voerd te worden. Dit alles moest op korte termijn geschieden. Donemus werd inge schakeld en binnen drie dagen had de solist, die natuurlijk op hete kolen zat om aan 't studeren te gaan, de photo-copie van een der werken in huis, en weinig tijds nadien kon ook het orkest en zijn dirigent over het materiaal beschikken. Dat wordt dan aanvankelijk geen grote oplege, doch, naar gelang er vraag naar is, kan meer materiaal aangemaakt worden. Reeds zijn circa 2000 werken door Donemus gepubli ceerd. Ook de onuitgegeven composities van de aangesloten auteurs zijn ter docu mentatie bij Donemus ondergebracht, zo dat men bij de stichting een volledig beeld ADVERTENTIE Brei niet langer voor de vraat zuchtige motten, nu U volop gcMITIMiscerde motvrlje wol kunt kopen De afdeling Haarlem van „Humanitas" heeft in haar ledenvergadering afscheid genomen van mevrouw A Bijl-Beket als haar maatschappelijk werkster. Deze had om particuliere redenen tegen 1 October ontslag gevraagd uit haar functie. De grote dankbaarheid voor wat mevrouw Bijl voor „Humanitas" heeft gedaan, voor wat het bestuur van haar geleerd heeft en hoe zeer prijsgesteld wordt op haar adviezen, bleken uit het feit, dac aan de vergadering werd voorgesield haar aan te wijzen als lid van dat bestuur. Hiertoe besloot de vergadering. Goedgekeurd werd de be noeming van mevrouw J. Wijnekus-Wie- benga in haar plaats tot maatschappelijk werkster. Het bestuur prees zich gelukkig, dat deze verwisseling zo vlot verlopen is. Het werk kan nu zonder veel hapering voortgaan. Mevr. Wijnekus houdt spreek uur van „Humanitas" aan de Jansweg 39 op Maandagavond van 7.30 tot 8.30. Haar t ^foonnummer is 25786. Na afwerking van de agenda werd een leerzame film gedraaid van de United Sta tes Information Service: „Preface to a life" (Opvoeding tot volwassene). Mejuffrouw K. d'Ardenne Ankeringa gaf na de verto ning de bedoeling van het vertoonde weer. Deze film maakt de toeschouwer duide lijk welke ontstellende gevolgen ogen schijnlijk kleine fouten in de opvoeding kunnen hebben. We zien hoe een eerzuch tige vader iedere enthousiaste prestatie van zijn zoontje kleineert en daardoor de knaap ontmoedigt en eindelijk verbittert, terwijl de overbezorgde moeder hem al te veel in de watten wil leggen, wat een slappeling zonder zelfvertrouwen oplevert. Dan zien wij dezelfde ouders dezelfde knaap weder om grootbrengen. We zien hoe zij bij de zelfde voorvallen op een wijze optreden, v/elke hun ouderliefde zuiverder tot haar recht laat komen en een flinke, vlotte jonge man oplevert. In beide gevallen zijn de ouders vol goede bedoelingen, maar het remllaat is zeer verschillend. Nadat de heer F. S. Noordhoff mejuf frouw Ankeringa dank had gezegd voor haar uiteenzetting, sloot hij de vergadering. van het oeuvre der componisten kan krijgen. Het spreekt vanzelf dat Donemus met verlies werkt; alleen de ruime subsidies van rijk, gemeente Amsterdam en Muziek- belangen kunnen het, voor onze muziek cultuur zo belangrijke werk de nodige basis geven. Voor 1951 bedroegen de gezamen lijke subsidies het bedrag van f 85.000. Wie belang stelt in de stand en de groei van de hedendaagse Nederlandse muziek, kan bij Donemus een bibliotheek raad plegen van circa 5500 delen en zelfs 583 verschillende werken van de aangeslotenen via draadopnamen beluisteren. De volledige opera van Henk Andriessen, Philomela, behoort tot deze verzameling, die als pro pagandamiddel van onschatbare waarde is. De orgelconcerten van Badings en Van der Horst, die Dinsdag in onze Haarlemse Con certzaal gecrëerd werden, kan men reeds bij Donemus gaan beluisteren. De stichting heeft ook belangrijke con tacten met het buitenland, in New York, in Parijs, in Wenen, waardoor de Neder landse muziek buiten de landsgrenzen nu kansen krijgt, die voorheen ondenkbaar waren. Binnenkort zal van alle uitgaven van Donemus een systematische catalogus ver schijnen; ook is voor propaganda in Ame- ka een biographisch werk van Wouter Paap in voorbereiding, met notities over twaalf Nederlandse componisten. Verder is er kans dat Donemus zal kun nen intrekken in het B.U.M.A.-huis, in de nabijheid van het Concertgebouw, aldus uitermate gunstig gelegen om buitenlandse dirigenten en solisten aan te trekken. Men denkt er aan daar ook een gehoorzaal te vestigen voor het geven van intieme con certen, verder ook een klank-studio in te richten en de nodige uitbreiding te geven aan bibliotheek en archief. Tevens bestaan er plannen de technische afdeling te ver groten en een tweede lichtdrukmachine en een nieuwe camera aan te schaffen. Donemus ziet zijn eerste lustrum be kroond met resultaten en perspectieven die men voorheen voor utopieën zou versleten hebben. Proficiat! JOS. DE KLERK. Op 16 October hoopt de heer W. Flooren de dag te herdenken dat hij vóór veertig jaar bij de P.T.T. in dienst kwam. De jubilaris, die als employé eerste klasse op het kandoor Baljuwslaan in Haar'em de huishoudelijke dienst verzorgt, heeft van zijn intrede in het bedrijf af tot de huidige dag zijn hart verpand aan de behartiging van de sociale belangen der ambtenaren en ondanks de moeilijkheden die op dat gebied liggen veel vruchtbaar werk verricht. Als propagandist voor de kinder- en zomerpostzegels gaf hij eveneens blijk van een groot en aanstekelijk enthousiasme. Van de verschillende fondsen in het be drijf is hij correspondent en tevens esn vraagbaak waarop nimmer vergeefs esn beroep werd gedaan. Eveneens zij hier herinnerd aan de grote steun die de heer Flooren in de bezettingsjaren heeft ver leend aan de achtergebleven gezinnen van naar Duitsland gedeporteerde ambtenaren. De waardering voor dat werk is dan ook gebleken toen de heer Flooren op 30 April 1950 de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd overhandigd. Aanstaande Donderdag van half elf tol twaalf uur zal de jubilaris in het stations- postkantoor aan de Baljuwslaan worden gehuldigd. Twee Engelse majoors van het Leger des Heils zullen Zondag Haarlem bezoeken en spreken in de Zondagmorgensamenkomst in de Legerzaal aan de Schagchelstraat. Het zijn senior majoor Biggs, die ver scheidene landen in Europa bezocht en senior majoor Widowson, die op het punt staat een reis naar Zuid-Afrika te maken. De Raedt van he' Haerlems Studenten Gildt is voor het Gildtjaar 195253 als volgt samengesteld: J. G. de Jong Hzn., Meester Deken; R. Rühl Jr., Geheymschrij- ver; R. G. Greve, Schatbewaerder; Th. P. M. Peters, Grootzeghelbewaerder en R- van der Burg, Breuckmeester. De Geheymschrijverij is gevestigd: Al- berdingk Thijmlaan 71, Heemstede. Een foto van Engelands modernste reddingboot, die werd ontworpen voor de Royal Air Force, en zó is ingericht, dat men zowel reddingswerkzaamheden kan verrichten bij scheepsrampen als bij vliegtuigrampen. De boot is van hout vervaardigd, maar is geheel „vuurvast". Er is een complex brandblusinstailatie aan boord en er zijn reddingslijnen en zoeklichten. De ziekenboeg biedt plaats aan 10 patiënten. Opnieuw waren Vrijdagmiddag; velen in de aula van de Noorder Begraafplaats bij een gekomen, waar de baren stonden op gesteld van de heer en mevrouw II. J. Best-Verslagers, die tot de slachtoffers be hoorden van het droevig ongeluk bij het Pannerdense veer. Nadat Egbert Vos op het orgel „Wilt heden nu treden" ten gehore had gebracht trad de heer A. J. Franken naar voren, om als directeur van de N.V. Electrische Luxe Broodfabrieken H. J. Franken Jr. woorden van afscheid te spi-eken. Hij zeide voor de derde maal in twee dagen tijds, aldus de heer Franken, staan wij bij de baren van slachtoffers van het vreselijk ongeluk en het is moeilijk woorden van troost te zeggen. Beter zou het zijn te zwijgen. Toch wilde spreker de figuur van Herman Best schetsen. Hij was een rustige, eerlijke werker die niet op de voorgrond trad. Hij stond bij de leiding van het bedrijf be kend door zijn vakbekwaamheid en bij zijn collega's als een goede makker. Zich tot de familie richtend hoopte spreker dat het voor haar een troost moge zijn te weten, dat het jonge echtpaar bij Jezus Christus verenigd is. De heer S. B 1 m e r s, sprekende na mens het bestuur van de Christelijke Bond van Arbeiders in het Bakkerijbedrijf deel de mee, dat het hoofdbestuur de vorige dag door omstandigheden te laat de be graafplaats heeft bereikt, om zijn eelne- ming te betuigen aan de nabestaanden van het echtpaar H. Wempe. Het heeft echter meegeleefd. Thans sprak hij na mens de vakbeweging, waarvan de heer Best lid was. Het was voor hem moeilijk cm woorden van troost te spreken. Hij weet, dat alleen God kan troosten. De heer D. Vertoon, sprekende na mens het personeel van Franken en T. Men se, als chef-bakker van de bakkerij 1:e Bloemendaal, brachten in herinnering hoe gezien de overledene in het bedrijf was. In hem verliezen zijn collega's een goede vriend. Ds. L. Hoorweg, predikant der Ge reformeerde kerk te Haarlem zeide, dat een innig gelukkig gezin uiteen geslagen is. In het bijzonder gaan de gedachten uit naar het driejarige dochtertje Irene, dat nog onwetend is van het leed dat haar is overkomen. Ds. Hoorweg sprak over de dood, die zo plotseling kan komen en herinnerde daarbij aan Psalm 39. Het echtpaar wist dat de dood niet het einde is. De predikant zeide te weten dat hij een verzoek van de overledenen doorgeeft als hij herinnert aan het gezang „Ga niet alleen door 't leven". De organist speelde Psalm 103 „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" en bij het uitdragen van de baren „Ga niet al leen door 't leven". Aan de groeve ging ds. Hoorweg in gebed voor, waarna na mens de familie woorden van dank zijn gespreken. Haarlem, 10 October 1952 ONDERTROUWD: 10 Oct.: J. E. Rudol- phij en J. F. Brass. GETROUWD: 10 Oct.: A. G. A. Dekker en G. B. Maas. BEVALLEN van een zoon: 9 Oct.: E. H. Knevel-Herwig; W. M. HeeremansSan ders; 10 Oct*: C. van KeekenVoorthuij- sen;; L. M. KoningsVan der Ploeg. Van een dochter: 8 Oct.: H. J. Cokart— Frederiks; 9 Oct.: J. J. KosterLandwehr Johann; J. M. BleiZieren; C. G. van der SchuitVan Meurs; R. H. Hofstee Lugtmeier, 2 d.; C. J. SiezengaGroenen dijk. OVERLEDEN: 8 Oct.: P. J.. van Baak, 70 j., Kruistochtstraat; M. Korsuize, 44 j., Maarten van Heemskerkstraat; A. van NiehWink, 81 j., Zijlstraat. ADVERTENTIE Voor de tweede maal in dit jaar maken ,.Les comédiens de l'étoile" een tournée door ons land. Zij deden gisteravond Haarlem aan. In het Christelijk Lyceum vond dit groepje van Franstalige Zwit sers lekenspelers van origine, nu co- medianten van professie de gelegenheid voor het opvoeren van een tweetal één- acters, die overbrugd werden met een intermezzo, eigenlijk meer een inleiding op wat er na de pauze zou volgen. Om dat stuk na de pauze was het eigenlijk be gonnen. „Les comédiens de l'étoile" zien het toneel als een middel om het Christe lijk levensideaal nader te brengen tot de mens. Zij willen tegelijk het bewijs leve ren, dat de aversie, die er in sommige kringen tegen het toneel bestaat, mis plaatst is. Was het niet het religieuze toneel, waaruit het profane toneel is ont staan? En leert niet de geschiedenis van het theater, dat het toneel een roeping heeft, een boodschap kan verkondigen, omdat het in zijn weerspiegeling van de mens die mens naast zijn gebreken ook zijn deugden kan voorhouden, hem kan bemoedigen in zijn pogen het ideaal der volmaaktheid te benaderen? Met alle bewondering voor deze doel stelling en zeker met veel respect voor de volharding en opofferingsgezindheid, waarmee de „Comédiens de l'étoile" haar nastreven, moet het mij toch van het hart, dat ik hun keuze van het répertoire niet gelukkig vind. Dat „Les Comédiens" be ginnen met een klucht van Molière vormt geen bezwaar. Integendeel, zij werven tenslotte om de belangstelling en zij kie zen daarvoor een verstandige weg. Zij laten tegelijk zien, dat zij de kunst van het toneelspelen verstaan. Welk een ver maak schonken zij ons met deze vertoning. Bet was een levend geworden poppen kast, een marionetten-theater, dat aan geen touwtjes meer gebonden was. Men moet dat zien. Ieder gebaar, iedere hou ding is afgewogen, helemaal op zijn effect berekend; telkens schiet de zaal in een lach en als ze dat niet doet dan glim lacht ze. De klucht wordt een blijspel. Om dat klaar te spelen moet men van goede huize komen. Wat dat betreft: het talent is niet dun gezaaid bij „Les comé diens de l'étoile'. Maar wanneer we dan naar de ernst overgaan via het inter mezzo, dat een beetje wazig de sfeer pro beert op te roepen, spelen „Les comédiens de l'étoile" een naar mijn smaak niet ter zake doende of althans weinig geslaagde één-acter van Hubert Gignoux: „L'homme a la corde". Het is een in moderne vorm gestoken reconstructie van het verraad van Judas, een tikje surrealistisch wat geen bezwaar is maar ook een tikje opzettelijk, niet overtuigend noodzakelijk. Het klinkt goed. Het' geeft ook wel ge legenheid tot sterk spel, maar het bereikt niet wat het beoogt. De Judas-figuur is er de gedoemde, niet de mens, die de gelegenheid krijgt zich op te richten, zo als wij zo graag zouden willen. De schrij ver vergat, dat het verraad van de disci pel, zoals het ons bekend is, geen versie in moderne trant behoeft. Het kon hoog stens in zijn oude vorm worden opge voerd. Het wordt er niet sprekender door wanneer men het in gewijzigde vorm her haalt. Ons gevoel voor rechtvaardigheid, verzet zich daartegen. Wij willen immers, dat, als Judas dan nu zou leven, hij niet verloren gaat. De Verlossing is dan voor hem weer even vergeefs als zij eenmaal was. En wanneer men tegenwerpt, dat dit toch voor honderdduizenden zo geweest is en nog is, dan antwoorden wij, dat men dan een van die honderd duizenden mensen moet nemen, die in de fout van Judas vervalt, maar niet de man, van wie wij weten dat hij al ver loren is. Men stuurt een mens niet twee maal naar de hel. Men stuurt hem wel en heel graag de tweede keer naar de hemel. En daarom lijkt mij de keuze van dit spel niet geheel overeenkomstig de blijde boodschap, die de „Comédiens de l'étoile" willen verkondigen. Overigens zij gezegd, dat zij het ook nu weer heel knap spelen met vooral de vertolker van de duivelsrol als uitblinker. De volle zaal kwam terecht onder de in druk van hun prestaties. P. W. FRANSE Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, te lefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN 99 Het Dilettanten Ope rette Gezelschap „Diogé" herdenkt op 13 October het feit dat 15 jaar geleden op initiatief van me vrouw M. Groot- Dillo, wijlen de heer Jos. Mathot en de heer Hulsbergen, tot oprichting van dit ensemble werd be sloten. Onder leiding van zijn dirigent, de heer Mathot, maakte „Diogé" met de op voering van „De Vo gelkoopman" zijn de buut voor de Haar lemse operette-lief hebbers. Het be haalde succes hield vele beloften in voor de toekomst. Ondanks financiële zorgen werd met volharding aan de vereniging voortge bouwd. De opofferingen, welke be stuur en leden zich in die tijd hebben ge troost, begonnen vruchten af te werpen en door het opvoeren van operettes van naam en faam had „Diogé" al spoedig zijn bestaansrecht bewezen. Van de op richters is de heer Hulsbergen thans als penningmeester nog actief voor de ver eniging werkzaam. Ook de heer Linden- bom heeft als dirigent zijn bijdrage ge leverd, evenals de heren Hundling, Esse- ling en Baars, die zich als regisseur voor de vereniging verdienstelijk hebben ge maakt. Na de plotselinge dood van de heer Baars werd de regie in handen ge legd van de heer J. de Veer. De huidige dirigent, de heer H. Steenkist, is er in ge slaagd de prestaties tot een peil te ver heffen dat een amateurgezelschap met trots kan vervullen. Operettes als Nellie, ZONDAG 12 OCTOBER 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. J. Brons geest. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk. Velser- straat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag. 10.30: Ds. J. Tjebbes, van Amsterdam. (Kerkeraadsdienst). Oosterkerk Zomerkade. 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Baltenesserkerk, Vrouwestraat 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit. van R'dam. 10.30: Jeugddienst. Ds. P. J. Mackaay. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. J. Brons geest, Gezinsdienst. 10.45: Dezelfde. Diaco- nessenhuis, Hazenaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. Molenaertraat 10.30: Dhr. F. R. Asschoff. Oost, Zomerkade. 10: geen dienst. West, Leidsestr. 10: Wika Tim mer. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. AIle-Dag- Kerk, Broederkerk. Parklaan. Dinsdag 3: Rondetafel-bespreking. Vrijdag 7.30: Con tactavond met gerepatrieerden. Ds. M. D. Gijsman, uit den Haag. Ned. Herv. Evange lisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Dorsman. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: C. F. Bijlsma, den Helder. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. George Brucks, uit Canada. 5: Dezelfde. Mededelin gen over Spanje. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Rev. George Brucks. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. G. Nieuwenhuizen, den Haag. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Hierna familie-avond in de Pastorie. Zondag 10.30: Dhr. J. Kip, hulp- pred. te Antwerpen. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evang. L. J. Neerings, uit Enkhuizen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Dinsdag 8.15: Lezing voor de Vrijzinnig- Luth. Kring in „Rustoord", Wes- terhoutpark 34 door Prof. Dr. C. W. Mön- nich. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Haarlem-N. Noorderkapel 10.30: Ds. Hoekema. Jeugdkerk. Peuzelaar- steeg 10.30: Mej. B. Luikinga. Haarl.-N. Noor derkapel 5.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wil- helminakerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. Een aardige scène uit een van Diogé's succes operettes: „In het witte paard". Witte Paard, Het Jolige Weeuwtje en vele andere mochten een succesvolle opvoe ring b,eleven. Wei"d aanvankelijk bescheiden begon nen, thans is „Diogé" een vereniging met ruim 60 werkende leden en een enthou siaste schare donateurs, welker aantal de duizend x-eeds heeft overschreden. Dat er hard gewerkt is om dit prachtige resul taat te bereiken behoeft geen betoog. Er is dan ook alle reden tot feestelijke her denking. Ter gelegenheid van het jubileum zal de bekende operette van Paul Abraham „Victoria en haar Huzaar" op Woensdag 22 en Donderdag 23 October in de Stads schouwburg ten tonele worden gebracht onder leiding van II. Steenkist. De her denking wordt besloten met een feest avond voor leden en donateurs op Zondag Rose Marie, Hongaarse Bruiloft, In het 9 November in het Concertgebouw. In een betoog, dat zijn gehoor urenlang in gespannen aandacht gevangen hield, heeft prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) gisteravond voor de leden van Geloof en Wetenschap in de Haarlemse stadsschouwbui-g de stelling weerlegd, dat Vondels wei'k ,,de adem van de humor ont- beei't," zoals onder andere Henriëtte Ro land Holst poneerde. Een van de meest-typerende eigenschap pen van Vondels oeuvre die, naar hij zelf getuigde, „zijn vermaeck in het treurtoo- neel vond", was ongetwijfeld de ernst, maar zelfs in zijn somberste treurspelen, wordt die ernst toch vaak doorkruist door een spel-element van zelfverpozing, dat nauw verwant is aan de humor. Maar het sterkst spreekt dit in Vondels hekeldichten, welker vlijmscherpe satyren op de poli tieke en godsdienstige conflicten van die tijd humor in optima forma zijn, al ont lokken zij ons maar zelden een schaterlach. De inspiratie tot het hekeldicht, zo be toogde prof. Asselbergs, ontspringt aan de zelfde bi-on als de schimpzucht van de vnlksvi'ouw: beide vinden zij hun oor sprong in felle verontwaardiging om een echt of vermeend onrecht, en bij alle twee ontlaadt zich die vei-ontwaardiging in een ratelend snelvuur van scheldwoorden om de bedrijvers van dat onrecht te kwetsen en belachelijk te maken. Bij Vondels hekel dichten is dat, zoals de spreker met vele voorbeelden bewees, niet anders, want ook hij vuurt de meest ongezouten scheld woorden af als hij er op uit is, om mis standen aan de kaak te stellen en te ridi culiseren, al vindt zijn geest daarbij na- tuui-lijk fijnex-e nuances dan die van de kijvende visvrouw. Maar zelfs waar hij in zijn hekeldichten cliché-schimpwoorden gebruikt, verleent Vondel zulke afgezaagde beelden opnieuw de glans der originaliteit. Fel en ongenadig striemt zijn spot neer op hen, die hij als zijn tegenstanders ziet, op de vooi-mannen van de geruchtmakende synode van Dor- drecht en de andere contra-Remonstranten, op de samenzweerders tegen Van Olden- barneveldt, op Prins Maurits zelf. Onder zijn geselende pen verworden al die figu ren tot erbarmelijke caricaturen, die hij ons echter niet alleen als lachspiegelpor tretten voorhoudt, maar die Vondel boven dien dramatisch actief laat worden, „onge veer, maar dan op een hoger plan, zoals dat ook met de malle poppetjes in onze heden daagse tekenfilm het geval is." Gaf dit deel van zijn betoog aan prof. Asselbergs aanleiding tot vele interessante kanttekeningen over Vondels tijd en zijn vele tegenstellingen, niet minder belang wekkend waren de theorieën die hij na de pauze ontwikkelde. Daai-in toonde hij aan, dat reeds Vondels vroegste jeugdwerk, zo als bijvoorbeeld het op achttienjarige leef tijd geschreven gedicht „Cupido's jacht", de satyrische inslag heeft, die de kern zou worden van zijn latere hekeldichten. Veel sterker al demonstreerde zich die gistende lust tot spotten in Palamedes, en geheel ge rijpt is zijn spotzucht-techniek in het uit 1618 daterende „Huldedicht op Willem Schouten van Hoorn," met zijn treffende woord- en „naamspelingen" op vijf dei- grootste ontdekkingsreizigers. Zijn metho de voor het hekeldicht is dan gevormd en er ontbreekt alleen nog de inspirerende verontwaardiging. Tot dan toe is hij slechts een veelbelovend dichter met een succesvol treui'spel en verscheidene emblemata bundels op zijn naam, maar dan komt het drama van de liquidatie van Van Olden- barneveldt en die gebeurtenis ontsteekt in hem de vonk der heilige verontwaardiging, die tot de volle ontplooiing van zijn genie zou leiden en hem een plaats onder de allegrootste figuren der wereldlitteratuur zou bezorgen ook als hekeldichter, zoals prof. Asselbergs in een diepgaande analyse van enkele van Vondels hekeldichten aan toonde. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Donderdag 7.30: Ds. Chr. v. Dam, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. P. Op den Velde, Murmerwoude. Maandag 8: Herdenkingsdienst Chr. Militair Tehuis in de Grote of St. Bavo Kerk. Bap- tiste Gemeente, geb. H. J. M. V.. Lange He- rensti-aat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Geb. „Salem", Bakenessergracht 65. Dins dag 8: Bidstond. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Openbare samenkomst. 7.30: Bijzondere samenkomst Ab. v. Polen, den Haag. medewerking Jeugdclub „Gideon" Donderdag 7.45: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Evangelisatie „Immanuël", Bakenessergracht 65. Commandant R. Bolhuis, van A'darn. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Ochtendaanbidding met Avondmaal en Predicatie. 19: Avondevangeliepredikings- dienst. Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Donder dag 20: Bijbelstudie voor allen. De Christen gemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensen- wijdingsdienst. Christen-Geloofsgemeen schap, „Rosehage", Hoofmanstraat. 8: Sa menkomst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Bidstond. Garenkokerskade 27. Iedere Zater dagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoelen- straat 28. H.-N. Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle evangelie boodschap. Dinsdag, Noorderkapel, Mina- hassastraat. 8: Dan. Gutter. zendeling onder de Joden. Zevende-Dags Adventisten, Ja- cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meenseh. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnesti-aat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritis ten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Spr. dhr. Th. H. Kockx, Delft. Theologisch-Philosof ische beschouwingen met repliek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: kapiteins Bouwens-van Gameren. Donder dag 8: kaoiteins Bouwens-van Gameren. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet. H. Avondmaal 7: Ds. B. v. Gelder, van Haarlem, Jeugd dienst. Immanuëlkerk 10: Dr. II. v. d. Loos, Voorber. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mw. Dr. A. Mankes- Zernike. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkapel, (einde Mi- nahassastraat) Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatiesamenkomst. Th. Dikkes, van Leiden. Leger des Heils, ,Cergpisti;gat 4. Za terdag 6.30: Openlucht Soendaplëin. 7.30: In troductiesamenkomst Ceramsfraat 4- Zondag 10: Heiligingsm'eeting. 7.30: VerloSsingsmee- ting. 3: Openlucht. Frans Halsplein. 6.45: Openlucht Soendaplein. 4 30: Bijzondere Kindersamenkomst. Leidng: Kapiteins Ver- waal-Zouthout met Kadetten, uit Amstel veen. Donderdag 8: Openbare samenkomst. Leider Kapitein J. v. d. Woude. Geref. Kerk Noord-Sehoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkël. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, Voorber. H. Avondmaal. Na de morgendienst verkiezing ambtsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. H. Avondmaal. 19: Ds. R. H. Oldeman. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45. Ds. R. H. Oldeman Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Koediefslaan. 10: Ds. F. Slomp, Hoorn. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. F. Slomp, Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. H. Avondmaal. 17: Jeugd dienst, Ds. A. J. van Rhijn, uit Haarlem. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Spij ker, Remonstr. predikant. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf, H. Doop. 7: Jeugddienst. Ds. H. J. v. d. Achterberg, te Leiden. Geref. Kerk. 9.45 en 5: Ds. T. Spilker, H. Avondm. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-16 jaar Mai-anatha, Donkerelaan. 10.15: Jeugd kerk voor jongeren van 1520 jaar. dhr. J. A. Schreuder, Rector van het Amsterd. Mon- tessori Lyceum, Maranatha. 11.45: Zondags school voor 5 en 6 j. in Kleuterschool, Bos- laan; voor 712 jaaar in Jeugdhuis en Ma ranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. Mr. J. A. Oosterbaan, Dg., H'lem, Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. C. Koole. 15.30: Ds. A. B. C. Hofland, van Haarlem. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. O VERVEEN. Neil. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zang dienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. 7.458.15: Gemeensch. Avond wijding (in. Herv. Kerk, Ramplaan). HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus, Voorber. II. Avondmaal. 17: Ds. Eerhai-d. Chr. Geref. Kerk 10 en 17: Ds. Sluiter. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. A. J. Ki-omhout. 's Morgens H. Doop. 11.45: Kinderkerk. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. M. Heymans, van Aals meer. Ger. Kerk. 9 en 3.30: Ds. D. Hoornstra NIEUW VENNEP. N ed. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. v. Boven. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds C. J. Meilink, van Bad hoevedorp. Ger. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. W. H. Kelder. Jr., Utrecht. „De Toorts". 9: Ds. L. Cannegieter, Caslri- cum. „De Kapel" 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9: Ds J. Kroon. 10.30: Dezelfde. H. Doop. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. II. Avondmaal. 7: Ds. C. de Ru. H. Avondmaal en Dankzegg. Ned. Prot. Bond, Bi-ugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage, van Hillegersberg. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jon- geboer, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av, en Dankzegging. Ger. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 3.45: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11