Wegens verraad tien jaar geëist tegen Beverwijker, eens kopstuk van C.P.N. Plan-Rutten bevredigt niet alle onder wijs-her vormers 3 Agenda voor Haarlem H De radio geeft Dinsdag Massale betoging tegen gratie aan Lages Volgens velen moet de vernieuwing nog aanmerkelijk verder gaan PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND och ió het zo Maandag 13 October 1952 2 Haagse brandweer zocht vergeefs naar brand Echtpaar door kolendamp bedwelmd, vrouw overleden MIJNHARDT een omwenteling op het gebied van tandpasta's. Inbraak in station van Beilen Conclusie van onderwijscongres Middelburgse abdijkerken weer in gebruik Heringa Wathrich Nederlands carillon voor Lima Ironie van het lied uit Kansas Zaterdag stond voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank terecht de 40-jarige P. O. Ch. Vosveld uit Beverwijk, die na de oorlog naar Engeland was uit geweken en dit jaar door de Engelse regering aan ons land is uitgeleverd. Hem werd ten laste gelegd dat hij in de oorlog vijf leden van een ondergrondse organisatie van de C.P.N. aan de Sicherheitsdienst heeft verraden. Vier leden van de organisatie zijn als gevolg daarvan om het leven gekomen. Het waren Jan Dieters uit Apeldoorn, Carolus van den Bosch uit Amsterdam, Jan van der Steeg uit Beverwijk en Jan van der Zwaag uit Velsen, die hij in de periode April-Mei 1943 zou hebben verraden. Voorts wordt hij er van beschuldigd de knokploeg-leider Roelof Beverwijk uit Soest in Januari 1945 aan de Duitsers te hebben uitgeleverd. Hoewel de naam van Willy Lages, chef van de voormalige Sicherheitspolizei te Amsterdam, onder de op de dagvaarding vermelde getuigen voorkwam, heeft men van zijn verhoor afgezien. Een Nederlands politieman, die tijdens de bezetting bij de S. D. te Amsterdam was gedetacheerd en werkzaam was in de groep die zich bezig hield met de bestrijding van de ondergrondse activiteit der C.P.N., ver telde dat hij na diens arrestatie door de S. D. met de verdachte omstreeks de jaar wisseling van 1942-'43 in aanraking was gekomen. Het was deze getuige reeds bekend, dat de verdachte vrijgelaten was onder de voor waarde, dat hij de Duitsers behulpzaam zou zijn bij het opsporen van leidende figuren der C.P.N. Er werd, aldus deze ge tuige, op V. pressie uitgeoefend, dat indien Ni niet op dit aanbod inging, hij vervolgd 8Mi worden. Korte tijd hierna was V. we derom gearresteerd, omdat hij, zo meende de getuige zich te herinneren, te weinig had gepresteerd. De president, mr. B. de Gaay Fortman, las een verklaring voor die deze getuige indertijd heeft afgelegd en waarin hij zei- de, dat de arrestatie van Van der Zwaag bij de pont te Velsen geschied was op aan wijzing van de verdachte. Ook de arrestatie v-n Dieters in Apeldoorn zou op aanwijzing van verdachte zijn geschied. De volgende getuige was de in ons land gedetineerde ex-Kriminal-sekretar der S.D. Emil Rühl, die verklaarde, dat de verdachte geregeld bij het bureau van de S.D. in de voormalige Euterpestraat te Amsterdam kwam. Uitvoerige behandeling Uitvoerig behandelde de rechtbank elk geval van verraad aan de hand van de ter zitting gehoorde getuigen en de verschil lende verklaringen uit het dossier. Op 1 April 1943 was de verdachte als gevolg van verraad door de vrouw van een illegale werker, op wien de S. D. ook jacht maakte, in zijn woning te Beverwijk gearresteerd. Er werd hem toen een brief voorgelezen, die bestemd zou zijn voor de partijleiding van de C. P. N. en waarin een zekere Scheunhagen een partij explosieve stoffen en wapens werden aangeboden. De S.D.'ers hadden hem gevraagd of de brief voor hem bestemd was geweest.Als hij niet aanneme lijk kon maken dat de brief voor een ander bestemd was, zou hij op grond van dit bezwarende epis+el standrechtelijk worden doodgeschoten. V. had toen een naam en adres opgegeven van een persoon, die voor kwam in de administratie van zijn thee- surrogaatfabriek, en waarvan hij aldus zijn verklaring ter zitting wist dat de betrokkene reeds lang niet meer op dat adres woonde. Op V. was voorts een briefje gevonden waar in code twee afspraken op stonden. „Ik werd onder druk gezet om te vertellen met wie deze afspraken waren gemaakt. Zaterdagmorgen, de derde dag van mijn arrestatie, werd ik uit het Huis van Bewaring te Amsterdam gehaald en gingen de S.D.'ers met mij naar Apeldoorn. Hier zou ik Dieters hebben ontmoet. In de veronderstelling, dat hij de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen in acht zou hebben genomen en ik hem dus toch niet zou ont moeten meende ik zonder enig risico naar Apeldoorn te kunnen gaan", zo vertelde "V. „Ik dorst geen risico te nemen Dieters kwam echter wel en de verdachte ging naar zijn tafeltje toe. „Ik dorst geen ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9,00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: De beteke nis van hout voor Suriname. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.20 Thuisfront - Tom bola. 20.30 De zon rijst boven Assisië, hoor spel. 22.25 Platen. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.15 Orkestconcert. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano. 12.00 Orgel en accordeon. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Krontjong-ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en platen. 13.30 Zigeunermuzi.ek. 14.00 Zeg eens, Amerika! 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Koorklanken. 19.20'Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Lichte muziek en berichten. 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.45 Gevarieerde mu ziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Suri naamse volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15—21.45 Televizier; Ten voeten uit; Black Rhapsody, negerrevue. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Casinoconcert. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouw- kroniek. 13.20 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Middagconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.15 Avondconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. risico meer te lopen, gezien de wreedheden, die de S. D. op zijn arrestanten toepaste". De Officier van Justitie merkte op, dat V. ruimschoots de gelegenheid had gehad Dieters te waarschuwen, zodat deze nog aan een arrestatie had kunnen ontkomen. Ook had hij niet naar zijn tafeltje behoeven te gaan. Na de arrestatie van Dieters was V. in Apeldoorn in vrijheid gesteld, doch hij zou zich de daaropvolgende Maandag weer bij de S. D. hebben moeten melden. V. dook onder, maar de S. D. kwam achter zijn adres en kort na zijn vrijlating werd hij voor de tweede keer gearresteerd. Voordien, zo verklaarden twee getuigen a décharge, had hij via hen uit zijn woning te Beverwijk een koffer met bezwarend materiaal laten weghalen en adressen laten waarschuwen, dat hij gearresteerd was geweest. „In de Euterpestraat," zo vervolgde V. zijn verhaal, „trof ik ongeveer twintig familieleden van mij aan, die eveneens door de S. D. van huis waren gehaald. Ik werd toen mishandeld en de volgende dag geconfronteerd met Dieters en Lou Jansen. Zij hadden de S. D. alles verteld over de leiding en de z.g. reserve leiding van de ondergrondse C.P.N. Zij ook zijn het ge weest, die de naam van Van den Bosch hebben genoemd. Door de behandeling van de S. D. en uit angst voor hetgeen zij mijn vrouw, kinderen en familieleden dreigden aan te doen, ben ik gezwicht voor hun voorstel om een ontmoeting met Van den Bosch te arrangeren. Van den Bosch werd toen gepakt". Een als getuige gehoorde celgenoot van Van den Bosch vertelde dat deze terstond na zijn aanhouding het vermoeden had door V. te zijn verraden. Derde arrestatie Op 1 Mei werd de verdachte voor de derde maal door de S. D. gearresteerd, dit maal in Nunspeet. Na die aanhouding was Jan van der Steeg uit Beverwijk, die een illegale krant verspreidde en aan sabotage werk deelnam, aangehouden. De verdachte wist zich hier niets meer van te herinne ren. De president las hierop een verklaring voor, waarin V. zeide de naam van Van der Steeg te hebben genoemd, waarop Vos- veld's familieleden werden vrij gelaten. Voorts was er in het dossier een notitie van een S. D.-man, dat V. de zaak-Van der Steeg had aangebracht. i Nadat de arrestatie van een K.P.-leider te Soest was behandeld, werd een verkla ring van Lages voorgelezen, waarin deze zeide, dat Vosveld met diens toestemming was vrijgelaten, onder de voorwaarde, dat hij als vertrouwensman voor de Sipo zou werken. Politiek buiten beschouwing In zijn requisitoir releveerde de Officier van Justitie hoe de verdachte kans had gezien na de bevrijding naar Engeland uit te wijken en daar onder valse naam te leven. In 1950 werd hij wegens verduiste ring gearresteerd. Een deel van zijn straf heeft hij uitgezeten. Daarna werd hij uit het land gezet en kwam in Mei in Neder land. De verdachte is niet langs de gebrui kelijke weg uitgeleverd. „Wij moeten in deze zaak de bijkomende omstandigheden, de politieke sfeer waarin zij zich heeft af gespeeld, buiten beschouwing laten. Het gaat hier om een landgenoot, die mede- Enige voorbijgangers in de Haagse bin nenstad zijn waarschijnlijk misleid door een luchtspiegeling, toen zij brand meenden te ontdekken in het gebouw van het Direc toraat Generaal van de Landbouw op de hoek van de Herengracht en het Bleijen- burg. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie en kort nadien reed reeds een lad derwagen van de brandweer voor. De brandweerlieden klommen tegen het ver laten gebouw op en openden ramen, waar na zij het gehele gebouw doorzochten, zon der echter een spoor van brand te vinden. Vermoed wordt, dat voorbijbgangers, die brand meenden te zien, misleid zijn door de spiegelingen van lichtreclames en ka merverlichting van tegenover gelegen hui zen, waarbij zich neerslaande rook van ge bouwen in de omgeving heeft gevoegd. Na 20 minuten onderzoek is de brand weer onverrichterzake vertrokken. Dit in cident trok in de zeer drukke Haagse bin nenstad natuurlijk veel toeschouwers, die op luide toon hun misnoegen te kennen gaven, dat ze geen „behoorlijke brand" voorgeschoteld hadden gekregen. landgenoten heeft verraden", aldus de Of ficier, mr. L. W. M. M. Drabbe. „Het verraad van verdachte is in drie onderdelen te splitsen: het verraad van mensen uit de groep die illegaal drukwerk verspreidde, van de sabotagegroep en van personen uit de groep die de leiding van de C.P.N. in oorlogstijd vormde. In vele gevallen heeft de verdachte bekend. Aan zijn vroegere kameraden heeft hij een valse voorstelling van zaken gegeven. Zelfs zijn waarschuwingen zijn een geraffineerde wijze van misleiding geweest, en waren bedoel^ om vertrouwen te wekken. De ver plichtingen, die hij zelf als een der kop stukken van de C.P.N. door zijn illegale arbeid op zich had genomen, heeft hij niet nagekomen", zo zei de Officier, die tegen Vosveld tien jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis en ont zetting uit alle rechten voor de tijd van het leven eiste. De verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen, zeide in zijn pleidooi dat men Vosveld er geen verwijt van kan maken, dat hij door zijn knieën is gegaan. Hij heeft toch ge poogd te waarschuwen. Zijn daden vorm den telkens het sluitstuk van een zaak, want de S. D. wist reeds het nodige. Ver dachte moest de vuile baantjes opknappen, zo meende de advocaat. De verdediger gaf tot slot de rechtbank een aantal conclusies ter overweging bij de vaststelling van het vonnis. Onder meer betrekking hebbende op het feit, dat Vos veld zelf het slachtoffer van verraad is geworden en voorts op de omstandigheid dat hij wel degelijk gewaarschuwd heeft. Aan het slot van de zitting, die de gehele dag heeft geduurd, bepaalde de president de uitspraak op 25 October. Ordelijke demonstratie in de hoofdstad Zwijgend demonstreerden Zondag dui zenden door Amsterdam, spandoeken met leuzen meedragend, om uiting te geven aan hun afkeuring over de gratieverlening aan de Duitser Willy Lages. Ordelijk be gaf de ettelijke honderden meters lange stoet zich door de Amsterdamse straten naar de fusilladeplaatsen aan het Wete ringsplantsoen en de Apollolaan en naar de Gerrit van der Veenstraat, eertijds de beruchte Euterpestraat, het hoofdkwartier van de Duitse Sicherheitsdienst. Onder de manifesterenden tegen de gratieverlening zagen wij mensen in ge streepte gevangeniskleding en Joodse landgenoten met de gele Davidster, die de bezetter voor hen verplicht had gesteld. De duizenden waren vroeg in de middag bijeengekomen op de Nieuwmarkt, het plein zoals de secretaris van het pro testcomité, de heer C. J. van de Kraan, het uitdrukte waar eens de nazi's de mensen als dieren achter prikkeldraad bijeen dreven. Op deze plaats declameerde mevr. Carla de Raet het gedicht „De achttien doden" van de gevallen verzets strijder Jan Campert. Voorafgegaan door bereden politie be gaf de stoet zich naar het Weteringsplant soen, waar een delegatie bloemen neer legde. Hetzelfde geschiedde in de Apollo laan. In de hiermede parallel lopende Gerrit van der Veenstraat, voor het voor malige gebouw van de „S. D.", verzamel de men zich vervolgens. De literator Bert Voeten zou hier spreken. Daar hij echter wegens ziekte verhinderd was, werden zijn woorden voorgelezen: „Wij hebben deze manifestatie belegd om uitdrukking te geven aan het gevoelen van het Neder landse volk, dat diep is gekwetst door de gratieverlening aan de man, die door zijn optreden alle recht op gratie heeft ver speeld. Uw massale aanwezigheid bewijst dat het Nederlandse volk niet heeft ver geten, wat Lages en zijn helpers hebben gedaan". Voeten wilde een garantie, dat voor Lages geen verzachting van straf zal worden toegepast. De manifestatie voltrok zich zonder een en kel incident. Even ordelijk als men zich tijdens de mars had gedragen ging men in de Gerrit van der Veenstraat uiteen. Te Den Dolder is een echtpaar, waarvan de man 65 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, het slachtoffer geworden van kolendamp vergiftiging. Bezoekers, die op hun bellen geen ge hoor kregen en het huis binnéndrongen, troffen het tweetal in bewusteloze toestand in de slaapkamer aan. In die kamer stond een brandende kachel. Het echtpaar is terstond naar het Zeister Ziekenhuis overgebracht. De vrouw over leed daar Zaterdag. Voor het leven van de man wordt gevreesd. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een Christelijke school met vier les lokalen te Landsmeer was laagste inschrijf- ster de firma Joh. v. d. Putten te Haarlem met f 97.577. ADVERTENTIE PHARMACEUTISCHE CHEMISCHE FABRIEKEN ZEIST introduceren als éérste in Nederland een totaal nieuwe tandpasta.bevaltende Uitsluitend verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Toen de stationschef te Beilen, nadat hij de sneltrein uit Amsterdam Zaterdagavond om .21.30 had laten vertrekken, weer op zijn bureau kwam, bleek het loket te zijn geforceerd. Direct werd een onderzoek in gesteld, doch er werd niets vermist, zodat men vermoedt dat de snelle terugkeer van de chef de inbrekers noopte hun snode plannen op te geven. De Beiier politie kon een spoor volgen dat naar Assen leidde. Contact werd gezocht met de Asser politie, die Zondagmiddag reeds kon overgaan tot aanhouding van twee Amsterdammers. Ze zijn naar het Asser politiebureau overge bracht, doch ontkennen iets met de in braak te Beilen te maken te hebben. Vermoedelijk zijn de beide Amsterdam mers met een vroegere trein uit Amster dam naar het Noorden gekomen en in Beilen uitgestapt om poolshoogte te ne men. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De 29ste „dies natalis" van de R.K. Universiteit te Nijmegen wordt Vrijdag 17 October herdacht. De bisschop van 's Her togenbosch, monseigneur W. P. A. Mutsaerts, zal in de St. Jozefskerk een pontificale mis opdragen. Des middags zal de nieuwe rector magnificus, mr. Charles J. J. M. Petit, in de aula van de universiteit de dies-rede uit spreken. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen zijn op „Woudschoten" te Zeist, tijdens het onderwijscongres 1952 van „Nederlands Cultureel Contact", de uitgebrachte prae- adviezen behandeld. Prof. dr. F. L. Polak gaf een overzicht over de conclusies, die in de verschillende secties zijn getrokken. Als algemene in druk uit de praeadviezen gaf hij, dat alle schrijvers dankbaar zijn voor het plan- Rutten, maar dat zij niet voldaan zijn. Treffend noemde spreker de overtuiging, dat het tegenwoordig onderwijsstelsel ver ouderd wordt geacht. Men is het eens over de richting, die moet worden ingeslagen en men is het er over eens, dat er vernieu wing moet komen. De een wil echter een meer culturele, de ander een meer sociale laak aan het onderwijs geven. Ook is er meer aandacht gevraagd voor de psycho logische kant. Er bestaat voorts verschil van opvatting over de volgende vragen: hoever moet de overheidstaak gaan en hoever moet de intellectuele vorming pre valeren boven de culturele? De spreker meent, dat voor dit alles bezinning no dig is. Huïshoudonderwys In de sectie voor de „vrouwelijke vor ming" was men eenstemmig, dat met dit probleem veel meer rekening moet worden gehouden. „Ergens" moet in ieder geval huishoudonderwijs gegeven worden en dan zeer speciaal op het gebied van de opvoedkunde (kinderverzorging, omgang met kinderen e.d.). Bij de „opleiding van de leerkracht" werd in het bijzonder om een beter sociale en culturele opleiding gevraagd. Er moet veel meer samenwer king komen in de research door psycholo gen, paedagogen en leerkrachten. Bij het „nijverheidsonderwijs" werd ge wezen op het grote belang van het E.V.O. voor het technisch onderwijs. Men bleek voorstander te zijn van een voorlopig tweejarig uitgebreid technisch onderwijs, dat later door een vierjarige cursus zou moeten worden gevolgd. Het vak moet zich aanpassen aan de leerling Bij het „hoger onderwijs" stelde men de noodzaak van een groter samenhang der vakken. Voor die samenhang zullen er speciale docenten moeten komen. De exa mens moeten niet alleen dienen ter con trole der parate kennis, maar ook de ca paciteiten beoordelen. In de sectie V.H.M.O. werd de vernieu wing het meest principieel bezien. Gepleit Ruim twaalf jaar na de verwoesting door Duitse bommen, zijn de abdijkerken te Middelburg opnieuw in gebruik geno men. Zowel de uit de veertiende eeuw da terende Koorkerk als de in het verlengde daarvan gelegen, in de vijftiende eeuw gebouwde Nieuwe Kerk, zijn thans geres taureerd. De ingebruikneming geschiedde in de Nieuwe Kerk, waarin bijna 1200 genodig den bijeen waren. De plechtigheid werd ingeleid met klokgelui. Voor deze gelegen heid had men reeds de beide grote luid- klokken aangebracht in de abdijtoren, de „Lange Jan", waarvan het herstel pas volgend jaar wordt voltooid. 67. „Ah", zei Panda, „een deel van de schatkaart is op uw rug getatoueerd, maar u heeft er niet veel aan, omdat u niet op uw eigen rug kunt kijken". „Zo is het", antwoordde Teutbei, „ik heb het hard ge noeg geprobeerd, mijn hoofd is bijna afge schroefd., maar het lukt niet. Laten wij daarom een verbond sluiten; jullie kunnen wij dan de schat vinden, delen wij die eer lijk". „Afgesproken!", riep Panda. „Zeer goed", sprak Jolliepop. Hij greep de schat kaart en sneed hier het blanco vierkant uit. „Het allereerst", zei hij, „zullen wij de gegevens op uw huid en die op de kaart dienen samen te voegen tot een compleet geheel. En, daar het niet mogelijk is, uw wèl zien, wat er op mijn rug staat. En als huid op de kaart te plakken, plakken wij de kaart op uw huid". Met deze woorden plakte hij de schatkaart zodanig op Teut- bels rug, dat de tatouering precies in het uitgesneden vierkant viel. Het sloot als een legpuzzle aaneen; lijntjes, die op de kaart stonden, zetten zich in de tatouering voort. „Nu hebben we alle gegevens bij elkaar!", riep Panda, „en zullen we de schat zeker vinden!" werd voor een terugkeer naar een groter vrijheid ten bate van een betere selectie. Bij een meer gedifferentieerd schooltype kan men zich beter richten op elke leer ling. Ten bate van de leerling zullen de leraren minder het accent moeten leggen op het eigen vak. Het vak zal zich moe ten aanpassen aan de leerling en niet om gekeerd. Aan het slot van zijn samenvatting be antwoordde prof. Polak nog een vraag, die gesteld was. Zijns inziens kunnen on derwijswetten nooit gemaakt worden door een Onderwijsraad. Deze kan wel veror denende bevoegdheid hebben t.a.v. uit voering van bepaalde voorschriften. Dit was echter alleen zijn persoonlijke mening. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 13 OCTOBER Gebouw Olympia: Tentoonstelling van een walvis tot 21 uur. Stadschouwburg: ABC- cabaret „Bibelonië", 8 uur. Grote Kerk: Bij eenkomst ter gelegenheid van het jubileum Chr. Tehuis voor Militairen, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Negerrevue, 8.15 uur. Ge bouw Cultura: Spirit. Kerkgenootschap „Doorgang naar het Hogere", 8 uur. Lido: „S O S, kind vermist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado" en „Way out west", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Het kind dat haar gegeven werd", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „La Paloma", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „New Mexico", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: A B C-cabaret „Bibelo nië", 8 uur. Restaurant Brinkmann: Genoot schap Nederland-Engeland, lezing over „Scotland Yard", 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Lido: „S O S, kind ver mist", 14 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado", en „Way out west", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salo mo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „New Mexico", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Palace: „La Poloma", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en en 9.15 uur. Proost. De plaatsvervangend Russisdhe premier Mikojan heeft het partijcongres Donderdag toegesproken, doch de tekst werd pas gisteren in de „Pravda" ge publiceerd. Mikojan zei, dat de voort brenging van „dranken, om de eetlust te verhogen", zoals wijnen, champagne en cognac, volgens het nieuwe vijfjaren plan meer dan verdrievoudigd zou wor den, vergeleken met de vooroorlogse productie. Voorwaarde. Generaal Charles de Gaulle heeft Zondag te Parijs verklaard, dat hij diegene in de regering zal steunen, die actief dezelfde doelen nastreven als zijn partij, de R.P.F. Waarnemers menen, dat hij bereid is met andere partijen een nationale regering te vormen indien het financiële, economische en sociale pro gram van de R.P.F. wordt aangenomen en overeenstemming kan worden be reikt over een wijziging van de grond wet. Ervaring. De nieuwe Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fate- mi, heeft te Teheran medegedeeld, dat Perzië voortaan zijn meest ervaren di plomaten naar Aziatische, in plaats van naar Europese landen zal zenden. Straf. Een krijgsraad in Caïro heeft Zater dag 141 personen, die er van beschul digd worden voedsel gehamsterd en tegen hogere prijzen dan die welke door de regering zijn vastgesteld verkocht te hebben, berecht. Er zijn gevangenis straffen van een tot zes maanden en boeten tot 200 pond sterling opgelegd. Enkele verdachten zijn vrijgesproken. Inspecteurs van het leger en de politie nemen voedselvoorraden in beslag, die vervolgens naar de markt gezonden worden. Gelijk. De Joegoslavische zanger Jovan Gligor is Zaterdag, nadat hij in een rechtsgeding tegen de Weense Staats- opera voor de rechters zijn stem had laten horen, in het gelijk gesteld. Hij zal 52.000 schilling van de Staatsopera ontvangen wegens contractbreuk. Het gerecht heeft een tweede eis van Gligor, een schadevergoeding van 50.000 schil ling wegens schade aan zijn naam, af gewezen. Gligor was geëngageerd voor een serie uitvoeringen, doch werd na slechts enkele malen te zijn opgetreden, heengezonden. Hij zou er niets van te recht gebracht hebben. Luchtschip. Volgens het blad „Giornale d'Italia" bezit Italië een luchtschip van 56 meter lengte met straalaandrijving. Het gevaarte heeft een doorsnede van 13 meter en een volume van 4100 kubie ke meter. Er zijn reeds veertien proef vluchten gemaakt, aldus het blad. Spandoek. De Amsterdamse afdeling van de communistische partij Nederland heeft een spandoek naar het partijcon gres te Moskou gezonden met het op schrift „De Nederlandse arbeiders zul len nooit tegen de Sovjet-Unie strijden". Het spandoek werd aangeboden door de partij-secretaris, Paul de Groot, die zich in Moskou bevindt, aldus een bericht van het officiële Sovjet-persbureau „Tass". Bezoek. De leider van de Italiaanse linkse socialisten, Nenni, die onlangs een be-, zoek aan Moskou heeft gebracht, heeft Zaterdag met premier De Gasperi de Italiaans-Russische betrekkingen be sproken. Het onderhoud had plaats op verzoek van Nenni. Vijand. Paus Pius XII heeft Zondagavond in een toespraak tot de „Katholieke Actie", de militante organisatie van de R.K. kerk gezegd, dat de wereld in ge vaar is. „Ik behoef u niet te vertellen wie de vijand is. Hij is onder ons allen en overal, listig en gevaarlijk". Bijna een half millioen mensen verdrongen zich op het plein van de St. Pieter en in de nabijgelegen straten om de Paus te horen, die sprak ter gelegenheid van het feit, dat de Katholieke Actie 30 jaar bestaat. Bij de klokkengieterij van Bergen te Heiligerlee is gereed gekomen een groot carillon van 32 klokken, met uurwerk en speeltafel. Het is vervaardigd voor een Rooms-katholiek kerkgenootschap in Lima (Peru). De klokken worden binnenkort ver scheept, want het ligt in de bedoeling dat op 4 November de wijding van de klok ken geschiedt, tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan Lima. OME, home on the ranch, heeft u Bing zingen en behalve de lieflijke schildering van het hert, spelend met de antiloop, gaf de zanger u ook een opwekkend beeld van de stemming op de bezongen boerderij, waar immers „nimmer een ontmoedigend woord werd gehoord". Dit lied stamt oor spronkelijk uit Kansas in de V.S. En nu wil de bittere ironie van het lot, dat juist in Kansas de meeste plattelandsplaatsen zijn ten onder gegaan van de gehele U.S.A. De geweldige landoppervlakte van wat nu de V.S. zijn, werd gekoloniseerd van uit het Oos ten, waar de grote steden lagen en waar zich ook de grote massa van het (aldus genoemde) fabrieksproletariaat be vond. Hier, aan de kust, arriveerden ook de honderdduizenden emigranten en landver huizers, die behoudens een enkele uitzon dering, eveneens bezitloos waren. De pio niers van deze, op een bestaan azende mas sa, trokken steeds verder naar het Westen om nieuwe landstreken in bezit te nemen en werden op de voet gevolgd door een bezitloze menigte die door armoede uit de steden was verdreven en op het land nieu we mogelijkheden hoopte te vinden. Om streeks een eeuw geleden had dit „cultuur front" Kansas bereikt en het enige wat hier geboden werd was uiteraard.land. Nu is het een bekend gezegde, dat men geen boer kan worden, doch dat men dit moet zijn. De boer heeft zorg voor de grond en hij zal zich niet verrijken ten koste van de bodem. Het is dan ook opmerkelijk dat in alle oude samenlevingen de boeren se dert duizenden jaren instinctief met de grond hebben gedaan, wat momenteel door de wetenschap als juist wordt erkend (China, Java, West-Europa, enz.). De me- thoden mogen dan primitief geweest zijn, de werkwijze was in ieder geval goed. Maar niet alzo in Kansas en vele andere staten van de U.S.A., waar geen boeren op het land neerstreken, maar „money ma kers". Zij moesten geld verdienen en wel in de kortst mogelijke tijd. Zorg voor de bodem was er niet en het land werd weer verlaten, zodra zich elders betere mogelijk heden boden. Bovendien gesel de de zon des zomers genade loos de ploegers en daalde des winters de temperatuur tot een onbarmhartige kou de. Men gunde zich de tijd niet om tot werkelijke ge meenschappen te komen waar- door de bezwaren van de natuur gedeeltelijk ondervangen hadden kunnen worden. Ieder bleef op zichzelf en had maar één doel: geld verdienen. Doch deze slagzin veranderde geleidelijk van karakter toen de geteisterde natuur rampen over mens en gewas bracht, zodat de zinspreuk werd: „In leven blijven!' De uit geputte grondwaarin door roofbouw elke bacterie-werking verdwenen was, nam wraak: de rulle akkers werden door de wind de hoogte in geblazen, of weggespoeld door de regens. Het land werd onbewoon baar en één voor één trokken de families weg naar andere oorden. Meer dan 2000 plattelandsplaatsen verdwenen van de kaart van Kansas in 80 jaar tijds! Vindt u dat woord tachtig niet een beetje zonderling, zou het eigenlijk niet „achtig" moeten zijn, zoals zeven-tig, negen-tig? Mis, tachtig is goed en eigenlijk hadden zeventig en negentig ook een t moeten heb ben, dus: tseventig en tnegentig. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2