Wolverhampton Wanderers door een zege op Newcastle United aan de top Technisch beter Heracles versloeg EDO: drie-een HFC verliest wederom; Schoten wint haar eerste wedstrijd De Twee Zusters De Engelse league Ongeslagen record van Oldham in derde divisie gebroken Zowel Kennemerland als IJmuiden lijden een nederlaag Zandvoortmeeuwen zorgt voor een verrassing Hillegom versloeg TYBB: 3-1 Roodselaar scoort het enige tegendoelpunt Haarlemse tweede klassers MAANDAG 13 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT A rsenal speelt gelijk Zaterdagvoetbal Brentford op schot Uitslagen Athletiek Slijkhuis verbetert het Nederlands uur-record WASSERIJ DUYN Voor de kinderen Derde klassers Een man, die zichzelf respecteert Is degene, die zich met AKRU scheert. Schoten won FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS Het team van Wolverhampton Wanderers, dat na Zaterdag de hoogste sport van de ranglijst voor zich heeft opgeëist, heeft binnen acht dagen twee grote successen behaald. Een week geleden brachten de Wolves de kampioen van het vorig jaar, Manchester United, een nederlaag toe en Zaterdag verlieten zij met een twee-nul overwinning op de bekerhouder, Newcastle United, het veld. Dit was de zesde zege van zeven opeenvolgende wedstrijden. Liverpool bemachtigde in de uitwedstrijd tegen Bolton Wanderers slechts één punt en zakte mede door het feit dat Black pool <»p eigen bodem Burnley met vier-twee versloeg naar de derde plaats af. Manchester United stelde zijn supporters wel zeer teleur, want de twee-nul neder laag tegen Stoke City op eigen terrein, betekende de derde nederlaag in successie. Het gevolg hiervan is, dat deze club op de een na laatste plaats achter de stadgenoten terecht is gekomen. De verrassing van de dag was, dat Old ham het ongeslagen record kwijt raakte. Er is daaïdoor geen club meer in de vier divisies van de Engelse league, die er op kan bogen ongeslagen te zijn. In de wed strijd tegen Gateshead was de stand zestien minuten voor het einde nog nul-nul. Win ters van Gateshead zorgde er daarna voor dat zijn club de leiding kreeg, nadat hij voordien reeds gescoord had. De scheids rechter annuleerde echter op advies van de grensrechter het eerst gemaakte doel punt. De meeste doelpunten werden gemaakt in de ontmoeting ChelseaPreston North End (acht stuks). Manager Drake, de vroe gere Arsenal-crack, had zijn pupillen blijkbaar het geheim van zijn balbehande ling verklapt. Arsenal en Tottenham Hotspur brachten het slechts tot een gelijk spel. De wedstrijd tussen Derby County en de Spurs was wel zeer eentonig. Een mogelijke candidaat voor het Engelse nationale team heeft de voorzitter van de keuzecommissie, Harry Shentall, die de wedstrijd bijwoonde, dan ook zeker niet kunnen vinden. De wedstrijd Aston VillaMiddles brough beloofde veel, want toen slechts dertig seconden was gespeeld scoorde Gib son voor de thuisclub. Bij dit ene doelpunt bleef het echter. Maar met deze goal steeg Aston drie plaatsen op de ranglijst. Door een zege op Cardiff behield Charl ton Athletic het record ongeslagen te zijn op eigen terrein. Hoewel Luton Town een drienul ne- In de derde klas van de Zaterdagmiddag competitie blijft het met de elftallen uit Haarlem en omgeving slecht gaan. IJmui den zag zich na een twee-nul voorsprong door IJsselmeervogels met vier-twee ge klopt en Kennemerland werd met niet minder dan vijf-een verslagen door Zuid vogels. Hier was de stand met de rust reeds drie-nul voor de thuisclub en Kennemer land kon eerst scoren toen het al vier-nul stond voor Zuidvogels. Beide clubs zitten in het hoekje waar de slagen vallen. De stand is nu: Zuidvogels 59 SNL 54 IJselmeerv.5—8 SSVU 5—3 Spakenburg 58 K'land 52 Huizen 58 Geuzen 41 KMVZ 4—4 IJmuiden 5—1 In de vierde klas trok de ontmoeting SIZOTelefonia grote belangstelling. Na dat Starink Telefonia de leiding had ge geven, zorgde Van Nieuwpoort er voor dat SIZO bij de rust met twee-een leidde. Sta rink maakte na de hervatting gelijk en in de laatste minuut zorgde Zaremba voor het derde doelpunt voor de Telefoonmen sen in een periode toen de Hillegommers hevig in het offensief waren. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. Met dat al is SIZO drie punten achter geraakt bij PVF dat z'n vijfde overwin ning behaalde. De plaatselijke strijd tussen SVJ en VEW bracht een vijf-drie over winning aan SVJ na een twee-een voor sprong bij de pauze. En omdat VVGA de eerste zege behaalde wordt de psitie van VEW ook bepaald zwak. Zvidvoort- meeuwenOSO werd uitgesteld. PVF 5—10 OSO 4—4 SIZO 5—7 NDSM5—4 UPTTS5—7 VEW 5—2 SVJ 5—6 WGA 5—2 Telefonia 56 Zandvoortm. 40 derlaag leed tegen Huddersfield Town, was hier de Luton-doelman Streton de ster van het veld. Was hij niet in zo'n goede vorm geweest, dan was de nederlaag nog groter geworden, want Huddersfield was gedu rende de gehele wedstrijd in de meerder heid. Brentford zorgde in de ontmoeting tegen Southampton voor een sensatie. Toen nog tien minuten gespeeld moesten worden, was de stand nog dubbeiblank, maar vier minuten later wees het scoringbord een drienul voorsprong voor Brentford aan en bij die stand bleef het. In weerwil van een gelijk spel tegen Northampton Town behielden de Bristol Rovers de eerste plaats van de ranglijst in de derde divisie Zuid. De tweede plaats wordt bezet door Norwich, dat een krappe zege (eennul) op Reading behaalde. Iets minder dan een millioen toeschou wers woonden de leaguewedstrijden Za terdag bij. De uitslagen van de voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luidden: Eerste divisie: ArsenalSheffield Wed nesday 22, Aston VillaMiddlesbrough 10, BlackpoolBurnley 42, Bolton WanderersLiverpool 22, Charlton Ath leticCardiff City 31, ChelseaPreston North End 53, Derby CountyTotten ham Hotspur 00, Manchester United Stoke City 02, PortsmouthManchester City 21, SunderlandWest Bromwich Albion 10, Wolverhampton Wanderers Newcastle United 20. Tweede divisie: BarnsleyPlymouth Argyle 03, Blackburn RoversWest Ham United 30, BrentfordSouthampton 30, Doncaster RoversBury 11, Ever- tonNotts County 10, Huddersfield TownLuton Town 30, Hull CityFul- ham 31, Lincoln CityRotherham Uni ted 13, Nottingham ForestLeicester City 13, Sheffield UnitedLeeds United 21, Swansea TownBirmingham City 1—1. Derde divisie, Zuid: Bournemouth Colchester United 10, BrightonQueen's Park Rangers 20, Bristol CityGilling ham 40, Crystal PalaceWalsall 41, Ipswich TownCoventry City 30, Ley- ton OrientExeter City 20, Newport CountyShrewsbury Town 42, North ampton TownBristol Rovers 22, Rea dingNorwich City 01, Southend Uni tedAldershot 11, Torquay United Bentley, aanvoerder en midvoor van de Engelse eerste divisie club Chelsea, doel- verdediger Newlands van Preston en Mar ston, de spil, springen gelijktijdig naar de bal tijdens een aanval van Chelsea gedu rende de Zaterdagmiddag in Stamford Bridge gespeelde wedstrijd. Millwall 10, WatfordSwindon Town 2—1. Derde divisie, Noord: Bradford City Barrow 22, Carlisle UnitedHalifax Town 12, ChesterTranmere Rovers 32, Crew AlexandraWorkington 40, DarlingtonBradford 13, Gateshead Oldham Athletic 10, Hartlepools United Mansfield Town 20, Port ValeChester field 30, RochdaleWrexham 41, Scun thorpeYork City 20, SouthportAc- crington Stanley 10, Stockport County Grimsby Town 2—2. Tijdens de jaarlijkse nationale uurwed strijden van Pro Patria Rotterdam is Wim Slijkhuis er in geslaagd het op zijn naam staande Nederlands uur-record te verbe teren. Met 18.156.98 meter bleef de Trekvogels- athleet aanzienlijk boven het oude record van 17.735.06 meter, welke afstand hij op 14 November 1948 (Rotterdam) bereikte. Ook de tweede aankomende, Janus van der Zande (Olympia '48, Halsteren) kwam boven het oude nationale record. Hij liep 18.065.88 meter- ADVERTENTIE AMSTERK \.MSEVAART?0 TEL. 11053 Wastarieven vanaf 25 ct per KG Kant en klaar 52 ct. per kg Toen de koning verteld had, wat er met zijn lieve dochtertje was gebeurd, keek Bunkie verbaasd op. „Maar is er dan niemand op uitgetrokken, om die lelijke draak te verslaan en de prinses terug te brengen?", vroeg hij. „Er is niemand die het aandurft in de buurt van de draak te komen!", zei de koning treurig. „Dat is zo'n sterk en gevaarlijk beest!" „Maar dat is toch te gek!", zei Bunkie. „De prinses moét gered worden. Als dan nie mand het aandurft, zal ik het doen.Ik rijd direct naar het hol van de draak en zal dat monster wel klein krijgen!" „O, dat zou ik heel erg dapper vinden", zuchtte de koning. „Maar ik ben bang, dat het niet zal lukken. Het is gevaarlijk en die draak zou je weieens kunnen verslinden!" „Dat zullen we nog wel eens zien", zei ridder Bunkie heldhaftig. „Ik ga er naar toe en we zullen zien, of ik de prinses niet veilig hier terug breng!" ,Jk zou erg gelukkig zijn, als dat gebeurde", zei de koning. „Maar pas alsjeblieft goed op, dat dat monster je niet te pakken krijgt, want dan is er niemand meer, die mijn dochtertje terug kan brengen". Zo reed ridder Bunkie dan weer het paleis uit; de ophaalbrug werd achter hem opgehaald. En strijdlustig stuurde Bunkie zijn paard langs het rotspad naar de plaats, waar de boze draak zijn hol had. Zandvoortmeeuwen heeft Zondag bij de derdeklassers voor een verrassing van groot formaat zorggedragen door de kam- pioenscandidaat Blauw Zwart met niet minder dan vier-een te verslaan. De pa pieren van Hillegom, dat zelf geen fout maakte tegen TYBB, zijn in 3 A van district II door deze gang van zaken aanmerkelijk gestegen. Zandvoortmeeuwen heeft zich in de strijd tegen Blauw Zwart van de beste zijde laten zien. De geelhemden speelden een spel, dat herinneringen aan vroeger jaren opriep, en zo fel trokken de Zandvoorters van leer, dat Blauw Zwart na twintig minuten spelen reeds voor een drie-nul achterstand stond. Zwemmer, Van Loon en Castien waren de makers van de doelpunten. Nog voor de pauze verkleinde de Was- senaarse club de achterstand, maar de gas ten hadden hiermede al hun kruit ver schoten. Vijf minuten voor het einde bracht Castien de eindstand op vier-een. De belangrijke wedstrijd tussen Hillegom en TYBB is na een fraaie strijd verdiend door Hillegom met drie-een gewonnen. Al hoewel Huneker de geel-zwarten een voor sprong bezorgde, werd Hillegom weldra sterker en na ruim een half uur kwam de gelijkmaker van de voet van Winkelaar. In de tweede helft kreeg TYBB het hard te verduren. De Hillegommers vielen fel aan en nadat Van der Meer de stand op twee een had gebracht, was het Van Braam, die met een goed doelpunt de zege tot een feit maakte (31). Ripperda kon het tegen het sterke TOG niet bolwerken. De Amsterdammers waren voortdurend sterker en kwamen twee-nul voor. Het was Steendam, die tegenscoorde, maar de tweede helft gaf zulk een groot Amsterdams overwicht, dat het geen ver wondering verwekte, dat de blauw-witten met een vier-een zege naar huis terug keerden. ADVERTENTIE ZONDER KWAST ZONDER WATER In scheervluchi Uw baard er af. Recla ^tudios EDO heeft in Almelo tweemaal drie kwartier vergeefs gezocht naar de wapens, waar mee de Haarlemmers het actievere en technisch betere Heracles had kunnen bestrij den. Vrijwel doorlopend zijn de Almeloërs aan bod geweest en de drie-een zege, waar mee zij tenslotte het strijdperk verlieten, kan dan ook niet anders dan in alle opzich ten verdiend worden genoemd. De ontmoeting kenmerkte zich door de buitengewone fairheid, zo, dat er vrijwel geen overtreding kon worden geconstateerd. Het werd een wedstrijd zonder hoogtepunten. Van het begin af pakte Heracles de zaken energiek aan zodat het doel van Van de Berg reeds in de openingsfase van de strijd onder druk kwam te staan. Walther had ADVERTENTIE Het warmste op m'n bed na: een haard kachel van de Het antwoord op de vraag, of HFC zich in de toppositie van de tweede klasser zou kunnen handhaven leverde na de strijd tegen Volendam voor de withemden een negatief resultaat op. Volendam, het beter spelende elftal, bracht HFC Zondag, ten aanschouwe van vele duizenden toeschouwers, aan de Spanjaardslaan een vol komen verdiende nederlaag toe. Verdiend, omdat de spelopvatting der Volendam- mers inderdaad meer op effectief resultaat was gebaseerd; verdiend ook, omdat het Volendam-elftal als geheel een krachtiger indruk achterliet. De Volendammers hadden enige tijd no dig om met de sfeer rond de Haarlemmer hout vertrouwd te raken. HFC kreeg dan ook in het prille begin van de strijd uit stekende kansen voor een doelpunt en wij denken daarbij, aan het harde schot van De Nijs uit een fraaie pass van Hein Win ter, dat rakelings over de lat ging. Voorts aan de prachtige kopbal van Corbeth, die zijn doel eveneens op een „haartje" miste en aan de kans, die Moolenaar kreeg toen hij, vrijstaand voor de Volendam-keeper Keizer, moest ervaren, dat deze van alle markten thuis bleek te zijn. Hoewel HFC in de aanval bleef, kwamen de Volendammers er, naarmate de strijd vorderde, beter in en onder de druk van de acties, die de oranjehemden op het Haarlemse doel ondernamen, raakten de HFC-verdedigers hun zelfvertrouwen kwijt. Twee doelpunten Dit had na een half uur spelen tot gevolg dat Volendam de leiding kon nemen toen Molijn de bal voor de voe ten van D. Tol trapte, die zonder aar zelen inschoot (0-1). Vijf minuten later was het 0-2, weer door de Volendamse midvoor, na een fraai schot in de bovenhoek. Op dat moment was HFC nog geenszins een elftal, dat zich ais verslagen tegen stander deed gelden en de kansen keerden voor de gastheren volledig terug nadat Hans Winter even voor rust uit een straf schop had tegengescoord en Moolenaar vijf minuten na de hervatting voor de ge lijkmaker zorgde (2-2). Het was echter Volendam, dat van dat moment af tot het initiatief over ging. De HFC-aanval, zonder de steun van een mid denlinie, die zich tot een star defensief spel bleef bepalen, kwam nauwelijks meer tot een gevaarlijke operatie en de snelle door tastende aanvalslinie van de Volendammers kreeg nu ineens zo de smaak te pakken, dat doelman Heyting geen rust meer werd gegund. Heyting in vorm De HFC-keeper deed in deze periode voortreffelijk werk, maar toen na twintig minuten bij een der veelvuldige aanvallen van de rood-zwarten KL Smit bij een wor steling voor het HFC-doel de bal kreeg, kon Heyting het onheil niet meer herstel len (2-3). Molijn had zich even daarvoor wegens een blessure door Bijïeveld laten vervan gen, maar veel verandering bracht dit niet in de algehele situatie teweeg en hoewel een kwartier voor tijd het Volendam-doel door het oog van de bekende naald kroop toen Keizer bij een snelle aanval van HFC ten koste van een hoekschop redding kon brengen, bleef Volendam de beste papieren behouden. Schoten heeft eindelijk de eerste doel punten in het seizoen weten te scoren en daarmee tevens de eerste overwinning in deze competitie behaald. Zeeburgia is met twee-een het slachtoffer geworden. Het succes van de Schoten-ploeg is wel enigszins onverwacht gekomen. Na de fraaie overwinning van Zeeburgia op HFC startte de Amsterdamse club als favoriet en inderdaad hebben de Amsterdammers technisch wel het beste spel vertoond. Hun voorhoede, waarin Strieker nog steeds de grote man is en de zo geroemde Verhage tegenviel, hield het spel teveel in de breed te en het tempo lag te laag om de ditmaal sterk spelende Schoten-defensie bepaald te verontrusten. De minder talrijke Schoten-aanvallen waren ongetwijfeld gevaarlijker en schoten van Keulemans en Van Oosten hadden zeker beter lot verdiend, dan juist over en naast te gaan. Zo bleef het een strijd waar in Zeeburgia weliswaar de toon aangaf, maar Schoten met gevaarlijke uitvallen een volwaardig tegenstander bleek, zodat de nul-nul score bij de rust volkomen in de lijn van het spelverloop lag. Nul-een Toen in de twee helft Zeeburgia al vrij spoedig door de rechtshalf Hoks een doelpunt wist te scoren (doelman Kessens werd met een ver schot ver rast), bleef de Amsterdamse ploeg in het offensief, maar Schoten gaf uit nemend partij. De aanvallen van de thuisclub stelden doelman De Boer herhaaldelijk op de proef grote moeite met de snelle beweeglijke in valler Toren die in hoofdzaak zorgde voor het verrassende element in de Almelose aanvallen, die door de geroutineerde F. v. d. Veen voortreffelijk werden geschraagd. Hij was ook de man, die de Haarlemse ver dediging in achtste minuut te snel af was en zijn scherpe lage schot was Van de Berg te machtig (10). EDO slaagde er na dit doelpunt niet in het accent te verleggen. Roodselaar zocht vergeefs naar een opening in de Almelose defensie, doch bovendien ontving hij te weinig steun van zijn medespelers. Verdam en Korevaar kregen op de vleugels wel heel weinig kans om gevaarlijk te worden en dat Heracles de teugels in handen hield, was dan ook begrijpelijk. Onverwachte doelpunten Na een half uur, waarin stopper Koning en zijn helpers met succes de Almelose aanvallers de weg versperd hadden, viel toch nog onverwacht het tweede doelpunt van de thuisclub. Toren speelde zich handig vrij en voordat Evers en Walther konden ingrijpen, had de technisch bekwame Stephan met een flitsend schot de Haar lemse doelman andermaal geslagen (20). Onmiddellijk daarop volgde een kleine opleving bij EDO. Nog voordat de vreugde in het Almelose kamp over dit tweede doelpunt verstomd was, had den de Haarlemmers hun achterstand al weer gereduceerd. Een verrassende aanval via de rechtervleugel bracht verwarring in de Heraclesgelederen en de fraaie kopbal van Roodselaar gaf de uitgelopen doelman Van Tellingen geen kans. Na de hervatting was Heracles andermaal in de meerderheid. In de dertiende minuut was het pleit in feite reeds beslecht, toen de naar binnen gezwenkte Toren een on bewaakte hoek vond, waarin hij een tref fer plaatste (31). Eerst in het laatste kwartier slaagde EDO er in het zwaartepunt te verleggen, doch de stugge Almelose verdediging gaf haar tegenstanders geen kans. De zege bleef bij het team, dat er de meeste aanspraak op mocht maken. ADVERTENTIE en toen een klein kwartier voor het einde Van Oosten een pass van Tjeertjes onbe rispelijk in schoot, was de stand gelijk en daardoor alles weer mogelijk. De Amsterdammers zetten hierna een krachtig offensief in, waarbij zij zich wel wat ver naar voren waagden. Dit opdringen werd hun tenslotte vier minuten voor het einde noodlottig.want op dat moment kreeg Van Oosten de bal uit het middenveld toe gespeeld en de Schoten-middenvoor kon doelman De Boer voor de tweede maal pas seren (2-1). Een laatste poging van de Amsterdammers strandde op de hechte Schoten-verdediging. 10) Joris peinsde er lang over, en hij kwam tot de conclusie dat zij bij hem tevergeefs gezocht hadden naar een aasje van het be trekkelijke geluk, waarmee zij samen door hun jeugdjaren waren heen gekomen. Mis schien hadden zij gehoopt dat er nog iets zou zijn overgebleven van dat onbezorgde, met genegenheid voor elkander doorweven samengaan, waarmede zij hun beroofde jonkheid hadden gesierd en verlevendigd. Er was niets overgebleven. Zij zouden waarschijnlijk nooit meer bij hem terug komen. Joris voelde dat als een schrijnend verlies, ondanks alle nuchtere vermanin gen die hij zichzelve toediende: „Het zijn twee boeven ik moet blij zijn dat ik geen last meer van hen zal hebben zij passen niet bij mij stel je voor dat zij kennis zouden moeten maken met Eli Maar toen zij weggingen, was het alsof zij een deel van hem zelf meenamen. Hoe zou hij Eli ooit dit alles kunnen dui delijk maken? Misschien zou zij zeggen dat hij voorzichtiger had moeten zijn, en dat hij had moeten begrijpen hoe die twee mannen hem last zouden kunnen veroor zaken. Last? Die idioten van de politie zochten er wat achter, dat Kees en Sjakie bij hem waren geweest. Wat een onzin Hoe zouden zij iets te maken kunnen heb ben met Joris voelde een nare, verwarrende twij fel bij zich opkomen. Waren Kees en Sja kie bij hem gekomen om poolshoogte te ne men van de situatie aan de achterkant van de Nationale? Och watDat was toch krankzinnig! Dat zouden ze toch nooit doen, want ze zouden weten dat ze hem in moeilijkheden zouden brengen.Ze wa ren altijd solidair geweest. Ze hadden el kander nooit een loer proberen te draaien. Maar ze waren zo veranderdVer trouwelijk gepraat hadden ze helemaal niet meer. En wat waren ze eigenlijk komen doen? Geen van beiden had ruiterlijk ver teld wat het doel van hun bezoek geweest was! Ze hadden maar wat zitten draaien en mompelen, zonder er voor uit te komen wat ze in de zin hadden Allemachtig! Stel je voor dat ze werke lijk iets te maken hadden met die inbraak! Kees en Sjakie trouwe kameraden in de misdaad. Kees, Sjakie en Joris het drieman schap van twintig jaar gelédenWat zou de politie voor duivelse conclusies aan het fabriceren zijn op dit moment? „Hoor eens," zei Joris moeilijk terwijl het zweet hem uitbrak, „Eli, geloof jij dat ik een fatsoenlijke kerel ben, al heb ik in een weeshuis gezeten?" Eli keek hem een poos lang vol verba zing aan. Toen vulden haar wijd-geopende ogen zich langzaam met tranen, die traag over haar wangen rolden en op haar han den vielen. En ze zei: „Fatsoenlijk? O, JorisJopWat speelt er door je hoofd? Mannen als jij noemt men niet fatsoenlijkEr is geen woord voor mannen zoals jij.... Jop.... JopToe, geef me een zoen. En denk nergens meer aan, behalve aan mij, hoor je?" VIJFDE HOOFDSTUK Johanna Jutte deed de deur open en zei op effen toon: „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" Inspecteur Tak nam zijn enorme zwarte hoed af en boog hoffelijk. Nog nooit had een dame zich kunnen beklagen over het feit dat Tak niet beleefd en voorkomend was, ook al kwam hij met onaangename opdrachten. Ditmaal was er echter niets onaangenaams aan zijn bezoek verbonden. Hij. was nu eenmaal verplicht om de ge zusters Jutte te betrekken in zijn onder zoek omdat zij buren van de Nationale waren bovendien was er alle kans dat zij hem iets zouden kunnen vertellen waarmee hij verder zou komen, want haar tuin grensde onmiddellijk aan de plaats van het misdrijf en het was bijna onmoge lijk dat zij niet iets gehoord hadden van het inspannende karwei, waarmede de in brekers zich bezig hadden gehouden. Hij putte zich uit in verontschuldigingen toen hij haar vertelde, waarvoor hij ge komen was, want hij wilde de twee gezus ters niet meer verontrusten dan nodig was. Hij wist bij ondervinding hoe groot de af keer was die zulke hoogstfatsoenlijke on getrouwde vrouwen plegen te koesteren voor alles wat met politie en justitie te ma ken heeft. Soms had hij mensen van dat slag leren kennen die meenden voor hun leven lang geschandvlekt te zijn alleen door het feit dat zij de politie „over de vloer" hadden gekregen. „Komt u binnen," zei Johanna Jutte. Hij zag dat zij nerveus en angstig was, doch grote moeite deed om onverschillig te schijnen. Hij volgde haar in de heldere, witbetegelde gang, die glom van netheid. Het was een sober interieur, waarin de zusters Jutte huisden. Het rook er sterk naar boenwas en plantenaarde, wat Tak onmiddellijk aan een klooster deed denken. Alles in het huis blonk van reinheid, doch het vele boenen en poetsen had toch de blijken van verregaande slijtage aan vele dingen niet kunnen doen verdwijnen. De welstand van de dames Jutte was duidelijk af te meten aan hun meubels en stoffering. Het was allemaal oud, versleten, vele ma len hersteld en keurig schoon. Tak nam plaats op een sofa van bruinrode fluweel, die een erg ongemakkelijke zit plaats bood omdat de veren te voelen wa ren onder de bekleding, als botten onder het vel van een oud paard. Johanna Jutte ging tegenover hem zitten aan de ronde mahoniehouten tafel, de handen gevouwen op de schoot en wachtend op wat hij zou vertellen. „U woont hier al jaren, naar ik meen?" begon Tak, zo gemoedelijk als hij maar kon om haar wat op adem te laten komen. „Ja, we kwamen twaalf jaren geleden hier in huis bij de heer Tiele zaliger," zei Johanna Jutte. „Drie jaar geleden stierf hij. We kregen het huis". „Juist," zei Tak nadenkend. „U hebt het kortgeleden verkocht, nietwaar?" Johanna Jutte kreeg een bittere trek om de mond, die haar jaren ouder scheen te maken. „Ja," zei ze zacht. „Binnenkort gaan we verhuizen. Er komt hier een boekhandel, die van Helleboom." Tak wist er alles van. Bij zijn onderzoek naar de antecedenten van Joris Helleboom had hij diens grootse plannen ontdekt en het was hem daarbij opgevallen dat die jongeman niet voor een kleintje vervaard bleek te zijn. Tak zelf was gespeend van alle commerciële aanleg en het leek hem een enorm risico, dat Joris Helleboom op zich ging nemen. „Bent u erg goed bekend met uw huis baas Helleboom?" vroeg hij plotseling. Johanna Jutte haalde verachtelijk de schouders op. „Ik weet alleen dat hij een hoogvlieger is, die denkt dat hij nog eens een fortuin bij elkaar zal krijgen met boeken verhan delen," zei ze misprijzend. „Wij hebben hem het huis goedkoop overgedaan omdat nu ja, we houden niet van makelaars en zo en wewe hadden dadelijk geld nodig." Ze zweeg en keek naar de grond, alsof ze zich schaamde. Tak had met haar te doen. Zij zat daar in haar afgedragen zwarte jurk als het toonbeeld van fatsoenlijke armoe, keurig verzorgd doch net iets te eenvoudig om die verzorgdheid de schijn van welstand te geven. Inspecteur Tak had in zijn leven honderden van dergelijke vrouwen leren kennen. Zij eten weinig en vaak karig, zij doen jaren met een mantel en zij poetsen haar schoenen glimmend tot het leer vlies dun geworden is. Zij verbergen haar ar moedige levensomstandigheden onder het mom van strenge eenvoud. En als zij ster ven worden zij snel vergeten, omdat zij gedurende haar leven al half gestorven zijn „Kan uw zuster misschien ook...." be gon Tak, doch zij onderbrak hem vlug: „Martha is in de tuin bezig en ziet er on toonbaar uit. Bovendien, mijnheer Tak, misschien hebt u daar nog niets over ge hoord, maar Martha is.... niet erg goed de laatste tijd. Geestelijk, bedoel ik. Ze is een beetje eigenaardig, ziet u, vooral tegen over vreemden, en ik zou graag hebben dat u haar er buiten liet, als het enigszins kan. Ik zal u alles vertellen wat we weten. Ik ben alleen bang dat het niet erg veel zal zijn." „Dat had ik ook niet anders verwacht," zei Tak vriendelijk. „Wel, juffrouw Jutte, ik behoef u niet te vertellen wat hiernaast gebeurd is gisternacht. Wat ik van u weten wou is dit: Hebt u iets bizonders gemerkt die avond of die nacht?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6